DULLES eist overdracht van alle krijgsgevangenen Zo nietdan Amerikaanse represailles Z. Koreaanse gevangenen geen reclame voor de communisten BLOEMEN VOOR Dr. RUZIC €R^ioORMAm Het spoot het zwaatcg Rijdende schouwburg in Engeland E Moord in de lift Abrikozen-kwekers van Wallis op de barricaden I Japan moet méér doen voor defensie Joegoslaven dankbaar voor behandeling van kardinaal Stepinac Zigeunerkoningin m Turijn begraven Russen laten Weens mode-expert vrij m DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 In Oost-Duitsland: Hevige storingscampagne tegen Westerse zenders VOEDSEL VOOR KOREA Beria komt voor het Opperste Gerechtshof Opperste Sovjet accoord met regeringsdecreet Koningin per helicopter naar rampgebied Generaal Taylor onthult: Z.-Koreanen bij rode aanval uiteengeslagen Eén divisie verloor 70 pet. der manschappen Smokkelwaar achter wand treintoilet Ned. Vakcentrale en S.E.R. Stem van Amerika GESLAAGD INITIATIEF van een IONGE INGENIEUR en een IONGE TONEELSPELER Klap de wagens open en de verwarmde zaal is klaar door NCAIO MARSH Vaste bespeler van de Kon. Schouwburg Eerste voorstelling van „Theater" Reeds 10.000 bezoekers bij „De Venetiaanse meesters" Father G. J. Koelman f Arrestaties in Egypte Weg door het Rhóne-dal en lijn van de Simplon-express geblokkeerd De Amerikaanse regering zal er Nauwlettend op toe zien, dat de commu nisten op Korea alle Amerikaanse krijgsgevangenen uitleveren. Indien zou blijken, dat zij er een aantal van ach terhouden, dan zal de Amerikaanse regering waarschijnlijk overgaan tot vergeldingsmaatregelen. Dit werd op een persconferentie in Denver verklaard door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, kort nadat hij president Eisenhower in diens vacantieverblijf rapport had uit gebracht over zijn besprekingen met Syngman Rhee van Zuid-Korea. Toen Jan minister Dulles werd gevraagd, of hij met die vergeldingsmaatregelen be doelde, dat de Amerikanen communist!-- sche krijgsgevangenen zouden achter houden, zei hij, dat zulks wel voor de hand scheen te liggen. Iedere terugkerende gevangene wordt nauwkeurig ondervraagd, zei de Ame rikaanse minister, omdat men er op die manier achter hoopt te komen, of en zo ja welke Amerikaanse gevangenen in de communistische kampen achter blijven. Officieel hebben de Amerikaan- De Russen zijn een nieuwe campagne begonnen om de Oost-Duitsers nog meer van het Westen te isoleren. Op ver schillende plaatsen hebben zij zo sterke storingszenders in gebruik genomen, dat de uitzendingen van de West-Euro- pese stations nagenoeg niet meer te verstaan zijn. De Amerikaanse zender Rias in West- Berlijn kan nog slechts 's nachts om één uur worden beluisterd. Buiten Dresden staat een enorme storingszender, die de Dresdener bevolking „Der wilde Mann" noemt. De directeur van „Rias" heeft de storingscampagne een ernstige kwes tie genoemd. Hij hoopte spoedig te we ten waar de storingszenders precies staan om er iets tegen te kunnen on dernemen. se regering nog geen berichten bereikt, als zouden bepaalde Amerikaanse ge vangenen hebben geweigerd te repatri ëren. Zij, die te maken hebben met het toezicht op de bestandsbepalingen, onder wie luitenant-generaal Maxwell Taylor, bevelhebber van het Achtste Ameri kaanse leger op Korea, doen alles, wat in hun vermogen ligt om het terugzen den van alle Amerikaanse gevangenen te verzekeren, zei Dulles. Het is, naar hij mededeelde, gebleken, dat een zeer groot aantal Chinese en Noord-Koreaan- se krijgsgevangenen zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt. Die zullen niet worden teruggezonden, tenzij de communisten ook die geallieerde krijgs gevangenen vrijlaten, van wie zij oe- weren, dat deze misdaden hebben be dreven. Ten aanzien van Japan zei Foster Dul les: „Japans aandeel in de verdediging van het gebied van de Stille Oceaan is misschien niet zo groot als wij wei had den verwacht. In mijn besprekingen met premier Josjida heb ik gewezen op het belang van grotere Japanse inspannin gen voor de defensie van dit gebied". Tussen Dulles en Rhee zijn, naar de minister met nadruk verzekerde, geen geheime overeenkomsten getekend. Pre sident Rhee heeft gegarandeerd, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten zich zul len voegen naar de bevelen van het op perbevel van de Verenigde Naties in Tokio, totdat verwacht kan worden, dat het Amerikaans-Zuid-Koreaanse verdrag tot wederzijdse beveiliging in dienst gaat treden. Dulles verwachtte, dat de Amerikaanse Senaat dit verdrag in Fe bruari 1954 zal bekrachtigen. In de Zuid-Koreaanse havenstad Poe- san is het eerste deel van een Ameri kaanse voedselgift van 10.000 ton leger- rantsoenen en rijst uitgedeeld. In de haven van Poesan liggen nog twee schepen met aan boord bijna twee mil- lioen pakketten voedsel. Reeds 190.000 Amerikaanse legerrantsoenen en 139 ton rjjst is uitgedeeld. Drie schepen met aan boord naar raming twee mil- lioen voedselpakketten zijn nog op weg naar Poesan. De uitwisseling van krijgs gevangenen werd ook gisteren voort gezet. Aan de beurt waren ditmaal 189 Zuid- Koreaanse krijgsgevangenen, die in een zeer slechte toestand verkeerden, en verder 125 Amerikanen, 50 Britten en 25 Turken, die het daarentegen heel goed schenen te maken. Vandaag keren 100 Amerikanen, 25 Britten, 25 Turken en 250 Zuid-Koreanen terug naar de vrijheid. Dat er gisteren voor het eerst zo weinig Zuid-Koreanen werden ge repatrieerd, houdt, naar waarnemers menen, verband met de aanwezigheid van de Indische minister van Buiten landse Zaken, R. K. Nehroe. De Zuid- Koreaanse brancardgevallen zouden een te slechte indruk wekken. De commis sie van de neutrale landen in Pan Moen Jon heeft besloten, om zowel in Noord als in Zuid-Korea vijf groepen te sta tionneren, die controle zullen uitoefe nen op de hoeveelheden manschappen en materiaal, die Korea worden bin- De Katholieken van Joego-Slavië hebben op allerlei manieren uitdruk king gegeven aan hun dankbaarheid jegens de Amerikaanse Katholieken voor het zenden van de twee specialis ten, die Kardinaal Stepinac hebben be handeld. Volgens berichten uit Belgrado trachtten de Joegoslavische autoriteiten de komst van de Amerikaanse medici geheim te houden. Het nieuws ver spreidde zich echter snel en werd druk besproken. In preken in de kathedraal van Zagreb en in andere kerken van het land werd vol dankbaarheid gewezen op de actie van de Amerikaanse bisschoppenconfe rentie, die de overtocht van de specia listen verzorgd en betaald heeft. Op vallend was echter, dat tijdens de aan wezigheid van de beide Amerikaanse doctoren er geen aanvallen op de Kerk zijn gedaan, noch in de pers, noch door de radio. Een van de beide Amerikanen, dr. John F. Ruzie, is zelf Joegoslaaf van oorsprong. Dr. Ruzie, chirurg aan het Holy Cross hospitaal te Chicago, ver telde bij zijn terugkomst in de Ver enigde Staten: „Het was een vreemde, doch tevens mooie ervaring neer te knielen in de oude kathedraal van Zagreb en de mensen te horen bidden in de taal van mijn voorouders". Dr. Ruzie beheerst het Kroatisch nog ge heel en al. Toen hij van kardinaal Stepinac terug keerde naar Zagreb, ontmoette dr. Ruzie een oud vrouwtje, dat een groot bouquet bloemen in haar armen droeg. Hij was Het Russische persagentschap „Tass" heeft gisteren meegedeeld, dat de Op- Perste Sovjet het ontslag van Lavrenti Beria als minister van Binnenlandse Zaken heeft bevestigd. De gerechtelijke Procedure zal zo werd beslist door het Opperste Gerechtshof worden be handeld. Radio-Moskou gaf geen verdere uit eenzetting omtrent de inhoud van de acte van beschuldiging die tegen Beria ls uitgebracht. In de uitzending werd slechts melding gemaakt van het feit, dat Beria's ontslag door de Opperste Sovjet was goedgekeurd. gin Giulia Westhner, de 51-jarige konin- I n„,van. een troep zigeuners, is gisteren 'n Turijn begraven. Met haar zijn haar pielen, ter waarde van ruim 15.000 den, in het graf gezonken. De zigeunerkoningin bezocht een aand geleden een hartspecialist, maar rg wegerde gehoor te geven aan zijn °Pnem^1Ck in een ziekenhuis te laten ftiiin' ï*3611 ëeboren op de weg en ik heb Ven lang langs 's Heren wegen ven.. en- Ik zal ook op de weg ster- trolrar?twoordde zij de arts. Zij ver- Van ivr-i haar troeP ®n tijdens de tocht de L naar Turijn werd zij door 6 dood achterhaald. niet zo goed, of hij moest deze bloemen van haar aannemen. „U bent dr. Ruzie uit Amerika", zei zij. „Wij weten alle maal, dat U hier gekomen bent om de kardinaal te bezoeken. Wij hebben het op de radio gehoord". Dr. Ruzie kon er evenwel niet achter komen, naar welk radiostation zij had geluisterd: de Joe goslavische zender, de Stem van Ame rika of Radio Vrij Europa. Gisteren is de 40-jarige professor An- selm Jakob Grant, een Weense mode expert, door de Russische autoriteiten op vrije voeten gesteld, nadat hij op 24 Januari door enkele Russische soldaten werd ontvoerd en naar de Russische zone werd overgebracht. Grant is thans weer in de Britse zone, waar zijn woon huis staat, teruggekeerd, maar hij wei gert te spreken over zijn ervaringen. Koningin Juliana is vanmorgen met een hefschroefvliegtuig van de „Sabena" naar het rampgebied vertrokken. Het vertrek geschiedde van de tuin van het paleis Soestdijk uit. De helicopter, een Sikorsky S-55, wordt bestuurd door' de heer Gerard Tremery, chef-piloot der helicopterdien sten van de „Sabena", die tijdens de rampdagen de eerste was die met 'n he licopter reddingswerk heeft verricht. Dat hij thans de Koningin naar het ws- tersnoodgebied mag brengen kon wor den gezien als een erkenning van zijn grote verdiensten voor het reddings werk. nengevoerd. Een communistische gene raal heeft de Verenigde Naties ervan beschuldigd, dat zij bij het repatriërings- werk een groot aantal agenten van Tsjang Kai Sjek zouden hebben inge schakeld. Een gerepatrieerde Amerikaanse sol daat vertelde gisteren, dat in zijn kamp van Augustus tot December 1951 hon derd van de driehonderd Amerikanen zijn overleden. De gevangenen moesten houthakken in bossen, die acht kilo meter verderop lagen. Degenen, die de mars naar de bossen niet konden ma ken, werden gestraft met dwangarbeid, bestaande uit het dragen van zware stenen. De commandant van het Amerikaanse achtste leger op Korea, generaal Max well Taylor, heeft in een van zijn laatste rapporten aan het Amerikaanse comité van stafchefs een boekje open gedaan over de houding en de gevechts- waarde van de Zuid-Koreaanse troe pen tijdens het laatste communistische offensief voor de wapenstilstand werd gesloten. Uit dit document blijkt, dat de drie Zuid-Koreaanse divisies, waar onder het paradepaard van Syngman Rhee, de Capitol-divisie, door het Noordelijk offensief volledig uiteen zijn geslagen. Een aantal Zuid-Koreanen sloeg in panische angst op de vlucht, toen de communisten op kwamen zetten. Zij lieten daardoor een sector van ongeveer 30 km breedte onbemand achter. Gene raal Taylor zag zich toen genoodzaakt een zo groot aantal Amerikanen in te zetten, als- er sinds 1952 niet meer in de strijd verwikkeld waren geweest. Een aantal Amerikaanse eenheden werd door de vlucht der Zuid-Koreanen in gesloten Het is duidelijk, dat de Noordelijken Syngman Rhee door hun onverwacht- grote offensief eens een lesje hebben willen lezen. Feit is in ieder geval, dat de Zuid-Koreaanse generaals na afloop van de strijd een toontje lager zon gen. Eén hunner divisies verloor 70 pet. van zijn manschappen en moest alle zware materiaal achterlaten. Mo gelijk heeft deze nederlaag de heer Syngman Rhee het stootje gegeven, dat hij nodig had om zijn verzet tegen de wapenstilstand op te geven. COP. M4!TEN TOONDE! STUDIO» 163. „Brr, ge zoudt koud worden van verveling. Er is hier geen kip te zien en toch moeten we maar wachten en nog eens wachten. Man, ik word er tureluurs van." De Noorse krijger ziet de andere met een gemelijke blik aan, als verwacht hij niet anders dan bijval. Hoeveel dagen liggen zij hier nu al, sinds koningin Winonah het kamp heeft opge slagen en zelfs twee tenten tussen het geboomte liet plaatsen? De oude Noor, die zijn ongeduldige metgezel op deze vooruitgeschoven wachtpost zwijgend heeft aangehoord, kijkt langzaam Dp. „Tja, de koningin denkt, dat de koning daarginds is, omdat de Vala het gezegd heeft." Nadenkend staart de ijzervreter in de verte. „Ja, ja, ik weet het, begin nu maar niet meer over vroeger, valt de ander hem bits in de rede. „Ik vind het niets gedaan met een vrouw aan het hoofd Snel heft de grijsaard zijn hand op. „Zwijg, melkmuil! Wat weet gij van vroeger. En geef liever uw ogen de kost. daar zit ge hier voor. Kijk, daar in de verte. „Verdraaid ruiters!" De andere is zijn ontevredenheid vergeten en gespannen zien beide Noormannen de stippen snel naderbij komen. Zij houden hun bogen klaar. „Nomaden," qromt de oude en zijn ogen krijgen een harde uitdrukking. „Ja, dat zie ik," snauwt de jonge krijger geërgerd. Hij kan het met goed hebben, dat de oude veteraan de ruiters het eerste heeft waargenomen. De groep wordt steeas duidelijker zichtbaar en hun ogen laten de op en neer deinende gestalten geen seconde los. „Alle duivels, ziet ge dat?" De oude Noor valt bijna achterover door de kracht waarmede de andere hem in de zijde port. „Kijk, die ene voorop, dat is geen Nomade. Dat is er een van ons, zo waar ik leef. Wie zou het zijn? De koning De oude geeft geen antwoord. Zijn ogen blijven op de ruiter gevestigd. „Sapper loot datdat is heer Rorik. Ja, hij is het, uilskuiken, kijk, ziet ge die rode baard? Het lijkt wel een pruik zo woest, maar het is nog even rood als vroeger. Alsof er vuur in zit. Zou hij hun gevangene zijn?" „Neen natuurlijk niet. Ziet ge niet hoe hij praat met die hoofdman, die Nomade? Hij is niet gebonden en hij is gewapend ook. Die lui zijn vast bondgenoten van de koning. Neen, hij is zeker niet gevangen." Tja ik geloof dat ge gelijk hebt. Of zou het een hst zijn. Wantrouwend slaat de grijze krijger heer Rorik gade. „Neen, natuurlijk niet, oude zeur. Dan zouden ze hem toch nooit zo rustig voorop laten rijden. Kom, ik ga de koningin halen, vangt gij hen op. Vrouwe Winonah zal zeker de eerste willen zijn, om onze heer Rorik te begroeten. (Van onze correspondent) In Kaldenkirchen, nabij Venlo, even over de Duitse grens, hebben de doua nebeambten een uitstekende slag ge slagen dank zij een simpel potje verf. Het bewuste potje troffen de nauwge zet speurende beambten bij het onder zoeken van de D-trein Hoek van Hol landWenen op het treintoilet aan. Ze vonden dit zeer verdacht. En derhalve werd het toilet aan een zeer minutieus onderzoek onderworpen. Daarbij bleek, dat één der wanden onlangs was ver nieuwd en bestreken met een fris verf- je. De beambten braken de wand ge deeltelijk af en zo konden zij niet min der dan 38.000 Duitse scheermesjes verzamelen. Men vermoedt, dat al die mesjes in Hoek van Holland clandestien op de trein naar Oostenrijk zijn gezet. Want deze scheermesjes, die, eveneens vermoedelijk, op onoirbare wijze over de Nederlands-Duitse grens zijn ge bracht, zijn in Oostenrijk nogal duur en zeer in trek. Wie de wand van het treintoilet van een zo fris kleurtje heeft voorzien, is tot nu toe nog niet achterhaald. De Nederlandse Vakcentrale (N.V.C.) heeft de Sociaal Economische Raad ge vraagd rekening te houden met deze vakcentrale bij het vaststellen van het door de regering gevraagde advies in zake de vraag, welke organisaties van ondernemers en van werknemers voor de komende zittingsperiode kunnen worden aangewezen voor het benoemen van leden en plaatsvervangende leden van de Raad. Een Amerikaans bisschop is benoemd in de commissie, welke op zedelijk en geestelijk terrein advies geeft aan de International Information Administra tion, de instantie van de Amerikaanse regering, belast met de voorlichtig aan het buitenland en het toezicht op de radiozender de Stem van Amerika. Het is mgr. James H. Griffiths, wijbisschop van New York. Tot plaatsvervangend lid is gekozen pater F. A. McGuire, secretaris van het Missiebureau te Washington. Andere leden van de commissie zijn vertegenwoordigers van de Pro testantse en Joodse godsdiensten. ngeland is sinds enige tijd een echte reizende schouwburg rijk, een schouwburg, die In rijdende toestand uit negentien blauwe wagens bestaat, 13 woonwagens met een aanhang van opleggers, vrachtauto's en twee jeeps. Deze rijdende stoet is al een gewone verschijning geworden in de kleinere steden van de Midlands, waar men anders geen serieus toneel te zien krijgt. De naam van de onderneming is „Century Theatre" en zij is ontsproten aan het vindingrijke brein van een ingenieur. Precies zoals bij een circus is de opbouw van de schouwburg in een park, op een open terrein, op een marktplein de eerste attractie voor de inwoners. De manier waarop vier gro te wagens in korte tijd tot een stevige kleine schouwburg worden omgebouwd lijkt namelijk op toverij. De wielen worden vastgezet, de vier wagens opengeklapt tot een centraal-verwarm- de zaal (de electrische verwarming geschiedt door aluminiumpanelen in de wanden), waarin 225 mensen op gemakkelijke stoeltjes, in oplopende rijen geplaatst, kunnen plaats nemen Het toneel is negen meter breed en vijf en een halve meter diep, d.w.z. ruimer dan menig toneel in de Lon- dense schouwburgen. Achter het to neel zijn twee goed verlichte en com fortabele badkamers, met wasgelegen heid en zelfs met douches voor de spe lers een luxe, waarover slechts weinig schouwburgen beschikken. Het Century Theatre is ontstaan uit het brein van ingenieur John Rid ley, met een paar enthousiastelingen gerealiseerd in een oude spoorwegloods in Hinckley in Leicestershire, waar hij tijdens de oorlog in een ververij ge werkt heeft. Een toevallige ontmoeting met de toneelspeler Wilfred Harrison deed het Century Theatre ontstaan. De benodigde gelden 22.000 kwamen bijeen dank zij bijna duizend dona teurs. John Ridley en Wilfred Harrison lei den eigenlijk niet zozeer een toneel groep als wel een gesloten gemeen schap van zeventien mensen, van wie negen acteurs en actrices. Deze ge meenschap leeft, werkt, eet en slaapt in de rijdende karavaan. Zij ontvangen THI CfKTUtY TVMÏW IV tNUM 101 „Zo is het genoeg, Frid", zei Lord Charles. „Drup, drup, drup." „Frid!" „Wat bedoelt Frid?" vroeg Michael „Niets", zei Frid. „Maar mams, Brum- mell Street!" „Lieve kind, ik weet het. Maar luister nu eens. Laat me eerst uitpraten. Ik denk dat we Brummell Street wel kunnen opknappen. We kunnen het kostbaarste van die rommel van tante V. verkopen en „Lieve hemel, Immy", onderbrak Lord Charles. „Daar zitten we ook nog mee met tante V. Ik bedoel, nu ze gek is." „Ja, dat zal wel, maar daar moeten we ons hoofd maar koel bij houden", zei Chariot deskundig. „Dr. Kantripp zal ons wel helpen. Zodra ze als getuige is opgetreden „Maar kan ze wel getuigenis afleg gen?" vroeg Hènry. „Ze zal een mooi figuur slaan als ze dat moet uitleggen van die slaapverwekkende tovermidde len." „Laten we even bij de zaak blijven", zei zijn moeder. „We waren bezig met Brummell Street. Met wat we hier aan huur uitsparen kunnen we een paar ver beteringen in Brummell Street aanbren gen. De muren schilderen en andere gor dijnen nemen en genoeg badkamers zien te krijgen voor een doodnormale zinde lijkheid. We zouden de ergste stoelen, als we ze tenminste niet kunnen verko pen, kunnen overtrekken met iets vrese lijk goedkoops maar aardigs." „Franse chintz?" stelde Frid voor, die vlam vatte. „Ja. Ik bedoel iets, dat ons over de ergste periode zal heen helpen. We moe ten een pientere binnenhuisarchitect vragen. Wat ik in jullie hoofden wil stampen", zei Chariot, „we zijn arm Arm, arm!" Henry, die naar Roberta had zitten kijken, barstte in lachen uit. Chariot keek hem met een beledigde blik aan. „Waarom lach je, Henry?" „Ik vroeg me af of Roberta ons haar gedachten zou willen vertellen." Roberta werd erg rood. Ze had zitten nadenken over die aantrekkelijke gees teshouding van de Lampreys, die hen in staat stelde om na een leven van geld zorgen de greep der armoede te voelen bij het verkrijgen van een inkomen van dertig duizend pond. Daar zaten ze, als plechtigè uilen, een heldhaftig gezicht te trekken tegenover de armoede en tege lijkertijd plannen te beramen voor de restauratie van Brummell Street. „Robin", zei Henry, „mag ik er naar raden?" „Nee, Henry, je laat het. Maar je mag wel ergens anders naar raden. Op welke romanfamilie zouden jullie eigenlijk het meest lijken als je tot een andere klasse behoorde?" „De Macbeths?" vroeg Frid. „Nee, want tenslotte hebben paps en mams oom G. en de slapende lakei niet vermoord." „Ik vind, dat ik nogal een Spartaanse moeder ben", zei Chariot. „Bestaat er geen stuk met een Spar taans gezin? Want dat zullen we voor taan zijn, dat kan ik je verzekeren." „Robin bedoelt The Comedy of Errors", zei Patch, „wegens de tweelingen." „Ik ben bang, dat ik weet wat Robin bedoelt", zei Henry. Hij pakte haar bij de schouders. „De Micawbers". De anderen staarden Robin onschuldig aan en schudden hun hoofden. „Arme Robin", zei Frid. „Het is een beetje te veel geweest voor haar." „Het is voor ons allen te veel geweest", zei Chariot. „En dat brengt me meteen tot de rest van mijn verhaal. Charlie, schat, ik heb een plannetje. Ik denk, dat het een goed idee zou zijn, als we ons ergens opborgen voor een kleine vacan- tie voor het proces begint of de oorlog uitbreekt en niemand meer ergens heen kan gaan. Ik bedoel niet zoiets dat chic is, zoals Antibes of Lido,, maar zo maar iets gewoons. Waar we kunnen zwem men en ons kunnen laten uitwaaien en 's avonds een klein beetje kunnen gok ken. Ik denk dat ergens aan de Cöte d'Azur nog het beste zou zijn, want het is buiten het seizoen en we hebben dan ook niet zoveel kleren nodig." is tegenwoordig heel gewoontjes." „Monte Carlo?" stelde Frid voor. „Dat „Ja, zoiets. Erg saai en spotgoedkoop. Tenslotte", zei Chariot en keek haar ge zin met een liefhebbende blik rond, „wanneer je er aan denkt, wat wij alle maal hebben doorgemaakt, dan moet je toegeven, dat we toch wel één pretje mo gen hebben." „Zo, oom G. rust eindelijk ook onder de groene zoden", zei Nigel. „Wat denk jij, dat de Lampreys nu zullen gaan doen?" „Het zijn jouw vrienden", gromde Alleyn. „Ik zal me wel wachten omtrent hen voorspellingen te doen." „Ze zijn nu vervloekt rijk, is het niet?" „Dat gaat wel." „Ik vraag me af of ze nu accurater zullen worden op geldzaken. Sommige mensen doen dat, als ze veel hebben." „Soms." „Henry praat al over een baan." „Grote genade! Toch niet de kleine Nieuw-Zeelandse?" „Ik geloof het wel", grinnikte Alleyn. „Ik zei je toch, dat het een dapper klein ding was." EINDE. allemaal, of zij nu hoofdrollen spelen dan wel figuranten zijn, een salaris van twee pond per week boven kost en in woning, en zij doen om beurten het huishoudelijke werk. Als men er bin nen valt kan het dus gebeuren, dat men Othello en Desdemona aan de af was vindt en Bianca en Jago bezig met het ontbyt voor de volgende morgen. Het doel van het Century Theatre is het opvoeren van stukken, die de gewone reizende gezelschappen niet geven. Zij hebben bijvoorbeeld Othel lo op het repertoire staan en „L'hom- me de Dieu" van Gabriel Marcel, dat bij dit gezelschap zijn Engelse pre mière beleefd heeft. Geen gemakke lijke stukken derhalve voor een ge hoor, dat weinig of niets van toneel afweet, maar zij hebben niettemin een opmerkelijke geestdrift teweegge bracht. De voorstellingen uiteraard aange past aan de beperkingen, die het to neeltje biedt worden geheel door beroepsspelers gegeven en staan op een zeer goed peil. De kosten bedragen ge middeld 120 per week, met een ma ximum van 200 voor bijzondere voor stellingen. Om zich te kunnen bedrui pen moet de zaal voortdurend voor minstens zestig procent bezet zijn. Om de inkomsten aan te vullen laat het ge zelschap de bezoekers voor een shilling per man ook zien, hoe zij in hun ka ravaan leven en werken. Het woongedeelte bevat twee zit- slaapkamers per wagen, voorts is er een wagen met een keuken en een eetka mer, en een wagen die als badkamer is ingericht. In een van de beide grote vrachtwagens is de machinerie onderge bracht, die voor de verwarming en de verlichting zorgt. De andere vrachtwa gen is voorz'ien van een grote schijn werper, die het terrein tijdens de voor stelling verlicht. Het enige dat men uit de plaats zelf nodig heeft is een terrein om de schouwburg op te zetten en vol doende belangstellenden om drie voor stellingen te kunnen geven. De totstandkoming van het Century Theatre is een sprekend voorbeeld ge weest van het gmegde „alle kleine beetjes helpen." De giften in natura van sympathiserende ondernemingen va riëren van een generator van 30 kilo watt tot 72 stukken zeep en van elec trische kabels tot flesjes inkt. Op de ruggen van de stoelen in de zaal kan men de namen aantreffen van Margot Fonteyn, Ronald Colman, Sir Laurence Oliver. Gertrude Laurence en Agatha Christie, want iedere zetel heeft zijn eigen gever, niet alleen bekende figu ren, maar ook staalondernemingen, chemische fabrieken, een hogeschool, een matrassenmaker. John Ridley is eerzuchtig genoeg om te hopen, dat andere reizende gezel schappen zijn idee zullen willen over nemen. Hij zou het prachtig vinden, als op deze wijze ook opera en ballet toe gang zouden krijgen tot plaatsen, die er anders geheel van verstoken blijven. Maar het gezelschap is er zich wel van bewust, dat de toekomst in dit opzicht afhangt van zijn eigen succes. (Van onze Haagse redactie) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Haagse gemeenteraad zich in de Maan dagmiddag gehouden vergadering ver enigd met het voorstel van B. en W„ om de Haagse Kunststichting ingaande 1 Sep tember 1953 aan te wijzen als vaste be speler van de Kon. Schouwburg in Den Haag- Het bestuur van deze Stichting heeft voor het komende seizoen, evenals dit in de afgelopen periode het geval was, de ©iding van het toneelgezelschap van de Stichting, de Haagsche Comedie, op gedragen aan Cees Laseur en Paul Steenbergen. De goedgekeurde overeenkomst neen een geldigheidsduur van drie jaar. De nieuw gevormde Oost-Nederlandse toneelgroep „Theater" zal, zoals reeds gemeld, op Zaterdagavond 5 September a.s. zijn eerste voorstelling geven te Arnhem, in welke gemeente het cen trum van deze groep gevestigd is. Op gevoerd wordt ..La Dame Duende" (de onzichtbare dame) van Pedro Calderon de la Barca in de Nederlandse vertaling en bewerking van Hendrik de Vries. Twee weken na de openstelling van de grote zomertentoonstelling „De Ve netiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam hebben reeds 10.000 per sonen een bezoek gebracht aan deze tot en met 11 October a.s. durende expo sitie. Father C. J. Koelman, missionaris van de congregatie van St. Joseph, Mill-Hill, afkomstig uit Amsterdam, is in de missie op de Philippijnen overleden. Father Koelman werd in 1929 priester gewijd en is practisch onafgebroken in de mis sie op de Philippijnen werkzaam ge weest. In de afgelopen 24 uur zijn er in Egypte 60 communisten gearresteerd, aldus is gisteravond uit officiële bron te Cairo vernomen. Alle gearresteerden zijn burgers, zo wordt aan de medede ling toegevoegd. Bij de huiszoekingen werd belangrijk propagandamateriaal gevonden. Met de inwoners van het Zwitserse kanton Wallis is het kwaad abrikozen eten. Het is daar een trots en onstuimig volkje, dat van wanten weet, als het er op aan komt. Met grote belangstelling volgen zij de verrichtingen van de wijnboeren uit het Zu'id-Westen van Frankrijk, die hun regering er toe trachtten te brengen de overtollige voorraden wijn over te nemen. Zij za ten namelijk zelf met een dergelijke moeilijkheid. In Wallis wordt veel fruit gekweekt en de specialiteit van de streek is de abrikoos. Dit jaar is er een record-oogst ge weest: ruim acht millioen kilo, en het resultaat is natuurlijk, dat de kwekers er bijna geen prijs voor maken. On danks de geringe resultaten van het Franse voorbeeld besloten de fruitkwe kers uit Wallis na afloop van een ove rigens zeer kalme vergadering in het plaatsje Saxon, om ook de barricades te beklimmen. Bij voorafgaande be sprekingen had de Zwitserse regering zich even onvermurwbaar getoond als de Franse inzake de wijn. Andere- kan tons steunden de Bondsregering. Maar alle tegenstand ten spijt blokkeerden de abrikozenkwekers van Wallis de weg door het Rhóne-dal en zelfs ver sperden zij de internationale spoorlijn van de Simplon-express met manden en kratten. Succes heeft de actie nog niet gehad, maar dat mag hem in dit geval de pret niet drukken Barricaden in de Rhóne-vallei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5