Haarlems Jeugd neemt bezit van kinderboerderij Autoriteiten op bezoek bij Peter HansPim en Mies D. E. M. winnaar in Zilveren Santhaes-tournooi Katholiek Overveen viert feest met pastoor J. van Galen Parochiegeschenk vormt basis voor priesterstudiefonds „De Leugenaar'' in openlucht theater Bloemendaal CIRCUS MULLENS IN HAARLEM Zomerfeestweek gesloten T.Y.B.B. ditmaal eens derde Vrolijke avond door kostelijk stuk en charmant spel HERINGA &WUTHRICH ft Em. pastoor W. Bosch in Aerdenhout Viering van zijn 40'jarig priesterfeest Sfeer van het klassieke paardenspel zandvoort MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 to TTUTU 7 KAPELAAN v. INGEN NAAR DELFT AAN ZIJN WONDEN BEZWEKEN Jeugdtournooi bij E.D.O. Burgerlijke Stand Zaterdagavond in een bijzondere stemming Feijenoord in E.D.O.- tournooi R.C.H. in Luxemburg T.Y.B.B. op dreef Burlisto zag het niet Mr. A. Bruch-Paviljoen Grondlegger van Haarlemse nazorg D.E.M. winnaar met 20 Feestelijke bruiloft Stevige vechtpartij met de buren HEEMSTEDE Afscheid kinderen Putters hoek Kapelaan Riep verlaat Heemstede WASSERIJ DUYN BIJ HET VERTREK VAN KAPELAAN BLOM „WIENER SaNGER- KNABEN" REDDINGSDEMON. STRATIES Arm gebroken Nieuwe kapelaan 7"'':ftft to ,.,~v i*. -*" 1 W.JL&t'gJI In samenwerking met twee jeugdige bezoekers heeft wethouder Angenent door het loslaten van duiven de kinderboerderij in Haarlem-Noord geopend Met een korte ruk maakten Ineke en Hike Zaterdag: twee korven open, een duif sprong naar buiten, keek even onwennig rond als om zich te oriënte ren en toen zette de snelle vlieger, ge volgd door vele anderen, koers naar het eigen hok. De vlucht van deze postdui ven betekende de officiële en originele opening van de Kinderboerderij in het Noordersportpark. Voor het echter zover was, had een uitgebreid gezelschap zich verzameld op het erf van de Zwitserse boerderij, pri mitief wellicht, maar daarom niet min der gezellig. Onder de aanwezigen be vonden zich wethouder A. Angenent, te vens loco-burgemeester, wethouder W. Happé, de heer J. A. Dorresteljn, direc teur van Hout en Plantsoenen, vele raadsleden en natuurlijk de jeugd. Ter inleiding sprak de heer Dorre- steijn een woord over de inrichting van de kinderboerderij, die een oppervlakte heeft van 3000 m2. Voorlopig kan men daarmee voort. Indien dat nodig mocht zijn, kan de boerderij altijd nog naar het Westen worden uitgebreid. Bij de be planting van het Noordersportpark heeft men destijds reeds rekening gehouden met een kinderboerderij, zodat deze nu opgesierd wordt door aardige boomgroe pen. Het ligt nog in de bedoeling om er in de komende winter ook een hooiberg te bouwen. De heer Dorresteijn gaf daarna een overzicht van de dieren, die op de boerderij zijn ondergebracht en vertelde en passant, dat het een hele toer was geweest om een ezel te vinden. Voorts wil men trachten in de loop der jaren wat afwisseling te brengen in de bewoners. Nadat een bijzonder smakelijke con sumptie was rondgediend, sprak wet houder Angenent er zijn vreugde over uit, dat naast grote mensen ook kinde ren bij de opening aanwezig waren. Voor hen immers is de kinderboerderij be- Zondag j.l. droeg de em. pastoor W. Bosch bij gelegenneid van zijn 40-jarig Priesterfeest een plechtige H. Mis in zijn voormalige kerk te Aerdenhout- Bentveld op. De jubilaris werd geassi steerd door de pastoors van Zandvoort en Heemstede (H. Bavo), de Z.Z.EE. Heren P. van Diepen en C. W. van Mier- lo; als Presbyter-assistens fungeerde pastoor G. Alkemade. Het altaar was op kunstzinnige wijze met bloemen ver sierd en de grote opkomst van de pa rochianen getuigde van eerbied en dank jegens de oud-pastoor. Pastoor Alke made hield de feestpredicatie, waarin hij kort samengevat zeide: Het is goed- dat de mens bij een keer punt in zijn leven zich bezint op het verleden. Welke zegeningen en genaden zijn in al die veertig jaren door de priester neer gekomen over de mensen, en wel bijzonder door het toedienen der sacramenten. Begenadigd door de gave van het woord, waarover de jubilaris beschikte, hebben velen die hem aan hoorden de weg naar God teruggevon den. Dat alles stemt tot grote dankbaar heid. Dankbaar in het bijzonder zijn de parochianen van Aerdenhout aan wie pastoor Bosch meer dan vijftien jaren lang zijn beste krachten heeft gegeven. Mogen zijn verdere priester-jaren hem meer en meer heiligen, tot voordeel ook van oud-parochianen. Het zangkoor zong onder leiding van Ol. Koop en met orgelspel van Joz. Ver steeg de Missa Eucharistica van Perosi en het cantate Domino van Vincent d'Xn- dy. De tenorzanger Han le Fèvre ver tolkte het Ave Maria van César Franck en „De Priester", tekst van Guido-Ge- zelle, muziek van Hendrik Andriessen. De heer H. Hagemeyer sprak op de receptie pastoor Bosch namens kerkbe stuur en parochie toe, wees in welge kozen bewoordingen op de dank, die de Bentveld-parochie de jubilaris heeft ge bracht, zo duidelijk aangetoond door de Algemene Communie van de paro chianen en bood onder couvert het feest geschenk aan. Van de gelegenheid om de jubilaris nog tot afscheid de hand te kunnen drukken, werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Vier jaar is kapelaan J. H. M. van Ingen werkzaam geweest in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem. Nu is hij door de bisschop overgeplaatst naar Delft (parochie H. Hippolytusi. Buiten het parochiële werk en verschillende adviseurschappen heelt kapelaan Van Ingen zich verdienstelijk gemaakt in de strijd tot het verkrijgen van een katholieke ambachtsschool in Haarlem. Dat nog geen zichtbare resul taten verkregen konden worden, moge alleen aan omstandigheden te wijten zijn, die in de gemeentelijke politieke sector liggen. Het parochiële zangkoor zal de schei dende dirigent want de kapelaan zwaaide de dirigeerstok zeker een hartelijk afscheidslied toezingen. De 53-jarige accountant C. C. Stutterheim, die vorige week Dinsdag op het Houtplein door een motorrijder werd aangereden, is Zaterdagavond aan zijn wonden bezweken. doeld. Ook hij gewaagde van een moge lijke uitbreiding en herinnerde aan de theeschenkerij, die in de Zwitserse boer derij ingericht zal worden. De wethouder wees er vervolgens op, dat de totstandkoming van de kinder boerderij aanvankelijk niet zo vlot was gegaan en dat er ook op het laatst nog verschillende moeilijkheden moesten worden overwonnen. Maar toen er be gonnen kon worden, ging het pok in een zeer snel tempo, want binnen zeven weken was het werk gereed. Dat was vooral te danken aan aannemer De Jong en diens werknemers. Spr. bracht daarbij tevens dank aan ir. Breuming, de ontwerper, Openbare Werken en Hout en Plantsoenen. Wethouder Angenent vroeg vervolgens de medewerking van de ouderen. De be doeling van de kinderboerderij kan im mers niet anders zijn dan kind en dier nader bij elkaar te brengen. Wanneer de kinderen regelmatig op de boerderij komen, zal hun liefde tot de natuur versterkt worden. Zo zullen dank zij dit opvoedend werk de par ken en plantsoenen meer gespaard worden. Spr. merkte nog op, dat de bezoeker van de kinderboerderij niet voor zijn eigen pleizier komt, maar ook voor dat van de dieren. Het is dus voor de dieren te hopen, dat zij het prettig vinden op de boerderij ge huisvest te zijn. Dat hangt voor een zeer groot deel van de bezoekers af. Met deze toespraak was de officiële inleiding ten einde en het gezelschap trok naar het erf van de kinderboerderij, waar Ineke en Ulke de postduiven van „De Reisduif" de vrije vlucht lieten. Een rondgang door de boerderij maakte ons wel duidelijk, dat jong en oud zich daar niet zullen vervelen. Wij troffen daar Peter aan, het ponnypaard, in gezelschap van Hans, de ezel. Verder twee kalveren, die Hanneke en Janneke bleken te heten, en twee dwerggeitjes, Pim en Mien genaamd. Ook was er een zeug met elf biggen, zwarte en witte schapen, verschillende soorten ganzen, kalkoenen, pauwen, enkele eendenfami lies, konijnen, krielen, marmotten en duiven. In totaal ongeveer 120 bewoners. Ten overvloede wellicht mogen wij er wel op attenderen, dat de bezoekers geen ondeugdelijk voedsel, beschimmeld brood e.d. aan de dieren geven. Aard appelschillen, groente-afval, appelen en peren zijn bij de dieren zeker welkom. De kinderboerderij is ook 's Zon dags van 10 tot 12 uur en van 1.30 tot 5 uur geopend. Dat honden geen toe gang hebben, is natuurlijk vanzelfspre kend. Op het Phoenixterrein heeft het circus „Géant" van Jos Mullens weer voor vier dagen zijn tenten opgeslagen. Of eigenlijk maar één tent, maar dan een, die er wezen mag. Het zwaartepunt in het prgoramma heeft Jos Mullens gelegd op de paardendressuur, op verzoek overigens van het hooggeëerd publiek, zoals ons werd verzekerd. Leeu wen, tijgers en olifanten zult u derhalve niet in de piste zien verschijnen, zoals wellicht de reclameschilderingen doen vermoeden. Maar degene, die fraaie staaltjes van paar dendressuur op haar waarde weten te schat ten, kan een boeiende avond beleven. Willy Mullens, Nadia Houck, Otto Schuman en José StrassburgerMullens, zij brengen hun nummers met trots en terecht. Maxi mum en Minimum, Mausie en Bento brach ten het publiek in verruking. The Burketts, een viertal trapezewerkers met assistentie van een clown, verrichten hoog in de lucht staaltjes, die de bewon dering van een ieder afdwongen. Germaine en Gabriel Mullens bleken een goed oo el kaar ingespeeld stel te zijn, die het publiek keer op keer tot ovaties brachten. Volcano, om nog een attractie te noemen, kon men het vuur na aan de Schenen. In ieder geval aan de armen leggen, zonder enige schade lijke gevolgen. Wel zag hij er na afloop van zijn demonstraties wat verhit ultl Knap werk van deze vuurvreter. In het adspirantentournooi van EDO, een vierkamp tussen drie elftallen van EDO, RCH, Stormvogels en VSV werd EDO met 13 punten winnaar maar stond de eerste prijs af aan RCH dat 12 punten had vergaard. Dit als gevolg van een misverstand in de leeftijdopgave, waar van EDO niet wilde profiteren. Het Bas Timmermans Tournooi voor Junioren, ook georganiseerd door EDO, werd gewonnen door RCH, dat in de fi nale na verlenging met 3-2 won van VSV. Om de derde prijs kampten HRC en Schoten waarbij de Helderse club met 3-1 in de meerderheid bleef. De geheimzinnige „Volcano-Man", zoals hij iedere avond in het Circus Mullens enorme vuurzuilen de lucht in spuwt. GEBOREN: M. KuijerVeenstra, z; N. TjadenHuizer, z; A. StrausLem, d; A. KoelemeijerWoolthuis, d; S. SteurBeijer, d; P. BoschZwart, d; H. GoossensSchönberger, d; E. van der NietBerkhout, d. GEBOREN: G. T. Noordhoff—Hoek stra, z; C. M. PraasSlegtenhorst, z; N. SikkensMeijer, zJ. M. L. Babe- liowskyvan Schaik, z; J. TolsmaDe Nekker, z; W. BakkerDe Roode, z; K. PlegingWagemaker, z- G. van Leeu wende Jong, z; P. R. V. Boeschoten Huizer, z; W. H. P. Zanen—Vonk, z; A. MulderMoes, d; W. van der Pas Kouwenaar, d; J. van EisSnoek, d; W. H. DrogtropLukkien, d; H. C. J. van Sonvan Beek, d; L. H. JansenPub ben, d: L. C. PostmaDorré, d. ONDERTROUWD: P. C. Joos en C. Kortekaas ONDERTROUWD: G. van der Laan en C. van den Broek. A. Mulder en H. van Blokland, Ch. Broertjes en J. van Leeuwen. GETROUWD: A. van Steenis en A, M. Nellestein; B. J. Lovink en M. E. Bakker GETROUWD: E. de Vos en A. Friese ier, G. Fortgens en A. Dekker, Th. Lit- jens en A. Heems. OVERLEDEN: S. Korsman, 83 jaar, Gasthuisvest; M. Arnaud de Callavon Eijkel, 83 jaar, Duvenvoordestraat; J. M. Kroonde Kruijff, 72 jaar, Wester- houtpark- H. KerssenMeijnhardt, 80 jaar, Jan Haringstraat; J. van Lutter- velt, 40 jaar, Spaarnwouderstraat; E. EngelFrederiks, 54 jaar, Kamperlaan; W Hoek, 82 jaar, Jan de Braystraat; D." J. aan de Kerk, 14 jaar, Maerten v. Heemskerkstraat; J. EngelBokma, 80 jaar, Westerhoutpark. OVERLEDEN: J. Willemsen—Hofkes, 77 j„ Klein Heiligland; P. Noordermeer. 74 j„ Kamperlaan; C. Woudenberg, 68 j.. van Raepborststraat; A. Hoogteiling, 59 j„ Gasthuissingel: C. Meijer, 71 j„ Ds- mastraat; J. Schenk, 59 j., Kloppersin gel; H. Warmerdam, 51 j. Maerten van Heemskerkstraat; E. ter GastBunker, 43 j„ Kamperlaan; D. Boontjes, 74 j., Pieter Maritzstraat: H. RijkesAndries sen, 72 j., Gasthuisvest. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Robinson Crusoë en Co" (ge prolongeerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 u„ a. 1. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido: „Deserteur van het legioen". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 11 uur: „Lassie komt thuis", alle leeft. City: „Two girls and a sailor". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „Het legioen der verraders". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Minerva: Maandag: „High Noon". Tijden: 8.15 uur. Boven 14 jaar. Maandag 17 Augustus Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 u. Advertentie HAAJRLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De sluiting van de Zomerfeestweek op Zaterdagavond heeft zich, voorzover wij konden nagaan, van de zijde van het Haarlemse publiek in een grotere be langstelling mogen verheugen dan de opening. Niet 't minst is dit vermoede lijk te danken geweest aan dat vrolijke groepje muzikanten, dat zich afwisselend de „Hooischelf" en "De Alpenjagers" noemt. Voor het optreden van dit ge zelschap maakten eerst een viertal bands uit Haarlem een muzikale sterwande ling door de stad, waarna zij op de Grote Markt om 8 uur bij elkaar kwa men en nog een halfuurtje de menigte vermaakten met straf geroffel en mars muziek. Het waren de districtsband van de N.P.V., het Tamboer-en Pijperscorps, de verkennersband St. Joris en het tam boercorps van de gymnastiekvereniging BATO. Om half negen beklommen lie den uitgedost in Tyroler costuum, het muziekpodium op de Grote Markt en vulden weldra de lucht met leutige klanken. Nu, over belangstelling hadden zij geen klagen. Het terras voor restau rant Brinkman was geheel versperd door een schare feestvierenden, die ie der uitzicht benamen. Na een tijdje de menigte geamuseerd te hebben, hielden de „Alpenjagers" een korte rustpoze. In die tussentijd had een metamorphose plaats. Toen zij opnieuw onder het toe ziend oog van Loutje het podium in namen, had de Tyroler kledij plaats ge maakt voor de welbekende hoerendracht en de muziek was navenant. Ook op de Nassaulaan kon men over de hoofden lopen. In de hoek, waar de steile wand werd belaagd door motor- duivels, daverden het van belang; de kop van Jut kreeg weer menige rake tik en de autoscooters werden als van ouds bestormd. De magiër vormde het enige rustige element temidden van dit gewoel en keek zo mogelijk nog mys terieuzer. Het verblijf in Haarlem is alle ker misexploitanten bijzonder meegevallen. En het Haarlemse publiek hééft zijn ge liefde vermaak wederom in ere gehoü- den. In het EDO-tournooi om de Frans Hals Beker, dat a.s. Zondag wordt ge houden is Feijenoord de vierde deelne mer. Het programma luidt thans: 11 uur: HFCEDO, 12.15 uur: VolendamFeij enoord. Hierna speelt het eerste elftal van HBC tegen EDO 2 een vriendschap pelijke wedstrijd en daarna volgen dan de verliezers- en winnaarsfinales. RCH speelde Zaterdag in Luxemburg tegen Etternich en wist met 10-1 te win nen. Zondag echter verloor de Neder landse kampioen met 3-2 van La Jeu- nesse. (Van onze verslaggever) SANTPOORT, 16 Augustus. Het traditionele tournooi om de Zilveren Santhaes, de fraaie wisselprijs in het door .Velsen" jaarlijks georganiseerde tournooi is door DEM gewonnen. Na een 32 zege over Hillegom volgde een 20 overwinning over Velsen welke laatste van TYBB met 10 had gewonnen. TYBB, bekerhoudster, bereikte dit maal de derde plaats want hef klopte Hillegom in de verliezersfinale. met •li In de eerste ontmoeting van deze prachtige sportdag welke tussen Velsen en TYBB werd gespeeld, was het spel peil aan de middelmatige kant. Tot aan de rust ging het spel gelijk op maar Velsen liet een mooie kans onbenut toen Bakkum een strafschop miste! In de tweede helft echter maakte Bakkum deze fout goed en scoorde het enige doelpunt waardoor TYBB bekerhoudster af werd. Meer sponning en sensatie gaf de tweede gntmgeting tussen DEM en Hillegom. De Hillegeomse ploeg ver scheen in een heel wat zwakkere opstel ling dan in voorgaande seizoenen maar gaf tegen de sterke Beverwijkse combi natie uitstekend partij Wel kreeg Hille gom een 20 achterstand te noteren om dat Zonneveld en de Boer de Hillegom- se doelman tweemaal liten vissen, in de tweede helft herstelde de bollenstreek bewoners zich goed en konden door v. d. Klinkenterg de achterstand geheel weg werken. ?n de laatste ogenbliKken echter wist Zonneveld DEM aan een 32 voor sprong te helpen en daarmee plaatste de Wijker club zich in de winnaarsfinale. ln de verliezersfinale was TYBB te gen Hillegom best op dreef. De Haarlem mers kwamen in een sterk gewijzigde opstelling binnen de lijnen. Vooral de voorhoede had men danig veranderd en ïn de loop van de strijd bleek zulks een grote verbetering. De telepaath-helderziende Enrico Burlisto is Zondagavond blijkbaar wat uit zijn doen geweest. Want toen hij des avonds 8 uur te Zandvoort de Gro te Krocht overstak, heeft hij niet voor zien dat dit hem noodlottig zou wor den. Hij werd namelijk door een auto aangereden en aan het hoofd gewond. Dr. v. d. Meer verleende de eerste hulp waarna Burlisto per auto huis waarts werd vervoerd. Zoals bekend heeft de Nazorg in de gemeente Haarlem aan de Schalkwij- kerweg een groot terrein in het bezit, waarop in" de toekomst centrale werk plaatsen moeten komen. Enige jaren geleden is reeds een be gin gemaakt om de patiënten, die bij de Nazorg werken, te werk te stellen op dit terrein. De gemeente is toen be gonnen met een stuk grond in te rich ten voor groententeelt. Op dat terrein is tevens een pavil joen gebouwd, waarin bij slecht weer ook gewerkt kan worden, waarin ver schillende producten kunnen worden opgeslagen enz. Aangezien onder lei ding van wethouder mr. Sake van de Wall dit paviljoen tot stand is geko men, is na zijn övèriijdêh zijn naam aan dit paviljoen verbonden. Verleden jaar is een 2de paviljoen geopend, waarin de rietmatten, beno digd voor tuinbouwdoeleinden (kassen enz.), vervaardigd worden. Naar deze rietmatten is veel vraag en zodoende kan doorlopend een behoorlijk aantal patiënten daar te werk worden ges+eld. Dit tweede paviljoen had nog geen naam. Toen B. en W. zich afvroegen, welke naam aan dit paviljoen gegeven zou worden, hebben zij daarbij over wogen, dat tijdens het wethouderschap van mr. A. Bruch, thans 27 jaar gele den, met de nazorg een aanvang is ge maakt. Het leek het college daarom juist, om de naam mr. A. Bruch aan dit paviljoen te verbinden. Het begin was voor TYBB dat door v. d. Veldt spoedig een 10 voorsprong wist te nemen maar v. d. Steen scoorde al heel gauw de gelijkmaker. TYBB kreeg evenwel het beste van het spel en na ettelijke vergeefse pogingen gelukte het Snoeks TYBB opnieuw een voor sprong te geven en met 20 voor de Haarlemmers kwam de rust. Na de thee was het spoedig met Hillegom gedaan Toen na het derde doelpunt (van Draayer) TYBB de smaak eerst goed te pakken kreeg, stortte de Hillegom se te genstand volkomen ineen en zonder al te veel moeite kon TYBB de score tot 71 verhogen. Achtereenvolgens scoor den v. ,d Veldt, Snoeks, Draayer en nog maals v. d. Veldt en daarmee kreeg TY BB dus de derde prijs. Tot aan de rust was het een gelijkop- gaande strijd in de grote finale tussen DEM en Velsen. Beider verdedigingen bleken te sterk voor de aanvallers en hoewel zich aan biede kanten enkele „geheide" kansen voordeden, bleef tot aan de rust de scoorde blank Maar in de tweede helft kreeg DEM, dat een nieuwe opstelling probeerde, langzaam maar zeker een licht overwicht. Door een fout van de Velser doelman kreeg Bakker gelegenheid de Wijker club een 10 voorsprong te geven. Wel sloeg Vel sen fel terug maar de uitstekende Wij- kerdefensie kon de situatie meester blij ven waardoor succes voor de Velsenaren uitbleef. Aan de andere kant lukte het beter want tien minuten voor het einde gaf Appel een uitstekende voorzet waar uit Bakker met een kopbal de stand op 20 bracht. Een derde doelpunt van DEM werd in de slot periode afgekeurd zodat het bij 20 bleef en met deze fraaie overwinning verhuisde de Zilve ren Santhaes voor een jaar naar Bever wijk. (Ongecorrigeerd) Zaterdagnacht ontstond er in de omge ving van de Slamatstraat een heftige ruzie. Enkele feestgangers, die genodigd waren op een 45-jarig huwelijksfeest, stonden er op, dat de kring van feestvierders uitge breid zou worden. Derhalve togen zij er op uit om een familielid op te halen. Een en ander ging niet geluidloos, zodat ver schillende buren kregelig werden. Die kre geligheid liep zo hoog op, dat een fikse scheldpartij tussen de feestgangers en twéé broers de buren het gevolg ervan was. Bij deze scheldpartij bleef het echter niet, want de mannen met de feestmuts keerden terug naar huis om even later daaruit te verschijnen met een stuk ijzer, een koffiepot en een "bijl. Met deze attri buten werden zowel gaten in de lucht als in verschillende hoofden geslagen. Een van de broers kreeg een klap op het hoofd, Waardoor hij een wond boven het linkeroog opliep. Zijn familielid had meer succes, want zonaer kleerscheuren trad hij uit de strijd te voorschijn. Minder goed ging het met de feestgangers, dié de wind van vo ren kregen, waardoor zij een flinke snee en een wond boven het oog kregen. De drie mannen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht, waar de wonden gehecht en verbonden werden. Tijdens de scher mutselingen heeft ook de echtgenote van een der feestvierders zich in de strijd ge mengd. De politie maakte vanzelfsprekend pro ces-verbaal op. De parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen vierde gisteren een bij zonder feest. Pastoor J. Th. van Galen herdacht de dag, waarop hij 40 jaar geleden de H. Priesterwijding ontving. Om 9 uur droeg de jubilaris aan het met rose anjers versierde altaar een plechtige Hoogmis op uit dankbaarheid, daarbij geassisteerd door rector N. de Rooy, diaken, pastoor H. G. J. de Wijs uit Moor drecht, subdiaken, en pastoor A. Verhaar uit Wormerveer, prssbyter asslstens. Kapelaan J. de Bouvère te Overveen en de theologant T. Zaal fungeerden als cantores. Aan de linkerzijde van het hoofdaltaar was de schola van het Theolo- gicum te Warmond opgesteld, dat onder leiding van de jonggewijde priester H. v. Wel de wisselende gezangen van de Zondag ten gehore bracht. Het parochieel mannenkoor zong de fraaie Mis van Herman Strategier, gedirigeerd door de componist zelf. Jan Mul verzorgde de orgelbeleiding. Op speciaal verzoek van pastoor Van Galen bleef een feestpredikatie achterwege. Des middags om 2 uur recipieerde de jubilaris in huize „Domi". Het eerste half uur was gereserveerd voor geno digden, bestaande uit de leden van het kerk- en armbestuur, het collectanten college en afgevaardigden van diverse parochiële verenigingen en organisa ties. Met luid handgeklap werd de ju bilaris door alle aanwezigen begroet, toen hij met zijn familieleden binnen trad en plaats nam in zijn zetel. Mr. F. Vorstman, voorzitter van het kerkbestuur, sprak de huldigingsrede uit. Onder alle gevoelens, die ons bij ge legenheid van dit jubileum als paro chianen beheersen, moet de dankbaar heid wel een dominerende plaats inne men. Wat dit betrof was de spreker er niet van overtuigd, dat allen het juiste besef bezaten omtrent de grote bete kenis, die gehecht moet worden aan het feit, dat de priesters in onze ge bieden hun taak in volle vrijheid kun nen uitoefenen. Voortdurend immers worden wij door hun werkzaamheid beveiligd tegen allerlei onheil. Thans richtte de spreker zich meer persoon lijk tot de jubilaris en belichtte in het kort zijn moeilijke en gevarieerde priesterlijke loopbaan; zijn activiteiten in Heilo en Oegstgeest, daarna in de parochie van de H. Magdalena in Am sterdam, waar zijn werk veelal uit „zwoegen en sjouwen" bestond. Zes jaren lang voerde kapelaan Van Galen toen het presidium over de St. Joseph- gezellen; hiermede ging zijn lang ge koesterde wens om eens leiding te mo gen geven aan jonge ambachtslieden in vervulling. Het pastoraat in de paro chie van de H. Martha in Den Haag, dat daarop volgde, was wel, zoals mr. Vorstman het uitdrukte, „om de tan den op stuk te bijten". Pastoor Van Galen heeft het klaargespeeld om gedeelte van de parochiële schuld af te lossen, een opmerkelijke prestatie. Een ieder, die derhalve kennis neemt van een zodanige staat van dienst, kan zeggen, dat de drager er van terecht trots kan zijn Van een dergelijke hou ding is echter bij de jubilaris niets te bespeuren, die zijn werk eenvoudig als zijn taak beschouwt. Na zijn toespraak bood de heer Vorstman namens alle parochianen en de parochiële afdelingen en organisaties de opbrengst van de door de vereniging Katholiek Over veen gehouden collecte aan. Met een hartelijk wederwoord dankte pastoor Van Galen voor de ondervonden blijken van vreugde en belangstelling, die zijn nederigheid maar geweld aandeden. De eigenlijke feestviering was voor hemzelf ge kristalliseerd in de Hoogmis, die hij, gezond van lijf en leden, des mor gens heeft mogen opdragen. Spreken de over de stoffelijke gave, welke hem was aangeboden, merkte de ju bilaris op, dat één categorie van noodlijdende studenten in de officiële publicaties en statistieken zelden of nooit ter sprake komt, die namelijk der priesterstudenten. Aangezien het peil van het aantal priesters in ieder geval gehandhaafd moet blijven, meen. de hij er goed aan te doen om het ontvangen bedrag te bestemmen voor het begin van een studiefonds voor seminaristen. Deze gedachte oogstte veel bijval onder de aanwezigen, die met applaus hun instemming betuigden. Pastoor Van Galen dankte tenslotte nogmaals allen, die met zijn jubileum hun deelneming hadden getoond en verzekerde, dat iedereen, die in moei lijkheden verkeerde, op hem een be roep kon doen. Na zijn woorden volgde een défilé door de gelovigen, die persoonlijk hun uiting wilden brengen in de vorm van genegenheid jegens hun pastoor tot een hartelijke handdruk. Haarlems bisschop, mgr. J. P. Hui- bers, kwam persoonlijk pastoor Van Galen complimenteren, evenals de vi caris-generaal, mgr. J. M. Groot, en deken Kuilman. Verder waren nog aan wezig pater dr. Mod. van Straaten, prof. Romme en oud-minister Witteman. Tot slot van de dag celebreerde de jubilaris een plechtig Lof, waaronder hij een toespraak hield, om zijn dank te betuigen voor de genade van het priesterschap. De parochianen zeide hij dank voor 'hun medeleven en geschenk. Tijdens de receptie overhandigde mr. F, Vorstman aan pastoor Van Galen het geschenk der parochie. De Heemsteedse gastheren en -vrou wen hebben afscheid genomen van de 50 kinderen uit Puttershoek, die daar enige dagen mochten logeren. In het Verversingshuis Groenendaal werden tijdens een luch veel vriendelijke woor den gesproken, o.a. door de voorzitter van het adoptie-comité, de heer W. M. van Hengelaar. Namens alle kinderen dankte de elfjarige Rinus Kruithof in een alleraardigste toespraak voor alle ontvanggn goede dingen. Ellen Pariom uit Heemstede bood een poppenhuis aan voor het kleuterhuis te Puttershoek. De burgemeester van het dorp, de heer W. v. d. Ploeg, uitte zijn dank en daarna had het afscheid plaats. Uit de benoemingslijst van het bis dom kan men opmaken, dat kapelaan P. J. N. M. Riep van de St. Bavo-paro- chie te Heemstede benoemd is tot kape laan te 's-Gravenhage (O. L. Vr. van Goeden Raad). Reeds acht jaren was kapelaan Riep werkzaam te Heemstede en in die tijd heeft hij bijzonder veel werk verzet. De verkenners waren o.m- aan zijn leiding toevertrouwd, de L.T.B., afd. Haarlem, en de Katholieke Midden stand van Heemstede hadden in hem een prettig adviseur en voor het overige memoreren wij nog zijn zorg voor het Bavo-Gilde van de misdienaars. In Heemstede is nu benoemd kape laan C. Visser, die kapelaan was te Dor drecht. Deze werd in 1912 geboren, priester gewijd in 1937 en in 1949 be noemd in Dordrecht. Advertentie \MSTKR»AMSEV,t ART20 TRI.. 11053 BINNEN 3 DAGEN RETOUR Het bericht van het vertrek van ka pelaan Blom uit Zandvoort, zullen de pa' rochianen van St. Agatha te Zandvoort met gemengd'e gevoelens hebben begroet. Men gunt deze kapelaan gaarne zijn pro motie tot godsdienstleraar maar ander zijds betreurt men het toch wei erg dat deze enthousiaste en harde werker de pa rochie zal verlaten. Kapelaan Blom heeft op zijn meeste voorgangers dit vóórgehad, dat het hem vergund was hier langer dan de gebruike lijke twee jaren te blijven. Dit betekende dat hij de gelegenheid kreeg om na de periode van „inwerken'' ook daadwerkelijk iets tot stand te brengen. En kapelaan Blom heeft die gelegenheid ten volle be nut. Initiatiefnemer van de heroprichting van de R. K. voetbalvereniging „T. Z. B."» zag hij deze club snel in bloei toenemen, maar moest ook het gebrek aan speelvel den constateren als een bedreiging van de ontwikkeling dier vereniging. Dit was aan leiding tot een stoutmoedig initiatief: de stichting van het Kennemer Sportpark» De aankoop van de terreinen aan de Ken- nemerweg is het eerst door kapelaan Blom gelanceerd! Verder is te vermelden de voortdurende zorg voor de verkennerij waardoor deze ook tot nieuwe bloei kwam. De „Hanze" en de K. A. B. zullen in ka pelaan Blom een actieve geestelijk adviseur missen en de parochianen een welbespraakt predikant, die bekend stond om zijn pun tige, welverzorgde predicaties. Katholiek Zandvoort zal zich tot in leng te van jaren het zegenrijk werk van ka pelaan Blom dankbaar herinneren. De „Wiener Sangerknaben" die momen teel in Zandvoort gelogeerd zijn, hebben op Maria Hemelvaart tijdens de stille H. Mis van 11 uur in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort een drietal liede ren gezongen. Omdat men verwachtte dat dit koor deze attentie des Zondags zou herhalen, bestond er voor de H. Mis van 11 uur gisteren overweldigende belangstel ling. Honderden katholieke en niet-ka- tholieke badgasten en inwoners moesten zelfs met een staanplaats genoegen ne men. De jeugdige zangers hadden hun plaatsen weer op het koor ingenomen en de menigte wachtte in spanning, doch te vergeefs. De zangertjes lieten zich nu niet hóren Zaterdag j.l. had de „Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen" in sa menwerking met de „Zandvoortse Red- dings Brigade" een Bondsstranddag ge organiseerd op het Zuidelijk strand voor de post „Ernst Brokmeier". De deelne mende brigades kwamen uit de plaatsen IJmuiden, Bloemendaal, Zandvoort, Noórdwijk, Katwijk en Den Haag. Dank zij het ideale weer was er een' enorme publieke belangstelling; we za gen o.m. de burgemeeste van Zandvoort mr. H. M. van Fenema en sommige raadsleden. Begonnen werd met een opmars der brigades en het hijsen der vlaggen. Ver volgens werd een welkomstwoord ge sproken door de voorzitter van de Zand voortse brigade, de heer J. G. Bisenber- gers; daarna volgde de opening door da heer P. v. d. Mije, Nadat ook de bondsvoorzitter, de heer J. P. Weyburg, een toespraak had ge houden, werden een achttal reddings demonstraties gegeven. Het publiek kreeg daardoor een indruk van de mo gelijkheden en de gevaren, welke zich Dij reddingen in zee kunnen voordoen. C. Schelvis, doelverdediger van het eer ste elftal van de R.K. voetbalvereniging „The Zandvoort Boys" kwam Zondagmor gen tijdens een weefstrijd in het voetbal- tournooi te Vogelenzang zo ongelukkig te vallen, dat hij een arm brak. Hij is naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Er staat maar pover weinig toneel op het programma van het openlucht theater te Bloemendaal. Eensdeels is dit veroorzaakt door de nieuwe indeling der beroepsgezelschappen, anderdeels door het verstek latengaan van de Kenne mer Tonelisten. Hoezeer het publiek een aardig spel in de openlucht echter waar deert is dit weekend gebleken. Zater dagavond was in hét Bloemendaalsa theater geen plaatsje onbezet. Niemand zal het gespeten hebben te kijken en te luisteren naar „De Leugenaar", blijspel van Goldoni, gespeeld door de Rotter damse Comedie. De opvoering was al lergenoeglijkst, vol geest, vaart, verras singen en begrip voor het openluchtspel. Al moge Goldoni dan onder doen voor de grote meester Shakespeare, hij weet in het Venetië anno 1750, waar heer en knecht zo graag liefdescapriolen uitha len, waar de lichtgelovige charmante jonge vrouwen zich voor de gek laten houden door pseudo-markiezen of -rijk aards, en waar lijn en kleur van de kle ding de romantiek verhogen, knopen t« leggen, die bijna onuitwarbaar lijken. De zoon va neen ondernemende hoofd man in het Italiaanse dorado liegt zo verschrikkelijk, dat hij de schone Ro saura, dochter van een bezorgde arts, op wie hij werkelijk verliefd is, verspeelt. Telkens neemt hij zich voor om niet meer de leugenaar uit te hangen, maar telkens val hij onmiddellijk na dit voor nemen. Goldoni redt hem overal uit tot een kwartier voor het einde. Als zijn hoofdfiguur van het toneel is gejaagd, geeft hij het publiek nog een raad mee, die tot lering en vermaak dient. Kees Brusse speelde Lelio, de leugenaar met bravour en onweerstaanbaar kwajon gensachtig. Richard Flink maakte van de arts een lachwekkende draaitol en Jan van der Linden van de koopman een uiterst plezierige caricatuur. Men kan zeggen, dat er vrolijk gechargeerd werd, maar het stijgende genoegen won het daarvan gemakkelijk. Er komen in dit spel vele personages voor die de intrige opluisteren. Mariëtte Flink, Riet Swartz en Elly van Stekelenburg kre gen weinig kans van de schrijver om meer te zijn dan charmante mannengek- ken, doch wij zouden zonder haar niet zoveel plezeir gehad hebben om de leu genaar. Een speciaal compliment voor Frits Butollaar, die als de nar Arlechino een lieveling van Shakespeare geweest zou zijn. f Koos Tiggers verbond de tafrelen mei guitaarmuziek-. Alle hulde aan Mieke Verstraete voor regie en vertaling en aan de ontwerper van de speelse Cecors. Het is jammer, dat de Rotterdam-^ Comedie met dit spel niet terug kan Ko men We wensen nog zovelen een vr lijke onbezorgde avond door een kosie lijk stuk en niet minder kostelijk aci^ Ongecorrigeerd) Mgr. Huibers heeft in plaats van laan P. de Groot, die pastoor m uu - Tonge is, aan de parochie van de A heiligste Drieëenheid benoemd kape1' Chr. de Waard, geboren in 1925. Pr'®°e. gewijd in 1951 en sedert dat jaar Kap laan te 't Veld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2