Programma der beiaard bespelingen I Haarlemse Tram vrijbuiter in Amsterdams centrum Een bril? In Zand voort klinkt dagelijks een koperen bekken Morgenavond tussen 7.15 en 10.30 uur op de St. Bavo-toren Behoeft zich niet te houden aan het Wegenverkeersreglement Voorrang boven politie en brandweer pBrieven van lezers— Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Felle brand te Naarden FEDERMA1VN NATUURLIJ K Cirque Géant in Haarlem Em. pastoor W. M. Bosch 40 jaar priester Zondag viering in Aerdenhout Verpakt gesneden brood triomf van Vermaat 24 broodjes in een hygiënisch jasje OMROEPER ZWEMMER ZWEMT' IN ALLERLEI BERICHTEN Zomerevenementen in Zandvoort V ertegenwoordiger aangehouden GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Wethoudersverkiezing te Yelsen 1050 krijgsgevangenen omgekomen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Van het politierapport Burgerlijke Stand Pater L. van Lieshout verlaat Haarlem Orgelbespeling in Grote Kerk Waterstanden mTrnM'. In het kort Geknoei met geldbedragen BEDEVAART NAAR KEVELAER Mosterd na de maaltijd Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 ZOMERAVOND- VOETBAL Tournooi Umans-beker Brandje in de Pepijnstraat Aanwinsten R.K. Leeszaal Onhoudbare toestand Betrouwbare K.V.P. stelt de heer Maas candidaai 3? Beurs van Amsterdam Beurs van New York EXAMENS In Noordelijke kampen Het programma der beiaardbespeling op de St. Bavotoren te Haarlem, heden avond, luidt als volgt; Mr. Romke de Waard, beiaardier te Amsterdam, speelt van 19.15 tot 20.00 uur. 1. Improvisatie. 2. Fantasie over bekende melodieën van W. A. Mozart. 3. Drie oud-Nederlandse liederen: a. Het viel eens hemels douwe. b. Het waren twee coninckskinderen. c. Des Winters als het regent. 4. Spaanse dans in C van Moskowski. 5. Drie oud- Engelse volksliederen: a. Charlie is my darling, b. John Peel. c. The British Grenadiers. 6. Kleppermars, J. Morks. 7. Grote fantasie over bekende Franse volksmelodieën. 8. a. Schifferlied, F. Abt. b. Door heel de omtrek melden, idem. 9. Andante Cantabile, Jef Denijn. 10. Der Lieben Sonne Licht und Pracht hat nun Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Het Nationaal Reuze-circus Jos. Mul lens, genaamd Cirque Géant, zal van Zondag 16 tot en met Woensdag 19 Augustus een bezoek aan Haarlem brengen met als standplaats het Phoe- nixterrein. Dit circus is voor de Haar lemmers geen onbekende, want al enige jaren achtereen komt de heer Mullens hier voorstellingen geven. In Amster dam bouwt hij kort daarna een zeer grote tent met drie pistes op. maar in Haarlem komt hij nog met één grote piste. Het Phoenixterrein zou trouwens te klein zijn voor het grote circuscomplex en daarom is o.a. circus Althoff naar Heemstede gegaan. Wij voor ons vinden het wel zo romantisch in een cirkel om het zaagsel geschaard te zitten, al moe ten wij dan Romeinse wagenrennen missen. Het programma wordt echter wel grootsteeds. Verschillende nummers, die straks in Amsterdam gebracht zul len worden, kan men ook hier zien. De directie heeft een zeer goed clown nummer van de Italianen Pipo, Nanni en de dwerg Perkeo weten te engage ren. Dit drietal heeft hoogkomische en vooral mimische kwaliteiten. Verder zal in Haarlem de première gegeven wor den van een gooi- en smijtnummer (cascadeurs, zegt men in circustermenl van de twee kamee's, afkomstig uit Zweden. Ook andere contracten worden deze week afgesloten. Wilde dierennummers zal men in dit circus niet te zien krijgen. Bij een en quête moet namelijk gebleken zijn, dat men liever meer paardennummers ziet. De stoeterij van Jos. Mullens is dan ook de grootste van menig circus. Zij telt zestig paarden: vossen, berber-ara bieren, Weishot- en Shetlandponnies. Verder de hogeschoolpaarden van Otto Schumann, inlandse zeeuwen en Gel derse paarden. Het hogeschoolrijden zal velen in verrukking brengen. Op bovenstaand plaatje ziet men het Groningse meisje. Miss Tonelli, in actie. Zij is de enige acrobate ter wereld, die zonder trucage los aan de hielen aan de trapeze kan hangen. Zaterdag had op de Fonteinlaan te genover de Hertenkamplaan een aan rijding plaats tussen een personenauto en een 55-jarige wielrijdster, wonende te Haarlem. De oorzaak was, da5 de wielrijdster geen voorrang verleende aan de bestuurder van de personenauto. De wielrijdster werd' door de voorzijde van de personenauto geschept en op het weg dek geslingerd. Zij is per ziekénauto naar de Mariastichting overgebracht, al waar een schedelbasisfractuur geconsta teerd is. Een 40-jarige vrouw uit Haarlem is geverbaliseerd terzake diefstal van twee meisjesjurken uit een modemagazijn. Zondagmorgen is een 14-jarige scho lier, wonende aan de Hodsonstraai, al hier, tijdens athletiekwedstrijden op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan bij het hoogspringen komen te vallen. De jongen brak daarbij zijn linkerarm bij de pols. Na ter plaatse door een lid' van de Ongevallendienst te zijn behandeld, is hij voor verdere medische behandeling naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht. Zondagavond 23 uur is een binnen brandje ontstaan in een perceel aan de Kleverlaan. De bewoonster was bezig met het bakken van croquetten, toen op een zeker ogenblik de vlam in de pan sloeg, waardoor een brandje ontstond, tengevolge waarvan enige goederen ver loren gingen. De brand is door de in woners geblust. ONDERTROUWD: F. Boegheim en J. Westhof. N. van Kempen en H. Gottmer. GEBOREN: A. LiethSeijsener, z; W. OeingaErdtsieck, z; J. Arriëns— Mackaay, z; M. MedenblikDekker, z, B. van der Sluijs-^Steenkist, z; C. Stoop de Rooij, z; Ch. SpanjaardJansen, z; Chr van NordenSnoek, z; D. Stuijf- zandvan Galen, z; R. Schoutende Groot, z; J. van EekenNuijten, d; W. SnellensGreebe, d. OVERLEDEN: A. Koning, 42 j., Van 't Hofstraat; A. PlakBrüheim, 95 j., Kenaupark; A. BruustingLouwen, 74 j.. Kamperlaan; C. Konings, 60 j„ Sla gerspoort; P. Spoor, 76 j„ Kenaupark; J. van Schie, 74 j„ Romeinenstraat; J. Tromp, 56 j., Hoeuffststraat; C. Blind, 11 j., Schoterweg. den Tag vollführet, J. S. Bach. De heer Arie Peters, stadsbeiaardier van Haarlem en Nijmegen, speelt van 21.00 tot 21.45 uur: 1. Concerto (Allegro), A. Vivaldi. 2. a. Le tambourin, J. Ph. Rameau. b. Andante, Fiocco. c. Courante, Raick. 3. a. Twee Mazurka's (no. 47, 46). F. Chopin, b. Springtanz. E. Grieg. 4. Preludium en Menuet, Jef van Hoof. 5. Trols pastourelles. a. Lison. b. La Bate- lière. c. Ronde villageoise. 6. Ecossaisen, L. van Beethoven. De heer Ferdinand Timmermans, stadsbeiaardier van Rotterdam, speelt van 21.45 tot 22.30 uur: 1. Praeludium in g klein, Jef Denijn. 2. Drie Valeriuslie- deren: a. Syt nu verblyt. b. Hoe loopet volck. c. Hoogmoedig geest. 3. Loure (oude dans), J. S. Bach. 4. Drie liederen van E. Hullebroek. a. Als ik wat laat naar huis toe kom. b. Marleentje, c. Klein moederken. 5. Sonate voor beiaard (1927), Ferd. Timmermans. Allegro - Andante söstenuto - Menuet - Rondo. 6. a. Beter te geven dan te ontvangen, G. Beijerle. b. Opwaarts, Jos. Beltjens. c. 's Avonds als ik slapen ga, L. F Brandts-Buys. 7, Postludium, Ferd. Tim mermans. Belangstellenden worden verzocht dit programma uit te knippen, opdat men het concert beter zal kunnen volgen. Op bescheiden wijze zal em. pastoor W. M. Bosch op Zondag 16 Augustus in zijn vroegere pastorie te Aerdenhout zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Om negen uur draagt de jubilaris een plech tige hoogmis op en van 1 tot 2 uur kun nen de parochianen 's middags pastoor Bosch complimenteren in de pastorie. Dan zal ook de feestgave aan de jubi laris overhandigd worden. Naar wij vernemen, is pater L. van Lieshout van de St. Antoniusparochie aan de Groenmarkt overgeplaatst naar Gorcum. Pater Van Lieshout werd in 1941 als kapelaan te Haarlem benoemd en zou hier dus binnenkort zijn koperen jubileum vieren en het volgende jaar zijn zilveren priesterfeest. In zijn plaats werd geen andere pater benoemd. Op het orgel in de Grote Kerk zal Albert de Klerk vanavond van 89 uur het volgend programma ten gehore bren gen: 1. Prelude and Fugue on a Theme of Vittoria. Benjamin Britten, geb. 1913; 2. Six Préludes, Darius Milhaud, geb. 1892, a. Modéré, b. Paisible et Pastoral, c. Animé, d. Modéré, e. Trés modéré, f. Vif; 3.a Introitus, Zoltan Kodaly, geb. 1882; b. Ite, Missa est; 4. Praeludium et Fuga C dur. Joh. Seb. Bach, 16851750; 5. Passacaglia c moll. IJMUIDEN Woensdag 12 Augustus Hoog water: 5.15 u. en 17.38 u. Laag water: 1.06 u. en 13.19 u. mi.... v MfNH Voor het eerst sinds jaren is er weer kermis op de Nassaulaan, waarbij vooral de zweefmolen domineert. Op de foto zijn de zwevende kermisbezoekers niet meer te zien door de lange belichting. U wordt er draaierig van. Advertentie (Speciale reportage) Onze grootouders haalden stroop in een potje en peper in 'n puntzakje; glycerine in een spanen doosje en haver mout los uit de bak. Nu is alles bijna verpakt, in de kruidenierswinkel en bij de apotheker of drogist. Een vlotte ver koop, maar vooral de hygiëne is er mee gediend. De flessen melk worden herme tisch afgesloten met een capsule en vis wordt, zonder dat er handen bij te pas komen, machinaal gefileerd en in cello- phaan gehuld. In Amerika is men al veel verder. Daar wordt b.v. ook het brood zo goed als uitsluitend gesneden en luchtdicht verpakt verkocht. Alleen in Amerika? Wij hebben dezer dagen in Vermaat's moderne bakkerijen een snij- en verpak- machine in werking gezien; een machine met een capaciteit van 1600 tot 2000 broden per uur. De goudgele, bijzonder fijn samenge stelde broden, sneeuwwitjes in een gouden huisje, werden door een trans portband eerst naar de guillotine ge schoven en nadat een serie messen driftig gelijke sneetjes had gekapt, wer den de 24 broertjes met een dikte van 13 m.m. opgetild om een jasje aan te krijgen van geprepareerd, vochtwerend en luchtdicht papier. Wij namen een brood mee en bewaar den het drie volle dhgen. De hele familie er om heen, toen de 24 broertjes op de bordjes verdeeld werden. Wat proefden wij? Smakelijk brood, mals als de fijnste biefstuk. Na drie dagen! We konden het bijna niet geloven. En nu eten alle huis genoten, die hun twaalf-uurtje moeten meenemen, het fijnste brood, alsof het zo vers van de bakker kwam. Triomf is de naam, welke Vermaat er aan heeft gegeven. Ja waarlijk, triomf in kwaliteit, voedzaamheid, hygiëne en houdbaarheid. En dat voor 44 cent per groot brood. Onze grootouders haalden stroop in een kannetje. Onze kinderen zullen voortaan alleen verpakt Triomf brood van Vermaat eten. Aan de Rijks Middelb. Tuinbouw school voor bloemsierkunst te Utrecht heeft de heei' L. M. A. Amand te Haar lem het einddiploma behaald. Bij alle moderniseringen, die de gezellige badplaats Zandvoort in de naoorlogse ja ren met prijzenswaardige energie mocht ondergaan, heeft het toch daarnaast een plaatsje weten te behouden voor een iet wat ouderwetse vertoning. De strandwacht, het reddingswezen, de verkeersmogelijkheden, de hotels en wat dies meer zij, zijn alle min of meer op moderne leest geschoeid. Temidden van al le nieuwe uitingen, zoals de radio, telefoon, televisie, mobilofoon en niet te vergeten de dagbladpers, die ale tezamen dit gemeen hebben, dat ze erop uit zijn „den volke" op zo'n snel mogelijke wijze „kond te doen" van alle nieuwtjes en bijzonderhe den, gaat te Zandvoort de omroeper schier dagelijks nog met zijn grote koperen bek ken en het bijbehorende, met zacht flu weel omwoeld hamertje, de gemeente rond om op zijn primitieve manier mededelin gen te doen van de meest uiteenlopende aard. Het is de heer K. Zwemmer, die dit be roep in Zandvoort al bijna 30 jaren met de meeste nauwgezetheid vervult. Vroeger was hij tevens krantenbezorger, maar de invaliditeit die hem een tiental jaren ge leden trof, noodzaakte hem de kranten vaarwel te zeggen. Hij bepaalt zich thans alleen tot het omroepen, dat hij, weliswaar met veel inspanning, per invalidenwagentje kan doen. In die dertig jaren is er wel veel ver anderd, mijnheer, zei hij en is ook het omroepen er niet gemakkelijker op ge worden. Het drukkere gemotoriseerde ver keer op de weg b.v. zorgt ervoor, dat wat ik eerst over een afstand van ongeveer 150 meter kon „uitdragen", nu zeker om de 40 50 meter moet „afsteken", wil mijn taak nog enig effect sorteren. Ziet u, ver trouwde hij ons toe, mijn taak zou met een microfoon belangrijk verlicht kunnen wor den. Als het gemeentebestuur mij die eens cadeau wilde doen? Van wat de heer Zwemmer wat een toepasselijke naam voor iemand die in een badplaats woont in alle dertig ja ren al te verwerken heeft gekregen, is natuurlijk geen administratie gehouden. Maar het is zo variabeL als de mensen op de wereld, zei hij en in praktisch 80 pCt. van de gevallen heeft mijn om- i roepen, ook resultaten gehad. Het waren berichten van verloren kin deren tot zoekgeraakte ouders, van lege portemonnaies tot dik gevulde portefeuil les, over aanstaande attracties die de bad gasten met vreugde vervulden, maar de om roeper moest ook wel eens de afgelasting van festiviteiten, bekend maken, die velen teleurstelde. En tussen deze uitersten ligt een schat van mogelijkheden, waarin de tussenkomst van de heer Zwemmer aan de Koningstraat 85, werd ingeroepen.... Hij is ongeveer 30 jaar geleden door het gemeentebestuur, uit een aantal opgeroe pen sollicitanten, officieel aangesteld. Hij is blij dit nog te kunnen waarnemen, 't Gaat toch om den brode, mijnheer, u be grijpt, nu ik de kranten niet meer kan bezorgen, is het geen vette pot. Maar ik hoop dit te kunnen blijven doen, want ik verdien liever mijn boterham, zei de heer Zwemmer, die zich overigens wel eniger mate en terecht bezorgd maakt om het bestaansrecht van het „omroep- wezen". De geluidswagens zijn onze grootste con currenten Op Vrijdag 14 Augustus organiseert „Touring Zandvoort" weer een Zand- bouw-wedstrijd voor kinderen van 8 16 jaar. Deze wedstrijd vindt plaats bij Bad Termes en begint om 9 uur. Alle inschrijvingen tot en met 13 Augustus bij Touring Zandvoort. Voorts worden op het Raadhuisplein nog de volgende concerten georgani seerd: 12 Aug. Zandvoortse Muziekkapel. 15 Aug. IJmuider Harmonie. 20 Aug. Tirolerkapel. 22 Aug. Postfanfare. 28 Aug. Zandvoortse Muziekkapel Op Donderdag 27 Augustus vindt het laatste vuurwerk plaats dat diverse at tracties zal brengen. Op het circuit worden op 23 Augus tus de clubkampioenschappen wielren nen van de club „De Spartaan" uit den Haag verreden. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: kinderpro gramma. Palace: „The Crimson Pirate". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Mor gens 10.30 uur: „Gevleugelde acrobaten". Luxor: „Robinson Crusoë en Co.", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (geprolon geerd). Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: Jeugdpro gramma. Lido: „Melody Time", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In voorprogramma: „Ballet der watervogels", 's Morgens 11 uur: Va- cantieprogramma City: „Op de bres". Boven 18 jaar. Tij den: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In voorpro gramma „Metroscopix". 's Morgens 10.30 uur: Vacantieprogramma. Spaarne: „Circusbloed", volw. Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: Maandag tot en met Donderdag: „Een Koningin wordt gekroond", 2.30 en 8.15 uur. Dinsdag 11 Augustus Qrote Kerk: Beiaardbespeling door mr. Ronke de Waard (Amsterdam), Arie Peters (stadsbeiaardier) en Ferdinand Timmermans (Rotterdam) 19.15—22.30 uur. In de pauze van 20—21 uur: Orgelbespe ling door Albert de Klerk. Dreefzicht: Concert in muziektent, 20.30 uur. Woensdag 12 Augustus Grote Kerk: Wiener Sangerknaben met een groot liederenprogramma, 20.15 uur. Grote Markt: Rolschaatsdemonstratie door „Hollandia", 20 uur. Zandvoort, Raadhuisplein. Concert door Zandvoortse Muziekkapel, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 10—17 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 7—10 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van .1 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondag va 1417 u. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30. 16.30. 19.30. 20.30 en 21 30 uur. Stadskweektuin, Klevèrlaan 9. kosteloos te bezichtigen. Geopend van 10—12, 14—17 en 18.30—20.30 uur (t.m. 16 Augustus). De recherche heeft een 64-jarige ver tegenwoordiger, G. M. L. uit Haarlem aangehouden, verdacht van verduiste ring c.q. oplichting. In 1947 had de ver tegenwoordiger met een Haarlemse autohandelaar een afspraak gemaakt voor de aankoop van auto's in Duits land. Hiervoor ontving hij van de han delaar geld. Daar L. de auto's niet over de grens kon krijgen, heeft hij de wa gens in Duitsland weer verkocht. De autohandelaar stuurde na verloop van enige tijd zijn vertegenwoordiger nog maals een bedrag van f 17.000 in ge deelten van f 200 tot f 400, om te trachten de transactie in Duitsland af te wikkelen. Aan de politie verklaarde L„ dat hij het geld in bewaring had ge geven aan een Duitser, wonende te Frankfurt am Main. Bij een aldaar in gesteld onc'^rzoek is echter gebleken, dat de Duitsfer geen geld heeft ontvan gen van de vertegenwoordiger. Tot uiterlijk 18 Augustus kan men zich opgeven voor deelneming aan de plech tige bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Kevelaer op Maandag 24, Dinsdag 25 en Woensdag 26 Augustus. Het vertrek is bepaald op 's morgens 7 uur van de Nieuwe Groenmarkt. De predikaties te Kevelaer zal pater Gilbertus Lohuis O.F.M. houden. De reiskosten (per tou ringcar) bedragen f 19, maar voor bruid jes en misdienaars tot 12 jaar f 10. Deel nemers dienen in het bezit te zijn van een bewijs van Nederlanderschap of een geldige pas. Men kan zich aanmelden bij; W. Staphorst, Jansstraat 53, Haar lem, tel. 10015; A. Ooms, Duvenvoorde- straat 25, Haarlem; F. A. Vissers, Ver- wuift 3, Haarlem, tel. 11605; A. van Dijk, Bisschop Ottostraat 21, Haarlem; H. W. v. Rooden, Valkenburgerlaan 38, Heem stede, tel. 35313; S. F. Smid, Hoofdstraat 44, Hillegom, tel. 5075; J. C. de Klerk, Kerkstraat 45a Noordwijkerhout, tel. 475; mej. Faas, Rijksstraatweg, Halfweg; B. Komen, Hagelingerweg 74, Santpoort; B. de Swart, Breestr. 104, Beverwijk tel. 3156 (tegenover H. Agatha-kerk); J. B. Koopman Dorpsstraat, Castricum; S. Druyer, Mr. Ludwigstraat 25, Castricum. 24 Juli stelde het raadslid de heer H. W. van der Giessen aan B. en W. vra gen omtrent de medezeggenschap van de leden van het Noord-Hollands Phil- harmonisch Orkest in het algemeen be stuur der Stichting. Hij vreesde, naar aanleiding van persberichten, dat deze medezeggenschap er niet zou komen. Intussen heeft men kunnen lezen, dat het Stichtingsbestuur met de wens der orkestleden rekening zal houden. Als mosterd na de maaltijd wordt het raads lid en via een gedrukt stuk alle andere raadsleden er van in kennis gesteld per 6 Augustus. Het komt mij uit het oogpunt van verkeersveiligheid ongewenst voor, dat op de in Amsterdams binnenstad op dezelfde baan rijdende twee soorten trams totaal verschillende wettelijke regelingen van toepassing zouden zijn. Door fa ten opzichte van de stadstram moeten de bepalingen van de Wegen verkeerswet en het -reglement worden in acht genomen, terwijl door en ten aanzien van de Haarlemse tram alleen het Tramwegreglement moet wor den nageleefd. Het overige verkeer moet dus ter dege opletten, welk soort tram in aantocht is; heeft men dit vastgesteld, dan kan men pas weten welke voorschriften die van het Tramwegreglement of die van het Wegenver keersreglement (of -wet) moeten worden opgevolgd. Bij duisternis en mist kan dit tot moeilijkheden aanleiding geven. Op een en hetzelfde stuk trambaan zou het ene ogenblik het Tramwegreglement, het andere ogenblik het Wegenverkeersre glement van toepassing zijn, al naar ge lang er een Haarlemse dan wel een stadstram over rijdt! Aldus de conclusie, waartoe de heer J. H. Maan Jr. in het juridisch maandblad betreffende het wegverkeer komt naar aanleiding van een recente uitspraak van de Hoge Raad, die beslist heeft dat voor de Haarlemse Tram het Tramwegreglement en niet het Wegenverkeersreglement geldt. Dit leidt volgens de heer Maan tot vreemde con sequenties: Wagenvoerders van de gemeentetram zijn verplicht te stoppen voor de rode verkeerslichten, immers zij moeten zich houden aan de bepalingen van het We genverkeersreglement. Wagenvoerders van de Haarlemse tram zouden echter strikt genomen niet verplicht zijn te stoppen voor de rode verkeerslichten, mits zij de veiligheid van het verkeer op de openbare weg niet in gevaar brengen en dus maar zorgen niet in conflict te komen met art. 59 van het Tramweg reglement. Het Wegenverkeersreglement geldt voor hén niet. naar ik toch mag afleiden uit de vrij recente jurispru dentie. Vermeldenswaard om het absurde er van is tenslotte het geval van de brandweerauto, die met loeiende sirene en luidklinkende bel komt aansnellen op weg naar de brand. Op de kruising van twee wegen van gelijke rangorde, welke kruising de brandweerauto recht zal gaan. oversteken, nadert voor de brandweerauto van links een Haarlem se tramtrein. Wie heeft er voorrang, de wagenvoerder van de Haarlemse tram of de bestuurder van de brandweerauto? De laatste meent, dat hijzelf voorrang heeft, denkend aan de voorrangsopsom ming van art. 27 lid 3 van het Wegen verkeersreglement, immers trams wor den daar het laatst genoemd, en hij rijdt dus met onverminderde snelheid door. Maar als er een aanrijding met die tram volgt, blijkt hij bekocht uit te ko men. Immers op de wagenvoerder van de Haarlemse tram is het gehele Wegen verkeersreglement en dus ook art. 27 lid 3 niet van toepassing. Hij kon zijn tramtrein gelet op de vrij grote rem- afstand, die hij nodig heeft niet spoe dig genoeg tot stilstand brengen; hèm treft geen schuld. En tot zijn schade er vaart de bestuurder van de brandweer- Advertentle De uitslagen van deze week luiden: Afd.A. H.S.M. I - M.H.S.V. 0-4; 't Wes ten - S.V.S.W. 2-1; Vermaat I - Neder land I 1-3; S.V.O.W. - Holl. Nautic 1-2. Programma komende week: Afd. A. 10 Aug. Vermaat I - H.SM. I D.S.K. 6.30 uur; 11 Aug. Nederland I - Holl. Nautic D.S.K. 6.30 uur; 11 Aug. S.V.S.W. - M.H.S.V. Slaperdijk 6.30 uur; 13 Aug. M.H.S.V. - 't Westen D.S.K. 6.30 uur. Afd. B. 10 Aug. Heeremans - Nederland II V.V.H. 6.30 uur; 13 Aug. H.SM. IX - Vermaat II V.V.H. 6.30 uur. 14 Aug. Keuze XI tal - Hoek V.V.H. 6.30 uur. Opstelling keuze-elftal: Doel: Menks (Vermaat). Achter: v. d. Zwan (H.A.C.), Bilder- beek (H.V.L.). Midden: Smit (H.S.M. II), Mica (H.V.L.), Yzerman (Ned. II). Voor: Rvke (H.S.M. II), Kamstra (H.V.L.), Staal (H.A.C.), Kool (Ver maat II), Veerman (H.A.C.). Het tournooi van de Haarlemse vierde klasser DCO om de Umans-Beker, neemt Woensdagavond 7 uur een aanvang met de wedstrijd RipperdaBloemendaal. Donderdagavond spelen RCH 2DCO tegen elkaar. De wedstrijden worden ge speeld aan de Schalkwijkerweg. Gisteren omstreeks 6 uur brak in de Pepijnstraat 3 een brandje uit. Bij schilderswerkzaamheden maakte men gé bruik van een brandlamp om de verf van de houten daklijst af te branden. Vermoedelijk is door dit afbranden de achterzijde van de daklijst gaan smeu len, waardoor een gedeelte is verbrand. L. van Egeraat: Gids voor Italië. P. H. Fawcett: In de greep van onbekend Ame rika. P. A. de Groot: Dokter in het oer woud. J. A. Hunter: Oerwoudjager. Jachtavonturen in Afrika's wildernis. A. P. Longo: Gids voor Spanje. R. More- nus: Het was geen wonder, dat de Indianen mij „Dwaze blanke man" noemden. Nieuw-Zeeland, land der toekomst. C. Oorthuys and N. Braybrooke: This is Lon don from dawn till night. D. van der Vat: Britten, beesten en buitenlanders: of, Hoe in Engeland aan het leven wordt gele den. G. de la Vega: Het rijk der Inca's. J. Wassermann: Boela Matari. Het leven van Henry Morton Stanley. E. Zandstra: De Ardenn<»i, idem: Luxemburg. S. Zweig: Brazilië, het land der toekomst. Naar aanleiding van de ernstige ver keersongelukken de laatste weken, waarbij vaak doden te betreuren zijn, zou ik het volgende onder de aandacht van de politie willen brengen. De voor rang op de Rijksstraatweg dient op te houden een kilometer voor de Jan Gij- zenbrug en niet te gelden tot aan de Ripperda-kazerne. Wie sneller wil rjj- den dan 40 km per uur moet maar bui ten om de Delftlaan kiezen. Voor het publiek is het zeer moeilijk, dat er vijf soorten richtingaanwijzers bestaan, waarvan de ingebouwde knip perlichten in voorspatborden overdag wel de gevaarlijkste zijn .Wijzers op rode wagens zijn bijzonder sleqht te zien. Juist door de grote snelheden, waarmede gereden wordt, dient het pu bliek duidelijk te kunnen zien, waar een automobilist naar toe wil. De spoorwegovergangen zijn niet voor niets in onze omgeving bewaakt. De snelheid van een auto kan op een voor- rangsweg echter zo hoog zijn. dat het gevaar groter is dan bij een onbewaakte overweg. overweg. B S. auto, dat hij wordt geacht het Tram- 'wegreglement te hebben overtreden. Natuurlijk is het blussen van een brand belangrijker dan het tijdig aan het eindpunt geraken van een Haarlem se tram. maar intussen heeft de Haar lemse tram toch maar voorrang. Zij neemt tot dusver in Amsterdams binnenstad en zolang men blijft aan nemen, dat zij ook daar op een „tram. weg" rijdt, zal dat wel zo blijven een machtige positie in, die uitgaat boven die van politieauto's en brandweerwa gens. Dit gaat mij en velen te \er. Het ge hele Amsterdamse verkeer, stadstram, politie- en brandweerauto's incluis, moet zich richten naar en houden aan de be palingen Van de Wegenverkeerswet en Wegenverkeersreglement, alleen de Haarlemse tram zou aan deze bepalin gen niet zijn gebonden? De heer Maan herinnert er aan, dat de minister van Waterstaat in 1931 heeft bepaald, dat de Haarlemse tram als een tramweg in de zin van de Locaalspoor- en Tramwegwet moet worden be schouwd. Een begin- of eindpunt van deze tramweg wordt echter in deze beschik king niet genoemd. Wel zijn de voor waarden, waarop voor die tramweg van Amsterdam naar Haarlem in 1903 een rijksconcessie is verleend bij Beschik king van de minister van Waterstaat van 14 October 1931, in die zin gewijzigd, dat het beginpu n t van bedoelde tramweg in Amsterdam zal zijn fcet aansluit in gspunt met de gemeen tetram in de Adm. de Ruijterweg nabij de Jan Evertsenstraat aldaar.. Dus van dat beginpunt tot aan het feitelijke be ginpunt in de Spuistraat te Amsterdam rijdt de N.Z.H.V.M. voor zover mij bekend zonder een concessie ais be doeld bij art. 2 van de Locaalspoor- en Tramwegwet en is derhalve mijns in ziens strafbaar' Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Vannacht omstreeks Z uur heeft in het pakhuis van de bloemenwinkelier K. aan de St. Vitusstraat te Naarden een korte doch felle uitslaande brand ge woed, die het hele gebouw in vlammen deed opgaan. Ook een in het pakhuis ondergebrachte auto, vier fietsen en een wasmachine gingen verloren. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumstel. Hoewel de juiste omvang van de schade nog niet vaststaat, kan toch reeds gezegd worden, dat deze enige duizenden guldens bedraagt. De politie stelt momenteel een onder zoek in naar de oorzaak van het omval len van het petroleumstel, dat zich van nacht op de zolder van het pakhuis be vond. Het brandde eerst door de vloer van de zolder heen en kwam vervolgens terecht in 'n mand met papier en houtwol. Dra stond toen alles in lichterlaaie en de direct door omwonenden gewaarschuw de brandweer ging het vuur onder lei ding van commandant Eshuis met vier stralen bestrijden. Na zeven minuten was men de brand meester, doch in die tijd was ook het hele gebouw in de as gelegd. Ook had men niet kunnen ver hinderen, dat de in het pakhuis aan wezige auto, rijwielen en wasmachine verloren gingen. De burgemeester van Naarden en de corpschef van politie waren vannacht bij de brand aanwezig. De schade wordt slechts gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, heeft de nieuwe fractie van de KVP in Velsen besloten voor de bezet ting van de eventuele wethouderszetel de huidige fractie-voorzitter de heer C. P. J. Maas candidaat te stellen. Dit zou kunnen betekenen, dat de heer F. J. A. Strijbosch niet in het college terugkeert. D)l (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 11/8 3% Ned. 1953 102 101(4 3% Nederl. 1948 99 3(4 pCt. Ned. 1950 99 3-3% Nederland 1947 98% 98% 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 99/, Inschr. Grtbk. 48 3 pCt 96% Ned. Handel Mij. c§rt. 159% 174% A.K.U. 174% Van Berkels Patent 108% Calvé-Delft eert. 128 Van Gelder 160% Kon. Hoogovens eert. 175 Unilever cert. 197 A 1198 Ned. Kabel 216 Philips 174% Kon. Petroleum 328 329% „Amsterdam" Rubber 97 95 Holl. Amerika Lijn 135% Kon. N. Stoomb. M. 131% 131% Ned. Scheepv. Unie 129% 112% 129 H.V.A. 110 uen 102% 102 7/8 10/8 Anaconda Copper 32% 32(4 Bethlehem Steel 51% 51% Chrysler Corp. 72% 72 General Electric. 73% 73% General Motors 60% 60 >4 Hudson Motors 12 11% Kennecott Copper 63 62% Montgomery Ward 60 59% North American Can 20% 20% Radio Corp. 25 25% Republic Steel 49% 49% Shell Oil 75% 75 Southern Pacific 4544 Southern Railway 46% 46 Tidewater 23 23% U.S. Steel 38% 38% Wie kent Sjort en Jimmy niet? hoeven dit tweetal zeker in Haarie niet meer te introduceren. Bovendie heeft de jeugd Sjors en Jimmy nog aa het werk kunnen zien in het Bloemen daalse Openluchttheater, enige tijd ge leden, toen zij optraden tijdens ee voorstelling onder auspiciën van onz courant. Morgen echter komen Sjors en Jw°j my in Haarlem zelf, waar zij op podium van de gemeentelijke concert zaal zullen verschijnen.Ook ditmaa vertoeven zij in het sprookjesland, waa de „heren" van de Rebellenclub de nodige avonturen bij de kabouter» zullen beleven. Natuurlijk vertellen tvu hier niet alles, maar de lieve jeugd k® morgenmiddag de nodige spanning »e* leven. Zaterdag 14 Augustus zal het 40 jaa' geleden zijn, dat Moore's Handelsschol' in onze stad werd gevestigd, toen no» aan de Verspronckweg no 10. De vader van de huidige directeur, evenals d&e genaamd John. C. Moore, kwam uit En* geland; wat lag dus meer voor de hah» dan dat de oprichter in 1913 allereerst een cursus in de Engelse taal instelde- Van lieverlee kregen de overige moderne talen hun deel. In 1920 werd de schoo' overgebracht naar het huidige pand. Frans Halsstraat 1. Van 1922 af werd het programma aan gevuld met cursussen in steno en typen- sinds welk jaar al ruim 8000 leerlingen hier hun diploma behaalden. Het week" gemiddelde van het aantal cursisten dj de diverse takken bedraagt momenteel 400. De heer John C. Moore, die nu direc teur van de school is en evenals zó0 vader Engels onderdaan, heeft aan ne oorlog minder prettige herinneringen- Als Engelsman werd hij gedurende 5 jaar geïnterneerd ergens bij de Poolse grens. In die periode bleef de schooj echter doordraaien onder leiding va» de adjunct-directeur, de heer J. W- Staats, accountant. Het oordeel van de heer Moore over het gehalte van de leerlingen aan de handelsscholen in de?e tijd is niet on verdeeld gunstig. Velen beseffen niet wat er van hen op instellingen als deze gevraagd wordt, zo luidt zijn ervaring- Er wordt daarom een degelijke selectie toegepast bij de toelating tot de cur sussen. De heer Moore is verder opge vallen, dat de meeste kantoormeisjes weinig of geen verantwoordelijkheid wensen te dragen en evenmin enige lief de voor hun werkzaamheden tonen. Nog steeds blijft er een tekort aan geschoold personeel, dat werkelijk hart heeft voor het werk, dat verricht wordt. Door het regelmatig toenemen van de cliëntenkring was het voor de heer Oerlemans, die reeds sedert jaren als dameskapper bekendheid heeft, noodza- lijk de zaak in de Gierstraat 69 uit te breiden. Ofschoon dit niet zo eenvoudig was vooral in de binnenstad is de heer Oerlemans er toch in geslaagd een aan merkelijke ruimte-winst te verkrijgen, die thans ook van de nieuwste en beste apparatuur is voorzien, waaronder een aan de muur bevestigde droogkap, die het mogelijk maakt door middel van een zwengel drie cabines te bedienen. Een perfect werkende luchtververser zorgt de gehele dag voor frisse lucht; ook aan het najaar en de winter is gedacht door de aanleg van centrale verwarming- Een stijl- en smaakvolle zaak badend in een zee van licht. De nieuwe gemeentelijke school voor lager onderwijs ten Westen van de zweminrichting aan de Houtvaart, heb ben B. en W. gedoopt met de naam „Theo Thijssenschool". Vanmorgen heeft de Haarlemse Recht bank beëdigd als vertaler in de Duitse taal de heer A. F. C. Brosens te Haar lem. De heer Brosens vertaalde reeds talrijke artikelen (onder meer uit de bundels „Kopstukken" en „Buitelingen") van Godfried Bomans voor buitenlandse (Oostenrijkse, Duitse en Zwitserse) kranten. Hij heeft ook de vertaalrechten verworven van de publicaties van S- Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt. Gisteren is de heer D. Schouw door de directie van de firma Lippits te Haarlem gehuldigd, omdat hij 35 jaar in dienst was bij deze zaak als uniform pettenmaker. De jubilaris, die tevens het bedrijf met pensióen heeft verlaten, ontving een herinneringsbord, een rook- fauteuil en enkele andere geschenken- In restaurant Brinkmann zat men deS avonds aan een diner aan. B. en W. hebben tot ondercomman dant van de Haarlemse brandweer be noemd de heer J. P. Pollé en tot hoofd brandmeester de heer C. Brauwers, tot nu toe werkzaam te Tilburg. Het Frans Halsmuseum heeft een be scheiden folder uitgegeven, waarop nochtans op overzichtelijke wijze in 4 talen de diverse bezienswaardigheden staan vermeld, welke dit museum biedt- Er is een situatieschets bijgevoegd- waardoor de tourist „Nederlands in tiemste museum" gemakkelijk kan vin den. HAARLEM. Voor de hoofdakte-examen5 zijn geslaagd de heren: J. F. W. Kok. Am sterdam; J. C. Hoogland, Alkmaar; mej. M- B. H. F. Theunissen, Naarden. Voor afd. B: de heren: L. M. J. van Meurs. Zwaag; C. Visser, Amsterdam: f' C. J. M. van Vugt, Amsterdam, C. J. V' Amsterdam. Radio-Peking heeft vandaag bekend gemaakt, dat in de Noord-Koreaan»c krijgsgevangenenkampen 1.050 militaire0 van de V.N. zijn omgekomen. De lÖst met de namen van de betrokkenen op 6 Augustus door de communistische autoriteiten in de bestandscomnt'ss'e aan de vertegenwoordigers der overhandigd, aldus het Chinese radio station.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2