In H-bom wordt proces nagebootst dat zich in de zon voltrekt ^^qoqman: Het spoor van het zwaarcL g^VIRlGLEY èÉI Tito wil niet terug in Moskous kielzog In het Oosten wacht KIJKDUIN De kernreactie van de waterstofbom Details bij enkele geleerden bekend Geen censuur meer in Oostenrijk Noren bergen schip op 67 m. diepte Socialisten geen vrijmetselaars Sovjet-Unie eist schadevergoeding Militaire coördinatie met het Westen, maar geen lid van de NA TO Aardbeving treft Ionische eilanden bjah van rerzie „met vacantie" PAGINA 5 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 Russische surprise: Verbazing te Wenen Voor ingewijden C Resolutie in Britse Labour- partij Voor neergeschoten transportvliegtuig DE KERNREACTIE VAN DE WATERSTOFBOM Reeds 400 doden Actie van benden in Indonesië Kernreactor met kracht installatie te Kjeller Plan voor Nederl.-Noorse samenwerking Dictatuur van Mossadeq op komst? Deze kringloop voltrekt zich op de zon. Het. schijnt, dat het de atoomge leerden en -technici is gelukt enkele van de geschetste fasen over te slaan, door twee waterstof-isotopen te ge bruiken. Namelijk deuterium, ook wel zwaar water genoemd formule 1 h 1, het is dus een waterstofatoom, dat wèi een neutron heeft en tritium, dat als formule heeft 1 h 2, dus waterstof met twee neutronen in de atoomkern. Hoe het proces van samenballing der wa terstofatomen tot helium-atomen vol gens deze methode geschiedt is uiter aard strikt geheim. De Sovjet-Russische Hoge Commissa ris in Oostenrijk, Ivan Ilyitsjov, heeft de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, gis teren medegedeeld, dat de Sovjet-Russi sche regering heeft besloten, de censuiy op brieven, telegrammen en telefoon gesprekken in de Russische zone met in gang van vandaag op te heffen Ondanks het besluit van de Sovjet- Russische autoriteiten, zal de censuur officieel worden gehandhaafd, daar zij slechts door een unanieme beslissing van de geallieerde raad kan worden afge schaft. In Westelijke geallieerde kringen te Wenen was men verbaasd dat de Sovjet- Russische Hoge Commissaris de Oosten rijkse regering rechtstreeks van dit be sluit in kennis heeft gesteld, in plaats van het aan de geallieerde raad voor te leggen. De laatste twee jaar hebben de Franse, Britse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in de raad aangedron gen op afschaffing van de censuur, maar hun pogingen strandden steeds op een veto van de Sovjet-Russische Hoge Com missaris. sius en een voor ons, mensen, onbegrij pelijk hoge druk. Beide nu vinden de natuurkundigen, die zich bezig houden met de samenstelling van sterren, o.a. in ónze zon, namelijk een temperatuur van ongeveer 22 millioen graden en een druk van rond 250 milliard atmosfeer. Dit alles nu hebben de atoom-geleerden kennelijk, weten na te bootsen in de wa terstofbom, waarin vrijwel zeker de „ge wone" atoombom als ontstekingsmate riaal dient, omdat zij in een fractie van een seconde de hoge temperatuur en de onvoorstelbare zware druk veroorzaakt. Zo luidt de (tot het uiterste vereen voudigde) theorie van de waterstof bom. Hoe het ding werkelijk function- neert is slechts aan enkele geleerden en technici bekend, zowel in de Ver enigde Staten als misschien nu in Rus land. Niet alleen omdat het 't belang rijkste militaire geheim is, maar ook omdat voor het begrijpen hoe het ge val moet worden geconstrueerd een (voor leken) onvoorstelbaar grote hoeveelheid kennis nodig is. Voor de ietwat meer ingewijden het volgende bij de tekening, die wij ont lenen aan Kahn's „De Wereld van het atoom". De beginfase van de cyclus is bovenaan 6 C 6, normaal koolstof (dus koolstof met zes protonen en zes neu tronen in de kern). In die kern dringt onder hoge temperatuur en druk een proton (waterstof-atoom)waardoor 7 N 6, overladen stikstof ontstaat. Eén proton wordt omgezet in een neutron, waarbij een electron èn straling vrij ko men. Resultaat: het zware z.g. isotoop van koolstof 6 C 7 (een isotoop is een variatie van een normale atoom, waarin te veel of te weinig neutronen zijn „ver pakt"). Bij 6 C 7 komt weer een pro ton: 7 N 7, sterk stralende stikstof, ont staat. Weer een proton, 8 0 7. een stra lend zuurstof-isotoop dient zich aan. Het is niet stabiel en gaat over in 7 N 8, onder afgifte van een tweede electron. Het vierde proton (waterstof-atoom) vliegt nader, 8 O 8 ontstaat en onder uitstoting van 2 He 2 (helium) vertoont zich weer 6 C 6, het normale koolstof atoom, dat uitgangspunt was van de hele cyclus. Nu Malenkov voor den dag is gekomen biet de bewering, dat ook Rusland de Waterstofbom heeft, stelt men zich op hieuw de vraag: „Hoe werkt toch dat stuk vemietigingstuig?" Heel in het kort en heel in het algemeen zou men daarop kunnen antwoorden: „In die bom wordt het proces nagebootst, dat onafgebroken in onze zon (en in alle andere sterren) geschiedt en waardoor die hemellicha men zo ontzaglijk veel energie kunnen Uitstralen, namelijk: het „samenlassen" Van vier waterstof-atomen tot één helium-atoom". Het is nog maar kort geleden, dat de natuurkundigen meenden, dat het atoom het kleinste, niet verder splijtbare deel tje van de materie was. Deze opvatting is de laatste tientallen jaren onjuist ge bleken: het onvoorstelbare atoom er gaan milliarden in een speldenknop! bleek te bestaan uit nog onvoorstelbaar der kleine deeltjes: protonen, neutronen en electronen. Protonen hebben een po sitieve electrische lading, electronen een negatieve en neutronen zijn ongela den.. In de atoomkern vindt men alléén protonen en neutronen, voor zover deze laatste nodig zijn, want zij neutraliseren de positieve electrische lading der pro tonen, die als de neutronen er niet waren elkaar zouden afstoten. Dus zouden de atoomkernen uit elkaar bar sten. Het waterstofatoom, het eenvoudigste atoom dat er is, heeft maar één proton in zijn kern, dus daar is geen neutron nodig. Om die ene proton wervelt op (voor atomaire verhoudingen) ontzaglijk grote afstand één electron. Het hele ge val kan men het best vergelijken met een zon, waaromheen één planeet wen telt. Het element, dat nummer twee staat in de rij van de ruim negentig elemen ten, die er in de natuur bekend zijn, heet helium, omdat het voor het eerst op de zon (helios) is ontdekt. Het heeft twee protonen in zijn kern, waaromheen twee electronen dwarrelen. Maar die gelijk geladen protonen zouden met reuzenkracht uiteen vliegen als er niet ook twee neutronen in die kern zaten, die de zaak bijeen houden. Nu blijkt het mogelijk een proton (die volkomen gelijk is aan een waterstof-atoomkern) om te zetten in een neutron, maar.... dan moet hij zijn electrische lading kwiijt. Dus als men vier waterstof-atomen laat samenklonteren tot één heliumatoom moeten twee protonen neutronen worden en komen er twee positieve electrische ladingen dus energie vrij. Maar er komt nog veel meer bij, want het proces verloopt niet zo eenvoudig als wij hierboven schetsten. Als „tussen- stoffen" bij het samenpakken van wa terstof-atomen tot helium-atomen dienen knolstof, stikstof en zuurstof, die daarbij nog enorme hoeveelheden energie uit stralen. Voorwaarden voor deze omzet tingen zijn een temperatuur van. minstens twintig millioen graden Cel- Tsacha naast hem met de tong klakken en wanneer hij de Nomade aankijkt, weet hij, dat het nu komen zal. Tsacha heeft zijn tanden als een jakhals ontbloot tn een bloeddorstige grvns en zijn ogen zijn bijna onzichtbare spleten geworden. In een flits ziet Rorik de hand naar het zwaard glijden en dan ncht hg zich op en schreeuwt met ovexslaande stem: Terug terug zeg ik u! Hij is uw bondgenoot met, dwazen. Hg is de doodsvg Zijn woorden gaan over in een verschrikkelijke doodskreet. Razend snel heeft Tsacha het zwaard getrokken en met één geweldige stoot maakte hij een einde aan het leven van Rorik, de man, die eens zijn vorst verried om het leven te behouden en het nu verliest, omdat hij zijn vorstin wil redden. De Noren staan als door de bliksem getroffen rond hun vorstin De woorden van Rot ik schijnen hun wil om te handelen te heb ben verpletterd Met berbijs schrikoaen de hand nog half opgeheven, staart Winonah naar het lichaam van Ronk, dXtzleid van het paard gegleden ^Ennogvoordat ^r krijgershun wapens kunnen grijpen, heit. Tsacha zijn verschrikkelijk zwaard en gilt snerpend. oor waarts! Dood aan de honden! Val aan!" 164. Onafgebroken heeft Rorik zijn onrustige ogen over de vlakte laten gaan. Hij heeft het de laatste uren elk ogenblik verwachtmaar wanneer plotseling het struik gewas onrustig heen en weer zwaait en drie, vier Noormannen naar voren treden gaat er een schok door hem heen. Zijn oren suizen, zijn rug wordt ijskoud, wanneer hij de blijde gezichten van zijn landgenoten ziet. Zij houden hun wapens argeloos in de hand en opgetogen klinkt hun begroeting. „Welkom, heer Rorik. Brengt gij een boodschap van de koning?" „Welkom! Welkom!" Tsacha ziet zijn handlanger van ter zijde aan en lispelt: „Ai, zie mijn vriend. Als ratten lopen zij in de val, als ratten. Wees vriendelijk, doe even onnozel als zij. Kijk, daar is ze!" Rorik wordt lijkbleek. Zijn tong ligt dik in zijn mond en het klamme zw^et oreekt hem uit, wanneer hij de verheugde stem van Winonah hoort: „Heer Rorik! Eindelijk zijt gij daar. Welkom, welkom!" Zij bloost van opwinding en met opgeheven arm doet zij een stap nader. Hij vermijdt haar vragende ogen, knikt stug en de woorden, die hij misschien wil spreken, komen als -rochelende klanken over zijn koortsige lippen. Dan hoort h\j Advertentie De Noorse bergingsmaatschappü Is er in geslaagd een schip, dat op 67 meter diepte op de bodem van de Oslofjord lag en bovendien drie meter in de mod der was weggezakt, te bergen. Volgens het Noorse blad „Morgenbladet" zijn tot nu toe geen schepen van zo'n grote diep te naar boven gehaald. Het betreft hier de 2500 ton metende „Binna" een splinternieuw schip van de rederij Fred Olsen te Oslo, die op 1 Maart van dit jaar na een aanvaring met een ander schip van dezelfde rede rij in de fjord is gezonken. Wat er over is van de houtveredelingsproducten, die het schip aan boord had, zal worden ge lost en daarna gaat de „Binna" in het dok. De vraag of leden van de partij van de Arbeid in Engeland tegelijk ook lid kunnen zijn van de vrijmetselarij, zal dioor het congres van de Britse Labour- partij op haar a.s. jaarvergadering in September aan de orde worden gesteld. Op het bureau van de partij ligt reeds een resolutie waarin „diepe bezorgd heid wordt uitgesproken over het groei end aantal vrijmetselaars onder de leden van de partij. De resolutie stelt voor het lidmaat schap van de vrijmetselarij voor onver enigbaar te verklaren met het socialis me. Ook in de Anglicaanse Kerk heeft het lidmaatschap van geestelijken en zelfs bisschoppen bij de Loge reeds aan leiding gegeven tot hevige discussies. De Sovjet Unie heeft gisteren van Amerika 1.861.450 dollar geëist als ver goeding voor het door de Amerikanen neergescnoten Kussische transportvlieg tuig op 27 Juli. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft dit verzoek vervat in een nota die aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Charles Bohlen, is overhandigd. De Russen beweren, dat hun toestel, waarin zich 15 passagiers en een beman ning van zes koppen bevonden, boven Chinees grondgebied werd neergescho ten door een Amerikaanse jager. De Amerikanen hebben categorisch ont kend dat het toestel boven chinees grondgebied zou zijn neergeschoten. De hele kwestie, zo zeggen zij, speelde zich af ten Zuiden van de Jaloe. In de Rus sische nota wordt schadevergoeding verzocht voor het vliegtuig en voor de 21 inzittenden, die het slachtoffer van het incident zijn geworden. De Sovjet nota komt slechts enkele dagen na een Amerikaanse nota, waarin de Russische regering financieel aansprakelijk wordt gesteld voor het neerschieten van een Amerikaanse B50 voor de kust van Si berië. 1-4VIER PROTONEN -wottrstofotomtn- d'k ut find*/ ijk worden so- mengektonktn tot ttn atoom 2Ht2(Hehum Joegoslavië wenst normale betrekkin gen met de Sovjet-Unie, evenzeer als met alle andere landen ter wereld. Maar het zal zich nooit Meer voegen onder Russische heerschappij, zoals dat voor de breuk met de Kominform in 1948 het geval was. Ook wanneer de Kominform haar houding ten opzichte van Joego slavië zou veranderen, zal dit land zich onder geen voorwaarde weer bij deze organisatie aansluiten. Dit werd ver klaard door de president van Joegosla vië, maarschalk Tito, aan een correspon dent van het persbureau Associated Press in het eerste interview, dat hij heeft toegestaan sinds de val van Beria en de wapenstilstand in Korea. Geheel onvoorbereid beantwoordde hij verschil lende vragen, die hem door de corres pondent op het prachtige eiland Briom in de Adriatische Zee werden gesteld. Ten aanzien van de machtsverhoudin gen binnen de Sovjet-Unie verklaarde Tito, dat de val van Beria naar zijn me ning weinig invloed zal hebben op de Russische buitenlandse politiek, omdat de hele kwestie Beria een binnenlandse aangelegenheid was. Noch Malenkov noch het leger zijn de baas in Rusland, aldus Tito. Men kent weer, net als vroe ger, de belangrijkste rol toe aan de partij. De dood van Stalin en de daaruit voortvloeiende wijzigingen hebben naar het oordeel van de Joegoslavische pre sident de kansen op een oorlog in zekere zin verminderd. Tito maakte onder scheid tussen de kwestie Korea, waar sprake is geweest van gewapende agres sie, en de stille strijd, die zich in andere delen van het Verre Oosten afspeelt. De Verenigde Naties moeten afzien van interventie in deze gebieden en de Wes telijke mogendheden moeten hetzelfde doen ten aanzien van de Russische satellieten. Een correcte houding zal volgens Tito eerder tot gevolg hebben, dat sommige satellietlanden zich van Rusland zullen afscheiden dan bewuste beïnvloeding in die richting. Gevraagd naar de mogelijkheid van een breuk tussen communistisch China en de Sovjet-Unie merkte Tito op, „dat dit zal afhangen van de politiek die Rusland zal voeren ten aanzien van China. Een absolute breuk hoeft niet plaats te hebben, maar wel is het mo gelijk, dat China een volkomen onaf hankelijke politiek gaat voeren en on afhankelijke beslissingen neemt over zijn eigen toekomst. Als communistisch China werd toegelaten tot de Y eremgde Naties, zou dit de mogelijkheid van wil lekeurig optreden door China vermin deren, omdat het dan verantwoordelijk- \t reling Advertentie zou zingen om Kijkduin, wij hadden het nimmer durven hopen. En wij kijken duinwaarts met vreug devol en onbezwaard gemoed, onbe zwaard ofschoon wij zoveel achterlaten in het dierbare Londen. Want lazen wij niet in de krant, dat uit Nigeria alhier zijn gearriveerd voor een koloniale conferentie de Oni van Ife en de Olowo van Owo en mevrouw Tanimowo Ogoenlesi. Welkom, Olowo van Owo, welkom, Oni van Ife, en welkom, Ta nimowo Ogoenlesi. Welkom, maar wij kunnen niet toeven. Ons trekt Kijk duin, en het koffertje gaapt ongeduldif aan onze zijde. En wij lazen, dat Majoor Eulalio Va- rona van het Philippijnse leger een anti- echtscheidingsmachine heeft gecon strueerd. Zodra een jongeman en een jongedame zich wensen te verloven, be horen zij, volgens Majoor Eulalio Va- rona, vastgebonden te worden aan deze vernuftige machine. Dan moet een arta allerlei vragen stellen over godsdienst, eten, kleren en de liefde en hij moet den vastgesjorden plaatjes voorhouden. En ondertussen registreert de machina alle geestelijke reacties van die om wille van de min zijn vastgebonden, be nevens de harteklop, de polsslag en de activiteit van de verliefde breinen. En dan kun je aan het eind van het onder zoek zomaar van het papier aflezen of het huwelijk een succes zal worden, dan wel uit zal lopen op een tragedie. Romeo en Juilet, zo dachten wij gedu rende het korte ogenblik, dat wij onze gedachten af konden houden van het koffertje, Romeo en Juliet zijn eeuwen te vroeg geboren. Welk een ellende zou de wereld bespaard zijn gebleven (denk aan Anthony en Cleopatra!), indien deze minnemachine eerder was uitge vonden. Ja, denkt u eens aan Cleopatra, terwijl wij denken aan Kijkduin. De maharadja en de motten (Van onze Londense correspondent') Wij weten niet waarover wij van daag moeten schrijven. Wij hebben eveneens grote haast. Bovendien is het ons geheel onmogelijk de gedachten bij ons werk te houden. Want naast onze schrijftafel ligt open het koffertje, dat gaapt om ingepakt te worden. Wij staan op het punt te ver trekken. Ach, Heer, hoe is het hart verheugd. Nog slechts enkele ogenblik ken en wij rijden naar het dierbaarste en goorste van alle stations, naar Li verpool Street Station, vanwaar de boottrein vertrekt. En nog geen twee uren daarna zullen wij gedrieën staan op het dek van de „Amsterdam" en, terwijl de avondbries waait door' onze haren, zullen wij als vrome Mohamme danen naar het Oosten staren. Want in het Oosten, geenszijds van de baren van de Noordzee, verbeidt ons vacantieoord onze komst. Kijkduin, wij komen! Volgens voorlopige gegevens, die zijn verstrekt door het Griekse ministerie van binnenlandse zaken over aard schokken, die gedurende de laatste drie dagen de Ionische eilanden teisteren, hebben op het eiland Cephalonië min stens 400 mensen het leven verloren, terwijl vele andere personen verwon dingen hebben opgelopen. De hevigste aardbeving heeft zich in de vroege mor genuren voorgedaan. Het dorp Samis werd hierdoor van de aardbodem weg gevaagd. De haven van Ithaca onder ging eenzelfde lot. Hier liepen slechts negen mensen van de achtduizend inwoners verwondingen op. Ook op het eiland Zacynthos is grote schade aangericht. In Patras, een van de voornaamste Griekse steden, zijn de aardschokken wel gevoeld, maar hier is geen schade aangericht. Reddingsploe gen zijn met een marinevaartuig naar de plaats des onheils gezonden. Medi sche ploegen zijn reeds eerder gezonden om eerste hulp te verlenen aan de ge troffenen. De autoriteiten van het eiland hebben aan de Griekse rege ring verzocht zo spoedig mogelijk he licopters en medische hulp te zenden. De directeur van het kabinet van de plaatselijke gouverneur heeft gemeld dat de gewonden en stervenden zich in deerniswekkende toestand bevinden, omdat er geen artsen zijn, geen ver pleegsters en zelfs geen essentiële medi camenten. Het eiland Cephalonië telt 47.369 in woners, in de havenstad Samis wonen 15.000 mensen. Bij een treffen in het regentschap Bogor tussen het Indonesische leger en een bende, bestaande uit 150 man, wer den vijf leden van de Darul Islam ge dood. De bende werd teruggeslagen, toen zij de kampong Tjibarengkok bin nenviel. Naar verluidt nam de vluch tende bende nog vijf doden en dertig gewonden mee. Het Indonesische leger leed geen verliezen. Zondag is op klaarlichte dag in het district Tililin in West-Java een dessa- hoofd door een bende ontvoerd. Men vreest voor zijn leven. Dr. Gunnar Randers, de leider van het Nederlands-Noorse Atoominstituut te Kjeller (Noorwegen), heeft op de openingsbijeenkomst van een driedaagse conferentie van atoomdeskundigen te Oslo verklaard, dat men van plan is een kernreactor met krachtinstallatie te bouwen, waarin natuurlijk uranium in staafvorm en zwaar water zullen wor den gebruikt. Dr. Randers zei er niet aan te twijfe len, dat kerninstallaties kunnen worden gebouwd voor industrieel gebruik en dat de kosten binnen redelijke grenzen gehouden kunnen worden. Hij raamde de kosten van de te bou ten krachtinstallatie op 11.5 millioen gulden. Hij weet nog niet, wie de in stallatie zal bekostigen, doch deze zal, evenals het instituut te Kjeller, een gemeenschappelijke Nederlands-Noorse 0nderneming zijn. Hij hoopte, dat de gelden beschikbaar zouden worden ge steld. O, Olowo van Owo Och, wie had durven voorspellen, dat eens de dag zou komen, waar op de naam Kijkduin ons hart sneller zou doen kloppen, brokken zou brengen in onze keel en lammetjes zou doen dartelen op de groene weide van onze verwachting? Had men ons vroe ger gevraagd waarheen wij later zou den reizen, als wij de gelegenheid zou den krijgen, dan hadden wij met een dromerige blik in onze nog onschuldige ogen geantwoord: „Later, als wij boek houder zullen zijn in Oude Pekela en als wij al boekhoudende voldoende geld bijeengespaard zullen hebben, zullen wij reizen naar Kaap Comorin en de kust van Coromandel." Of wij hadden geantwoord: „Later, als het ons goed gegaan zal zijn in de palingrokerij, zul len wij gezeten op een wiegelende ka meel door de Hadramaut trekken. In alle oases zullen wij, ruggelings geleund tegen een palm bij de bron, op de mondharmonica spelen. En wij zullen een bezoek brengen aan de Koeria Moeria-eilanden, die liggen voor de Arabische kust." Doch dat ons hart eens Old Shafterhand Of wij hadden rustig en bespiege lend geschreven over de schone dingen die overkomen zijn aan Koningin Elizabeth de Tweede. Want er kwam een boot aan uit Arabië. En aan boord van die boot van Arabië bevond zich een Stalmeester van de Iman van Yemen. En die Stalmees ter van die Iman van Yemen was vergezeld van twee Arabische volbloed paarden, geheten Alhelal en Al Ma- soeda. En de Stalmeester van de Iman van Yemen is met Alhelal en _A1 Masoeda aan land gegaan en heeft zich begeven naar het Buckingham Paleis. En toen hij de koningin zag, maakte hij een diepe buiging en heeft gezegd: „Alstublieft, Majesteit, een geschenk voor U in het kroningsjaar, van de Iman van Yemen En de koningin zei dankuwel, want zij houdt van paar den, zoals dat een Brits souverein be taamt. En omdat zij van paarden houdt, be sloot ook Kolonel Alois Podhajsky van de beroemde Spaanse Rijschool in We nen de vorstin een groot paardenple- zier te doen. Hij koos uit zijn magni fieke troep witte Lippizaner hengsten, waarmee hij naar Londen was geko men, een groot wit paard uit, dat een naam bezit, passend voor paarden, waarop vorsten behoren te rijden. Pluto Theodorosta heet het paard. En de ko lonel ging met Pluto Theodorosta even eens naar het Buckingham Paleis. En toen hij de koningin zag, zei de kolo nel, dat hij Pluto Theodorosta alleen maar naar het Paleis had gebracht, op dat de koningin van het Verenigd Ko ninkrijk en van alle landen behorend tot het Gemenebest, hem zou kunnen berijden. En de koningin heeft niet ge aarzeld. Koningin Elizabeth heeft ge reden op Pluto Theodorosta. Wij hebben in onze wanhoop zelfs een ogenblik overwogen of wij dan in 's hemelsnaam maar zou den schrijven over de Pasja van Moga don die deze week voor het eerst van zijn leven een stierengevecht bijwoonde iri Zuid-Frankrijk en die onmiddellijk flauw viel. Doch wij vinden het moei lijk onze gedachten te concentreren op Zuid-Frankrijk, zolang het koffertje ledig ligt te geeuwen en ligt te wach ten, totdat wij er de dingen in zullen doen, die men nodig heeft als men op vacantie gaat in Kijkduin. Of anders hadden wij misschien kunnen schrijven over mijnheer Michael Houghton, die in Londen zijn levensonderhoud verdient door de kleinhandel in occulte boeken over magie en alchemie. Zijn vrouw had hem niet langer lief en vertelde aan de rechter, dat haar man, wiens boekhandel Atlantis heet, haar had meegedeeld, dat zijn huwelijk met haar een straf was, hem opgelegd voor de duur van zijn huidige reïncarnatie en dat zij ver beneden zijn geestelijke stand was, want hij was geboren onder het teken van de Vis, doch zij was slechts een armzalig Capricorntje. En de Maharadja van Cooch Behar heeft vijf ribben en een sleutelbeen gebroken en is nu herstellende ten huize van zijn zwager, de Maharadja van Jaipoer, in het graafschap Sussex. Hoe graag hadden wij hierover nader verteld. Maar zelfs Maharadjas, waar aan wij anders nooit weerstand kunnen bieden, kunnen ons niet boeien nu van uit elders in het huis het lieve geluid weerklinkt van naarstige nabestaanden, die koffers pakken en nu en dan luid lamenteren over een tandenborstel die zoek, een spiegeltje dat gebroken of De Sjah van Perzië heeft zich van ochtend per vliegtuig naar Ramsar aan de Kaspische Zee begeven voor een vacantieverblijf van een week. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. Waar nemers in Teheran geloven, dat de Sjah niet in de hoofdstad aanwezig wil zijn als premier Mossadeq, waarschijn lijk vóór Vrijdag, in een radiorede het resultaat van de volksstemming over ontbinding van de Majlis (Tweede Kamer) zal bekendmaken. Luidens een bericht in het Britse blad „Evening News" is de Sjah van plan Perzië te verlaten. Openlijk indien dat mogelijk is, of in het geheim, als het niet anders kan. De Sjah zou zich voor onbepaalde tijd naar een niet ge noemd land willen begeven, aldus dit bericht, dat is gebaseerd op via Bagdad in Londen ontvangen mededelingen. Geloofd wordt, dat hij prins Sjahpoer Ali Ridha heeft aangewezen als zijn op volger. De Sjah zou, aldus dit bericht, tot deze stappen hebben besloten, omdat premier Mossadeq van plan zou zijn „een persoonlijke dictatuur, gesteund door onder communistische leiding staande volksbewegingen, in te stellen". RUSLAND Radio-Moskou heeft gisteravond in een uitzending in de En gelse taal de gedachte geopperd, dat Engeland zich op het gebied van de handel los moet maken van Amerika, en nauwere betrekkingen moet aanknopen met de Sovjet-Unie en China. Wij hebben zelfs nog een ogenblik gepoogd om dan maar te schrij ven over Ursula, die vol honing zat en waarvan men de hand moest af- Een badpak, aangevreten door de mot ten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5