Nederlandse dames behouden de' „Zilveren Molen" m H Van Vliet en Lohmann winnen Grote Prijs van Amsterdam s c In onbetreden dreigt de grotten waanzin ilford Gestolen Goed TRIGONOGRAM H B 8 «Bi H 1(SÏ S BI 81 Wagtmans vierde achter grote motoren O A R NASLEEP WATERSNOODRAMP «n Bi i Europese roeikampioenschappen Schaakrubriek lil im 1 EXPEDITIE DER DUISTERNIS Speleologen moeten ook geestelijk sterk zijn Terugbetaling Belgische lening door Nederland Besprekingen gaande Arbeiders zouden zich van top tot teen hebben mogen kleden H. D. Louwes 60 jaar Oost Berlijn wil praten met West-Bernjn Oud-deken Boekhorst! Benoemingen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 BETRAPPEN I NBAKEREN TE I STEREN TRICHINEN EMINENTIE REPETITIE INSCHAREN NOSTALGIE DROGREDEN EVENTUEEL MEN I G M A A L ONTHEFFEN NOODZAKEN DRAGONDER MOMENTEEL AVONDROOD 8 7 6 5 A 3 Z I iÜ iii a b c d e f g h. Oefenwedstrijd Ned. elftal in het Goffert-stadion Weer een nederlaag voor Nederlandse studenten Revanchewedstrijden wereldkampioenschappen „Heilig Land" in V.S. .■Ai 'S WERELDS 6eót£ R0LFILM door A. Budington Kelland Wilde'palinghandelaren te Zaandam Examens Over vervoer en hygiëne Int. studentenweken H.H. Wijdingen Liturgische weekkalender In Kopenhagen, op het meer van Eargsvaerd, zijn gisteren de internatio nale dames-roeiwedstrijden gehouden, terwijl een begin is gemaakt met wed strijden om de Europese roeikampioen schappen. Zowel voor de Nederlandse dames als heren zijn deze wedstrijden niet onfortuinlijk geweest. Met een voorsprong van vijf punten op Denemarken zijn de Nederlandse dames er in geslaagd op de Zilveren Molen beslag te leggen. Een trophee, die ook het vorig jaar reeds door de Neder landse ploeg was gewonnen. In drie vaD de vier nummers, die op het program ma stonden, waren onze langenoten ver tegenwoordigd. De vier met stuurvrouw eindigde in een overwinning voor Die Leythe met Noorwegen op de tweede plaats en ook in de acht eindigde de Nederlandse ploeg De Vliet als eerste. Nu kwamen de Engelsen op de tweede plaats. Agnes Reuter (Nautilus) daarentegen moest in het skif-nummer gt oegen nemen met een derde plaats. Bij de heren heeft zich het verrassende feit voorgedaan, dat de skiffeur Rob v. Mesdag zich in de halve finale plaatste door de Engelsman Fox, winnaar van Henley, te verslaan. De vier met stuur man van Njord kon zich niet recht streeks in de halve finale plaatsen. Lan ge tijd lag de Nederlandse ploeg op de tweede plaats voldoende om in de halve finale te komen maar in de eindsprint overtroefden zowel de Joe- goslaven als de Denen de Njord-ploeg. De uitslagen luiden: Vier met stuurman. Ie heat: 1. Zwit serland 6.44.3; 2. Zuid-Slavië 6.46.5; 3/ Denemarken 6.47.8; 4. Nederland (Njord, Leiden) 6.49.0; 5. Frankrijk Plaats op elk hoekpunt en op elk snijpunt één letter, zodat woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 19 plaats in Noord-Brabant; 111 edelman; 24 korting; 212 neerslag: 37 deel van een schip: 38 werktuig; 412 schaakstuk; 5— 6 voorzetsel; 510 overzetplaats; 610 zilrivier van de Maas; 78 spitstoelopende strook; 911 onderrichten. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 24 Aug. aan De Tijd (afd. Prijsraadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 1 Augustus: Het bekende spreekwoord, dat van boven naar beneden op de eerste en op de vijfde verticale rii te lezen is. luidt dus: „BITTER IN DE MOND MAAKT HET HART GEZOND De prijzen werden gewonnen door: M. Baars, Hoofd R.K. School, Kame- rik; G. de Vlam, Nieuwe Passeerders- gracht 2, Amsterdam; H. Cartens, Val kenburgstraat 56, Roosendaal. AUGUSTUS-OPGAVE 3 Probleem van G. Guidelli. Mat in 2 zetten. Wit: Kei Df2 Tg7 Lf6 Lf7 Pc5 Pe3 pionnen b4 f5. Zwart: Kd4 De5 Tal Thl Ldl Pgl Pg5 pionnen c2 c3 f3 h3 h7. Op 21 Juli speelde de schaakmeester Yanofsky een simultaanseance tegen 25 borden. De uitslag was: 16 gewonnen, 6 remise en 3 verloren. De heer H. Struy- laart van de R.K. Schaakclub „De Pi on" te Amsterdam zorgde voor een van de 3 verliespunten. Deze partij volgt hier (wegens gebrek aan plaatsruimte zonder analyses), 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 d4: 4. Pd4: e6 5. c4 Pf6 6. Pc3 Lb4 7. f3 Pe4: 8. e4: Dh4t 9. Ke2 Lc3: 10. c3: De4: 11. Le3 Pe5 12. Kd2 0—0 13. Dc2 Dh4 14. Le2 b6 15. Tafl f5 16. Lf4 Df6 17. Pf3 d6 18. Kcl La8 19. Pe5: e5: 20. Le3 Tfc8 21. Da4 Lb7 22. Thgl Tc7 23. Tdl f4 24. Lf2 e4 25. Db4 Tac8 26. Td4 e3 27. Lel Tc5 28. Td7 La6 29. Ta7: Lc4: 30. Lc4: Tc4: 31. De7 Tc3: 32. Lc3: Dc3: 33. Kbl Dd3t 34. Kal Dd4t 35. Kbl Dc4t 36. Kal De5t 37. Kbl e2 38. Db4 Td8 39. Kc2 Dd5 40. Del Dd3t 41. Kb2 Dd4i 42. Kc2 Tc8t 43. Kbl Dd3 44. Kal Tc2 45. Ta8t Kf7 46. Ta7t Kg6 47. Ta4 Td2 48. Del Tdl 49. Tc4 Tel: 50. Tel: e5 en wit gaf op. Op de 33ste zet had wit remise aan geboden. hetgeen zwart wijselijk niet accepteerde! Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam. 1 7.01.1. 2e heat: 1. Tsjechoslowakije 6.42.4; 2. Duitsland 6.46.4; 3. Noorwe gen 6.46.5; 4. Finland 6.46.7; 5. Spanje 7.03.5. 3e heat: Rusland 6.4913; 2. Italië 6.58.8; 3. België 7.09.0; 4. Zweden 7.19.3. Rusland. Italië, Zwitserland, Zuid- Slavië, Tsjechoslowakije en Duitsland gaan naar de halve finales; alle an dere ploegen naar de herkansing. Skiff. Ie heat: 1. Tjukalov, Rusland, 7.20.3; 2. Vlasic, Zuid-Slavië, 7.20.6; 3. Rabeder, Oostenrijk, 7.47.0; 4. Lind, Noorwegen, 7.51.0; 5. Christensen, De nemarken, 7.53.2. 2e heat: 1. Schütt, Saarland, 7.28.8; 2. Van Mesdag, Neder land, 7.29.4; 3. Fox, Gr.-Brittannië, 7.32.3; 4. Malinkovic, Tsjechoslowakije, 7.34.0; 5. Steenacker, België, 7.35.5. 3e heat: 1. Giovannoni, Frankr., 7.19.1; 2. Kocerka, Polen, 7.26.5; 3. Meyer, Zwitserland, 7.29.5; 4. Holmsten, Fin land, 7.42.9. De eerste twee van elke heat heb ben zich in de halve finales geplaatst, de anderen komen in de repechages. De uitslagen van de internationale dameswedstrijden luiden: Skiff: 1 Oostenrijk 3.50.30; 2. Duits land 3.52.1; 3. Nederland (Agnes Reuter, Nautilus) 3.53.9; 4. Denemarken 3.56.8. Dubbel trwee: 1. Duitsland 3.40.0; 2. Frankrijk 3.42.9; 3. Polen 3.47.8. Vier met stuurvrouw: 1. Nederland (Die Leythe) 3.42.2; 2. Noorwegen 3.42.9; 3. Denemarken 3.47.5; 4. Finland 3.50.6; 5. Frankrijk 3.58.8. Acht: 1. Nederland (De Vliet) 3.29.6; 2. Engeland 3.31.0; 3. Denemarken 3.36.4. Naar de K.N.V.B. ons mededeelt wordt de wedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de Duitse eerste klasser Borussia Dortmund niet, zoals oorspronkelijk gemeld, op 9 September te Rotterdam, doch te Nijmegen in het Goffert-stadion (aanvang 4 uur) ge speeld. Nederland heeft in het troosttournooi voetbal van de internationale studenten- spelen te Dortmund met 31 van Luxemburg verloren. Dinsdag 1 September a.s. zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam revanchewedstrijden worden verreden van de wereldkampioenschappen op de baan, die eind Augustus in Zwitser land worden gehouden. Het Amerikaanse tijdschrift „Catholic Digest" heeft plannen bekendgemaakt om in de V.S. plaatsen uit het Heilige Land ten tijde van Christus natuurge trouw na te bootsen. Ook zal een am phitheater worden gebouwd, waar het verhaal van de geboorte en de dood van Christus zal worden uitgebeeld. Te Boxmeer zal van 5 tot 14 Septem ber een muziekweek worden georgani seerd. Het actie-comité van de harmonie en besturen van andere verenigingen zijn reeds geruime tijd bezig met de te treffen voorbereidselen. De Nederlandse vier met stuurvrouw, de ploeg van Die Leythe, wordt door Prinses Caroline Mathilde van Denemarken gelukgewenst met de overwinning tijdens de internationale roeiwedstrijden om de Zilveren Molen. (Van onze sportredacteur) De gelegenheidscombinatie Van Vliet —Lohmann heeft met vrij groot verschil de Grote Prijs van Amsterdam gewon nen. Van Vliet was namelijk tweede geworden in de sprintwedstrijd voor professionals, Lohmann eerste in de uurswedstrijd achter grote motoren. Alleen de combinatie 'DerksenBijster zou in staat geweest zijn eenzelfde re sultaat te bereiken, maar Bijster kreeg in de stayerswedstrijd met zoveel pech te kampen, dat hij als laatste eindigde. Ongeveer dertigduizend toeschou wers hebben gisteravond deze jaarlijk se wedstrijd om de Grote Prijs van Amsterdam bijgewoond. Dat Wagtmans aan de stayerswedstrijd heeft deelgeno men, was uiteraard een bijzondere at tractie. De formule, die voor deze Grand Prix gold, had zekere aantrekkelijkheden, maar ook enkele onbillijkheden. Bijster en vooral Derksen zullen het ongetwij feld niet bepaald aangenaam gevonden hebben, dat zij in het eindklassement slechts derde zijn geworden eerst na een extra rit tussen Derksen en Platt- ner alleen vanwege de materiaal- pech, die Bijster driemaal tot afstappen heeft gedwongen. Derksen heeft name lijk de opmerkelijke prestatie verricht om alle sprintwedstrijden te winnen. Een sterk rijdende Van Vliet is er na melijk niet in geslaagd eindelijk eens met de traditie te breken en de Neder landse kampioen Derksen te verslaan. In vrijwel alle ritten ging Van Vliet in eerste positie over de 200 meter-lijn. Steeds was hij dan onverslaanbaar; al leen tegen Derksen niet. Een teleur stelling was deze keer het rijden van de student in de philosophie, de Austra liër Mockridge. Hij eindigde op de vijf de plaats en kon slechts één zege op zijn naam brengen: tegen de Fransman Bellenger. De stayerswedstrijd is minder sensa tioneel verlopen dan men wel mocht verwachten. In feite was de strijd reeds na een kwartier rijden beslist. Toen had de Duitser Lohmann de kop overgeno men van Wagtmans, die een minuut eerder zijn landgenoot Bijster van de eerste plaats had verdrongen. Welis waar heeft de wereldkampioen Ver schueren nog getracht Lohmann te be dreigen, maar al deze aanvallen werden door de Duitser zonder veel moeite af geslagen. Geruime tijd heeft het er naar uitge zien, dat Wagtmans op de derde plaats zou eindigen. De Fransman Lemoine had zich wel iswaar enige tijd op deze plaats kunnen nestelen, maar hij werd spoedig weer verdreven door Wagtmans en Pronk die elkaar voortdurend bekampten en zelfs pogingen deden om Verschueren van de tweede plaats te verdrijven. Het resul taat van deze vermoeiende strijd was echter, dat Lemoine op het juiste ogen blik èn Pronk èn Wagtmans passeerde en zo de derde plaats veroverde. Wagt mans werd vierde, Pronk vijfde. Bijster, die na 34 minuten door pech werd ge plaagd, eindigde als zesde met elf ron den achterstand. De uitstagen luiden: Sprint professionals: 1. Derksen 5 p., 2. van Vliet 6 p., 3. Plattner (Zw.) 7 p 4 Gosselin (Belg.) 8 p., 5. Mockridge (Austr.) 9 p., 6. Bellenger (Fr.) 10 p Uurwedstrijd voor stayers: 1. Lohmann (Did.) achter Grolimond, afgelegd 75.950 km; 2. Verschueren (B achter Ville, 75.700 km; 3. Lemoine (Fr achter Pasquier 75.650 km; 4. Wagtmans achter van der Bom, 75.590 km; 5. Pronk achter de Graaf, 75.580 km; 6. Bijster achter Wiersma op 11 ronden. Eindstand Grote Prijs: 1. van Vliet en Lohmann 3 p., 2. Gos selin en Verschueren 6 p., 3. Derksen en Bijster 7 p., 4. Plattner en Wagtmans 7 p., 5. Bellenger en Lemoine 9 p., 6. Mockridge en Pronk 10 p. Onder leiding van dr. Mairey en Cas- teret is een Frans-Spaanse expeditie thans bezig* met het onderzoek van de grot Pierre St. Martin in de Pyreneeën. Deze grot is, tot nu toe de diepste ter wereld. Het is ook in deze grot dat het vorig jaar een lid van de expeditie Co- sijns, Marcel Loubens, zo gruwelijk om het leven kwam. Daar het toen niet mo gelijk bleek om het ontzielde lichaam naar boven te brengen, werd het toen in de pot begraven. De expeditie die thans bezig is met het verdere onderzoek van deze grot heeft zich ook als taak gesteld om te onderzoeken of het mogelijk zal zijn om het stoffelijk overschot van Marcel Loubens naar boven te brengen. Het doel van de expeditie is om de grot geheel te onderzoeken en de loop van een onderaardse rivier na te gaan. De toegang tot deze grot is een lood rechte afgrond, die uitloopt in twee on deraardse zalen, die pas sinds twee jaar bekend zijn. Het punt, waar men na af daling in de afgrond, op vaste grond komt, ligt ca. 356 meter diep onder de oppervlakte. Dat is ruim drie maal de Utrechtse Dom. Dan staat men nog maar aan het begin van de grot. De grot zelf loopt dan nog schuin naar beneden,, zo dat de tweede zaal zo ongeveer een klei ne 50 meter diep ligt! En, zoals tot op heden kon worden waargenomen daalt de grot nog steeds. Op de achtergrond van de tweede zaal, de zaal Loubens, die vorig jaar werd ontdekt, is het begin van een onder aardse rivier. De loop van deze rivier wil men geheel onderzoeken. Hier be gint ook het nog niet onderzochte deel van de grot. De vorige week schijnt de expeditie in dit nog niet onderzochte deel een nieuwe grote zaal te hebben ontdekt, van ongeveer 100 meter lengte en 50 meter hoogte. Het is een onder zoek dat naast het wetenschappelijk nut, ook de zucht bij velen naar het avon tuur wakker roept. Immers, is er iets geheimzinnigers dan een afdaling in grotten waar nog nooit een levend we zen is geweest? Grotten die honderden meters onder het aardoppervlak liggen. Maar onderschat de gevaren niet, deze zijn n.l. niet alleen van louter techni sche aard. Casteret,, die thans in de grot is afge daald, zegt hierover: „Geen eenzaamheid is te vergelijken met de eenzaamheid van het binnenste van het gebergte. Geen nacht, hoe donker ook, kan ons een flauw idee geven van deze eeuwige onderaardse nacht". Voor een groton derzoeker is het dan ook beslist noodza kelijk om niet alleen over de juiste li chamelijke hoedanigheden te beschik ken, maar ook en vooral, over de juiste geestelijke kwaliteiten om de sfeer der grotten te kunnen verdragen. Er is veel ervaring voor nodig om de ontzettende eenzaamheid te doorstaan die de woeste onderaardse gebieden met zich brengen. De grotten-waanzin is bli de expedities dan ook een verschijnsel waar men rekening mee moet houden. Het vorig jaar nog raakte een onder zoeker van de grot van Lepineux het spoor bijster op een diepte van ca. 500 m. Toen men hem weer vond, leed hij aan een zenuwinstorting. Door leden van de expeditie in de grotten van Pa- dirac werden gehele fata morgana's waargenomen van steden, landschappen en wouden. Tal van factoren veroor zaakten deze fata morgana's. Volgens de „Soir" worden Belgisch- Nederlandse besprekingen gehouden over de terugbetaling van de lening van 1900 millioen frank, die België na de bevrij ding aan Nederland verstrekt heeft. Men bestudeert, volgens het blad, dat de modaliteit van deze terugbetaling met het oog op het aandeel, dat de banken in Nederland daarin zouden hebben. Naar het A.N.P. verneemt zijn inder daad van Belgische zijde besprekingen hierover ingeleid. In Belgische welingelichte kringen wordt vernomen, dat het Belgische mi nisterie van Financiën in October een nieuwe binnenlandse lening zou uit geven. Volgens de „Echo de la Bourse" zou die lening een looptijd van vijftien jaar hebben, 4,5 procent rente dragen en iets beneden pari worden uitge geven. Donderdag stond voor de Bredase rechtbank wegens diefstal subs, verduis tering, een zestal jonge mannen terecht, van wie de meesten nog nooit eerder met de politie, in aanraking waren geweest. De officier van Justitie, mr. Bosch, eiste in al deze zaken onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen, variërend van één tot drie maanden. Nadat aan de watersnoodslachtoffers in Februari van dit jaar goederen van allerlei aard waren ter hand gesteld, bleven er nog grote hoeveelheden kleren en andere goederen over, die werden op geslagen in „Statendam" te Geertruiden- berg. Hier volgde, zoals een der verde digers het uitdrukte, op de watersnood ramp een goederenramp. Uit alles was duidelijk, dat ook de leiding van het depot te Geertruidenberg met het goed geen raad wist. Mr. Spiegel, een der raadslieden, zei: „Het was een chaotische toestand met deze goederen". Alle ver dachten verklaarden met nadruk, dat de heer V. d. K., die met de leiding belast was, tot de arbeiders bij dit depot ge zegd zou hebben, dat zij zich „van top tot teen" mochten aankleden. Ter te rechtzitting bleek, dat de een deze per missie ruimer had geïnterpreteerd dan Nd reeds op de 'Antwerpse winier- baan te hebben gedebuteerd achter de grote motoren en niet zonder succes heeft Wagtmans thans ook in Nederland in een stayers- wedstrijd gereden. Hij was een van de trekpleisters voor de wedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam. Advertentie <V» HP*3 FP3 SELOCHROME 3 „Heeft Newsome bij je uitgehuild"? vroeg Wente. „Hij heeft me nog niet eens goed gezien", zei Sherry. „We hebben het uitsluitend over advertentiekosten ge had. Maar een blinde kan zien dat Portman niet van plan is mijnheer Newsome naar voren te schuiven". „En jij", zei Wente, „deed beter dat kleine neusje van jou niet in zaken ta steken die het beleid van het waren huis betreffen". „Zeker, mijnheer", zei Sherry spot- tend-beleefd. „Dank u, mijnheer", en was alweer met vlugge pasjes op weg naar de lift. De noodtoestand duurde de gehele ochtend door, en toen het middaguur was aangebroken wilden degenen, die een plaatsje in de rij veroverd hadden, niet naar huis gaan om te eten. New some was doende bij de grossiers de be hoefte aan lakens en slopen te dekken, en vrachtwagens, geladen met linnen goed, reden af en aan voor het laad platform, van waar het naar het maga zijn en vervolgens bij kleinere hoeveel heden naar de verkoopsters getranspor teerd werd. De druk verminderde, en halverwege de middag was de ergste drukte voorbij. Portman verkeerde in een toestand van zenuwuitputting. Newsome stond enigs zins verfomfaaid in de deuropening van zijn kantoor en loosde een diepe zucht. "Ziezo", zei hij, „dat is achter de rug. We hebben een record gevestigd, zou ik denken." „Zeker iemand", zei Portman, en zijn stem klonk niet aangenaam, „zeker ie mand zal een verklaring hebben af te leggen". „O, ja?" vroeg Newsome bedaard. „Wente was helemaal niet in zijn sas". „O, nee?" „Weet je hoever je schatting mis was?" „Mis aan de goede kant", zei New some, en zijn stem verried innerlijke spanning. „We hebben een stunt ver toond, die alle vorige van deze afdeling slaat. Iedere klant is tevreden gesteld. Onze voorraad was te klein, maar ik heb gejaagd tot ik voldoende aanvulling had. Wat mankeert er dan aan?" „We hebben het hele warenhuis op zijn kop gezet. We hebben de politie moeten roepen. Er dreigde haast op roer". Portman staarde naar zijn lesse naar. „We zullen verantwoording moe ten afleggen. Waar heb je die lakens en slopen vandaan, en hoeveel verliezen we erop?" „Ik heb ze van Mullendorf en Green helm. En de prijs was in orde. We heb ben op ieder paar verdiend". Portman bromde. „De volgende keer zal ik je schattingen beter narekenen". Newsome staarde zijn chef een ogen blik met harde ogen aan. Toen haalde hij zijn schouders op. „Als Wente een verklaring wenst", zei hij koel, „stuur hem dan maar bij mij. Ik heb er niets op tegen een verklaring te geven van een verkoopstunt die een daverend suc ces heeft afgeworpen, Goeienavond. Portman" Hij keerde zich om en verliet het kantoor in de richting van de lift, tril lend van verontwaardiging. Hij had Portman nooit gemogen. Vanaf het be gin van hun samenwerking als inko per en assistent-inkoper had Portman duidelijk laten merken dat hij hem niet meer zelfstandigheid zou geven dan strikt noodzakelijk was, en dat hij van plan was zijn eigen positie met alle denkbare middelen te bescher men. Terwijl hij naar de lift liep, moest Newsome zichzelf bekennen dat Port man deze keer het gelijk enigszins aan zijn kant had. De verkoop was een ge weldig succes geworden, maar een on verwacht succes. Newsome had de mo gelijkheden niet voorzien en „Prothero" was slecht voorbereid geweest. Portman had een paar sterke troeven in zijn hand. Wat hemzelf betrof, zijn enige fout wss geweest dat hij het succes had onder schat in plaats van omgekeerd. Hij drukte nijdig op de knop voor de lift, en bemerkte toen pas dat hij niet alleen was- Naast hem stond een meisje te wachten. Hij ging zo in zijn eigen gedachten op, dat hij haar niet aan keek. „Het was raak, hé, mijnheer Newso- rn.6 zei ze« „Eh, wat Hij vestigde zijn blik op haar. „O, juffrouw „De naam wilde hem niet te binnen schieten. „Madigan," vulde zij aan. „Sherry Madigan. Ik heb de tekst geschreven, /Weet u nog wel. Madigan. Ik zou het voortaan maar goed onthouden als ik u was." „Waarom?" „Dan hoeft u een volgende keer niet met uw mond vol tanden te staan." Hij antwoordde op scherpe toon, niet omdat haar opmerking hem ergerde, doch omdat hij moe was en een tikje ontmoedigd. „En waarom zou me dat iets kunnen schelen?" „Om verschillende belangrijke rede nen," antwoordde zij kalm, „die ik op dit ogenblik niet allemaal zal opnoe men. Maar ze zullen zich vanzelf open baren. Eén ervan is dat ik vind, dat Portman niet'deugt. Een andere, dat ik meen, dat u wél deugt. De rest kan wachten." Op dat ogenblik stopte de lift en de deur schoof open. Werktuiglijk wacht te Newsome om haar te laten voorgaan. De lift bereikte de onderste verdieping, en zij ging hem voor door de thans ver laten afdeling Kruidenierswaren. Hij haalde haar in, maar op haar vlugge voeten, die twee stappen deden tegen de zijne één, hield zij het tempo bij. Ze was buiten adem toen ze op straat kwa men. Newsome ging links, haar weg naar huis voerde in tegenovergestelde richting. „Goedenavond, mijnheer Newsome", zei ze. „Madigan. Onthoud u goed: Sher ry Madigan." Wanneer Shelly Madigan zeer ernstig over zichzelf nadacht, dan beschouwde ze zich als een vrouw met een carrière. Haar vader was bezeten geweest van het idee, dat zij voldoende toegerust moest zijn om zichzelf te bedruipen, in geval het hem ooit onmogelijk zou worden haar te onderhouden. Of in geval zij on getrouwd bleef. Dat haar vader haar niet meer zou kunnen onderhouden, was een mogelijkheid, die ze kalm onder de ogen kon zien, maar de kans een oude vrijster te worden leek haar uiterst gering. (Wordt vervolgd). de ander. Daarenboven hadden zij allen ook andere goederen meegenomen. „Er zijn door de leiding liberaliteiten gegeven", aldus mr. Spiegel, „die deze nu ontkent gegeven te hebben". Het al gemene aspect van de zaak was wel, dat deze jonge mannen de beschikking over of het toezicht op een zeer grote hoeveelheid goederen hadden gehad, waarvan op dat ogenblik eigenlijk nie mand goed wist, wat er mee moest ge beuren. De eis van de officier van Justitie, die gebaseerd was op het feit, dat het hier om „rampgoederen" ging, achtten de verdedigers daarom veel te zwaar. Met klem vestigden zij de aandacht op het levenslange nadeel, dat een veroor deling tot gevangenisstraf voor deze, merendeels nog zeer jonge mannen, mee brengt. De meesten van hen hebben bo vendien, in het belang van het onder zoek, reeds ruim drie weken in voorar rest doorgebracht. Uitspraak 27 Augustus. Ook tegen enige personen, die met de leiding in deze magazijnen belast waren, is een aanklacht ingediend. Deze zaken zijn echter nog niet berecht. Te Zaandam hebben verscheidene palinghandelaren zich door de politie laten verwijderen van een ingenomen standplaats, daarmede de aandacht vestigende op een hoogst onbevredi gende situatie, die ontstaan is lang vóór de kermis begon. De gemeenteraad heeft reeds drie maanden geleden een adres van de verschillende Zaandamse palingboeren ter afdoening in handen gesteld van het college van B. en W. Van een reac tie is in het openbaar nog niets verno men. De oorzaak van het conflict schuilt in de verpachting van de standplaatsen. De wethouder, die de „kermis" in zijn portefeuille heeft, had min of meer of ficieus medegedeeld, dat bij de kermis in Augustus aan slechts zes paling boeren een standplaats kon worden toegewezen. Daardoor werden dienten gevolge de pachtprijzen al een stuk omhoog gejaagd. Bij de openbare ver pachting echter bleek, dat slechts drie palingkramen geplaatst zouden wor den. Het merkwaardige feit deed zich toen voor, dat een paar palingboeren zo hoog hadden ingeschreven, dat in het openbaar de opmerking werd ge maakt, dat zij kennis gehad moeten hebben van het voornemen van de ge meente, dat slechts drie stalletjes een plaats konden krijgen. Er werden over en weer boze op merkingen gemaakt en het gevolg was een adres aan de raad. Dat de kwestie nog lang niet uitge vochten is, bewijzen de processen- verbaal, die de politie thans heeft op gemaakt tegen „wilde" palingboeren, die in „verboden gebied" hun waren aan het publiek trachten te brengen. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, wordt 15 Augustus 60 jaar. Van 1930 af tot aan het incorporeren van de landbouworganisaties in de na- tionaal-socialistische „Landstand" in 1941 was de heer Louwes voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw. Tot die tijd was hij tevens bestuurslid en voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomité. Hij hervatte deze functie in 1945, doch stelde zich te Groningen in 1948 en voor het Landbouwcomité in 1951 niet meer beschikbaar. Zijn veelomvattende func tie bij de Stichting voor de Landbouw en zijn voorzitterschappen van de Natio nale Coöperatieve Raad en van de Natio nale Coöperatieve aan- en verkoopver eniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam deden hem hier toe besluiten. Hij gaf bovendien het vice- presidium van de Internationale Federa tie van Agrarische Producten op en wees in 1949 het hem aangeboden pre sidium van deze wereldomvattende or ganisatie af. De heer Louwes was van 1933 tot 1937 lid van de Tweede Kamer en is thans lid van de Eerste Kamer. Hij is in inter nationale landbouwkringen een zeer ge ziene en geachte figuur, dank zij zijn persoonlijkheid en zijn arbeid op tech nisch en sociaal-economisch gebied voor de landbouw, waarbij de culturele ver heffing van het platteland steeds in grote mate zijn aandacht had en heeft. 's-GRAVENHAGE (Tekenen M. O. Akte MB): Mej. A. P. Kwakkelstein, Amster dam, mr. C. J. M. Donders, 's-Hertogen- bosch en 3. v. d. Zouwen, Den Haag: Acte MC: mei. C. Th. v. Geelen. Gouda, mej. N. de Haas en J. van Zutphen, bei den te 's-Gravenhage en H. W. M. Liesker, Voorburg. DEN HAAG Notarieel-ex.: A. de Gier, IJsselstein, le ged.; I. den Boer, Meerkerk, 2e ged.; H. J. M. Lensen, Deurne, le ged. De Oost Berlijnse autoriteiten zijn be reid met West Berlijnse functionarissen besprekingen te voeren over de techni sche zijde van maatregelen die ten doel hebben het leven in Berlijn te verg«* makkelijken aldus schrijft het semi-of- ficiële Oost Berlijnse blad „Berüneï Zeitung". De loco-burgemeester van Oost Ber lijn en eerste secretaris van de Oost Berlijnse afdeling van de S.E.D., Neu mann, verklaarde gisteren op een ver gadering van het Oost Berlijnse stads bestuur, dat besprekingen over de openbare vervoersmiddelen en de strijd tegen ziekten de spanning in Berlijn zouden kunnen verminderen. Volgens het blad noemde Neumann als voor beeld de vorige maand gesloten over eenkomst over de watervoorziening. D* „nieuwe koers" zal Oost Berlijn steeds aantrekkelijker voor de West BerlijnerS maken, aldus Neumann. Van 31 Augustus12 September vindt op Volkshogeschool „Geerlingshof" te ValkenburgHouthem voor de vierde maal sinds 1950 een internationaal studentenkamp plaats. De weken, die bezinning op hedendaagse problemen en een geschikte vacantie tegelijk zijn, zijn toegankelijk voor een beperkt aan tal universiteitsstudenten uit diverse landen. Het algemene thema van dit studen tenkamp, georganiseerd in samenwer king met de Kath. Deutsche Studenten Einigung in Bonn, handelt over „Het hedendaagse mensenbeeld"; de behan deling der onderwerpen is in het Duits, daar de meeste deelnemers uit Duits land afkomstig zijn. In het kader van dit algemeen thema worden o.m. behandeld: „Der Christ- liche Mensch" (nach S. Thomas); „Da* Menschenbild moderner Eur. Fhiloso- phen"; „Der Amerikanische Mens"; „Der Marxistische Mensch"; „Der Ar- beiter-Mensch in Europa"; „Der organi- sierter Mensch"; „Mensch und Tech niek" enz. met als inleiders o.m. dr. J. Hofmann, Aachen; dr. A. W. J. Gerats, Heerlen; dr. R. von Knüppfer, Düssel- dorf, Alfr. Moser, Amsterdam; pater J. Colsen, Brunssum, enz. Naast de inleidingen staan excursies op het programma naar Maastricht en Aken (6 Sept. verkiezingen Duitse Bondsdag), alsmede wandelingen door Valkenburgse grotten, bezoek aan mo derne Limburgse kerken enz. Aanmeldingen kunnen plaatsvinden tot uiterlijk 28 Augustus aan Volks hogeschool „Geerlingshof", Valkenburg. (L.) of K.D.S.E., Koblenzerstr. 65, Bonn. Donderdag is plotseling te Amster dam overleden de zeereerw. heer C. J. Boekhorst, emeritus pastoor van Bui- tenveldert en oud-deken van Ouder kerk. De thans overledene werd geboren te Waddinxveen 21 October 1882 en priester gewijd 15 Augustus 1907. Hij was kapelaan te Rijswijk en Amster dam (O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen) en werd in 1910 benoemd tot leraar aan het klein-seminarie Hage- veld. In 1927 volgde zijn benoeming tot pastoor in De Rijp en 27 December 1930 werd hij benoemd tot pastoor in Buitenveldert en deken van Ouder kerk. Het vorig jaar kreeg hij 12 April eervol ontslag uit de bediening. Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft op verzoek van de Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Paters Augustijnen benoemd tot kape laan te Nijmegen (H. Thomas a Villano va) de weleerw. pater J. A. van Bohe- men O.E.S.A. in plaats van de weleerw. pater G. J. A. van Roosmalen O.E.S.A.; en op verzoek van de Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Paters Franciscanen tot kapelaan te Valkenswaard (H. Nico- laas) de weleerw. pater G. G. M. Pe ters O.F.M. Mgr. Lemmens. bisschop van Roer mond, zal Zondag 3 September in het Missiehuis der paters Missionarissen van het H. Hart te Stein de H. Pries terwijding toedienen aan een veertien tal Fraters, n.l.: Leonardus Prins, Voor hout; Engelbertus Kiene, Utrecht; Petrus Smout, Amsterdam; Johannes Bennen- broek, Deurne; Leonardus van Muikers, Stein; Henricus Wijtens, Eindhoven: Otto Bosse, Haarlem; Johannes Cuy- pers, Heerlen: Jozef Laurentius Jötten, Spaubeek; Johannes Kaandorp, Haar lem; Alfonsus Kanters, Tilburg; Sibke Douma, Raalte; Cornelius Braun, Kat wijk Cornelius Swinkels, Vught. ZONDAG 16 Augustus: H. Joachim, va der v. d. H. Maagd', eigen Mis; 2 gebed v, d. 12de Zondag na Pinksteren; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; laatst* evangelie v. d. Zondag; wit. MAANDAG: H. Hyacinthus, belijder; Mi» Os justl; 2 octaaf Maria; 3 octaafdag H. Laurentius; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. Haarlem: H. Jeroen, martelaar; eigen Mis; 2 H. Hyacinthus; 3 octaaf Maria: 4 octaaf H. Laurentius; Credo; prefati# van O. L. Vrouw; rood. DINSDAG: Mis v. Maria-ten-hemel-opne- ming; 2 H. Agapltus; 3 gebed v. d. Zon dag; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. Haarlem: verheffing v. d. H. Bavo; eigen Mis; 2 octaaf Maria; 3 H. Agapitus; Cre do; pref. v. O. L. Vrouw; wit. WOENSDAG: H. Joannes Eudes, belijder! Mis Os justl; 2 octaaf Maria; Credo; pre fatie v. O. L. Vrouw; wit. DONDERDAG: H. Bernardus, abt, belijder, kerkleraar; eigen Mis; 2 octaaf Maria: Credo; prefatie van O. L. Vrouw; wit. VRIJDAG: H. Joanna Francisca de Chan- tal, weduwe; Mis Cognovi; 2 octaaf Ma ria; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit- ZATERDAG: Onbevlekt Hart van Marl®; eigen Mis; 2 vigilie v. H. Bartholomews. (In gelezen Missen: 3 H.H. Timotheus gezellen); Credo; prefatie van Vrouw; laatste evangelie v. d. vigijj'j wit. Utrecht: kerkwijding v. d. katn® draal: Mis Terribilis; (in gelezen Miss^ 2 octaaf Maria). Credo; prefatie va O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 23 Augustus: 13e Zondag Pinksteren; Mis v. ds dag; 2 H. Pij'TS. pus; Credo; prefatie v. d. H. Drievu10 heid; groen. Utrecht: Onbevlekt" Har Maria; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zon 3 H. Philippus; 4 voor de Bisschop; do; prefatie v. O. L. Vrouw; laatste gelie v. d. Zondag; wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4