Moskou wil binnen 6 maanden vredesconferen tie SUKARNO: Indonesische volk minder apathisch Toon Hermans met nieuw programma Dader in de moordzaak Woerden bekent Lourdes-pelgrims per trein door stakend Frankrijk Gestolen Goed Sovjet-nota over hereniging Oost- en West-Duitsland Voorlopig nationaal Duits kabinet moet vrije verkiezingen organiseren Griekse natuur ramp eist reeds 600 doden Treinramp in Enge land eist tien doden 18 personen in België gewond Belg. Episcopaat over Televisie „Ballot" in Rotterdam enthousiast ontvangen Steeds meer buiten landers Gefluisterd „Bodegraven bracht politie op het spoor Avontuurlijke en gevaarlijke tocht Blijft Avifauna in Alphen ad. Rijn? Passagi es uit nota van verleden jaar overgenomen Yrgchtauto contra bus Nederlands gezin het gezelligste op de wereld Voorop Duitsers, dan Amerikanen Faillissement aannemer aangevraagd BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Twee treinen bij Manchester met elkaar in botsing Zaligverklaring prof. dr. Titus Brandsma Grote belangstelling te Rome Ordynski overleden Nieuwe vinding draagt daartoe bij De „Lentse Lus" door A. Budington Kelland „De Ommelanden" Hangslot op kantoor van personeelschef Gemeente zou veel belang stelling tonen In een zestien pagina's tellende nota heeft de Sovjet-Unie de drie grote Weste lijke mogendheden voorgesteld binnen zes maanden een vredesconferentie over Duitsland te houden, waaraan ook een Duitse afvaardiging zou moeten deel nemen. Zü stelt verder de samenstelling voor van een voorlopige regering voor Wheel Duitsland, die gevormd dient te worden door afgevaardigden van de Oost- fn West-Duitse parlementen. Deze voorlopige regering dient zo mogelijk de plaats te nemen van de bestaande afzonderlijke regeringen van Oost- en West- Duitsland. Na de totstandkoming van deze regering zouden vrije nationale ver kiezingen gehouden moeten worden, die een nieuwe en definitieve regering in het leven zouden moeten roepen. Het geallieerde voorstel tot een internationaal 'uderzoek vóór de verkiezingen, om uit te maken of de omstandigheden in beide uelen van Duitsland werkelijk vrije verkiezingen mogelijk maken, wordt opnieuw Verworpen. Deze kwestie, aldus de nota, zal geheel aan de voorlopige regering an geheel Duitsland moeten worden overgelaten. Gisteren is de nota aan de Ambassadeurs van Amerika, Frankrijk en Engeland in Moskou overhandigd. Tegelijkertijd heeft de Sovjet-Unie Oost-Duitse regeringsdelegatie uit genodigd 20 Augustus naar Moskou te komen voor besprekingen over „belang rijke kwesties", die beide landen aan- jtaan. Deze nieuwe stap in de kwestie Duitsland, heeft in Westerse kringen keen gunstig onthaal gevonden. De voorlopige regering voor Duits- [and. aldus de nota, moet zich bezig houden met de vertegenwoordiging van Duitsland bij het voorbereidende werk Volgens de laatste officiële gegevens *Ün tot nu toe zeshonderd slachtoffers keborgen bij de jongste natuurramp op de Ionische eilanden in Griekenland. Volgens onofficiële cijfers zijn er echter hog meer. Er zijn 700 zwaargewonden, ó»e deels naar Patras, deels naar Athe ne zijn overgebracht. Uit Argostolion wordt gemeld, dat marineschepen van vijf landen honder den tonnen voedsel- en andere voorra den voor het getroffen gebied in de Ionische Zee aanvoeren. Matrozen, soldaten en mariniers uit Griekenland, de V.S., Engeland, Italië en Nieuw Zeeland werken zij aan zij bij het reddingswerk, dat thans de vierde dag is ingegaan. Inmiddels dringen de reddingsbriga des met hefschroefvliegtuigen en muil ezels steeds verder in het binnenland door. Enkele dorpen hebben sinds Dins dag en Woensdag vrijwel zonder voed- *el gezeten. Op sommige plaatsen wer den de soldaten en mariniers, die met levensmiddelen kwamen, door de hon gerige dorpelingen bijna onder de voet gelopen. In enkele gemeenten braken kelfs gevechten uit. Duizenden eilandbewoners proberen haar het vasteland te komen, in weer wil van de door de Griekse regering Uitgevaardigde verordening, dat alleen Öe gewonden voor vervoer in aanmer king komen. In Argostolion staan de ge hele dag honderden mensen te wachten ®P transport. 's-Nachts trekken zij zich mrug op de velden om de stad. Een spoorwegramp in Engeland heeft tten doden geëist en negen en vijftig Betoonden, van wie velen ernstig letsel hebben opgelopen. Het ongeluk gebeur- •Ie, toen Zaterdagmorgen even ten Noorden van Manchester twee treinen met elkaar in botsing kwamen. Van de stoomtrein BacupManchester derail- leerden de locomotief en drie wagons; fan de electfische trein BuryMan chester liepen drie wagons uit de rails. De treinen kwamen op een viaduct met elkaar in botsing. Een van de wa- Sons drong over een lengte van tien meter schuin door de muur van het Viaduct, stortte omlaag en kwam on dersteboven in de bedding van de ri- Vl®r De Irk terecht. In allerijl werden ziekenauto's en brandweerwagens naar het toneel van d® ramp gedirigeerd, anderhalve kilo meter van het Victoria-station in Man- j hester. De slachtoffers, van wie er ve- c u in de wrakstukken van de treinen ekieuid waren geraakt, werden naar drie ziekenhuizen vervoerd. Bij het .«geluk waren geen Nederlanders be- ukken. Naar de oorzaak wordt nog en onderzoek ingesteld. b^uhttien Nederlanders zijn over algemeen licht gewond toen in a,üt "aeht van Vrjjdag op Zaterdag een tj.j„?dar van de gebr. Seegers uit Maas- Leuv op de weg tussen Brussel en tv„,.Ien door een Belgische, vrachtauto rtt aangereden. aan een vredesverdrag en in internatio nale organisaties. Zij moet er voor zor gen, dat Duitsland niet deelneemt aan coalities en militaire- bondgenoot schappen, „gericht tegen staten, die met hun strijdkrachten hebben deelgenomen aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitier". Verder moet de voorlopige re gering de vrije' werkzaamheid van democratische partijen en organisaties verzekeren en toetreding tot „fascisti sche, militaristische en andere licha men, die de zaak van de vrede vijandig gezind zijn", weigeren. De Sovjet-Unie acht het nodig de uit gaven wegens het legeren van troepen van de vier grote mogendheden op Duits gebied te beperken tot vijf procent van het jaarlijks inkomen van Oost- en West-Duitsland. De bezettingskosten zouden in geen geval het totale bedrag voor 1949 mogen overschrijden. Verder stelt de Sovjet-Unie voor de schulden, die Duitsland sinds 1945 wegens de be zetting door de grote vier buiten Duitsland heeft gemaakt, vervallen te verklaren. De Sovjet-Unie acht het voorts noodzakelijk Duitsland ingaande 1 Januari 1954 geheel vrij te stellen van herstelbetalingen, alsmede van de betaling van na-oorlogse schulden aan de Grote Vier, met uitzondering van verplichtingen krachtens handelsver dragen. De voorlopige Duitse regering moet een ontwerp kieswet opstellen die „het waarlijk democratische karakter van verkiezingen voor geheel Duitsland" waarborgt, alsmede „de deelneming van alle democratische organisaties aan de verkiezingen en het weren van pressie door grote monopolies'^ aldus de nota. „Zodra de regering van Bonn West- Duitsland bij het agressieve Noord-At lantische blok inlijft, wordt de een. making van West- en Oost-Duits- land onmogelijk", zo wordt in de Russische nota gezegd. „Uit wat gezegd is blijkt, dat de politiek van Frankrijk, Amerika en Engeland, evenals die van de regering-Adenauer, niet gericht is op een eenmaking van Duitsland en de vorming van een regering voor het gehele land, maar op het langdurig verdeeld houden van Duitsland". Tegelijk met haar nota heeft de Sov jet-Unie de drie Westelijke mogend heden een „ontwerp betreffende de grondslagen voor een vredesverdrag met Duitsland" doen toekomen. Daarin wordt gezegd dat een verenigd Duitsland zich als onafhankelijke, democratische en vre delievende staat moet kunnen ontwik kelen. Alle bezettingstroepen moeten uiterlijk een jaar na het van kracht worden van het vredesverdrag het land verlaten. Buitenlandse militaire bases moeten worden opgeheven. Dit Russische ontwerp voor een vre desverdrag is reeds eerder, namelijk op 10 Maart 1952, aan de Westelijke lan den voorgelegd. Er staat ook in. dat de grenzen van Duitsland zullen zijn zoals die op de conferentie van Potsdam zijn vastgesteld. Duitsland zou een eigen leger voor de verdediging van het land mogen hebben. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat uit de Russische nota blijkt, dat de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, voor zover zij Euro pa betreft, geen wijziging heeft onder gaan. Met uitzondering van enkele pun ten van minder belang, bevat het plan voor Duitsland geen enkel nieuw ge zichtspunt. De toon van de nota acht men hier en daar beledigend voor het Westen. Sommige passages zijn woorde lijk overgenomen uit in 1952 gezonden nota's. In Franse diplomatieke kringen heeft de nota geen verrassing gewekt. Men had daar een of andere zet van Moskou verwacht met het oog op de Duitse ver kiezingen van 6 September. De Russische voorwaarden voor eenmaking van Duits land worden in Parijs onaanvaardbaar voor het Westen geacht. In Amerikaanse kringen ziet men in de Sovjet-nota een stap om de komende verkiezingen in West-Duitsland te be- invloeden en te zelfder tijd vorderingen van Westelijke plannen voor een vier- mogendhedenconferentie over Duitse hereniging eind September op te hou den. Van pater P. P. Starmans O.Carm., vice-postulator van het voorbereidende zaligverklaringsproces van prof. dr. Ti- tus Brandsma. verneemt het K.N.P., dat bij de betrokken kerkelijke instanties te Rome grote belangstelling bestaat voor de vooruitgang van de voorbereidingen, welke in Nederland worden gemaakt. In antwoord op de toezendingen van ver klaringen betreffende verkregen gun sten schreef de postulator te Rome: „Het is inderdaad een indrukwekkende ver zameling en uit alles blijkt, dat pater Titus een zeer gezochte voorspreker is geworden Pater Starmans, die van Oss verhuisd is naar Nijmegen (nieuw adres: Carmel, Doddendaal 20 te Nijmegen), heeft eni ge verklaringen van verkregen gunsten eveneens overgelegd aan deskundigen in Nederland. Dezen gaven met enkele woorden als hun mening te kennen: „Multa ad miracula sapiunt", hetgeen vrij vertaald wil zeggen: „Er zijn vele zaken bij, die toch wel op een wonder lijken." Tijdens een kort onderhoud met de vice-postulator verklaarde deze nog, dat dagelijks nieuwe gunsten op voorspraak van de grote Nederlandse priester-mar telaar worden verkregen. Degenen die zich met pater Starmans in verbinding willen stellen in verband met gebeds verhoringen e.d. gelieven zich voortaan te wenden tot Carmel, Doddendaal 20 te Nijmegen. Het Belgische Episcopaat heeft ver klaring afgelegd ten aanzien van het vraagstuk der televisie en daarin o.m. gezegd: "Eerlang gaat de televisie in werking treden. Wonderbare vrucht van de moderne wetenschap en techniek ,kan de televisie een uiterst kostbaar werktuig zijn tot verspreiding van de waarheid en bevordering van het goede, terwijl zij, indien zij niet in goede handen wordt gehouden, een oorzaak kan zijn van verderf en ergenis. Wij drukken de wens uit dat zij zo danig ingericht worde, dat, inplaats van de huiselijke haard te ontheiligen, zij aldaar gestadig licht, vreugde en schoon heid brenge. Z.H. Paus Pius XII zegde in zijn Paasboodschap van 1949: "Wij verwachten van de televisie resultaten van de hoogste waarde door de immer luisterrijke openbaring van de waarheid aan alwie eerlijk denkt en voelt." Wij hopen, dat de Christelijke cultuur in de televisieprogramma's een plaats zal innemen, die in verhouding is tot de gewichtige rol, die de Katholieke gods dienst in ons nationale leven inneemt en met het getal van de toeschouwers, die deze godsdienst aankleven." Het jongenskoor „Oosterhoutsche Nach tegalen" uit Oosterhout is Zaterdag te Pas- sau aangekomen. Zij nemen deel aan de „Europese weken" in Passau. Soekamo heeft aan de vooravond van de achtste herdenking der proclamatie van de vrijheid een redevoering gehouden in een pleno-vergadering van het parlement, waarin hij een overzicht gaf van de be reikte resultaten sedert 17 Augustus 1945. De verhouding met Nederland en de kwestie Nieuw-Guinea kwamen niet ter sprake. Over de Nederlandse militaire missie werd in het hoofdstuk „buitenlandse be trekkingen" slechts gezegd, dat de over eenkomst na beëindiging der contract-pe riode niet is verlengd of vernieuwd. De president merkte op, dat de verstorin gen der veiligheid in de laatste tijd sterker en heftiger zijn geworden en dat zij thans meer dan ooit de speciale en diepe aan dacht vragen. Sukarno maakte onderscheid tussen orde verstoorders met zuiver criminele en an dere met politieke bedoelingen. Van deze laatsten noemde hij de Darul Islam onder Kartosuwirjo en zei, dat deze beweging tracht, haar invloed en machtssfeer uit te breiden. Zij opereert op het Westelijke deel van Midden-Java en heeft pogingen gedaan tot infiltratie in Oost-Java, Noord- en Zuid- Sumatra en Borneo. Deze beweging onder houdt relaties met de bende van Kahar Muzakkar in Zuid-Celebes. Daarnaast noemde de president andere ordeverstorin- bus vervoerde een gezelschap der Wed°neelsvereniging van de Uienst van vy^j »au ug x-fxcxic te„Jier°Pbouw en Huisvesting di- een'h Limburg te Maastricht. Men had D?zoek gebracht aan Brugge. Belgische vrachtauto reed geheel *- Van de weg. Vermoedelijk irder door oververmoeidh over zijn stuur kwijtgeraakt. bestf Van de weg. Vermoedelijk is de Contrrider door oververmoeidheid de tb over 2ijn stuur kwijtgeraakt, is bhriWe* nieuwe Maastrichtse autocar bg J de botsing zeer ernstig beschadigd. ee„ Pestuurder, de heer Seegers. kreeg Ue Belgische vrachtauto- Deu.rder werd ernstig gewond, «en tweede bus van het gezelschap, Uit »J'agen van de fa. PloemenBosch die ïreerSSen' werd door de eerste bus, iverci 1J^da botsing achteruit geduwd eveneens vrij ernstig beschadigd. "Mag ik even op Uw stoepje komen staan, Madame; mag ik even zingen van de lenteEr zijn niet veel cabare tiers, die zo'n simpel liedje zo charmant kunnen presenteren als Toon Hermans. Al luisterend naar zijn maar heel licht aangezette versjes en dan verder naar zijn verrukkelijk gebazel wordt men uiterst plezierig gestemd; de artist moet dit van zijn kant ervaren en hij maakt met zotte passen een ommetje achter de microfoonDat is de Toon Hermans, zoals we hem reeds kennen van vorige programma's: een heerlijke dwaas, die zijn publiek binnen- en buitenpret weet te bezorgen. Er is echter in het nieuwe kolder cabaret "Ballot", waarvan Rotterdam Vrijdag in Luxor de première kreeg voorgezet, meer: men ziet er van Her mans verrassende ensceneringen, een straffe regie en vele vondsten, welke bewijzen, dat hij bij zijn verblijf in Amerika toch een gezondere inspiratie heeft opgedaan dan de radio-uitzending van enkele maanden geleden deed ver moeden. In "Ballot" vindt men van vroeger bekende secondanten Aaf Bouber, Tineke van Leer en Beppie Nooy terug, maar daarnaast heeft Toon Her mans zich omringd met nieuwe, jonge krachten. Hij heeft zich evenwel kenne lijk ingespannen om te ontkomen aan de al te bekende situatie van één grote ster, waarbij de omgeving maar pover afsteekt. "Ballot" vraagt vrij veel aan dacht voor nummers, waar de maker van dit cabaret zelf niet in optreedt of niet steeds op plan één staat en het en semble speelt daarbij in frisse decors met pit en vaart. Er valt dus in menig opzicht te loven, maar inmiddels neemt men van verschil lende nummers toch ook weer niet zo'n bijster sterke indruk mee naar huis. We denken hier bijvoorbeeld aan het "me dische" slottafereel en dit geeft meteen de verklaring: hier krijgt men van het kunnen van Toon Hermans zelf te wei nig. Per slot van rekening zijn het meest te waarderen de nummers, waar hij niet zelf tussen het ensemble staat en dan natuurlijk zijn solo-werk. Zeer kon men zich amuseren bij de vier-di- TOON HERMANS mensionale film, die hij beschreef; bij zijn optreden als de variété-artist van de oude stempel en bij zijn spel op een piano, die er niet was. Verder ligt in een liedje, zoals dat op zijn geboorte plaats, een hartelijke warmte noem het sentimentaliteit, zo U wilt - doch ook dat is een zeer menselijke aangelegen heid. Er kwamen in de verschillende monologen nogal wat buitelingen op het kantje voor, maar de wijze, waarop Toon Hermans ze "brengt", is niet ordi nair, al zal hij goed doen de grenzen in het oog te houden. Reeds aan het slot van het eerste deel van het programma werd onder enthou siast applaus een schat van bloemen aan gedragen; het programma na de pauze was evenals vorige keren minder sterk dan daarvoor. T.E. Radio Warschau meldt, dat de Poolse toneelregisseur Ryszard Ordynski, die vele jaren met Max Reinhardt heeft samenge werkt, op 75-jarige leeftijd overleden is. Ordynski is vier jaar lang hoofdproducer aan de Metropolitan in New York geweest en samen met Reinhardt heeft hij gewerkt in Berlijn. Londen, St. Petersburg (Lenin grad), Boston en New York. Hij genoot grote faam als kenner van Shakespeare. Tijdens de 2e wereldoorlog bevond hij zich buiten Polen. In 1945 is hij daarheen teruggekeerd waar hij tot zijn dood aan het toneel werkzaam is geweest. Z. K. H. Prins Bernhard zal Vrijdag 21 Augustus een bezoek brengen aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Prinsenhof te Delft. (Advertentie) Heel veel vrouwen hebben plezier in haar huishouden: daardoor is een Neder lands gezin meestal een gezellig gezin. Maar toch vindt ook de beste huisvrouw die telkens weerkerende vaatwas bar vervelend. Die stapels- vuile borden, lepels en vorkenen dan achteraf nog vaak ontoonbare ruwe, „afwas- handen". Gelukkig neemt een fantastische vinding van de Castella-fabrieken het grootste deel van alle afwasongemak weg. Men overgiet een lepel Castella Vaatwas (25 ct. per pak; U doet er een hele week mee!) met wateren parelend, ac tief, snel reinigend sop schuimt direct de teil uit. Vuil, vette randen, aan slagdat alles wordt ogenblikkelijk opgenomen in het wondersop van Castella Vaatwas. Voor U het zelf be seft, staat de afwas flonkerend en blin kend gereed om te worden opgeborgen. En voel daarna dan eens Uw handen. ze zijn soepel en zacht als fluweel. Hand over hand neemt de verbreiding van Castella Vaatwas dan ook toe. gen van politieke aard. o.a. de Bambu Runtjing in West-Java en de benden, die in Midden-Java opereren in het gebied van de Merapi en de Merbabu. De president noemde de houding van het volk in de laatste tijd verheugend voor de regering en zei, dat het vroeger apathi sche volk bewust begint te worden. Soe kamo wees hierbij op de stroom van mani festaties, demonstraties en resoluties van de laatste tijd en zei dat thans de tijd rijp is voor het uitgeven van een order aan alle machtsinstrumenten om een zuive ringsactie te ondernemen tegen de vijan den van de Staat, zoals Darul Islam en Bambu Runtjing. Naar wij van de zijde van de ANVV vernemen, was gedurende de eerste drie maanden van dit jaar het aantal over nachtingen van buitenlandse bezoekers ongeveer 14 pet. hoger dan tijdens de overeenkomstige periode van 1952. Van Januari tot en met Maart bedroeg dit aantal, volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, 190.116 tegen 167.157 in de zelfde maanden van vorig jaar. Van het totaal aantal overnachtingen namen de Duitsers het grootste gedeelte voor hun rekening, namelijk 16 pet., daarna kwamen de Amerikanen met 12 pet. en de leden van de geallieerde be zettingstroepen met 9 pet. Het grootst was de stijging van het aantal verblijfs- nachten van leden van de geallieerde bezettingstroepen in West-Duitsland, t.w. circa 190 pet. Daarna kwamen de Zweden en Denen met 32 pet. en de Amerikanen met 28 pet. In het aantal overnachtingen van Engelsen en Belgen viel een lichte teruggang te constateren, respectievelijk van 7 en 2 pet. Van alle buitenlandse bezoekers logeerde 76 pet. in hotels, logementen en pensions in de vier grote steden. Advertentie De reeds geruime tijd te Utrecht ge detineerde C. J. B„ wonende te Bode graven, heeft thans bekend, dat hij, na Inbraken gepleegd te hebben te Har- melen, te Woerden op de politieman, die hem aanhield, heeft geschoten, waardoor de agent Van Eek doodelijk werd getroffen. B. werd reeds op jeugdige leeftijd in het opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarn ondergebracht. Eenmaal in de maatschappij teruggekeerd, ging hij spoedig weer het verkeerde pad op. Hij behoorde op de duur tot het vaste in brekersgilde en werd onder zijn kame raden „Chris" genoemd. Samen met zijn broer Jan, die ook in arrest zit, pleegde hii een hele serie inbraken. Hun strooptochten strekten zich zeer ver uit. Chris werd op een van die tochten door een agent aangehouden en had, omdat hij toen op de politieman schoot, nu nog drie jaar voorwaardelijk te goed. In nacht van 13 November 1952 pleeg den de twee broers B. een drietal in braken in Harmeien. Chris, die vaak een vuurwapen bij zich droeg, beeft toen op de Woerdense agent Van Eek geschoten. Hij trof deze in de buik en de politieman overleed aan de gevol gen. De spoorwegman Van de Broek, die eveneens aanwezig was, toen Chris en zijn „maat'zonder licht aan kwa men fietsen, kreeg een kogel in zijn been. De Woerdense politie heeft, in verband met de moord op Van Eek, een tweetal ingezetenen van Woer den gearresteerd en de ex-politie- man v. H. Drie maanden hebben deze twee mannen, die niets met de moord uitstaande hadden, in de cel moeten verblijven. Toen moest men hen wegens gebrek aan bewijs los laten. Tal van nuttige sporen wa- Verscheidene schuldeisers van de Nij meegse aannemer v. d. B., hebben diens faillissement aangevraagd. De beide arbei dersbonden zullen zich bij deze aanvragen aansluiten. Als het faillissement van de aannemer wordt uitgesproken zal de Rijkswaterstaat de rest van het werk, dat nog voor onge veer een derde voltooid moet worden, op nieuw aanbesteden. De arbeiders zullen zich thans niet meer op het werk melden. Drie etmalen later dan zij hadden voorzien zijn Zaterdagnacht ruim vier honderd Nederlandse pelgrims uit Lour- des in het vaderland teruggekeerd. De stakingen in Frankrijk hadden hun ver trek uit de bedevaartplaats vertraagd en zijn er bovendien de oorzaak van ge- geworden dat zij een avontuurlijke thuisreis hebben gehad. De pelgrims, die doodmoe, vuil en hongerig na een onafgebroken treinreis van achtenveertig uur bij verrassing in Roosendaal arriveerden in allerijl moesten zelfs de nodige ambtenaren en marechaussee uit bed worden gehaald behoorden tot de bedevaart van de Paters Montfortanen uit Berg en Dal. 3 Augustus waren zij uit Roosendaal vertrokken. De thuisreis die in de loop van Dinsdag zou worden begonnen, kon niet doorgaan. Eerst Donderdagavond half elf kon men in Lourdes plaats ne men in een Franse trein, die trachten zou België te bereiken. De pelgrims hebben het vooral aan de tussenkomst van de Belgische consul in Lourdes te danken gehad dat juist zij konden pro fiteren van een van de weinige werk- Twee jaar geleden had ze een gron dige commerciële opleiding voltooid, en was daarna gaan zoeken naar een plaats waar ze het geleerde in practijk kon brengen. Na enige aarzeling had zij het reclamevak gekozen, en wel om verschil lende speciale redenen. Op de eerste plaats leek het haar een aangename ma nier om haar tijd door te brengen, en op de tweede plaats, omdat ze het een be roep vond, waarvoor vrouwen uitermate geschikt waren. Reclame was het beste waar een vrouw zich mee op kon houden, meende zij, althans zolang ze nog niet getrouwd was. Welbeschouwd was reclame zelfs noodzaak voor iedere vrouw. Zo was het altijd geweest, alleen de techniek was van generatie op generatie geraffineer der geworden. Waar een vrouw een ongetrouwde altijd het eerst op letten moest, was dat zij de aandacht op zich zelf moest zien te vestigen. De een ging daarbij met grover mid delen te werk dan de ander. Dat lag per slot van rekening aan de aard van het beestje. Schoonheidsmiddelen, evenals kleren waren natuurlijk onvermijdelijke attributen, maar het kwam er vooral op aan jezelf een rol toe te bedelen, die bij je paste, en die rol in de loop van de tijd te perfectionneren, tot je geheel en al de persoon was, die je je voorgesteld had te zijn. Sherry meende dat zij hierin geslaagd was. Ze was drieëntwintig jaar. Ze vond dat ze zich op planmatige wijze ontwik keld had tot het meisje dat Sherry Madi- gan thans was. In feite was dit hele maal niet zo. In plaats van een gekun steld wezentje te zijn, zoals ze vast ge loofde. was ze zo natuurlijk als een pas geboren katje, en wat zij bij zichzelf als welbewuste berekening beschouwde, was doorgaans een kwestie van inge ving. Zij wist niet dat haar vader een baantje voor had losgekregen bij „Pro- thero", en dat ze niet louter om haar verdiensten was aangenomen. Dwars tegen de wensen van haar vader in had zij twee kamers gehuurd bij Madison Avenue, en daar spande zij zich in van haar salaris te leven. Toen zij zes maan den bij „Prothero" was, zei een van haar superieuren tegen mevrouw Brixton, de directrice van Propaganda: „Dat kind verzint allemaal rare woorden voor haar teksten." Mevrouw Brixton, die een ferme vrouw was met een granieten gezicht, antwoordde: „Ze verzint ze niet, zé ko men er vanzelf uit." Na haar ontbijt wandelde Sherry d" Madison Avenue over, terwijl ze haar hart ophaalde aan de etalages. Als ge volg van de verkoopstunt van gisteren en ook om persoonlijke redenen legde ze extra belangstelling aan de dag voor stoffen. Ze bleef lang staan voor de grote spiegelruiten van Maison Versailles, en keek naar de schitteren de uitstalling. Het was een erg fijne, erg dure winkel, waar de meest fantastische weefsels te koop waren. Terwijl zü verder liep, zag zij op d® volgende deur, die toegang gaf tot een bovenétage, de firmanaam: Mixis Clem, Fabrieksvertegenwoordigers. Zü vroeg zich af wat voor fabrieken zij vertegenwoordigen mochten, en, zoals wel meer gebeurt met vluchtig waarge nomen feiten, bleef de tamelijk zonder linge naam in haar geheugen hangen. Zij arriveerde op tijd bij „Prothero" en ging naar binnen met de zwerm van verkoopsters, afdelingschefs en boek houders, die zich allen haastten om tij dig op hun posten te zijn. Ze ontdeed zich van hoed en mantel en liep naar haar lessenaar. Een half uur later werd zij ontboden op het grote kantoor van mevrouw Brixton in de hoek. Mevrouw Brixton boezemde haar respect in. Hoofdzakelijk door haar afmetingen en kennelijke energie In het warenhuis was de naam Brixton een legende en ging de vrouw zelf door voor een genie. Sherry had alleen nog maar kennis gemaakt met d« legende en het genie, niet met de vrouw, die achter de indrukwekkende gevel schuilging. „Ga zitten!" snauwde mevrouw Brix ton. In haar hand hield ze het blauwe aanvraagformulier van een afdeling voor advertentieruimte. De forse dame rimpelde de ene zijde van haar bijna mannelijk gezicht en kneep haar rech teroog half toe. Ze snoof. Sherry was onder de indruk. „Kind," zei mevrouw Brixton, „kijk uit." Dit was niet de rotsharde formaliteit waaraan Sherry gewend was. „Ja, mevrouw Brixton," zei ze met een klein stemmetje. Mevrouw Brixton zwaaide met het blauwe formulier en liet het vervolgens over de lessenaar naar Sherry toe zei len. Het was een gewone aanvraag, die, zoals altijd, twee weken van te voren, bij Propaganda ingediend moest worden. Het vermeldde het bedrag van de bijzon dere verkoop, de gewenste grootte van de advertentie, een beschrijving van de aangeboden waren, en meer van dergelij ke bijzonderheden. De vermelde koop waar was in dit geval dekens, en het formulier was door de inkoper met een stijve hand ondertekend: „H. S. Port man." Er stond bijgeschreven: „Juffrouw Madigans tekst is erg in mijn smaak ge vallen. Kan ik deze aanvraag met haar bespreken?" „Het gaat hem geen snars aan, wie ik de teksten laat schrijven," verklaarde mevrouw Brixton met vuur. Ze snoof weer. „Dit kan zuiver zakelijk zijn, of verkapte hofmakerij." Ze fronste haar zware wenkbrauwen en keek Sherry aan. „Als ik een man was," zei ze, „dan was het 't laatste." „Mijnheer Portman," zei Sherry zeer beslist, „is een kribbebijter." Mevrouw Brixton knipperde met haar ogen en liet haar adem ontsnappen. „De beste manier om ontslagen te worden," zei ze, „is een inkoper uit te schelden. Vanwaar die venijnige uitval?" „Hij is een genieperd," antwoordde Sherry. „Hij valt je van achteren aan." Mevrouw Brixton had haar eigen ge dachten. „Ik ben gewoonlijk nogal goed ingelicht," zei ze. „Ik heb nog nooit gehoord dat Port man een meisjesgek is." „Dat is hij ook niet, voorzover ik weet," antwoordde Sherry. „Enfin," besloot mevrouw Brixton, „kijk uit wat je doet. Als ik kan geef ik altijd aan de luimen van de inko pers toe. Kun jij voor jezelf zorgen, meisje?" „Ik boud altijd één hand vrij,' zei Sherry. ("Wordt vervolgd). willige machinisten. Om half twee in de nacht van Donderdag op Vrijdag was het zover, dat de reis kon beginnen. „Nooit heb ik zoiets angstigs meege maakt en ik hoop het ook niet meer te beleven", vertelt een jonge vrouw uit Haarlem. „We reden door onveilige sig nalen en langs open spoorbomen. De machinist moest maar zien dat hij geen brokken maakte en bij de grotere knooppunten was het altijd een span nend moment of de wissels wel goed lagen. Enfin, we zijn er gekomen, al werden er stenen gegooid naar het trein personeel en al hebben we hier en daar verschrikkelijk lang moeten wachten" In Schaerbeke is het gezelschap de Belgische grens gepasseerd. Het op onthoud daar heeft zo lang geduurd dat men alle verbindingen heeft ge mist. Maar in Roosendaal vond men een geopende tweede klasse wachtka mer met veel warme koffie en thee en een groot aantal uitsmijters Met de vroegste treinen konden de reizigers Zondag terugkeren naar hun haardsteden, verspreid over het gehele land. Wanneer de tweede groep van ruim vierhonderd pelgrims zal terugke ren, die eveneens 3 Augustus ons land verliet, kon niemand vertellen. Met Lourdes heeft men geen enkel contact meer gehad. Bij deze grote groep van pelgrims bevonden zich geen zieken. (Van onze correspondent) De kwestie „Ommelanden" duurt de volgende week al precies een jaar, maar nog steeds is het bij deze coöperatieve melkproductenfabriek in Groningen niet geheel rustig. Sinds de directeur, de heer F. de Boer, weer is aangesteld tot beheerder is het de chef van het perso neel, de heer C. B. Baarveld, verboden op het terrein te komen. 29 Juli is hem door de heer De Boer aangezegd het. terrein te verlaten en werd zijn kantoor met een hangslot afgesloten. De raadsman van de heer Baarveld heeft „De Omme landen" doen dagvaarden voor de presi dent van de Groninger rechtbank. Daar bij werd gevorderd „De Ommelanden" te veroordelen om onmiddellijk het ach terstallige salaris van de heer Baarveld uit te betalen en dit voortaan op de vervaltermijnen te blijven doen. Aan deze vordering is door „De Ommelan den" na het uitbrengen van de dagvaar ding voldaan nog vóór de zaak ter zit ting van de president diende. Verenigde-Staten De republikeinse senator Knowland heeft verklaard, dat hij, bij een eventuele toelating van com munistisch China tot de Verenigde Na ties, een resolutie in zal dienen om de Verenigde Staten uit de organisatie te krijgen. ren in die drie maanden uitgewist.. Toen werd het onderzoek opgedra gen aan de rijksrecherche. Agent van Eek had, voor hij stierf, alleen nog het woord „Bodegraven" kunnen fluisteren. Aanvankelijk waa gedacht, dat hij daarmee wellicht be doeld had om de politie in Bodegraven ter assistentie op te bellen. De Rijks recherche echter zocht achter dit woord een heel andere bedoeling. Waarom zou Van Eek met zijn laatste krachten niet getracht hebben nog een aanwijzing te geven? Hij kende immers vele mensen in de streek, wellicht had hij de daders herkend en wist hij niet hun naam, maar wel hun woonplaats. In deze richting verder werkend kwam men er toe om in Februari de gebr. B. aan te houden. Niet lang duurde het voor men de eerste, zij het nog zeer zwakke bewijzen tegen Chris in handen kreeg. Stukje voor stukje kwamen de bewijzen op tafel. Ein delijk hadden deze zich zo opgestapeld, dat ontkennen niet meer baatte. Naar wij van de directie van Avifauna vernemen, toont de gemeente de laatste week zulk een belangstelling voor het park, dat eruit valt af te leiden, dat men Avifauna aldaar niet wil laten ver trekken. Zowel voor de gemeente als voor de crediteuren acht nen het n.l. de meest efficiënte oplossing om het park te Alphen a/d Rijn te behouden. Maar dan zal de gemeente toch zeker wel een bedrag van minstens een half millioen hiervoor moeten besteden, zo liet men zich van de zijde van de directie uit. Uiteraard heeft het gemeentebestuur zich tot heden hierover nog op generlei wijze concreet uitgelaten. Trouwens, de besprekingen zijn tot heden nog in de kring van B en W gebleven. Hoewel de laatste raadsvergadering van de oude raad reeds einde Juli werd gehouden, is het geenszins uitgesloten dat men nog eenmaal bijeen zal moeten komen om een beslissing te nemen, aangezien de curatoren vóór 1 September willen weten hoe de zaken staan, of de veiling al of niet moet worden doorgezet. Het is ook nog de vraag of de gemeente Avifauna in of buiten de veiling om zal aankopen. Wat de verdere plannen van de gemeente zullen zijn als ze in derdaad Avifauna in haar beheer krijgt zullen zijn, is nog niet te zeggen, even min of ze het onder dezelfde naam en dezelfde directie zal trachten voort te zetten. Als wij goed zijn ingelicht, dan zijn naam en directie, d.w.z. de heer v.d. Brink, inhaerent. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft de volgende eerw. heren benoemd: tot leraar aan het sminarie „Hageveld" te Heemstede, C. J. Kuik, die kapelaan was te Diemen; en J- W. van der Burg, die kapelaan was te Den Hoorn bij Delft. Tot kapelaan te: Diemen, J. P. J. Kraakman (Neomj; te Den Hoorn, J. C. Nieüwenhuis (Neom.). Tot mode rator en godsdienstleraar van de R. K. Techn. School „Don-Bosco" te Leiden, G. A. Beek. Tot kapelaan te: Gouda (O. L. Vrouw Hemelv.), G. A. van Leeuwen; te Heer- Hugowaard (H. Hart), M. A. L. Kroe- ders (Neom.); te Delft (H. Hippolytusl, J. H. M. van Ingen; te Haarlem (H.H. Elis. en Barbar.), R. A. Renckens; te Monster, P. T. M. Langedijk; te Haar- lemmerliede, J. A. A. Schoenmakers (Neom.); te Alphen a. d. Rijn, J. van der Stap; te Limmen, J. Breed veld; te 's-Gravenhage (H. Agnes), E. van Die pen; te Badhoevedorp, W. F. M. van der Kooij; te Den Burg (Texel), H. A. Stam (Neom.); te 's-Gravenhage (O. L. Vr. v. Goeden Raad), P. J. N. M. Riep; te Heemstede (H. Bavo), C. 'Visser; te Dordrecht (H. Antonius), J. Rood; te Kethel, B. W. Alkemade (Neom.); te Bloemendaal, Chr. de Waard; te 't Veld, G. M. den Hollander (Neom.); te Rot terdam (H. Petrus), C. Nieuwenhuizen; te Zoeterwoude (H. Joan. Onth.), G. W. J. Feliks (Neom.); te Den Haag (H. Will.) C. J. Schut; te Zoetermeer, J. C. M. Hamers; te IJmuiden (H. Gregorius), J, A. Kerstholt; te Voorhout, G. M. J. A. Schlatmann; te Hoog-Karspel, J. W. Schrama (Neom.); te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.), Th. P. v. d. Heijden; te Scheveningen (H. Ant. Abt), Th. G. P. te Mey; te Bovenkarspel, H. van 't Hart; te 't Zand, L. M. Thomas (Neom.); te Castricum, J. J. Tuyp. Tot Conrector van het Ziekenhuis Joan, de Deo te Den Haag, C. J. Vink; tot Godsdienstleraar van de St. Jozef-Stichting te Bergen, J. Blom; kapelaan te Zandvoort, J, F. Steeman; te de Kwakel, J. J. Laan (Neom.); te Amsterdam (H. Vine.), G. A. v. Ettinger; te Rotterdam (Over- schie), M. A. Hekker; te Duivendrecht, H. M. v. Wel (Neom.). Tot Moderator en Godsdienstleraar van de R. K. Amb.school te Den Haag, A. C. Raadschelders; tot kapelaan te Den Haag (H. Jeroen), G. P. M. Geu- kers; te 'Ursem N. J. M. van Kan (Neom.); te Dordrecht (O. L. Vr.) Th. P. G. Kloosterman; te Buitenveldert, M. J. J. van Buuren (Neom.); te Vlaardin- gen (H. Willibr.), J. C. Loerakker; te Bennebroek, A. W. Voorbij (Neom.). Zaterdagmiddag is de twintigjarige jongeman I- Boon te Opmeer door elec- trische stroom getroffen en gedood. De jongen had zijn windjack opgeperst en trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout af, waarbij hij in aanra king kwam met het koper van de Steto- ker. Hij was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3