WIENER SANGERKNABEN concerteren in de oude St. Baaf Sluitstuk W.P.voor de vrouw Heemsteedse zwemmers kloppen Leamington op alle fronten Instructief en vooruitstrevend Incident tijdens voetbal wedstrijd voor het Hof Gewone man uitzijn gewone doen I Visserijgolf Maar niet altijd objectief Bouwvakken vragen meer arbeiders dan geboden kunnen worden Werd voorhoede speler tegen de grond geslagen Nieuw instituut aan universiteit van Leuven Boek gm DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Crescendo Beiaardbespeling 55 Engelse burgemeester schenkt bokaal Ripperda klopt Bloemendaal EXAMENS VOLLEYBAL Tournooi van B.G.V. SANTPOORT „Esmoreit" in de Ruïne van Brederode Abel-spel op historische grond GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU HAARLEM Algemene literatuur wetenschappen Dr. L. J. J. Pop rector van Rolduc Mr. H. A. M. Kolfschoten vijftig jaar Vijf Nederl. balletdansers naar Parijs genodigd Zilveren Mozart-medaille voor Nico Zeijen De zaalconcerten zijn in dit seizoen verre van talrijk, in de Augustus maand komen ze zelfs sporadisch voor. Men voelt in de zomer blijkbaar wei nig voor de zaalentourage, echter meer voor de gewijde sfeer van een kerkge bouw. De in de vacantie-maanden ge bruikelijke orgelconcerten worden al thans door stadgenoot en vreemdeling druk bezocht en het was dan ook goed gezien de Wiener Sangerknaben in de Oude St. Baaf te laten optreden. Het aantal bezoekers schatten we ditmaal op minstens tweeduizend en dat nog wel ondanks het programma vanzelfsprekend geen opera-tje bevat te. Een klein zangspel, dat nevens Weense walsen en liederen voor vele bezoekers steeds het hoogtepunt vorm de en waarvan dus voor hen de groot ste aantrekkingskracht uitging. Nu bevatte het programma behalve geestelijke liederen vanaf Palestrina tot Verdi wel min of meer wereldlijke liederen het „Brüderlein fein" viel in deze omgeving nogal erg uit de toon doch zelfs dit genre kan in een kerk door ietwat meer ingetogen voordracht stemmingsvol aandoen. Als er iets enigermate in deze omgeving stoorde, was het niet zozeer het karak ter van de niet kerkelijke nummers, dan wel de begeleiding op een vleugel. Dit instrument past nu eenmaal niet in een kerk, ook al wordt het zo be scheiden mogelijk bespeeld. Merkten we bij vorige zaalconcerten immer op, dat de Palestrijnse gezan gen qua muzikaliteit niet het hoogte punt vormden van het programma de charmante Weense muziek ligt de knapen van nature gunstiger, wordt door hen hoogst ongedwongen en door voeld vertolkt in de kerk voldeden die gezangen in meerdere mate dan in een zaal. De sfeer van de oude Kathe draal, de plaatsing van de knapen in het voormalige priesterkoor met zijn imposante kanunnikenbanken en fraai koperen afsluithek en het uitblijven van bijvalsbetuigingen zijn zicht- en hoorbaar van invloed op de knapen en als gevolg daarvan op het wezen van de zang. Het programma was ditmaal vrij lang. Drie delen omvatten 13 kerkelij ke gezangen in verschillende stijlen, die alle voldoening schonken. Boven alles blonken uit de aangrijpende klaagzang van Jeremias door Palestri na, de verrukkelijke lofzang op de H. Maagd door Verdi, het weelderig klin kende motet ..Virga Jesse" door Bruck ner en „Laudate Dominum" en „Halle luja" door Mozart getoonzet. Veelal sereen van klank, technisch onberispelijk en intens muzikaal ver tolkten de knapen deze wonderschone, doch ook zeer veel eisende gezangen. De solisten in de Mozart-werken waren tegen hun zware taken opgewassen. Wat timbre en klankverhouding aan gaat, hierop is een kleine aanmerking te maken. In de forte-zang domineer den de alten enige malen tegenover de sopranen en werd tevens het overigens mooie timbre van die lage stemmen ietwat geschaad. De leiding was in handen van de nieuwe, jonge dirigent Robert Kühba- cher, die met sober en toch expressief gebaar zijn opvattingen aan de jongens kenbaar maakte. In het laatste deel hoorde men mooie voor koor bewerkte liederen van Schu mann en Brahms met als niet bepaald schone afsluiting het reeds genoemde „Brüderlein". Organist Lasschuit speelde vóór en na de uitvoering en gedurende de drie korte pauzes korte stukken van grote meesters. Een gedeelte van de bezoe kers toonde weinig aandacht voor de bespeling van het beroemde orgel en maakte gedurende de pauzes een wan deling in de zijbeuken, veelal om de knapen van dichtbij te kunnen aan schouwen! O. K. Het concert door „Crescendo" zal van avond niet op de Grote Markt plaats vinden, maar in de muziektent achter restaurant „Dreefzicht", aanvang 20 u. Vanavond van 20-21 uur zal sfadsbei- aardier A. Peters in de Grote Kerk het volgende programma uitvoeren: 1 Improvisatie; 2 Presto en Menuet., Haydn; 3 Klokkenspel-suite, Röntgen; 4 Lieder ohne Worte no. 4 en 5, Men delssohn; 5 a. Liedeke van de minne, S. Abramsz; b. Van 't schippertje, J. Paar- dekoper; c. Liedje van de beiaardier, E. Hullebroeck; 6 Largo, Handel; 7 Dansje, C. Roelofs; 8 Polonaise, J. S. Bach; Oud Ned. Liederen; 10 Variaties op het Hernhutters avondlied, J Bonset; 11 Mars, Hartop; 12 Allegro, Schepers. Woensdag is gekomen, wat te voor zien was. De grote aanvoer van ma kreel en haring, gevoegd bij de tropi sche hitte, stelden de handel voor on oplosbare problemen, zodat de prijzen kelderden en de opvangregelmg druk werk kreeg. De afslag begon met een prijs van f 12.50 per kist, zowel voor haring als voor makreel, om daarna snel terug te lopen tot de minimum prijs. Ongeveer 1500 kisten haring en makreel gingen tenslotte naar de pul- schuit ter verwerking in de vismeel- industrie. Maar ook de rondvis was er slecht aan toe. Wijting en braadschel- vis hadden moeite het tot f 11 Pef kist te brengen en alleen het leit, dax het aanbod niet groot was, spaarde de ze sector voor de opvangregeling. De motortrawler Dirkje RO 53, die wegens drukte uitgeweken was naar Vlaardingen, heeft het daar waarlijk niet slecht getroffen. De vangst van 1100 kisten bracht een besomming van f 16000 op. Voor de Donderdagmarkt kwamen van de trawlervloot in IJmuiden binnen de Flamingo IJm 25 met 800 kisten ma kreel. 400 kisten haring, 25 kisten dl- versen en de Tzonne IJm. 1 met 11UU kisten haring, 70C kisten makreel en 100 kisten diversen. De stoomtrawler Bergen IJm 16. die de vorige week Donderdag naar zee ging had Woensdag reeds een vangst van 1300 kisten haring aan boord' en wilde proberen de Donderdagmarkt .e halen. Daar hij toch geen losbeurt kon krijgen, zou nog een half etmaal ge vist worden, waarna geprobeerd zou worden tijdig voor een losbeurt ij3?1 de Vrijdagmarkt binnen te lopen. Ook de Eli Chenevière IJm. 32 heeft zich voor de Vrijdagmarkt gemeld en wei met een vangst van 1000 kisten haring. 350 kisten makreel, 100 kisten diversen (hoofdzakelijk wijting en kleine schel vis). Tijdens de thuisreis kreeg hij ech ter een oponthoud van 6 uur wegens motorpech, zodat het nog de vraag is of deze trawler wel tijdig binnen kan Z1 De 'firma Boot te Woubrugge heeft van de rederij J. Krijnen op Texel op dracht gekregen voor de bouw van een nieuwe stalen kotter, die in de eer ste maand van het volgend jaar van stapel zal kunnen lopen. Dit schip krijgt een 180 pk Brons-motor, zodat het hem niet aan trekkracht zal ontbre ken. Vooral voor de tongenvisserij kan dit van groot nut blijken. De tongvissers hebben de laatste da gen de wind niet in de zeilen gehad. Volgens de berichten van de trawllog- gers behoeft tegen het einde der week Biet gerekend te worden op een grote tong-aanvoer, omdat het water te hel der was, zodat alleen de nachtelijke trekken iets opleverden. Maar ook dan ©leven d'e vangsten beperkt, waarbij 160 tot 140 kg per nacht tot de hoogste op brengsten gerekend dienen te worden. De garnalenvisserij begint enigermate op gang te komen, al is het nog lang geen vetpot. Maandag en Dinsdag brachten een tweetal aanvoerders het tot 500 kg totaal, waarvoor f 1.30 per kg werd betaald. Uiteraard is het aan tal van de garnalenvisserij deelnemende schepen, in verband met de geringe re sultaten, tot nu toe niet groot. De Belgische logger O 200, die Dins dag wegens averij aan de motor in de haven van IJmuiden was binnengelo pen, is Woensdag weer naar de visserij kunnen vertrekken. Van de haringdrijfnetvisserij kwamen in IJmuiden binnen de KW 44 met 600 kantjes eigen vangst, de KW 147 met 641 kantjes van 5 schepen, de KW 16 met 142 kantjes, de KW 50 met 642 kantjes van 5 schepen, de KW 22 met 651 kantjes van 7 schepen, de KW 123 met 429 kantjes, de KW 176 met 461 kantjes, dc KW 40 met 321 kantjes, d'e KW 73 met 393 kantjes, de Sch 7 met 502 kantjes, de KW 70 met 276 kant jes. de KW 7 295 kantjes en de KW 37 met 333 kantjes. Onder weersomstandigheden, welke voor de zwemsport waarlijk niet beter hadden kunnen zijn, hebben de sports men van Heemstede en Leamington Woensdagavond in de Groenendaalse Zwemvijvers voor de eerste maal de degens gekruist. Er was veel publiek, de stemming was gemoedelijk en natuurlijk uiterst sportief en zo kon deze eerste sportavond ten zeerste geslaagd worden genoemd. De Heemsteedse zwemmers en zwemsters hebben in het verleden vrij wel steeds kunnen bewijzen, dat zjj in kracht wel iets hoger mogen worden genoteerd dan hun Engelse vrienden. Vooral op „eigen grond" zijn de Heem stedenaren ware vuurvreters en de Leamingtonians zouden ook nu weer van zeer goeden huize moeten komen om enige kans op succes te kunnen maken. De gastheren hebben het echter niet zo ver laten komen. Zij wonnen zogezegd op „alle fronten". Dc zwemnummers leverden stuk voor stuk overwinningen op voor de HPC-ers en hoewel de Brit ten steeds dapper partij gaven moesten zij uiteindelijk hun meerderheid in de „Dutchmen" erkennen. Er waren natuurlijk spannende num mers bij. De Engelsen werden niet zon der meer onder de voet gelopen en wij denken daarbij aan de zeer spannende strijd bij de dames op de 50 meter rug slag. Marleen Smit had in Miss Burden een kranige tegenpartij en de Heem steedse moest haar beste baantje zwem men om de zege te behalen. Niet minder spannend was de 100 m. schoolslag voor heren. Dit nummer gaf een nek-aan-nek race te zien tussen de Engelsman Phil lips en Verleur van Heemstede. Verleur won in de eindsprint met een halve seconde verschil. Het meest sensationele nummer was evenwel de estafette 5x50 meter vrije slag heren. Aanvankelijk gingen de Leamingtonians er met een sneltreinvaartje vandoor. Heemstede boekte weldra een achterstand van bijna een volle baan. Het piepjonge HPC- zwemmertje Robby Band 12 jaar oud sloeg er hevig op los, maar de Engel sen gingen door. Totdat de twee laatste zwemmers van de gastheren het getij deden keren. Wim Geurtsen nam de „aanloop" om de grote achterstand ge deeltelijk weg te werken en toen onder donderende aanmoedigingen van het publiek Jan Bouwman als laatste man in het water dook, bereikte de spanning zijn hoogtepunt. Met forse en lange sla gen ging Bouwman over de baan. Phil lips, de Engelsman, weerde zich als een bezetene, maar in de laatste meters voor de finish moest hij capituleren. Het ver schil was slechts een en een tiende seconde, doch andermaal was Leaming ton geklopt! De avond werd besloten met een waterpolo-match. Deze voor de rust een zijdige wedstrijd ruststand 5—0 werd na de pauze spannender en de nu beter op dreef zijnde gasten leden tenslotte een eervolle 74-nederlaag tegen de HPC-ploeg. Mr. Fryer, de bur. gemeester van Leamington, stak zijn be wondering voor de Heemsteedse zwem mers en zwemsters niet onder stoelen of banken. Hij verraste zijn gastheren met een fraaie bokaal, als beloning voor hun mooie prestaties. De uitslagen waren: Heren 100 m. vrije slag: 1. Bouwman 1.8.1; 2. Geurtsen 1.8.4; 3. Prins 1.10. 50 m. rugslag: 1. Prins 36.7; 2. Brooksbank (L.) 40.4; 3. Wiers 41.2. 100 m. schoolslag; 1. Verleur 1.26; 2. Op het fraaie terrein van DCO aan de Schalkwijkerweg is Woensdagavond het traditionele tournooi van DCO om de Umans-Beker begonnen met de wedstrijd RipperdaBloemendaal. Hoewel de tem peratuur zich niet bepaald leende voor een fris partijtje voetbal is het toch een geanimeerde ontmoeting geworden waar in Ripperda, dank zij grotere technische vaardigheid, een verdiende 21 overwin ning wist te behalen Voor de rust kon Bloemendaal de balans volkomen in evenwicht houden, maar na de hervat ting werd het al heel spoedig 20 voor Ripperda dank zij doelpunten van Buis en Th. Dreyer. Bloemendaal bleef kra nig partij geven en smaakte het genoe gen door middel van v. d. Ende kort voor het einde de stand op 21 te bren gen, waarmee ten slotte Ripperda zich in de winnaarsfinale plaatste,. Vanavond wordt gespeeld DCÖRCH 2. Phillips (L.) 1.26.5; 3. Grimmon 1.31.4. 5x50 m. estafette: 1. Heemstede 2.42.2; 2. Leamington 2.43.3; 3. Heemstede II 2.53.3. Dames, 100 m. vrije slag: 1. M. Smit 1.17.5; 2. H. v. Staalen 1.19.6; 3. Miss Draper (L.) 1.24. 50 m rugslag: 1. M. Smit 43.4; 2. Miss Burden (L.) 43.9; 3. H. v. Staalen 43.9. 100 m. schoolslag: 1. N. de Voogd 1.39.8; 2. A. Balk 1.42.7; 3. Miss Burden (L.) 1.58. Estafette 3x50 m. wis selslag: 1. Heemstede 2.7.3; 2. Leaming ton 2.16.8; 3. Heemstede II 2.20. Woensdagmiddag hebben de Leaming tonians o.a. een bezoek gebracht aan de ere-begraafplaats aan de Zeeweg. De burgemeester van Leamington en mevr. Ridder van Rappard, echtgenote van Heemstedens burgemeester, hebben bij deze gelegenheid bloemen gelegd op het graf van de Heemsteedse wethouder De Telle, die in de bezettingsjaren gefusil leerd werd. In het openluchttheater werd het En. gelse gezelschap een thee aangeboden. Voor vandaag staat op het programma een trip naar Marken, Volendam en Edam. Vrijdagmiddag worden in Groe- nendaal tenniswedstrijden gehouden, ter wijl des avonds de krachtmeting Heem stedeLeamington in het Sportpark restaurant staat te wachten. HAARLEM. Voor het Hoofdacte-exa- men zijn geslaagd de heren: J. de Boer, Barsingerhorn; H. Hilgeman. Wassenaar; J. A M. van Don, Middenmeer en de dames- J. Brammer, Zuid-Scharwoude; A. M.'W. Zegwaart. Heemskerk. Voor afd. A: de dames M. J. H. Otten. Amers foort; E C. M. Schutgens, Amsterdam. Voor afd. B: de heren J. A. Molleman, Den Burg (Texel); J. J. Piron, Haarlem; A. H. Remmers, Amsterdam en mej. J. M. Rooyakkers. Haarlem. De uitslagen van de Zomercompetitie zijn: dames, Die Raeckse—PSVK 12; GiosHBC 2 2—0; HBC—Velox 3—0; HBC 2—AVC 2 0—3; Velox—PSVH 1—2; Die Raeckse 2Gios 20; HBCAVC 0—3; Die RaeckseVelox 21; Die Raeckse 2Santpoort 1-2. Heren- GiosDie Raeckse 2 21; PWN —Die Raeckse 1—2; Gios—AVC 2 0—2; SantpoortLeonidas 02; PWN—Leoni- das 3—0; AVC 2—Die Raeckse 2 3—0; AVC—Santpoort 2—0; PWN—AVC 3—1. In het kader van de viering van het 30-jarig bestaan organiseert de Bloe- mendaalse Gymnastiek Vereniging een groot volleybal-tournooi waar niet min der dan 16 dames- en herenteams voor inschreven. Het tournooi wordt gehou den op de hockeyvelden van BMHC aan de Aelbertsbergweg te Bloemendaal op a.s. Zondag 16 Augustus om 1 uur. Vrijdag- en Zaterdagavond zal de oude ruïne van Brederode herleven, dank zij een prijzenswaardig initiatief van Santpoort's Bloei en de Velser Kunst kring „Voor Allen". Oorspronkelijk vast gesteld in de maand van Florafestivitei- ten, welke mede door het slechte weer geen succes konden worden, werd de opvoering van abele spelen uitgesteld „tot betere tijden". En Vrijdag- en Za terdagavond zullen beide keren rond 300 mensen kunnen genieten van een her leven der historie door de opvoering van het „abel" spel „Esmoreit". Onder leiding van Adriaen Hooykaas zullen De Ghesellen van den Spele dit spel in de prachtigfe entourage van de ruïne, waaraan onverbrekelijk de naam van de heren van Brederode verbonden is. Abele spelen zijn korte romantische middeleeuwse drama's. Het woord „Abel" kan het beste vertaald worden met ernstig, deftig. Te onzent zijn nog overgebleven Esmoreit, Gloriant en Lanseloet van Denemarken. Esmoreit, in het eerste spel de hoofdpersoon, konings zoon van Sicilië, werd als klein kind verkocht aan de koning van Damascus. er misschien door schrappen op het laatste moment hinderlijke hiaten zijn ontstaan. De verwijzing naar een ander trefwoord klopt niet altijd. En bestaan zijn verbonden, vindt men hier waarom is een instelling als de Huis gedegen en consciëntieus, dynamisch houdraad niet vermeld? zelfs, behandeld. Al achten wij het een w« bebben nog een bezwaar. Deze bezwaar, zoals wij bij de bespreking encyclopedie voor de vrouw, serieus doeling schuil gaat, om onwetendheid die niet meer van deze tijd wordt Wie regelmatig per trein van Haarlem naar Amsterdam reist, staat versteld van de enorme huizenbouw aan de Oostkant van Haarlem en meer nog aan de West zijde van Amsterdam. De reiziger vraagt zich af, of het hier een wedloop geldt, wie van de twee het eerst in Halfweg terecht komt. Maar die wedloop gaat er dan in eerste instantie om, wie de meeste bouwvakarbeiders ter beschikking heeft. Want wanneer wij ons tot Haarlem be perken. dan blijkt, dat de vraag naar deze groep arbeiders steeds groter wordt en dat het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem dikwijls aan die vraag niet kan voldoen, omdat het aanbod nu eenmaal veel kleiner is. Wie tenminste de cijfers van de maand Juli bekijkt, ziet met één oogopslag, dat stucadoors, metselaars, timmerlieden en schilders bijzonder in trek zijn. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft zich overigens over de gehele maand Juli in een verminderde belangstelling mogen verheugen. In de maand Juni stonden daar nog ruim 1900 werkzoekenden in geschreven, maar in Juli noteerde men er ongeveer 350 minder. Relatief waren de cijfers bij de D.U.W.-arbeiders nog beter; in deze groep telde men in Juli 56 ingeschrevenen tegen 190 de maand daarvoor. De vermindering van het aan tal werkzoekenden, geregistreerd op het Arbeidsbureau, komt in een nog gunsti ger licht te staan, wanneer men bedenkt, dat de scholen de vorige maand talloze leerlingen hebben afgeleverd, die in het arbeidsproces moeten worden ingescha keld. Velen hebben zich daartoe op het bureau laten inschrijven. Ook hier spreken de cijfers duidelijke taal. Ston den er in Juni 111 jongelui ingeschre ven, Juli gaf een stijging te zien met 67, zodat het totaal voor deze maand 178 bedroeg. Dit mag echter niet verontrus tend genoemd worden, omdat deze jonge mensen ten slotte toch wel een plaatsje krijgen. De vacanties zullen hier boven dien niet vreemd aan zijn. Beziet nog eens het beeld, dat het G.A.B. van de maand Juli laat zien, dan blijkt, dat de metaal-branche ongeveer gelijk blijft Opvallende schommelingen worden niet waargenomen. Voor Juli bedroeg het aantal werkzoekenden 258, hetgeen het laagste aantal is sinds 1949. Egn belangrijke vermindering viel ook te constateren in de groep ongeschoolde arbeiders. Vele van deze mensen konden geplaatst worden voor verschillende wer ken o.a. het rooien van pootaardappelen. Daardoor kwam het cijfer van deze werkzoekenden (487 in Juni) te liggen op 379 in Juni. een daling dus van 108. Over de gehele lijn geeft de maand Juli, dus geen ongunstig beeld, zeker in vergelijking met gelijke perioden van de vier voorgaande jaren. van deel I reeds zeiden, dat de grote openhartigheid op het terrein der le- Wanneer men de band van het ^fcini,enr v^er ^aat-dan men in tweede deel van de W. P. voor boek van dit genre verwacht, zij de Vrouw, uitgegeven door El- dnplin„ sevier, bevattende de trefwoorden van de letter H. tot en met Z., openslaat, dan heeft men direct al iets op te ne men, want het schutblad van de kaftI j toont verfijnde illustraties van de ver-xj schillende meubelstijlen in de opeen volgende eeuwen. Dit speels benutten van een geboden mogelijkheid om zelfs het louter decoratieve leerzaam te doen zijn, is essentieel voor deze ency clopedie voor de vrouw, die onder re dactie van mevrouw C. A. H. Haitsma Muiiervan Beusekom en dr. Rosa Delrue uit Leuven tot stand is geko men en waarvan deel I in October vo rig jaar is verschenen. Dit naslagwerk, in samenwerking van alle gezindten s ontstaan, wil de vrouw tot belangstel- n»\ ling dwingen, schreven wij bij de be spreking van het eerste deel (in De Tijd van 23 October j.l.) en door die nadrukkelijk instructieve opzet wordt men onmiddellijk weer gefrappeerd wanneer men in dit vervolgboek snuf felt. De bedoeling van deze lijvige en ge degen opgezette wegwijzer voor de - vrouw is, blijkens het voorwoord in 5 —op te vangen. Maar daar voor dustrieën aan het woord komt, die o.i. deel I, „haar antwoord te geven op bestaan dan wel andere boekwerken. aan het boekwerk afbreuk doet. De taak van de vrouw in de ministerraad en kundig en met toewijding vanuit een ideaal van vooruitstrevendheid samengesteld, boeiend en zorgvuldig geïllustreerd, had gevoegelijk kun nen eindigen met „zijdeborduursel", „onderhevig aan pluizen" en „Zijpe", waar „huishoudelijk personeel be schikbaar" is. Maar dat is niet het slot. De afsluiting wordt gevormd door een bijvoegsel, getijteld „De informatieve Winkler Prins", waarin het bedrijfs leven. zoals een in leidend woord meldt: „in een nieu we vorm van re clame aan het woord komt". In die inleiding wordt wat hoogdravend gesproken over een „industrieel ency clopedisch gerang schikt aanhangsel". Maar eerlijk gezegd is het niet anders dan doodgewone reclamemakerij waarbij een aan tal firma's in in- vragen, die meest haar persoonlijk le- Opvallend grote aandacht is gewijd ven raken". Dat is een mer a boire. En aan fogt vrouwelijk handwerk, waarvan wanneer men zo maar, naar eigen per- men talloze ook internationale techni- soonlijke inval, een en ander gaat op- sche inllustraties tegenkomt. Door zoeken, komt men misschien het be- handwerkliefhebsters wordt dat zeer Want waar blijft op die wijze de ob jectiviteit der voorlichting? Bijv. komt in dit aanhangsel bij het trefwoord „Huidverzorging" alleen Yardley aan bod, terwijl een vrouw als Elisabeth de orde. Dat vinden wij inconsequent en onjuist. Al geven wij toe, dat er in deze treffende juist niet tegen (waarom bij- geZardeerTMen Ardeï>: die °P dd Scb>ed dan tüch «f voorbeeld wel theemuts en niet thee- doped'ie overigens onnoemlijk veel wereldnaam heeft, niet alleen omwille pot, terwijl lang niet iedere vrouw weet ieren Van het inzetten van een rits wat de theepot toekomt), maar dat is omgaan met de rentekaart en bij iedere encyclopedie het geval, min het ramen lappen tot het overzien Datgene echter wat de vrouw nauw van de vrouwenbeweging op breed ni- raakt, de dingen, die typisch met haar veau. Zoals men er ook uit kan leren waarop menmoet letten bij net aan schaffen van een stofzuiger en hoe men zijn kleuter moet kleden, kleine zaken, die samen het zo belangrijke mozaïek van de voorlichting vormen. Het is dan ook, zoals gezegd, een uitermate instructief boek, bewust opgezet van uit de vooruitstrevende instelling, die men de moderne vrouw toedenkt, zowel t.o.v, haar huishoudelijke taak, die ze deskundig en efficiënt moet ver richten als tegenover de verhoudingen, die haar, in welke functie ook, als vol waardige en zelfstandige naast de man doen oordelen en handelen Het tref- encyclopedie over het geheel weinig Slavernij doen oordelen en handelen. Het tref woord Vrouw" vindt men wellicht alleen in een encyclopedie voor de vrouw in ziin gecomprimeerdheid zo eigentijdse vrouwen worden genoemd, een begrenzing, die men opzettelijk heeft gesteld. Hoewel het makkelijk U I \J Us LU Vil tZ 1177, uClo'/ltD/ UftLui Ultctll O \J j j ii u -i. veelzeggend en bezield behandeld. Al gf; val was, want nog steeds bestaat er geen „Herenboekje" voor de vrouw. Naar wij vernemen zal in die leemte echter worden voorzien bij het eerst op de keuze van de volgend Jaarboek voor de Vrouw, dat vinden wij de illustratieve voorbeelden van de „vrouwentypen" niet erg ge lukkig gekozen. De keukenpiet Wanneer wij trefwoorden nog een aanmerking zou- Elsevier gaat uitgeven, den willen maken, dan is het deze, dat A. Bgl. Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich bezig gehouden met de vraag of de 31-jarige stopperspil J. van AGOVV op 9 Maart 1952 in de voetbalwedstrijd te gen 't Gooi de Hilversumse voorhoeae- speler L. tegen de grond heeft geslagen of dat de Gooi-speler ten gevolge van een botsing met de Apeldoornse spil is gevallen. De Amsterdamse politierechter was op 7 Januari j.l. van mening, dat de ver dachte geslagen heeft en veroordeelde hem tot een geldboete van f75 subs. 15 dagen hechtenis. Spil J., die zich ten onrechte veroor deeld voelde, zo verklaarde hij thans, is in hoger beroep gegaan. Naar zijn me ning is de Gooispeler ten val gekomen door de botsing. Als eerste getuige werd gehoord een handelsagent die de wedstrijd bijwoon de als scheidsrechtersrapporteur van de K.N.V.B., wat wil zeggen, dat hij de houding en de gedragingen van de scheidsrechter moet beoordelen. Volgens deze getuige zijn de twee spelers tegen elkaar opgelopen, toen zij De Katholieke Universiteit te Leuven zal op initiatief van mgr. H. van Wayen- bergh, rector-magnificus van deze uni versiteit, worden uitgebreid met een In stituut voor Algemene Literatuur-Weten schappen. Het Instituut omvat twee af delingen voor de bestudering van het geschreven, resp. het gesproken woord. Het Belgische episcopaat heeft tjjdens zjjn jongste bijeenkomst te Mcchelen reeds zün goedkeuring aan bovenstaand plan gehecht. Het nieuwe instituut zal worden on dergebracht in het pasgebouwde Mgr. Senciehuis aan de Ravenstraat te Leu ven. In dit moderne gebouw is naast een aantal studie- en collegezalen een uitgebreide bibliotheek voorhanden, voorzien van een geselecteerde vaklite ratuur. Bovendien krijgen de studenten de beschikking over een ruime aula, uit gerust met een moderne technische appa ratuur. Tot directeur van het nieuwe instituut is benoemd prof. kan. Paul Sobry, pro fessor aan do Leuvense faculteit voor Letteren en Wijsbegeerte. Ais assistent directeuren zijn aangesteld t pater José Aarts, lector aan de universiteit cn Jos. Florquin, professor aan de afdeling Mo derne Talen van de Handelshogeschool. Dr. P. S. Everts, rector van het gym nasium te Rolduc, het klein-seminarie van het bisdom Roermond, zal met in gang van het komende nieuwe school jaar in deze functie worden opgevolgd door dr. L. J. J. Pop, leraar in de na tuurlijke historie te Rolduc. Dr. Everts heeft zoals bekend zijn emeritaat aangevraagd. De nieuwe rector werd in 1903 ge boren te Maastricht. Hij werd aan Rol duc verbonden in 1926, het jaar, waar in hij ook priester werd gewijd. In 1936 promoveerde hij aan de universiteit te Leiden tot doctor in de wis- en natuur kunde. In 1944 werd hij benoemd tot conrector van het Rolducse gymnasium. zich, nadat 't Gooi een kwartier voor het einde de stand op 2—0 had gebracht, weer wilden opstellen voor de aftrap. Dt Hilversumse voorhoedespeler kwam volgens de getuige achter de verdachte aanlopen, botste tegen hem op en toen heeft, zo wist de getuige zich positief te herinneren, de stopperspil zich omge draaid en de Hilversummer opzettelijk een rechtse swing tegen het gelaat ge geven. Deze stortte neer, stond even la ter weer op, maar moest enige minuten daarna het veld verlaten. De scheidsrechter bij de wedstrijd heeft van het incident niets gezien. „Ik hoorde een schreeuw achter mij en toen ik mij omdraaide, zag ik dat L. op de grond lag. Ik ben naar hem toe gelopen en L. heeft toen tegen mij ge zegd: „Hij heeft al de hele wedstrijd op mij gelopen", zo verklaarde de scheids rechter. Desgevraagd verklaarde deze getuigt» nog, dat hij in andere wedstrijden nooit enige moeite met spil J. heeft ge had. Na de wedstrijd heeft getuige er zijn verwondering over uitgesproken, dat hij na het incident bij de andere spelers van beide ploegen geen enkele reactie heeft opgemerkt. Een getuige a décharche vertelde, dat hij L. al twintig jaar kent. „Hij is een fanatiek speler". Deze getuige heeft geen slagbeweging gezien. Omdat de twee kroongetuigen niet waren verschenen, werd de zaak aange houden tot 24 September des middags om twee uur. De burgemeester van Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten wordt Maandag 17 Augustus vijftig jaar. Vóór de twee de wereldoorlog was hij o.a. enige jaren directeur van het partijbureau der R. K Staatspartij. Vóór zijn benoeming tot burgemeester in 1946 had hij als minis ter van Justitie zitting in het ministe- rie-Schermerhorn. Van 1949 tot 1952 was hij lid van de Eerste Kamer. Bij monde van de Franse ambassa deur in Nederland zijn vijf leden van het „Ballet der Lage Landen", t.w. Ine Rietstap, Andrine de Clerq, Nel ter Weeme, Ben de Rochemont en Marten Molema uitgenodigd enige weken in Parijs te komen doorbrengen. Deze uit nodiging is een jaarlijks terugkerende geste van de Franse regering jegens jonge balletkunstenaars uit een telkens opnieuw te kiezen land. De vijf ge noemden bevinden zich al in de Franse hoofdstad, waar zij tot eind Augustus zullen blijven. (Van onze correspondent) De Limburgse organist Nico Zeijen, die in Salzburg in het kader van de Festspiele een orgelconcert heeft gege ven in de Dom van Salzburg, is on derscheiden met de zilveren Mozart- medaille. Nico Zeijen maakt momen teel een concertreis door Oostenrijk en Italië, waarbij hij o.m. optreedt in Salzburg, Wenen en Milaan. De Mo zart-medaille, welke aan hem werd uitgereikt, werd t.hans eerst voor de tweede maal toegekend. Al meer dan duizend keer heeft de „Gewone Man" met zijn volle neef gepraat over de problemen van de dag, maar nooit is hij op het idee gekomen, dat praatje ergens anders af te steken dan in de spreekcel vah de K.R.O.-studio. Er moest werkelijk een „Stadserf" te Hilversum aan te pas komen, om hem uit zijn „stam kroeg" te krijgen. Maar sinds Dinsdagavond heeft hij de smaak te paken. De stand van de K.R.O. op het erf was al om 8 uur afgestampt vol. De echtgenote van de burgemeester wilde dit evenement al evenmin missen als Toon Rammelt, die het onzichtbare deel van de „Gewone Man" vormt. Carel Briels vleide zich aan de voeten van Wam Heskes en grijnsde vergenoegd, toen deze in de K.R.O.-microfoon een warm woord van aanbeveling voor Hilversum in het algemeen en het Stads erf in het bijzonder sprak. „Hilversum is eigenlijk al zo mooi, volle neef, dat je het niet meer hoeft op te sieren met lampies. Maar ja, een mooi meisje is nu eenmaal gek op oorbellen en glinsterende ringetjes", constateerde hij. „Je kunt er je geld best kwijt op het „Stadserf", voegde hij er aan, „maar naast Hil versum ontvangt moet er ook iemand zijn die het uitgeeft, nietwaar?" „Vogels in de nacht", door K. v. Geest. Leopolds Uitgevers Mij. Den Haag Er zijn vele boeken verschenen over het verzet in de door de Duit sers overheerste landen tijdens de laat" ste Werelodorlog. Wat zich in gevange nissen, concentratiekampen, en onder dwangarbeiders heeft afgespeeld, is a' dan niet documentair beschreven ot verfilmd. De overvloed van literatuur op dit gebied heeft zelfs de vraag doen reizen, of het kaf niet van het koren gescheiden had moeten worden. Dat de schrijver K. v. d. Geest, die met zün roman „Gezegend is het land" de Thieme-prijs verwierf, zijn tijd heeft afgewacht en eerst thans met „VogeiS in de nacht", waarin de gruwelen der Duitse gevangenschap beschreven wor den, de aandacht vraagt zal wel een psychologische ondergrond hebben. Het verhaal speelt zich af in de Ostfriesen- kazerne in Wilhelmshafen, waar tien mannen in een gevangeniscel bijeen ge" bracht zijn. Zij komen uit verschil lende landen en verloochenen hun af- komst en karakter geen van allen. Er zijn sterke en zwakke broeders, het verraad krijgt zijn kans, maar de saam horigheid wordt op vele plaatsen ont roerend gedemonstreerd. De schrijver laat verschillende gevangenen hun le vensgeschiedenis vertellen, waardoor het verhaal telkens van het heden naar het verleden overspringt en daardoor aan waarde wint. Er wordt nu en dan klare taai gesproken en bepaald prettig doet het aan, dat de schrijver niet alle Duitse functionarissen als baarlijke duivels heeft gekenschetst. Een roman, herinnerende aan een afschuwelijke tijm maar geenzins gespeend van humor. „Florence Nightingale", door Cecil WoodhamSmit.o Uitgevers Mij. „West- Friesland" Hoorn Over het leven van Florence Nightingale, de engel der lij dende soldaten, de dame met de lamp- zijn verschillende publicaties gedaan, die óf wel gebrekkig steunden op feiten óf wel zodanig geromantiseerd waren dat men de heldin als een heilige moest zien. Cecile WoodhamSmith heeft ech ter een nauwkeurig gedocumenteerds beschrijving van deze wonderlijke vrouw gegeven en daarbij gebruik kunnen ma ken van zoveel feiten, brieven, docu menten, dat men gerust mag verklaren met een eerste volledige levensbeschrij ving te doen te hebben. Men leert Flo rence nu niet alleen kennen als een troosteres op de slagvelden en een en gel die verscheen in de vertrekken der machthebbers, maar ook als een fana tieke vrouw, die niets naliet om haar doel te bereiken en zich daarbij nipt ontzag mensenlevens op te offeren om dat van duizenden anderen te sparen. Aan haar is het te danken dat het sterf tecijfer in de „Pestholen der hospitalen" tot de helft verminderde. 30 jaar was zij bedlegerig en in die tijd 'heeft zij onnoemelijk veel voor de gezondheids zorg in Engeland gedaan. Florence Nightingale is 90 jaar geworden. P. v. d. As zorgde voor de Nederlandse bewer king. Het documentatiemateriaal is zo enorm, dat het de eenvoudige lezer, die overigens grote belangstelling heeft voor het leven van Florence, wel eens voor de ogen duizelt. ,,'t Wissel is om", door Frans Anders. Hofboekerij Heemstede. Het leven van de spoormannen, vooral èen kwart eeuw geleden, had voor jonge mensen een sterk romantische inslag. De schrij ver Frans Anders laat zijn roman spe len op een groot spoorwegemplacement waar Barent Wessels nachtwaker is geworden, omdat hij de kost moet ver dienen om een meisje te kunnen trou wen. Dit meisje komt om het leven en door een toeval ontmoet hij op het terrein een ander waarmee hij trouwt. Hij is 's nachts echter nooit thuis en daardoor ontstaan conflicten. Als hij rangeerder geworden is en voorgoed in de greep zit van de spoorweg-roman- tiek dreigt het huwelijk geheel te mis lukken; de liefde overwint echter. Het verhaal is eigenlijk minder interessant dan de beschrijvingen van het milieu waarin Barent Wessels zijn werk doet. De schrijver is daarmee goed op de hoogte en ook de taal van de spoor- jongens is hem eigen geworden. „Ik ben dik", door L. v. d. Meer- Prins. Em. Querido's Uitgevers Mij, Amsterdam. 'n Smakelijk boekje van slechts hon derdvijftien bladzijden, onder het motto „ken u zelve", aan alle dames opgedra gen rondom de middelbare leeftijd, dio zo graag hun meisjesfiguur hadden wil len behouden maar er ondanks verma geringskuren niet in slaagden. Het jolige boekje geïllustreerd door Boost bevat de vermageringsmémoires van Betti Bub ble. De heldin van het verhaal moet strijden zowel tegen de honger als tegen het menselijk opzicht en in beide geval len verliest zij. Wie nog niet op de hoogte was van verschillende moderne diëten kan ze in dit boekje te weten komen. Typerend zijn de laatste regels „toen ging ik naar de keuken, zette kof fie en sneed een knoert van een punt uit de zalige vruchtentaart met slagroom". En nu maar gnuiven en binnenpretjes uitvieren, lezeressen! ,,'n Praktijk in Proza", door Tjebbo Franken arts. Uitgevers Mij. „West- Friesland" - Hoorn. De Haarlemse arts en schrijver Tjebbo Franken, die o.a. met het boek over Frans Hals veel suc ces mocht oogsten heeft thans een boekje ter ere van de doktersvrouw geschre ven omdat, naar hij zegt, deze figuur in de medische wereld te zelden naar vo ren wordt gebracht. Hij beschrijft het leven van een dokter en zijn echtgenote, zonder kinderen, over een periode van 25 jaar tot 1940. Tussen allerlei huiselij ke gesprekken en gebeurtenissen brem:' hij ook de problemen van de huisarts, zoals die in zijn jeugd bijzonder bestor den, naar voren. Talrijke gesprekken met patiënten maken het boek welis waar lezenswaardig, maar de stijl i5 soms wat kinderlijk en bijkomstigheden treden hier en daar teveel op de voor grond. Men kan uit dit oevre proeven- dat de schrijver het met grote liefde en grote zelfvoldoening geschreven heeft. Honden sterven steeds te vroeg door Jan van Rheenen. N.V. Druk kerij De Spaarnestad, Haarlem. Een kunstschilder vindt in de VeluW se bossen een zwaar gewonde hond van een voor hem onbekend ras. Als hij het beest thuis weer wat heeft opgeknapt, bemerkt hij dat het jongen verwacht- Zes komen er ter wereld. Als ze ze® weken oud zijn komt de schilder iemand tegen met twee honden van hetzelfde ras, dat zeldzaam blijkt te zijn. jonge honden komen in verschillend1-' gezinnen terecht en krijgen uiteen lopende functies, waarvan die als ga* leidehond wel het interessantste is. A de twee kinderen van de schilder doo> een wild zwijn worden aangevallen redt de moederhond hen het leven, maa zelf sterft zij aan haar verwonding^ De schilder kan het verlies eerst 1 boven komen als een der jonge hond® de plaats van het nest terugvindt. Een zeer sympathiek boek. vlot fris geschreven, diep doordringend de verhouding tussen mens en dier- het hart op de goede plaats heeft z f ten, zal zich na het lezen gelukkig ,t voelen. De illustraties wit op 7-s dr van W. F. Dupont verhogen waarde van deze uitgave. y.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4