Zes millioen katholieken worden beproefd de sterkte van hun geloof op i M Lourdes-pelgrims terug zonder vertraging Nederlandse regering neemt Belgische melkpoeder over C0EBERGH Hollandse kanonskogel naar alle windstreken Tussen neus en lippen JEUK D.D.D. Acht centimeter Militaire Willemsordeposthuum voor M. A. M. Bouman 1 WÊÊ m Keiharde feiten Nog geen modelkeuken Pastoor J. Looijaard uit Oegstgeest ere-lcanunnik van Basiliek I BESSEN JENEVER Happy Station verkoopt Nederland al 25 jaar lang Jubileum in de herfst BUREN IN NOOD I DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Kerk in nood Nationale Bedevaart naar Beauraing Militair bij duik gewond Sprekende voorbeelden Met gestolen auto café binnengereden Maar toch is er vooruitgang 4 4////. 4i 4 4, W%, Pil P% 4 4. w///, iê 4/4 é/M 4m GASVERSTIKKING TE ROTTERDAM Vrouw ernstig gewond bij ruzie In woonwagenkamp bij T e gelen Indonesische missionarissen aan boord van de Willem Ruys Wielrijder door auto gegrepen en gedood Aetherpiraten blijven actief in het Noorden „Ostfliichtlinge"een van de vele namelozen, die have en goed verloren en thars in de meest kommervolle omstandigheden proberen niet geestelijk en lichamelijk te gronde gaan. idden in het hart van Europa wonen thans ongeveer zes millioen Katho lieken, die in de smeltkroes van aangrijpende beproevingen worden getest op de sterkte van hun geloof. De „Tag der Heimat", die dezer dagen, overal Waar vluchtelingen bijeengroepen, met grote vurigheid is gevierd, roept deze tragedie weer in ons aller aandacht. Voor de tweede keer zijn we als medewerker aan de Ost-Priester-Hilfe in de gelegenheid ons een beeld te vormen van de strijd der Kath. „Uitgewezenen" voor het behoud van hun geloof. Wij willen u enkele dingen daarover vertellen. Artikel 13 van de Overeenkomst van Potsdam, gesloten op 2 Aug. 1945, zegt: „De regeringen van de U.S.A., Groot- Brittanje en de Sovjet-Unie erkennen, dat de wegvoering van de Duitse be volking of gedeelten daarvan, welke in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije zijn achtergebleven, moet worden door gevoerd." Volgens de nieuwste berekeningen be tekende deze „vreedzame" overeen komst tussen de geallieerde machten het begin van een onbeschrijflijke lijdens weg voor 16,5 millioen mensen. Ongeveer 2,5 millioen mensen vonden °b hun exodus naar Duitsland de dood of zijn naar Rusland versleept. De over levenden zijn samengeperst in' de vol komen ontoereikende woningen der bewoners van West- en Midden-Duits- land. terwijl voor 5,3 millioen van hen kampen of noodwoningen werden ge bouwd. Ondanks alle navragingen is het ons nog niet duidelijk of er kwade wil en opzet bij is geweest, maar feit is: dat de katholieken uitgerekend in protes tantse streken zijn terecht gekomen, ter- Wijl de evangelischen neergelaten zijn in de typisch katholieke gebieden van Duitsland. Hier ligt het aangrijpende probleem der zielzorg, dat - zich met de jaren toespitst. Meer nog dan op andere dagen zal 22 Augustus, het feest van het Onbe vlekt Hart van Maria, hét Beauraing- feest bij uitstek, Maria als Moeder en Koningin geëerd worden. Duizenden Pelgrims uit verschillende landen vieren dit feest mede. Op de vooravond zal een carillon van 29 klokken gewijd Worden, dat voortaan ieder kwartier de lof van O. L. Vrouw van Beauraing zal verkondigen. Dit carillon wordt ge- Plaatst in de torens van de ruïne van bet feodale kasteel in het Mariadomein, Waar vroeger de Hertogen van Ossuna hun verblijf hadden. Bij het vallen van de duisternis trekt een grote lichtpro cessie van het Mariadomein naar de „Tuin der Verschijningen", gevolgd door een Avondwake. Te middernacht zal dan de bisschop van Namen, mgr. A. M. Charue, in wiens diocees Beauraing ngt, de Nachtmis opdragen, direct naast de plaats, waar Maria is verschenen. Het H. Offer wordt gevolgd door een peeks H.H. Missen tot het middaguur. De laatste H. Mis zal een plechtige H. Mis zijn, die opgedragen wordt voor de honderden zieken, die die dag te Beauraing vertoeven. Het hoogtepunt van de feestdag vormt het Pontificale Offer, dat om elf uur in de „Beuken Kathedraal" van het Maria domein wordt opgedragen door de aarts bisschop van Rouaan, mgr. J. M. Martin, ih de middaguren gaat een grote Sacra mentsprocessie door Beauraings straten, daarna gevolgd door de plechtige zege- hmg (}er zieken en het pontificaal slui- iihgslof. De feestdag wordt in alle een voud besloten met het bidden van het rozenhoedje om half zeven, het uur van e eerste verschijning, door de aanwe zige ziensters. tirP0^ Nederland zal bij deze interna- 7,;P bedevaart vertegenwoordigd rïïVoor Noord-Nederland (boven de organiseert de Ver. „Ned. hhite Pro Maria" een driedaagse bede- Ap 21, 22 en 23 Augustus. Voor An„ derland een bedevaart op 22 Vpv^tj' Ihlicbtingen en aanmelding: str='„* Comité Pro Maria, Brueghel- Pater o ?en Kaag (N.-Nederland). Thpi-p Hafaél de Jong, Missiehuis „St. Hui*„Slact ®oxtel. ot pater Alex. Fiévez, Nede„i-"-ella Maris"> Halsteren (Z, Bate: The: Huize „stella erland). Diem»!38 *s 'n Merwedekanaal te te Oirschn? ^r"j|nge militair- gelegen Amsterdam v? en afkomstig ult aan hnnf^' J een' duik 20 gewond D. L v„ en armen, dat hij naar het °verAk„^ouwe Gasthuis moest worden ^ergebracht. De Kon. stelt een onderzoek in. worden Marechaussee Duitsland heeft in de oorlog 2000 priesters en theologanten verloren, ter wijl 300 priesters bij de wegdrijving om het leven zijn gekomen, zodat de pries ternood groot is. Wel zijn er in 7 jaren 2000 kerken gebouwd, maar als men be denkt, dat er minstens 9000 nodig zijn, willen de verstrooide schapen althans enigermate hun eigen schaapstal heb ben, dan krijgt men een idee van de nood. die er in deze diaspora is. Zowel vorig jaar in Midden-Duits- land als nu in het gebied van Bremen is het ons duidelijk geworden, dat de evangelische kerk zeer en zeer weinig invloed heeft op het practische geeste lijke leven van haar kinderen. Het is helemaal niet moeilijk om met een uitzondering te komen aan zetten, maar men kan rustig zeggen, dat het getal gelovigen, dat in deze hele streek van Oldenburg 's Zondags naar de kerk gaat niet hoger ligt dan 20 pet. Dopen, trouwen en begrafenis zijn voor verreweg het grootste deel de enige kerkelijke belevenissen. Dit uit zich o.a. hierin, dat men bij voor keur trainingen, bijeenkomsten e.d. op Zondagmorgen houdt. In deze onkerkelijke stroken zijn de verdreven katholieken komen wonen zonder voldoende kerkelijke en gees telijke verzorging. Alle priesters in deze streek lezen op Zondag drie maal de H. Mis en ver verschillenden 's avonds nogmaals. Gemiddeld liggen de 3 a 4 parochies, die door één priester bediend worden 5 a 6 km van elkaar, zodat de gelovigen lange „Anmarschwege" hebben. Boven dien moeten deze mensen van de grond af aan beginnen met zich te installeren, zodat ze zich met de vlijtigheid, die de Duitser typeert, op de arbeid hebben ge worpen. Mannen en vrouwen werken hier zonder onderscheid. De realiteiten, dat zeer velen de Zon dag broodnodig hebben als rustdag, dat de bijna onvermijdbare gemengde hu welijken jaarlijks groter worden in aan tal, dat de onkerkelijkheid van de om geving aanstekelijk werkt, dat het pries tergebrek vcrihndert de zielzorg inten sief te beoefenen, zijn de oorzaken, dat in heel deze streek rond de Weser slechts ongeveer 30 pet. van de katho lieken regelmatig 's Zondags naar de kerk gaat. Is hieraan dan niets te doen? vraagt u direct. Weinig voorlopig. Grote groepen van de verdrevenen komen uit streken met schone kerken en nog schonere processies, maar zijn absoluut ongeschoold om hun geloof te beleven en te verdedigen te midden van een gemengde bevolking. De tragedie van de Brabanders in Rotterdam her haalt zich hier. Het feit, dat deze kleine dorpjes geen toekomst bieden, maakt dat de jonge ren, die vooruit willen komen hier weg trekken. Het gevolg daarvan is, dat alle jeugdwerk stuk gaat, daar men niets anders overhoudt dan misschien „brave knapen" maar zonder pit en fut. De beste kansen liggen nog daar, waar een hele parochie tegelijk is neerge streken. dan is er enig verband en ge meenschapszin tot opbouw. Bovendien is een immer terugkerende handicap: gebrek aan geld. Immers de mensen zelf bezitten oractisch niets anders dan oobouwplicht". Legt men dus rustig de handen in de schoot? Integendeel. Over de aangrijpende voorbeelden van moed en activiteit, die men hier ziet, een volgende keer. Elsfleth a. d. Weser P. H. HEEMSKERK pr. (Van onze correspondent) De P., die te Loon op Zand bij Hotel Bosch en Duin een auto stal, eigendom van S. uit Waalwijk, reed met de ge stolen wagen, komende uit de richting Nijmegen onder de gemeente Rosmalen, met een vaart van 100 km uit de bocht. De wagen kwam in een café terecht, waar een ware ravage werd aangericht. De P., afkomstig uit Waalwijk mankeer de vrijwel niets. Hij rust nu uit in de cel. (Advertentie) Welke huisvrouw droomt er niet zo nu en dan van een modern ingericht huis, voorzien van alle comfort en vooral van zo'n modelkeuken, als ze wel eens in tijdschriften of op een tentoonstelling ziet, waar zo ongeveer alles machinaal gebeurt. En met een lichte zucht zal ze bij zichzelf vaststel len, dat het, wanneer alle huishoudelijk werk met dergelijke moderne hulpmid delen gedaan wordt, ook niet moeilijk is er altijd verzorgd en aantrekkelijk uit te zien en zelfs tijd over te houden. Maar toch ziet het er niet zo somber uit, als menige huisvrouw denkt. Voor een van de naarste werkjes, de dage lijkse afwas, brengen de Castella- fabrieken thans een modern afwasmid- del, dat reeds door duizenden en dui zenden huisvrouwen vol enthousiasme ontvangen is, de Castella Vaatwas. In het wonderlijke schuim van dit nieuwe middel (een lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol sop) is de hele afwas zonder ook maar de geringste moeite in een ommezien gedaan enwat de huisvrouw vooral zeer zal waarderen, haar handen hebben van dit afwas- middel (per pak 25 ct.) niet in het minst te lijden, integendeel, zacht als fluweel worden deze door dit Castella sop. En zo gaat de droom van de huis vrouw althans voor een deel in ver vulling. pelgrims van de 54ste Nationale Bede vaart naar Lourdes zijn Maandagavond op de vastgestelde tijd en zonder enige vertraging in Nederland teruggekeerd. Zij hebben betrekkelijk weinig moeilijk heden ondervonden van de stakingen in Frankrijk in tegenstelling met de Ita liaanse pelgrims wier trein een nacht lang oponthoud heeft gehad en die slechts met grote moeite een machinist konden vinden om de trein naar Lour des te brengen. Een grote groep Ierse pelgrims kon niet naar hun land terugkeren met het gevolg dat tal van hotels in Lourdes voor een groot aantal gasten geen on derdak had. Onder de Nederlanders in Lourdes heerste aanvankelijk enige on gerustheid vooral omdat alle post-, tele graaf- en telefoonverbindingen met Ne derland verbroken waren. De 54ste Nationale Bedevaart droeg een bijzonder karakter, doordat ver scheidene Nederlanders onderscheiden zijn voor hun werk ten behoeve van Maria's genadeoord. Tijdens een bijeen komst van alle priesters en van het bcdevaartbestuur heeft mgr. J. P. Hui- bers voorlezing gedaan van een bericht van mgr. Theas, waarbij pastoor J. Looyaard uit Oegstgeest wordt benoemd tot ere-kanunnik van de basiliek van O.L. Vrouw van Lourdes. In dit schrijven spreekt mgr. Theas zijn waardering en hoogachting uit voor de Nederlandse geestelijkheid, in het bijzonder voor pastoor Looy aard die" voor de 25ste maal naar Lourdes was gekomen. Pastoor Looyaard is de derde priester van de Nederlandse bedevaart die ere kanunnik is van de basiliek van Naar het A.N.P. verneemt heeft Ne derland zich bereid verklaard toteind October a.s. een zekere hoeveelheid Belgische magere melkpoeder, door het In- en Verkoopbureau voor Zuivel uit de markt te doen nemen en wel tegen dezelfde prijzen als waartegen ook in Nederland geproduceerd melkpoeder bij het I.V.Z. kan worden ingeleverd. De motieven, welke het Bedrijfschap voor Zuivel tot dit besluit hebben ge leid, zijn de volgende: Reeds enige tijd valt het de Belgische zuivelproducenten moeilijk, voor de bij de boterproductie vrijkomende onder- melk een bevredigende opbrengst te verkrijgen. Men tracht hierin te voor zien o.a. door de bereidingen van ver stuivingsmelkpoeder; de afzet van het door de Belgische fabrieken geprodu ceerde poeder, levert echter nog wel moeilijkheden op. Advertentie (nieuwe oogst1 Wjj zouden het niet geloofd hebben, dat een planter in het hartje van Malakka en een jongeman in Laren (N.H.), een Pakistaner en een bewoner van Madagascar in hun pen gekropen zijn, om een verhaal te schrijven over de oorsprong van de scheldnaam Blauwvingers voor de Zwollenaars, als wjj de bewijzen niet bij Eddie Startz op tafel hadden gevonden. In een map op zijn bureau zaten brie- ven uit Afrika, Amerika en het nabije en verre Oosten broederlijk bij elkaar. Mensen uit landen, die elkaar soms het licht niet in de ogen gunnen, vertelden op hun wijze het oude verhaal van de geld tellende Zwollenaars. Dit zijn de leerlingen van „meester" Startz, die een maal in de week op zijn lessenaar gaat zitten in de studio van de Wereldomroep en Nederland doceert. Zelf noemt hij dat „verkopen". Om de les wat aantrek kelijker te maken verbindt hij er een „kanonskogelcompetitie'' aan. Wie de vragen uit zijn „college" het best beant woordt „gets a Dutch canon-ball roling on his doorstep". Voor wie het niet weet: een Hollandse kanonskogel is een echte, rode Edammer exportkaas. Dit doet na elke les een bont gezel schap luisteraars in hun pen klimmen en het is soms niet te geloven wat het buitenland over ons kaaslandje weet. Zo verkoopt Eddie Startz Nederland al 25 jaren lang aan de gehele we reld. Dat is geen overdrijving. De grote draaizendmasten van de Wereldomroep in Huizen kunnen elke kant uitgedraaid worden. Zuid-Amerika en Canada, Afrika of Rusland, overal reikt de mach tige arm van Nederland op de korte golf Nieuwe kortegolfzender Hier zal elk rechtgeaarde Wereld omroeper ons verbolgen aankijken, want al heeft Nederland de oudste papieren op de korte golf wij waren indertijd de overige landen van Euro pa ver voor nu slaan wij met onze zwakke verouderde zenders een matig figuur. Maar goed, in Lopik wordt nu een sterke 100 Kilo Watt-zender ge bouwd en die wordt, zegt men, op de duur door meerdere gevolgd. Een reden te meer om respect te heb ben voor Eddie Startz, die al 25 jaar via de zwakke zenders een „one man show" opvoert en nog steeds veel luisteraars vindt. Men moet een klein beetje in de radiokeuken gekeken hebben om dit te kunnen waarderen. Een radiopro gramma van vijf jaren is doorgaans tot op de draad versleten. Tien jaren is een mensenleeftijd in de aether. Vjjf en twintig jaren is nog nooit vertoond, hier niet en in het buitenland niet. Alleen van 1940 tot 1945 zweeg Happy Station en liep de geestelijke vader zich te verbijten. Vijf jaar de aether uit is voor een goed radioman het ergste wat men hem kan aandoen. En voor een ge boren zwerver als Eddie Startz was de gedwongen rust een dubbele marteling. Er zijn weinig landen van de wereld, waar hij niet geweest is. Reeds als jon gen zei hij zijn geboorteprovincie Lim burg spoedig vaarwel en ging als ma troos de oceanen over. Hij leerde er meer dan alleen het zeemansvak. Toen hij thuiskwam in 1928 kende hij zijn talen „een half dozijn en een dozijn half". In Eindhoven experimenteerde de Philips op de korte golf onder de roepletters PCJ. Eddy Startz werd er omroeper en kreeg er een eigen pro gramma. De naam kwam bij inge ving „Happy Station". In Amerika leerde hij reeds voor de oorlog de nieuwe radiostijl, die nu pas aarzelend in Nederland begint binnen te drin gen. In een bonte mengeling presen teerde hij zijn luisteraars wetenswaar digheden over Nederland, populaire gramofoonplaten, de laatste anecdo tes. Hij kreeg spoedig brieven en open de zijn wekelijkse internationale brie venbus. Hij dronk een kopje thee met zijn luisteraars, want Eddy Startz is in de aether een gezellige praetvaêr, die men graag op visite heeft. Zo werd Happy Station geboren en zo is liet tot op de huidige dag gebleven. Elke Zondag is Eddy Startz, schrik niet 6 uur in de aether. Elke windstreek krijgt lVi uur en met de draaiende to rens in Huizen schakelt Eddy Startz van de ene taal over op de ander. Voor de Engelsen is hij „good old Eddy" en voor de Zuid-Amerikanen „Don Eduar- do". Eddi Gilmore kwam hem vertel len dat de buitenlandse correspondenten in Moskou regelmatig naar zijn pro gramma luisteren. Als bewijs drong een brief uit Kiem naar Hilversum door Van een echte Rus. De brief werd met trots in het Wereldomroepmuseum bij gezet. Wanneer Eddy Startz in de komen de herfst met zijn Happy Station het zilveren jubileum viert hij is nog jong genoeg om ook het zevende lustrum nog te vieren zullen de Nederlandse radiomensen vele huldigende woorden tot hem spreken. Desondanks blijft voor de doorsnee-Nederlander de Wereldom roep de minst gekende van de radio- bedrijven in Hilversum. Maar uit de De 44-jarige draaier P. H. Bartz uit Rotterdam is Zondag door gasverstik- king om het leven gekomen. Gistermor gen hadden de buren van Bartz een gas- lucht geroken. Zij schonken er echter geen aandacht aan. 's Middags stelde het gasbedrijf, dat toen was gewaarschuwd, een onderzoek in. Men brak zelfs de straat open, maar ontdekte niets. Eerst toen de bewoners van de tweede etage 's avonds thuis kwamen, werd het onge val bemerkt. Men vond Bartz in de keu ken, gebogen over een studieboek. Ver moedelijk heeft het gas geen vlam gevat, toen hij het heeft willen aansteken. gehele wereld zullen brieven binnenko men voor die merkwaardige man daar in liet verre Hilversum, die er in slaagt een programma te brengen, dat de con currentie met de eigen radio doorstaat. De man in de rimboe en de student in Rio de Janeiro, de vertegenwoordiger in Ankara en de missionaris in Afrika zullen dan in hun pen klimmen, niet voor een wedstrijd om een „Dutch ca non-ball", maar om Eddy Startz eens een vriendschappelijke klap op de schouder te geven. Hij heeft het verdiend. De pogingen van de Belgische produ centen om hun ondermelk tot waarde te brengen, hebben intussen ook invloed op de Nederlandse zuivelindustrie. De laatste maanden zijn n.l. vrij belang rijke hoeveelheden ondermelk tegen lage prijzen uit België in Nederland in gevoerd. De Nederlandse regering heeft nu be sloten aan de Belgen voor te stellen op deze ondermelklevering naar Nederland het protocol van Luxemburg toe te pas sen, hetgeen betekent, dat de Belgische ondermelk voortaan niet beneden een bepaalde minimumprijs hier te lande zal kunnen worden ingevoerd. Ander zijds is, teneinde de Belgische zuivel industrie tegemoet te komen in haar streven voor de ondermelk een bevre digende opbrengst te verkrijgen, beslo ten de gelegenheid open te stellen om mager verstuivingspoeder, geproduceerd in België, bij het Nederlands In- en Verkoopbureau voor Zuivel in te leveren. (Van onze correspondent) Tijdens een hooglopende ruzie in het woonwagenkamp nabij Tegelen werd Zondagnacht rond twaalf uur een 36- jarige vrouw door messteken dermate ernstig verwonu, dat zij onmiddellijk in het ziekenhuis te Tegelen moest wor den opgenomen. Als de dader heeft de Tegelse politie de 46-jarige kampbewo ner R. gearresteerd. Zowel R. als de verwonde vrouw hadden aanvankelijk weinig te maken met de lichte ruzie tussen enkele kampbewoners. Beiden werden er echter bij betrokken toen de onenigheid meer algemeen werd. Komende nacht arriveren uit de mis sie van Indonesië per m.s. „Willem Ruys" in ons land verscheidene missio narissen, onder wie pater P. v. d. Molen, de Thailandse Moeder-Overste B. Dar- darananda, vier Nederlandse broeders en twee Indonesische zusters. Ook heb ben vier Indonesische priesterstudenten de reis naar Nederland ondernomen. De Willem Ruys vervoerde op weg van In donesië naar Rotterdam niet minder dan 981 passagiers, onder wie 253 kin deren. Met de ontscheping van de voor Rotterdam bestemde reizigers wordt Woensdagmorgen 8 uur aan de Lloyd- kade te Rotterdam begonnen. Op alles bedacht De gouverneur van de Amerikaanse staat Dela ware Caleb Boggs zou voor de American Asso ciation of Workers for the Blind een redevoering gaan houden, maar toen hij in zijn geparkeerde auto stapte, bleken dieven niet alleen een zomercos- tuum, toiletartikelen en twee overhemden, maar ook. de tekst van de re devoering te hebben ge stolen. De gouverneui reed echter in ongestoorde gemoedsrust naar de ver gadering en las een reser ve-rede voorvan de manchet van een ander overhemd Fideel De 25-jarige Franco Conté zat in de gevange- jjoortuluchtige Franco in iets aan doen moest", be nts van Recconogi in Ita- 'puri~ri in zijn woning. Hij ioogde de arrestant en be ne en was dikke maaties ^ggjjfg kem zjjn vader, Kende, dat hij 125 flesjes met zijn cipier geworden. ja jaar iang niemand bier had gedronken. Niet alleen hielp hij de ei- kad laten ontsnappen, niet pier by het opknappen ht eluk [e storten, van allerlei kleine karwei- F sturee,c over zijn tjes maar ook ging hij af hart en u t 2ich gewmg en toe by zyn bewaker arresteren thuis dineren. Niettemin ueer arresteren. bleef hij de vrijheid ver- kiezen en op een goede "oe warm het was dag, toen hij de kans ertoe schoon zag, poetste hij de Tijdens een hittegolf ar- plaat. De cipier zat in zak resteerde de politie In op de Noordzee, Juli 23, en as over zoveel ondank- Skanderborg in Denemar- 1943. Engelse matrozen baarheid. Maar de zoon ken een man, die dronken van H.M.S. Alpine: Tho- van de cipier ging op zoek achter het stuur zat. „Het mas Leeds, Arthur Borah, en vona tenslotte de was zo warm, dat ik er Joseph Madows." Lourdes. De anderen zijn mgr. J. Ingendael. deken van Maastricht, en pastoor G. Wiegerinck van Haaksbergen, aalmoezenier van de zieken. Tegelijkertijd overhandigde mgr. Hui bers aan pastoor Looyaard de kanunni kenmantel en het kostbare zwaar ge ëmailleerde gouden kruis dat alle ka nunniken van Notre Dame te Lourdes dragen. Bij diezelfde gelegenheid werd in de kapel van Hospitalité de zilveren me daille uitgereikt voor het werk ten be hoeve van de zieken aan mr. T. baron Speyart van Woerden, procureur-gene raal van het gerechtshof te Den Bosch. Een zelfde onderscheiding ontving mevr. M. VeegerUyttewaal. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Nederlanders in de basiliek een nachtelijke aanbidding gehouden geleid door ere-kanunnik Looyaard Daarna droeg mgr. Huibers een ponti ficale H. Mis op. Zaterdag hadden de Nederlanders, zowel de leiding van de Sacramentsprocessie als van de Licht processie. Tijdens de Sacramentsproces sie droeg mgr. Huibers het Allerheilig ste. (Van onze correspondent) Op de Kielsterachterweg in Gronin gen is de wielrijder P. H. uit Veendam door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de wielrijder ter hoogte van de Lange- leegte de rijweg overstak naar het links gelegen fietspad. Dat gebeurde op het moment dat een auto bestuurd door J. T. E. uit Winschoten vrij dicht genaderd was. De wielrijder is gaan weifelen, reed niet resoluut door en werd door de auto gegrepen. Advertentie Niet krabben.De helder vloei bare D.D.D.kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HU I DAAN DOENINGEN en goiivvot wv (Van onze correspondent) Ondanks de jacht die politie en P.T.T. geregeld maken op de aetherpiraten, blijven de amateurzenders vooral in het Noorden van het land geregeld in de lucht. Na Zuid-Drente nu Noord-Gro- ningen. Het accent van de uitzendingen komt te liggen op die van Zondagmor gen doch ook des avonds zijn er wel zenders in de lucht. Er wordt uitgezon den op ongeveer 230 tot 240 m., maar ook op de 208 en 210 m. In de omgeving van Zwaagwesteinde is „Mona Lisa" het duidelijkst hoorbaar. De zender „Zorro" was Zondag laat in de lucht. Meege deeld werd dat dit door brand veroor zaakt werd. Ook in de omgeving van Winschoten zijn er enkele zenders die clandestien uitzendingen verzorgen. Stel u voor, dat een zekere meneer Dior uit Parijs morgen zegt: alle mannen moeten in de na bije toekomst zoveel centi meter van hun broekspijpen afknippen. Wat zouden wij, voorzover wij al enige aan dacht aan genoemde heer zouden besteden, dan doen? Wij zouden elkaar hoogstens glim lachend aankijken en zeggen: „Dior nou gauw op"; vervolgens zouden wij overgaan tot de orde van de dag. Het feit ligt er, dat een heer, genaamd Dior en zijn domicilie hebbend in Parijs, gezegd hééft: vrouwen, die in den vervolge nog willen meetellen, zullen kortere rokken moeten gaan dragen. En wat gebeurt? Prompt begint de ene helft van de op de aardbol beschikbare dames te gillen van ontzetting en de andere helft gelukzalig te glimlachen. Maar het lijdt geen twijfel of zij allen zullen tezijnertijd kortere rokken aan trekken. Hier sta ik voor een mysterie; voor een grondeloos mysterie. Wie fs deze meneer Dior, dat zijn woorden veel meer directe uitwerking hebben dan die van Eisenhower, Ma- lenkov of zelfs Carel Briels? Wie is in 's hemelsnaam deze Dior, afgezien dan van het feit, dat hij Ditoor, Datoor, Flapoor. Kniesoor of Domoor zou be hóren te heten? Ik ken mannen genoeg, die nog niet bij machte zijn hun eigen vrouwen te bewegen tot het aantrek ken van een schone schort. Maar één wenk van de heer Dior uit het verre Parijs is voldoende om dezelfde dames naar de schaar te doen grijpen teneinde een stuk van hun rok af te knippen. U zult mij toe moeten geven, dat een en ander een ietwat verknipte toestand oplevert. Sommigen, en vooral de dames onder u, zullen zeggen: 't is de mode, die het 'm doet; Dior bepaalt de mode. Maar daarmee verlegt u alleen maar de moeilijkheid. Want dan vraag ik mij af, waarom het nu precies de heer Dior moet zijn, die zal vaststellen, wat onze dames al of niet lief staat én waarom niet dr. Willem Drees. Piet Bakker of Wout je Wagtmans. Hebben wij enige garantie, dat zijn smaak op hoger niveau staat dan de hunne? Neen immers. Mét de omstreden korte rok is de heer Dior een omstreden man. Na aldus mijn hartgrondige twijfel omtrent bestaansreden en bestaans recht van modekoningen in het alge meen en van de heer Dior in het bij zonder beleden te hebben mag ik wel vragen: en waar gaat het nu eigenlijk om? Welnu, het gaat natuurlijk om het been; wat niet wil zeggen dat het in het onderhavige geval ook niet om het vlees zou gaan. Maar het gaat om het been. Wat gebeurt er nu met het been? Ik heb het mij door onze moderedac trice laten uitleggen: de rok wordt om en de nabij acht (8) centimeter korter en het been dus navenant om en de nabij 8 centimeter langer; e'est tout, Wat is acht centimeter op een rok, wat is acht centimeter op een been? Niets. De moderedactrice heeft mij twee foto's laten zien, één van een da me in de oude new look en een van een dame in nieuwe new look. Ik zag de nieuwe voor de oude en de oude voor de nieuwe new look en de lange voor de korte en de korte voor de lan ge rok aan. De korte rok was vrijwel even lang als de lange kort was. En ik mag dus wel tot deze slotsom ko men: Waarom vallen in deze dagen millioenen dames flauw en mil- lioenen anderen in een toestand van gelukzaligheid? Waarom trekken tex- tielkoningen de haren uit hun hoofd en waarom plegen confectionnairs zelf moord? Zij doen dat omdat een ten onrechte bestaande en ten onrechte met bevoegdheid beklede heer een niet bestaande verandering in de rokken mode heeft gedecreteerd. Krankzinni ge toestand. P.S. Ik ben vóór de korte rok. Te laat Op het strand van Huil in de Amerikaanse staat Massachusetts is een fles aangespoeld, waarin zich de volgende boodschap be vond: „Redt ons. Vergaan Koningin Juliana heeft gisteren op het Paleis Soestdijk de Militaire Wil lemsorde uitgereikt aan mevr. de wed. Bouman uit Roermond. De onderschei ding was posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere le luitenant van het voormalige KNIL, M. A. M. Bouman. Hoewel hij reeds vroegtijdig wegens li chaamsgebreken de militaire dienst heeft moeten verlaten, heeft de heer Bouman, die tijdens de bezetting hoofdcontroleur was van de CCD,, aanvankelijk in eigen kring en daarna als lid van de orde dienst, het ondergronds verzet geleid en georganiseerd. Met de hem als ambte naar ter beschikking staande auto heeft hij vele leden van geallieerde krijgsge vangenen naar veiliger oorden vervoerd, waarvoor hem posthuum door de Ame rikaanse, Britse en Franse regeringen onderscheidingen zijn verleend. Toen hij hoorde dat twee van zijn gearresteerde ondergeschikten zouden worden gefusilleerd indien hij zich niet kwam melden, heeft hij zich onmiddel lijk ter beschikking van de bezettings autoriteiten gesteld. Op de heide te Well liet hij 2 Mei 1943 met drie anderen, met de kreet „Leve het vaderland; Leve de Koningin", het leven. In zijn laatste ogenblikken heeft hij zijn lotgenoten nog voortdurend moed ingesproken. De overhandiging van de onderschei ding geschiedde vanmorgen tijdens een kleine plechtigheid in het paleis. Kolonel van Lawick van Pabst las het K.B. voor, waarbij de onderscheiding wordt gegeven, waarna de Koningin met een enkel woord de onderscheiding aan mevrouw Bouman overhandigde. Het zal bij de vele gevoelens, die ongetwijfeld in u strijden, zo zei de Koningin, naast de voldoening van de openbare erkenning, toch ook veel voor u betekenen dat u aan de zijde van deze man hebt mogen Hierna begaven de Koningin en het gezelschap zich naar de paleistuin, waar zij zich nog geruime tijd met mevrouw Bouman en kinderen ond^yhield. I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3