Madonna met eigen garderobe Plezierige actie ScherpenheuvelZand, BIJ EEN GEMENGD BERICHT Kevelaer Verslaafdheid aan morphine en heroïne een noodlottig verschijnsel »Maria radar van Brabant Mariabeeld aan Nijmegens raadhuis VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 9 SÉ® Kaarsen als kaneelstokken Wij moeien eerlijk bekennen, dai de jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam ons inderdaad liever is, meer in onze gees! r die massale, uiisluiiend mannelijke ge- loofsmanifesiaiie in hei nachielijk uur, de opmars der tienduizenden als hei donker is gevallen en die in de eerste schemer van de nieuwe dag reeds lang op de terugweg is, zonder iets van de stad, van de wereld ie hebben genoten, al zou die wereld alleen maar een portie frites zijn, een ijshorenije of een glinsterend souvenir. Als in de jeugd van Ernesi Clae» 't Zand: bescheiden Door FRED THOMAS J Aan de vooravond van het feest van Maria Tenhemelopneming heeft onze verslaggever Fred Thomas een reportage gemaakt van drie der meest populaire Maria-bedevaart- plaatsen in onze naaste contreien: Scherpenheuvel, 't Zand en Keve- laer, waar morgen het hoogtij wordt gev'ierd van de zomerse ver ering van O. L. Vrouw. Het zijn van ouds de oorden der „kleine pelgrimage", toen de massa der bedevaartgangers nog niet van Lourdes of Fatima droomde, en waar heel de sfeer nog middel eeuws i$. De foto's bij deze repor tage zijn vervaardigd door Simon Switzar. PELGRIMAGE Kapel in 't Zand Scherpenheuvel HOOGTIJ VAN DE KLEINE Overmorgen, Zondag 16 Augustus, gaat zich het begin voltrekken van de plezierige actie, die twee befaamde Katholieke instellingen hebben ont worpen met het doel hierdoor hun vruchtbare arbeid te kunnen voort- Z6tt67li De Katholieke Nationale Bond voor E. H. B. O. organiseert aanstaande Zondag aan alle Katholieke Kerken een collecte, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de betrokken afdelingen, In plaatsen, waar nog geen afdeling bestaat, zal het geld worden besteed om een actieve E.H.B.O.-post op te richten. Ieder, die bij deze collecte het zijne bijdraagt, ontvangt een pleister, verpakt in een enveloppe, waarin zich tevens een strookje bevindt met de afbeelding van een Maltezer helpster. Deze afbeelding bezit waarde, want zij verschaft de tienvoudige kans op een geldbedrag van 5000.— Immers, zeven dagen later, op Zondagmorgen 23 Augustus, organiseert het Katholiek Nationaal Thuisfront op haar beurt een collecte met een niet minder hoog te schatten oogmerk: de katholieke militairen in hun vreemde omgeving een eigen huis te geven, waarin zij zich al naar be hoefte kunnen bezinnen en ontspannen. Als tegenprestatie voor uw geldelijk offer wordt u ten tweeden male een enveloppe overhandigd, waarin zich, behalve een strook plakband, een papieren soldaatje beutndt, dat met een van uw papieren E.H.B.O.-help sters wellicht een heimelijke afspraak heeft gemaakt. Indien dit zo is, betekent deze ontmoeting voor u een plotselinge inkomensvermeerdering van f 5000.De Kath. Nationale Bond voor È.H.B.O. en het Katholiek Nationaal Thuisfront hebben in niet minder dan tien van deze gelukkige combinaties voorzien. Wie van deze goede katholieke huwelijken de geluk kige getuigen zullen zijn, zal blijken wanneer men op de avond van de laatste Zondag afstemt op de K.R.O. Mr. dr. Libourel te Delft zal dan ont hullen, waarin het geheim van de gelukkige ontmoetingen bestaat. en lichaam gewonden. Maria in 't Zand heeft iets in gelaatsuitdrukking en houding, wat overeenkomt met de Ster- re in Maastricht. Het is bijzonder lief lijk en ook hier zou men mogen zeggen, evenals in Maastricht, dat de Limburgse meisjes iets van de physionomie en de glimlach van hun Madonna's hebben ge- erfd. 't Zand was van de drie bedevaart plaatsen, welke wij hebben bezocht, veruit het rustigst. Het bleek heerlijk stil in de kapel, die in 1895 als derde op deze plaats werd gebouwd. Alleen een kind was hardop aan het praten tegen zijn moeder, die het tot zwijgen trachtte te brengen, volkomen onnodig want het stoorde niemand en het was het meest natuurlijke geluid op deze plaats, niet anders dan wat hier onhoor baar van dag tot dag uit mensenharten opstijgt. Men vindt ook in 't' Zand de offerkaarsen, ex-voto's. processieschil- den en een hele gang met tegels, die van dankbaarheid getuigen voor verkre gen gunsten. In een kleine zijkapel za gen wij bovendien grote vitrines vol kostbare offergaven: gouden horloges, sieraden, tot zelfs het bisschopskruis van wijlen mgr. Schrijnen. Ook de commerciële omgeving van 't Zand is bescheidener, terzijde van het bescha duwde pleintje slechts enkele kramen, en ook de café's en eetgelegenheden heel ingetogen. Is Scherpenheuvel tweetalig: Neder lands en Frans, Kapel in 't Zand is Nederlands en Duits, zoals dat ook kan worden gezegd van Kevelaer, waar men in dit seizoen steeds weer Nederlanders ontmoet. Juist bij ons bezoek was de grote bedevaart uit de Betuwe aanwezig en kwam er een groep pelgrims uit St. Michielsgestel, enkele vrouwen met de Brabantse muts. Kevelaer bleek deze dag al bij zonder druk, de biddende en zingen- De processie ter gelegenheid van de grote Betuwse bedevaart stelt zich op de Kapellenplatz te Kevelaer op. de processies vulden de straten, de eethuizen zaten vol en ook hier werd het hoogtij van de Kitsch gevierd, overal eender en van de lopende band. Alleen de wuivende kralen gordijnen van louter rozenkransen zouden wij willen beschouwen als van hoger orde en dan vindt men in Kevelaer mooie collecties van religieus houtsnijwerk uit Oberam- mergau, dat zeer gunstig afsteekt, maar dan ook onmiddellijk veel duurder is helaas dan de bonte prullaria, die vlot worden gekocht. Waar alle bedevaartplaatsen boordevol afgrijselijke devotionaliën en Kevelaer is een zeer gezellige bede vaartplaats, als men dat zo zou mogen zeggen. Vooral op de Kapellenplatz waar het religieuze en het profane zich volkomen hebben vermengd en men bij wijze van spreken achter zijn glas Münchener haastig moet neerknielen, omdat daar juist de baldakijn met het Allerheiligste passeert. Op het ruime plein tussen d* linden en kastanjes ver heffen zich de genadekapel, weinig meer dan een grote kiosk en de z.g. kaarsenka pel. In de eerste is in een prachtige re- liekschijn de beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Kevelaer zichtbaar, geen beeld, maar een heel oud en vervaagd prentje van O. L. Vrouw van Luxem burg, afkomstig van soldaten uit de dertigjarige oorlog. Hier passeert van dag tot dag onafgebroken een stroom van pelgrims, die beurt voor beurt even voor de genadebeeltenis knielen, een kort gebed storten, het glas kussen of een rozenkrans, een zakdoek of enig ander gebruiksvoorwerp aanstrijken. De kleine kopergravure is niet groter dan 7.5 bij 11 centimeter en waarschijnlijk in Antwerpen vervaardigd. Zij draagt het jaartal 1640. Ook hier valt de lief talligheid van het gezicht der Madonna op, die staat afgebeeld in een wijd ge spreide mantel. Evenals de genadekapel dateert de grotere kaarsenkapel uit de ze ventiende eeuw; op de versiering heb ben de Nederland se bedevaarten met o.m. verschillende gebrandschilderde ramen en de reus achtige offerkaars van Amsterdam, midden voor het altaar, wel hun stempel gedrukt. De kapel zit uur na uur vol mensen en bij honderden wor den de kaarsen ge offerd, die hier in Kevelaer zo bruin zijn als een kaneel stok. Onder de an sichtkaarten, ter plaatse verkrijg baar, is er een van allemaal Volendam- mers, vrouwen en meisjes in haar fijnste huiletjes en beste kletjes en stikkies, terwijl het onderschrift luidt: Purmerenten am Gnadenort. Een kleine vergissing, Purmerend als her komst. Maar een beetje onaardig ook, want Purmerenten zou men kunnen vertalen met En ten of eendjes uit de Purmer! In elk geval; géén lelijke eendjes, maar zeker de schoonste water vogels in de vijver Gods voor het aan- van zijn: de meest schijn der Hemelse souvenirs. Moeder. Toch hebben wij ons op de „kleine Pelgrimage", welke wij hebben ge haakt aan de vooravond van Maria Hemelvaart, naar drie der meest popu laire heiligdommen van Onze Lieve vrouw in onze onmiddellijke omge- ving, gesticht aan wat wij zagen aan °Precht en ongekunsteld geloof. In het tninst niet verminderd of verstoord, of °P welke manier ook in disharmonie •Pet de bonte levensvreugde rondom, de souvenirkramen, de eethuizen, de snoeptenten, een formele kermis in de glariënde zomerzon, die om zo te zeg gen, via de kaarsenstalletjes, de herin- Peringsplaquetten, de ex-voto's onge merkt overgaat in de sfeer van het heiligdom. Men kan zich van dit alles hautain distanciëren, als van een pro fanatie, een ontwijding, maar dan heeft men er niets van begrepen en zou hierop van toepassing zijn: Wie Uwer niet wordt gelijk dezen, zal het Rijk der Hemelen niet binnen gaan. Want dat blijft, ontdaan van alle franje, het wezen van Scherpenheuvel, van Keve laer, van 't Zand: het geloof, het kin derlijk vertrouwen, de hoop van het mensenhart, dat hier en elders telkens weer het wonder wrocht Want het mensenhart is niet anders vandaag dan in de lang teruggeweken tijden, vele honderden jaren her, dat deze plaatselijke Maria-verering begon nen is, do eerste pelgrims gekomen zijn, van dichtbij en steeds verder, de heiligdommen gesticht en heel de be drijvigheid gegroeid ten gerieve van de bedevaartgangers. Het leed van de mensen, hun angsten en zorgen, hun ziekte en pijn zijn precies hetzelfde ge bleven, zoals ook de hoop op uitkomst, het verlangen naar troost. En waar men weet, dat in de loop der eeuwen zovelen die uitkomst en troost gevon den hebben, daar is het vanzelfspre kend, dat men die plek, die omgeving, die geestelijke atmosfeer opzoekt om zich op zijn beurt te sterken en te be vrijden. De miserabelen, de blinden, de kreupelen, zij zijn nog net eender als Breughel hen zag, en de hunkeringen der misdeelden in de meest elemen taire vreugden des levens onverminderd groot. En zo blijft de stoet der mensen trekken, al gaat het thans per brom fiets of autocar, en besteedt men min der tijd dan in de dagen van pelgrima ge te voet of later met altijd nog de orde en afzondering van de beevaarts- trein. De meeste pelgrims die naar Scherpen heuvel gaan, naar Kevelaer of naar t Zand, zijn mensen, die 'n dagje uit zijn, die naast de intentie, het gebed en het offer, zich ook een kleine ontspanning willen gunnen, een bescheiden plezier in het goede der aarde, zoals dat in de bedevaartplaatsen gretig wordt ge- etaleerd, grotendeels betrokken in de wijding van 't genadeoord. Het is hier niet doenlijk meer en het zou ook niet juist zijn, om zoals in Lourdes een scherpe scheiding te trekken tussen het heiligdom en de op profijt beluste omgeving, want het is nog helemaal middeleeuws, de kinderlijke devotie en het klein menselijk winstbejag tot een feestelijk iets vergroeid, te sim pel en te spontaan, dan dat het be hoeft te kwetsen. Met Scherpenheuvel zijn wij begon- hen, het meest bekende genadeoord van het aan Maria-verering zo rijke Vlaam se en Waalse land. waar de wonderoa- fe beeldjes van de Heilige Maagd zo tal rijk zijn en de schoonste namen dragen: Ons Lieve Vrouwke van Bijstand, Ons Lieve Vrouwke ter Nood, Ons Lieve Vrouwke van Zeven Weeën. Ons Lieve Vrouwke Welriekende, Ons Lieve feunïï6 Kitsch wordt bij voorkeur verkocht door de liefste meisjes, die aldus klanten al bij voorbaat iets goed maken. Dit is Mariette, te Scherpenheuvel. Zaterdagmiddag zal aan de hoekgevel van het gerestaureerde raadhuis te Nij megen in alle eenvoud het nieuwe Ma riabeeld worden onthuld. Het oude beeld is tijdens het bombardement ver nield. Het nieuwe monument is gemaakt door de beeldhouwer Albert Termote uit Utrecht. Vele Nijmeegse burgers en de overheid hebben tezamen de nodige middelen bijeengebracht. nooit volledig werd opgetrokken, ook vandaag nog afgeknot en plat. Het grondplan, niet alleen van de Basi liek, maar van heel Scherpenheuvel is in de vorm van een ster, uitgaande gend, met vanen en kruisen, in het voor jaar, in de zomer, in de herfst. Of ge zinnen alleen, met vader en moeder voorop, rozenhoedjes paternosterend, of soms een eenzame eenling, barre voets. Wij zaten gemakkelijk in een auto, wij hadden onze aandacht nodig om te kijken en onze geest was vol wereldse gedachten. Maar toch viel er een stilte in ons hart, toen wij in de verte de met gouden sterren bezaaide, achtkantige koepel van de Basiliek zagen oprijzen, hoog op de glooiende heuveltop, uit het dichte geboomte. Wij «nonen de lucht van het bedevaartsoord, werden haar trilling gewaar, het onmiskenbaar, ge heimzinnig vibreren boven een plaats van gebed, waar sinds eeuwen en eeu wen, rusteloos voorthet mensenhart de hemel geweld heeft aangedaan. En toen wij voor het altaar knielden, met het licht der kaarsen, de zomerse bloe men en de glinstering van het vele zil ver, zagen wij peboeid en in spanning naar het middelpunt van al dit gebed en heel die devotie, honderden jaren lang: het miraculeus Madonnabeeld van Scherpenheuvel. Dit bleek heel klein en heel woriderlijk, verhuld in een man tel van zij of satijn, die stijf en wijd uitstond, waardoor het geheel iets weg- had van een suikerbrood. Boven onder de kroon was een kleine ovale opening, waar de gekroonde hoofdjes van Moe der en Zoon als het ware uitgluurden. En door nog een kleine opening in haar staatsiegewaad stak Maria haar rech terhand met de scepter. Het beeldje, ontdaan van het tover- kleed, is nauwelijks dertig centimeter hoog en het dateert van 1587, toen het een nog ouder verving dat in een eik was gehangen, zoals er vandaag nog tal van boomkapelletjes zijn in het Kempische land. De verering van dit beeldje, nadat zijn wonderbare kracht was gebleken, moet teruggaan tot vóór 1200. Het wordt beschreven ais nelemaal een echt boerinneke van dit land, met grijs-blauwe ogen en zwarte wenkbrau wen. een dochter van de Kempen, met een gewelfde schedel, blozende kaken en uitgesproken wilskin. Het heeft for se handen, waarmede het de scepter omvat en het Kindje vasthoudt om de beentjes. Maar de blik is dromerig, vooral van het rechteroog, voor welks uitdrukking men alles vergeten zou. Onze Lieve Vrouwke van Scherpenheu vel, zo heeft men ons verteld, is een Madonna met een eigen garderobe. Het staatsiekleed, waarmee zij omhuld bleek, is alleen maar voor 's zomers bestemd. Al naar de liturgie van het kerkelijk jaar is er keuze uit een keur van costuums, heel antieke, met goud- brocaat, en andere weer in blauw, wit, rood of violet, alles kwistig met edel gesteente bezet. Het zijn meestal ge schenken van zeer voorname vereer sters; zo is er één onder, dat de Gra vin de Mérode in de twintiger jaren heeft doen vervaardigen uit de sleep van haar trouwjapon. De totale waarde loopt in de 2 millioen francs. De eik, waar het beeldje aan ge hangen heeft, is in de zeventiende eeuw omgehakt en uit het hout wer den tal van Mariabeeldjes vervaar digd, die in wijde omgeving een plaats in de kerken kregen, maar ook tot ver over de grenzen zijn verspreid. De verering van de miraculeuze Madon na van Scherpenheuvel is krachtig bevorderd door het Aartshertogelijk paar Aalbrecht en Isabelle, die ock de huidige basiliek hebben doen bou wen, welke in 1627 is voltooid, zon der de grote toren er achter, die Jeugdige pelgrims pauzeren te Scherpenheuvel. van de stervorm in de plavuizen voor het hoogaltaar. Rondom de eigenlijke koepelvormige kerk ligt een krans van kapellen. De muren zijn vol be hangen met historische offerkaarsen, betuigingen van dankbaarheid en ex- voto's, ook met de altijd wat grieze lige, dorre en stoffige uitdragerij van stokken en krukken en leercorsetten, die genezenen hier hebben achtergela ten. Er is veel, waar men even aan wen nen moet, hier in Scherpenheuvel, zoals de wel heel merkwaardige, moderne aanroepingen, die aan de oude en traditionele zijn toe gevoegd: „Uw naam", zo lazen wij, „floresceert en Uw oog is ais radar. Gij fluorescerende Lieve Vrouw, machtige radar van Brabant!" Het doet wat wonderlijk aan, juist hier in de sfeer, die nog helemaal van vroeger is, uit de middeleeuwen evengoed als van honderd of vijftig jaar her. Langs de oprijlaan vindt men nog. precies als in de jeugd van Ernest Claes de oude wijf jes met de offerkaarsen, de Scherpen- heuvelse „kaarsenkatten": Kuêpt al es keerske, menere. Allo! En in een hal ve cirkel, links en rechts rondom het park, waarin zich de Basiliek verheft, buigt zich nog altijd de dubbele krans van kramen en bloeit de commer cie- Althans op drukke dagen, wanneer zoals met Pinksteren tot 100.000 bezoe kers worden geteld. Rechts zijn de kra men met souvenirs, links die met snoep goed en men weet al niet wat erger is. het een voor de cultuur en het ander voor de maag. Het is de hevigste Ki*sch en wansmaak, die hier hangt en staat en ligt samengehoopt, suikerzoete devo- tionalia voor de heilige onnozelheid, naast vlaggetjes, vaantjes en molentjes en allerlei klein gerief als lepeltjes, servetringen, asbakjes, penhouders, met trouw bet opschrift: .Aandenken aan Scherpenheuvel" of voor de Waalse broeders: „Souvenir de Montaigu Nee, er bleek niets veranderd, tot zelfs de mooie, jonge meisjes niet bij hun kraam, die ringetjes te koop had den. Hoe erger de Kitsch, hoe mooier dikwijls de meisjes, die hem verkopen moeten, als wilden zij hiermee aan hun klanten iets goed maken. En zouden wij het meiske Hermine, dat daar in het zonnetje zat met een grote doos op haar schoot en ons zo lief en verleide lijk vroeg: 'n ringske, meneere?, zouden wij haar of haar zusje Mariette, naast de gepolychromeerde santekraam, het kleine geweld aan onze goede smaak kunnen weigeren, in ruil voor haar glimlach? Zoals wij om de blik van het beeld der Hemelse Moeder heel Scherpenheuvel alles vergeven: zijn velo- en verbruiksplaatsen, de bifsteek en de mosselen, de fritten met pickets voor de Vlamen, met mostaard voor de Walen, de pepernoten en beste kraken de moppen, het verboden terrein voor „onbewaakte kinderen" en men zou haast mogen zeggen de onvermijdelij ke, heel diepe put, waar men in mag neerkijken en het water van meenemen voor thuis. Zo'n put vindt men ook in het Lim burgse bedevaartsplaats 't Zand, een buitenwijk van Roermond, waar zij onder de kapel door een met glas be dekt rooster te zien is. Maar hier heeft zij betekenis, want het wonderbeeldje van 't Zand is ooit in déze put gevon den. Ook dit is van hout en bescheiden van afmeting. Hoog boven het priester koor prijkt het in een vergulde troon, rijk bewerkt en vol edelgesteente. Het beeldje is niet „aangekleed", maar draagt slechts een gouden rozenkrans om hals (Van onze Medische medewerker) In 1950 won vocaliste Mary Ann McCall alle grote polls in Ame rika. Vorige maand stond ze voor de rechter George W. Schonfield in San Francisco, gearresteerd in ver band met het bezitten en gebruiken van heroïne en andere narcotica. „Waarschuw de nieuwelingen in de showbusiness", z*ei Mary Ann tegen de journalisten. „Blijf van de he roïne af. Lukt het je niet, zie dan een revolver te krijgen en maak er een eind aan dat is de beste op lossing. Ik was nummer één in 1950. And look at me now. Ik had een huis van 1.000, ik ben het kwijt. Ik heb tussen de vier en vijfhonderddollar per week voor de stuff uitgegeven". Mary Ann kan er van drie maanden tot zes jaar voor krijgen.... Dit gemengde berichtje is te vin den in Disco-Discussies van Juni j.l., in de rubriek „The talk of the town". Ondanks al het modern Amerikaans cynisme, herinnert het in zijn bitter heid toch ergens aan de bekentenis sen van die andere, Engelse opium eter, Thomas de Quincey.. Weggelo pen van school strandde de Quincey, na een lange zwerftocht door Wales, tenslotte in Londen. Jaren vol ellen de en bittere ervaringen brachten hem, naar troost en vergetelheid snakkend, er toe te grijpen naar het opium, waaraan hij verslaafd raakte en dat tenslotte zijn leven voorgoed vergiftigde. Hij moet een onver woestbare gezondheid gehad hebben, want meer dan een halve eeuw bleek hij bestand tegen het meest rosse leven. Zijn Londense ervarin gen, meer in droom dan in werke lijkheid te boek gesteld, zijn de klas siek geworden beschrijving van de koortsachtige heerlijkheid en de duistere verschrikking van het opiumschuiven. Opium werd bij het begin van de zestiende eeuw voor het eerst weer door Doctor Paracelsus in Europa ge bruikt. Het was omstreeks 1000 na Christus bekend bij de Arabische ge neesheren en zelfs de oude Grieken hebben het weten te gebruiken. Opium is een zeer oud, zo niet het alleroudste geneesmiddel, dat ook voor de moderne artg nog zeer waar devol is en zonder hetwelk hij vaak machteloos zou staan als het gaat om het stillen van hevige pijn. Opium is het gedroogde sap van de Papaver somniferum. Morphine en heroïne zijn er bestanddelen van. Wat is dan toch die eigenaardige ziekte, die wij verslaving noe men? Verslaving ia een toe stand, waarbij de patiënt zo gewoon geraakt is aan de herhaalde dagelijkse dosis van het gif, dat hij het met meer kan missen. Wordt hij gedwongen er mee op te houden, want uit zichzelf kan hij dat niet meer hij is daar te weinig wilskrachtig voor geworden dan treden er, wat wij noemen „abstinentie-verschijnselen.", onthou dingsverschijnselen op, waardoor hij zich zo ontstemd en depressief gaat voelen, dat hij als het ware moet grij pen naar een nieuwe dosis. Elk gif dat abstinentie-verschijnselen veroor zaakt, is daarom gevaarlijk voor ver slaving. De patiënt raakt in een vi- cieuse cirkel, die hijzelf niet vermag te doorbreken. Iets dergelijks zien wij bij het chronisch alcoholisme. Boven dien heeft zo een patiënt steeds gro tere hoeveelheden in steeds kleinere tussenpozen nodig. Dat brengt hem er toe, omdat opium en opiumderivaten niet in de vrije handel zijn en slechts op doktersrecept verkregen kunnen worden, de meest slinkse en gemene wegen te bewandelen om toch aan zijn verslavingsmiddel te komen. Toch komen wij er niet, als wij een en ander alleen op deze manier wil len verklaren. De geestelijk gezonde man of vrouw 2al het niet in zijn, resp. haar, hoofd halen, terwille van een vrij passief plezier, een gewoonte aan te nemen, die bovendien zulke onple zierige gevolgen heeft. Wij zien dan ook, dat de slachtoffers allen lijden aan een of andere stoornis in hun 'persoonïijkheidsstructuur. Het meest treffen wij onder hen aan de zoge naamde psychopathische persoonlijk heid, die enerzijds wilszwak genoeg en anderzijds onbeheerst en onmaat- schapnelijk genoeg is, om zich in een dergelijk avontuur te storten. De bui tenwettelijke atmosfeer waarin zich dit geheel afspeelt zal voor deze naturen ook nog een bijzondere beko ring hebben. Een patiënt met hevige pijnen, doch gezond van geest, die ge durende langen tijd morphine-injec- ties krijgt, zal daardoor geen morphi nist worden, omdat hij als de pijn over is, doodeenvoudig geen injecties meer zal willen hebben. De behandeling van de verslaving dient te bestaan uit opname in een kliniek. Hoe langer de verslaving ge duurd heeft en hoe meer de patiënt er qua karakter en aanleg toe ge neigd is, des te slechter ziet het er voor hem uit. Het aan de patiënt ont houden van zijn verslavingsmiddel is slechts de eerste en gemakkelijkste stap op de lange weg naar beterschap. Alleen een maanden- ja zelfs jaren lange psychotherapeutische behande ling. gecombineerd met pharmacolo- gische kunstjes, die een voorwaarde lijke reflex doen ontstaan, waardoor de patiënt een afkeer krijgt van zijn verslavingsmiddel, biedt een redelijke kans op goed succes en dus op gene zing van S. Vrouwke van Jezus-Eik, of naar de plaatsnamen: Ons Lieve Vrouwke van de Osseweg, van Alsemberg, van Halle, van Walcourt. van Sarte. En wij hebben de weg er heen gevolgd, zoals de zoon van het land, Ernest Claes die als kind is gegaan dwars door het Zichemse veld, tot tegen Scherpenheuvel. En wij heb ben dit Marialand bij uitnemendheid met z ij n ogen bekeken, de zomersw beemden van de Demer, afgesloten door de heuvelen van Testelt, Averbode, Diest, het gezegende Hageland met zijn akkers en velden, zacht glooiende als de boezem van Gods Moeder zelf. De we gen, waarlangs van ouds de processies zyn gegaan, biddend en liederen zin- Kevelaer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9