Na radiotoespraak van Lamel: FRANSE STAKERS NEGEREN LAATSTE OPROEP Vandaag beslissing over bijeenroepen Nationale Vergadering Rust keert terug op de Griekse eilanden ■P De SJAH denkt niet aan aftreden Mossadeq heeft situatie stevig in handen Meisje vermoord in Castricum Sovjet-nota niet zonder effect in West-Duitsland Tot hoofd en hart ÖCotatbfe MFIK Het Kremlin lacht Toestand uiterst eritiek Naschokken van de aardbeving kunnen nog wel een jaar aanhouden Vlijmscherp mes in het hart Autobus van dijk gereden ..Premier" Zahedi nog niet gearresteerd Russen beïnvloeden verkiezingsstrijd OOST-DUITSE REGERINGS DELEGATIE SAMENGESTELD r. J. Henneman bediend De grot Het weer Uee HUKKIO befmfa buy! DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25762 Italiaans kabinet vraagt morgen het vertrouwen Wmm Schattingen van aantal slachtoffers lopen uiteen Drie zwaar gewonden Dader in Amsterdam gegrepen Longoperatie ondergaan Deken J. Kok bediend Internationaal promotor Apostolaat ter Zee F. C. Grismer opvolger van Clarence Hunter Brit bij grensincident in Berlijn gearresteerd Z van Koningin Sibyl le Drie grotonderzoekers in moeilijkheden Kabel kan hen niet op de bodem bereiken FIELD JACKETS - SWEATERS Koel weer met regen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. .3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severïn. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De staking in Frankrijk is thans opnieuw in een uiterst eritiek stadium beland nadat vandaag de stakers geweigerd hebben gehoor te geven aan een laatste op roep van de Franse regering om het werk te hervatten. De onderhandelingen schijnen nu definitief te zijn afgebroken, want de Franse eerste-minister,Lamel, heeft gisteravond in een radiotoespraak tot het Franse volk nadrukkelijk ver klaard, dat geen overleg meer mogelijk was met degenen, die vandaag het werk biet zouden hebben hervat. De tegenstellingen zijn nu nog erger toegespitst en Voor geen van beide partijen is het nog vrijwel mogelijk concessies te doen, zon der daarbij zijn gezicht te verliezen. Zowel de katholieke vakbond als de so cialistische „Force Ouvrière" hebben gisteravond de voorstellen van Lamel tot beëindiging van de staking verworpen. De president van de Nationale Verga dering, Edouard Herriot, zou vandaag een beslissing nemen of de Assemblee al dan niet in spoedzitting bijeengeroepen zal worden om de critieke binnenlandse situatie te bespreken. Het Bureau van de Franse Nationale Vergadering zal Vrijdag 21 Augustus bij eenkomen om de verzoeken te bespreken tot bijeenroeping van de Nationale Ver gadering. Dit prestige hing in grote mate af van de houding, die de stakers vanochtend zou den aannemen. „Ik zeg u: de eer van onze republiek staat op het spel en daar over kan geen regering een compromis aangaan", aldus Laniel. Sedert Woensdag had de regering met de leiders van de stakingen van gedachten gewisseld. Deze Herriot heeft nu in totaal 215 telegra fische verzoeken ontvangen van afge vaardigden om de vergadering van reces terug te roepen ter bespreking van de toestand. 133 van deze telegrafische ver zoeken zijn per brief door de afgevaardig den bevestigd. Dit aantal is eigenlijk niet voldoende, want voor bijeenroeping van het parlement zijn ondertekende verzoeken van minstens 209 afgevaar digden nodig. De socialisten en communisten ver- Wachten uit een zitting van de nationale Vergadering politieke munt te kunnen slaan. In politieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de regering Laniel tot aftreden gedwongen zal worden, Wanneer de premier zijn economische maatregelen niet verzacht. De stakingen zijn nog in volle gang. Alleen de haven arbeiders in Le Havre hebben besloten het werk te hervatten. Laniel zeide in zijn radio-toespraak, dat de Franse regering haar gedragslijn definitief had vastgesteld. De eerste mi nister sprak de hoop uit, dat de stakings leiders gisteravond nog opdracht zouden geven het werk te hervatten. Wanneer de eisen van de stakers zullen worden ingewilligd, wilde hij dat met gezond geld doen. Zoals Frankrijk thans leeft kan het al leen door de buitenlandse hulp. Zonder deze hulp zou de Franse munt reeds lang zijn ingestort, aldus Laniel. „Ons land heeft al zijn kracht en al zijn pres tige in de wereld nodig", aldus Laniel. besprekingen zijn nu afgelopen, aldus Laniel en de regering had begrip ge toond voorzover dat in overeenstemming was te brengen met de algemene lijn van haar politiek. Het bestuur van de socialistische vakbond Force Ouvrière heeft gister avond, na de voorstellen van de Franse regering tot beëindiging van de sta king te hebben verworpen, in een brief aan eerste-minister Laniel andermaal de voorwaarden van de vakbond uit een gezet. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de „Force Ouvrière", is vernomen, dat deze brief drie hoofd punten omvatte: In de eerste plaats de onmiddellijke bijeenroeping der natio nale raad voor collectieve arbeids overeenkomsten om een onderzoek in te stellen naar het huidige peil van de lonen en de eventuele noodzaak van wijziging. In de tweede plaats een plechtige belofte van de regering, dat zij geen enkele ar beider voor een handeling in verband staande met de staking zal vervolgen en, in de derde plaats, een reeks afzonder lijke loonsverhogingseisen voor de ver schillende takken van de openbare dien sten die bij de staking zijn betrokken. In het kabinet van de eerste-minister werd gisteravond vernomen, dat Laniel de vakbondsleiders heeft medegedeeld, dat de nationale raad voor collectieve arbeidsovereenkomsten op 30 September bijeenkomt en dat hij niet van zins is hierin verandering te brengen. Dit werd door de vakbondsleiders als een weige ring opgevat om een van de voorwaar- In een van de Osse exportslagerijen kwam de 28-jarige slager J. A. Swin- kels. uit Nistelrode, te vallen, toen hij uitgleed. Hij viel in een vlijmscherp slagersmes, dat hij in de hand hield. Het Werktuig trof de man in het hart en verwondde hem dusdanig, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Het slachtoffer Was gehuwd en had geen kinderen. De nieuwe Italiaanse premier Guisep- Pe Pella heeft zijn kabinet meegedeeld dat het morgen aan de volksvertegen woordiging voorgesteld zal worden ais een interimregering, die bijna zeker van tijdelijke aard zal zijn. Pella verklaarde dat de taak van het kabinet was de vre de te bewaren totdat een nieuwe begro ting gereed zou zijn en andere dringen de problemen afgehandeld zouden zijn. De communisten en linkse socialisten hebben reeds te kennen gegeven dat zij het kabinet Pella hun vertrouwen niet zullen schenken y De noodtoestand op de Ionische eilan den is voorbij. Gisteren heeft men in Griekenland weliswaar nog een aantal aardschokken gevoeld, maar die werden beschreven als „na-schokken" van de aardbeving, die nog wel een jaar kun nen bljjven optreden. Desalniettemin zijn deze schokken nog zo hevig, dat in de stad Zante door een van hen bijvoor beeld opnieuw brand is uitgebroken. Hierdoor loopt de rijke historische bi bliotheek, die bij vorige branden slechts door de uiterste krachtsinspanning be houden is gebleven, thans opnieuw ge vaar. Maar over het geheel is het gevaar toch geweken. De Amerikaanse zesde vloot heeft reeds een begin gemaakt met de aftocht. Enkele Amerikaanse oorlogsbodems blijven nog om de eiland bewoners van brood te voorzien en de Britse oorlogsschepen zullen nog wat langer blijven. Bij de wederopbouw staat Griekenland evenwel nog een zware taak te wachten Generaal Iatrides, die van Griekse zijde de leiding heeft van de hulpver lening, schat het aantal om het leven gekomenen op zeshonderd. Andere autoriteiten schatten het daarentegen op duizend, terwijl sommige geallieerde officieren vrezen dat het aantal slacht offers de tweeduizend zal bereiken. Onder de gewonden zijn er achthonderd die een chirurgisch ingrijpen moeten ondergaan. Vierhonderd dezer gewon den bevinden zich thans in Patras. Iatri des schat het aantal dakloze gezinnen op dertig duizend. Hij acht een bedrag van zestig millioen dollar nodig voor de bouw van nieuwe woningen en twintig millioen voor uitgaven als het verschaf fen van kleding, dekking en levensmid delen aan de getroffenen. Bij een systematisch onderzoek van de puinhopen in Zante heeft men gis teren een geestelijke gevonden, die nog leefde. Verder heeft men zeventien lijken geborgen. Het Griekse leger heeft de distributie overgenomen van een berg nieuw aan gekomen voorraden voor de drie ge teisterde eilanden. De schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot waren prac- tisch alle leeg, nadat met man en macht gewerkt was om alle voorraden aan land te brengen. Honderden tonnen le vensmiddelen en tenten zijn nu op de eilanden opgeslagen. Britse en Ameri kaanse mariniers werkten samen bij deze grote amphibie-operatie. De oor logsbodems werden zo grondig leegge haald, dat voor de bemanning slechts een noodrantsoenering overbleef. Gis teren zijn uit hefschroefvliegtuigen vlugschriften uitgeworpen om de bevol king van veraf gelegen dorpen te ver tellen, waar de uitreikingsposten zijn. Het Russische Rode Kruis heeft 250.000 roebel bijgedragen voor de slachtoffers van de aardbevingen in Griekenland, aldus heeft radio-Moskou bekendge maakt. Hedenmorgen zeven uur is onder Ke- thel te Schiedam op de Oude Dijk bij de spoorlijn een autobus van de dijk ge reden. De chauffeur wilde een deurtje, dat openstond, sluiten en verloor daarbij de macht over zijn stuur. De bus reed de dijk af en kantelde. Er bevonden zich 33 D.U.W.-werkers uit 'sGraven- hage in, die werkzaam zijn op het recre atieoord onder Kethel. Een drietal hunner werd zwaar gewond; een tiental andere liep schaafwonden op. De eerste hulp werd verleend door bewoners van het naburige woonwagen kamp, die dekens en versterkende drank beschikbaar stelden. Daarna arriveerde een auto van de geneeskundige dienst, alsmede de gemeentepolitie uit Schie dam, die in enkele ritten de zwaarge wonden en de anderen, die behandeling behoefden, naar de ziekenhuizen van Schiedam overbracht. De bus, van de onderneming Van der M. te Delft, werd zwaar beschadigd. den voor het afgelasten van de staking te aanvaarden. De vijf PTT-beambten die vorige week zijn gearresteerd, omdat zjj weigerden het werk te hervatten, zijn gistermiddag te Parijs tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. In het Franse departement Hautes Alpes werden gisteren rotsblok ken op een spoorlijn gelegd. Ook werd olie op de rails gegoten. Een onderzoek wordt ingesteld. Het I.V.V.V. heeft zich achter de Fran se stakingen geplaatst. De stakingen van de laatste dagen hebben opnieuw de noodzaak van een sterke vrije vakbe weging in Frankrijk bewezen, zo heeft de heer J. H. Oldenbroek, de secretaris generaal van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen onder ande re verklaard. De Sjah van Perzië heeft geen afstand gedaan van de troon en hij is evenmin van plan dit te doen. Hij zal echter niet naar Teheran terugkeren alvorens premier Mossadeq Sinds de mislukte poging van de Sjah om zijn wil door te voeren, verblijft Zahedi, die officieel thans premier van Perzië is, in de bosrijke heuvels ten Noorden van de hoofdstad Teheran. Er is echter zo goed als geen kans dat Zahedi alsnog kans zou zien premier Mossadeq opzij te schuiven. Mossadeq heeft de situatie stevig in handen en in Londense diplomatieke kringen acht men het heel goed mogelijk, dat hij, nu hij de onbetwistbare alleenheerser in Perzië is, van zijn dictatoriale macht ge bruik zal maken om het voorbeeld van Egypte te volgen en het keizerschap zal afschaffen. Volgens personen, die gisteren door de Sjah in- audiëntie zijn ontvangen, heeft de vorstelijke banneling daarbij verklaard, dat het Mossadeq niet zal worden toegestaan als alleenheerser te regeren. De Sjah heeft deze uitlating niet willen verduidelijken. Gisteren heeft hij een bezoek gebracht aan ko ning Feisal II van Irak. Dit is voor Mos sadeq aanleiding geweest om in een Perzisch memorandum, dat in de hoofd stad van Irak, Bagdad is overhandigd de verwachting uit te spreken, dat de rege ring van Irak „voldoende voorzorgen zal nemen om onverschillig welk onver wacht politiek incident tussen twee be vriende buurstaten te vermijden." gevolg geeft aan zijn bevel om zijn functie van eerste mi nister af te staan aan generaal-majoor Zahedi, die nog steeds niet is gearresteerd. Intussen is de Sjah vanochtend met zijn vrouw per vliegtuig van Bagdad uit naar Londen vertrokken. Na de mislukte staatsgreep van de Sjah hebben zich in Teheran tal van demonstraties tegen de Sjah voorgedaan. Honderden schreeuwende jongelui heb ben een standbeeld van de vader van de Sjah. Reza Pahlevi, op het plein vóór de Majlis, vernield, terwijl de politie stond toe te kijken. Een tweede standbeeld van Reza op het Sephaplein werd ongeveer een uur later omgegooid. Een groep gewapende jongelui trok onder het zingen van tegen de Sjah ge richte leuzen door de straten van Tehe ran. Elke foto van de Sjah, die zij za gen, werd afgerukt. In een vrjj dicht bos van loofhout langs een zandweg midden in de veria ten duinen tussen Castricum en Bak- kum bij een secundair waterpompsta tion van de P.W.N, is in de morgenuren van Maandag de 23-jarige mej. M. T. uit Amsterdam met een revolverschot dwars door haar schedel om het leven gebracht. De dader, de 25-jarige kantoorbediende W. J. Th. H. uit Amsterdam, is in de afgelopen nacht in een klein hotel bij het Torbeckeplein door de Amster damse politie gearresteerd. Hij legde direct een bekentenis af. De man is overgegeven aan de Rijkspolitie van het district Amsterdam. Maandagochtend vroeg schoot hij in de duinen bij Castricum met een leger pistool het meisje een kogel door het hoofd. Daarna vluchtte de dader op zijn eigen fiets de zandweg af. Desgevraagd deel de hij de Rijkspolitie mee, dat hij naar de zee was gereden, ongeveer V/2 km verwijderd van de plaats waar hij het meisje had achtergelaten en dat hij het wapen in zee had geworpen. Bij de plek waar het stoffelijk overschot was aan getroffen zijn inmiddels de kogel en de huls van het pistool gevonden. Het stoffelijk overschot van het meisje werd Maandamiddag ontdekt door de heer Van der Plaats, opzichter van het duinaterrein. Vlak bij haar vond men haar fiets en bovendien een koffer met kleren, De identiteit was spoedigyastgesleid, daar zij haar paspoort bij zich had. In een agenda trof men tevens de naam van „De Rustende Jager" aan. Het ziet er naar uit, dat de voor lopige conclusie van de recherche, volgens welke het tweetal wegens geldgebrek de nacht van Zondag op Maandag onder de blote hemel in de duinen heeft doorgebracht, juist is. Het meisje had een spaarbank boekje in haar koffer, waaruit bleek, dat zij kort vóór haar va cantia het aanzienlijke bedrag, waar- heeft weer een regering. Italië j, Giuseppe Pella is er in geslaagd, orn een kabinet samen te stellen, nadat ex-premier De Gasperi en de rechtse christen-democraat Ptccioni hun pogingen hadden nioeten opgeven. Het nieuwe ka mnet is echter niet sterk. Men neemt aan, dat het de lopende bakert zal afhandelen en de be groting zal indienen. Morgen komt de regering in de Kamer, om het vertrouwen te vragen. Als een bom is de jongste Sovjet-nota inzake de Duitse eenheid ingeslagen in de West-Duitse verkiezingsstrijd. In Westerse kringen is men van mening, dat het zestien pagina's tellende pamflet er kennelijk op gericht was nog voor de verkiezingen nieuwe onenigheid en twij fel in West-Duitsland te zaaien en in Bonn is men niet geneigd de uitwerking van de nota in dit opzicht te onder schatten. Na het enkele weken geleden door de Sovjet-Unie aan de Westelijke mogendheden gedane aanbod om alle hangende problemen op een gezamen lijke conferentie te bespreken had men in West-Duitse kringen eigenlijk niet meer verwacht dat de Sovjet-Unie met een concreet voorstel over het Duitse probleem zou komen, voordat de West- Duitse kiezers hun oordeel over de poli tiek van dr. Adenauer zouden hebben kenbaar gemaakt. Dr. Gustav Heinemann, voorzitter van de Volkspartij voor Duitse eenheid en voormalig minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren in een verkie zingsredevoering te Hamburg reeds ver klaard overtuigd te zijn van de op rechtheid van de jongste Sovjet-nota. Hij deed een dringend beroep op de Westelijke mogendheden op basis van de Russische voorstellen nu onmiddel lijk onderhandelingen over de Duitse eenheid met de Sovjet-Unie te begin nen. In dit opzicht behoeft hij evenwel geen illusies te koesteren, want in Amerika, Engeland en Frankrijk is de sterk propagandistisch getinte Sovjet nota, die door een woordvoerder „het Russische aandeel in de West-Duitse verkiezingen" werd genoemd, zoals gis teren gemeld, uiterst koel ontvangen. Zowel de West-Duitse bondskan selier, dr. Audenauer, als de West- Duitse socialistische oppositie heb ben naar aanleiding van de Russische nota de mening uitgesproken, dat thans een verdere voortzetting van briefwisselingen met Moskou niet meer doelmatig zou zijn en dat de Westelijke mogendheden terstond in onderhandelingen met de Sovjet- Unie zouden moeten treden. De president van Oost-Duitsland, Pieck, heeft in een radiotoespraak uiteraard wel zijn instemming betuigd met de jongste Russische voorstellen. De president zei, dat de nota voorstel len bevat, die „een spoedig sluiten van een vredesverdrag met een democra tisch Duitsland mogelijk maken". Hier door zou, volgens Pieck, de spanning in Europa worden verminderd. De Oost-Duitse regering heeft voorts gisteravond op een speciale vergade ring de in de Russische nota gedane uitnodiging, om op 20 Augustus een re geringsdelegatie naar Moskou te zen den ter bespreking van de betrekkin gen tussen beide landen aanvaard. Vijf tien personen zijn voor deze delegatie aangewezen. O.m. zullen premier Gro- tewohl en de vice-premiers Nuschke en Vlbricht naar Moskou reizen. voor ze jarenlang gespaard had, in zijn geheel had opgenomen. Aange zien de hotelrekening van „De Rus tende Jager" vrij hoog was opgelo pen en betaald, zal van dit bedrag weinig of niets meer over zijn ge weest. De ouders van het slachtoffer wonen in Hilversum, doch zij had: het ouderlijk huis verlaten en haar intrek genomen bij kennissen in Amsterdam. Voor zo ver bekend, voorzag zij in haar onder houd door het verrichten van kantoor werkzaamheden op een bank. De archivaris van het bisdom Haar lem, mgr. J. J. Henneman, is enige tijd geleden opgenomen in de Van Spanje- kliniek van het sanatorium Dekkers- wald, te Groesbeek. Donderdag j.l. bleek operatief ingrijpen noodzakelijk. Na een longoperatie was de toestand dermate ernstig, dat de patiënt van de Sacra menten der Stervenden moest worden voorzien. Thans valt enige kentering ten goede in de toestand van mgr. Henne man te melden. Maandagavond is deken J. P. J. Kok te Delft uit voorzorg bediend. De de ken was gisteren nogal vermoeid van zijn visitatiereis uit Den Hoorn in de pastorie teruggekeerd. Aan tafel werd hij plotseling onwel en gedeeltelijk verlamd- hij moest in het St. Hippoly- tusziekenhuis worden opgenomen, waar hij kort daarna uit voorzorg werd be diend. Bij informatie bleek ons, dat de patiënt een rustige nacht heeft gehad. Hoofdaalmoezenier B. J. A. Haanen, uit Amsterdam, is benoemd tot inter nationaal Promotor van het Apostolaat ter Zee. Hij ontving zijn benoeming tijdens het internationaal congres, dat het Apostolaat ter Zee te Antwerpen heeft gehouden. De Amerikaanse zakenman Frank C. Grismer, afkomstig uit Cleveland, is be noemd tot hoofd van de missie van het Amerikaanse bureau voor Buitenlandse Werkzaamheden (F.O.A.) in Nederland. Aan de grens van de Britse sector van West-Berlijn en de Russische zone is gis teravond een Britse militair door Rus sische soldaten gearresteerd. Volgens ooggetuigen trachtten twee Britten in een jeep hun voertuig nabij de grens te keren, toen Russische soldaten het vuur openden. Een der Britten wist te ontko men. De tweede Brit werd door de Rus sen aangehouden en de jeep in beslag genomen. De ontvluchte militair ver klaarde, dat mogelijk de jeep bij het keren gedeeltelijk over de grens was ge raakt. Hierop had een der Russische wachtposten met zijn machinepistool ge schoten. De uiterste grens der mensenlief de kan alleen maar bereikt wor den in de glans van het bloedig kruis. I Naar Belga uit Rome meldt, is de Lu'ikse hoogleraar Desonay aange komen in de Sibyllijnse bergen in Italië, waar onder zijn leiding een expeditie wordt uitgerust tër ver kenning van de beruchte Sibylla- grot. Deze grot bevindt zich op 1275 meter hoogte op de steile top van de Sibyllaöerg. In 1328 werd de in gang door een aardbeving versperd. Volgens de legende gaf de grot toegang tot het fabelachtige en ver dorven rijk van Koningin Sibylle. Tot in 1327 schijnt zij gediend te heb ben als vergaderplaats van de be oefenaars der zwarte kunst. Medewerker van Desonay is de Italiaanse prof Falsetti. Het geld voor de expeditie is bijeengebracht uit Belgische en Italiaanse fondsen. Men wil zich een doortocht tot de grot banen en trachten na te gaan, in hoeverre de legenden een grond van waarheid mochten hebben. Bij de aanwerving van helpers uit de omtrek stuit men op moei lijkheden, doordat de bevolking be vreesd is voor de gevolgen van „ont heiliging" van de grot. De expeditie van grotonderzoekers in de grot van Pierre-Saint-Martin staat voor een grote moeilijkheid. Het is na melijk niet mogelijk gebleken de drie mannen, die zich op de bodem van de grot bevinden, Levi, Casteret en dr. Mayrey met behulp van een kabel uit de grot te helpen. De kabel kan men namelijk door natuurlijke belemmerin gen in de schacht die naar de plaats leidt waar het drietal zich bevindt, niet ver genoeg laten zakken. Twee andere leden van de expeditie, Letrone en Tret- hart, zijn in de schacht afgedaald om te pogen de kabel tot op de bodem te laten zakken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Wisselende bewolking, met hier en daar een bui. Matige, in het Noorden nu en dan vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.30-19.56. Maan: 16.36-23.29. Advertentie -melk is bacterie-vrij 1 Tanks van het Perzische leger voor het paleis van de Sjah in Teheran. om Hij die Nu de staatsgreep, die aan het be wind van Mossadeq een einde had moeten maken, mislukt is en de Sjah van Perzië zijn land heeft ver laten, is de premier volledig dictator ge worden. De laatste poging om de oude staatsman op zij te zetten heeft gefaald. Langzaam maar zeker heeft Mossadeq zijn macht weten te vergroten. Nu heeft hij de top bereikt. Het conflict tussen de vorst en zijn eerste minister had de laat ste tijd steeds grotere vormen aangeno men. Men hield al enige tijd rekening met de mogelijkheid dat het staatshoofd het onderspit zou delven. De gebeurte nissen van Zaterdag en Zondag hebben echter toch nog een zeer onverwacht verloop gehad. De consequenties van het heengaan van de Sjah zijn nog niet te overzien; maar zijn gedwongen vertrek zal het land geen zegen brengen. In Februari heeft de 33-jarige Sjah reeds grote onenigheid gehad met de 79-jarige Mossadeq naar aanleiding van een kwestie over het beheer der kroon domeinen. Het heeft toen weinig ge scheeld of de Sjah was heengegaan. Maar in Teheran vonden demonstraties plaats tegen de premier en Mossadeq ge noot geen bescherming van het leger. De strijdkrachten stonden volgens de Perzische grondwet rechtstreeks onder de Sjah. Toen de onlusten geëindigd waren diende Mossadeq bij de Majlis (de Tweede Kamer) een wet in, die hem zeggenschap over het leger zou moeten geven. Maar de fanatieke voorzitter van het parlement, Mullah Kashani, die even anti-Brits is als de premier en hem in de strijd om de olie krachtig ter zijde heeft gestaan, ging Mossadeq dwarsbomen toen de positie van de Sjah in het gedrang kwam. Begin Juli was de ambtstermijn van Kashani ver streken. Bij een geheime stemming werd Kashani die zich herkiesbaar gesteld had verslagen en de aanhangers van Mossadeq kozen een nieuwe voorzitter. Maar de premier heeft zich ten slotte toch genoodzaakt gezien de Majlis te doen ontbinden, organiseerde een volksstemming, inmiddels heeft plaats gevonden. Een volksstemming waarbij hij een overweldigende steun verwierf voor zijn plan om het huidige parlement te laten heengaan. Maar het plebisciet was op wel zeer ondemocratische wijze georga niseerd. (Het deed denken aan de ver kiezingen in de Oost-Europese commu nistische staten). In de stemlokalen waren afzonder lijke stemhokjes aangebracht voor de voor- en tegenstanders en de biljetten waren van de namen der kiezers voor zien. Vrijdag hield Mossadeq een radio rede. waarin hij het Perzische volk cankte voor de hem gegeven steun. In deze toespraak ging hij hevig tekeer tegen bepaalde buitenlandse staatslieden die stemming maakten tegen de regering van Perzië. Mossadeq hoopte overigens dat „de eensgezindheid van de natie een in vrijheid' gekozen Majlis tot stand zou brengen, waardoor de oude glorie van het land weer hersteld zou worden." Pe natie van Darius en Cyrus gaat intussen een duistere toekomst tege moet. De communistische Tudeh-partii, die de recente maatregelen van de Siah heeft toegejuicht, speelt op de achter grond een grote rol. De Amerikaanse president heeft Mossadeq onlangs tegen de toenemende invloed van deze partij gewaarschuwd. Mossadeq is alleenheerser in Perzië. Hij heeft de macht in handen. Maar zai hij de economische nood waarin zijn land verkeert kunnen verlichten? In het be gin van dit jaar heeft hij de volksver tegenwoordiging verzocht hem volmach ten te geven om onderhandelingen te voeren met Engeland en Amerika over de oliekwestie. Maar toen deze mogend heden meu we voorstellen deden bleek Mossadeq niet in het minst bereid tot overleg. De olie-industrie werkt dan ook nog steeds niet. De kleine hoeveel heid olie die er geproduceerd wordt heeft geen betekenis voor de nationale economie. Het is al weer twee jaar ge leden dat de Perzische bedrijven van de Anglo-Iranian Oil Company genati onaliseerd werden. De maatregel heeft het land geen zegen gebracht. De el lende neemt, voortdurend toe. In Juni heeft Mossadeq Amerika financiële steun gevraagd, maar Eisenhower heeft geantwoord dat hij de Amerikanen niet kon vragen gelden beschikbaar te stel len voor een land dat over zulke rijke olie-bronnen beschikt. Als Mossadeq de sociale wantoestanden die door de Sjah naar vermogen waren bestreden niet krachtig aanpakt zullen de com munisten hun slag slaan. En achter de Tudeh-partii doemt de Sovjet-Unie op. De Sovjet-Unie. die een gemeenschap pelijke grens bezit met Perzië, heeft de laatste tijd veel belangstelling voor de manoeuvres van Mossadeq getoond. Het is deze week. in vergelijking met vorige week, belangrijk koeler. Er komen de laatste dagen wel flinke pe rioden van zonneschijn voor, maar door de Zuid-Westelijke winden zal de tem peratuur niet veel hoger oplopen dan tot 20 a 22 gr. Celsius. Zomers warm was het gisteren alleen nog in Zuid- Frankrijk. Vandaag beweegt zich een regenfront van Engeland over de Noord zee en zal in de namiddag en avond in een groot deel van ons land regen ver oorzaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1