ERNSTIGE aanvaring in het Merwedekanaal Wonderlijk voorstel Felle branden in FrieslandDrenthe en Overijsel DERTIEN MENSEN DAKLOOS IN LEMMER; te Voorst drie gewonden Vuur verwoest vijf huizengarage, houtloods en wagenmakerij Ontwrichtend BRUTALE JUWELENROOF IN BRITS LUXE-HOTEL Laniel zegt „NEEN" tegen de stakers Toch besprekingen over loonpeil? Tot hoofd en hart DOOff onvoorzichtige zwemmers Beurtvaarder en zandschip zwaar beschadigd Drieling geboren Het weer k\ Hevige ontploffing bij blussing Over heel Europa zeer warm Onder het oog van de politie Nederlanders ronselen liefhebbers voor „supernylon5-gebitten in België K (Jee rlUfxKlO Ufmfu vwj' Baby gestikt Algemene toestand in Frankrijk nog zeer onoverzichtelijk SPORTSHIRTS - SHORTS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 77sfe JAARGANG No. 25759 mmm mi ninmiK ui» -li r (Van onze correspondent) Woensdagavond omstreeks half acht ontstond in het Merwedekanaal een vry ernstige aanvaring tussen een zwaar ge laden zandschip en een beurtvaarder. Op dit tijdstip waren wegens het zeer warme weer vele zwemmers in het water. Op een zeker moment zwom tus sen enkele schepen een achttal zwem mers door waardoor een der schippers uitweek met het gevolg dat het beurt schip „De Tijd zal 't leren" uit het roer liep en in botsing kwam met het zand schip. Beide schepen liepen zware schade op. Het beurtschip moest ogen blikkelijk naar de kant worden gedre ven. waar het spoedig met de voorzijde vastzat. Ook het zandschip liep zware schade op naast de machinekamer en moest voor anker gaan. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Volgens ooggetuigen heeft de aanva ring zich als volgt toegedragen: Uit de richting Amsterdam kwam het tankschip „Velsen", gesleept door de sleepboot „Holland". Naast het tank schip, aan bakboord, voer het beurt schip „De Tijd zal het leren". Naar Amsterdam, aan de andere zijde van het kanaal dus, naderde een sleep, bestaande uit de sleepboot „Amster dam" en twee Rijnaken. Naast de laatste Rijnaak voer het zandschip „Labor Vincit". Vlak daar achter kwam nog een sleep, bestaande uit een sleepboot en twee dekschuiten. Waarschijnlijk is de sleepboot „Hol land" iets uitgeweken voor zwemmers. Het beurtschip ging daardoor uit zijn roer en sloeg met het achterschip tegen de tanker „Velsen" op. Het beurtschip kwam hierna dwars over het kanaal te liggen en werd midscheeps getroffen door het zandschip. Dit schip zwaaide op zijn beurt om naar de Westelijke oever en werd eerst door de sleepboot „Holland" en daarna door de door schietende tanker „Velsen" getroffen. Het beurtschip raakte intussen nog de tweede Rijnaak van de sleep van de „Amsterdam". Het 141 ton metende beurtschip uit Gouda heeft bij de aanvaring een groot gat aan stuurboordzijde opgelopen en is op de Oostelijke oever van het Mer wedekanaal aan de grond gezet. Toen de duisternis was gevallen is men bij het licht van sterke schijnwerpers be gonnen met het lichten van dit schip. Daarbij werd hulp geboden door een pompboot. Na het lichten is de lading, bestaande uit fineer, rijst, zout, triplex en stroop op een ander schip overge bracht, zodat het lek boven water kon komen. De scheepvaart op het Merwe dekanaal is gewaarschuwd ter plaatse langzaam te varen. Het 100 ton metende zandschip „La bor Vincit" van schipper A. Zuidam uit Amsterdam en de Belgische Rijnaak „Adrien" (423 ton) van schipper Van Doorn uit Luik maakten eyeneens water. De Belgische aak had vier cm. water in het ruim, maar is door de In het St. Elisabeths ziekenhuis te Leiden is gisteravond half zeven een drieling geboren. Het zijn drie meisjes, die ieder twee en een half pond we gen. De moeder, mevrouw Vervoren Pietersen uit Nieuwkoop, en de kinde ren maken het goed. De baby's liggen in de couveuse. Het gezin Vervoren telde reeds drie kinderen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13^39 Vanavond kans op enkele versprei de onweersbuien. Overigens droog weer met veranderlijke bewolking. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. Gematigde temperaturen. Zon: 5.22-20.01. Maan: 10.43-21.08. sleepboot „Amsterdam" naar de hoofd stad gesleept. Het zandschip heeft later op de avond de tocht naar de Amster damse haven op eigen kracht voortge zet. De sleepboot „Holland" en het 613 ton metende tankschip „Velsen" uit Rotterdam hebben lichte beschadigin gen aan de boeg opgelopen. t~7 r valt een duidelijke parallel te hf ontdekken in de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa en van Oost-Azië, een parallel, die de indruk maakt van een verregaande edelmoedigheid jegens de overwonnen vijand van gisteren, maar in werke lijkheid sterker geïnspireerd wordt door vrees voor de mogelijke vijand van morgen. In Europa is het West- Duitsland, dat van de Amerikaanse aanmoediging het meest profiteert, in Oost-Azië het „gedemocratiseerde" Japan. De opvatting, dat van de vroe gere vijanden waardevolle bondgeno ten zijn te maken, is niet geheel on redelijk, maar wel riskant. Zowel in Duitsland als in Japan zijn nog kie men aanwezig van de oude nationa listische mentaliteit, die in de dagen van haar macabere glorie zo onnoe melijk veel leed over heel de wereld heeft verspreid. Die kiemen krijgen nu weliswaar nog niet de kans om weer tot volle wasdom te komen, maar het gevaar blijft bestaan, dat dat wel zal gebeuren, wanneer de overwonnenen van de tweede wereld oorlog weer eenmaal hoog en vrij in het zadel zouden komen te zitten. Amerika kiest echter van twee kwade kansen die, welke het waarschijnlijk terecht de geringste acht. In de con sequenties van deze keuze gaat het evenwel ver, soms verder dan menige bondgenoot en partner van dit ogen blik lief is. Daarom meenden wij de aandacht te moeten vestigen op het hoofdartikel in de „Chicago Tribune", dat pleit voor een grootscheepse ko lonisatie en economische opbouw van Nieuw-Guinea door Japan om de Japanners een bevredigende be staansmogelijkheid te bezorgen. Het blad acht een dergelijke kolonisatie en economische opbouw van veel meer belang dan „alle andere ,,punt- vier"-projecten (d.w.z. ten gunste van onontwikkelde gebieden) tezamen". Nu weten we wel, dat de „Chicago Tribune" allerminst de Amerikaanse regering is. Maar wij weten ook uit eigen ervaring, van hoeveel invloed de publieke opinie in Amerika op de politiek is. De houding van Amerika in de Indonesische kwestie heeft dat indertijd duidelijk bewezen. Of de A'merïkanen daar achteraf erg blij mee zijn, menen wij te moeten be twijfelen. Het artikel in de „Chicago Tribune" is een poging om de publie ke opinie te beïnvloeden in een rich ting, waarover zowel Australië als Nederland een beslissend woord heeft mee te spreken, zouden wij zo den ken. Wij willen Japan evenmin als Duitsland een bevredigende bestaans mogelijkheid onthouden. De vraag blijft echter wat men daaronder moet verstaan en wie dat heeft uit te ma ken, en welke waarborgen er kunnen gegeven worden, wanneer dat een maal uitgemaakt is. Wij herinneren ons nog de tijd, toen Japanse militairen in allerlei burger lijke vermommingen met auasi-on- schuldig glimlachende gezichten Amerika en het vroegere Nederlands Oost-Indië verkenden en welke ge volgen dat zowel voor Amerika als voor onze Oost heeft gehad. Voor een grootscheepse kolonisatie en economi sche opbouw hebben Australië en Ne derland naar onze mening in de loop der geschiedenis bewezen betere en betrouwbaardere eigenschappen te bezitten dan wij voorhands zelfs bij de door Mac Arthur gedemocratiseer de Japanners hebben kunnen ontdek ken. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. O ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- - 1 hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. m mm ga bmb De administratie behoudt zich het recht voor Hinimr li 4 a di rucruc PfiiiD A AIT adverten,iën^nree,wzeosnrp9ave NltUWt nAAnLtmolnt, lUUfiANI Ho hrncr Hii .Tisliim f»n kon slechts wei* (Van onze correspondenten) Grote consternatie heerste Woensdagmiddag te Lemmer, waar een loeiende vuurzee een grote houtloods, een garage, vijf huizen en een wagenmakerij geheel Verwoestte. Een zesde woning werd zwaar beschadigd en twee andere huizen liepen lichte schade op. Dertien personen zijn dakloos geworden. De brandspui ten van Lemmer, Balk, Joure, Heerenveen, Emmeloord en Groningen bestreden het vuur met 25 stralen, maar het kostte zeer veel moeite de brand te bedwingen. Waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden, ontstond omstreeks vier uur brand in de grote houtopslag loods van de N.V. stoomzagerij, kisten en vatenfabriek Halbertsma, waarin een grote partij hout lag opgeslagen. Aan vankelijk heeft men getracht het vuur met de bedrijfsbrandweer te bedwin gen. maar aan blussen viel niet te den ken. want de brand: greep, aangewak kerd door de wind, zeer snel om zich heen. Een wagenmakerij, die naast de loods gelegen was, werd aangetast evenals een rij van zeven huizen. De woningen van de directeur van het be drijf en van de hoofdboekhouder lie pen ook gevaar evenals enkele huizen aan de overkant van de vaart waaraan de houtopslagplaats aan de Oostkant van Lemmer gelegen is. Een groot aantal belangstellenden kwam op de been toen de brandspuiten uit omliggende gemeenten arriveerden. Intussen ontstonden er in Lemmer overal verkeersopstoppingen want het verkeer naar Wolvega, Kuinre en Em meloord was gestremd. Het ene huis na het andere werd inmiddels een prooi der vlammen. De woningen van de families A. Wierda, K. Verbeek, H. v. d. Bijl, D. Winter en van de heer J. Beima werden verwoest. De woning van de heer D. C. Ham werd zwaar be schadigd. De inboedels gingen eveneens voor het grootste deel verloren. De houtopslagplaats werd een ruïne en een ijzeren garage werd herschapen in een verwrongen geraamte. Het laatste van de rij van zeven huizen kon met de bijgelegen smederij worden ge spaard en de woningen van de directeur van het bedrijf en de hoofdboekhouder liepen slechts lichte schade op. Het mag een wonder heten dat bij deze brand geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De burgemeester van Lemmer, mr. N. Krijger, en de officier van justitie te Leeuwarden stelden zich ter plaatse van een en ander op de hoogte. Gistermiddag omstreeks vier uur is plotseling een hevige brandy ontstaan in de grote boerderij „Het Nieuwe Slijk huis" van de weduwe Hengeveld op de Wilpse Klei te Voorst, nabij Deventer. De brandweren uit Voorst, Deventer en Apeldoorn moesten te hulp komen om het vuur te bestrijden, dat door onbe kende oorzaak buiten de boerderij was ontstaan in een graanberg, waarschijn lijk door broeiing, en dat vandaar was overgeslagen naar het achterhuis van De nu al zo lang durende en in hevigheid toenemende staking in Frankrijk heeft hoogst be denkelijke kanten, welker invloed tot ver buiten de grenzen van het land zelf reikt. Directe invloed van stoffelijke aard, maar nog meer in directe invloed van psychologische en morele aard. Ook wanneer men zich geheel houdt buiten het moeilijk te overzien en nog moeilijker te omschrijven sa menstel van oorzaken, dat voor het Voortduren der staking verantwoor delijk is, kan men in redelijkheid vaststellen, dat hetgeen thans in Frankrijk gaande is catastrophaal is voor het land zelf en ernstige af breuk doet ,aan al die internationale saamhorigheidsorganisaties, waarin Frankrijk een sleutelpositie inneemt. Men denke eraan, dat Frankrijk nog altijd gerekend wordt tot de „grote Vier" en zich met ambitie als zodanig pleegt te doen gelden; men denke aan Frankrijks rol in het Westerse verdedigingsstelsel en men vergete ook niet de toch al genoeg moeilijk heden met zich mee brengende posi tie van Frankrijk als koloniale mo gendheid. Wij weten nu wel, dat de Fransen een emotioneel volk zijn, dat zij aan merkelijk minder zwaar tillen aan hun verantwoordelijkheden dan wij, Noorderlingen, en dat een fikse sta king tot de jaarlijks terugkerende Volksgebruiken behoort. Maar het geen thans gebeurt is op geen manier meer te verontschuldigen. De besten dige sociale onrust gaat hand in hand met politieke onstandvastigheid. En het bijwijlen zo pretentievolle Frank rijk maakt door dit alles zichzelf tot een onbetrouwbaar bondgenoot in het Westerse beveiligingssysteem tot grote vreugde van Rusland uiter aard. Ofschoon het niet fraai is op zich zelf te roemen, mag hiertegenover worden gesteld de ernst en het plichtsgevoel, waardoor de zojuist gehouden proefmobilisatie in het kleine Nederland gekenmerkt was en Waarvan wij de lof, voornamelijk aan de Nederlandse militair toekomend, een dezer dagen reeds zongen. Die oefening heeft de deelnemers offers, de belastingbetaler geld gekost, maar zij was nodig ter wille van hoger goed. Het isontmoedigend te zien, hoe nu in Frankrijk voor millioenen en millioenen schade wordt berok kenden hoe de daar heersende so ciale en politieke onrust ontwrichtend Werkt op hetgeen men elders met zelfverloochening poogt op te bou wen. Tengevolge van de staking der arbeiders heersen op het ogen blik in Frankrijk chaotische toe standen. Wegens de staking van het personeel van de Parijse bus sen werden auto's van het leger en van de politie in dienst gesteld voor het vervoer. Reizigers in de Franse hoofdstad klimmen in een tot „autobus" herschapen vracht auto. (Telefoto). het gebouw. Dank zij de aanwezigheid van een brandmuur slaagde men er in het woonhuis voor in de boerderij, te behouden, al brandde ook het dak daarvan af. Men kon het meubilair uit het voorhuis alsmede de varkens uit de boerderij tijdig bergen. Het rundvee bevond zich in de weide. Tijdens de blussing deed zich een hevige ontploffing voor, waarbij de brandweerman Stelder uit Deventer ernstig door scherven werd getroffen. Ook twee anderen, n.l. de jeugdige Kamphuis uit Gorssel, die naar de brand was komen kijken, alsmede een politieman uit Voorst, werden door scherven getroffen. Stelder is naar het St. Josephziekenhuis te Deventer ver voerd. De beide anderen konden door de toegesnelde E.H.B.O.-dienst uit Wiip ter plaatse worden verbonden. Men meende aanvankelijk, dat zich in of nabij de boerderij een 'in de oorlog niet ontplofte granaat in de grond moet hebben gezeten, die door het vuur is aangetast. Zekerheid daaromtrent zal door een nader Onderzoek verkregen moeten worden. De boerderij was ver zekerd. Woensdagmiddag is aan de Lange Laan te Bergum de boerdery van de heer T. Fietersma geheel door brand verwoest. Vermoedelök is het vuur ontstaan bij een brandend petroleum stel. Hoewel de brandweer spoedig met twee spuiten ter plaatse was, viel aan blussen niet te denken. Ook de inboe del is Verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. Te Jislum in de Friese gemeente Fer- werderadeel is Woensdagavond de kapitale boerderij van de heer KI. de Jong tot de grond toe afgebrand. Het vuur, dat vermoedelijk door hooibroei is ontstaan, breidde zich zeer snel uit en ook de inboedel werd een prooi der vlammen. De brandw'eer van Ferwerd had met oponthoud te kampen tenge volge van een wegomlegging die nodig was door reparatiewërkzaamheden aan Premier Joseph Laniel. de brug bij Jislum en kon slechts wei nig uitrichten. In Nieuw-Zwinderen, gemeente Oos- terhesselen, zijn gisterochtend twee boerdery'en afgebrand. Een deel van de oogst, die reeds was binnengehaald, ging verloren. De braryl ontstond in de langs het Zwinderens kanaal staande boerderij van de heer De Boer. Volgens de eige naar is de brand waarschijnlijk veroor zaakt door een loodgieter, die op het dak van de boerderij werkzaam was. De vlammen laaiden reeds spoedig hoog op. Een vonkenregen daalde neer op het rieten dak van de ongeveer 50 meter verder gelegen boerderij van de heer Sikken, die wordt bewoond door de landbouwer Oosting. Ook deze boer derij geraakte in brand. De brandweer corpsen van Oosterhesselen, Nieuw- Zwinderen en Emmen stelden alles in het werk om uitbreiding van de brand te voorkomen. Weliswaar kon van beide boerderijen het woongedeelte gedeeltelijk worden gered, doordat voor- en achtergedeelte van beide boer derijen werd gescheiden door een brandmuur, maar men kon toch niet verhinderen dat de achterste gedeelten een prooi der vlammen werden. Van een der boerderijen stortte het dak in. Enig huisraad kon uit beide boerderijen worden gered. De oogst van de boerderij van De Boer, die reeds grotendeels was binnen gehaald, ging geheel verloren. De heer Oosting had de helft van de oogst bin nen. Ook deze ging in vlammen op. Voorzover thans bekend is, kwamen van de veestapel van de heer Oosting twee varkens in de vlammen om. (Van onze correspondent) Een tien maanden oude baby van de familie A. C. te Noordbroek is op tra gische wijze om het leven gekomen. De ouders hadden 's avonds zitten roken en daarbij was een sigarettenpeukje tussen de bekleding van een stoel ge raakt. Weliswaar heeft men het vuur gedoofd, doch naar de volgende mor gen bleek helaas niet goed. De kamer hing vol rook en het kindje was ge stikt. Een beeld van de felle brand die Woensdagmiddag in Lemmer niet alleen een grote houtloods en een wagenmakerij, maar ook een garage en vijf huizen in de as legde. Het warme weer heeft Woensdag in verscheidene Europese landen records gebroken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste temperatuur sinds 1873. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. België noteerde de warmste dag van het jaar: in Brussel was het 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste thermometerstanden ge meld uit Eindhoven en Twenthe. Het kwik liep daar op tot 32 graden* Deze temperaturen zijn overigens nog maar laag vergeleken hij die in Noord-Afri ka. In vier stations in de Sahara meldde men temperaturen van 49 graden. De gasten van een luxe-hotel aan de Engelse Zuidkust zaten gisteravond verbijsterd by elkaar in de rookkamer. Het kost ruim f 225 per week om te lo geren in bet Thurlestone Hotel hij Kingsbridge in South Devonshire, maar tydens het weekeinde waren twee da mes nog eens f 11.009 extra kwyt ge raakt. Zoveel waren nameiyk de juwe len waard, die door een uiterst bekwa me inbreker van hen waren gestolen. In een radiotoespraak tot het Franse volk heeft premier Joseph Laniel gister avond, op de zevende dag van de stakingen in Frankryk, verklaard, dat z'jn regering niet kan toegeven aan een op deze manier uitgeoefende druk en dat J het parlement niet in speciale zitting zal bijeenroepen* „Ik zeg neen ten aanzien van de staking. Ik zeg neen ten aanzien van de druk op de regering zo zei a premier, „maar dat betekent niet, dat wij neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk weer is hervat". Franse waarnemers za gen in deze laatste zinsnede een aanduiding, dat de regering bereid is in de na bije toekomst met de vakverenigingen besprekingen te voeren over de lonen, ofschoon zy aanvankelijk van plan was om het loonpeil zeker tot het eind van dit jaar onveranderd te laten. De algemene toestand in Frankryk is nog zeer onoverzichteiyk. Op verschillende plaatsen gaven arbeiders b« vitale bedryven gehoor aan requisitiebeveien van de regering, maar elders werden nieuwe sta kingen uitgeroepen of de bestaande verlengd. Laniel verklaarde voor de radio, dat hij volledig begrip heeft voor de arbei ders met kleine lonen. De regering be seft, dat hieraan iets moet worden ge daan. De premier zei te weten, dat er redenen zijn voor stakingen, maar dat betekende niet, dat zij toch niet onge rijmd zouden zijn. De stakingen, aldus Laniel, dienen slechts de zaak van de extremisten, van de vijanden van het be wind. „Als we de tijd krijgen datgene te doen, waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, dan zijn we er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen kunnen scheppen. Hij waarschuwde zijn toehoorders voor de gevolgen van de stakingen op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse toeristen er door worden weggejaagd. Laniel verklaarde, dat de regering zal blijven regeren „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet bevalt". Op de voedselmarkten van Parijs worden de gevolgen van de stakingen intussen reeds merkbaar. Gisteren was er een tekort aan kalfsvlees, eieren, groente en fruit tengevolge van de spoorwegstakingen. Er is evenwel voldoende ander voedsel in Parijs aanwezig om voorlopig in de behoeften van de bevolking te voor zien. Voor kalfsvlees, perziken, toma ten, druiven en eieren lopen de prij zen al op. Het Franse schip „Flandre", dat gistermiddag om 2 uur uit Le Havre zou vertrekken, moest daar een paar uur mee wachten. Om- Dat gebeurde by twee verschillende kraakjes. De tweede diefstal had plaats op Zondag, terwyi de politie juist bezig was om de eerste, van Zaterdag, te on derzoeken. En alsof dat alles nog niet genoeg was, werd Maandag nog voor een waarde van f 1.000 aan juwelen ge stolen van een dame uit Londen, die juist naar de Kanaalkust was gekomen om wat op te knappen na een juwelen- diefstal bij haar thuis.... Zaterdagavond verdwenen er talrijke juwelen uit een kamer op de eerste verdieping, die werd bewoond door een trawler-eigenaar uit Grimsby en zijn vrouw. Zondagmiddag werd er alarm geslagen op de derde verdieping, waar de vrouw van een fabrieksdirecteur voor bijna f 12.000 aan juwelen ver miste. Sinds de eerste diefstal is de po litie onafgebroken bezig geweest met het onderzoek. Zij heeft redenen om aan te nemen, dat de beide eerste in braken het werk zijn van een uitste kend georganiseerde bende, die de be schikking heeft over een groot aantal contacten. Het is mogelijk, dat deze ge vallen verband houden met juwelen- diefstallen, die vorige week werden gemeld uit Truro en St. Ives. Ondertus sen zijn de vrouwelijke gasten er toe overgegaan hoe langer hoe minder juwelen te dragen. „Je kunt nooit voorzichtig genoeg zijn", vinden ze. De vraag is nu, of de brutale dieven het zullen wagen om nog een vierde keer hun slag te slaan. De politie heeft het zekere voor het onzekere genomen en zij bewaakt op het ogenblik zorgvuldig alle 120 kamers, die het Thurlestone Hotel rijk is. streeks 500 passagiers moesten eerst per bus van Parijs naar de havenstad worden gebracht. Achter de lange rij bussen volgde een hele karavaan vrachtauto's met de bagage. In Nantes en Duinkerken staakten de officieren en de matrozen van de koop vaardij. In Nantes namen ook de scheepsdoktoren aan de staking deel. In Marseille zijn de matrozen na een staking van een dag weer aan het werk gegaan. Op het personeel van de Ma rine-arsenalen is een beroep gedaan om vandaag te gaan staken. (Vervolg op pag. 7) De Vereniging van Belgische tandart sen heeft een mededeling gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat sedert bijna een jaar verscheidene Nederlandse „tandheelkundige instellingen" op groei ende schaal Belgische patiënten „ronse len". De cliënten worden, aldus de mede- Er blijft weinig over van de lief de, als men alleen iets over heeft voor mensen aan wie men zelf iets deling, per autocar van en naar hun woonplaats gebracht en men belooft hun een prettige dag in Holland. Die pret tige dag bestaat in het trekken van de daarvoor in aanmerking komende tan den en het zonder verwijl vervangen daarvan door een gebit van „superny lon". De Belgische tandartsen merken op, dat er geen „supernylon" bestaat voor gebitten. Het onmiddellijk aanbren gen van gebitten op open wonden heeft geen medische waarde en de gebitten passen bijna nooit. Het is duidelijk, zo zeggen de tandartsen, dat het hier geen medische instellingen betreft, maar han delsondernemingen, die de beginselen van de geneeskunde met voeten treden en strafrechtelijk vervolgd zouden wor den indien zij haar praktijken in België zouden uitoefenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1