Hoe vijftig jaar geleden in Haarlem kermis gevierd werd Attracties stonden van Spaarne tot Nassaulaan Vijf eeuwen speelkaarten Haarlems Vleeshal in A V Goede de bekenden'5 voor rechtbank Maand gevangenisstraf voor Zweed en Noor «r EEN STUK EUROPESE VOLKS CULTUUR SIGAREN FLEURIGE ROLLER-SHOW OP HAARLEMS ZOMERFEEST Een bril? natuurlijk; as* Oude kermisgast Schrijnemaekers vertelt Huidige plaats toch maar de beste Jonge beklagenswaardige zwervers Sigarenwinkel in St. Jansstraat bestolen Charmante behendigheid GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS FEDERMANN, JAN VAN DER PIGGE M DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Wai UNCOIi doei, doei geen enkele andere wrijf was De beste in Nederland Burgerlijke Stand SINTERKLAAS IN HAARLEM Bij Spaanse tempe ratuur Kinderen uit Oude Tonge maken rondvaart EXAMENS. A.N.W.B. vraagt aanvulling stoplichten brug te Aalsmeer Onderscheidingen voor Haarlemse spuitgasten Waterstanden Weldoener bestolen li-f' f WF Veertig jaar Herwonnen levenskracht Haarlemse actie onder ere voorzitterschap van de bisschop HEEMSTEDE Behulpzaamheid is maar alles „Res Nova" ging met de kinderen uit JEUGDKOOR „INTER- NOS" Groot succes in Obern- kirchen Beurs van New York Advertentie In een der Haarlemse huizen rondom de plek, waar momenteel de draaimolens lustig zwieren en het hoofd van Jut steeds opnieuw zich goedmoedig laat beu ken, woont een man, aan wie mer- over het kermisbedrüf met al wat er bij hoort niets nieuws meer behoeft te vertellen. Zoals het een werkelijk zoete jon gen betaamt, werd de heer D. Schrijnemaekers geboren in een suikerkraam er gens in Haarlem; als wieg diende een eenvoudige kist, die tevoren gevuld was geweest met allerlei lekkernijen. Zo was kermis-rumoer het eerste geluid, dat zijn orer. opvingen en van zijn geboorte af is hij opgegroeid in die typische ker- misatmosfeer, welke een gewoon mens zo fascineert, maar toch nooit zal begrij pen. En iemand, zo vertelt de heer Schrijnemaekers, die eenmaal raakt in de ban van deze sfeer, kan zich nauwelijks hiervan bevrijden. Onze gastheer begon zijn zelfstandige loopbaan als kermisexploitant met de kapitale som van f 2,45. Hiervoor kocht hij op een dag een stuk batting van HU cent, een kilo 5-duimers en 4 pakjes nougat van 10 cent per stuk. Verder leende hij nóg 3 hamers. Met behulp van deze attributen vervaardigde hij een spijker- blok, waarop de mensen voor 10 cent 4 klappen mochten toebrengen. Gelukte het om de spijkers in het hout te jagen, dan ontvingen zij als prijs een pakje nougat. Op deze bescheiden voet breidde hij langzamerhand zijn zaken uit en richtte op een goede dag een vrolijke keuken in, waardoor zijn verdiensten weer toena men. De keuken vrolijkte haar exploi tant zo op, dat deze weldra een schiet tent op touw zette en zijn geluk beproefde met een hengeltent. De prijzen fabriceerde Schrijnemaekers meestal zelf. In 1940 verscheen hij dan op de Zaan- damse kermis met een schiet- en hengel tent en bovendien met een oefenings- speltent. Daar wist hij met zijn attracties de mensen dermate te boeien, dat hij van het verdiende geld een volledige draai molen kon kopen. Deze molen moest met de hand worden voortbewogen, weshalve hij in Castricum, waar hij deze attractie het eerst in gebruik stelde, 16 jongens engageerde, die wat graag mee hielpen om het draaituig aan de gang te houden. In 1947 ging een lang gekoester de wens in vervulling. Toen kocht hij namelijk voor f 5000 de stoomdraaimolen van Roels Benner. Hij heeft zijn aan winst echter nooit in exploitatie kunnen brengen, aangezien de machine onder toezicht van het stoomwezen stond, welke instantie het mechanisme te ver sleten achtte. Gelukkig heeft de heer Schrijnemaekers zijn aankoop nog onge daan kunnen maken. In 1948 verscheen hij op de Boter markt in Haarlem één dag met een berg- en-dal baan, welke hij voor f 15.000 had gekocht. Na een tijd met dit apparaat rondgereisd te hebben deed hij deze broodwinning weer van de hand en schafte hij zich een zweefmolen aan, die hij tot op heden nog in bezit heeft. De laatste jaren is er van reizen weinig meer gekomen aangezien onze gastheer van eind 1947 tot eind 1952 af voorzitter is geweest van de vakgroep Kermisin- richtingen. Deze vakgroep is thans in liquidatie, zodat de heer Schrijnemae kers verwacht in 1954 weer op stap te kunnen gaan me zijn zweefmolen. Tot zover het veelbewogen leven van onze gastheer. De heer Schrijnemaekers wist echter nog tal van interessante herinneringen op te halen van het kermisbedrijf in het begin van deze eeuw. Vergeleken met wat vroeger allemaal te zien was op de Haarlemse kermis in de eerste week van Augustus is er nu maar weinig te beleven. De Nassau laan en de Gedempte Oude Gracht tot het Spaarne aan toe waren bezet met veelsoortige attracties en kraampjes. Verder was de Grote Markt een cen trum van vermaak, waar naast de Vleeshal de bioscope van Albert Frères stond opgesteld. Het beeld werd echter overheerst door de geweldige stoom- carroussel van Tewe, het vermaak voor de élite! Tegenover de Ned. Mid- denstandsbank bevond zich de kraam van Willem Stuvé, die als eerste exploi tant een stoommachine voor verlichting in gebruik had. De eenvoudigen van geest in die da gen verdrongen zich voor het duivelse apparaat in de verwachting, dat er mooie repen nougat uit te voorschijn zouden komen. Op de Botermarkt was in die week het bekende panopticum van Landestein en Rechter verrezen, waar de beroemde figuren van die da gen levensgroot te zien waren. Van heinde en verre kwamen de stoomboten van „Bus" over het Spaarne aanvaren met passagiers, want de Haar lemse kermis gold toen als de beste van Nederland; voor I cent kon men drie minuten de wereld onder zich weg zien draaien en voor 5 cent mocht men de sensatie smaken van een rit met die magnifieke stoomcarroussel. Het variété GEBOREN: H. de VriesHeijdel, M. C. TimmerAarnink, W E. joosten— Sanders, Th. J. Rooswinkel—Dikker, J. E. Valkenier—Blok, allen zoon; H. Vos —Reurink, G. Petri—Nijssen, C. A. Doe- YenEdam, A. C. C. van Marionvan der Woordt, A. H, RoskamWester, M. W. van der PolBooms, allen dochter. ONDERTROUWD: S. Warmerdam en W. van Beek, G. Jansen en H. M. Ach ten, C. J, Janssen en M. C. Wolff, N. J. van Leeuwen en M. W. van de Nes, A. M. Kuijpers en M. G. Boogaards, H. H. Hendricks en H. J. M. Sanberg J van der Leden en A, M. C. Koning, H. R. J. Rodenburg en E. E. van den Haak, J. W. van der Waag en J. Bronkhorst. Th. J. H. Kentrop en C. M. C. Braak, D. Hup en W. K. Wittekoek, J. Degenhart en M. A. Schuijt, A. Magito en J. A. Helm, J. Coule en H. J. Bos, J. Berg man en A. Luiten, A. D. Zinkstok en Chr. de Vries, A. P. Preijde en F. G. M. Schouten, C. L. Bilars en C. C. Barn- hoorn, F. H. Laagewaard en H. J. van Eijken Ch. van Arum en P. J. Huis, J. van Heeren en M. H. West, R. Men del en W. Meijer, A H. C. van den Bosch en H. L. Th. Frie, A. de Boei en M. A. Volkerink, A. C. van der Weij- den en M. Nessen, H. J. Mahieu en P. J. Stouten. GETROUWD: J. Steinbach en W. Wijtkamp, K. Poelgeest en M. S. N. Ote- mann, H. J. van Kuijk en H. j. W. de Lorijn, W. A. de Jong en G. M. van der Horst, J. H. Koster en J. M. Schabbing, H. G. Houterman en W. de Vries, H. Lerch en H. E. Doornekamp, L. L. P. Angenent en E. M. Drogtrop, P. N. Spee en W, J. Bos, J. B. Boon en H. Th. Mes, J. Haak en en I. Frey, A. J. Bak en M. S. Vrij. W. J. Admiraal en E. J. Vaupeil, A, J. van de Wetering en J. van Bogget. J. C. R. de Regt en M. C. de Koning, D. Oude- jans en C. D. van Eek, H. Bos en W. A. van Koningsbruggen, P. van der Zalm en A. Soer. G. J. A. Lokerse en C. Vahrmeijer, C. L. M, Kieboom en B. J. van Damme. OVERLEDEN: H. W. de Graaff—Bos man 61 j., Emmaplein; T. Bouwman, 75 j., Zwaardstraat. was veel duurder; voor niet minder dan 25 cent verkreeg men toegang, doch het was dan ook do moeite waard. En daar de honger na al die belevenissen ge stild moest worden, hadden de bonni- seurs bjj de poffertjeskramen op de Ge dempte Oude Gracht meestal niet veel werk om het publiek naar binnen te lokken. Of anders bracht men een be zoek aan de wafelbakker Wesseling, die de lekkernij voor ieders ogen bereidde. Omstreeks deze tijd is het ook ge beurd, dat twee Nederlandse kermisgas ten een bezoek brachten aan de kermis in Duitsland en daar de Cakewalk in werking zagen. Toen was deze attractie in Nederland nog niet bekend. Wat de den nu de beide Hollanders? Des nachts, als alles rustig was, kropen zij onder het tentdoek door en bij het licht van een lucifershoutje bestudeerden zij nauwkeurig de constructie van het me chanisme. Na 4 nachten had de cakewalk voor hen geen geheimen meer en togen zij naar Nederland, waar binnen korte tijd op 16 verschillende plaatsen cake walks verrezen! De heer Schrijnemae kers kan zich nog goed herinneren, hoe in 1914 de Haarlemse kermis een kwar tier voor de aanvang werd afgelast in verband met de mobilisatie. Ja, er is in 40 jaar veel veranderd. Een draaimolen die werd voortbewogen door een paard, zou de tegenwoordige jeugd vermoedelijk links laten draaien. IA-at was dat ook voor een tempo! Bo vendien wil men nu zelf een handeling verrichten teneinde invloed uit te oefe nen op de gang van zaken. Denk maar aan de autoscooter, waar de altijd zo Bovengedeelte van de voorgevel van de ouderwetse stoomcaroussel. voorzichtige autobestuurder zich eens heerlijk kan uitleven zonder ongeluk ken of celstraf in het vooruitzicht. Op sociaal gebied is het voor de ker misgasten heel wat verbeterd. Momen teel heeft zelfs al het personeel eigen slaapwagens. Iedere exploitant is nu in organisatorisch verband opgenomen en aangesloten bij een van de drie licha men, waarvan de grootste de R.K. Bond van Kermisexploitanten is. De zielzorg onder de katholieken wordt uitgeoefend door de welbekende pater Brox, een zeer geziene figuur ook bij andersden kenden. Hoe is de verhouding tussen de ex ploitanten onderling? In hun financiële aangelegenheden zijn zij tegenover el kaar zeer gesloten, doch zodra er een collega in nood is, wordt alles gedaan om hun kameraad uit de penarie te hel pen. Hun grote eensgezindheid is wel treffend tot uiting gekomen tijdens de watersnood. Terstond organiseerden de kinderen van de exploitanten, die door de ramp geen schade hadden geleden, een inzamelingsactie voor de getroffen Zuiderlingen. Tot slot vroegen wij de heer Schrijne maekers, hoe de exploitanten dachten over deze Haarlemse kermis. Onze gast heer verklaarde, dat de terugkeer naar de Nassaulaan een gelukkig idee is ge weest. De exploitanten, voornamelijk Friezen, Groningers en Brabanders, zijn ook over de financiële ontvangst tevre den, daarbij rekening houdend met de vele uitgaven, welke de Haarlemse be volking reeds heeft gedaan tijdens de Flora- en andere festiviteiten. Zaterdag wordt natuurlijk de klap op de vuur pijl verwacht. Overigens maakt het voor een echte kermisgast, die doorgaans bedeeld is met een flinke dosis ondernemingsgeest, niet veel uit, waar hij zijn tent opslaat; „Overal wordt brood gebakken", zo luidt zijn stelregel. Het woord „Kermis" wandelt op zijn laatste pootjes, zo meent de heer Schrijnemaekers. Officieel heet het ver maak, dat nu de anders zo rustige Nassaulaan met rumoer vervult, Luna park, Zodat alweer een vertrouwde term, die vaak zulke prettige herinne ringen oproept, uit onze spreektaal dreigt te verdwijnen. Het kaartspel wordt beoefend vanaf volksvermaak tot society-spel, als ontspanning na drukke bezighe den, maar ook om de verveling te ver drijven. Het is een zeer verbreide vorm van spel, maar de schare die de kaarten met grote vaardigheid schudt, ze achte loos deelt en met sfinxachtige blikken de spanning opjaagt en met vernietigen de slagen het spel in hoog tempo naar het einde jaagt, zal nauwelijks vermoe den dat er méér dan dat éne type kaar ten bestaat, dat zij in nauwelijks opge merkte varianten overal aantreft. Er is zeker een sterke traditie in het uiterlijk van de speelkaart. Maar er be staan verscheidene kaartsystemen die verwant zijn aan het hier ingeburgerde, of historische systemen waaruit de hui dige zich hebben ontwikkeld. Er zijn er, met andere tekens dan klaveren, harten enz. en ook met heel andere figuren dan heer, dame, boer, er zijn er, met onze waarde-telling, maar dan geheel fantastisch uitgevoerd. Om van de sy stemen van Azië nog maar te noemen: de Perzische houten kaarten, die koste lijke gelakte miniaturen dragen, idem ronde uit Hindoestan, Japanse domino- kaarten met kleurige arabesken als mo derne abstracte schilderijen, en Kore aanse in de gedaante van bamboe spa tels. Een rijke historische collectie, die van dit alles een overzicht geeft, wordt, naar men kan weten, momenteel tot 5 Sep tember ten toon gesteld in de Vleeshal. En daar bleek ons dan, welk een rijk stuk volkscultuur de speelkaart in Europa tot in de 18e eeuw geweest is. Haar schoonheid is verwant aan die van de antieke speculaas- en taai-plan ken. de merklappen en de draaimolen- paarden (die men tegenwoordig in En geland verzamelt), legenden en volks liederen: een pretentieloze, oer-eenvou- dige schoonheid, ontstaan uit traditie, goede smaak en liefde voor het werk stuk. Misschien is het juist om deze nis- ttorische eigenschappen dat de naïeve kunst van het volk, tegenwoordig zo in trek is! Het zijn vooral het sterk-ornamenten- spel met de Duitse waard tekens: Rood, Loof, Eikel en Bellen, en de Franse Vele bewoners van Haarlem- Noord, die gistermiddag wat uit puften van de hitte, sprongen ver baasd op, toen buiten plotseling honderden kinderen begonnen te zingen: Zie ginds komt de stoom boot Zij konden in iedere stemming verkeren, maar zeker niet in die van 5 December. Nu was er wel geen stoomboot te bekennen, maar op het terrein te genover de jachthaven zagen zij zo waar een heuse Sinterklaas in vol ornaat in gezelschap van een com pleet uitgedoste Zwarte Piet. De kinderen van een speeltuinvereni ging, voor wie dat Spaanse duo was gekomen, bleken bij alle hitte nog wel wat enthousiasme te kunnen op brengen, maar de omwonenden en voorbijgangers konden de sfeer moeilijk vatten. Wat de temperatuur betrof ging het er Spaans toe, en in Haarlem-Noord had men in ieder geval de primeur. Onze strijd tegen de te vroege komst, van Sinter klaas kan nu wel opgegeven wor den. Of was deze Sint soms te laat? beelwkaarten, cjie die primitieve schoonheid' bezitten om welke men ze kaart voor kaart zou willen omlijsten en aan de muur hangen. anvankelijk warden de kaarten gedrukt van een houtsnede en tot welk een rijke detaillering en kleurindeling de toen reeds vaststaande figuren d'e kaartsnijder geleid hebben, kan men bij vitrines vol aanschouwen. Er zijn ook unica, uit liefhebberij en huisvlijt ontstaan, zoals dat met damast beplakte, en een heel fraai spel, kost baar van aanzien, is gemaakt van inge legd stroo, prachtig van tekening, kleur en materiaalbewerking. Een enkele fa milie, zoals de Bentivoglio uit Bologna, liet zich in het jaar 1700, geheel privé, een spel graveren en drukken. Later zijn er veel omspelingen ont staan. Grappenmakers hebben van de waardetekens zoekplaates gemaakt door ze in louter gefantaseerde taferelen, soms hel geestige, in te bouwen. Ook vreemde figuren, zoals de per sonages uit Schiller's „Maagd van Or leans" ofwel de figuren van Shake speare, die eigenlijk evenmin waarde in het kaartspel hebben, werden op de kaarten gegraveerd. Het kartspel scheen, als middel om politieke propaganda te voeren of om ideeën te verbreiden, heel doeltreffend te zijn, getuige de vele varianten op dit thema. Hettoepassen van karikaturen, spotr prenten, grotesken, ambachten, deug den en landsaarden, gaven het kaartspel een bijfunctie. Maar dat alles in onbruik geraakt. Nauwelijks iemand weet daar meer iets van. speelt weer met de traditionele kaarten, waarop de academische waar- de-aanduiding. en slechts een tentoon stelling als die in de Vleeshal brengt deze betrekkelijke uitwassen terug in de herinnering. oor de traditionele kaarten die thans in de handel zijn, heeft men echter niet de fraaiste voorbeel den gekozen. Wel zijn er pogingen te zien om een „moderne" kaart te ont werpen en men mag deze evenmin ge slaagd noemen, behalve juist de door een kind ontworpen Franse kaart (106)! Maar zouden kunstenaars als de humo- Advertentie Onze eigen merken wor den voortdurend getest op kwaliteit, kleur en brand. Wij verkopen de allerfijnste sigaren tegen relatief lage prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 81 Morgen en overmorgen maken de kinderen uit Oude Tonge. die thans in Haarlem verblijven, een rondvaart door de stad en omgeving. Dat is mogelijk gebleken dank zij de medewerking van rederij Zekveld. De kinderen maken de rondvaart in groepen van 60. De eer ste begint morgenochtend om negen uur. ristische tekenaar van de „New Yor ker": Saul Steinberg, of om dichter bij huis te blijven: Jozef Cantré, de Vlaam se houtsnijder, de wonderlijke graficus Esscher of de geraffineerde typograaf Otto Treumann, die rechtstreeks met de drukmaterialen zijn typografie be drijft, geen modern kaartspel kunnen ontwerpen ontwerpen die althans voor de goede antieke kaarten niet in kwaliteit hoeven onder te doen? L. T. HAARLEM. Voor de Hoofdacte-exa- mens zijn geslaagd in afd'. B de heren: J. J. Scholte, Amsterdam; Th. J. M. Schoorl, Haarlem; C. J. Semeijn, Am sterdam; L. J. Smit, Marken; C. H. v. Staveren, Haarlem; Th. v. d. Zee, Haar lem en mej. A. C. Baltus, Egmond-Bin- nen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Sterren stralen overal" (ge prolongeerd), a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: kinderpro gramma. Palace: „The Crimson Pirate". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Mor gens 10.30 uur: „Gevleugelde acrobaten" Luxor: „Robinson Crusoë en Co.", a. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The quiet man" (geprolon geerd). Eoven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur: Jeugdpro gramma. Lido: „Melody Time", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In voorprogramma: „Ballet der watervogels", 's Morgens 11 uur: Va- cantieprogramma City: „Op de bres". Boven 18 jaar. Tij den: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. In voorpro gramma „Metroscopix". 's Morgens 10.30 uur: Vacantieprogramma. Spaarne: „Circusbloed", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Maandag tot en met Donderdag: „Een Koningin wordt gekroond", 2.30 en 8.15 uur. Donderdag 13 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling d'oor de heer Giinther Fischinger, Duitsland, 1516 uur. Beiaardbespeling door Arie Peters, stads- beiaardier 2021 uur. Muziektent achter „Dreefzicht": Concert door „Crescendo", 20 uur. Stoops Bad: Internationale waterpolo- wedstrijd tussen Spaanse ploeg en Ned mil. zwemploeg, 7 uur. Vrijdag 14 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door de heer F. de Nie uit Leiderdorp 1212.30 u. Grote Markt: Concert door Harmonie kapel N. Z. H. V. M„ 20 uur. Ruïne van Brederode: „De Ghesellen van den Spele" met het middeleeuwse spel „Esmoreit", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 14—17 uur. Di., Do., Za. des avonds van 710 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1 17 uur. Kunsthandel Leffelaar, Gr. Markt 14. Te keningen en Grafiek van Jan Förrer. Ge opend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 14 Aug.). Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 10—12 30 en van 13.3017 uur. Zondag va 1417 u. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.3020.30 uur (t.m. 16 Augustus). Lunapark op de Nassaulaan (t.m. 15 Aug.). Herhaaldelijk komt het voor, aldus de A.N.W.B., dat automobilisten bij de brug over de Ringvaart te Aalsmeer, in de provinciale weg HaarlemHilver sum, tot aan de afsluitboom doorrijden, in plaats van bij het rode licht te stop pen. Hierdoor wordt de afwikkeling van het verkeer op het verkeersplein be lemmerd, terwijl men bovendien de kans loopt geverbaliseerd te worden. De Bond heeft dan ook voorgesteld onder de lichtbak een bord te plaatsen met het opschrift; „Verkeer over de brug hier opstellen indien rode pijl brandt". In het gebouw van de Haarlemse ke gelbond heeft de Haarlemse vrijwillige brandweer gisteravond haar jaarlijkse corpsavond gehouden. Bij deze gelegen heid is een aantal lagere manschappen bevorderd en tevens diverse onderschei dingen uitgereikt aan degenen, die de meeste keren bij een brandmelding wa ren opgekomen. De hoogste onderscheiding, be staande uit „3 gekruiste gouden bijltjes en de helm" ontving de onderbrand' meester J. J. Pellé en de heer J. A Krug. De „2 gekruiste bijltjes" werden uitgereikt aan de heren A. v. Roode, J. F. Bekker en G. Fortgens. Tot slot werd de heer H. v. Heeren begiftigd met Je gouden bijltjes". Na afloop van de fees telijke uitreiking werd de film over de Olympische Spelen in Helsinki vertoond. (Van onze verslaggever) „Goede bekenden van de Justitie" zo heten de verdachten, die Dinsdag voor de Amsterdamse rechtbank moes ten terechtstaan. Jonge zwervers, bekla genswaardige figuren, die bepaald niet door het leven waren verwend en timi de, in elkaar gedoken, soms huilend hun schuld bekenden. De Officier van Justitie had een standaard-maat voor hen: een jaar gevangenisstraf. Een jongeman, 23 jaar oud en deson danks nog maar een fietsjongen, had 130 gulden verduisterd ten nadele van zijn patroon, een filiaalchef in Amsterdam- Zuid. Honderd gulden had hij meege kregen als wisselgeld en bovendien nog kruidenierswaren, terwijl hij bij klan ten betalingen moest innen. Hij was pas aangenomen „door het hoofdkantoor", zeide de filiaalchef als getuige gehoord. En wegens het gebrek aan fietsjongens had men blijkbaar maar niet naar de an tecedenten van de jongeman geïnfor meerd. Hij was al een paar maal ver oordeeld! De jongeman was met de 100 gulden en het van de klanten ontvan gen geld aan de zwier gegaan. Een klein gedeelte: ruim 28 gulden zag zijn pa troon later terug. Merkwaardig was dat de verdachte wel eens geld naar de bank had gebracht: 2000 gulden, zonder een cent achter te houden. Het psychiatrisch rapport noemde de jongeman verminderd toerekeningsvat baar. De Officier vroeg een jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. De verdediger wees op de moeilijke huiselijke omstandigheden van de jon geman, die aan zijn lot is overgelaten. Een 38-jarige zwerver, schoenmaker van beroep maar in feite zowel zonder woonplaats als zonder beroep, had de fiets van zijn weldoener ter leen gekre gen en op het Waterlooplein verkocht. Op de fiets mocht hij werk zoeken hij een fabriek in Huizen. Maar volgens zijn zeggen had hij, op de fiets gezeten, wel naar Huizen willen rijden maar zijn lichaam had hem naar Amsterdam gebracht. Hij had geen on derdak noch werk en een 31-jarige Hü- versumse stoffeerder had zich over hem ontfermd. Die barmhartigheid was slecht beloond. De Hilversummer kon zijn eigen fiets van het Waterlooplein terug halen! De zwerver was al twaalf maal ver oordeeld en de Officier van Justitie noemde hem dan ook een hopeloos geval- Hij eiste een jaar gevangenisstraf. De verdediger herinnerde eraan dat de va der van verdachte kermisreiziger was en dat derhalve de zoon het zwerven al in zijn jeugd meekreeg. De verdachte heeft tijdens ds oorlog zeer verdienstelijk ille gaal werk verricht maar is later volko men aan de grond geraakt De derde verdachte, al net zo ongeluk kig als de anderen, was met de f iel s van zijn meisje naar Enschede gereden en had daar het rijwiel ten eigen bate verkocht. Ook deze verdachte, een 25- jarige Amsterdamse los-werkman, was al zes maal veroordeeld. Het psychiatrisch rapport vond hem verminderd toereke ningsvatbaar. Desondanks wil zijn meis je nog met hem trouwen en de schoon ouders zullen dan toezicht op hem uit oefenen. De Officier van Justitie vroeg weer een jaar gevangenisstraf met voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering. Uitspraak in al deze zaken 25 Augus tus. Een 24-jarige Zweedse zeeman was voor het eerst van zijn leven buiten gaats en daarbij in Amsterdam terecht gekomen. De eerste kennismaking met onze stad bezegelde hij met een grole hoeveelheid alcoholisch vocht, dat hem nogal erg benevelde. Hij was op stap gegaan met het koks maatje van zijn schip maar raakte on derweg deze medeschepeling kwijt en was juist van plan ergens aan de kant van de weg zijn roes te gaan uitslapen toen hij een Noorse collega ontmoeite. Was dat nu maar niet gebeurd want het kostte hem Woensdag een maand gevangenisstraf! De Zweed heeft n.l. op 28 Juli j l. de Vrijdag 14 Augustus Hoog water: 6.15 u. en 18.36 u. Laag water: 2.06 u. en 14.16 u. Een zomerfeest kon Haarlem de dag van gisteren met recht noemen en voor al in de avond trokken velen de deur uit om van de overdaad van de warmte wat te bekomen. De paar duizend men sen, die samengepakt zaten in de Oude Sint Bavo, zijn er wat dat betreft niet zo goed aan toe geweest als degenen, die buiten een plaatsje hadden gezocht rond het demonstratie-terrein, dat op de Gr. Markt was afgezet voor de Hollandia- Roller-show. De rolschaatsclub „Hollan- dia" uit Den Haag liet namelijk in sa menwerking met HKRC zien, wat op de rolschaats kan worden gepresteerd. En dat bleek heel wat te zijn. Al was de charme buiten de lijnen minstens even groot als daarbinnen, de rolschaatsende jongelui voegden daaraan nog een dosis techniek toe, die bij enkele nummers Op de Grote Markt werd Woensdagavond een rolschaats- demonstratie gegeven. Nelly Maas tijdens een Kür. toch wel vei bluffend genoemd mocht worden. De heer- J. Kraakman sprak namens „Haarlems Bloei" een kort openings woord en de heer Ekering, de voorzit ter van Hollandia, maakte het met zijn inleiding zo mogelijk nog korter. Het programma zelf werd ingezet met een instructief nummer, waarbij de trainster tekst en uitleg gaf. De rol- schaatskunst telt 64 figuren en enkele daarvan demonstreerden de Hollandia- meisjes met veel gratie. De toeschou wers kregen daarmede reeds een joyeus voorproefje van wat hun verder te wachten zou staan. Lies Straatman bracht daarop een muzikale fan tasie met veel fleur en J ohnny van Houwelingen bleek niet ai- leen een kostelijke grappenmaker te zijn, doch in zijn nummer „Hoe leer ik rolschaatsen" liet hij een zeldzame be hendigheid zien en de manier, waarop hij als het ware lig gend over het weg dek „rolde", oogstte terecht zeer grote bijval. Enkele „Kuren" werden knap gerold en hoewel „Bruintje Beer en de temster" niet bepaald over rompelend was, muntte Pera v. Rijn als de temster toch uit met haar pirou ettes. De rol-hockey- wedstri.jd bleek niet zo heel spectaculair te zijn en waar wij niet in de gelegen heid waren het ge hele programma te volgen, mogen wij nu volstaan met op te merken, dat de toeschouwers in ie der geval hebben kunnen genieten van staaltjes behen digheid. Het gehele programma droeg uiteraard een show karakter en de fleu rige kledij zette daar nog eons extra haar stempel op. De toeschouwers, die voor een roller-show gekomen waren, hebben dus het vol le pond gekregen. Tegelijk met het veertigjarig jubi leum van „Herwonnen Levenskracht", de R.K. Vereniging tot bestrijding der tuberculose, viert ook de afdeling Haarlem haar veertigjarig bestaan. Er is een financiële actie op touw gezet met een jubileum-comité onder voor zitterschap van de heer A. J. Overtoom en met een comité van aanbeveling onder ere-voorzitterschap van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Voorzitter van dit comité is de burge meester van Haarlem en verder hebben daarin zitting de wethouders A. Ange nent en W. Bakker, de voorzitters der viji standsorganisaties, dr. W. B. Smit, directeur van de Gem. Geneeskundige Dienst en dr. S. J. van Slooten, direc teur van het consultatiebureau te Haarlem. „Herwonnen Levenskracht" gaat haar werkterrein uitbreiden en wil dit jubi leum benutten om de grondslag te leg gen voor de strijd tegen de.rheuma en aandacht te schenken aan de bestrijding van kanker, asthma en andere volks ziekten. Duizenden rheuma-lijders wachten op uitzending en doelmatige behandeling, terwijl er voor honderden asthma-patiënten een oplossing gevon den moet worden, die aan hen levens vreugde verzekert en een zo goed mo gelijke ontwikkeling van hun levens kansen. De 16-jarige v.d. P. uit Heemstede gin gper rijwiel naar het plaatsje Mont- ferland om daar zijn vacantie door te brengen. Onderweg werd hij aangere den door een auto en bleef bewusteloos gen; de bestuurder van de wegen reed in het gras aan de kant van de weg lig- door. Daarna passeerden andere wegge- gebzruikers waaronder er één was die belangstelling had voor de knaap, al thans voor zijn portemonnaie, want hij haalde er 14 gulden uit. Eerst veel later nam een automobilist de jongen en zijn rijwiel mee naar Utrecht en liet hem door een arts onderzoeken. Daaruit bleek dat het ongeval bijzonder goed was afgelopen, want behalve enige schaafwondjes mankeerde de jongen niets en ook zijn rijiwel was er goed af gekomen. Maar de veertien gulden wa ren en blijven weg. Meer dan 250 kinderen van de leden van de buurtvereniging hebben Woens dag weer een buitengewoon geslaagde dag gehad. I nzes grote touringcars toog des morgens het gezelschap met de no dige leiders en leidsters naar de be- ïoemde speelplaats te Valkeveen en daar heeft de jeugd zich ondanks de hit te uitstekend geamuseerd. De zeer hoge temperatuur oefende niet de minste na delige invloed uit op de eetlust van de jeugd, want 2000 kadetjes werden zon der veel omslag sodlaat gemaakt en daar kwam nog de nodige snoeperij bij, zo dat er niemand reden tot klagen had. Des avonds te half negen kwam de stoet juichend en zingend, voorafgegaan door het Fanfarecorps „Excelsior" op honderden familieleden. Opgetogen over het Res Novaplein aan, opgewacht door deze mooie dag welke niet de minste moeilijkheden heeft opgeleverd, zelfs geen buil of schrammetje, gingen de kinderen naar huis, waar natuurlijk lan ge verhalen werden gedaan over dit ook nu weer succesvol uitstapje en het be stuur was zowel „Excelsior" als de poli tie uiterst dankbaar voor de verleende medewerking. ruit van de buitendeur van een sigaren winkel in de St. Jansstraat ingetrapt, waardoor de Noor in de winkel kon klimmen. Als men nu denkt dat het de zeelieden om rookgerei voor henzelf te doen was dan vergist men zich want de sigaren en sigaretten, die ze uit de winkel wegnamen, wilden ze aan de voorbijgangers uitdelen en daar deze mensen voor de „gaven" bedankten heb ben ze de tabakswinkel op straat gewor pen! De politie heeft hen tenslotte op gepakt en opgesloten. De Zweed en de Noor stonden Woens dag voor de Amsterdamse politie rechter terecht in tegenwoordigheid van de Zweedse consul te Amsterdam, di» speciaal gekomen was om op te letten dat de tolk goed zijn werk deed. De jongemannen gaven alles rouwmoedig toe en beloofden na hun verdedigers de schade te zullen vergoeden. De Officisr van Justitie vroeg zes we ken gevangenisstraf tegen ieder. Ze zullen na het uitzitten van hun straf over de grens worden gezet. De verdediger van de Zweed1 wees et op dat deze zeeman in Zweden nog voor een disciplinair college zal moeten ver schijnen en dan nog eens gestraft wor den. Hij vroeg dan ook een straf gelijk aan het voorarrest. De verdediger van de Noor sloot zien. hierbij aan, al gaf hij toe dat deze Noor wel wat meer op zijn kerfstok heeft dan de Zweed, die nooit is veroordeeld. Beiden waren echter stomdronken toen het gebeurde. De politierechter gaf ieder een maand gevangenisstraf. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De reis van he tjeugdkoor „Inter-Nos" dirigent Jan Booda, naar Oberkirchen m Duitsland in een enorm succes. Vrijdag 7 Augustus zong het koor op uitnodiging in de prachtige Kurtuin, van het Staatsbad Pyrmont. Een memg- tete van 2000 bezoekers luisterden aandachtig naar de voordracht der lie deren en cantaten. Enkele delen van het concert werden door de West Duitse Radio uitgezonden en het succes was wel zo groot, dat de heer Booda genood zaakt was twee toegiften te geven. Zaterdag 8 Augustus was de grote avond in Oberkirchen. Vele bezoekers moesten zich met een staanplaats in de concertzaal tevreden stellen. Het „Slaumburger-marchenkoor", dat na het éclatant succes in Engeland (het behaal de in Wales de hoogste prijs) mede werkte, zong prachtig en vooral een nieuw duet van Heidemarie en Hille- gard, slaagde bijzonder. Inter-Nos zong zijn liederen mei mooie voordrachten. Tot slot werd ge zongen de avondcantate van Cahh. van Rennes met altsolo van mevrouw A. Booda-v. d. Steen. In het raadhuis had een officiële ontvangst plaats en verder was er een allergezelligste feestelijke bijeenkomst van alle deelnemers. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen 11/8 Anaconda Copper 32% Bethlehem Steel 5114 Chrysler Corp. 71% General Electric. 73% General Motors 60 Hudson Motors 11 Kennecott Copper 63% Montgomery ward 59 North American Can 20% Radio Corp. 25% Republic Steel 49% Shell Oil 75% Southern Pacific 44% Southern Railway 45% Tidewater 23% U.S. Steel 38% 12/8 32% 52% 70% 75 60 60 20% 25% 50% 75% 44% 46% 23% 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2