Bouw monumentaal gebouw voor de Unesco te Parijs s c DE GASPERI wandelt, kegelt en rust C J K ru iswoordraadsel O A R r Totale kosten op 20 millioen gulden geschat m Wmm Den Haag verkoopt toneelcostuums Kunstmatige regen in Negeb-woestijn Een blik achter de schooldeuren p Ontvangsten KNVB zijn teruggelopen Mulder leidt nog in Valkenwedstrijd Moeilijkheden bij verlichting van bassin Kroeze winnaar van de Gouden Helm J DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Grote medewerking van Franse regering Primeur voor Nederland Almexmachine ver vangt de kniptang Kwestie-Vitesse in de Arnhemse raad ■HilfXnlT''' K m* p r 0 MARKTBERICHTEN EXAMENS DE INTELLIGENTIE VAN NEDERLAND Jaarverslag 1952-'53 Semi-interlandwedstrijden Hongarije ook naar de roeikampioenschappen Militaire poloploeg speelt tegen de Spanjaarden Gouden vaas als geschenk voor Finse athleet Dubbel TrabertSeixas voor de Davis Cup? Trofeo Italia Italiaanse baanploeg Motorrijder gedood Dezer dagen is door de Algemene Vergadering der Unesco een groot project definitief 'goedgekeurd. Het betreft de oprichting van een monumentaal gebouw te Parijs, dat zal komen te staan op een terrein aan het Place Fontenay. Het zal begrensd worden door de Avenues de Saxe, de Suffren en de Lowendal, in de nabijheid dus van het Palais de Chaillot, de Eiffeltoren en de Ecole Militaire. Het gebouw is ontworpen door de Amerikaanse architect Breuer en de Italiaan Nervy in samenwerking met de Franse ingenieur Zehrfuss. De totale kosten worden op ongeveer 20 millioen gulden geschat. De vleugels van het hoofdgebouw zijn telkens zó met elkaar verbonden, dat zij een hol-gebogen strakke gevellijn vertonen. Rechts de voorgevel van het gebouw voor de vergaderzalen. De Franse regering is er bijzonder op gebrand geweest om de permanente zetel van de Unesco in Parijs te vesti gen. Het terrein aan de Place Fontenay stelt zij voor 99 jaren, zonder huur en zonder lasten ter beschikking van de culturele en wetenschappelijke organi satie van de V.N. Tevens is zij bereid een renteloos voorschot voor 30 jaar van ruim 2 milliard francs te geven, terwijl voor de voorbereidende werkzaamheden 350.000 gulden werd geschonken. De architecten, die de opdracht kre gen het gebouw te ontwerpen stonden voor het probleem een bouwwerk te construeren, dat enerzijds zou harmo niëren met de monumentale bouwsels in de omgeving, maar dat tevens door Voor dat deze beslissing genomen kon worden heeft er heei wat water door de Seine gestroomd en hebben vele onderhandelingen plaats gevonden, zo als dat gewoonlijk gaat bij gigantische internationale organisaties als deze. Heeds enige jaren is men bezig met het uitwerken van plannen en vóór boven genoemde architecten de opdracht kre gen hun idee nader uit te werken zijn er eerst nog een drietal andere plannen ingediend. Het bestuur van de Unesco heeft zich hierbij laten adviseren door een vijftal architecten van wereldrepu tatie; Le Corbusier, de Braziliaan Costa, Gropins uit Amerika, Markelius uit Zweden en de Italiaan Rogers. Men had voor deze voorbereidende werk zaamheden zes millioen dollar uitge trokken en dit bedrag is dan ook aan honoraria, reiskosten, het maken van maquettes e.d. zo goed als geheel ver bruikt. Thans ligt het uitgewerkte plan van dit werkelijk monumentale en zeer groots opgezette bouwwerk voor ons. Het gebouw bestaat uit een centrum met drie grote vleugels, die zó met elkaar verbonden z(jn dat de gevels van twee vleugels telkens eén gebogen en gespannen lijn vor men. Hierin worden secretariaat, bi bliotheek, archieven e.d. gehuisvest. De grote conferentiezaal, die ook als theater en concertzaal te gebruiken is komt op een groot plein vóór een van de gevels van het hoofdgebouw te lig gen en wordt er met brede gangen mee verbonden. (Van onze correspondent) De Zuid-Ooster-Autobusdienst heeft een nieuw apparaat in gebruik geno men, dat de busconductrices het werk aanmerkelijk verlicht. Tot nu toe moesten deze meisjes precies als haar collega's overal elders in den lande ge bruik maken van de kniptang. Wanneer men weet, dat ieder kaartje zeven keer geknipt wordt en dat een busconduc trice dagelijks zo door elkaar vijf tot zeshonderd plaatsbewijzen verkoopt, kan men gemakkelijk nagaan dat de taak van de busconductrice belangrijk verlicht wordt, nu zij de kniptang in het vervolg thuis kan laten. Het nieuwe apparaat, de Zweedse Almexmachine, verenigt namelijk vele belangrijke hoe danigheden in zich. De conductrice drukt op een paar knopjes, haalt een handeltje over en het kaartje is gereed. Het vermeldt het codenummer, de prijs, het traject, enz. Tegelijkertijd houdt het apparaat een strook bij waarop deze gegevens automatisch worden geregis treerd. En dit wordt door de buscon ductrices wel als het voornaamste voor deel gezien. Immers tot nu toe was het geen uitzondering, dat de busconductri ces na beëindiging van haar dienst nog 2 uur druk bezig waren met het sa menstellen van de verantwoording. Ook dit is nu verleden tijd. Met één oogop slag zien zij nu 's avonds hoeveel zij moeten afrekenen. De Almexmachine is In Engeland en Frankrijk reeds geruime tijd in ge bruik. Voor Nederland betekent ze een primeur. De Zuid-Ooster heeft er tot nu toe acht in gebruik, speciaal op de trajecten naar Nijmegen. zijn vooruitstrevende vorm een uitdruk king zou zijn van het grootse werk op het gebied van cultuur en wetenschap dat door de Unesco wordt verricht. De splitsing van hoofdgebouw en vergader zaal is met opzet en consequent door gedreven, voornamelijk om de concen tratie van kleinere vertrekken en kan toren te vereenvoudigen. Al deze kan- toorvertrekken hebben daardoor over vloed aan natuurlijk licht en normale ventilatie, terwijl iedere afdeling zó ge groepeerd is, dat zij archieven en biblio theken zo efficiënt mogelijk kan gebrui ken. De eerste étage steunt voor een groot deel op een open gallerij van zwa re schuinstaande betonnen zuilen. Hier zal een. bank, een boekhandel, informatiebureau en post- en tele graafkantoor gevestigd worden. Bio scopen zijn ondergronds geprojecteerd De secretariaats-bureaux zijn van do tweede tot de zesde étage geprojec teerd en worden met liften verbon den. Op de bovenste étage wordt een restaurant met bar en cafetaria ge vestigd. Het hoofdgebouw zal onge veer 30 meter hoog worden en de vergaderzalen 15 meter. Met opzet heeft men het gebouw een horizon taal karakter gegeven om daardoor de juiste harmonie te verkrijgen met de omringende gebouwen en om het algemene beeld van Parijs niet te doorbreken. Het gebouw zal geheel uit glas (in aluminium gevat) en beton worden vervaardigd. De buitenmuren worden met lichte natuursteen en licht metsel werk bekleed. Het enorme, als een har- monika geconstrueerde dak van de ver gaderzalen zal uit geoxydeerd groen koper bestaan en dit zal een bijzonder effect geven. Het ligt in de bedoeling om bekende beeldhouwers en schilders uit te nodigen om versieringen in het gebouw aan te brengen, terwijl op het voorplein grote beelden zullen verrij zen. M. 6u*'o mvndv (Van onze correspondent) De leden van de Arnhemse gemeente raad hebben in hun zitting van Maan dag broodjes zitten peuzelen en er een kopje thee dan wel koffie bij genoten. Dit is echter niet de reden dat deze raadsvergadering een volle zes uren duurde. Dit was meer het gevolg van de agenda, die tachtig punten bevatte. Ds> kwestie-Vitesse bracht, tegen de ver wachting van vele in, geen verrassing. Wethouder J. Bronkhorst (Arb.) zei dat er voor Vitesse bepaald geen reden tot agitatie bestaat. Het gemeentebestuur heeft nog altijd geen antwoord gekregen op het geruime tijd geleden toegezonden concept-huurcontract voor het Vitesse- stadion. Hoewel de gemeente schade lijdt door dit talmen zal zij met het ne men van de nodige maatregélen wach ten tot het huidige contract zal zijn af gelopen, d.i. 31 October. Verder besloot de raad tot het uitschrijven van een ideeënprijsvraag voor de bouw van een nieuw stadhuis en tot het aanleggen van een verkeerscircuit bij de Rijnbrug, een werkverschaffingsobject van ander half millioen gulden. Het voorstel tot omzetting van de Thorbecke-HBS in een gemeentelijk lyceum werd eveneens aangehouden. In groep vier van het voetbaltournooi van de internationale sïudentenspelen te Dortmund heeft de Nederlandse ploeg met 40 van Egypte verloren. Met rust hadden de Egytitenaren met' 10 de leiding. J? vr -tv? §£•-• ■'M'- V Bovenaanzicht van het nieuwe gebouw van de Unesco met secretariaatsafdeling en rechts de vergaderzalen. (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad verklaarde zich Maandag zonder hoofdelijke stem ming accoord met een voorstel waar mee thans acht jaar na de bevrijding een einde komt aan de verwikkelingen die zijn ontstaan over een collectie to neelcostuums afkomstig van het voor malige Dèutsche Theater in den Nieder- landen. De gemeente kan thans deze collectie verkopen aan een Haagse fir ma voor 11.000 gulden. Voorts kan ge volg worden gegeven aan het onlangs tot de gemeente Den Haag gerichte ver zoek van het Nederlands Beheersinsti tuut, in deze zaak tot afdoening te ge raken. De som die het Beheersinstituut moet ontvangen voor het aan de ge meente toegewezen deel van de cos- tuums bedraagt eveneens 11.000 gulden. Slechts de CPN wijdde nog enige aan dacht aan het voorstel, waarna de raad zonder hoofdelijke stemming goedkeu ring verleende. „Wat gaat u doen?", vroegen de journa listen aan Alcide de Gasperi, toen het achtste kabinet, dat hij sinds de oorlog heeft gevormd, ten val werd gebracht. Het antwoord was: „Voorlopig ga ik met vacantie in Sel la di Val Sugana, ge nieten van de bui tenlucht, lezen in de klassieken en den ken aan het wijze Schriftwoord, dat men noch ter lin ker-, noch ter rech terzijde moet kij ken". En dat voor nemen heeft de Ita liaanse staatsman ook uitgevoerd. Voor het ogenblik heeft hij de politiek laten rusten. Hij doet aan kegelen en maakt lange wandelingen door de bossen. Dat alles draagt er toe bij, dat De Gasperi kan genieten van een werkelijke rust. Ook de journalisten hebben zijn isole ment tot dusver geëerbiedigd. Een en ander neemt niet weg, dat De Gasperi de ontwikkeling van de politieke situatie in Italië met belangstelling en kennis van zaken volgt. Er zijn speciale maatregelen getroffen om hem in regelmatige verbinding te stellen met het bureau van de Christen-Democratische partij. Amerikaanse deskundigen hebben plannen gemaakt, om de Negeb-woestijn in het Zuiden van Israël geschikter en beter bewoonbaar te maken door het kunstmatig opwekken van regen. Vol gens inlichtingen van de zijde der Isra ëlische regering, wil men nog dit jaar met de uitvoering van het plan begin nen. Een overeenkomst te dien aanzien is gesloten tussen de Israëlische regering en het Amerikaanse instituut voor aero- logisch onderzoek. Een en ander wordt gefinancierd door de Lasker-stichting. In September en October wil men in Israël posten inrichten en de nodige installaties in gereedheid brengen voor het regenseizoen. Naar verwachting zui len de werkzaamheden van het „regen maken" dan in November beginnen. PURMEREND, 11 Aug. Eieren: 3000 kip peneieren f 15.50 tot f 16.50 per 100 stuks, oOO eendeneieren f 9.— per 100 stuks. Vee markt; Runderen totaal 72? stuks, 380 vette koeien f 2.152.35 per kg., handel kalm, 218 gelde koeien f 590750 p. stuk, handel stug, 90 melkkoeien f 675—1025 per stuk, handel stil, 15 pinken f360—500 per stuk, handel kalm, 24 stieren f 6801350 per stuk, handel stug, 30 vette kalveren t 165350 per stuk, handel goed, 266 nuch tere kalv. v. d. sl. f 60—110 per stuk, handel vlug, 173 vette varkens voor de sl. f 1.802.02 per kg., handel vlug, vette zeu gen f 1.701.80 per stuk, handel vlug, 908 oiggen f 3662 en 5884 per stuk, handel kalm, 31 fokzeugen f 240—375 per stuk, handel stug, 653 schapen (vette) f 65—100 per stuk, handel stug, lammeren f 40—75 per stuk, handel kalm, 03 bokken en gei ten f 12—65 p. stuk, handel stug, 29 paar den f 6251025 per stuK, handel stil. Totaal aantal dieren 2880. Plinmveemarkt: 4600 oude kippen en hanen (witte en rode) f 1.501.85 per kg., 700 oude kippen en ha nen (blauw) f 1.85—2.— per kg., 1400 jon ge hanen (witte en rode) f 2.00—2.25 per kg., 350 jonge eenden f 1.00—1.50 p. stuk, 600 konijnen f 1.506.50 p. stuk, AMSTERDAM Geslaagd voor het examen Engels tolk-vertaler de heren B. van Dorth te Den Ham (O.), W. B. Hol laar te 's-Gravenhage en T. A. Vos te Vlaardingen. De examens zijn geëindigd. 's-GRAVENHAGE. Voor de acte M.A. Tekenen zijn geslaagd mej. T. Alderliefste te Amstelveen en mej. G. H. M. v. d. Maaden te Wijk. HAARLEM, Voor het Hoofdakte examen zijn geslaagd de heren: H. A. A. Allard, Voorhout, F. Schrouwen Anna Paulowna, J. A. Zonnenberg, A'dam, B. J. Beekman, A'dam. Voor afd. B: de dames: D. D. van Amersfoort, Den Helder, J. M. E. van Amersfoort, Den Helder, en de heren: D. Gnodde, Koog aan de Zaan, P. van Strijen, Amsterdam, A. J. M. v. d. Voort, Leiden. HAARLEM, voor het examen Handen arbeid zijn geslaagd de dames: G. Bor ger, A. Brand, D. Bührs, H. Buys, G. Matzen, H. van Donkelaar, W. Lubben, G. van Ballegooyen, E. de Vries, G. Blauw, M. Bom, E. Bos, M. Heubers, G. Jacobs, M. Kats, A. v. Leeuwen, N. Lieu- wen, J. van Loon, L. Messing, P. Theu- nissen, S. Witteveen. Afgewezen 4. ROTTERDAM N.O. Akte NT: J. Vlas blom, Rotterdam; N. O. akte N2 A: J. Gor- ruim 60% van de 15ja- deren krijgFóeef» 25% der kinderen blijf! 1 x zitten nge kin onderwijs meer slechfs 47% v.d leer 1 bevolking be lingen doorloopfdeschool hoottfofde begaafden in de gestelde fijd^ j bij hef M O behaalf50% geen diploma Yoor hef middenstands examen slaagft 60^0 van elke 6 kinderen Is erldalde zesde klas niet haalt 45% van ons volk be zit een gemiddeld ver- stand De aanwas van leden is tot stilstand gekomen, zo lezen wij in het jaarver slag van de K.N.V.B. over het honds jaar 19521953. In plaats daarvan is het ledental enigszins teruggelopen. Verontrustend noemt het bestuur van de K.N.V.B. dit verschijnsel niet, maar het acht enige waakzaamheid toch ge rechtvaardigd. Bovendien sluit het boekjaar, in tegenstelling tot andere jaren, met een klein batig saldo, n.l. f 2.498.89. Men wijt dr aanzienlijke te ruggang aan de invloed, die de over stromingsramp van 1 Februari heeft ge had op de financiële positie van de K.N.V.B. In de eerste plaats kwamen door het spelen van NederlandDene marken en MiddlesbroughRapid twee oefenwedstrijden van het Nederlands elftal te vervallen. Bovendien werd er ruim f 11.000 uit de bondsmiddelen ge put ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Het aantal strafzaken in de K.N.V.B. is ook dit jaar weer toegenomen. Over het gehele land bedroeg de stijging 14 pet. Vooral in het Zuiden en Westen was de stijging aanzienlijk: in West II 12 pet., in Zuid I 34 pet. en in Zuid II 28 pet. Het bestuur van de K.N.V.B. is nog niet verontrust door deze cijfers; 41 pet. van alle verenigingen bleven zonder straf. Erger noemt men het, dat tien personen voorgoed buiten het bondsverband zijn geplaatst. Tegenover deze minder aangename feiten stelt het bestuur van de K.N.V.B. de teruggang in het aantal overschrij vingen en de vermindering van het aantal protesten. Het internationale voetbalseizoen 1953 —1954 zal worden uitgebreid met een tweetal semi-interlandwedstrijden. Op 16 September zal te Rotterdam oen wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands B-elftal en Zwitserland B. Het elftal van Noord-Nederland zal waarschijnlijk op 30 Mei 1954 in Dene marken tegen Denemarken B uitkomen. Tijdens het congres van de internatio nale roeifederatie, de Fisa, dat Woens dag 12 Augustus te Kopenhagen wordt gehouden, zal worden beslist of Honga rije alsnog aan de Europese kampioen schappen, welke Vrijdag 14 Augustus in de Deense hoofdstad beginnen, zal mogen deelnemen. Hongarije had niet tijdig ge noeg voor deze titelwedstrijden inge schreven doch gaf later te kennen wel de bedoeling te hebben gehad deel te riemen. Wanneer blijkt, dat het niet voor komen van Hongarije op de lijst van deelnemende landen te wijten is aan een fout, zal de president van de Fisa het congres voorstellen Hongarije te laten starten. Het staat thans vast, dat het Neder landse militaire zevental op Donderdag avond 13 Augustus a.s. in Stoops Bad te Overveen tegen de Spaanse waterpolo- ploeg zal spelen. Het Nederlandse team zal met de volgende spelers uitkomen; Doel: Fienee (Dolfijn); achter; Luchs (Robben), Sievers (HZC), Dick Ruim- schotel (AZ en PC); voor: De Winter, Nijs Korevaar (beiden Merwede) De Wit (Robben). De „Helsinin Sanomat" het grootste dagblad van Helsinki, heeft een gouden vaas ter waarde van enkele honderddui zenden marken beschikbaar gesteld voor de eerste Finse athleet, die de 82 meter overschrijdt bij het speerwerpen en die daarmee dus een nieuw wereldrecord zou vestigen. De krant heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de prestatie van de Amerikaan Bud Held. die Zaterdag het wereldrecord speerwerpen op zijn naam Dracht met een worp van 80.41 meter, waarmee hij het 15 jaar oude record, dat met 78.70 meter op naam stond van de Fin Nikkanen, verbeterde. Op de tweede dag van de internatio nale Valkenwedstrijden op het Sneker- meer werd er voor de wind gestart, zo dat de zeilers hun ballonfok konden ge bruiken. In de derde wedstrijd van de reeks van zes werd een fel duel ge leverd tussen de Oostenrijker Jirasko en de Engelsman Cundal. Jirasko won en passeerde als eerste de eindstreep. De uitslagen van de derde wedstrijd luiden: 1. Jirasko (Oost.) 946 pnt. 2. Cundall (G.-B.) 821 pnt. 3. Breuning (Ned.) 645 pnt. 4. Norman (Noorwegen) 520 pnt. 5. Mulder (Ned.) 382 pnt. Van de vierde wedstrijd is de uitslag: 1. Norman 'Noorw.) 1143 pnt. 2. Cundall (G.-B.) 1142 pnt. 3. Mulder (Ned.) 946 pnt. 4. Breuning (Ned.) 924 pnt. 5. Jirasko (Oost.) 219 prY Na de tweede dag luidt de stand: 1. Mulder (Ned.) 3873 pnt. 2. Jirasko (Oost.) 3710 pnt. 3. Cundall (G.-B.) 3108 pnt. 4. Norman (Noorw.) 2710 pnt. 5. Baltscheffsky (Finl.) 2534 pnt. Succes voor Jac. Stap Te Resia (Italië) worden internatio nale zeilwedstrijden de zogenaamde Alpensee-kampioenschappen gehou den, waaraan ook wordt deelgenomen door onze landgenoot Jac. Stap, die voor de Olympia-jollen-klasse heeft in geschreven. De eerste race in dit onder deel is gewonnen door de Oostenrijker Ferenberger. Jac. Stap eindigde als tweede en de Duitser Kutschenreuter werd, derde. Wessely (Duitsland) en Rinaldi (Italië) klasseerden zich res pectievelijk vierde en vijfde. In de tweede race legde onze landge noot beslag op de eerste plaats, vóór Ferenberger. Rinaldi werd derde. In het klassement na de eerste twee races delen Jac. Stap en de Oostenrij ker Ferenberger de eerste plaats. Kutschenreuter bezet de derde en Ri naldi de vierde plaats. De DC-commissie van de Amerikaan se tennisbond heeft Tony Trabert en Vic Seixas in overweging gegeven sa men een dubbel te vormen voor het tournooi te Newport en voor de Ame rikaanse kampioenschappen. De com missie is van oordeel dat deze combi natie de meeste kansen heeft tegen Australië voor het geval Amerika de challenge round voor de Davis Cup zou bereiken. (Van onze cot-respondent) Nijmegen, de nagalm van de Vier* daagse nog in de oren, maak? zich op voor eeti ander sportevenement: de Na tionale Zwemkampioenschappen 1953 (14, 15 en 16 Augustus^ gevolgd door de internationale waterpolowedstriiden on) de „Trofeo Italia" (17, 13, 20, 21 en 22 Augustus). Momenteel worden de laat ste voorbereidselen getroffen voor dit grote zwemfestiin, dat uit alle delen van de wereld grote belangstelling blijkt te trekken Behalve uit vrijwel alle West-Europese landen kwamen aanvragen voor kaarten binnen uit Joe goslavië. Hongarije. Noord-Afrika, Ar gentinië en de Verenigde Staten. Naast de passepartouts voor alle wedstrijden zullen ook dagkaarten worden verkocht- Door de bouw van een drietal tribunes biedt het Goffertbad plaats aan ruim drieduizend toeschouwers. Intussen schijnen er nog enkele moei lijkheden te zijn met de verlichting van het Goffertbad. De bestaande verlich ting schijnt voor de' wedstrijden niet voldoende en men zoekt nog naar een geschikte oplossing. De Italiaanse wielerbond heeft de vol gende renners aangewezen voor de we reldkampioenschappen op de baan: Sprint professionals: Maspes, Sacchi- Ghella en Bergomi. Sprint amateurs; Pinarello. Morettini, Ogna, Pesenti, Oriani en Valesi. Achtervolging professionals: Piazza, Bevilacqua, Albani en De Rossi. Stayers: Martino en Mutti. (Van onze correspondent) Te Slochteren is op de Nieuwe Trek- weg langs het Slochterdiep, ter hoogte van Lageland, de landbouwer L. Entjes uit Woudbloem met zijn motor door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een bermplank gereden en om het leven gekomen. Horizontaal: 13 noot; 1. plaats in N.-Holland; 14. noot; 8. pers. voornaamwoord; 15. verharde huid; 9. lokspijs; 17. papierformaat; 11. maanstand (afk.); 18. Kroatische landvoogd; Hoe het staat met de resultaten van ons onderwijs kunnen we voor een deel zien op nevenstaande voorstelling. We constateren dan, dat een kwart van de leerlingen éénmaal blijft zitten. Aange zien er meer kinderen verschillende malen blijven zitten, kunnen we waar nemen, dat slechts zo ongeveer de helft van de leerlingen de school binnen de gestelde tijd doorloopt. Een opmerkelijk feit is het tevens, dat liefst 60% van onze 15-jarigen geen onderwijs meer geniet. Vermoedelijk worden deze binnen de tijd van één dag tot één maand van schoolkind tot ar beidskracht gepromoveerd! Volgens berekeningen moet de helft van ons volk een gemiddeld verstand beziten en behoort 2,5% beslist tot de begaafden onder ons. Van onze gehele Nederlandse jeugd ontvangt thans 29% uitgebreid lager onderwijs. Iets minder dan de helft van dit aantal behaalt het Mulo-diplo ma, zegge en schrijve 45%. Het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer in het U.L.O. bedraagt thans bijna 27. ter, Dordrecht, L. Matthijs, Bergen op Zoom en A. Sipman, Arnhem. N. O. akte N 2B: M. Bollen, Sittard, N. van Leeuwen, Rotterdam, P. Luchtenberg, Bedum, J. Mulder, ValkenburgHouthem, G. Ridde ring, Amsterdam, E. Sietsma, Rotterdam en J. Vleugels, Monster. N. O. akte N 11: mej. M. Aalberts, Haarlem, mej. A. Borg- greven, Haastrecht, mej. C. Bos, Ede, mej. C. Goudfrooy, Amsterdam, mej. E. van der Sluys, Den Haag, mej. M. Verhoeff, Rot terdam en mej. I. Winter, Amsterdam. I DEN HAAG Akte N. B. (timmeren): W. van Staveren, 's-Gravenhage, H. Steen bergen, Deventer, J. Sweers, Rotterdam, J. 19. landbouwwerktuig; 20. deel van een psalm; (afk.); 22. sportterm; 24. herkauwer; 25. drietal; 27. en anderen (afk.); 28. Italiaanse rivier; 29. momenteel; 30. verkeerd; 32. loswal; 34. plaats in N.-Holland. Verticaal: 2. titel (afk.); 3. kledingstuk; 4. deel van de mast; 5. spoorrijtuig; 6. frisse lekkernij; 7. plaats in N.-Holland; 10. plaats in N.-Holland; 12. pers. voornaamwoord; 14. aanw. voornaamwoord; 16. noot; 17. modegek; 18. rustplaats; 21. groente; 22. deel van een dieren- kop; 23. bijwoord; 25. winkel (Ind.); 26. voorzetsel; 30. noot; 31. vreemde munt (afk.); 33. voertuig. AAGTEKERK 11 te Aden. AALSUM p. 11 Ouessant n. Boulogne. ABBEDIJK 11 p. Cape Race n. N. York. ADINDA 11 te Singapore. ALAMAK 10 van Bombay n. Colombo. ALBIREO 11 te Santos. ALCYONE 11 te Recife. ALDERAMIN 11 te Genua. ALHENA 10 te Antwerpen. ALNATI 11 te Bahla. ALIOTH 10 te Antwerpen. ALPHARD p. 11 Aig-Fernando Noronba n. Las Palmas. ALWAKI 1 lte Trinidad. AMPENAN 10 te Damman. AMSTELLAND p. 10 Finisterre n. St. Vinct ARENDSKERK 10 te Aden. ARIADNE 11 te Amsterdam. ARIADNE 11 te Amsterdam. BENNEKOM 12 te Rotterdam. BINTANG 11 te Los Angeles. BLITAR 11 te Fremantle. BREDA 11 te Mollendo. BOREAS 11 te Kopenhagen. BORNEO 11 te Suez. CLAVELLA p. 1 Walvisbaai n. Kaapst. CLEODORA 11 te Barton. CORILLA 11 te Bahrein. DELFLAND p. 11 Fernando Noronha B- Recife. DELFSHAVEN p. 11 Lobos eil., n. B. A DELFT 10 van CUragao n. Havre. ESSO DEN HAAG 11 te Sidon. GADILA 11 te Singapore. GORDIAS p. 10 Gibraltar n. Nordenham. HATHOR 10 te Malta. HECTOR 11 te Alexandrië. HECUBA 11 te Amsterdam. HERSILIA p. 10 Startpoint n. R'dam. HOOGKERK 10 van Hongkong n. Manilla. ITTERSUM 10 van Bombay n. Australië. KARIMATA 10 te Tj. Priok. LIEVE VROUWEKERK 11 te Madras. LOPPERSUM 11 te Taranto. LIMBURG 11 te Penang. MARISA 11 te Hongkong. MIRZA 11 van Miri n. Balikpapan. MOLENKERK 11 te Karachi. MYONIA 10 van Piraeus n. Spezia. M1TRA p. 11 Jamaica n. Houston. NESTOR 12 te Amsterdam verw. ORANJE p. 10 Sabang n. Belawan. PRINS ALEXANDER p. 10 Str. Belle lila naar Le Havre. PRINS WILLEM III 10 te Le Havre. PYGMALION p. 10 Ouessant n. Duinkerken. RADJA 10 van Penang n. Belawan. RIDDERKERK 11 te Port Elizabeth. STAD BREDA p. 11 Bermuda n. Cristob. STAD VLAARDINGEN 11 van R'dam n. Wabana. SIBAJAK p. 10 Kp. Race n. Halifax. STRAAT MAKASSAR 10 van Hongkong n. Tj. Priok. SUNETTA 10 van Balikpapan n. Singapore. TELAMON p. 11 Mona Passage n. Curafr TIBA 11 van R'dam n. Hamburg. TROMPENBERG 11 te La Pallice. TAMO p. 11 St. Pauls Rock n. Santos. TABIAN 11 te Galveston. TIBERIUS p. 11 Azoren n. San Juan. TARAKAN 11 te Belawan. TEIRESIAS 10 van Pt. Said n. Genua. TABINTA p. 11 Wight n. Houston. VAN SPILBERGEN 11 van Bordeaux 0- Dakar WATERLAND 11 te Hamburg. IJSSEL p. 10 Finisterre n. Tunis. Tot de laatste heat toe hebben gis teravond ongeveer dertigduizend toe schouwers in het Olympisch Stadion in de onzekerheid verkeerd, wie van de speedway-racers in het bezit van de Gouden Helm zou komen. De Nederlan der Kroeze en de Deen Bertelsen had den toen namelijk beiden veertien pun ten behaald. En zoals de strijd de ge hele avond was geweest, zo was ook de finale: spannend tot op de eindstreep. Met zeer gering verschil finishte Kroe ze als eerste. Hij veroverde dus de Gouden Helm van Amsterdam. Zijn te genstander was reeds in het bezit van die van Rotterdam. De einduitslag luidt: 1. Kroeze (Ned.) 17 p.unten. 2. Ber telsen (Den.) 16 pt. 3. Jonker (Ned.) 13 pt. 4. en 5. Byford (Eng en Ander son (Zw.) ieder 11 pt. 6. Hoffmeister (Did-.) 9 pt. 7. S-iegl (Did.) 8 pt. 8. Genz (N.-Z.) 7 pt. 9., 10. en 11. Plant (N.-Z.), Molof (Austr.) en Frandson (Zw.) ieder 6 pt. 12. Bishop (Eng.) na zijn tweede rit wegens hersenschudding (reeds in Rotterdam opgelopen) uitgevallen, 5 pt. van 't Veer, Rijswijk (Z.H.), J. Verschae- j Stabirk (Den.) 4 pt. 14. en 15. Myt- ren, Helden. Akte N F (meubelmaker): L. I chel (Z.-Afr.) en Newton (Z.-Afr.) Verhagen, Alkmaar. 'ieder 2 pt. 16. Laudrum (Austr.) 1 punt. uit ufdottiw T WOENSDAG gram., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 23.20 gram., 23.40 Holland Festival: nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., Lulu, opera. 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.18 muz 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 ENGELAND, BBC home service. 330 huisvr., 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 m.: 12.00 Hawaiianmuz., 13.30 Latyns- ?o ?■- iS?pïi Plano- - ®Fam" Amerikaanse muz.. 19.30 Henry Wood 12,59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13,15 thuis- prom conc front, 13.20 mandoline-ens., 13.50 ork.- BBC, light progr., 1500 en 247 m.: conc. en koorzang, 16.00 jeugd, 17.20 12.00 dansmuz., 12.45 gevar. muz., 15.00 at gram-'. Metropole-ork gevar. muz., 15.45 lichte muz., 16.30 18.45 zigeunerkwintet 19.00 nieuws, 19.10 schots ork.. 18.00 dansmuz., 22.15 dans hoek, 19.25 gram., 19 30 buitenl overz., mUz„ 23.20 gevar. muz. 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Ra- dio Philharmonsch Ork. soliste en klein NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, koor, 2130 klankbeeld 22.00 Hammond- 309 m.; 12.00 lichte muz., 13.25 balletmuz., orgel, 22.15 causerie, 22.30 gram., 22.45 14.15 amusem.muz., 15.50 filmmuz., 17.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 RVU. VARA 11.30 gram., 12.33 platteland, 12.38 plano, 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstel lingsagenda, 13.18 gram., 14.00 causerie, 14.15 kinderen, 16.00 vierhandig piano spel, 16.10 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 ac- cordeonmuz., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.30 RVU. VARA: 19.00 gram., 19.10 klankbeeld. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 mil. kapel, 20.45 hoor spel, 22.00 dansmuz., 22.35 causerie, 22.50 gevar. muz., 20.00 operettemuz., 20.50 dansmuz.j 22.40 ork.conc., 23.10 jazzmuz.. 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.15 klass. muz., 20.00 Festival ork. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork., 14.30 ork., 16.15 mil. ork.. 19.40 volksmuz.. 21.00 ork., 22.15 strijkkwartet. 484 m.: 12.10 omroepork., 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 18.25 Die Wal- küre, opera, 20.00 Die Walküre, oper, 21.45 Die Walküre, opera. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijm Vrübuiters Radiodagboek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4