4 N.E.S.B.-ers aangehouden in de Tower Nieuwe STAKINGSGOLF Malenkovs rede OVd* Fï*clïlkry k Communistisch en socialistisch spoorwegpersoneel legt werk weer neer De Prins inspecteert schoenen Vakbonden tegen Tielse Veiling .Alarm op straat verkocht Vijftien treinen gestrand in de provincie President Javasche Bank GROTE BOERDERIJBRAND BIJ LEIDERDORP Geen pardon voor economisch misdrijf Acties onrechtmatig, geacht Het weer 77ste JAARGANG No. 25757 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 Opzichter van fortificatiën in land- en luchtmacht Voedsel voor gedu peerde reizigers Lichtingen 1941- 43 Buitengewoon dienstplichtig Hooibroei de oorzaak? Post voor uit Korea terug kerende miltiairen Rode Hilde Gevluchte Sovjetmajoor Malenkov's verklaring was zeer voorbarig McCarthy weer op jacht SPORTSHIRTS - SHORTS ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leejweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. T~\ i zojuist beëindigde, oefening Drie- tand heeft nog ander nut gehad •*S dan dat zij aanleiding heeft ge geven tot kleurrijke verhalen over het oorlogsbedrijf als spel en de gebruike lijke anecdotes over gevangen genomen officieren, onverbiddelijke schildwach ten en wat dies meer zij' Men mag in tussen ook d i t nut niet onderschatten, want daarin is wellicht de meest werk zame manier gelegen geweest om de doorsnee burger te interesseren voor een proefmobilisatie, die, zo zij al een spel wastoch een spel bedoelde te zijn met hoogst ernstige kanten. Wij hebben n.l. niet dé indruk, dat die doorsnee burger uitgerekend in de vacantiemaand ge neigd is geweest zijn aandacht direct te richten op het zakelijke nut van de proef mobilisatie. Als de tekenen niet bedriegen hebben alle niet rechtstreeks of onrechtstreeks erbij betrokkenen de hele gebeurtenis langs hun koude kleren laten afglijdenen dit zou in nog heviger mate zijn gebeurd wanneer niet enkele sappige verhalen toch nog de belangstel ling hadden wakker geschud met immer werkende middelen. Wat nu de ernstige kant van het spel betreft (die tevens de eigenlijke motieven tot de gehele opzet omvat): er blijkt ge lukkig reden te zijn tot tevredenheid. De mobilisatie is vlot verlopende op komst was vrijwel volledig en aan het daarvoor gestelde tijdschema kon rijke lijk worden voldaan. Dat wij in staat zijn volgens onze eigen methode van mo biliseren een divisie in verrassend korte tijd op de been te brengen, zal een leer zame ervaring geweest zijn voor de geallieerde waarnemers, die, tevoren waarschijnlijk tot twijfel geneigd, de proefmobilisatie hebben gade geslagen met het oog op ons defensief aandeel in Noord-Atlantisch verband. Alleen de materieelvoorziening is een zwakke plek gebleken. De overigens zeer tevreden minister Staf heeft eind vorige week te kennen gegeven, dat wij tot 1 November volgend jaar, wanneer de Amerikaanse hulp afloopt, nog tekorten in dat opzicht zullen hebben. Deze daar na in te lopen zal een uiteraard nog grotere inspanning vergen. Ieder die de oefening van nabij heeft meegemaakt weet te melden, dat de stemming der manschappen zo bijzonder goed is geweest. Geen pogingen om zich bij de oproep gedrukt te houden, geen gekanker daar na, geen wanklanken en geen onwillig heid. Met plezier en in verstandige offergezindheid blijkt men gedaan te hebben wat plotseling gevraagd werd. En nu zegge men niet: ja, allicht, tenslotte was 't geen ernst. Want met meer recht kan men diezelfde omstandigheid aan voeren als een aanleiding voor de man schappen om het niet zo nauw te nemen en zich ongedisciplineerdheden te veroor loven. Neen. wij willen het liever anders zien: juist het feit dat de mannen zich zo goed gedragen hebben ofschoon het geen ernst was, geeft des te meer vertrouwen in hun moreel wanneer het onverhoopt eens wél ernst mocht wor den. Daarin dunkt ons niet de minst leerzame kant der oefening gelegen te zijn. En een flinke pluim op hun baret ten zijn onze mannen deswege over waard. (Van onze verslaggever) De Amsterdamse politie heeft strenge maatregelen genomen tegen een viertal colporteurs, die Zaterdagmiddag gepro beerd hebben het eerste nummer van het blad „Alarm" van de Nationaal Europese Sociale Beweging aan het hoofdstedelijke publiek op straat te ver kopen. Tegen dit viertal, dat weer op vrije voeten is gesteld, is proces-verbaal opgemaakt. De Amsterdamse politie heeft name lijk het vermoeden hier te doen te heb ben met een voortzetting van de N.S.B. De wet staat echter geen voortzetting van een Nationaal Socialistische Bewe ging toe, zodat deelneming aan de N.E.S.B. strafbaar wordt geacht. Twee van de vier colporteurs waren geduren de de oorlog lid van de N.S.B. en zijn geïnterneerd geweest. De N.E.S.B. staat in Nederland en Vlaanderen onder lei ding van de ex-SS-officier Paul van Tienen. De organisatie heeft contact met de vertegenwoordigers van de Europae- ische Soziale Bund, waarvan in Duits land een zekere heer Priester uit Wies- baden en in Spanje en Egypte de be vrijder van Mussolini, Otto Skorzeny, de leiders zijn. De colporteurs hebben weinig tijd ge had hun blaadjes te verkopen. Nauwe lijks tien minuten nadat zij met „Alarm" op straat verschenen waren werden zij ingerekend. De politie nam enkele hon derden exemplaren in beslag. In de stad waren op enkele plaatsen biljetten aan geplakt waarop het adres van de afde ling Pers en Propaganda in Amsterdam en een oproep om het blad „Alarm" te lezen. Bij de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht zijn ingesteld de rangen van opzichter van fortificatiën en technisch opzichter. Dit besluit wordt ge acht in werking te zijn getreden met in gang van 1 November 1952. In cle kapel van de Tower in Londen werd Zaterdag het huwelijk tussen Kathleen Benita Brooke, dochter van veldmaarschalk burggraaf Alanbrooke. gouverneur van de Tower, en luitenant Robert Stoney ingezegend. Geëscorteerd door „Yoomen Warders" van de Tower in hun historische uniformen verlaat het bruidspaar de kapel na de huwelijksvoltrekking. De neutrale vakorganisaties hebben een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de nieuwe decreten „de wil der regering tot herstel van het land" aantonen. De bond van matrozen, een onderdeel van de C.G.T., heeft inmiddels in begin sel besloten, vandaag het werk voor 24 uur neer te leggen. Op ieder schip zullen de matrozen echter bij stemming moeten uitmaken, of zij al dan niet aan deze staking zullen meedoen. Het katholieke vakverbond heeft be sloten, niet aan de algemene spoorweg staking deel te nemen. Volgens een woordvoerder van dit vakverbond wer ken bij de spoorwegen 212.000 leden van de communistische C.G.T., 72.000 leden van het katholieke vakverbond, 32.000 leden van de socialistische „Force Ouvrière", 40.000 leden van onafhanke lijke vakbonden en 13.000 technici, die een eigen organisatie hebben. De communistische vakvereniging Uit de opsomming van merken van de bromfietsen, die van het rijwielpad ge bruik moeten maken, blijkt volgens de A.N.W.B., dat niet de bromfiets in zijn geheel is gekeurd, doch slechts het motortje. Onder normale rijwieleigen schappen worden verstaan: de aanwezig heid van stuur, trappers en één of meer rijwielzadels, welke delen zodanig aan het voertuig moeten zijn aangebracht, dat dit ook met blijvend uitgeschakelde hulpmotor gedurende langere tijd en met een redelijke krachtsinspanning trap pend kan worden voortbewogen of aan de hand kan worden meegevoerd. Voorts moeten de velgen tenminste 50 cm. dia meter hebben. Dit betekent volgens de A.N.W.B. in feite, dat ieder voor zich zal moeten nagaan of zijn bromfiets, naast het bezit van een goedgekeurde motor, ook aan deze andere eisen vol doet Is men van mening, dat dit niet het geval is, dan zal men dus zijn bromfiets als motorrijwiel moeten gaan beschouwen, hetgeen mee brengt, dat men een kentekenbewijs en een rijbewijs moet aanvragen. Een rijproef voor het behalen van het rijbewijs met een dergelijke koeienstallen, elk ter lengte van veer tig meter, werden met de zich daarbo ven bevindende hooizolders een prooi van de vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand aan hooibroei te wijten is. (Van onze correspondent) Aan de Zijldijk op de grens van Leiden en Leiderdorp heeft gistermid dag een grote boerderijbrand gewoed, die het bedrijf van de veehouder T. v. d. Meij op het woonhuis en de paarden stal na geheel in de as legde. Een voorbijganger, die rook van een hooizolder zag komen, waarschuwde ogenblikkelijk de boer, maar toen deze op onderzoek uitging, stond de volge- taste hooizolder reeds over een lengte van veertig meter in lichter laaie. De brandweren van Leiden en Leiderdorp, die spoedig op de plaats van de brand arriveerden, bestreden het vuur met zes stralen, maar konden niet voorko men, dat ook een tweede hooizolder, ongeveer tien meter van de vuurhaard verwijderd, door het vuur werd aange tast en verteerd. Watersporters, die op de Zijl zeilden, boeren en arbeiders van drie in de nabijheid gelegen fabrieken, snelden te hulp en wisten het klein vee, dat in de stallen verbleef, en de inventaris van het woonhuis te redden. De brand, die om ongeveer vier uur werd geconstateerd, was reeds drie kwartier later door de brandweren be dwongen. De nablussing vorderde ech ter veel tijd. Het woonhuis kwam er met geringe waterschade af en ook de paardenstal kon men behouden. Twee Post voor de naar Nederland terugke rende militairen van het N.D.V.N., di» 3 Augustus uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 20 en 31 Augustus in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres mo°t als volgt luiden: Rang, naam, en voorletters, legernummer, aanvul lingsde'achement NDVN op thuisreis naar Nederlasd, Amsterdam Schiphol militair. De namen van het schip en de tussenhavens mogen derhalve ni e t wor den vermeld. Het detachement is in hoofdzaak samengesteld uit personeel, dat 21 Juli 1952 uit Nederland is vertrok ken. Het thuisvarend schip wordt begir September in Nederland verwacht Turkije Het observatorium van Istanboel heeft gisteren om 8 uur 42 (Ned. tijd) een „zeer zware" aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum ongeveer 800 kilometer ten Westen van Istanboel was gelegen. De gebeurtenissen in 1952 wijzen op een niet meer te verbergen feit, n.l. dat de staat Indonesië ver boven de draag kracht van de gemeenschap leeft, aldus de president van de Javasche Bank (Bank Indonesia), mr. Sjaffruddin in het jaarverslag over 1952/53. De regering heeft in 1952 opnieuw te kampen gehad met een zeer groot te kort, veel groter zelfs dan het deficit in het eerste jaar na de vrijwording van Indonesië. De uitgaven in 1952 over troffen de ontvangsten met circa 4.327 min. RP. Het is helaas niet gemakkelijk, aldus mr. Sjafruddin, om tot het besef te ko men, dat de rehabilitatie van de econo mische grondslagen, waaraan enorme schade werd toegebracht, nog slechts op zeer kleine schaal is gerealiseerd, sinds ons volk eigen meester werd in Indonesië. Vergelijken wij de tegenwoordige situatie met die van voor de oorlog, dan zien wij alleen een toeneming van de bevolking, een toeneming van staats-, leger- en politie-ambte- naren, alsmede van automobielen om hen te vervoeren, maar de productie bronnen, de bedrijven om de gemeen schap in het leven te houden, zijn in aantal en omvang veel geringer dan voor de oorlog. Aangenomen mag worden, dat gezien de bevolkingsvermeerdering en het la- Een commissie van onderzoek van de „West-Berlijnse vereniging van vrije juristen" heeft meegedeeld, dat de nieuwe Oost-Duitse minister van Justi tie, Hilde Benjamin, opdracht heeft ge geven onmiddellijk een einde te maken aan de mildere beoordeling van econo mische misdrijven. De mildere beoordeling van deze ver grijpen, die na de opstand op 17 Juni was aangekondigd als onderdeel van de „nieuwe koers" in Oost-Duitsland, wordt vervangen door beoordeling op grond van de krachtiger bepalingen van Maart 1953, eldus deze commissie. Ook gisteren zijn ongeveer 100.000 pakjes met levensmiddelen aan bewo ners van Oost-Duitsland en Oost-Ber- lijn uitgereikt. het beursapparaat in Indonesië gerecht vaardigd is. De handel in rupiah-aande- len breidde zich steeds uit, hoewel de omzetten toch gering bleven. De handel in obligaties Nederlands- Indië met pari-clausule is nog steeds niet hervat, hangende een beslissing omtrent deze clausule. Een spoedige oplossing is ten zeerste gewenst. De netto-winst van de bank is becij ferd op rp 4.004.034 (rp 4.001.640). Hier door is het mogelijk een uitkering aan het land te doen van 15,7 procent. De winst van de bijbank te Amsterdam is, vooral door de achteruitgelopen omzet ten, van 879.358 in 1951/52 gedaald tot 775.962 in 1952/53. Libanon De Libanese premier, Saeb Salam, heeft formeel zijn ontslag aangeboden aan president Tsjamoen, na de onlangs gehouden algemene verkie zingen. Hij zal waarschijnlijk weer in het nieuwe kabinet tot premier worden benoemd. Advertentie Majoor Leonid Nikititsj Ronzjin, de eerste Russische officier, die sinds de dood van maarschalk Stalin naar het Westen is gevlucht en om politiek asyl heeft verzocht, heeft tijdens een pers conferentie verklaard dat Malenkov's bewering dat de Russen over de water stofbom beschikken „zeer voorbarig" is. „Misschien heeft de Sovjet-Unie de for mule gevonden, maar dat is dan ook alles", meende hij. Ronzjin verklaarde dat hij als batal jonscommandant alle geheime docu menten, de defensie betreffende, ter in zage kreeg. Senator Joseph McCarthy heeft Maan dag te Washington verklaard over be wijzen te beschikken, dat een lid van de Amerikaanse communistische partij toegang heeft gehad tot geheime gege vens der commissie voor de atoom kracht en van de Amerikaanse geheime dienst. mogelijke werkwilligen naar aanleiding van een oproep van „Septer" voor ar beidskrachten. De veiling „Septer", wier raadsman dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden was, stelde zich op het standpunt dat de ge dragingen van de bonden en de bewoor dingen van circulaire en aankondiging van zodanige aard waren, dat zij een onrechtmatige daad opleverden, recht- gevende op schadevergoeding, weshalve „Septer" de bonden daagvaarde voor de Amsterdamse rechtbank tot betaling van schadevergoeding. In haar uit spraak heeft de rechtbank beslist, dat èn het verspreiden van de circulaire èn het plaatsen van de aankondiging bonden verplicht zijn de daardoor ge leden schade te voldoen. „Septer" is in onrechtmatig zijn geweest en dat de de gelegenheid gesteld in een staats- procedure het bedrag van haar schade aan te tonen. Direct werd een zeker be drag toegewezen als schade, geleden in eer en goede naam. De bonden voor wie als raadslieden de advocaten Eysvogel en Witteman uit Amsterdam optraden, hebben in het vonnis berust. De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan In de zaak van de Tiel se fruitveiling Septer enerzijds en de Nederlandse bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius" en de R. K. bond voor administratief personeel „St. Franciscus van Assisië" anderzijds. De rechtbank heeft daarbij de actie van genoemde bonden tegen de fruitveiling Septer als onrechtmatig gekwalificeerd en de bonden verplicht de fruitveiling schadeloos te stellen voor het nadeel dat uit de door hen gevoerde actie is voortgevloeid. 31 Augustus 1951 was bij de Tielse fruitveiling Septer een werkstaking uitgebroken, geproclameerd door de Ne derlandse Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" en de R. K. Bond voor administratief personeel „St. Franciscus van Assisië" in verband staande met de in te voeren collectieve arbeidsovereenkomsten betreffende se cundaire arbeidsvoorwaarden. De bon den wendden zich toen met een circu laire tot de Tielse bevolking en met een aankondiging in de Tielse courant tot (tot Woensdagavond) Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Zon: 5.18-20.11. Maan: 8.25-20.41. Advertentie Kies altijd het belang van Gods eer en dat van Uw medemensen boven het eigenbelang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1