Tropische siervissen in de Haarlemse Vishal Elke vis, in het water waarin hij thuishoort, geeft de kweker succes Pm* m ■i Nieuwe cursus weer in deselfde benauwde ruimte DE WEEK IN STAD EN STREEK Jong Oude Tonge op rondvaart Vijf doden te betreuren in tien dagen Rapporten zijn belangrijk, maar doorhakken is beter 11A Vv iiëVi MILITAIRE POLO-PLOEG WINT MET 6-4 VAN SPANJE epfl v.lmpelen Verpakt gesneden brood triomf van Vermaat! VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Uitwisseling van ont dekkingen op congres AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Waarom tobt U nog langer met Uw tuin? ZILVEREN JUBILEUM BIJ N.Z.H. Avondmis in de St. Joseph- kerk Waterstanden li#®* M Verkeersongevallen in Haarlem en omgeving R.K. Huishoudschool te Haarlem Nieuwe Christelijke U.L.O.-school Geprojecteerd in Delftwijk 11 X :f.K 4^ to tAsi 24 broertjes in een hygiënisch jasje F. Tijsterman 25 jaar bij gemeente Hier is de bode met een vrachtwagen zeewater, zegt de voorzitter van de Haarlemse Aquariumvereniging „Parens", de heer E. Prager, tegen een van zijn mede-bestuursleden. Even later wordt hij in de Vishal opgeroepen om bij een zoetwaterpomp assistentie te verlenen. „Water mag u water noemen", zegt hij ons, terwijl de laatste hand aan de tentoonstelling gelegd wordt, „maar de sier vissen, de geïmporteerden uit de tropen tien duizend zwemmen er In die aquaria op de Grote Markt kunnen alleen blijven leven en gedijen in het water waarin ze geboren zijn. Daarom is de Ionen-wisselaar, die het water van hard tot zacht of van zuur tot alkalisch of omgekeerd kan maken, van erjorme betekenis voor de aquarist. Daarom mag ook van toegepaste wetenschap gewaagd worden en is het mfl een raadsel waarom de bezoekers van onze expositie vermakelijkheidsbe lasting moeten betalen." Het aantal aquaristen is na de oorlog zodanig toegenomen, dat een vijf en twintig leden van de vereniging „De Natuur", die enkele jaren geleden zo veel succes oogstte met een tentoonstel ling in de Vishal, zich afscheidden en de vereniging „Parens" vormden. En deze heeft nu ook alweer 150 ingeschre venen, zodat nieuwe liefhebbers niet meer terecht kunnen. Wij hebben in de verschillende hel verlichte aquaria zoveel wonderen zien zwemmen en zoveel vreemde woorden gehoord, dat wij ons zullen onthouden van het noemen van namen der vissen. Verrast waren we door de medede ling, dat in de periode van 1 Februari tot 1 Augustus j.L vijftien leden bijna 30.000 visjes kweekten. De heer A. v.-d. Nieuwenhuizen, van beroep eco noom, durft nogal wat aan en hij heeft met lede ogen gezien, dat van zijn 1227 gekweekte visjes van f 12 per stuk, zovelen ondanks alle zorgen de geest hebben gegeven. Maar hij en de anderen mogen er zich thans nog op beroemen, dat Haarlem wat het kwe ken van tropische vissen betreft, de eerste plaats in ons land inneemt en dat Duitsland, lang bovenaan de lijst staande, geklopt is wat de probleem- vissen betreft Er komt wat kijken om resultaat te behalen. De blinde vis uit de grotten van Mexico haantje de voorste als hij voer ruikt vraagt ander water en an dere temperatuur dan de Congobaars en de Barbus Macholius, sinds Juli in Ne derland, voelt alleen wat voor voort planting in een geheel andere omgeving. De kweker moet opletten als dat „kleine ding" uit de tropen kuit gaat schieten, want als het niet op tijd van zijn fami lie wordt gescheiden, vreten ze de jon kies op als de heerlijkste lekkernij. Met de z.g. zeil vissen uit de buurt van Cele bes zijn prachtige resultaten bereikt; die moeten bijzonder hard water hebben en nu was het de heer v. d. Nieuwenhuizen weer, die met een lepeltje zout en „nog wat" precies wist te bereiken wat de vis nodig had om hier in zijn element te zijn. Van de vorige tentoonstelling kent u ze nog wel, de visjes met gloeiende kop lampen, met rare staarten, met néon- verlichting en wisselende kleuren. Maar heeft u wel eens 'n visje gezien dat ver drinken kan, omdat het zonder zuurstof niet kan leven? Het is jammer, dat u de discus-vis niet getoond kan worden, maar ja, vierhonderd en tien gulden voor een paar, hoe knap dan ook, is ook Advertentie Telef. 17355 In het openluchttheater te Bloemen- iaal geeft de Rotterdamse Comedie Zaterdag en Zondag een voorstelling ■:an ,JDe Leugenaar", het alleraar- iigste blijspel van Carlo Gotdoni, onder de speelse regie van Mieke Verstraete. Deze foto stelt voor Richard Flink, die de hoofdrol in dit blijspel speelt. De spiegelkarper is ook een dankbare aquariumbewoner een hele uitgave. Wij overwogen zo. dat de liefhebber, die van dit soort duizend in een jaar weet te kweken, in leven houdt en aan de man brengt, z'n hoofd voor goed boven water kan houden. Winstbejag is de leden van de aquaria- verenigingen echter vreemd. Zij verko pen wel visjes, maar dat is noodzakelijk om verder te kunnen experimenteren. Verreweg de meeste exemplaren worden weggeschonken, maar natuurlijk uit sluitend aan de liefhebbers, die door een vakkundige outillage - en daar komt heel wat voor kijken de visjes in lp- ven kunnen houden. Bij die outillage horen ook verschillende waterplanten, zand of turf, takken etc. Wij zagen in een aquarium zonder vissen de Ambulia, een zeldzaam mooie plant, die echter „versnottert" zo gauw er vissen door rondzwemmen. Onderzocht wordt nu of de vis of het voer de schuld draagt Zo blijkt alweer, dat het experimenteren nog lang niet zijn einde heeft gevonden. Er wordt niet gewerkt voor de hoe veelheid maar voor de kwaliteit en er zijn soms zeven jaren nodig om met één soort succes te behalen. De wonderen zijn dan ook het bekijken ten volle waard. Ter opluistering zijn vóór in de Vishal enkele rotspartijen gebouwd. Daarin kan men, ook achter glas, verschillende rep tielen zien; boomkikkers, hagedissen in verschillende maten, slangen etc. De tentoonstelling wordt gehouden naar aanleiding van een nationaal con gres, dat „Parens" in samenwerking met de bond „Aqua-terra" Zaterdag en Zondag bij Brinkmann houdt. Dit eerste congres is belegd om onder de bijna 300 deelnemers nieuwigheden en ontdekkin gen uit te wisselen en op de hoogte te komen van de stand van de „weten schap" op dit gebied. Dr. E. Meder, oog specialist uit Münehen, zal een lezing houden over de experimenten met de Ionen-uitwisseling. De Belgische apo theker Dubois vertelt over zijn ervarin gen met Congovissen en over het trans port daarvan. De heer Spoelstra zal mij meren over kweekgeheimen en verder zal bijzondere aandacht worden ge schonken aan het nylon-net. De Haar lemmer Kees Spoelstra heeft dit net, als kleinere of grotere zeef fungerend, ontdekt voor de molenaar, maar de aquaristen trekken er ook profijt van. De heer Spoelstra is thans conservator van „Blijdorp" in Rotterdam. Afgevaardigden van meer dan 100 verenigingen zullen officieel op hel stadhuis worden ontvangen en daarna zal de wnd. burgemeester, de heer A. Angenent, vanavond de tentoonstelling openen met behulp van een zeer grote sleutel, in de vorm van een gestyleerde vis. Het gemeentebestuur heeft een zilve ren medaille beschikbaar gesteld voor de beste in Haarlem gekweekte vis. Een college van deskundige keurmeesters uit Amsterdam. Londen, Den Haag en Bloemendaal zal uitmaken wie de ere palm verdiend heeft. Haarlems Bloei schonk twee legpenningen voor de beste vis en het mooiste aquarium^ Dat wor den echter publieksprijzen. Het siert Haarlem, dat deze vorm van ontspanning, welke tegelijk een beoefe ning van cultuur is, zulke grote afme tingen heeft aangenomen. Het moet voor velen, die 's avonds moe van het wer- kqn thuis komen, een verkwikking zijn rust te kunnen vinden bjj een broljje levende natuur in de huiskamer. De kennismaking met de wonderen in de Vishal moge het aantal kwekers van siervissen nog vergroten. Advertentie Tuinonderhoud door vak mensen is niet duur. Mogen wij eens met U komen praten? TUINBOUWBEDRIJF Binnenweg 18, tel. 3-80-80 HEEMSTEDE Ook de N. Z. H. V. M. had een jubi laris in haar midden. De beheerder van het hoofdmagazijn, de heer H. B. Har ren, was een kwarteeuw in dienst van het bedrijf. Te zijnen huize werd hij namens de chef van de technisch dienst toegesproken door de hoofdinspecteur van het materieel, de heer P. H. Scheur leer, die hem een geschenk onder cou vert aanbood. De jubilaris ontving van mr. W. Kuilman, de secretaris van de directie, tevens chef van algemene dienst, het getuigschrift en de penning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Namens het personeel werd de heer Harren een electrisch scheerappa- raat aangeboden. Evenals op Zondag en eerste Vrij dagen zal in de kerk van St. Joseph aan de Jansstraat morgen, op het feest van Maria Tenhemelopneming, een avondmis worden opgedragen om 6 uur. IJMUIDEN Zaterdag 15 Augustus Hoog water: 6.44 u. en 19.04 u. Laag water: 2.35 u. en 14.44 n. Zondag 16 Augustus Hoog water: 7.17 u. en 19.40 u. Laag water: 3.04 u. en 15.15 u. Dank zij de rederij Zekveld konden de kinderen uit Oude Tonge, die in Haarlem logeren, een boottocht maken door Haarlem en omgeving. Vanmorgen om negen uur vertrok de eerste groep van zestig kinderen, en dat de jongelui er het nodige pleizier aan beleefden, toont deze foto wel. Wanneer de nieuwe cursus in de R.K. Huishoud- en Industrieschool aan de Ged. Voldersgracht wederom in een veel te kleine en niet moderne ruimte sai beginnen, is er nog steeds geen be slissing gevallen omtrent de plaats, waar de nieuwe huishoudschool gebouwd zal worden. Men kan het bestuur moeilijk verwijten, dat het niet actief is geweest en niet tijdig plannen heeft ingediend by het gemeentebestuur omtrent de nieuwe bouw. De tekeningen zijn ge reed, de aanbesteding had reeds lang kunnen plaatsvinden, indien er niet een kink in de kabel was gekomen over de plaats, waar de school moet verrijzen. Het open terrein aan de Garenkokers- kade achter de oud-katholieke kerk en m de nabijheid van de katholieke B.L.O.-school was bestemd voor de huishoudschool. Toen echter bleek, dat het nieuwe hoofdbureau van politie minder goed paste op het terrein aan de Raaks, dat daarvooi> reeds lang was aangewezen, werd de kwestie van de huishoudschool min of meer een lijdens geschiedenis. De gemeente gaat name lijk van het standpunt uit, dat de wei nige terreinen, die in de binnenstad open zijn of geschikt kunnen worden gemaakt voor een politiebureau, in haar handen moet blijven, zolang nog geen beslissing is genomen over de plaats voor dat bureau. Indien besloten zou worden het bureau op het terrein aan de Garenkokerskade te bouwen, dan zal de vertraging voor de huishoudschool nog groter worden, want dan zal een geheel nieuw ontwerp van de architect noodzakelijk zijn, afgezien nog van de vraag, of de dan aangewezen grond bouwrijp zal zijn. Voor de raadsvergadering van 16 Sep tember kan nu niets meer gebeuren, ge steld, dat de nieuwe raad als een der eerste punten de beslissing van dit vraagstuk zou worden voorgelegd. Wij schrijven dit, omdat intussen een rapport is verschenen overigens nog niet in handen van de raad van een commissie, waarin de vier vrouwelijke raadsleden zitting hadden en de bestu ren van de bestaande huishoudscholen. Deze commissie had de opdracht om een onderzoek in te stellen naar de situatie van het huishoudonderwijs m Haarlem en zij kwam daarbij tot de conclusie, dat een neutrale school ln het stadsdeel boven de Jan Gijzenvaart en waarschijnlijk ook in het Oostelijk deel van de stad noodzakelijk is. Het rapport van de commissie fs reeds 29 Mei uitgebracht en thans is het nog niet officieel uitgereikt. Nadat in Haarlem en omstreken ge ruime tijd geen verkeersongevallen met dodelqke afloop waren voorgekomen, geeft de maand Augustus, nog niet voor de helft verstreken, een droevig beeld. Niet minder dan vüf ongevallen met dodelijke afloop zqn in tien dagen te betreuren. Daarbij komt nog, dat het in bijna alle gevallen om kinderen of jeug dige personen gaat. 3 Augustus verongelukte een 32-jarige wielrijdster in de Koningstraat, 5 Augus tus een 17-jarig meisje te Hoofddorp, 8 Augustus een 15-jarige jongen op de Schoterweg, 11 Augustus een 3 Hl-jarig meisje op de Heemsteedse Dreef en 13 Augustus een 14-jarige jongen op de Jansweg. Er gaat geen dag voorbij of de auto van de verkeerspolitie moet enige malen gerequireerd worden voor een aanrij ding. Hersenschuddingen en gebroken ledematen worden herhaaldelijk op het politierapport genoemd. Opmerkelijk is ook, dat de vrachtauto's met aanhang wagens in de binnenstad de grootste ge varen opleveren. Men kan uit de droeve lijst leren, dat men zeker in het drukke verkeer in deze zomermaanden niet voorzichtig genoeg kan zijn. Wanneer men ziet, hoe wielrijders her haaldelijk met hun leven spotten door maar raak te rijden en anderzijds, met welk een overbodige snelheid automo bilisten en motorrijders de stad door racen, kan men niet anders concluderen aan dat nog heel wat verkeersopvoeding noodzakelijk is. Onlangs hebben wij in een reportage, gewijd aan een Haarlemse uitvinder, ge wezen op diens vinding om de banden van de auto's van een schuifapparaat te voorzien, waardoor mensen, die een on geluk op de rijweg krijgen en gevaar lopen te worden overreden, weggescho- B. en W. stellen de raad voor mede werking te verlenen voor de stichting van een bijzondere christelijke U.L.O- school op een terrein, begrensd door ,Jan G'Jfcnkade, de Rijksstraatweg nn.de. Delftlaan, in de z.g. Delftwijk. Onderhandelingen zijn nog gaande. De nieuwe school moet uit 5 lokalen be- staan, voor 121 leerlingen. Zondag moet er een grote slag geslagen worden voor de ka tholieke militaire tehuizen en daar Haarlem zo gelukkig is om nu bijna vijf jaar in November wordt het eerste lustrum feestelijk herdacht een tehuis bij uitne mendheid te bezitten aan het Don kere Begijnhof, ben ik eens 'n praatje gaan maken met m'n oude vriend Star en echtgenote, die in dertijd het slagersmes en de witte voorschoot van de hand deed om een wel zeer edel beroep uit te oefenen. De heer en mevrouw Star zijn thans vader en moeder van het militair tehuis en dus van alle jongens, die er hun vrije uren ko men doorbrengen. Hoe ze het doen? 'n Dik boek met handtekeningen en verklarin gen van honderden soldaten, die er de laatste jaren ontspanning, en morele steun zochten en vonden, geeft het schriftelijk bewijs van een excellent slagen. „Dit tehuis vaak bezoeken bete kent jezelf een weldaad bewijzen" schrijft een militair uit Nijmegen. Een eenzame Brabander in Haarlem heeft hier vriendschap en gezelligheid gevonden. Vader en moeder, heel hartelijk dank". En verder „de vele uurn hier ezetn, zint langena niet wegesmetn"of de conclusie van een sergeant uit Bre da: „Het beste militaire tehuis in Nederland". Er zijn ook opdrachten in het Maleis of Indonesisch en zelfs in het Duits van de nieuwe vaderlanders door de grenscorrec tie. H. 1. Douwes Dekker, een naam aan Multatuli verbonden, heeft een herinnering in het Frans geschre ven en is het niet aardig in dit kostbare en kostelijke boek de dankbaarheid te lezen van een verloofd stel? Z ij mocht regelmatig mee komen en toen h ij overgeplaatst vjerd bekrach tigden ze in het register met hun handtekeningen de wens dat de aalmoezenier, pater Nijssen, er ge tuige van zou zijn als hun beide namen voor goed samen zouden smelten. De intussen vertrokken majoor-aalmoezenier heeft zelf ook een afscheidswoord geschre- ven. „In dit militair tehuis liggen, voor zover ik 't kan beoordelen, de beste jaren van mijn leven." Werkelijk, lezer, dit boek spreekt een taal, die zonneklaar bewijst, dat een katholiek militair tehuis onmisbaar is en dat de daaraan ge geven steun zeer rijke vruchten draagt. Y 7 ader Star vertelt me, dat hij 1/ in vijf jaar tijds een devisie heeft ontvangen, wat niet minder dan 20.000 man betekent. Hij kent van alle bezoekers, van vroeger en nu, naam en toenaam en hij wist ook heel goed welke knapen zich plotseling Rooms voel den als het heel erg gezellig in het tehuis „dreigde" te worden. Hij vindt het erg jammer, dat er in Haarlem na het vertrek van het Regiment „Betuwe" geen recruten meer zijn, want de nieuwe soldaten hadden de gezelligheid het meest nodig en waren er ook het dank baarst voor. Ze vonden het heerlijk als ze na de maandelijkse garni zoensmis in de St. Jozefkerk, de lunch van de militaire keuken kon den nuttigen met bord, mes en kopje. Over hun ouders praatten ze niet, maar onmiddellijk breed uit over hun meisje en als ze gin gen roemen op hun kleine zusje of broertje, dan wist vader Star, dat hij de jongens gewonnen had. De heer en mevrouw Star hebben reeds drie volwassen petekinderen, van wie er één in Zweden woont en het contact onderhoudt. Trou wens aan brieven van oud-gasten geen gebrek, zomin als aan bezoe ken, zo onder het excuus van „ik was toevallig in de buurt". Maar dan moet je die ogen zien en die blijde herinneringen horen! Andersdenkenden kunnen na tuurlijk ook hun robbertje bridge of partijtje biljart komen spelen, maar zij zagen het tehuis toch over het algemeen als een comfortabel café zonder meer. Hoe kon het nu ooit zo tof bij vader en moeder Star zijn, als er geen meisjes waren, 'n Vaste kern van degelijke jonge dochters, met frisse gezichten en prettig in de conversatie, met handen die ook van aanpakken weten achter het buffet, siert het tehuis. Ze kennen de soldaten-uitdrukkingen en zijn er helemaal niet van verbouwereerd als met een „opgetuigd fregat" een „mooie meid" bedoeld wordt en begrijpen uitstekend wat er tijdens het kaarten met 'n „gloeiende knijp" aan de hand is. In het re- ceptieboek worden ook de meisjes wel eens in de dank betrokken, maar dat gebeurt dan opmerkelijk schuchter! het gillen de hele nacht bleef ho ren. Herinneringen? De Lua-sol- daat (luchtafweer, geachte gezeten lezer) die altijd, zoals dat heet, met z n centen omhoog zat en menige vermaning van de „ouders" in ont vangst moest nemen, zwaaide op 'n goede dag af. In het burgerleven wilde het maar niet lukken, hoe wel hij van alles aanpakte. Enkele jaren later stapte hij plotseling het tehuis binnen als matroos. Hij was beroeps geworden en verklaar de 'n pak slaag te komen halen, omdat hij weer platzak was. Men heeft de oude stamgast goed ont haald en het pak slaag behoefde niet eens symbolisch te blijven, want hij had juist zijn gage ont vangen. T~\ e exploitatie van het Haar- S lemse R. K. militair tehuis vraagt gemiddeld vijf en zeventig guide per week. Dat is geen sinecure. De mannen moeten hun kopje koffie met sprits of an dere dranken goedkoop kunnen krijgen en de spullen dienen m orde te zijn. Voor uitbreiding van de gramo- foonplatenkast bestaat onder de bezoekers de 1-cent actie en daar vele kleintjes een grote maken is het repertoir aardig bij. Hoe die vijf en zeventig gulden per week besteed worden komt toch wel duidelijk uit het hand- tekeningenboek naar voren. Onder een tekening met sawah's, palmen- bomen en gebergten schrijft een soldaat: ter dankbare herinnering van de jongen, die in den vreemde, ver van zijn ouders en verwanten, zijn vaderland moest dienen En er moge bewaarheid worden wat Mgr. Huibers op de eerste pa gina afsmeekte: „Gods zegen over allen, wier namen in dit boek ge schreven staan." De toekomst van Nederland is er mede gemoeid. In Haarlem wordt dit zo treffend begrepen. In de lei ding van het tehuis is de zegen zichtbaar. ven worden inplaats van de wielen over het lichaam te krijgen. Men zou er toch eens notitie van kunnen nemen. Het on geluk, dat zich gisteravond kwart voor 6 op de Jansweg heeft voorgedaan, ont stond als volgt: Een vrachtwagen met aanhangwagen, bestuurd door de 37-jarige P. d V. uit Rijperkerk, reed op het midden van de Jansweg in Noordelijke richting, met een snelheid van ongeveer 25 km. Rechts op de weg, zoals in het verkeer gebruikelijk is, reed een file van wielrijders. De 14- jarige J. A. uit Haarlem wilde hen allen inhalen. Vermoedelijk op het moment, dat de vrachtwagen de wielrijder was voorbij gereden, week de jongen met een lichte zwenking naar links uit. Hij merkte echter te laat, dat de auto een aanhangwagen had en probeerde naar rechts uit te wijken, hetgeen niet meer mogelijk was. De linkerstuurhelft van het rijwiel raakte de aanhangwagen, waardoor de jongen voorover van zijn fiets viel en onder de aanhangwagen vrijwel onmiddellijk gedood werd. De grootste sensatie van de avond is een nieuwe gramofoon- plaat met een top-schlager. Dan gaan de duimen omhoog, stokt het kaartspel en zingt of neuriet de hele tent mee. „Jezebel" werd zo dikwijls gevraagd, dat vader Star SPAARNEBABBELAAR Advertentie (Speciale reportage) Onze grootouders haalden stroop in een potje en peper in 'n puntzakje; gly cerine in een spanen doosje en haver mout los uit de bak. Nu is alles bijna verpakt, in de kruidenierswinkel en bij de apotheker of drogist. Een vlotte ver koop, maar vooral de hygiëne is er mee gediend. De flessen melk wórden her metisch afgesloten met een capsule en vis wordt, zonder dat er handen bij te pas komen, machinaal gefileerd en in cellophaan gehuld. In Amerika is men al veel verder. Daar wordt b.v. ook het brood zo goed als uitsluitend: gesne den en luchtdicht verpakt gekocht. Al leen in Amerika? Wij hebben dezer dagen in Vermaat's moderne bakkerijen een snij- en verpak- machine in werking gezien; een ma chine met een capaciteit van 1600 tot 2000 broden pér uur. De goudgele, bij zonder fijn samengestelde broden, sneeuwwitjes in een gouden huisje, wer den door een transportband eerst naar de guillotine geschoven en nadat een serie messen driftig gelijkt sneetjes had ge kapt. werden de 24 broertjes met een dikte van 13 mm opgetild om een jasje aan te krijgen van geprepareerd, vocht werend en luchtdicht papier. Wij namen een brood mee en be waarden het drie volle dagen. De hele familie er om heen toen de 24 broer tjes op de bordjes verdeeld werden. Wat proefden wij? Smakelijk brood, mals als de fijnste biefstuk. Na drie dagen! We konden het bijna niet gelo ven. En nu eten alle huisgenoten, die hun twaalf-uurtje moeten meenemen, het fijnste brood, alsof het zo vers van de bakker kwam. Triomf is de naam, welke Vermaat er aan heeft gegeven. Ja waarlijk, triomf in kwaliteit, voedzaamheid, hy giëne en houdbaarheid. En dat voor 44 cent per groot brood. Onze grootouders haalden stroop in een kannetje. Onze kinderen zullen voortaan alleen verpakt Triomf-brood van Vermaat eten. BIOSCOPEN: Rembrandt: ,,Im weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Robinson Crusoë en Co" (|e* prolongeerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Za terdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. a. 1» Frans Hals: „Das Herz einer Frau". Tij den 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. L Lido: „Deserteur van het legioen". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar- Des morgens 11 uur: „Lassie komt thuis -^|]p leeft City: „Two girls and a sailor". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1- Spaarne: „Het legioen der verraders Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: tot en met Maandag: „High Noon". Tijden: Vrijdag en Maandag 8.15 u- Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Vrijdag 14 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door de heer F. de Nie uit Leiderdorp 1212.30 u. Grote Markt: Concert door Harmonie kapel N. Z. H. V. M„ 20 uur. Zand voort: Zandbouwwedstrijden op het Noorderstrand. Zaterdag 15 Augustus Concertgebouw: Toneelgezelschap Johan Kaart in „De appels van Eva", 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: De Rot terdamse Comedie in „De Leugenaar", 20 uur. Grote Markt: Sluiting zomerfeestweek. Om 20.30 uur concert door „De Alpenja gers" en „De hooischelf". Zandvoort: Concert door IJmuider Har monie op Raadhuisplein, 20 uur. Zondag 16 Augustus Concertgebouw: Toneelgezelschap Johan Kaart in „De appels van Eva", 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: De Rot terdamse Comedie in „De Leugenaar", 20 u. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 2 en 8 uur. Maandag 17 Augustus Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 U. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek'. Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di„ Do„ Za. des avonds van 710 uur (tot en met September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van .1 —17 uur. Museum het Huls van Looy, Klein* Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens". Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 1013 en 1921 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan 9. Kosteloos te bezichtigen. Geopend van 1012, 1417 en 18.3020.30 uur (t.m. 16 Augustus). Luxor: Iedere ochtend 10.30 uur: Mon- tagne's jeugdvariété. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek. Teylerplein 79. telef. 17946, Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ekster straat, tel. 25860. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De ZöhÜags-, avond- en nachtdienst ven de OVerv'eense-, Bloèmendaalse- en Sant- poortse apotheken Wordt waargenomen door Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 21281: Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door W. D. v. Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 22884. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. SANTPOORT ZONDAGSDIENST Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 163, Santpoort, tel. K 2560—8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse Apo theek. Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Het jubileum van de heer F. Tijster man, die gisteren 25 jaar in dienst was van de gemeente en thans als commies werkzaam is op de afdeling verificatie ter secretarie, is geheel in de huiselijke kring gevierd. De dag vóór de viering is de jubilaris pas uit het ziekenhuis ontslagen. Gedurende het half uur, dat de heer Tijsterman zijn kantoor heeft bezocht, werd hij door collegae harte lijk gehuldigd. De Spaanse waterpoloploeg die en kele dagen verblijft in C.I.O.S. te Over- veen en naar Nijmegen zal gaan voor deelname aan de waterpolowedstrijden om de Trofeo Italia, was Woensdag' avond de gast van de Nederlandse Mill taire zwemploeg. In Stoop's bad wer den enige zwemwedstrijden gehouden en een waterpolowedstrijd gespeeld. In de wedstrijd 100 meter vrije slag leverde R. Zijlstra een felle strijd met de Spanjool Queralt, de militair moest echter uiteindelijk de eer laten aan Queralt, die 1 min. 1,2 sec. liet afdruk ken; Zijlstra werd tweede in 1 min. 2,2 sec.; Pieters deed er 0,6 sec. langer over. De 100 meter vlinder liet een nek-aan- nek-race zien tussen C. Wiering en J Bazan, waarbij Wiering in de laatste meters een kleine voorsprong wist te behalen om als eerste te eindigen in 1 min. 15,1 sec.; J. Bazan, Spanje, werd tweede in 1 min. 17 sec. en de militair Sievers eindigde op de derde plaats met 1 min. 21,6 sec. In de 100 meter rugslag wist Gerrit Bijlsma met 1 min. 14,2 sec. voor Kees Kievit aan te tikken, die 1 min. 15,5 liet afdrukken. Een wel zeer spannend nummer was de estafette 7 x 50 meter vrije slag. In de eerste banen wist de Spaanse ploeg de eerste ploeg van de militairen aardig bij te houden, waarna laatstgenoemden tenslotte voor kwamen te liggen. In de laatste banen haalden de Spanjolen echter weer op en in de laat ste meters kwamen de ploegen vrijwel gelijk te liggen. Met handslag verschil werden de militairen als eerste geclas sificeerd in 3 min. 24 sec., terwijl de klokken ook voor de Spaanse ploeg de zelfde tijd aanwezen. De tweede mili taire ploeg werd derde met 3 min. 30,6 sec. Hierna speelde de Nederlandse mili taire ploeg een waterpolowedstrijd tegen het officieuze Spaanse zevental. Het was een aardige wedstrijd, waarin de mili tairen de meerderen waren en de Spaanse ploeg soms wel verdienstelijk combineerde, maar veel te veel met twee man op een tegenspeler afgingen. Nadat enige aanvallen van de militairen op niets waren uitgelopen wist de Spaan se ploeg keurig combinerend voor het militaire doel te komen, waarbij vlak voor het doel de bal onder water werd gedrukt. Direct hierop zette de militai ren snel een aanval op, waaruit Luchs succes wist te behalen. De Spanjolen hadden echter hun antwoord klaar en het was Mestres, die uit vrijliggende positie inschoot. Wederom kwamen ech ter de militairen opzetten. De Spaanse doelverdediger kwam uit zijn doel om te helpen de aanval af te slaan, het geen hem niet gelukte en Korevaar nam de kans waar om de bal in het lege doel te schieten. De stand werd echter weer gelijk bij een scrimmage voor het Hol landse doel. waarin wederom Mestres de bal tegen de achterpaal schoot. Even zag het er naar uit dat de Spaanse ploeg de leiding zou nemen; de bal werd echter tot hoekworp verwerkt, waaruit de Militairen snel tot de aanval overgin gen. De bal werd door De Wit naar de vrijliggende Korevaar geplaatst die de stand op 32 bracht. In de tweede speelhelft verkregen de Militairen een spelersmeerderheid daar een Spanjool na een fluitsignaal een overtreding beging. Hiervan wist Kore vaar een goed gebruik te maken om de Militaire voorsprong op 42 te brengen. De Spaanse ploeg gaf zich echter niet gewonnen; na een vrije worp in de Spaanse achterhoede kwam de bal naar voren en het was wederom Mestres, die het derde doelpunt liet noteren. Na een schot van Subirana was de stand 44. Keurig wist de Spaanse doelverdediger een schot van Luchs tot corner te slaan maar kort hierna ging de bal onder de lat door: 54. Toen Korevaar voor een overtreding het water was uitgestuurd, wisten de Spanjolen van de verkregen spelersmeerderheid toch geen profijt te trekken. Ruimschotel bracht met een prachtige boogbal de eindstand op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2