Heldhaftigepogingen van Duitsepriesters om Duitsland te herkerstenen Een tweede pater Lombardi? Eendjes voeren Wat zit er in de Coe vorder doofpot? Ongeregeldheden ontstaan door wrok tegen politiechef Koningin tot in de avond in het rampgebied m Temidden hulpploeg van internationale in Brouwershaven Tussen neus en lippen Gestolen Nederl. dubbeltjes hebben in Suriname dubbele waarde BUREN IN NOOD II Bijna 2.8 millioen gulden Dronkenschap kost kameraad het leven Modern middel voor de moderne huisvrouw Extra subsidie voor Middachten nodig Jongens verboden aan een Tour de France deel te nemen Bevolking uit tal van beschuldigingen Productiviteitsverhoging Tien maanden geëist LUCRATIEVE BEZIGHEID Staking bij werk aan weg rond Nijmegen WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Katholieke Illustratie Brandend maagzuur blust U in een mum... ifp. door A. Budington Kelland Resultaat: schone vaat en fluweelzachte handen Het gebed vóór de tocht: in zijn wanordelijke, volgepropte kamer bidt de >iOstpriester" alvorens de reis per motor of fiets door zijn missiegebied te beginnen. „Dat het achterwerk van de haan op de kerk met goud is verguld, is volkomen onbelangrijk, maar dat er steuntrekkenden zijn, die niet weten hoe ze van de ene dag in de andere moeten komen, is een schande Op een vrachtwagen staat de jonge Jezuïet pater Leppich en de microfoon draagt zijn sterke stem naar alle uithoeken van het Burchtplein der stad Oldenburg, Waar de duizenden zjjn samengedromd om de „fabelhafte" redenaar te horen. We hebben u in een vorig artikel beloofd, iets te vertellen over de gloeiende aposto lische ijver, welke vele Duitse priesters thans bezielt en over hun heldhaftige Pogingen om Duitsland te herkerstenen. Hier volgt een voorbeeld. „Ik haat dit kermisbedrijf. Maar het moet. Noord-West-Duitsland met zijn tientallen prachtige kerken is thans zo ver gekomen, dat, wil men een actie Zeker laten mislukken, men in de kerk moet beginnen. Daarom vangen we maar weer van voren af aan en maken We de 'pleinen en de hoeken der stra ten tot kansel Pater Leppich is een 36-jarige Je zuïet, graatmager, met een rijke haar dos, die hem vooral op zijn foto's een artistiek uiterlijk geeft. Het is een volksredenaar van formaat. Hij slaat bijzonder aan op zijn publiek door de plastische en soms 'drastische taal, die hij spreekt. Reeds twee a drie jaren trekt hij heel Duitsland door en vooral in de fabriekscentra trekt hij tiendui zenden mensen. Sinds een communist hem voor de voeten heeft gegooid, dat een „arme donder" meer heeft aan een zak kolen dan aan al zijn geredeneer, verbindt hij aan zijn propagandatochten tevens een uitgebreide steunactie voor de ar men. We zijn er getuige van geweest, dat dit appèl aan de edelmoedigheid Van zijn luisteraars zonder meer „kar- revrachten" aan gaven losslaat. Mes op de keel Tegen de donkerte, die langzaam toe schuift, tekent de predikant in sterke lijnen de figuur van de goddeloze ko ning Balthassar. De atheïst, die slechts met godsdienst en kerk te doen wilde hebben voor zover hij er beter van Werd. Godloochenende Balthassars wonen ook hier in Duitsland. Met een verbluf fende scherpte ontleedt hij hoe het rationalisme, het socialisme en het Na zidom niets anders zijn dan variaties op het thema: drink maar gerust uit de kelk, want God bestaat niet. Dan gaat het doodstil worden onder de duizenden luisteraars van de meest verscheiden levensovertuiging, want pa ter Leppich gaat de professoren van de heidense universiteiten van Duitsland ter verantwoording roepen voor wat ze het Duitse volk hebben voorgezet en waartoe ze hun land hebben gebracht, om daarna striemend aan te tonen, dat het atheïstisch materialisme als stelsel reeds lang is overwonnen. Wie „het ontzag" van de Duitser kent voor titels en klinkende namen, kan zich indenken, welk een aangrij pende indruk het maakt, als men nu openlijk durft te zeggen, dat mensen, die door de propaganda jarenlang zijn opgevoerd als „de groten des lands", mets anders zijn geweest dan de gees telijke bewerkers van de huidige ont wrichting in Duitsland en Europa. Typerende staaltjes Pater Leppich is een kunstenaar, die het hele gamma oer menselijke ontroe ringen weet te bespelen. Na de zware inzet komt nu een scherzo. Onder grote hilariteit vertelt hij, dat een Mohammedaan hem eens vertelde, dat Mohammed alle dieren kon beke ren, behalve de buitel en het zwijn. De buffel niet, omdat hij geen verstand had en alleen maar vertrouwde op zijn eigen domme oerkracht en het zwijn niet, omdat het niet uit de modder en het vuil omhoog kon komen. Bepaald vermakelijk wordt het dan als de spre ker de vraag stelt: zijn er in Oldenburg ook nog buffels en zwijnen, die zelfs Mohammed niet zou kunnen bekeren? En hier komt het gedeelte, waar pries ters en „ontwikkelde leken" in twee kampen uiteenvallen, wat hun waar dering over de methode van pater Lep pich betreft. Met de buffel en het zwijn op de achtergrond legt de spreker de thermo- Het nummer van deze week begint met een rijk geïllustreerde reportage over het drukke vreemdelingenbezoek aan Volendam in deze zomermaanden, maar er wordt een duidelijk verschil ge maakt tussen het dorp der vreemdelin gen en „dat andere Volendam", dat der ingezetenen, waarvan een vreemde vrij wel niets te zien krijgt. De in het vorige hummer begonnen emigrantenbrief uit Canada wordt besloten; er wordt ook veel verteld over het godsdienstig leven hi dit uitgestrekte, dun bevolkte land. Pater Loogman C.S.Sp. schrijft zijn twee de artikel over de achtergrond van het Mau-Maudrama, onder de suggestieve iitel „Als de oermens losbreekt....". \erder zijn er vijf pagina's tekst en oigen foto' s over de grote Westerse iochtmanoeuvre „Coronet". Interessant 's °ok het artikel over de feestelijkhe den te New Orleans in verband met de honderdvijftigste verjaardag van de aan koop door Washington van het toenmaals ranse gebied van Louisiana voor de dfiatel van vijftien millioen dollar! Car ds Davila, oud-president van Chili, be- nt met enige artikelen over het werk an de Wereldgezondheidsorganisatie der ^drGnipflp Ndtino !»-. onmmirtn ctoton iron meter aan om de stand der godsdien stigheid en ongodsdienstigheid in N.W. Duitsland te registreren en aan te kla gen. We geven hier een paar typerende staaltjes. „Uw grote kerken staan practisch het hele jaar leeg. Als de communisten ko men en ze maken er fabrieken van, dan schreeuwt U moord en brand, maar ze- hebben gelijk: U gebruikt ze toch niet". „Uw beste Dominee's zijn „zusammen- gebrochen" van verdriet, omdat u niet meer bidt en in uw Bijbel leest". „Vele katholieken zijn duikboot katholieken, zo gauw ze maar denken dat er gevaar is, duiken ze onder". „Onlangs kwam er een getuige van Jehova bij een katholiek. Deze zei di rect heel fier: ik heb mijn geloof en ben er blij mee, mijn geloof is mijn rijkdom. Zo is het met mij ook, antwoordde de Jehova-man. daarom trek ik er op uit. Waarom blijft u op uw stoel zitten, als uw geloof zoveel voor u betekent? Wan neer geeft u het antwoord?" „De Nederlanders zenden missionaris sen de wereld in om een land te beke ren en wij Duitsers zenden een dun ge klede vrouw naar de Palm Beach in Amerika om bekroond te worden als schoonheidskoningin". Aforismen, zo uit de volksmond weg gelopen en de meest sublieme gedachten wisselen elkaar af in een verbijsterend tempo. Dan komt de redenaar tot zijn samenvatting: Pater Lombardi heeft ge lijk; we staan voor het tijdperk van Je zus en dat zal beginnen als u weer bidt en gelooft. Daarom gaan we samen bid den. Zelden hoorden we zulk een eerlijk gebed, waarin het hart van de moderne mens zo hoorbaar klopt. Tegen de nach telijke hemel klinkt dan door allen ge zongen: „Grossen Got wir Dich Goft lebf! Het resultaat?, vraagt U als zakelijke Nederlander. Tienduizend mensen spreken in hun gezinnen, op de fabrieken en de kanto ren weer over God en godsdienst. On- telbaren worden weer geconfronteerd met de belangrijkste vragen des levens. Duizenden socialisten vechten op leven en dood om de puinhopen van hun neergemokerd systeem weer op te bou wen tegenover de hoorders van pater Leppich. De argumenten, die hij vooral de tweede avond heeft gegeven, zijn zo volks en zo makkelijk te onthouden, dat de C. D. U-ers ze kunnen hanteren. En er rijst een positief christenfront, waar eerst het felrode socialisme het hoge woord had. Priesters bezinnen zich op mogelijk heden om dit reveil levend te houden en te bestendigen, Het was Zondag dui- delijk te merken aan het kerkbezoek, ook (ja vooral) in de evangelische ker- ken. Op huisbezoek merk je, dat pater Leppich hier „een begrip" is geworden en hij vormt de brug om tot een harte lijk gesprek te komen over datgene wat door het Nazidom als dood was ver klaard of door het Socialisme naar het terrein .der particuliere liefhebberij was verdrongen. Elsfleth a. d. Weser P. H. HEEMSKERK, pr. Advertentie Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger genezen dan het opkwam. Daar om, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. Een klein meiske in een blauw jurkje stond in het park op haar eentje vacan- tie te houden en voerde de eendjes. Af en toe brak zij met grote aandacht een stukje van het brood af en wierp het de snaterende beesten, die chaotisch naar het voedsel doken, toe. Dus doende leverde zij een aandoenlijk ta fereeltje op, dat alle grote mensen met kennelijk welbehagen gadesloegen. Een juist passerende dame kon haar stille, glimlachende ontroering zelfs niet meer in bedwang houden. Zij schom melde op de kleine af, streek haar over het hoofdje en zei: „Wat ben jij een grote meid". De grote meid zweeg en ging gecon centreerd verder met het voederen der dieren. Zij wenste niet gestoord te worden. Maar de dame liet niet los; de lief derijke bemoeizucht, die grote mensen meestal bevangt wanneer zij worden geconfronteerd met kleine kinderen had zich van haar meester gemaakt. En zij boog zich naar het meiske toe en vroeg: „Hoeveel jaartjes ben jij nu wel?" Het kind deed alsof zij het niet ge hoord had. Nu werd het gewoon een prestige-kwestie. Het volgende ogen blik vroeg de dame met bijna valse vriendelijkheid: „Ben jij braaf de eend jes aan het voeren?" Toen schudde het meiske boos de blonde krullen en zei: „Niet. Het zijn vaarkippen". (Van onze correspondent) Hoewel afgelopen Zaterdag de 35.000 ste bezoeker van het Lichtfestijn Mid dachten kon worden verwelkomd, staat het nog enigszins vast, dat het festijn ook financieel een succes zal worden. De organisatoren zijn tot de ontdekking gekomen. dat ze te weinig aandacht hebben besteed aan de publiciteit. Om hierin alsnog te voorzien heeft men het gemeentebestuur om een extra subsidie van f 2500 verzocht. De raad heeft dit verzoek ingewilligd. (Van onze speciale verslaggever) Er hebben zich in het doorgaans zo rustige Coevorden de laatste dagen onge regeldheden voorgedaan, die een ongewoon ernstig karakter hebben gehad. De burgemeester van dit Drenthse stadje heeft uiteindelijk een samenscholingsver bod moeten afkondigen. De aanleiding van deze opstootjes was het optreden van een agent van politie tegen twee jongens, die Vrijdagavond hebben deelge nomen aan een „Tour de France". De twee jongens werden meegenomen naar het bureau van politie. Enkele honderden inwoners van Coevorden verzamel den zich daarna voor dit gebouw. Zij begon te joelen, gooiden met stenen en staken bovendien een vuur aan. De politie zag zich daarna genoodzaakt met eem felle charge de straat schoon te vegen. Bovendien moest de motorpolitie te hulp komen om de orde te herstellen. Wat nu beweert de bevolking van Coevorden? Zij verkondigt bijv. luidkeels, dat de heer K. zich in 1948 op onrechtmatige wijze ge meentegelden zou hebben toege- eigend. De heer K. heeft namelijk, alvorens hem een woning kon wor den toegewezen, een half jaar in pension gewoond. Hij zou in die periode kwitanties geschreven heb ben, die eeri hoger bedrag vermeld den, dan hij in werkelijkheid moest betalen en de pensionhouder zou deze kwitanties getekend hebben. Het op de kwitanties genoemde be drag zou, zo zegt men, door de ge meente aan de heer K. betaald zijn. Zo zijn er talloze beweringen over allerlei manipulaties: o.a. met ziekten- geld van een dienstbode; met sigaren, en vrijlatingen van verdachten van diefstal. Vanwaar deze opstandige houding van de Coevorder bevolking tegen de politieautoriteiten? Dat een gemeente tot een dergelijke uitbarsting van woe de komt als twee jongens voor een verhoor worden opgebracht, doet im mers zeer vreemd aan. Daar komt nog bij, dat tijdens dit opstootje herhaalde lijk woorden als „doofpot" en „Beria" zijn geroepen. Naar ons is gebleken, schijnt de oorzaak van deze ongere geldheden gezocht te moeten worden in een wrok, die een groot deel van de bevolking al jaren koestert tegen de corpschef van de gemeentepolitie en niet in het feit, dat twee jeugdige inwoners op geheel normale wijze naar het politiebureau zijn gebracht. De bevolking van Coevorden meent te kunnen aantonen, dat door de corps chef, de adjudant K„ in de loop der jaren onregelmatigheden zijn gepleegd. Zij beweert, dat deze zaken nimmer zullen worden onderzocht en in de doofpot zijn gestopt. En daarmee kan men het niet eens zijn. Men heeft ge probeerd de „zaak" aan het rollen te brengen door het plaatsen van een ad vertentie in een plaatselijk weekblad. De tekst hiervan was: „Gevraagd voor Coevorden: een zeer grote doofpot! Brieven onder No. 237 aan het Bureau Coevorder Courant". Dat geschiedde 20 Juni. De gemoederen werden daarna steeds meer verhit tot Vrijdagavond de openlijke demonstratie volgde. Twee plaatselijke dagbladen hebben alle beweringen er by vermeldend, de zaken ter ore te zijn gekomen van betrouwbare zegslieden in extenso gepubliceerd. De Coevorder bevolking leeft thans in gespannen afwachting wat er gaat gebeuren. Alom beweert men, dat de heer K. gedwongen zal worden zyn functie als corpschef van politie neer te leggen of dat deze titel hem wordt ontnomen. Desgevraagd heeft de heer K. ons geantwoord nog niet te weten of hy een vervolging, wegens laster byv. zal doen instellen tegen de bovengenoemde dagbladen. Hij wilde zich hierover nader beraden en bovendien nog contact opnemen met zün superieuren. De heer K. weigerde bovendien commentaar te leveren op hetgeen is geschreven. Ook in deze wilde hy niet handelen zonder eerst contact te hebben gehad met de bur gemeester van Coevorden en de justi tie. H. M. Koningin Juliana, juist uit de helicopter gestapt bij Rilland Bath. Zoals gisteren in een groot deel van onze oplage reeds in het kort kon worden gemeld, heeft Koningin Juliana Dinsdag een bezoek gebracht aan het rampge bied. Zy vertrok van paleis Soestdijk per helicopter naar Haamstede, waar zij om ongeveer elf uur aankwam en o.a. verwelkomd werd door de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Via Schelphock en de Flauwersinlaag, waar onlangs een dykval is voorgekomen, ging de Landsvrouwe met het Rykswaterstaatsvaartuig „Breezand" naar Zierikzee, waar van verschei dene huizen werd gevlagd. Hier werd een uiteenzetting over het nieuwe struc tuurplan voor Zierikzee gegeven. In Brouwershaven toonde de Konin gin grote belangstelling voor de uit 1380 daterende hervormde kerk, die bij hoog water nog in twee meter water staat, en waarvan een steunbeer al scheuren gaat vertonen. Een dertig leden tellend kamp van de Oecumeni sche Jeugdraad is nu bezig een kistdam rond de kerk aan te leggen. Een van de leiders van dit kamp is een predikant uit St. Louis in de V.S. en verder zijn er o.a. Amerikanen, Engelsen, Denen, Spanjaarden, Duitsers en Nederlanders. Zij zijn ondergebracht in de pastorie. De Koningin maakte in gezelschap van de burgemeester en met laarzen aan een wandeling rord de kerk, om dit Wilde dierenbe scherming Een tijd geleden is er in Zweden een geweldige deining ontstaan, waarbij een berin het middelpunt der zachtzinnige belang stelling is geweest. Wat was het geval? Een Zweedse filmmaatschappij was in het hoge Noorden, waar de bossen eeuwig plegen te zingen en de winden om de rotsen waaien, filmopnamen aan het maken. De fotograaf Sven Lindström had daarbij de kans van zijn leven, toen hij op een bruine berin stiet, die, blijkbaar in haar slaap gestoord. kennelijk met de verkeerde poot uit haar hol was gestapt. De kans van zijn leven ver keerde voor Sven Lind ström echter in een ha chelijke kans om zijn le ven te verspelen. Hij was op ski's en struikelde. On middellijk stortte de berin zich op hem en begon hem te likken en, wat minder prettig was, te bijten. Lindström lag spartelend in de sneeuw, schreeuwde moord en brand en vocht met z'n blote handen tegen het ruige bruine monster. De jagers, die de worsteling met lede ogen aan schouwden. dorsten aan vankelijk op het woelige kluwen niet te schieten, bang de fotograaf in plaats van de berin te zul len raken. Maar eindelijk kraakten toch de gewe ren en de berin verslapte in de slaap des doods. Het werd een ongehoord schandaal. Georg Back- strom, secretaris van de Vereniging voor Dieren bescherming in de pro vincie Dalekarlie, nam het met de publieke opi nie op voor de berin en verklaarde: „De beer riel aan en beet de fotograaf. Nou, ik zou hetzelfde hebben gedaan". Het is voor Sven Lindström te hopen, dat hij deze vol ijverige secretaris nooit persoonlijk zal ontmoe ten. Sven Mellquist, die zoveel als regeringscom missaris voor de wilde beesten is, wilde een ge rechtelijke vervolging la ten instellen tegen de verantwoordelijken, die de filmexpeditie had den uitgerust, en ,,'Afton- bladet" schreef: „Wij ho pen, dat het proces door gaat. Er zijn zoveel blon dines, die niets liever doen dan poseren voor filmfo tografen zowel binnen als buiten hun slaapkamers; waarom houden die kerels zich niet aan die blon dines". Waaruit blijkt, hoe hoog tijd het wordt, dat er in Zweden een K. F. C. wordt opgericht om het Aftonbladet van voorlichting te dienen. v ^higde Naties in sommige staten van '"-Amerika. Jan Cottaar schrijft over duizend-en-één karweitjes te verrichten HOOFDSTUK I De grote deuren van Prothero waren nog niet open. Het kooplustige publiek zou zijn ongeduld nog tien minuten moe ten bedwingen. Binnen in het grote warenhuis, op alle tien verdiepingen namen verkopers en verkoopsters hun plaatsen in; de cassières installeerden zich achter hun kasregisters; de afde lingshoofden controleerden hun voorra den kortom, heel het systematisch ingerichte bedrijf stond op het punt de dag te beginnen. Op de personeelsafde ling zaten de klerken achter hun lesse naars gereed om nieuwe sollicitanten te ontvangen, te ondervragen en in kaart systemen te registreren. De interne recherchedienst stond klaar om een wakend oogje te houden op alles van ladelichters tot defecte blusapparaten En op de bovenste verdieping zat het administratiepersoneel te popelen om aan de slag te gaan met boeken en rekenmachines, om te jongleren met debit en credit, post te sorteren, te lezen en te beantwoorden kortom, om al die (j - -"ueuKa. jan couaar scnnji Wat ofeo ^'Italia, indertijd door onze Van rs behaald. De karakteristiek Vo) de week betreft Kroeglov, de op leid' van do ten val gekomen Beria als aer der Russische staatspolitie. zonder welke een warenhuis met een dagelijkse millioenenomzet in een hope loze warboel zou ontaarden. Daar waren timmerlieden, schilders, pakkers, sjou wers, technici, electriciens en monteurs druk en bedrijvig, maar onzichtbaar. Overal ging men normaal en bedaard zijn gang, behalve op de afdeling Lin nengoederen. Op Linnengoederen ver keerde iedereen, van inkoper tot de kleinste winkeljuffrouw, in een staat van opwinding, die aan paniek grensde. Mijnheer Portman, de inkoper, en mijn heer Newsome, de assistent-inkoper, hadden zich een succesvolle promotie in het vooruitzicht gesteld en daarop met alle kracht aangestuurd. Maar wat nu op hun hoofden was neergedaald, had den zij totaal niet verwacht. Newsome had dagenlang met Propaganda gevoch ten om plaatsruimte in de Zondagoch tendbladen en tenslotte een royale toe zegging gekregen. De advertentie was niet buitensporig geweest in omvang, noch in uitvoering of tekst, maar was toch op de een of andere manier bij het onberekenbare publiek ingeslagen, en thans bestormde dat publiek de ingangen. In een modern warenhuis spreekt men niet over zoiets vulgairs als een koopje. Wat vijftien of twintig jaar geleden onder die naam doorging, heet thans eer, occasion. Gewoonlijk brachten Portman's occasions het tot een file van drie of vierhonderd mensen voor de ingang, doch deze ochtend leek het of er buiten een oproer gaande was. De politie was al te hulp geroepen om de straat vrij te houden voor het verkeer en om de menigte te beletten elkander in stukken te scheuren. Portman was verbijsterd. Wat het publiek zo beroerd had in de aankondiging, dat graslinnen lakens en slopen in grote en extra grote maten te koop zouden zijn tegen prijzen van 3.37 en 4.13 per stel, was een vraag, die men slechts met schouderophalen en hoofdschudden beantwoorden kon. Hoe het vooruitzicht van losse slopen tegen 92 cents per stuk de menigte tot razernij kon brengen, was een van die onver klaarbare dingen, die winkeliers zich het hoofd doen breken. Hoe het ook zij, zó was de situatie, en men diende er rekening mede te houden. Op alle verdiepingen van het waren huis rinkelden ongeduldige belletjes. Het was het signaal voor mijnheer Wente, en mijnheer Wente was de assistent-be drijfsleider. Portman had Wente niet in zijn kantoor kunnen bereiken en had het signaal bevolen. Dit was te veel voor hem. Hij had hulp nodig. Frank Wente, die al van de situatie op de hoogte was, stapte uit de lift en ste vende naar de afdeling, die op het punt stond door een koopzieke horde be stormd te worden. Hij was een slanke jongeman met eerder het uiterlijk van een geleerde dan van een zakenman, en hij toonde geen spoor van verontrusting. Zijn ogen namen snel alle getroffen voorbereidingen op de geblokkeerde corridors en de speciaal voor het opvan gen van de stroom aangebrachte toon banken. Het waren maatregelen, die bij een normale toeloop zeker doeltreffend zouden blijken, doch die voor de drei gende lawine zeker bezwijken zouden. Hij knikte hoffelijk tegen Portman en Newsome en ging hen voor naar het kantoor van de inkoper, waar hij de telefoon van de haak nam. „Met Wente", sprak hij. „Geef order, dat de deuren nog vijf minuten dicht- blijven. En geef me Pat Evans. Vlug. alsjeblieft." Bijna onmiddellijk kwam Pat Evans, hoofd van Recherche, aan de telefoon. „Met Wente. Heeft men je al gewaar schuwd?" „Dat zou ik denken", antwoordde de diepe stem van Evans. „Waarom wordt een mens niet behoorlijk van te voren van zo'n chaos op de hoogte gebracht?" „Dat zal ik uitzoeken", zei Wente op veelbetekenende toon. „Hoe staat het met de ingangen?" „Daar heb ik m'n mannetjes al. We zijn bezig afzettingen te maken om de stroom naar de liften en roltrappen te leiden." „Mooi. En kom dan hierheen met een stuk of zes mensen." „En gummiknuppels", grinnikte Evans. „Ik heb de opening vijf minuten uit gesteld." „Als we een minuut langer wachten, komt er oproer." Wente wendde zich tot Portman. Zijn gezicht was volkomen uitdrukkingloos. „Ik dacht, dat zulke dingen van te voren doorgegeven werden", zei hij. „Ik heb alle gebruikelijke maatregelen getroffen. Ik heb niets vergeten. Ik had verwacht, dat we op z'n hoogst drie- of vierduizend paren lakens en slopen zou den verkopen. Hier kan ik geen ver klaring voor geven, 't Is een van die idiote grillen van het publiek." „Hoe staat het met de voorraad?" Portman maakte een zenuwachtig ge- baar. Wente haalde zijn schouders op en keerde zich tot Newsome. „Zorg jij daar voor", zei hij kort. „Laat het goed uit het magazijn aanrukken. Als je te kort komt, zorg dan voor meer. Waar je het vandaan haalt, moet je zelf maar zien Laat grote borden neerzetten, Portman. Per persoon wordt niet meer verkocht dan twee paar lakens en slopen." Hij keerde zich om, efi op hetzelfde ogenblik trad er een grote, parmantig geklede man binnen. Wente verspilde geen tijd aan begroetingen. „Timmerlui, Pat?" „Zeker, en extra grote spijkers." Pat Evans grinnikte. „Hoeveel man?" „Zes. Meer kan ik beneden niet missen." (Wordt vervolgd). historisch monument goed te kunnen bezichtigen. Alle deelnemers aan het kamp van de Oecumenische Jeugdraad werden aan Hare Majesteit voorgesteld. De inwo ners van Brouwershaven waren zeer enthousiast over het hezoek van Konin gin Juliana aan hun gemeente. Van Brouwershaven begaf de Konin gin zich per jeep naar Scharendijke. Om dit plaatsje van ongeveer 200 wo ningen is pas een nooddijk aangelegd, waardoor het weer drooggelegd kan worden. De meeste inwoners zijn nog geëvacueerd, doch enkele gezinnen zijn op eigen risico teruggekeerd. Hare Majesteit bracht een kort bezoek aan de woning van een teruggekeerd gezin. Per helicopter heeft de Koningin ten slotte nog een bezoek gebracht aan Rilland-Bath, Waarde en Kruiningen. Hare Majesteit liet zich op haar tocht door het laatste, zwaar geteisterde dorp inlichten door de beide maatschappe lijke werksters en de loco-burgemees ter. Overal in het dorp waren de op- ruimings- en herstelploegen bezig de straten weer begaanbaar te maken. Ook bezichtigde Hare Majesteit in enkele woningen het werk van de vrouwelijke hulpdiensten, die de woningen een grondige beurt geven en het laatste slik verwijderen. Eerst om kwart voor acht vertrok de Koningin per helicopter, hartelijk uit geleide gedaan door heel Kruiningen. Daar het te donker werd om per heli copter naar Soestdijk door te vliegen is de Koningin op de „Heliport" te Rot terdam geland. Zij heeft de reis naar Soestdijk per auto voortgezet. Uit het fonds van f 30 min van de tegenwaarderekening, dat bestemd is voor de productiviteitsverhoging in Nederland, zullen, krachtens bereikte overeenstemming tussen de Nederland se en de Amerikaanse autoriteiten, gel den tot een bedrag van f 2.776.000 ter beschikking komen voor de financie ring van een viertal productiviteitspro- jecten. Ter beschikking van de Stichting Waterbouwkundig Laboratorium te Delft zal f 2,3 millioen worden gesteld, die deze gelden zal gebruiken voor een waterloopkundig openlucht laborato rium. Dit laboratorium zal dienen voor het doen van proefnemingen op grotere schaal dan thans in het bestaande la boratorium te Delft mogelijk is. Om trent de vestigingsplaats is nog geen beslissing genomen. Een onderzoek wordt thans ingesteld naar de moge lijkheid van vestiging in de Noord- Oost-Polder. De Centrale Organisatie voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onder zoek zal f400.000 ontvangen. Deze gel den zullen worden gebruikt om het in toepassing brengen van de resultaten van het in Nederland verrichte onder zoekingswerk zoveel mogelijk te bevor deren. Een bedrag van f70.000 zal worden verstrekt aan de Nederlandse Federa tie van Vlassersverenigingen als bijdra ge in de financiering van een aantal activiteiten tot verhoging van de pro ductiviteit in de vlasnijverheid en tot stimulering van de afzet van vlas en vlasproducten. De 60-jarige koopman A. J. van R. uil Nijmegen ontmoette 26 Mei in een cafe te Berg en Dal de 52-jange L. P. G. Ze vierden deze ontmoeting met een flinke hoeveelheid spiritualiën. Daarna reden ze naar de grens te Wyler en dronken daar nog eens acht glazen jenever. Toen van R. tenslotte weg wilde rijden, wei gerde G. mee te gaan, omdat ze beiden te dronken waren om een auto te kun nen besturen. Tenslotte zwichtte hij voor van R.'s argument: samen uit, sa men thuis. Op de afrit van de Waalbrug te Nijmegen op weg naar Arnhem botste van R. met zijn wagen tegen een vis- auto uit Zwartsluis.' Ten gevolge hier van brak G. zijn borstbeen, waarbij zijn hartkamer scheurde. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Van R. liep slechts een onbetekenend schrammetje op zijn neus op. De officier van Justitie was van me ning, dat v. R. het slachtoffer willens en wetens in zijn auto had gelokt en dood gereden. Hij eiste tien maanden gevan genisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk, twee jaar intrekking van rijbewijs en een proeftijd van drie jaar, gedurende welke van R. geen café's mag bezoeken. Uitspraak 25 Augustus. Het smokkelen van Nederlands zilver geld naar Suriname is een lucratieve bezigheid, die door vele zeelieden van allerlei Nederlandse schepen al jaren lang wordt toegepast, aldus beweerde Dinsdag de 26-jarige slager J. O. uit Amsterdam-Zuid, ter zitting van de Am sterdamse economische politierechter. Hij erkende, dat hy zelf er zich meer malen aan had schuldig gemaakt. Met zijn kameraad, de 33-jarige bak ker C. H. W. uit Rotterdam, was hij Vrijdagavond in de Amsterdamse haven aan boord van de „Cottica" van de KNSM gearresteerd, nadat de hoofdste delijke recherche douanedienst bij een grondige visitatie van het schip in balen suiker en in dubbele bodems van de kasten in de hutten van dit tweetal honderdduizenden verstopte dubbeltjes had gevonden. De officier was milder in zijn eis, dan de politierechter in zijn vonnis. Tegen de hoofdverdachte, de slager J. O. luid de de eis drie maanden, doch het vonnis zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de banketbakker, die de slager bij het aan boord brengen van het zilvergeld behulpzaam was ge weest, werd één maand geëist. Hij werd veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Conform de eis van de officier bepaal de de rechter voorts, dat het in beslag genomen geld verbeurd verklaard zal worden. Beide verdachten vertelden welke (Advertentie) Steeds komen er nieuwe middelen en apparaten, die de taak van de huisvrouw I aanmerkelijk verlichten en het huishou- delijk werk helpen vergemakkelijken en veraangenamen. De hedendaagse huis vrouw vindt dat heel normaal en iedere nieuwe machine of modern middel, dat voor haar doeltreffend blijkt, wordt dan ook steeds met dankbaarheid ontvangen en trouw gebruikt. Zo is het ook met het nieuwe wasmiddel van de Castella- fabrieken, de Castella Vaatwas. Hoe ge makkelijk en vlug is de afwas thans gedaan en hoe onberispelijk schoon komt het vaatwerk enz. uit het schuim van Castella Vaatwas te voorschijn (een lepel geeft reeds teilen vol sop!). Geen won der dan ook dat alle huisvrouwen, die Castella Vaatwas (25 ct. per pak) ge bruiken, enthousiast zijn en dankbaar voor het feit. dat door dit wondermiddel niet alleen de afwas in een ommezien gedaan is, maar ook haar handen in plaats van ruw en soms vol kloven, zacht als fluweel worden. voordelen waren verbonden aan dit smokkelen. Vooroorlogse zilveren dub beltjes en kwartjes uit Nederland zijn in Suriname ook thans nog in omloop en hebben daar dank zy het koers verschil een bpna dubbele waarde. In Suriname plegen de Nederlandse zee lieden de zilveren dubbeltjes en kwar tjes, die zij hebben meegesmokkeld, in te wisselen tegen Surinaamse bank biljetten, die zü op de terugreis mee naar Nederland nemen. In ons land wisselen zij dan by ban ken deze biljetten, voor Nederlands geld in, hetgeen openlijk kan geschieden. Aangezien een Surinaamse gulden in Nederland ongeveer 1.98 opbrengt maken zij op deze wyze een winst van byna honderd procent, wanneer men de eventuele kosten bij de inwisseling in Suriname buiten beschouwing laat. (Van onze correspondent) Op het werk aan de Lentse-lus (de bouw van een viaduct met aansluiten de wegen over de autosnelweg Nijme genArnhem) is een ernstig arbeids conflict ontstaan, daar de uitvoerder in gebreke is gebleven om de lonen en vacantiebonnen aan de daar werkende arbeiders uit te betalen. De uitvoerder, het aannemersbedrijf H. v. d. B. uit Nijmegen, schijnt reeds enige tijd in financiële moeilijkheden te verkeren, hetgeen zich o.m. uitte in het niet verstrekken van vacantiebon nen, terwijl verschillende arbeiders in de afgelopen maanden werden ontsla- gen. Zaterdag bleek de situatie zo, dat aan de veertig arbeiders, werkzaam aan de Lentse-lus, geen loon kon wor den uitbetaald. In de loop van de Zaterdag slaagde de uitvoerder er nog in aan enkele arbeiders al vast een voorschot op hun loon uit te be talen. Met de R.K. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" is toen beraadslaagd met het gevolg dat een betonfabriek, een leverancier van de aannemer, aanbood om het werk van de uitvoerder over te nemen. Deze firma zou Maandag ook de lonen en de vacantiebonnen aan de arbeiders uitbetalen, zo werd toege zegd. Toen evenwel in de loop van de Maandag bleek, dat de betonfabriek zich niet aan deze toezegging hield, adviseerde „St. Joseph" het werk neer te leggen, temeer omdat er geen enkele zekerheid bestond, dat de lonen aan het einde .'an de week zouden worden uit betaald. Derhalve verschenen Dinsdagmorgen geen arbeiders op het werk. Inmiddels worden er onderhandelingen gevoerd tussen de Rijkswaterstaat, de uitvoer- der(s) en de bouwvakarbeidersbond. Men hoopt deze week tot een oplossing te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3