Sultan van Marokko afgezet als „leider der gelovigen5 Ongeregeldheden eisen reeds meer dan 35 slachtoffers Italië heeft een kabinet Geen eensgezindheid onder de 16 op Korea strijdende landen ^'fjfooRMAN: Het spoot* van het zwaarcL Kees Rabe wint Haven- criterium te Amsterdam Waalwijk, 650 jaar, is met feesten begonnen O s c r - g> r O VVO kampioen in afd. A honkbalcom petitie SCHEEPVAART BERICHTEN Door Pasja Is en Kaids Nieuwe overstro mingen in Japan Pella vormt regering met een slechts tijdelijk karakter Britten achten zich niet gedwongen strijd te hervatten bij schending van de zijde der V.N. Schild snelste nieuweling Jeugdig in groei en ontplooiing A R V. HHC. bijna over de drempel J MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Honderden doden en vermisten Zonder Alcide de Gasperi De deelneming aan de politieke conferentie Meer variatie in de industrie gewenst Gildedag Arol-bekertournooi MARKTBERICHTEN _i Goede prestaties van Visser op verspringen "N Recordpo^in^ van Tine van Brenk Si Thamiel el Glawie, de Frans-ge zinde Pasja van Marrakesj in Marokko, heeft Zaterdag tijdens een bijeenkomst van Pasja's en Kaids in zijn paleis de Sultan van Marokko afgezet als leider der Marokkaanse gelovigen en in zijn plaats de neef van de Sultan, Moelay Mohammed ben Afara tot Iman be noemd. De Sultan heeft intussen ver klaard. dat hij de enige souverein en geestelijke leider van het volk blijft. Hjj heeft de uitroeping van zijn neef een „ketterij" genoemd. Als gevolg van deze gebeurtenissen zijn op verschillende plaatsen in het land onlusten uitgebroken, die tot nu toe aan minstens 35 personen het leven hebben gekost. De Fransen treden op als bemiddelaars in bet conflict tussen de Sultan en de Pasja van Marrakesj. Zaterdagochtend kwamen de Pasja's en Kaids bijeen in het paleis van Pasja Si Thamiel el Glawie te Marrakesj. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door Sjerief el Katani, een van de voornaamste critici van de Sultan en godsdienstig leider, en door twaalf le den van het hoge comité van Pasja's en Kaids. Tevoren waren vier uur lang besprekingen gevoerd met generaal Guillaume, de Franse Resident-Gene raal van Marokko. De generaal was vergezeld van Jaques Vimont, de ka binetchef van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault. De Franse functionarissen hebben ge tracht de Pasja's van hun besluit te weerhouden, maar konden slechts be reiken, dat de benoeming eerst Zater dag in plaats van Vrijdag bekend werd gemaakt. Sultan Sidi Mohammed ben Yoes- sef heeft inmiddels een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat een scheiding van de geestelijke en wereldlijke macht in het land door de wet niet wordt toegestaan en dat hij derhalve souverein van Marokko en de enige Iman „leider der gelovi gen" blijft. Het besluit van Marrakesj noemde hij dan ook een ketterij, „die door de 350 millioen Marokkanen in hun hart wordt veroordeeld". De Pasja's en Kaids te Marrakesj had den ongetwijfeld graag de sultan zowel van zijn geestelijke als zijn wereld lijke macht beroofd, maar deze stap hebben zij niet durven zetten. Wanneer de sultan immers als souverein van Marokko zou zijn afgezet, zouden zij onmiddellijk de Fransen tegenover zich hebben gevonden, omdat dezen zich bij verdrag verplicht hebben het gezag van de sultan te verdedgien. Nog onlangs heeft de sultan een beroep gedaan op president Auriol van Frankrijk met het verzoek hem te steunen, aangezien zijn „troon in gevaar zou zijn". Bij die gelegenheid heeft de Franse regering hem opnieuw haar steun toegezegd. De Fransen bevinden zich momen teel wel in een bijzonder moeilijke si tuatie in Marokko. Enerzijds zijn zij gehouden de Sultan te steunen, on danks het feite dat hij de onafhanke lijkheidspartij, de Istiqlal, openlijk steunt tegen Frankrijk. Aan de ande re kant is de Pasja van Marrakesj nu al bijna vijftig jaar een van hun trouwste en aanhankelijkste vrienden in het protectoraat. Bovendien be schikt hij over een aanzienlijke in vloed en kan hij rekenen op de be langrijke kracht van de Berberstam men in het Zuiden. Telkens weer, wanneer de Sultan iets tegen de Fran sen wilde gaan ondernemen, versche nen de Berber-ruiters voor de poorten van het Sultanair paleis in Rabat, waardoor hij gedwongen was de hulp van de Fransen in te roepen. Om de toestand nog ingewikkelder te maken oefenen de Amerikanen nog een be langrijke druk uit op de Fransen. In hun hart zijn zij tegen de Franse heer schappij in Marokko. Zij hebben er uitgebreide bases en wensen voor alles rust en orde. Zij zijn van mening, dat dit alleen kan worden bereikt door de Marokkanen onmiddellijk volledig souverein te maken en steunen dus zij het niet rechtstreeks de Istiqlal en de Sultan. Engeland staat meer achter de denkbeelden van de Pasja van Marrakesj, die bovendien een persoonlijke vriend is van Premier Churchill, als wiens persoonlijke gast hij ook de kroningsfeesten in Londen heeft bijgewoond. Onmiddellijk nadat Marrakesj het besluit van de Pasja's en Kaids bekend was gemaakt, stroomde de residentie van de Pasja vol Berbers. In Casablanca trokken tal von Marokkanen de stad uit in de richting van Rabat, waar de Sul tan woont. Zij werden echter door politie-agenten tegengehouden. Er ont stonden ongeregeldheden, waarbij elf personen om het leven kwamen, onder wie enkele blanken. In de stad Oedja verloren zestien personen, voor het merendeel blanken, het leven tijdens de ongeregeldheden. In Rabat sneuvelde één persoon en in Marrakesj zeven, on der wie twee Franse en twee Marok kaanse politie-agenten. Een plotselinge overstroming, de derde binnen twee maanden, heeft Zaterdag morgen bij Kyoto, 475 km. ten Westen van de Japanse hoofdstad, een groot aantal slachtoffers geëist. Volgens de laatste be richten zijn in dit gebied van het Japanse eiland Hondo 738 personen om het leven gekomen, terwijl er nog 235 worden ver mist. Meer dan tienduizend huizen zijn verwoest. De hulpverlening wordt bemoeilijkt door het feit, cfat de meeste wegen onbegaan baar zijn. Op de Amerikaanse troepen is een beroep gedaan om voedsel en kleding aan de duizenden getroffenen te verstrek ken. Meer dan de helft van Ide, een zui delijke voorstad, verdween in het water toen de dijk bezweek. De politie deelde mede, dat de stortvloed in een enkel ogen blik 730 huizen wegspoelde. Ook uit na bijgelegen steden en dorpen zijn verliezen aan mensenlevens gemeld. Italië heeft weer een regering. Forma teur Giuseppe Pella heeft Zaterdag avond de samenstelling van een nieuw kabinet bekend gemaakt, waarin hü zelf naast premier ook minister van Buiten landse Zaken en voor Begrotingszaken is. Oud-premier Alcide de Gasperi is niet in de regering Pella opgenomen- De nieuwe premier heeft bij de bekend making van zijn regering de nadruk ge legd op het tijdelijke karakter van het ministerie. „Wij gaan er natuurlijk van uit, dat deze regering slechts tijdelijk is," zo verklaarde hij toen hij terug keerde van een bezoek aan de presi dent, dat bijna drie uur geduurd had en tijdens welk het staatshoofd zich accoord had verklaard met de samenstelling. De nieuwe ministers zijn vandaag beëdigd; morgen of overmorgen zullen zij voor de Kamer en de Senaat verschijnen. Ve len van ben hebben ook onder leiding van De Gasperi Italië bestuurd. Pella verklaarde dat hij als de taak van zijn kabinet beschouwt als het afre kenen met de financiële moeilijkheden, daarbij trachtend zoveel mogelijk poli tieke twisten in de Volksvertegenwoor diging te vermijden. „In de eerste plaats zullen wij moeten trachten een oplos sing te vinden voor de vele moeilijkhe den die voortgekomen zijn uit deze Bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die vandaag zal bij eenkomen ter bespreking van de poli tieke conferentie over Korea, zullen drie resoluties worden ingediend over de deelneming aan de conferentie. Er zal een Australisch-Nieuw-Zeelandse reso lutie worden ingediend, waarin in dien de communisten dit wensen deelneming van de Sovjet-Unie aan de politieke conferentie wordt aanbevolen. In een tweede resolutie, die is opge steld door Groot-Brittannië, Nieuw-Zee- land, Canada en Australië, zal de deel neming van India aan de politieke con ferentie worden aanbevolen. Naar aanleiding hiervan heeft Cabot- Lodge, leider van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties verklaard, dat de Verenigde Staten zich bij stem ming vóór deelneming van de Sovjet- Unie, doch niet voor deelneming van India zullen uitspreken. Hij wilde niet nader meedelen, of de V. S. zich in het geval van India van stemming zul len onthouden of dat zij tegen zullen stemmen. De meningsverschillen, die hierover tussen Amerika en de andere landen be staan, zijn dus nog niet opgelost. In een derde resolutie, die door alle zestien landen met troepen in Korea zal worden ingediend, wordt aanbevolen al deze landen, voor zover zij dit wen sen, tezamen met Zuid-Korea op de po litieke conferentie der V. N. te laten sprekingen met hun geallieerden, met de „andere partij" regelingen dienen te treffen om de politieke conferentie zo spoedig mogelijk, doch niet later dan 28 October, op een voor beide partijen bevredigende plaats en datum te hou den. Ook Zuid-Korea neemt een afzon derlijk standpunt in. De regering van Syngman Rhee zal zich verzetten te gen de deelneming van de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en van India aan de politieke conferentie over Korea, aldus heeft de Zuid-Koreaan- se minister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Joeng Tai, verklaard. Zuid-Korea is daarentegen voor stander van een vier-mogendheden- conferentie van de V. S„ communis tisch China, Zuid-Korea en Noord- Korea. De Britse regering heeft voorts te kennen gegeven dat Groot-Brittannië niet gedwongen kan worden de oorlog in Korea te hervatten wanneer de wapen- stilstandsovereenkomst geschonden wordt door een van de landen die aan de zijde der Verenigde Naties strijden. Deze ver klaring, waarin kennelijk op de eerste plaats gedoeld wordt op president Syng man Rhee van Zuid-Korea, was vervat in een communiqué van de ambtswo ning van premier Churchill. De verkla ring heeft ten doel de huidige Britse houding duidelijk te maken ten opzichte van de overeenkomst die in 1951 door de zestien in Korea strijdende landen is getekend en waarin werd vastgesteld dat deze landen tezamen iedere poging tot overgangstijd," zo zei hij, daarbij doe lend op de tijdelijke begroting van Italië, die aan het eind van deze maand af loopt. Amintore Fanfari blijft minister van Binnenlandse Zaken en Ezio Vanoni houdt de portefeuille van Financiën. De vroegere minister van Buitenlandse Handel, Paolo Emilio Taviani, is thans minister van Defensie. 167. Steeds angstig omkijkend, spoedt Chu Ghandra zich voort door het kreupel hout langs de smalle rivier. Zij begrijpt, dat zij gevolgd zal worden door Tsacha of indien deze door de Horen gevangen mocht zijn door de Noorman zelf. Beiden loeren op het zwaard, maar haar vader alleen mag het bezitten, om af te rekenen met de Noorman, die haar versmaadde en Tsacha, die haar gevangen nam. En toch... Is het wel goed, wat zij doet? Tot welke daden zal haar heerszuchtige vader ver vallen, wanneer hij het zwaard in zijn bezit heeft? Zij werpt een schichtige blik op het brede, fonkelende lemmet, wanneer een ijle, klaaglijke zangtoon haar oor treft. Met een korte huivering vervolgt zij haastig haar weg. Inmiddels is het kamp der Noormannen in grote beroering. Spoedig na het ge lukkig weerzien van Winonah, Erwin en de verloren gewaande koning, werd ontdekt dat niet alleen TsachaChu Ghandra en de raadselachtige Alhabar verdwenen waren, doch ook Kohorr en met hen het Zwaard Tyrr. Onderzoekend neemt Eric de gevangen Nomade een der weinige overlevenden van Tsacha's krijgers op. Het lijdt geen twijfel, dat hij van al deze verdwijningen niets afweet. Een nauwkeurig onderzoek van de plaatsen, waar gevochten is, levert niets op, zodat er maar één mogelijkheid is: Eén van de vier vluchtelingen is in hei bezit van het zwaard. „Zend onmiddellijk krijgers uit, in alle richtingen," zegt Eric tot Svitjold. „Ik vef* moed, dat Tsacha het zwaard heeft en zal trachten zijn schuilplaats in de moerassen te bereiken. Misschien kunnen wij hem voor zijn. Opbreken! Wij trekken op tegen Tsacha's vesting." Tezelfder tijd volgt Tsacha moeizaam het spoor van Chu Ghandra, dat soms bijna niet zichtbaar is. Vloekend breekt hij door het kreupelhout en verwenst de wf*t die zij gevolgd heeft, tot een zwak gerucht zijn oor treftBliksemsnel duikt hjj ineen en verbergt zich onder de laaghangende struiken. Even later draaft een troep)» ruiters voorbij. Het zijn Noormannen en uit hun speurende blikken begrijpt Tsacna dat zij hem zoeken. Amper zijn zij uit het gezicht verdwenen of Tsacha kruipt her* ademend te voorschijnDoch het volgende ogenblik grijpt hem een paniekstern* ming aan. Chu Ghandra! Het is niet uitgesloten dat de Noren het meisje vinden, en dan valt het Zwaard Tyrr toch nog in Eric's handen (Van een onzer verslaggevers) Wat was die twintig-jarige Amster damse wieleramateur Zondagmiddag blij. Hij kon z'n vreugde haast niet op en wilde het wel over het wijde water van de Amsterdamse haven naar z'n familie in de stad. schreeuwen, dat hij zojuist het tweede Havencriterium voor ama teurs over honderd kilometers in de sprint gewonnen had van Daaf Jan broers, Gerard Holleeder, Jean Mehag- noul en Jan Tienstra. Die zege kwam die knaap dan ook dubbel en dwars toe, want met dat viertal, en ook Schouten, die jammerlijk in de laatste kilometer ten val kwam. had Kees Rabe in de laat ste veertig kilometer een kopgroep ge vormd, waarvan hij zelf de aanleiding was door een brutale vlucht, nadat an deren vóór hem niet konden slagen. Daarmede eindigde een geslaagde wie- (Van onze correspondent) De feesten in het 650 jaar bestaande Waalwijk zijn thans begonnen. De stad is stijlvol en kleurig opgesierd en zowel bij dag als bij avond biedt de nijvere schoenenstad een feeëriek aanzien en duizenden en nog eens duizenden hebben daarvan Zaterdag en Zondag genoten. Met algemene bewondering. Vrijdagavond werden de stadsfeesten, waarvan de internationale tentoonstel ling „S.L.E.M." zo aanstonds het schitterend besluit zal worden, ingezet met een concert door de Waalwijkse koren. Zaterdag was de grote herdenkingsdag. Op het Raadhuisplein, dat tijdelijk het karakter heeft gekregen van een open luchttheater, heeft pastoor dr. v. d. Hurk een plechtige II. Mis gecelebreerd, terwijl op het Vredesplein voor de christelijken eveneens een plechtige dienst werd gehouden. vertegenwoordigen. Voorts voorziet de-1 nieuwe agressie in Zuid-Korea zullen ze resolutie er in, dat de V. S„ na be- I weerstaan. Een hoogtepunt was ongetwijfeld de buitengewone zitting van de raad van de feestende stad, tijdens welke burge meester J. Teyssen een magistrale rede uitsprak, gebouwd op: in het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Hij schetste hoe het 650 jaar oude Waalwijk in een tocht van vallen en opstaan, van neergang en roem met stoutmoedigheid, energie en durf is ge groeid tot een moderne stad. Het ver leden heeft veel geschonken dat nog altijd grote groeikracht toont en het is onze primaire zorg om dit alles met taaie volharding tot voller wasdom te brengen, aldus burgemeester Teyssen. Na in korte trekken de geschiedenis van de stad en de geleidelijke gemeen telijke werkzaamheid te hebben geschil derd, kwam burgemeester Teyssen tot het Waalwijk van heden, waarvan de demografische prognose aanstonds wijst op een betekenende bevolkingsaanwas. Sinds 1935 steeg het inwonertal van Waalwijk met 5000 en nog dit jaar zal de 15.000ste worden verwelkomd. De ruimtelijke structuur van de stad vergt, dat met een scherpe kijk op de toekomst de voorwaarden worden ge schapen om Waalwijk als woon- en werkstad verder te kunnen uitbouwen. De sociaal-economische structuur is in sterke mate georiënteerd en gebaseerd op de schoen- en lederindustrie en daardoor enigermate kwetsbaar, zodat uit een oogpunt van spreiding van maatschappelijke risico's in deze sector het dringend gewenst is om door meer variatie in de industrie enige andere aspecten aan bedoelde structuur te geven. „Waalwijk is een stad van oude komaf, maar jeugdig in groei en ont plooiing, een stad met oude rechten, maar in een nieuw gewaad, die met een gerust hart het oog gericht kan houden op „morgen", nu het zijn „gisteren" herdenkt." Met grote sportfeesten vierde de rij pere jeugd Zaterdag de feesten mee en opnieuw werd een hoogtepunt bereikt in de opvoering van Jan Naaykens' openluchtspel „De Toverschoen", ge wijd aan Waalwijks historie. Het werd een boeiend en kleurig kijkspel, vol charme en beweeglijkheid gebracht door Waalwijkse amateurs onder regie van de Waalwijker M. v. d. Heyden. Zondag stonden de stadsfeesten in het teken van de Brabantse gilden. Een 25-tal waren naar Waalwijk gekomen in bonte kledij. Burgemeester Teyssen ontving naar goed gebruik koningen en hoofdlieden op het stadhuis en daarna trokken de gilden met slaande trom en wapperende vendels door de feestelijke straten naar het feestterrein, waar in de namiddag de wedstrijden werden ge houden om de vele ere-prijzen, w.o. die van H. M. de Koningin en Prins Bern- hard en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. De eerste ronde van het 31ste Arol- bekertournooi zal Zondag 23 Augustus gespeeld worden op het terrein van Ai C aan de Zuidelijke Wandelweg te Am sterdam. De loting had het volgende resultaat: ExcelsiorAFC; Water gr aafs- meer—EBOH; Zeeburgia—Enschedesche Boys; HeerenveenVSV. VEILING POELDIJK, 14 Augustus. To maten (export) A 5.806.70, B 5.30 6.30, C 5.20—6.20, CC 3.90—4.20, alles per bak van 12 y2 kg. Aardappelen grote 2.50—2.80, poters 85—95 ct., Bonken 2.00—2.25, per kist van 25 kg. Druiven: Alicante 1.25l.ou. Frankenthaler 951.30, Golden Champion 1.752.40, Gros Maroc 1.30—1.35, Gros Col man 1.50—1.55, Blauwe Emil 1.20—1.25, Wit te Emil 1.10—1.15, Golden King 2.15, Mus- caat 1.60—2.20, Aardbeien 2.603.60, Perzi ken 20—55 ct., Peren 9V2—18 ct., Appelen 8—31 ct.. Wijnbessen 1.60, Pruimen 171a— 22V2, Prinsessebonen 2235, Stokprinsesse- bonen 38—48, Snijbonen 22—49, Spekbonen 16, Andijvie 5—8, Prei 8—15, Kroten 4y2, Pepers, groen 7580, idem rood 1.451.85, kromme Komkommers 89y2, Augurken 2, —61, Rode kool 5—5y2, alles per kg. Bloem kool (6 28—43, (8 22—35 (10) 16—19, (12) 914, Netmeloenen (4) 4968 (5) 4859 (6) 45—58 8 41—49, (10 28—33 (12 24—30; Ananasmeloenen (6) 5574 (8) 5166 (10) 47 (12) 35—56 (15) 20; Suikermeloenen (4) 90' (5) 66—84 (6) 65—78 (8) 63—71 (10) 45—59 (12) 46; Perziken (2) 28—32 (3) 16 —25, (4) 12—16 (5) 6Va—9 (6) 4—5%, Mais- aren 78)4, Komkommers A 914 B 813, C 8)4; Paprica 7—15, Aubergine 21—37, al les per stuk. Sla A 11.80—12.—B 5.00 per 100 stuks. Selderij 2.00—2.25, per 100 bos. lerronde van „Le Champion" in samen werking met diverse Scheepvaartmaat schappijen en verenigingen in het Ooste lijk Havengebied op puike wijze georga niseerd. Een geslaagde honderd kilome terrace, die bruisend begon maar als een nachtkaars zou uitgaan, toen het vermel de zestal ontsnapt was. Er waren tien tallen uitvallers, waardoor het meer op een afvalrace ging lijken. Dat begon al direct met de Zaankanter Broerse die er de brui aan gaf. Inmiddels waren er vijf vermetelen die na een twaalftal kilometers het hazenpad kozen; Leeners, Holleeder, Mehagnoul, Janbroers en Dou- wes, fel achtervolgd door het trio Rabe, Frank en Schouten. Het rommelde in het kopgroepje met gevolg dat slechts Douwes voorop bleef knokken en toen hulp kreeg van Schipper, waarachter weer een ander trio op jacht ging. Dat waren Rijnders, Kat en de tengere Gooilander De Jager, waarvan laatstgenoemde volhardde, doch van Tinus Kempf, die hem gezelschap kwam houden, weinig steun mocht on dervinden. Het was zelfs 'n tikje onspor tief dat deze De Jager liet „staan" toen het gat bijna gedicht was. De Jager die teveel gedaan had, viel terug. Maar ook de koplopers kregen geen kans, zoals Schipper, Holleeder, v. d. Berg en an deren evenmin. Nogmaals sprong Schipper weg, met nog 33 ronden voor de wielen, oftewel 46 km, maar kansloos. Toen echter Kees Rabe ging. viel de slag. De in de aan hef genoemden voegden zich bij hem en dat zestal stond de voorsprong niet meer af. Bakx, Wijders. De Hoog en Wiese wip ten achter de vluchtelingen, doch ze misten de bootEn de rest zagen we stuk voor stuk afstappen. Uit het zeer klein geworden peleton draaide Wim Frank nog weg. Kees Rabe wist in een felle sprint te zegevieren en ging vrolijk in een met bloemen versierde auto z'n ereronde tegemoet. De 50 km nieuwelingenrace vooraf was voor Schild, die Captein en de rest klop te. Een aardig succes. De uitslagen waren: Nieuwelingen 50 km: 1. Schild (Amsterdam) in 1.18.16; 2. Captein (Amsterdam) 3. P. Post (A'dam); 4. J. Kaptein (Lisse); 5. v. d. Valk (Am sterdam); 6. Edelenbosch (Enkhuizen); 7. Zondag (Delfzijl); 8. Dufour (Am sterdam); 9. v. d. Heiden (Amsterdam); 10. Hoek (Amsterdam). Aamateurs: 100 km.: 1. Kees Rabe (Am sterdam); in 2 uur 36 min. 2 sec.; 2. Jan broers (Amsterdam)3. G. Holleeder (Amsterdam); 4. Mehagnoul (Amster dam); 5. Tienstra (Halfweg) 6. op 15 sec. Schouten (Amsterdam); 7 op 41 sec. Wiese; 8. De Hoog (beiden Amsterdam); 10 op 1 min. 36 sec, Van Rossum (Am sterdam). Het hoogtepunt van de nationale atle tiekwedstrijden op het nieuwe sportpark van „De Meteoor" in Amsterdam-Noord was ongetwijfeld het spectaculaire ver springen van de A.A.C.-er Henk Visser. Hoewel de weersomstandigheden voor hem niet gunstig waren, kwam de Am sterdammer vier maal boven de 7.20 m. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 12.00 Angelus, 12.03 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.25 amusem.- ork. en solist, 14.00 lichte muz„ 14.35 piano, 15.00 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 lichte muz., 18.20 sport, 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 thuisfront, 19.15 Boek der Boeken, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 kamerork. en soliste, 21.15 Trofeo Italia, 21.50 gram.. 22.00 Kesiden- tie-ork. en groot koor, 22.30 Trofeo Ita lia, 22.45 Avongebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 koor en orgel, 9.30 huisvr., 9.40 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.15 causerie, 11.30 piano, 12.00 Tirolermuz., 12.33 platteland, 12.40 Hammondorgel, en piano, 19.50 causerie, 20.00 nieuws. 20.05 gevar. muz., 20.35 hoorspel, 22.10 Musette-ork. en soliste, 22.45 buitenl. overz., 23.00 New York calling, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.40 Instr. trio, 16.05 gevar. muziek. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 11.45 ork.conc., 15.45 lichte muz., 21.00 gevar. muz., 22.20 dansmuz., 23.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 ork.conc., 14.15 kamermuziek. 15.00 gevar. muziek, 15.50 lichte muz., 17.45 lichte muz., 20.20 moderne muz., 22.30 jazzmuz., 23.00 ge varieerde muz., 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 klassieke muziek. BRUUSSEL, 324 m.: 11.45 kamermuz.. 13.15 operamuz., 14.00 orkestconc., 20.00 Omr.ork. en soliste, 21.05 symph. ork., 22.15 jazzmuz. 484 m.: 16.00 lichte muz., 20.00 symph. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metro- jazzmuz., 22.10 lichte muz. pole-ork., 14.00 Am.muz.-kaleidoscoop, 14 30 jeugd, 15.00 Wilhelm Teil, opera. 16.05 gram., 16.45 jeugd, 17.30 dansmuz., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 causerie, 18.40 fanfare-ork., 19.05 rep., 19.20 bas ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 22.00 nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boe ken en schrijvers (op 224 en 49 m.) (Van onze honkbalmedewerker) Door een 30 zege op WGA is OVVO kampioen geworden van afdeling A ter wijl HHC middels een 53 zege op RCH bijna over de drempel is gekomen en dan met OVVO moet uitmaken wie er kampioen van Nederland zal worden. Ondertussen is de spanning In afd. A nog heviger geworden want TIW ver sloeg Ajax met 20 en Schoten won met 125 van ABC. Kennemerland is bijna het kind van de rekening want het verloor weer, nu van Blauw Wit dat met 97 in de meerderheid bleef. De ABC-werper Marsland was in de strijd tegen Schoten een gemakkelijke prooi voor de Schoten-slagploeg. Vooral Klooster en Heemskerk blonken aan slag bijzonder uit en aan de andere kant was het Sterman die het de Schoten verdediging lastig maakte zonder dat de Amsterdammers de overwinning der Haarlemmers in de weg konden staan. Nadat Schoten in de tweede innings door honkslagen van Meenhorst en Kloosetr met 20 de leiding had genomen konden de ABC-ers op het werpen van Meenhorst in de derde innings de leiding met 32 overnemen. Maar dat was ook het laatste wat de ABC-er slagploeg kon brengen daar Keulemans het werpen van Meenhorst had over genomen en met behulp van zijn velders de ABC-slagploeg in be dwang hield. De score van de Amster dammers kwam dan ook niet verder dan tot vijf runs terwijl Schoten er lustig op los sloeg en niet eerder ophie.ld voordat er twaalf runs waren gescoord. AAGTEDIJK 15 van Bahia n. N. York. AAGTEKERK p. 16 Minikoi. AALSUM 15 te Rotterdam. ALBIREO 15 van Rio de Jan. n. Vittoria. ALCYONE 17 te Vittoria verw. ALDERAMIN p. 16 Kreta. ALETTA 15 van Pladju n. Penang. ALIOTH 15 van R'dam n. Hamburg. ALUDRA 15 te Rotterdam. AMSTELDIJK 16 van Surabaja n. Pladju. AMSTELLAND 16 te St. Vincent. ANNENKERK .17 van Tangate n. Momb. ANTONIA 14 van Bombay n. Singapore. ARENDSK. 16 van Alex. n. Genua. ARENDSKERK 15 van Pt. Said n. Alex. ARIADNE 15 van R'dam n. Tanger. ARMILLA 16 van Singap. n, Lienchie. BANTAM p. 16 Kp. Bon. BENNEKOM 16 van Antw. n. Trinidad. BLITAR 17 te Adelaide. BORNEO p. 17 Gibraltar. BOSKOOP 16 te Lissabon. CALTEX DELFT 16 te Rotterdam. CALTEX PERNIS p. 5 Ouessant. CALTEX THE HAGUE p. 15 Malta. CALTEX LEIDEN p. 16 Finisterre. CALTEX NEDERLAND p. 16 Beachy Head. CALTEX UTRECHT 15 van Sidon naar Rotterdam. CARANGAN 17 te Singapore. CELEBES 15 van Marseille n. A'dam. CHAMA 19 te Rotterdam verw. CORYDA 5 van Pulubukom n. Adelaide DANAE 14 van Gothenburg n. A'dam. DRENTE 17 te Singapore. EEMLAND 14 te Rio <Je Jan. ENGGANO 15 van Colombo n. Madras. EOS P- 15 Gibraltar n. R'dam. ELMINA 16 van Accra n. Lome. ENGGANO 17 te Madras. ESSO DEN HAAG p. 15 Pantellaria naar Antwerpen. ETREME 17 te Pladju. FRIESLAND SSM. 16 te Fredericia. FRIESLAND K.R.. 16 te Makasar. GAASTERLAND 15 van Hamburg n. Ad. GOOILAND 16 te Parana. GORDIAS 16 te Nordenham. HAARLEM 15 van Barranquilla n. Tela. HATHOR 15 van Izmir n. Istanbul. HECTOR 17 te Limasol. HECUBA 15 van Hamburg n. A'dam. HEEMSKERK p. 16 Gibraltar. HELICON 15 van N. York n. Pt. au Pr. HERMES 16 te Barbados. INDRAPOERA p. 16 Perim. JAGERSFONT. 15 van Bremen n. Hamb. JAVA 16 van Belawan n. Colombo. JOH. v. OLDENB. p. 16 Flores. KARSIK 15 van Dar es Salaam n. Maur KEDOE p. 16 Kp. Vincent. KOTA GEDEH p. 16 Sabang. LAAGKERK p. 16 Kp. Vincent. LANGKOEAS 16 te Bremen. LARENBERG p. 16 Finisterre. LAURENSKERK 16 te Marseille. LEERSUM 18 te Houston verw. LEMSTERKERK 15 van Karachi n. Bahr. LOENERKERK 16 van Hamburg n. Antw. L. VROUWEKERK 15 te Colombo. LINDEKERK p. 16 Gibraltar. LINGE 15 van Sandvik n. A'dam. MAAS 15 van Barranquilla n. Cristobal. MANOERAN 16 van Tj. Pandan n. Tj. Priok. MATARAM p. 15 Kp. Guardafui. MODJOKERTO 16 te Belawan. IVIURENA 15 te Suez. N. AMSTERDAM 15 te New York. ÖNDINA 15 van Prt. Darwin n. B. Papan. OOTMARSUM 16 van Fernandina n. Charl. ORANJEF. 17 te Kaapstad. PHRONTIS 16 te Belawan. POLYDORUS 16 van Semarang n. Tegal. POLYPHEMUS 16 te Penang. PR. FR. HENDRIK p. 16 Belle Isle. PR. JOH. WIL. FRISO p. 16 Scillys. n. Chicago. PR. WILLEM 5 16 v. R'dam n. Chicago. PR. MAURITS 16 te Montreal. RAFAELA 15 van Pulubikom n. Bangk ROEPAT 16 van Singap. n. Pt. Swettenh. RONDO 17 te Surabaja. RIJNKERK 16 van Aden n. Cochin. SARANGAN 15 van Tj. Priok n. Singap. SCHIEDIJK 15 van Nw. Orleans n. Charl. SIBAJAK 15 van N. York n. R'dam. SINGKEP 17 te Tjilatjap. SLIEDRECHT p. 16 Finisterre. SOMMELSDIJK 15 te Halifax. ST. DORDRECHT p. 16 Finisterre. ST. ROTTERDAM 16 te Middlesboro. SUMATRA 17 te Surabaja. TABINTA p. 15 Flores. TAMO 17 te Santos. TARA 16 te Rio de Jan. TARAKAN 15 van Belawan n. Tj. Priok TAWALI 15 van Aden n. Suez. TEIRESIAS 16 te Marseille. TERNATE 17 te Colombo. THALATTA p. 15 Gibraltar. THEMISTO 14 van Prt. Churchill. TIBA 17 te Antwerpen. TOMINI 17 te Singapore. TROMPENBERG p. 16 Flores. UTRECHT 17 te Singapore. VAN LINSCHOTEN 16 te Bordeaux. WOENSDRECHT p. 15 Casparstraat. IJSSEL 16 van Tunis n. Malta. ZEELAND SSM. 15 van Kopenh. n. Blyth. ZEELAND KRL. 16 te Semarang. ZUIDERKRUIS 15 van Kaapstad n. R'dam ZIJPENBERG 15 van Baltimore n. Mobile. In de strijd tussen TIW en Ajax zag het er naar uit dat er niet gescoord zou worden want in de zevende innings was de stand nog dubbel blank. Wel waren de TIW-ers op het werpen van Duinker gevaarlijker geweest dan de Ajaxieden op het werpen van Kemper, maar het Ajax-veld steunde zijn werper uitste kend en kon steeds erger voorkomen. Totdat in de achtste innings Kemper door een honkslag op de honken kwam en scoorde op een verre tik van Lies hout. Even was het Ajax-veld van de kook en Blijboom, die vier wijd had ge kregen, kwam ook nog thuis. Het was aan werper Kemper wel toevertrouwd deze 20 voorsprong niet meer uit handen te geven. Blauw Wit zat in de eerste innings tegen Kennemerland al op satijn want vijf runs waren het resultaat va» honkslagen van Tolmeyer, De Wilt en Nusse, geholpen door veldfouten Zelfs werd in de derde innings de stand op 60 gebracht toen de werper van Kennemerland Winter door zijn velders in de steek werd gelaten. Doch de Haarlemmers weten wat vechten is en in de vierde innings scoorden zij twee runs toen het Blauw Wit-veld werper Geestman 1» de steek liet en ondanks het feit dat Linke nu op de plaat kwam, werd er een innings later nog een run ge scoord. Maar het werd voor de Am sterdammers gevaarlijker toen in de zesde innings het veld zodanig knoei de dat de Haarlemmers met 7—6 de leiding namen. Doch in diezelfde in nings werd het al weer gelijk en een innings later was een home run van De Wilt goed voor twee runs waardoor de overwinning toch nog aan BlauW Wit kwam. In het begin van de strijd leek het er op dat HHC tegen RCH gemakkelijk aan de overwinning zou komen want nadar werper Smidt de ene na de tegenstander uitschakelde, scoorde HHG op het werpen van Jongeling reeds in de tweede innings een run door een honk slag van Hogenbos. In de vierde innings werden er weer drie runs gescoord door een viertal honkslagen. Doch ^ez- voorsprong was lang niet veilig want d RCH-ers profiteerden van fouten en honkslagen van Kuvener en Vos brach ten hun achterstand terug tot 4-—3- HHC wist echter de overwinning veius te stellen toen in de achtste innings een honkslag van Hogenbos goed was voor een run. WGA heeft OWO danig de voer dwars gezet maar Urbanus was in bui tengewone vorm en hij behaalde n'e, alleen een no run zege maar er wet» tegen hem niet één honkslag geplaat. Maar ook de GA-werner Brands. g°e gesteund door zijn velders, was met g makkelijk te passeren maar in de viera inninss moest hii het hoofd huigen vo honkslagen van Meyer en Altlnk twee runs opbrachten. Het duurde een ter nog tot de laatste innings voordat a derde run werd gescoord en dat gebeu de toen De Lugt bij een dooreeschotei bal de thuisplaat kon passeren. Dinsdag zal de Robben-zwemster Tih* van Brenk een poging doen het Ned®' lands record op de 800 meter vrije sia*> dat sintfs 29 Augustus 1944 met 11A* op naam staat van Annie Veldhuyz (Robben), te verbeteren. De aanval het record wordt gedaan in het zwe« bad de Kromme Rijn te Utrecht. De trainer van de Hongaarse ^3. ploeg, die aan de Gymnaestrada te K" terdam heeft deelgenomen, de 25-jSr'®. Attila Farkas, heeft aan de Amerika®, se bezettingsautoriteiten in Duitsia" om politiek asyl verzocht. Op de eerste dag van de West-Eurd^ pese kanokampioenschappen, welke de Bertasee bij Duisburg zijn gehou zijn de Nederlandse deelnemers in 8 enkel nummer in de prijzen gevalle 4 October zal in Antwerpen een e0 denwedstrijd worden gespeeld ljgta- een Belgische en een Nederlandse ploeg. <Sro »er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4