Buitenlandse reisbnreanx mijden Marianne Beatrix en Irene winkelen ongestoord in Cape Cod O Dood land komt weer tot leven ir! I Openbare leven geheel ontwricht MILLIOENEN VERKERS IN STAKING Tropische warmte Mijnwerkers in N. Rhodesia vinden thee te slap GROTE TOELOOP BIJ LUCHT VAARTMAATSCHAPPIJEN Straalvliegtuigen op Ypenburg N. Koreaans leider pleegt zelfmoord Het weer Zes gewonden bij mil. oefening Tot hoofd en hart fy i woensdag 12 augustus 1953 77ste JAARGANG No. 2575 Nehroe wil Ali pas in September spreken D, IIP 1 WWÊwmsl Nieuwe voorzitter van Sovjet-ministerraad Waar men al niet om staakt Voorlopig compromis bereikt Zij amuseren zich heel goed KLM. legt Skymasters in op de lijn tiaar Parijs A.N.W.B. meent dat gevaren dreigen Chicago Tribune „Nieuw-Guinea moet gekoloniseerd worden door Japan Braziliaans crediet voor Ned. immigranten Opgeleid in Moskou Nederl. onderwijzer in Oostenrijk omgekomen BADKLEDING TWEKA De W.-Duitse verkiezingen Naumann candidaat voor de Rijkspartij NIEUW FEUILLETON Nog meer bromfietsen op rijwielpad *ÊÉÈÈM BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De stakingen in Frankrijk dreigen een permanent karakter aan te nemen. In ?'eeds méér takken van bedrijf leggen de arbeiders het werk neer. Het tourisme "t Frankrijk is volledig ontwricht door het uitvallen van de vervoersdiensten. In "tonetair opzicht wordt de staking weerspiegeld In een stijging van de goudprijs van 473.000 francs tot 481.000 francs per kilo. Op de zwarte markt is de notering Jan de dollar opgelopen van 391 tot 398 francs. De officiële koers is 350 francs. Vijf technici van de Franse P.T.T., die Maandagavond bevel hadden gekregen "Un werk te hervatten en die deze opdracht hadden genegeerd, zijn gistermorgen gearresteerd. Premier Daniel zal vanmiddag een radiorede tot het Franse volk houden. Het personeel van de Parijse bussen en Je ondergrondse is vanmorgen een sta king van 24 uur begonnen. Ook het per soneel van de gronddiensten op de Fran se vliegvelden is sinds middernacht in staking. In Marseille zijn communistisch Sezinde matrozen gisteren begonnen aan ®en staking van 24 uur. Twee schepen, 'tie zouden uitvaren naar Noord-Afrika, hioesten daarom blijven liggen. Het so cialistisch vakverbond „Force Ouvrière" heeft zijn leden in de gas- en electrici- Mtsbedrijven gevraagd het werk neer te iaggen. In het gebied van Parijs was het Stootste deel van deze arbeiders reeds Weggebleven en de gasdruk was tegen etenstijd al aanzienlijk gedaald. Iets der gelijks gebeurde in Nice. De communis tische mijnwerkers hebben van hun vak bond bevel gekregen het werk neer te 'eggen en samen te werken met hun ka tholieke en socialistische collega's, die Vrijdag en Zaterdag al in staking zijn gegaan. Het onafhankelijk verbond van Hjksambtenaren heeft gistermiddag aan aHe andere vakbonden voorgesteld een olgemene staking af te kondigen van 48 hur bij wijze van protest tegen de „anti- Sociale" politiek van de regering. Het Verbond eist de onmiddellijke bijeen- toeping van het parlement en dreigt met een permanente staking, als de gestelde doelen niet binnen een redelijke tijd zijn bereikt. De officieren en manschappen van de koopvaardij te Duinkerken hebben hun Vverkzaamheden gistermiddag gestaakt. "e officieren houden het 24, de man schappen 3 uur vol. Tal van v '-vereni gingen hebben het parool uitgegeven om vandaag in de openbare diensten en Particuliere bedrijven van Duinkerken Oen staking van 24 uur te beginnen. De socialistische vakbond „Force Ouvriere" heeft zijn bij openbare dien sten en in ziekenhuizen werkzame leden opgedragen het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. Voorts is aan de socialistische vakbondsleden, werkzaam bij banken en verzekeringsbedrijven, in handelszaken, bij instellingen van open baar welzijn, scheepvaartmaatschap- Pijen, in drukkerijen en in vrije beroe- Pen, opgedragen het werk, met ingang Van morgen, voor 24 uur neer te leg- Sen. Het betreft hier een algemene tVaarschuwingsstaking. Bij de spoorwegen zijn ongeveer '00.000 arbeiders in staking. Bij de PTT S'jn het er ongeveer 220.000. Het treinverkeer naar Frankrijk is kestoord. De Fransen nemen aan de Srens geen enkele internationale trein Pfeer over. De treinen uit Brussel ble ven aan de Franse grens steken. De trein AmsterdamBrussel die om 13.40 Jan het Zuidstation in Brussel naar Darijs zou vertrekken, is gisteren blij- Ven staan. De treinen die van Parijs Paar Amsterdam moeten rijden, lonen hechts van Brussel af. Wegens de ver warring in de materieeiomloop, die door Pe staking is teweeggebracht, hebben Pr treinen niet hun normale samenstel- mig. De treinen ver. Ned-rlani, via Brussel, Luxemburg door Oost-Frank- Ujk naar Bazel en tprüg, lopen tof dus- Ver echter volgens de norm'le dienst- f;geling. Duizenden vacant'egangers. Van wie er vel ui op de terugreis waren Spanje. Italië r.n Zwits 'rland, zijn 8®strand. Het reisbureau Cook was druk in de Weer om het transport te regelen van "06 invalide Ieren, die op hun terugreis Jan Lourdes in Parijs waren aangeko men. Men verwachtte, dat de Ierse Pjchtvaartmaatschappij Air Lingus een Vliegende verhuiswagen zou sturen om ui brancard-patiënten naar huis terug ïebrengen. In Nice strandden 140 ar- Peiders van de General Electric uit )*ayne in de Amerikaanse staat India- Pa, die een reis door Europa maken. De American Express heeft twee Constel lations ingelegd om hen naar Parijs te Stengen. De United States Lines en de ranse Atlantische Scheepvaartmaat schappij doen al het mogelijke om ge- ?°eg bussen bijeen te krijgen voor het ,ransport van ruim 1000 passagiers, die P de komende dagen in de Kanaalha- Jens aan land zullen gaan. Excursies fer bus in de omstreken van Parijs zul- en er voor worden afgelast. Gisteren jPu de lie de France de haven van Le •tavre binnenlopen en vandaag worden par de United States en de Maasdam Venvacht. Ook buiten Frankrijk zijn de gevolgen ah de staking merkbaar. De directie „ah de Britse posterijen heeft meege- pcld, dat er op verzoek van de Franse 'T-T. uit Groot-Brittannië geen brieven J Pakketten naar Frankrijk zullen wor- pP gezonden, voordat de toestand is Pfbeterd. Poststukken, die voor andere P.Pden zijn bestemd en die gewoonlijk ba Frankrijk worden verzonden, gaan fPans, waar mogelijk, langs een andere °ute. De Franse telegraafdienst aan aardt uit Groot-Brittannië slechts rege- 'Pgs- en dringende telegrammen. Ook Britse vacantiegangers wijzigen hun pute. Negen vooraanstaande Britse reis- Ureaux zijn begonnen de Franse havens Situatie in Frankrijk wordt critiek De radio-omroep van India heeft be kend gemaakt, dat de bijeenkomst van premier Nehroe en zijn Pakistaanse ambtgenoot Mohammed Ali in de eerste week van September zal worden gehou den. Dit was door de regering van India voorgesteld, nadat de eerste minister van Pakistan had verzocht de conferentie, die hij met Nehroe zou hebben om de ge beurtenissen in Kasjmir te bespreken, te vervroegen, aldus de Indische radio. Een beeld van de stakingsellende in Parijs. Een reizigster, zittend op haar koffer, de baby in haar armen, wacht aan de poort van het Gare StLazare in de ijdele hoop, dat er toch nog een trein zal gaan rijden. e tragiek der wereld is, dat al- I tijd de anti-Christ zich laat gelden. De zonnige en warme periode, die Za terdag is begonnen, zal vermoedelijk van daag en morgen zijn hoogtepunt bereiken Steeg de temperatuur gisteren tot 22 a 25 gr. Celsius, vandaag werden er in een groot deel van ons land maxima van boven de 30 gr. Celsius verwacht, hetgeen een tro pische dag betekent. Zeer warm was het gisteren in grote delen van Frankrijk en Z-uid-Europa. In Parijs steeg het kwik tot 32. in Bordeaux tot 34, Frankfurt tot 31 en in Rome zelfs tot 33 gr. Celsius. Ook morgen zal het opnieuw zeer warm wor den, maar over Frankrijk en de golf van Biskaye zijn aanwijzingen voor een ont wikkeling van een onweersstoring. De kans op onweersbuien neemt vooral in het Zui den van ons land morgen toe. Langs de kust zal het iets koeler blijven, als ge volg van een binnenvallende zeewind. Hoe wel minder stabiel, laat het zich aanzien dat het de eerstkomende dagen nog vrii warm zal blijven. Alexander Poezanov is benoemd tot voorzitter van de raad van ministers van de Sovjet-Unie. Het betreft hier een formele post, waaraan geen werkelijke macht is verbonden. Poezanov was se dert 16 October 1952 plaatsvervangend lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij. Hij wordt in zijn nieuwe functie de opvol ger van Boris Tsjernosov. Niet alleen in Frankrijk wordt er ge staakt en ook niet alleen wegens ern stige grieven van sociale aard. In Noord- Rhodesia legden negentig arbeiders van een ijzermijn in Kitwe het werk neer, cmdat zij de thee te slap vonden. Elke morgen kregen zij op liet bedrijf een kop van dat verfrissende nat, maar naar het oordeel van de zwarte mijnwerkers mocht het de laatste tijd geen thee meer heten. Her. leek wel warm water en daar pasten zij voor. Vertegenwoordigers van de regering en van de vakbeweging kwamen bij elkaar en bespraken de kwestie een dag lang. Allerlei ge wichtige problemen ten aanzien van het zetten en opdrinken van thee kwamen aan de orde. Het bleek, dat de opvattin gen van de regering nogal afweken van die van de vakvereniging, maar tegen de avond hadden beide partijen elkaar ge vonden. Gisteravond werd zodoende het werk op de volgende voorwaarden hervat: het vraagstuk zal nader worden bestudeerd door de raad van commissa- De Nederlandse Prinsessen Beatrix en Irene genieten ten zeerste in Chatham, waar ze zich ongestoord en ongedwon gen kunnen bewegen temidden van de andere vacantiegangers. Velen weten niet eens, dat de twee figuurtjes, die rustig een partijtje ten nis spelen op de baan vlak aan de baai, de Nederlandse Koningskinderen zijn. Onder goede hoede bekwamen zij zich in het zeilen en ondergingen zelfs al eens de sensatie van waterskieën. Ze weten nauwelijks wat haar over komt, wanneer ze in de winkelstraat van Chatham haar bescheiden inkopen doen van het geringe zakgeld, dat haar wordt toebedeeld, en geen starende blik ken op zich gericht voelen. Haar begeleider vertelde ons, dat hij eens aangeschoten werd door een da me, die zei gehoord te hebben, dat de Nederlandse Prinsessen hier waren. „Is dat werkelijk zo", was het antwoord, „dan moet ik toch werkelijk ook eens gaan uitkijken om ze te zien, want ik ken ze welWat de dame niet wist, was, dat Beatrix en Irene naast haar ston- dent Hoewel de meisjes zich dus kostelijk en spoorwegcentra te vermijden. Onge- veer 1300 Britse vacantiegangers, die via Boulogne naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië zouden zijn gereisd, gaan nu over Ostende, Brussel, Aken en Keulen naar Bazel. Intussen is de Franse regering ver scheidene malen in vergadering bijeen geweest. Zij zou maatregelen hebben getroffen om het functionneren van on ontbeerlijke openbare diensten te ver zekeren. Een regeringscommissie zal zorgen voor de samenwerking van de verschillende departementen. De rege ring voert geen officiële onderhandelin gen met de stakers, maar verschillende regeringspersonen hebben meegedeeld, dat zij bezig zijn de arbeidersleiders uit te leggen, dat hun vrees over de voorge stelde regeringsdecreten ongegrond is. De Franse socialistische partij heeft haar 105 afgevaardigden opgedragen de voorzitter der Franse Nationale Verga dering, Edouard Herriot, telegrafisch te verzoeken de volksvertegenwoordiging bijéén te roepen. De communistische partij heeft haar 101 afgevaardigden de zelfde opdracht gegeven. Tezamen zijn beide partijen door 206 afgevaardigden in de Nationale Vergadèring vertegen woordigd. De volksvertegenwoordiging moet weer bijeen komen, indien 209 af gevaardigden dit wensen. De directie der Franse spoorwegen heeft medegedeeld, dat gisteravond last gevingen, om het werk te hervatten, aan bepaalde leden van het spoorwegperso neel zijn gezonden. Deze gaven hieraan gehoor, hetgeen het vertrek van enkele treinen uit Parijs mogelijk maakte. (Van een onzer verslaggevers) Het vliegtuig is op het ogenblik vrij wel de enige uitweg voor de talrijke buitenlandse vacantiegangers en andere reizigers, die uit het stakende Frankrijk naar huis willen terugkeren, omdat tot nu toe alleen onbelangrijke grond diensten op de vliegvelden in staking zijn gegaan, zodat het luchtverkeer des ondanks kan blijven functionneren. De toeloop van toeristen btf de passage kantoren in Frankrijk van de verschil lende luchtvaartmaatschappijen is nu dan ook nog groter dan tijdens de sta king van het vervoerspersoneel van de vorige week. De K.L.M. is er toe overgaan om van daag tweemaal een viermotorige Sky- master op de lijn naar en van Parijs in te leggen, in plaats van een tweemoto- rige Convair. Hoewel de vervoerscapa citeit hierdoor met een derde deel werd Naar aanleiding van het ongeval met het K.L.M.-vliegtuig „Paulus Potter" op de Schipholweg heeft de A. N. W. B. zich enige tijd geleden inzake de kwestie Ypenburg opnieuw gewend tot de minister van Oorlog. De bond heeft er daarbij op gewezen, dat de belangen van een veilig wegverkeer i T De „Chicago Tribune" heeft vandaag in een hoofdartikel zich voorstander ver klaard van een „grootscheepse kolonisa tie en economische opbouw" van Nieuw- Guinea door Japan. De teruggave van de Amami. en Osjima-eilanden met hun 220.000 inwoners aan Japan door de V.S. legt er, aldus het blad, slechts de nadruk op. dat er nog veel meer moet worden gedaan, willen de Japanners een bevre digende bestaansmogelijkheid krijgen. „De regering te Washington blijft steun verlenen aan het „puntvier" program voor hulp aan economisch ten achter ge bleven landen. Wanneer dit program ten bate van Japan op Nieuw-Guinea wordt toegepast, zal het veel meer vruchten afwerpen dan alle andere „puntvier" projecten tezamen", aldus de „Chicago Tribune". onverenigbaar zijn met het gebruik van Ypenburg door zeer snelle, laag overkomende "vliegtuigen. De A. N. W'. B. is van mening, dat op de uiterst drukke Rijksweg Den HaagRotterdam en op de zeer be langrijke weg YpenburgBurgerveen, welke thans zal worden aangelegd, zeer ernstige gevaren zullen gaan dreigen, wanneer Ypenburg door straalvliegtui gen in gebruik zal worden genomen. Als een dergelijk zeer snel vliegtuig bij stijgen of dalen op geringe wijze af wijkt van zijn baan, is de kans zeer groot, dat het temidden van het weg verkeer zal terecht komen, met alle fatale gevolgen van dien. De minister van Oorlog heeft met het oog op een en ander een commissie in gesteld, waarin ook vertegenwoordigers va.n de minister van Verkeer en Water staat zitting hebben. Deze commissie heeft opdracht de minister van Oorlog advies uit te brengen, teneinde hem in staat te stellen een verantwoorde be slissing te nemen, die gegrond is op een studie van alle aspecten met hun gewichtsfactoren. De president van 3razilië heeft een wetsontwerp ondertekend, waarbij de regering wordt gemachtigd een speciaal crediet van 1,5 millioen cruzeiros (on geveer 300.000 gulden) te openen, om de vervoerskosten van immigranten uit Nederland te dekken. Deze wet past in het kader van de verplichtingen, die de Braziliaanse re gering op zich heeft genomen krach tens de emigratie-overeenkomst, die 29 Maart 1952 tussen Brazilië en Neder land is gesloten. verhoogd, heeft men daarmee de enor me toeloop, zowel in Amsterdam als in Parijs, niet kunnen opvangen. Ver scheidene aspirant-luchtreizigers, zowel in Parijs als in Amsterdam, moesten worden teleurgesteld. In een uitzending van de Noord-Ko- reaanse radio Pjongjang, die gisteren in Tokio is opgevangen, wordt medege deeld, dat de Noord-Koreaanse vice- premier Hoe Kal onlangs zelfmoord heeft gepleegd. De juiste datum is niet genoemd. De redenen van de zelfmoord waren niet bekend. Hoe Kai, die een graad gehaald heeft aan de universiteit van Moskou, keer de in 1945 uit de Sovjet-Unie in Noord- Korea terug en werd het vorig jaar tot vice-premier benoemd. In welingelichte kringen te Tokio meent men, dat ver band gelegd moet worden tussen de zelfmoord en de jongste zuivering in Noord-Korea, waardoor twaalf politie ke leiders werden getroffen. De naam Hoe Kai werd toen evenwel niet ge noemd. De 25-jarige onderwijzer P. de Nooy uit Ede is gisteren omgekomen bij het baden in de Achensee in Tirol. Hij stond vlak bij de kant in het water, toen hij plotseling onder water verdween. Hoe wel hij onmiddellijk aan de kant werd gebracht, slaagde men er niet in de le vensgeesten weer op te wekken. De po litie acht het waarschijnlijk dat de heer de Nooy een hartverlamming heeft ge kregen. Advertentie (tot Donderdagavond) Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwegend ma tige wind tussen Zuidoost en Zuid west. Zon: 5.20-20.09. Maan: 9.33-20.52. amuseerden, ivordt Soestdijk niet ver geten en de brieven tellen vaak vele velletjes. Een evenement was natuurlijk, toen vader op de terugweg van Curagao opbelde uit Montreal. 20 Augustus rijden ze per auto naar Ottawa, waarschijnlijk in twee dagen, om daar nog een weekje te blijven bij de familie Feaver, onder wier hoede zij ook in Cape Cod zijn. En dan gaat het per K.L.M.-vliegtuig via Montreal huis waarts. rissen van de mijn en hedenmorgen zal de thee iets sterker zijn. De arbeidsvrede in Noord-Rhodesia is voorlopig hersteld. Waar een enkel schepje thee al niet goed voor is. Dinsdagochtend zijn tijdens een oefe ning van onderdelen der vierde divisie m het artillerie-schietkamp bij Olde- broek zes personen gewond toen een projectiel, afgevuurd uit een stuk veld geschut van 25 ton, binnen de vèilig- heidsgrens viel. Twee van hen zijn ernstig gewond opgenomen in het mi litair hospitaal te Zwolle, maar. ver keren buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht en twee naar de legerplaats 't Harde. Het ongeval gebeurde tijdens de oefe ning van een compagnie in de aanval, gesteund door zware mitrailleurs, mor tieren, artillerie en vliegtuigen, waarbij gebruik werd gemaakt van scherpe munitie. De voormalige staatssecretaris van Hit- Iers minister van propaganda, dr. Wer ner Naumann. is gisteren door de Duitse Rijkspartij (DRP) candidaat gesteld voor de verkiezingen voor de Bondsdag, die volgende maand, in West-Duitsland wor den gehouden. Naumann heeft de can- didatuur aanvaard. Gisteren was hij te genwoordig bij de begrafenis van mevr. Katharina Göbbels, de moeder van zijn voormalige chef. ns nieuwe feuilleton, waarvan u de eerste aflevering aantreft in de editie van vandaag, is een nog niet in Nederland gepubli ceerd verhaal van de Amerikaan Cl. Budington Kelland, die bekend is om de directheid en de humorvolle levendigheid, waarmee hij de karakters van zijn romanfigu ren pleegt te tekenen. Hij be-schrijft niet, maar laat onmiddellijk uit het handelen of spreken van de perso nen zien wie zij zijn. Zijn schrijf trant is daardoor beknopt, aanspre- kelijk als de werkelijkheid zelf en uitermate boeiend evenzovele eigenschappen, die een vervolgver haal, zeker in vacantietijd, moet be zitten. Het milieu van handeling is het machtige Amerikaanse warenhuis „Prothero", waar een reeks van wonderlijke en schokkende gebeur tenissen zich voltrekt, alle gegroe peerd rondom de boeiende hoofdfi guur. Sherry Madigan, een eigen gereid maar scherpzinnig meisje, dat het' hart op de juiste plaats heeft. Diefstal en moord helpt zij tot op heldering te brengen door haar moed, om zich in de wonderlijkste en gevaarlijkste situaties te bege ven. De vertaling van Kelland's boek is van. H. de Graaff. De berijders van de volgende merken bromfietsen zullen voortaan van het rij wielpad gebruik moeten maken: alle motoren J.L.O., de type FP-50, welke wat uitvoering en constructie betreft overeenkomen met de door de N. V. Rij wielindustrie F. J. van Werven te Mep- pel gedeponeerde stukken. Type FP 50, welke wat uitvoering en constructie be treft overeenkomen met de door de Ga- zelle-rijwielfabriek te Dieren gedepo neerde stukken. Type FP-50, welke wat uitvoering en constructie betreft over eenkomen met de door Sparta rijwiel en motorenfabriek N. V. te Apeldoorn gedeponeerde stukken en type H-48 wel ke wat uitvoering en constructie betreft overeenkomen met de door de N. V. Driebergse motorrijwielenfabriek te Driebergen gedeponeerde stukken. 1 Februari 1953 stortte de vloedgolf zich woners terug naar de grond, die zij lief teken hiervan plaatsen wij hierbij op GoereeOverflakkee. In één nacht hadden. Zij vochten tegen de ontredde- twee foto's van Nieuwe Tonge, een van veranderde een rijk en welvarend land ring en tegen de verlammende herinne- de zwaarst getroffen stadjes m het in een trieste, grauwe water-woestijn, ringen aan onbeschrijfelijke verschrik- Rampgebied. Nieuwe Tonge zoals het Het eiland leek van het aardoppervlak hingen. Wat daar op Goeree-O verf lak- was kort na de ramp en Nieuwe Tonge verdwenen. Langzaam trok het water hee in de afgelopen zes maanden is ge- zoals het nu is. Nog woedt er - mag weg. En wat overbleef was de totale presteerd aan heldhaftige energie en on- men wel zeggen ontluisteringgrauw-beslikte akkers en voorstelbaar uithoudmgsvermog - TT x zal misschien later worden beschreven, verwoeste, bemodderde stadjes. Het land was dood. Nochtans keerden de be- Maar het land is bezig te herleven. Ten de strijd om het be- het staan. Maar over de uitslag er van kan geen twijfel bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1