Vijverduin" in Bloemendaal jeugdherberg Sportsmen uit Leamington Heemstede ontvangen Duinen in de Zaanenlaan REIZENDE TENTOONSTELLING VAN OUDE MEESTERS BLIKSEMAFLEIDERS Trekkende jongelui vinden daar een gastvrij onthaal Burgemeester bracht toast uit op de Engelsen HERINGA WUTHRICH STOFZUIGERS Etsen van Thomas Wijck de verrassing TWEE PROFESSIE FEESTEN BRIEVEN VAN LEZERS Kennemer Oudheidskamer te Beverwijk Italiaanse crisis WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Zwemwedstrijden „Herwonnen Levenskracht" Haarl. Klaverjasbond „Sterna" heeft defecte zender Armbreuk in speeltuin Aanrijdingen f hu i/ MIELE AERDENHOUT Receptie pastoor W. Bosch FAILLISSEMENTEN Programma orgelbespeling Beurs van Amsterdam WIELRENNEN Oiympia klopt De Kampioen Waterstanden Beurs van New York BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: kinderpro gramma. Palace: „The Crimson Pirate". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Mor gens 10.30 uur: „Gevleugelde acrobaten". Luxor: Robinson Crusoë en Co.", a 1. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (geprolon geerd). Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: Jeugdpro gramma. Lido: „Melody Time", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In voorprogramma: „Ballet der watervogels", 's Morgens 11 uur: Va- cantieprogramma. City: „Op de bres". Boven 18 jaar. Tij den: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In voorpro gramma „Metroscopix". 's Morgens 10.30 uur: Vacantieprogramma. Spaarne: „Circusbloed", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Maandag tot en met Donderdag: „Een Koningin wordt gekroond", 2.30 en 8.15 uur. Woensdag 12 Augustus Grote Kerk: Wiener Sangerknaben met een groot liederenprogramma, 20.15 uur. Grote Markt: Rolschaatsdemonstratie door „Hollandia", 20 uur. Zandvoort, Raadhuisplein. Concert door Zandvoortse Muziekkapel, 20 uur. Donderdag 13 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door de heer Günther Fischinger, Duitsland, 15—16 uur. Beiaardbespeling door Arie Peters, stads- beiaardier 2021 uur. Grote Markt: Concert door „Crescendo" op het muziekpodium, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 13—17 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, op Zondagen van 14—17 uur. Di., Do., Za. des avonds van 7—10 uur (tot en met S September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van .1 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondag va 1417 u. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30 19.30 20.30 en 2130 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 10—12, 14—17 en 18.3020.30 uur (t.m. 16 Augustus). De proefneming, die huize „Vijver duin", aan de Middenduin- en Daalsèweg te Bloemendaal, heeft ondernomen om gedurende enkele zomermaanden de villa ter beschikking te stellen van trekkende vacantiegangers, is volledig geslaagd. Op 1 Juni sloot „Vijverduin", dat eigendom is van het bisdom Haarlem, zich voor 3 maanden aan bij de Katholieke Vacantie Centrale en nam zij op zich om de leden, die bij deze organisatie zijn aangesloten, tot 1 September gastvrijheid te verle nen. De K.V.C. stelde aanvankelijk als voorwaarde, in deze periode het huis alleen voor K.V.C.-ers toegankelijk te stellen, maar in de praktijk bleek wel dra, dat deze conditie niet te vervullen was. Immers, vooral in de eerste weken werd er door K.V.C.-ers nog betrekke lijk weinig gebruik van gemaakt, zodat men, om het huis rendabel te houden, min of meer op de oude voet bleef door gaan en geregeld grote gezelschappen ontving. Momenteel zijn alle bedden bezet en zelfs heeft de heer S. Corne lissen, de beheerder van „Vijverduin", zijn eigen logeerkamer ter beschikking moeten stellen. Er logeren nu 50 Ita liaanse studerende jongemannen, die on der leiding van een pater elke dag trips maken door de omgeving. Zo bezichtig den de gasten gisteren Amsterdam. De vorige week heeft een groep zwakke kinderen uit Rotterdam genoten van het riante buiten met zijn magnifieke om geving. Zulke gasten zijn de heer Corne- lissen eigenlijk wel het liefst; zij kunnen zo intens waarderen, wat hun hier aan vrijheid en vertier geboden wordt. Volgende week zal Vijverduin zijn poorten openstellen voor een groep volksdansers ergens uit Nederland, die hier hun vacantie komen doorbrengen. En allen, die eens in deze villa hun in trek hebben genomen, verklaren het vol gend jaar weer terug te komen. Wel een bewijs, dat deze unieke gelegenheid in alle opzichten voldoet. De beheerder van Vijverduin, waar voor vacantiegangers klasse C geldt, is van beroep kok. Al van zijn veertiende jaar hanteert hij spaan en pollepel, zodat hij onderhand wel weet, hoe een vermoeide toerist, die van een uitstapje thuiskomt, ontvangen moet worden. Toen wij gistermiddag bij de villa arriveerden, ontwaarden wij rondom in de tuin overal nonnetjes, die klaarblij kelijk van het stralende zomerweer pro fiteerden. Het waren de zusters-lerares- sen van de Theresia- en Veronicaschool, die als beloning voor het vele zwoegen met de MULO-examens een dagje uit mochten. Nu, dat zij genoten hebben, bleek wel uit de dankbare blikken, die zij de heer Cornelissen toewierpen bij hun vertrek. Tijdens ons gesprek met de beheerder kwamen nog twee jongens aan op de fiets; zij waren afkomstig van Kampen en hadden het plan om in Vijverduin de nacht door te brengen. Tot hun teleur stelling moest de heer Cornelissen hun mededelen, dat in de herberg geen plaats meer was! Maar hij beloofde, dat hij naar het K.V.C.-centrum in Bakkum zou telefoneren teneinde daar voor de jon gelui slaapgelegenheid te bespreken. Het volgend jaar, wanneer meer be kendheid zal zijn gegeven aan „Vijver duin" als K.V.C.-tehuis, zal de heer Cornelissen niet langer aan niet-aange- sloten gezelschappen onderdak verle nen, maar uitsluitend aan leden van deze organisatie. Klokslag negen uur precies op de afgesproken tijd arriveerde gister avond in Groenendaal een tachtigtal dames en heren uit Engeland, die als vertegenwoordigers van de stad Lea mington Spa gedurende een week de gasten zullen zijn van de Heemstedena ren. Op hartelijke wijze werden de En gelsen door hun Heemsteedse gastheren verwelkomd. Het was een drukke „shake hands", waar men ook keek en in de grote feestzaal van het Verversingshuis, waar de Leamingtonians werden ont vangen, hoorde men alleen nog maar Engels spreken. De burgemeester van Heemstede, mr. Ridder van Rappard, sprak de Engelse gasten een welkomstwoord toe. De bur gemeester verklaarde, dat wanneer twee vrienden elkaar ontmoeten, dit altijd zeer prettig is. De vriendschap tussen Heemstede en Leamington is met de jaren gegroeid en daarom zijn wij nu verheugd, dat wij U weer in ons midden mogen hebben. Spreker releveerde, dat het Nederlandse volk veel dank ver schuldigd is aan de Engelsen. „Gij zijt onze bevrijders geweest in de laatste oorlog en dit zullen wij nimmer mogen vergeten". Hoewel dit de laatste maal is, dat Heemstede en Leamington elkaar offi cieel in een sportuitwisseling zullen ont moeten, hoopte de burgemeester, dat de banden van vriendschap tussen de bur gers van beide gemeenten ook in de toekomst mag voortduren. Mr. Van Rappard merkte ondeugend op, dat de Engelsen aan hun ontbijt ge meenlijk meer dan gewone aandacht plegen te besteden. Hij waarschuwde de Leamingtonians, dat, wanneer zij de komende dagen bij hun Heemsteedse gastheren de ochtendmaaltijd zullen nuttigen, zij zich niet al te verrast moe ten tonen. „Wij zullen ons best doen er het allerbeste van te maken, en omdat wij beiden veel gevoel voor humor heb ben, geloof ik zeker, dat het zal lukken". Na een dronk uitgebracht te hebben op de Engelse gasten, was het mr. Fryer, de burgemeester van Leamington Spa, die zijn dank uitsprak over de bijzonder hartelijke ontvangst, welke hem en de zijnen deze avond ten deel was ge vallen. Hij stelde het bijzonder op prijs, dat Heemstede zijn gasten van het sta tion te Haarlem had afgehaald in bus sen, voorzien van de Engelse vlag en mr. Fryer nodigde alle Leamingtonians uit drie „cheers" uit te brengen op de Heemstedenaren, een verzoek, dat on middellijk door een krachtig hoerage roep werd gevolgd. De gastheren begaven zich daarna met hun Engelse vrienden en vriendinnen huiswaarts. Hedenmiddag hebben de Leamingto nians een uitstapje gemaakt per autobus door de duinen naar Zandvoort, Bloe mendaal, Erebegraafplaats, Kopje en Openluchttheater. In de zwemvijvers Groenendaal zullen vanavond de Heemstedenaren met hun sportmakkers uit Leamington in het strijdperk treden. Het programma luidt: 100 meter vrije slag, dames en heren; 50 meter rugslag, dames en heren; 100 meter schoolslag, dames en heren; esta fette 5 x 50 meter vrije slag heren en 3 x 100 m wisselslag dames. Tot slot wordt gespeeld de waterpolowedstrijd HeemstedeLeamington. De wedstrijden beginnen om 7 uur. Op Zaterdag 15 Augustus houdt de afdeling Heemstede van „Herwonnen Levenskracht" de jaarlijkse speldjesdag die ditmaal tevens in het teken zal staan van het 40-jarig bestaan van deze zo sympathieke en prachtig-werkende instelling van de Kath. Arbeidersbewe ging in Nederland. Bij een jubileum als dit behoort vanzelf een feestgave, vooral omdat „Herwonnen Levens kracht" nieuwe wegen gaat inslaan ten einde de volksgezondheid op vele wij zen te dienen. Daarom mag hier wel een bijzonder beroep worden gedaan op de katholieken van Heemstede, om Zaterdag a.s. de verkoopstertjes die een speldje aanbieden, niet teleur te stel len, maar door een extra gift uiting te geven aan de waardering die allerwe- ge bestaat voor alles wat door deze in stelling in het algemeen belang tot stand werd gebracht. Advertentie HAARLEM HAARLEM Op de ledenvergadering van de Vrije Klaverjasbond op 2 Juni, werd beslo ten tot oprichting van de Haarlemse Klaverjasbond. Het bestuur maakt thans bekend, dat op Donderdag 20 Au gustus te 8 uur in café Vijfhoek een algemene ledenvergadering wordt ge houden. De verenigingen, die aan de competi tie wensen deel te nemen, wor den verzocht zich op te geven bij het secretariaat, Harmenjanstraat, 24, te Haarlem, en op de vergadering aan wezig te zijn. De kotter „Sterna" IJM. 98, die eind Juli uit IJmuiden naar Brazilië is vertrokken, waar het scheepje onder Nederlandse be manning van Santos uit de visserij gaat be oefenen, is op de Canarische Eilanden aan gekomen, waar bleek, dat de zender defect was. Nadat olie was gebunkerd, waagde men niettemin de overtocht over de Atlantische Oceaan naar <St. Vincent, waar getracht zal worden de radio te repareren. In de speeltuin „In Veilige Haven" te IJmuiden-Oost is Dinsdagmorgen de 7- jarige W. L. uit IJmuiden-Oost van een der speeltuigen gevallen. De heer A. P. Bakker verleende de eerste hulp en constateerde een gebroken linker onder arm. Na hem ter plaatse gespalkt te hebben, bracht hij de jongen naar het Antonius-ziekenhuis, waar de arm in het gips gezet werd. Na deze behande ling kon de jongen naar huis terug keren. Mijnheer de Redacteur. Uit gesprekken met diverse stadgeno ten is mij gebleken, dat mijn critiek op de uitvoering van de rioleringswerken aan de Zaanenlaan, in uw blad werd opgenomen, toen ik de zandverstuivin gen voor een tiental dagen was ont vlucht. Heimelijk koesterde ik toen de hoop, dat er in die tijd helm geplant zou worden of dat men er toch nog toe over zou gaan de „gracht" te dichten voorzover de werkzaamheden aan de putten dit toelieten. Helaas, noch het een, noch het ander is gebeurd. Ik kijk al weer 14 dagen tegen de hoge, weliswaar langzaam slin kende zandbergen aan en naar de ster vende jonge bomen in de trottoirs. Ja, de duinen slinken, doch hoofdzakelijk door toedoen van de jeugd en de wind. Hedenavond ben ik weer eens pools hoogte gaan nemen, op de voet gevolgd door de bewaker. Enkele weken geleden Is men begonnen met het metselen van een put, zo ongeveer voor mijn ramen. Men was al een heel eind gevorderd. Nog zo'n moot er bovenop en de put is klaar. Maar dat zal wel zo ongeveer rond Kerstmis worden, want men is nu weer met afbreken begonnen. Vermoe delijk zijn de plannen weer wat gewij zigd. En de pompen van de bronbemaling draaien maar door en de muren van de huizen scheuren maar, doch niemand schijnt zich daar druk over te maken, met uitzondering dan van de Zaanen- laanbewoners en de eigenaars van de bedreigde percelen. Toch hebben deze werken ook hun goede zijde. Marnixtsraat en Zaanenlaan trekken honderden kinderen, die er een ideaal speelterrein vinden. Dat aan dit spelletje duizenden en nog eens duizen den dure straatstenen ten offer vallen, is natuurlijk bijzaak. M .de R. kunt u mij misschien vertel len wat er in Haarlem-Noord aan de hand is? Wij, doodgewone burgers, kun nen het niet- vatten. Kunt u met inzender iets voelen voor een Gemeentelijke Voorlichtingsdienst, zo ongeveer in de geest van de zo po pulair geworden R.V.D.? Misschien kan b.v. de directeur van O. W. ons dan af en toe in een radio-praatje uiteenzetten waarom alles gaat, zoals het gaat. Mis schien is de last, die op onze schouders is gelegd, dan wat lichter te dragen. A. R. Naschrift van de redactie: Wat is er in Haarlem-N. aan de hand? Daar wordt gerioleerd. Dat dit werk alles-verwoes- tend is, kan niemand verwonderen. Maar hoe zouden we het maken zonder rioolstelsel? Gistermorgen omstreeks 8 uur stak de 53-jarige voetganger C. C. S. uit Haarlem plotseling zonder op het verkeer acht te slaan de rijweg van het Houtplein over. De motorrijder N. T. uit Hoorn tracht te hem nog te ontwijken door links aan te houden, waardoor hij tegen een ver- keerszuil aan reed. De voetganger werd echter toch geraakt en .tegen de grond gesmakt. Hij klaagde over pijn in de rug en. werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. De duo-passagier op het mo torrijwiel, E. S. uit Haarlem, liep een bloeduitstorting boven zijn linkeroog op De motorrijder zelf bleef ongedeerd. Om kwart over 5 gistermiddag ver leende een 20-jarige motorrijder W. L. T. uit Haarlem geen voorrang aan een vrachtauto op het kruispunt Van Ma- rumstraat-Rozenprieelstraat. T. en zijn duo-passagier H. N. werden na de aan rijding vervoerd naar het Grote Gast huis, waar bleek dat T. wonden aan de linkerknie en het rechteronderbeen en N. een hersenschudding had opgelopen. De motor werd ernstig beschadigd. schi lijn run, mei heb wei Advertentie Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. IV. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON erres /Ir JrtnV/T'v^ I _Jl EXCELSIOR 1 iHOOVER Vy\ J" GEN. y ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG Om misverstand te voorkomen, zij hier medegedeeld, dat de receptie van pastoor Bosch niet gehouden wordt van 1 tot 2 uur, maar van 12 tot I uur. Wegens gebrek aan actief is Dinsdag 11 Augustus opgeheven het faillissement van: J. A. Vernout, onder-aannemer van betonwerken, Beverwijk, Dekkerstraat 14. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron, Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is 8 Augustus geëindigd het faillissement van: P. E. van der Veld, vrachtrijder, Zandvoort, Zandvoortselaan 20. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, Zandvoort. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 8 Augustus is, na ho ger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 7 Juli 1953, waarbij H. van den Broek, han delsagent, Haarlem, Nieuwe Gracht 102, failliet is verklaard, met benoeming van mr. J. G. Rietkerk, te Haarlem, tot cu rator. Als makelaar in assurantiën is Dins dag beëedigd: J. Alberti, te Overveen, Julianalaan 112. Mogen we dan nog wijzen op de grote persoonlijke verschillen in opvatting van de enkele stillevens die hier naast elkaar hangen en, op het in dit gezelschap nog jonge zonnige stadsgezicht van de romanticus Springer. En thans komen we tot de grootste verrassing die ons deze tentoonstelling heeft opgeleverd. Dat is de figuur van Thomas Wijck, in wiens levensbijzonder heden, die kortgeleden in ons blad zijn gepubliceerd, men heeft kunnen lezen dat hij afkomstig was uit Beverwijk. Het is minder het schilderijtje dat in de catalogus is opgenomen, dan wel de collectie etsen en de gevoelige tekening die in portefeuille berusten bij de Oud heidkamer en thans mede-geëxposeerd zijn. De etsen, meest van de Zuidelijke architectuur, zijn grafisch zo knap en van zulk een beeldend vermogen, dat zij ons hevig enthousiast gemaakt hebben, en de nieuwsgierigheid opwekken naar een volledig overzicht van 's mans bezig heden. Het eigenaardige is immers, dat. hoewel de onderwerpen niet bijdragen tot een charmant gebaart, de bijna ab stracte waarde van de compositie in vlak en toon, van een dergelijke grootse so berheid is, zo transparant, zo beheerst en zo puur. dat men daaruit de adem voelt van een waarlijk kunstenaar, die groter is dan de klank die zijn naam tot nog toe te onzent had. Thomas Wijck recht te doen, lijkt mij een dankbare taak voor een jong kunst historicus uit Kennemerland, die respect heeft voor zijn geboortegrond. L. T. Atillo Piccioni, de 61-jarige leider van de rechtervleugel der Christendemocra tische partij in Italië, die tien dagen ge leden de opdracht kreeg een nieuwe re gering samen te stellen, heeft vandaag zijn opdracht teruggegeven aan Presi dent Einaudi. Men verwacht, dat nu de leider van de linkervleugel der party, Amintore Fanfani opdracht zal krijgen een kabinet te vormen. De beslissing van Piccioni om zijn po gingen om een regering te vormen te staken, is bijzonder onverwacht geko men. Gisteren nog meende men te Rome, dat Piccioni vandaag of morgen de sa menstelling van zijn kabinet bekend zou maken. In het begin van de week had de formateur van de voormalige coalitie partijen, de Liberalen en Republikeinen een zekere instemming gekregen. Zij zouden naar alle waarschijnlijkheid in de nieuwe regering zijn opgenomen. De Sociaaldemocraten van Saragat wensten weliswaar geen zetels in de nieuwe regering, maar zij zouden het kabinet toch niet tegenwerken. On- danks het feit, dat Piccioni hierdoor Het programma, dat de Duitse orga nist Günther Fischinger morgenmiddag van 34 uur op het orgel in de Grote Kerk zal uitvoeren, luidt: Toccata und Canzone dorisch, G. Frescobaldi 15831643. Partita über: Jesu meine Freude, Joh. Gottf. Walther 1684—1749. Konzert Nr. 5 in F-dur, G. F. Handel 1685—1759. Domine Deus, Agnus Dei F. Couperin 16881733. Satz aus der Es-dur Triosonata, J. S. Bach 1685—1750. Praludium und Fuge G-dur, J. S. Bach 1685—1750. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 12/8 3% Ned. 1953 101 102 3>4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 101% 3-3% Nederland 1947 98^ 98'a 3 Ned. 62-64 bei.-fac. 99% Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. 96V4 Ned. Handel My. cgrt. 159% A.K.U. 174 17213 Van Berkels Patent 108 '4 Calvé-Delft eert. 129 Van Gelder 16014 Kon. Hoogovens eert. 179 Unilever cert. 198% 197 a Ned. Ka bei 216% Philips 174% Kon. Petroleum 330% 330!» „Amsterdam" Rubber 94% 9i Holl. Amerika Lbn 139% Kon. N. Stoomb. M. 1311a 13» j Ned. Scheepv. Unie 129% H.V.A. 109% IC®;'1 um, 101 99>' Abel? Grimmaer: Zomer Op het circuit van Zandvoort hebben De Kampioen (Haarlem) en Oiympia (Amsterdam) Dinsdagavond elkaar ont moet in twee trainingsritten. Bij de Junioren, die 6 baanronden aflegden (ongeveer 33 km.) won T. Hendriks van Oiympia in 53 min. 11 sec. 2. A. v. d. Hulst, Kampioen, 3. Möhrs, Oiympia, 4. Vink, Oiympia, 5. Huybens, Kampioen, 6. v. Leeuwen, Oiympia. De A en B klassers reden 12 ronden, ongeveer 50 km. waarbij Braat van Oiympia winnaar werd in 1 uur 13 min. 48 sec., 2. J. Eelsing, Kampioen, 3. Lach- terop, Oiympia, 4. W. Eelsing, Kam pioen, 5. de Vries, Kampioen, 6. Wuur- man, Oiympia. Woensdag 12 Augustus Hoog water: 5.15 u. en 17.38 u. Laag water: 1.06 u. en 13.19 u. Donderdag 13 Augustus Hoog water: 5.45 u. en 18.06 u. Laag water: 1.39 u. en 13.50 u. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Coip. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2