Minstens duizend dodentweeduizend gewonden, vijftigduizend daklozen Vlooteenheden, vliegtuigen en helicopters snellen te hulp Kinderen gestikt in een ijskast Frans Kath. Vakverbond sluit zich bij de stakingsop roepen aan De mazen van LanieVs net zijn niet fijn genoeg j Maria assumpta Om de wereld vrede ALEX WUNNINK OVERLEDEN Directeur van Theater Carré Tot hoofd eo hart AARDBEYINGSRAMP VAN CATASTROPHALE OMVANG Het weer Nieuwe aardbevingen gemeld Katholieke EHBO helpt Griekenland Ook Rode Kruis helpt Griekenland Twee arbeiders onder puin bedolven Belgische badplaatsen profiteren Opheffing visum voor Duitsers gevraagd Muur omgevallen KIND VERDRONKEN Zingt den Heer een nieuw lied, want wondere dingen heeft Hij verricht. Opgenomen is Maria ten hemel: de schare der engelen verheugt zich. Falcon Regenjassen f 49.751 iU W dJ VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25760 Morgen, Zaterdag, het feest van Maria Tenhemelopne ming, zal ons blad niet ver schijnen. DE DIRECTIE. in. Ltvka* '.MEGAN/St rmf.os ATOKOt Ithaca LEXURION ^AGROftTOLIOI -J*Aenc iolf van— -pqtrq»- Ctpho/onia »kala: Ionische Zee ■Zont a ALBANIË I TALIE lonitehc. rtpha/onii Malta MIDDELLANDSE ZEE Krtto Griekse steden weggevaagd Onbeschrijfelijk is de ellende, die op de Ionische eilanden is veroorzaakt door een langdurige reeks zware aardschokken. T.uchtverkenningen hebben uitgewezen, dat hele stukken land en zelfs bergen op het punt staan in zee te verdwijnen. Elders is de bodem bedekt met een dikke laag as en puin. Doden en gewonden bevinden zich in grote aantallen onder de resten van vernielde dorpen. Op het eiland Cephalonia is een dorp volledig verdwenen. Dwars over het eiland ver schijnen diepe kloven en scheuren. Van alle kanten wordt de hulpverlening krachtig aangepakt. De commandant van do Britse torpedobootjager „Daring" meldde bij aankomst in de havenstad Argostoli op Cephalonia, dat men het schip voelde trillen, alsof op zeer grote afstand dieptebommen tot ontploffing werden gebracht. Sommige inwoners van de getroffen streken sprongen alvast in zee bij de nadering van reddingsvaartuigen, maar volgens de commandant van de „Daring" is de bevolking over het geheel verbazingwekkend kalm. Het observatorium van Athene heeft bekend gemaakt, dat de seismograaf ook gistermiddag verschillende malen storingen heeft geregistreerd. Er wer den zowel grote als kleine bevingen op getekend, maar de gemiddelde sterkte van de schokken is enigszins afgenomen. Nog steeds zijn het de eilanden Cepha lonia, Zante en Xthaka, die het zwaarst te lijden hebben. De Griekse regering heeft meegedeeld, dat het aantal doden op het ogenblik mogelijk reeds duizend bedraagt. Dit cijfer, aldus werd aan deze mededeling met grote nadruk toegevoegd, is slechts een schatting en is niet gebaseerd op feiten. Uit de van verschillende zijden binnengekomen berichten blijkt in ieder geval wel, dat het aantal slachtoffers minstens zo groot zal zijn. De Griekse bladen schatten het aantal doden reeds op vele duizenden. Een krant in Athene is waarschijnlijk ook verantwoordelijk voor de geruchten, dat hele eilanden in de Ionische Zee zou den wegzinken. Ooggetuigen ontkennen iets dergelijks te hebben gezien. Men vermoedt dat het bericht, dat vanmor gen door de buitenlandse pers aan Griek se bladen is ontleend, afkomstig is van een radio-amateur op een der getroffen eilanden, die in paniek seinde: „Redt ons, wij zinken". Er zijn ruim twee duizend gewonden en inzittenden van hefschroefvliegtui- gen, die zijn opgestegen van de Ame rikaanse zware kruiser „Salem", die ter hoogte van Argostoli ligt, schatten het aantal daklozen op 45.000. Op het eiland Zante zijn tal van branden uit gebroken en men schat, dat alleen hier al enkele honderden doden zijn te be treuren. Tal van dorpen en berggehuch- ten zijn van de buitenwereld afgesloten. Bergtop gespleten Op het eiland Cephalonia woröt be halve de verwoesting van de hoofdstad Argostoli ook nog de totale vernietiging gemeld van de stad Lixouri. De top van de berg Ainos is op verschillende plaat sen geheel gespleten. Grote rotsblokken stortten omlaag. Ze richtten grote schade aan en versperren thans de we- AARDBÊVING IN GRIEKENLAND gen. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland brachten, gisteren een bezoek aan de getroffer. eilanden. De Griekse minister van Sociale Zaken, Adamopoulos, telegrafeerde van Cepha lonia, dat de toestand aldaar bijzonder tragisch is en de schade enorm. De eilandbewoners, die geen enkel toevluchtsoord hebben, leven in voort durende angst voor nieuw,e schokken. Het is uiterst moeilijk om hen in ge bouwen te krijgen, waar voedsel en de kens worden uitgereikt. Op Ithaka zijn twee dorpen met de grond gelijk ge maakt. De Britse torpedobootjager „Wrangier", die bij Sami (Cephalonia) Een beeld van de verwoesting in Samis, op het eiland Cephalonia. hulp verleent, seinde gistermorgen, dat de stad totaal is verwoest. Bijna 50.000 mensen wachten daar op voedsel en vooral water, 250 slachtoffers zijn geëva cueerd en 70 gewonden verblijven nog op het eiland. Dokters, medicamenten, voedsel en water werden snel aan land gebracht. Ook de „Wrangier" voelde trillingen, die veel leken op het effect van dieptebommen. Behalve Britse en Amerikaanse schepen zijn ook vier Is raëlische torpedojagers bij de getroffen eilanden gearriveerd. Van alle kanten stroomt de hulp toe. De Amerikaanse admiraal John Cassady Earl zal alle Amerikaanse hulpacties leiden en coör dineren. Lord Louis Mountbatten, op perbevelhebber van de NATO-vloot in de Middellandse Zee, is met een vlieg- boot van de Britse luchtmacht van Mal ta naar Argostoli vertrokken. Bij zijn aankomst stelde hij vast, dat er het meeste gebrek is aan water en hij gaf daarom het waterschip Spaburn op dracht om terstond van Malta te ver trekken met 500 ton water. Namens de geallieerde strijdkrachten in Zuid-Eu ropa heeft generaal-majoor Beyers een telegram gestuurd aan de Griekse mi nister van Defensie, waarin hij alle denkbare steun aanbiedt. De regering van maarschalk Papagos en tal van Griekse organisaties hebben terstond maatregelen genomen om de slachtof fers van de ramp te helpen met kleding, levensmiddelen en medicijnen. Ook heb ben zij materiaal gestuurd voor de bouw van barakken. Militairen en medici melden zich in groten getale aan voor de hulpverlening. Papagos heeft alle Griekse schepen opdracht gegeven om voorlopig alleen de gewonden van de drie getroffen eilanden te evacueren. Er is nauwelijks scheepsruimte genoeg om dat te doen en de gezonde burgers moeten daarom achterblijven. De Amerikaanse militaire missie in Griekenland heeft het Wheelus vliegveld in Tripolis verzocht nog meer helicop ters te zenden. De gehele zesde vloot is nu gealarmeèrd voor de hulpverlening. Zowel de diplomatieke, de economische en de militaire missie van Amerik3 in Griekenland hebben opdracht gekregen al het andere werk te laten rusten ten einde zich volledig op de hulpverlening te kunnen concentreren. Uit Napels zijn twee torpedo-bommenwerpers van de Amerikaanse Marine met bloedplasma en serum naar het rampgebied vertrok ken. Zij zullen worden gevolgd door acht andere toestellen, zodra er voldoen de landingsmogelijkheden zijn gevonden. De CARE-mission in Den Haag heeft bekend gemaakt, dat door een ieder hulp kan worden verleend aan de Griekse slachtoffers door geld te stor ten op gironummer 512679. De organisa tie heeft al een begin gemaakt met het uitreiken van voedsel, dekens, linnen goed en kledingpakketten. De kosten voor elk van deze pakketten bedragen f 38.—. Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft 1350 kilo bloedplasma ter beschik king gesteld. Een chemische fabriek in Frankfort zal per vliegtuig voor 15.000 Mark penicilline en andere geneesmid delen naar Griekenland sturen. Het Rode Kruis in zeven landen maakt voor raden dekens, tenten en geneesmiddelen klaar voor verzending naar de Ionische eilanden. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 50.000 dollar toegewezen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de Griekse ramp. Het Zweedse Rode Kruis besloot 50.000 kronen uit te trek ken voor de slachtoffers van de Griekse ramp. Volgens radio-Belgrado heeft de Nationale Vergadering van Joegoslavië besloten tien prefabricated huizen naar de Ionische eilanden te sturen. In de afgelopen twee dagen zijn ne gen Amerikaanse kinderen in ijskasten gestikt, waar zij tijdens hun spel in gekropen waren. In Proctor, Arkansas, zijn gisteren vier zoons en een dochter van mevr. J. W. Hallman in een ijskast gevonden. Zij waren allen overleden. De kast stond reeds lang ongebruikt op een veranda van het huis en de radeloze moeder, die wanhopige pogin gen heeft gedr.an haar kinderen te vin den, is de kast vele malen gepasseerd, zonder er in te kijken. In Richmond, Virginia, verloren twee families vier jongens in een grote zes- deurs ijskast nabij hun huizen. De jon gens zijn waarschijnlijk door het raam De Katholieke Nationale Bond voor EHBO heeft tijdens zijn bestuursverga dering van gisteravond besloten tien procent van de totale opbrengst van de collecte pleisteractie, die Zondag in ge heel Nederland wordt gehouden, af te staan voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Griekenland. De lei ding adviseert in dit verband de afde lingen en contactadressen in den lande de collecte zowel Zaterdag (15 Augus tus) als Zondag te houden voor zover het aantal pleisters zulks toelaat. Het Nederlandsche Roode Kruis zal op verzoek van de Liga van Rode Kruis verenigingen te Genève om hulpverle ning aan de slachtoffers van de aardbe ving op de Ionische eilanden 3000 dekens en voor 5000 gulden aan medicamenten op de snelst mogelijke wijze naar Grie kenland zenden. Er is echter meer hulp nodig. Het Nederlandsche Roode Kruis doet een dringend beroep op het Neder landse volk bijdragen voor dit doel te storten op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Rode Kruis onder vermelding „Hulp aan Griekenland". In een veldhospitaal te Argostoli, de voornaamste haven van het eiland Cephalonia, worden gewon de kinderen behandeld. Volgens de laatste berichten zou Argostoli thans geheel onder water staan. van een ongebruikt gebouw, waarin de ijskast zich bevond, naar binnen ge klommen. De slachtoffers werden ge vonden in een gedeelte van de ijskast. Een van de jongens had zijn elleboog beschadigd tegen de gesloten deur. (Van onze Haagse redactie) Twee arbeiders, die werkzaam waren bU het slopen van de R.K. Kerk aan de Bezuidenhoutseweg te Den Haag, zijn Woensdagmiddag onder een omvallende muur terecht gekomen, waarbij ZÜ zeer ernstig werden gewond. Van de arbeider K. L. werd het rechterbeen verbrijzeld. Hein werd ter plaatse het H. Oliesel toegediend. De arbeider P. L., die even als zijn collega onder de puinstukken was bedolven, werd zeer zwaar gewond. Een derde arbeider bekwam lichte ver wondingen. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis vervoerd. Bij het slopen van de muur was men plotseling op moeilijkheden gestuit. Het bleek namelijk dat deze tien meter hoge muur, die omver moest worden getrok ken, nog met een anker was verbonden aan het staand gedeelte van de kerk- ruïne. Een tweetal arbeiders klom hier op naar boven om het anker los te ma ken. Tegelijkertijd liet men een kabel, waarmee de muur omver gehaald zou worden, iets vieren. De muur viel hier door naar de verkeerde kant om, de beide arbeiders met zich meesleurend. Donderdagmiddag is te Purmerend in het water van de Where een zevenjarig dochtertje van de fam. N. Brinkman aan de Achterdijk verdronken. Twee jaar geleden is eveneens een kind van de fam. Brinkman verdronken. (Reproductie van een schilderij van El Greco) (Tekst uit Introïtus en Graduale van de nieuwe Mis op 15 Aug.) Vanmorgen is Alex Wunnlnk, direc teur van theater Carré in Amsterdam, na een ernstige ziekte die slechts twee weken heeft geduurd, overleden. HU was 76 jaar. Alexander Wunnink was 52 jaar, toen hij in 1928 de leiding van theater Carré overnam. De grote wereldcrisis stond toen voor de deur en het grote theater, ooit als permanent circus ge bouwd maar als zodanig al lang niet meer rendabel, maakte een zeer moei lijke tijd door. leek de ondergang nabij. Wunnink is het evenwel gelukt de fi nanciën te saneren en zonder ooit een cent subsidie te ontvangen de exploita tie lonend te maken. Hij heeft de loop weer in Carré gebracht en het grote theater aan de Amstel populair gemaakt als in vroegere gloriedagen. Volle zalen hebben er genoten van de Italiaanse Opera, die Wunnink naar Nederland heeft laten komen, van de kostbaar ge monteerde revues van Henri ter Hall met Johan Buziau en Siem Nieuwen- huyzen, van operette en ballet, van in ternationale beroemdheden op elk ge bied: La Argentina, de Fratellini's, Grock, Josephine Baker, zo goed als Louis Bouwmeester er op de planken stond, Herman Thimig, Julia Cuypers, met het puik van het variété, inderdaad een staalkaart van wat de wereld aan kunst en amusement te bieden heeft, steeds op de hoogte ook van de eigen tijd met in de laatste maanden nog het ballet van de Markies van Cuevas en dat van Roland Petit. Bij het vijftigjarig bestaan van het gebouw heeft hij ook weer hét circus binnengehaald en ook dat is een succes geworden. Alex Wunnink is als jongmaatje bij een huis- en decoratieschilder zijn reeks van baantjes begonnen; hij is nog korte tijd bij de Marine geweest, heeft zich door zelfstudie vooruit gewerkt, te be ginnen bij „Ons Huis" in het hartje van de Amsterdamse Jordaan, en in de avonduren steeds doorstuderend, met lessen bij Willem Trebu, dié eens van hem gezegd heeft, dat hij een geboren jurist was. Hij is eerst bij de Belastin gen terecht gekomen, waar hij bijna vier en twintig jaar heeft gewerkt, daar na in de theaterwereld, eerst als admi nistrateur van het Paleis van Volksvlijt, daarna in dezelfde functie bij Carré, waar hij sinds 1928 de leiding gevoerd heeft. De radiorede van premier Laniel heeft niet tot gevolg had dat de stakin gen in Frankrijk aan omvang hebben ingeboet. De katholieke vakorganisatie, waarbij het grootste deel van de rijks ambtenaren en bankemployé's is aange sloten, had tot dusver slechts de stakin gen bij de P.T.T. en bij de Parjjse ver voersmiddelen ondersteund. De verkla ring van Laniel is voor haar evenwel aanleiding geworden om zich ook bij de andere stakingsoproepen aan te sluiten. De premier kondigde gisteren aan, dat de arbeiders, die requisitiebevelen van de regering in de wind slaan, zullen worden vervolgd. De vakverenigingen hebben evenwel ontdekt, dat de rege ring niet bevoegd is requisitiebevelen uit te vaardigen tegen stakers, die het werk slechts voor 24 uur hebben neer gelegd. Zij passen daarom nu de tac tiek toe om 24-uurs stakingen af te kondigen en die elk etmaal te verlen gen. De voorzitter van de Nationale Ver gadering had gisteravond reeds 171 aanvragen ontvangen van afgevaardig den, die bijeenroeping van het parle ment wensen. Op tien na waren al die verzoeken afkomstig van socialistische en communistische afgevaardigden. De voorzitter hoeft de Nationale Vergade ring pas bijeen te roepen, zodra hij 209 ondertekende brieven heeft ontvangen, die daarom verzoeken. Slechts 55 aan vragen zijn op de formeel juiste wijze ingediend; de rest bestond uit telegra fische verzoeken. Vandaag begint een 24-uurs staking bij verscheidene bedrijven, die werken voor de nationale verdediging. Maan dag wordt een algemene staking ver wacht van de dagbladen. Het Franse persagentschap A.F.P. vreest elk ogen blik door een staking te worden ge troffen. Vandaag zouden ook de werk nemers bij radio en i levisie geduren de 24 uur het werk neerleggen. De po litie van Toulouse heeft 24 spoorweg arbeiders gearresteerd, die geweigerd hadden gevolg te geven aan een bevel om hun werk te hervatten. Verder zijn in Toulouse wachtposten geplaatst bij de electriciteitscentrale, nadat „groepen saboteurs" een installatie in een trans formatiestation hadden vernield. De communistische, socialistische en katho lieke vakverenigingen hebben besloten de staking bij de bussen en de onder grondse in Parijs met 24 uur (e verlen gen. De onafhankelijke organisatie had het werk willen hervatten. Voor de toeristen, die door de gebeur tenissen zozeer zijn getroffen, is er toch ook een goede kan( aan deze zaak: steeds meer douanebeambten op vlieg velden en grensposten houden met hun werk op. Andere voordelen gaan naar de hotels aan de Belgische kust, waar tal van Britse vacantiegangers troost zoeken na de Franse teleurstellingen, en naar de Duitse spoorwegen, die een groot déél van het goederenvervoer, dat anders over Frankrijk gaat, tot zich trekken. Niets te hebben om weg te geven is een schrijnende pijn. -melk is licht verteerbaarl ha<* niet ktef wel" iaaf aan- ,e?". heb luis* taf- een tas. te- met rge- s»om- Else ilinf BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: leeuwerlklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H, v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van een bijzondere medewerker) Wanneer men bij het oefenen van critiek bepaalde verschijnselen als gevaren brandmerkt, bete kent dit dat men ze als onaanvaardbaar afwijst. Is het doel zó groots dat het streven ernaar ondanks de gevaren tóch moet worden doorgezet, dan dient naar wegen gezocht te worden waardoor de gevaren tot een minimm worden terug gebracht. Nu menen we dat er geen verschil van inzicht zal bestaan over de noodzakelijkheid van internationale sa menwerking. Eveneens is welhaast ieder weldenkend mens het er over eens dat er iets, dat er véél aan de toepassing van de sociale rechtvaardigheid hapert, zolang 85 pet. van de wereldbevolking onder een redelijk minimum moet leven. Dit is onchristelijk en een voortdurende bedreiging van de wereldvrede. Verant woordelijk voor de oplossing van dit gi gantische probleem is de mensheid zelve. „Beheers de aarde en maakt haar aan u onderdanig". Nu zij toegegeven dat de leiders der volkeren, de regeringen, hierbij een lei dinggevende, een corrigerende, een sti mulerende en vooral een coördinerende taak hebben. Maar dit mag nooit gaan ten koste van het particuliere initiatief. Deze belangrijke overheidstaak mag de mens niet dooddrukkenDan immers ontstaat de internationale eenheid van het kerkhof, dan wordt langs het doel geschoten, omdat de mens middel wordt instede van doel. En de mens is en blijft het doel van de schepping. Daarom is het zo fout wat er thans in de UNO enz. gebeurt, dat alleen en uit sluitend de regeringen, vertegenwoor digd door vaste secretariaten met wisse lende regeringsadviseurs, beslissingen kunnen nemen. Nu is er naast het ge groeide internationale regeringscontact ook het verheugende verschijnsel van het gegroeide internationale contact tus sen de vrije groepen van mensen uit alle functies van alle rang en stand. Wat is nu meer voor de hand liggend dan dat de vertegenwoordigers van deze groepen, juist gekozen en geselecteerd, voortaan niet alleen tot de onderscheiden verga deringen worden toegelaten, maar daar in kunnen medespreken en medebeslissen. Onjuist is het te menen dat zulks het overlegtempo zou vertragen of nodeloos kostbaar zou maken. Naar verhouding dient dan immers de regeringsapparatuur te worden ingekrompen, waarnaast we rustig mogen vaststellen dat de interna tionale organisaties van werkgevers zowel als van arbeiders en boeren in de loop der jaren zich een corps hebben gekweekt van lieden die zonder enige twijfel in deskundigheid de regerings vertegenwoordigers evenaren, zo niet overtreffen. Het zal moeilijk zijn, niet zozeer om dit laatste erkend te krijgen, alswel om de regeringen er toe te be wegen de bevoegdheidsverdeling in de UNO c.s. principieel te wijzigen. Maar indien men er eenmaal van overtuigd is dat dit dringend noodzakelijk is, plaatse men het, evenals het Internationaal Christelijk Vakverbond reeds deed, voor aan op de lijst van de verlangens der diverse organisaties. Wanneer op inter nationaal niveau een situatie zou kunnen worden geschapen als wij in Nederland kennen o.a. met de Stichting van de Arbeid en de Raad van Vakcentralen, zou reeds zeer veel gewonnen zijn. Maar hiermede raken we een uiterst moeilijke kwestie met twee zeer opvallende kan ten. (Vervblg op pag. 5) Gedeputeerde Staten van Limburg hebben de minister-president, voorzit ter van de Raad van ministers, een telegram gezonden: waarin wordt op gemerkt dat wanneer niet spoedig ten aanzien van het verblijf van Duitsers in Nederland een zelfde of soortgelijke regeling wordt getroffen als welke mo menteel geldt voor het verblijf van Ne derlanders in Duitsland, grote econo mische voordelen verloren gaan. De trek van Nederlanders naar Duitsland is sinds 1 Juli jongstleden (de datum waarop de visumplicht voor Nederland voor reizen naar Duitsland is afge schaft) zeer sterk toegenomen. Gedepu teerde Staten dringen met klem aan op opheffing van de visumplicht voor Duitsers voor reizen naar Nederland. Advertentie (tot Zaterdagavond) Droog, vrjj zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige Zui delijke tot Zuidoostelijke wind. Zaterdag: Zon 5.23-20.05. Maan 11.53- 21.20. Zondag: Zon 5.25-20.03. Maan 13.05-21.39. Maandag: Zon 5.27- 20.01. Maan 14.19-22.04.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1