Ondertekening Pan Moen Jonstrakke en drukkende plechtigheid „Waarom wapenstilstand niet een dag eerder getekend? Yinoba Bhave strijdt voor India's paupers GIUSEPPE PELLA zal pogen zakenkabinet te vormen spoor van hetjzwctarcL m Enclaven op de grens van tijd en eeuwigheid De Cisterciënsers in Nederland WRIGLEY %£«3 Castella-Vaatwas Nog vijf doden op de laatste dag Kard. De Jong 45 jaar priester O.-Duitse arbeiders maken geen haast Y.N. bereiden al represailles voor i blinkender vaat en zachtere handen! V VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 7 Overste Nasser: Egypte breekt overleg met Londen niet af Het treinverkeer met Zwitserland Bijna 2x/ê millioen pakketten Minister Stevens' Moskou helpt N.-Korea In het voetspoor van Gandhi „Communisme tegen communisme De crisis in Italië Mgr. de Jonghe d'Ardoye naar Indonesië terug iiiihi::!. mmÊ iftip -■ Belgische onderscheiding voor prof. Van Poelje Otf^e. Zondag 26 Juli, 's morgens om half twee, sloop een patrouille van de C- compagnie van het Nederlandse deta chement Verenigde Naties door de aardedonkere nacht van Korea. De Zwaarbewapende soldaten passeerden zonder moeilijkheden punt 1 en punt 2 en kwamen zonder vuurcontact gekre gen te hebben bij punt 3 aan. Het was «en doodstille nacht, met hier en daar in de verte een gerucht, dat niemand thuis kon brengen, het vallen van een steen, een stem misschien ergens voor de outpost. Punt 3 was gelegen aan de voet van heuvel 528, midden in een troosteloos stuk niemandsland. De mannen spraken niet. Zij staarden Ingespannen de duis ternis in. Plotseling meende een van hen het grendelen van geweren te ho zen. Hun zenuwen spanden zich als vioolsnaren, maar het geluid herhaalde zich niet. Na enkele minuten gaf de commandant het bevel verder te gaan. Zij stonden op en werden op hetzelfde ttoment overvallen door met handgra naten en burpguns bewapende Chine zen. Het gevecht duurde vijf minuten. Het resultaat was 5 doden, 6 gewonden en 2 vermisten. 27 Juli werd 'de wapen stilstand ondertekend. De luitenant en zijn vier jongens zullen het nooit Weten. Aldus schrijft de Nederlandse oor logscorrespondent Hornman uit Korea. 's Avonds kwam de commandant van het Nederlandse bataljon, overste C. M. Schilperoord, naar Yong Dong Po en vertelde, dat men hem op het divisie- hoofdkwartier had medegedeeld, dat twee officieren als enige Nederl. gasten bij de ondertekening van de wapenstil stand aanwezig mochten zijn. Dezelfde tijd hield kapitein H. J. Bajetto een toe spraak voor de radio, die de volgende avond om tien uur zou worden uitge zonden. Hierin deelde hij medé, dat van 27 Juli 's avonds om 22 uur af het Morgen is het vijf en veertig jaar geleden, dat Z. Dm. J. Kardi naal de Jong werd priester ge wijd. Dat zal geen aanleiding geven tot een herdenking naar buiten, maar het is wel een van die gelegenheden, Waarbij men zich meer bewust dan gewoonlijk herinnert, hoezeer wij herhaaldelijk moedgevende steun ge vonden hebben bi) de kracht van zijn houding. Nuttig is het daarbij te beden ken, dat de Kerk niet zonder reden de gelovigen dagelijks voor zijn bis schoppen laat bidden. 55 zou worden afge- „staakt het vuren" kondigd. „Wat doen we morgen met de vlag?" vroeg iemand. „Die blijft tot tien uur halfstok hangen," antwoordde kapi tein Bajetto. „Om tien uur hijsen we haar weer." Het bleef lang stil. „Waarom heb ben ze die wapenstilstand dan ook geen dag eerder getekend," merkte tenslotte iemand op. „Och, laten we er maar over zwijgen," meende de overste. „Ik heb ze het voorterrein uit zien dragen. Eerst de gewonden en toen de doden. De Chinezen, die nog geen 100 meter verder zaten, schoten niet. Ik vergeet dat nooit meer. Deze laatste loodjes waren wel bijzonder zwaar." Om half tien kwam de eerste helicop ter in Pan Moen Jon aan en daarna ar riveerden vrij snel achter elkaar de andere. Generaal Harrison, kleiner dan wij hem ons hadden voorgesteld, liep langzaam langs de erehaag van in de puntjes geklede militairen van alle onderdelen van het leger van de Ver enigde Naties. Zijn gezicht stond ernstig en peinzend. Hij zag er oud uit en keek recht voor zich uit. Het deed ons ge noegen even later de commandant van het Nederlandse detachement, overste C. M. Schilperoord, te kunnen begroe ten, evenals de Nederlandse liaison officier, kapitein H. J. Bajetto, de twee enige Nederlandse officieren, die bij de ondertekening aanwezig mochten zijn. Om kwart voor tien stroomde de tent De Egyptische vice-premier, luitenant kolonel Gamal Abdel Nasser, heeft gis teren berichten, volgens welke het Egyptische „Comité van de Revolutie" zou hebben besloten de onderhandelin gen met Engeland af te breken, officieel tegengesproken. Nasser zeide, dat de huidige bespre kingen met de Britse delegatie ten doel zullen hebben, te weten te komen: on der welke omstandigheden de militaire bases van de Suezkanaalzone aan de Egyptenaren zullen worden overgedra gen, op welke technici de Egyptische regering een beroep zou kunnen doen en onder welk commando deze technici zullen komen en welke de voorwaarden zullen zijn voor hun dienstneming bij de Egyptische regering. De Egyptische vice-premier voegde er aan toe, dat de besprekingen tot dusver slechts zeer algemeen zijn ge weest. Het verloop ervan was zodanig, dat een plotseling afbreken van het contact, dat de komende dagen voort gezet zou worden, niet gerechtvaar digd was. Wegens de onzekerheid die bestaat ten aanzien van de loop bezuiden Luxem burg van trein D 35, Den Haag HS ver trek 9 uur via Luxemburg en Oost- Frankrijk naar Bazel, wordt reizigers, die voornemens zijn Zaterdag met deze trein naar Bazel te reizen, aangeraden zich tijdig naar het station Rotterdam DP te begeven, van welk station zij 7.02 uur hun reis kunnen vervolgen met de Loreley-expresse, (trein D-164) naar Bazel. Deze trein zal met enige rijtuigen worden versterkt. Zaterdag zullen de N.S. een extra trein van Hoek van Holland naar Bazel laten rijden voor de talrijke reizigers met bestemming Zwitserland, die op die dag met de dagboot uit Engeland wor den verwacht en die de gebruikelijke route via Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen gebruiken. Deze ex tra trein vertrekt 20.45 van Hoek van Holland, 21.15 uur van Rotterdam DP, 23.14 uur van Eindhoven en 00.06 uur van Venlo. Van trein D 133 die normaal 21.28 uur van Amsterdam CS via Luxem burg naar Bazel vertrekt, doch die in verband met de staking tijdelijk slechts tot Luxemburg rijdt, zullen enige rijtui gen te Eindhoven aan deze extra trein naar Bazel worden gekoppeld, zodat de reizigers met bestemming Bazel alleen Zaterdag ook gebruik kunnen maken van trein D 133. langzaam vol en van onze plaats, op de derde rij, konden we gemakkelijk de plechtigheid volgen. Om tien voor tien kwamen ook de Chinese en Noord-Koreaanse autori teiten binnen. De Noord-Koreanen leken zo van een militaire show weg gelopen. Zij waren gekleed in groene uniformen met donkerblauwe broe ken, afgebiesd met gele banden. De meesten droegen een groot aantal zil veren en gouden onderscheiidngs- tekens en nog fraaier waren hun zil veren en gouden epauletten. De Chi nezen staken daar wel zeer sterk te gen af. Zij waren gekleed in slecht zittende grauwe uniformen. De ondertekening duurde precies twaalf minuten. Na tien minuten keek generaal Nam II ongeduldig op zijn horloge, alsof hij nog ergens een be langrijke conferentie had. De stilte was drukkend. De Chinezen en de Noord- Koreanen lachten niet. Met strakke ge zichten zaten zij voor zich uit te kijken. Hun gouden decoraties blonken in een straal zonlicht. Eindelijk legde Nam II zijn witbenen penhouder terzijde. Even keek hij naar generaal Harrison, die nog schreef. Toen deze ook zijn hand tekeningen had gezet, stond Nam II op en verdween met korte passeh uit de zaal, zonder links of rechts te kijken. Een halve minuut later stond ook Har rison op, doch deze bleef nog even staan om zich door enkele generaals te laten complimenteren. Uit Oost-Duitsland komen nog steeds berichten binnen over langzaam-aan- acties, waarmede de arbeiders tegen de regering protesteren. Het blad van de communistische S.E.D. in Chemnitz, „Volksstimme", meldt, dat door gedeel telijke stakingen in het gehele kolen- gebied de productie nog steeds vermin dert. In de „Karl Marx"- en „Karl Liebknecht"-mijnen zouden grote groe pen arbeiders tijdens de werktijd de mijnen verlaten. De Volkspolizei heeft gisteren weer voedselpakketten in beslag genomen. De betrokkenen wordt ook hun identiteits kaart ontnomen. Mensen zonder die kaart lopen automatisch het gevaar van gevangenisstraf. Gisteren zijn ongeveer 100.000 pakket ten uitgeieikt, zodat het totale aantal 2.325.570 bedraagt. Het anti-communistische inlichtingen bureau heeft meegedeeld, dat de Sov jet-Unie een boete opgelegd heeft aan de Oost-Duitse regering van 4,1 millioen mark betaalbaar in gangbare goede ren wegens de vertraging in herstel betalingsleveranties. Het ministerie van Spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat 12.000 goederenwagons in dienst zijn voor het brengen van herstelbetalings goederen naar Rusland en de handel met satellietlanden. De Amerikaanse minister voor het le ger, Stevens, heeft gisteravond ver klaard, dat ongeveer 250 Chinese com munistische krijgsgevangenen, die be schuldigd worden van misdaden in ge allieerde kampen in Korea, misschien vastgehouden zullen worden, totdat alle andere krijgsgevangenen zijn uitgele verd. Stevens zeide, dat deze maatregel mis schien zou worden genomen, naar aan leiding van de verklaringen der com munisten, dat zij het recht hebben de wegens misdrijven veroordeelde gealli eerde krijgsgevangenen vast te houden. Hij legde zijn verklaring af tegenover verslaggevers, bij zijn terugkomst uit Korea. De Noord-Koreaanse radio-Pjongjang heeft medegedeeld, dat de Noord-Ko reaanse regering Woensdag officieel be richt heeft ontvangen van de stichting van een fonds van een milliard roebet door de Sovjet-Russische regering voor de wederopbouw van Noord-Korea. Ra dio-Pjongjang verklaarde, dat de Noord- Koreaanse regering had besloten, dit be drag te bestemmen voor het herstel van de verwoeste industrieën en het verho gen van het levenspeil der Noord- Koreaanse bevolking. Van 15 tot 22 Augustus wordt in In dia een propagandaweek gehouden voor het vrijwillig wegschenken van grond aan landloze boeren. Reeds twee jaar lang is een dergelijke actie ge voerd door de „leraar" Vinoba Bhave, die tot nog toe anderhalf millioen acres grond ter beschikking gekregen en ver deeld heeft. Hij hoopt tegen 1957 ongeveer vijftig millioen acres te hebben kunnen toe wijzen. Aldus zou dan eljc 'der tien mil lioen gezinnen van landloze boeren, die India op het ogenblik naar schatting telt, een stukje grond voor zichzelf be zitten. De beweging van Bhave geniet Na een langdurig onderhoud heeft president Einaudi van Italië de 51- Jange economische deskundige Giu- eppe peiia van de Christen-Democrati sche party verzocht een zakenkabinet tarnen te stellen. Morgenavond zal Pel- aan de president meedelen, of hy aartoe In staat is. Pella is de derde, 'e zal pogen een nieuwe Italiaanse re- sering te vormen. Hij was in de afgelopen zes jaar het- ter mmister van financiën, hetzij minis- klaaVa0r beSrotingszaken. Pella ver- daf v -C aan verslaggevers te hopen, w een regering met een tijdelijk tiet ktm vormen, teneinde de poli- L Partijen in de gelegenheid te stel- n het land een stabiel bewind te ge ven. Politiek gesproken zou zo'n rege ring dan geen scherpe contouren ver tonen. Zij zou allereerst de begrotingen van de Verschillende departementen moeten indienen bij de volksvertegen woordiging. Ten gevolge van de poli tieke toestand is daar de laatste, tijd weinig van gekomen. Pella staat bekend als een voorstander van een behou dende financiële politiek. De Italiaanse Senaat is voor 18 Augus tus bijeengeroepen, de Kamer van Af gevaardigden voor 19 Augustus ter be handeling van wetsontwerpen op de agende. Een wetsontwerp, houdende verlenging van de voorlopige begro tingsdienst tot 31 October, zou binnen kort by de Kamer worden ingediend. de steun van alle grote partijen. Bha ve zelf, die in zijn doen en laten herin neringen aan Mahatma Gandhi wekt, trekt te voet van dorp naar dorp en brengt de nacht door in de open lucht of in de huizen der armen. Hij begon zijn actie in April 1951 in Hyderabad. Hij wil „communisme met communis me" bestrijden. Geef grond aan de ar men, en het communisme zal geen grieven vinden, waarin het wortel kan schieten, aldus is zijn stelling. Mgr. De Jonghe d'Ardoye, Apostolisch Internutius in Indonesië, die begin Juli voor een korte rustperiode in Neder land en België verbleef, is van het vliegveld Meisbroek, bij Brussel, met bestemming Djakarta vertrokken. De 66-jarige Mgr. De Jonge d'Ardoye is geboortig van Brussel-St. Gilles. Hij be hoort tot de Sociëteit der Vreemde Mis siën van Parijs en is de eerste Pause lijke diplomatieke vertegenwoordiger in Indonesië. Tijdens een onderhoud, dat de Internuntius onlangs toestond aan een vertegenwoordiger van het K.N.P., legde hy vooral de nadruk op het feit, dat de „Kerk in Indonesië een algehele vrijheid geniet en kan reke nen op de sympathie der Indonesische regering". ISjZ-s* 166. Nauwelijks heeft Tsacha het Zwaard Tiirr laten vallen, of Svitjold springt naar voren. „Val aan, mannen! Grijpt de schurk en verovert het zwaard!" De Nomaden dreigen reeds voor de woest aanvallende Norenkrijgers op de vlucht te slaan, doch de stem van hun gewonde aanvoerder houdt hen tegen en na een korte aarzeling stormen ook zij gillend naar voren. Terwijl de twee groepen met hevig wapengekletter slaags raken, verwijdert Tsacha met trillende vingers de pijl uit zijn arm. In de opwinding van het ogenblik slaat hij geen acht op Ghu Ghandradie zachtjes nader geslopen is. Pas als hij zich om wendt om het Zwaard Tyrr weer op te vatten, bemerkt hij, dat het meisje zich met het begeerde zwaard uit de voeten poogt te maken. „Halt, Chu Ghandra," hijgt de Nomade, bleek van schrik en woede. Hij staat op het punt haar achterna te gaan, als een krachtige stem luid over het strijdtoneel schalt. „Hierheen, mannen! Laat uw bogen spreken." De Noorman, flitst het door zijn brein. Als even later de blonde haardos van zijn gevreesde tegenstander door het gebladerte opduikt, maakt een gevoel van radeloze onmacht zievan hem meester. Zonder zich verder om het lot van zijn krijgers t» bekommerei., iuikt hij haastig weg in de struiken. „Bezat ik nu slechts het zwaard, o hond der honden," sist hij hees van woede. Hij duikt ineen, als een aantal Noormannen rakelings langs hem heenstormt. „Te deksel, waar is de schurk gebleven?" krijst Halfra verontwaardigd. Tsacha houdt de adem in, als de edelman met zijn zwaard door de struiken port. Dan verwijderen de voetstappen zich haastig en grommend wist de vluchteling zich het zweet van het voorhoofd. Roerloos, in een krampachtige houding, blijft hij luiste ren naar het rumoer van de strijd, dat allengs zwakker wordt. Nog eenmaal hoort hij de stem van de Noorman hoog boven alles uit een bevel schreeuwen, dan daalt een vreemde stilte neer over het strijdtoneel en behoedzaam richt Tsacha zich op. Nauw keurig onderwerpt h{i de grond aan een onderzoek en een grijns trekt over zijn gelaat als hij de zwakke afdruk van een vrouwenvoet ontdekt. „Ha, mijn duifje, mompelt hij triomfantelijk, „ge zult Tsacha niet ontlopen. En waar gij zi.lt, ts het zwaard ook, nietwaarDan sluipt hij haastig achter Chu Ghandra s spoor aan. :i!im In een samenleving, waarin boete en gebed tot verou derde begrippen verworden, armoede gevreesd en sex- appeal gezocht wordt, het gezin als „parkeerplaats voor de nacht" aan betekenis verliest, handen- en fabrieksarbeid laag gewaardeerd worden en een helse cacophonie van ge luiden onze zintuigen dagelijks bombardeert, vormt het le ven van de Trappisten een wonderlijke paradox. In hun abdijen ontmoeten we mensen, die van boete en gebed een dagtaak maken, armoede en stilte beoefenen als deugden, in een gemeenschap leven, welke alle levenssectoren be strijkt en het dagelijks brood verdienen met de arbeid van hun handen. Nu de Nederlandse Cisterciënsers zich opmaken om het achtste eeuwfeest van Sint Bemardus' afsterven te vieren, kunnen wij niet beter Bernardus' actualiteit in het licht plaatsen dan door een korte beschouwing te wijden aan het leven der Cisterciënsers en hun geschiedenis in Ne derland. gÉM3£g| Tussen de 12e en 16e eeuw heeft Ne derland, zo'als het thans aardrijkskundig bepaald is, 34 Cisterciënse abdijen ge teld, te weten 14 mannen- en 20 vrou wenkloosters.* Bijzonder talrijk waren zy in de drie Noordelijke provincies, waarin 15 abdijen gelegen waren. 'De oudste van al deze kloosters was Klaar- kamp in Friesland, een dochterhuis van Clairvaux. Buiten Friesland pionierden de „schiere'' monniken ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland, Noord- Brabant, aan de kust van Holland en in het Utrechtse. De betekenis van deze Cisterciënsers voor wetenschap en be schaving, op het gebied van landbouw en veeteelt, ontginning en dijkbouw, ten aanzien van de ontwikkeling van de marktplaatsen en van het verkeer is veelal wel bekend. Niet minder reëel, ofschoon in laatste instantie onmeet baar, was hun invloed op de kerstening van ons land door hun leven van boete en gebed. De bloeitijd der Nederlandse Cister- ciënser kloosters heeft ongeveer twee eeuwen geduurd. Omstreeks 1450 be merken we de eerste tekenen van in wendig verval; daarna was het de Her vorming, die het leven der Cister ciënsers in ons land onmogelijk maakte. In 25 jaar tijds (15701595) gaan niet minder dan 31 van de 34 Nederlandse Cisterciënser abdijen te gronde door onteigening der Staten en verwoesting of brandstichting der beeldenstormers. Alleen de Munsterabdij te Roermond Advertentie overleefde de Reformatie, doch in Fe bruari 1797 werden ook hier de kloos terlingen voorgoed verjaagd door de Franse Revolutie en haar gevolgen. Terugkeer De terugkeer van de Cisterciënsers der strenge observante (Trappisten) in Nederland danken wij aan de anti- clericale regeringsdecreten in Frankrijk, Door deze maatregelen verontrust, zond de abt van de Franse abdij De Kats- berg een zijner onderdanen, de oud- zouaaf Sebastianus Wyart, uit om in Engeland of Nederland een toevluchts oord te zoeken. Zijn keuze wordt be paald door de goede herinneringen, die hij van de Nederlandse zouaven be waarde. In 1881 komt het even buiten Tilburg tot een blijvende stichting. Tussen 1881 en 1900 werden in ons land nog vier Trappistenkloosters opgericht Te Echt en Diepenveen vanuit de Achelse Kluis, welke even over de Belgische grens ligt, maar door haar geschiedenis en bewoners sterk met ons land is vergroeid. De abdij van Te- gelen is een dochterabdij van de Bel gische abdij van Westmalle. De Zun- dertse abdij werd gesticht vanuit Til burg; als zodanig is zij de eerste stich ting binnen Nederlandse grenzen sinds de Reformatie. De tweede abt van Til burg, de strenge Simon Dubuisson, heeft de vestiging van Trappistinnen in Nederland bewerkstelligd. Sinds 1937 bewonen zij de prachtige abdij O. L. Vrouw van Koningsoord te Berkel- Enschot. Preek zonder woorden Terecht heeft men het leven der Trap pisten een preek zonder woorden ge noemd, omdat de wezenlijke, inhoud van hun leven bestaat in de liefde tot God, het gebed, de boete en het stil zwijgen. In het centrum van hun ge meenschapsleven staat het Goddelijk Officie met als hoogtepunt het Eucharis tisch offer. Aan deze primaire taak be steden de monniken dagelijks zes tot acht uur. Behalve bidders zijn de monniken ook boetelingen. Hun maaltijden zijn zeer sober. Het gebruik van vlees, vis en eieren is niet toegestaan; boter en olie dienen alleen voor het bereiden der spijzen. In de winter blijven de abdijen voor het grootste gedeelte on verwarmd. Naar een radio zult u ver geefs zoeken en kranten zijn hoogstens op de kamer van Vader Abt te vin den, die de monniken van het be langrijkste nieuws op de hoogte stelt. De monniken roken practisch nooit en recreatie is een onbekende ver kwikking. Bij hun onderlinge contac ten gebruiken de monniken zoveel mogelijk gebarentaal, omdat stilte de sfeer met zich brengt, die onont beerlijk is voor een leven van gebed. De grootste penitentie van dit leven ligt echter niet in al deze uiterlijk te con stateren middelen tot onthechting. De hardste ascese vormen de eentonigheid en eenzaamheid van elke dag en de re gelmaat van een steeds eendere dagorde. De monniken voorzien door de arbeid van eigen handen in hun levenson derhoud. Elke abdij js een dorp in het klein en men vindt er alle ambachten vertegenwoordigd. Naast het gebed en de arbeid neemt ook de studie in het Trappistenleven een belangrijke plaats in. Zo brengt de monnik zijn dagen door in gebed, studie en arbeid en streeft hij naar de verwerkelijking der monastieke levensharmonie. In dit streven ligt de levensvatbaarheid van hun levenswijze, welke ook thans op velen uit de gehele Nederlandse standenhiërarchie en merk waardigerwijs ook van de stedelijke be volking zo'n onweerstaanbare aantrek kingskracht uitoefent. Groeiende belangstelling Bij de stichting en ontwikkeling van bijna elke abdij moesten vele weerstan den overwonnen worden Andersdenken den zagen met schrik het aantal kloos ters in de tweede helft van de vorige eeuw in ons land toenemen. Ook vele katholieken zagen het nut van een her nieuwde vestiging in ons land van con templatieven niet in. Elke bestaanswijze, die geen meetbare, concrete resultaten opleverde, vormde in veler gedachten- lllllllllllllllllllllllllllillllilllllllllllllllliilillllllllUIHIIIlil gang een gevaar voor de maatschappij. Daar kwam bij dat de beeldvorming om trent het kloosterleven door talrijke anti- clericale brochuurtjes volkomen ver minkt was. Bovendien waren daar nog de moeilijkheden, waarmede elke kloos terstichting gepaard gaat; de bittere ar moede van de eerste tijd. het gebrek aan voldoende grond, de recrutering van nieuwe candidaten en zo verder. We zou den dit chapiter echter te somber af schilderen indien we geen melding maakten van de vele priesters en leken, die de monniken bij hun moeilijkheden hebben geholpen. In elke kloosterkro niek worden de namen vèrmeld van hen, die door hun gebed, morele steun en adviezen, door schenking van geld en land de terugkeer van de Cisterciënsers in Nederland hebben mogeüjk gemaakt. Ook is het verblijdend dat de laatste jaren een meer vitale wisselwerking te bespeuren valt tussen de Nederland se katholieken en de contemplatieven. Dit blijkt onder meer uit de oprichting van vriendenkringen rond de abdijen. We kunnen dit enerzijds zien als een indi catie van toenemend besef dat de con templatieven in de Nederlandse kerk provincie onmisbaar zijn. anderzijds als een dankbaar antwoord van vele leken op de geheel eigen problemen waar mede de oude orden te kampen heb ben. Voor een gezonde integratie van het Nederlandse monastieke leven in ons katholieke volksdeel is het echter wenselijk dat de arbeid van de vrien denkringen niet tot enkele abdijen be perkt blijft. Zo biedt de structuur van de Cisterciënser orde (federatie van autonome abdijen) de mogelijkheid tot het vormen van meerdere vrienden kringen. De meeste abdijen tellen reeds een groot aantal katholieke en niet- katholieke vrienden. Een meer bewuste saamhorigheid van deze belangstellenden kan leiden tot een hechtere band tussen de abdijen en de katholieke leken. Elke vriendenkring zal zijn eigen cachet dragen, afhankelijk van datgene wat elke abdij zich als bij zondere doelstelling stelt (oecumene, nieuwe stichtingen enz.) Maar de be langrijkste functie van de vriendenkrin gen zal bestaan in het vertalen van de lessen van het monastieke leven voor de katholieken van onze tijd. Want „het stille, geruchtloze leven van de monnik is een zegen voor de wereld. Deze zegen zal met het evangelische honderdvoud vermenigvuldigd worden, als de moderne mens in zijn gejaagdheid en in zijn ge- scheurdheid, in zijn moedeloosheid en in zijn roekeloosheid, in zijn aardse bedrij vigheid en zijn geestelijke gemakzucht luisteren wil met genegen aandacht en rustige eerlijkheid naar de eenvoudige en toch zo zegenrijke levenslessen van de witte monnik". (P. Hier. Rongen). De ambassadeur van België, te 's-Gra- venhage, de heer E. Graeffe, heeft tij dens een korte plechtigheid in zijn ambtswoning aan prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, de versierselen van Grootkruis in de Orde van Leopold II uitgereikt. Advertentie m Per pak 25 cenia Dubbel pak 45 cent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7