Beroep op leger en bevolking om einde aan onveiligheid te maken Nieuwe dreigementen aan Nederland Nederlandse musici voor militaire bands in Canada Gestolen Franse resident-generaal van Marokko pleegt overleg in Parijs Tussen neus en lippen Niet zo lang VfRIGLEY Hongarije verleent gratie aan Edgar Sanders Auditie in Dierentuin te Den Haag Gevallen van typhus te Hengelo Gat 20 m. groter Ballonvaarders kopje onder Castella sterkt en verjongt Uw huid Istiqlal verantwoordelijk voor onlusten Minister verleent opdrachten aan Ned. componisten Op versoek van zijn echtgenote DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Soekarno op de onafhankelijkheidsdag Onthulling mgr. Nolens- en dr. Poels-standbeeld Flauwersinlaag Sedert de bevrijding 274.019 woningen Echte merkzeep voor 20 cent Thans in drie heerlijke soorten door A. Budington Kelland Geheime zender te Haren opgespoord De drie exploitanten in arrest Mr. R. Dobbelman ridder in Gregorius-orde De helicopterdienst op Maastricht Het Vrije Toneel in het nieuwe seizoen Man te Rotterdam verdronken Britse zakenman op weg naar Engeland Soekarno heeft Maandagochtend ter gelegenheid van de achtste herdenking der Proclamatie van de vrijheid op de trappen van het paleis te Djakarta een rede, ®e anderhalf uur duurde, tot het Indonesische volk gericht. Hij besloot met de •voorden: „Wij leven in de werkelijkheid, niet in een droom. In deze wereld is iedereen onderworpen aan een wet, die zegt: men moet eten om te leven, men 'a.1 de vruchten van zijn arbeid eten. Indien men niet werkt, zal men niet eten. uidien men niet eet zal men sterven." Soekarno richtte zich in zijn rede tot het Indonesische volk „van Sabang tot Merauke", de president deed een beroep °P het leger, de politie en de bevolking tot het uiterste samen te werken, teneinde een einde te maken aan de onveiligheid. „Als woorden niet helpen, laten het dan °nze geweren zijn, die vreesaanjagend zullen spreken". Soekarno noemde het Probleem van de veiligheid geen een voudige zaak. Hij wees in dit verband op het gebrek aan regeringsgezag. Hij zei, dat Indonesië niet alleen een morele ®n politieke crisis ondergaat, een crisis onder de civiele en militaire organen, die verantwoordelijk zijn voor de rust en orde, maar ook een crisis van het zegeringsgezag. Herinnerend aan de langdurige kabinetscrisis zei Soekarno, dat hij het parlement niet wenste te ont binden en dat hij zich niet wenst op te werpen als dictator. „Wij willen toegeven, dat de democratie in Indo nesië nog niet volmaakt is, maar wij zoeken dan ook nog naar een vorm voor de democratie, die past bij de Indonesische ziel". Kwel ons niet In het belang van de wereldvrede en Van de welvaart in de wereld noemde Soekarno drie zaken: ten eerste: „kwel ons niet, maar help ons bij het opbou wen van ons land en de maatschappij. Ten tweede: wij verlangen goede broe derlijke relaties aan te knopen en te handhaven met alle volkeren. Ten der de: wij vervolgen de strijd voor de vrij heid van die delen van het moederland, die nog niet vrij zijn en wij zullen steun verlenen aan alle andere landen, die voor hun vrijheid vechten". Als men deze drie zaken overbrengt op de arbeid Van Indonesië zelf, dan betekenen zij, aldus Soekarno, het volgende: „Re-orga- hisatie en een zo spoedig mogelijk her stel van de strijdkrachten tot hun eigen lijke taak, verhoging van de levensstan daard, het meer intensief werken aan de opbouw, een spoedige uitvoering van de algemene verkiezingen, het gezond taaken van de financiën, het vervangen Van de verhoudingen tussen Indonesië en Nederland door normale diplomatie ke verhoudingen, het meer aandacht be steden aan de zaak van West-Irian, het doen verdwijnen van de clausules in de R.T.C.-overeenkomsten, die tegen onze nationale belangen zijn". Soekarno besloot aldus: „Wij kunnen de historie niet ontlopen. Als de Neder landers zich tegen de historie willen verzetten, bijvoorbeeld door te weigeren hun koloniaal gezag over West-Irian te beëindigen, dan zal de dag komen niemand weet wanneer dat zij door de wagenwielen van de historie zullen worden overreden". Viering in Nederland Meer dan duizend in ons land woon achtige Indonesiërs hebben Maandag morgen met een bijeenkomst op „Bac- kershagen" de ambtswoning van de waarnemende Indonesische Hoge Com missaris in Wassenaar de proclamatie van de onafhankelijkheid van Indonesië op 17 Augustus 1945 herdacht. Over Nieuw-Guinea zei mr. Susanto, dat de Indonesische aanspraken op dat gebied „onze nationale claim" blijven, het geen ook blijkt uit het feit, dat iedere Indonesische regering deze eis als een van de eerste punten in haar programma opneemt. Over de Unie zei hij, dat ook de opheffing daarvan in het programma van elke Indonesische regering voor komt, omdat de Unie zich geen bestaans recht heeft kunnen verwerven. „De Uniegedachte leeft niet onder het volk van Indonesië", zo zei mr. Susanto. Des avonds was er een ontvangst in „Bac- kershagen." Maandagmiddag is met een rede van mr. Susanto de nieuwe behuizing van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag officieel in gebruik genomen. Het grootste deel van de diensten van het Hoge Commissariaat is thans onder gebracht in twee panden: het oude pa triciërshuis aan de Prinsessegracht nr. 21 en het moderne pand aan de Jan Evert- senstraat 1. Van het in totaal 429 man tellende personeel 66 Indonesiërs en 363 Nederlanders zijn thans bijna 200 ambtenaren in de nieuwe behuizing on dergebracht. (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede maal dit jaar be- staat er voor Nederlandse musici de ge- tegenheid dienst te nemen bij het Ca nadese leger als lid van een van de veertien militaire bands, die Canada er op na houdt. Enige tijd geleden ver scheen in de bladen een op roep en het gevolg hiervan was, dat 230 personen een sollicitatie instuurden. Reeds on middellijk vielen verscheidenen er af, omdat zij niet geschikt waren dienst te nemen in het Canadese leger. 140 mu- sïci ontvingen echter een oproep op een auditie in Den Haag te verschijnen. Maandag werd een begin met deze audities gemaakt. In de tuinzaal van de Haagse Die rentuin zaten enkele hoge Canadese officieren, die de Nederlandse musici, die uit alle streken van ons land kwa men, ontvingen. Waren de administra tieve formaliteiten vervuld, dan kon het instrument uit het foudraal worden gehaald en in een klein kamertje', naast de tuinzaal, dat gemeenlijk dienst doet als garderobe, moest dan de proef Worden afgelegd. Hier zat major M. Scott, inspector of music of the Army Head Quarters, die de candidaten zou testen. Een half uur voor iedere candi- daat was uitgetrokken. Sommigen wa ren echter al met een kwartier klaar. Maar dit kon twee dingen betekenen: of het spel was zo goed, dat de ma- loor niet lang behoefde te twijfelen, of de kwaliteit was zo beneden peil, dat een langdurige auditie toch geen *in had. Zestig musici kan het Canadese le ger gebruiken. Er zijn in Canada veer tien militaire bands, waarvan er slechts res op volle sterkte zijn (55 man), de Overige kunnen echter best wat aan- vulling hebben. Als de sollicitanten borden aangenomen (waarvoor zij een speciale toestemming krijgen, om in een vreemde krijgsmacht dienst te ne- hien), dan kunnen zij een contract te kenen voor drie of zes jaar. Hierna «Unnen zij dit contract verlengen, ont slag nemen, in Canada blijven, of te rugkeren naar Nederland. Deze terug reis zullen zij dan echter zelf moeten bekostigen. De overtocht bij plaatsing voor de musicus zelf en voor zijn ge- rin wordt door de Canadese regering betaald. Het salaris, dat de persoon in Kwestie ontvangt, is zeer goed Onge- buwden ontvangen ongeveer f '520 per maand, het maximum voor gehuwden *bet bijvoorbeeld twee kinderen be- pjjagt f 1000.per maand. Hier staat chter tegenover, dat de huishuur in canada zeer hoog is. dt, T?rt*en hagen lang zal de auditie in in Haagse Dierentuin duren. Het ligt de bedoeling begin November de jusici, die zijn aangenomen, naar Ca- 8,,ha te laten vertrekken. Direct na de itie wordt gezegd, of men in aan- Het door de Maastrichtse beeldhou- bgBij Charles Vos vervaardigde stand- 3 nYan mgr- dr- Nolens zal Zaterdag gehk in het Klein park te Venlo, Woi-rf estad van ®gr. Nolens, plechtig "jV ®n onthuld. De voorzitter van de den* Hamer, dr. Kortenhorst, zal tij de f,;. enthullingsplechtigheid een re- lo's tsPreken Het standbeeld van Ven- ttiiri/i gr°te staatsfiguur wordt geplaatst Mar vr in het Hlein Park nabij het Jgr. Nolensplein. rneA bhthulling van het dr. Poelsmonu- Wer daaraan de Venrayse beeldhou- taats+p I* van Dongen momenteel de SentoLu and legt> rs vastgesteld op 13 het De plechtige onthulling van ®an rf bument rn een nieuw plantsoen over Hofstraat te Venray, juist tegen- SchieJ! geboortehuis van dr. Poels, ge- LimKT, op de dan te Venray te houden züliP"lgSe Credo Pugno-dag. Hierbij bissrvL°'m" mgr- dr- J- H- C- Lemmens, ■HoubenP v?,n Roermond, en mr. dr. F. Commissaris in de provincie burg, aanwezig zijn. merking komt of niet, zodat de candi daten niet lang in twijfel behoeven te verkeren. Ook in het United Kingdom houdt het Canadese leger dergelijke audities. De belangstelling hier blijkt echter uiterst miniem te zijn. In ons land boe ken de Canadezen meer succes, getuige wel het groot aantal personen, dat Maandagmiddag in de Dierentuin zat te wachten. Leden van dorpsharmo nieën waren er, maar ook musici uit dansorkesten. Uit dit gemêleerde ge zelschap zal keus moeten worden ge maakt wie over enige maanden als sergeant van het Canadese leger naar het nieuwe vaderland zal vertrekken. Met het doorknippen van een rood en wit lint heeft de echtgenote van de waarnemende Indonesische Hoge Com missaris, mevrouw Susanto, Zondag avond een nieuw tehuis voor in ons land studerende Indonesiërs aan de Van Boetzelaerlaan 2 in Den Haag officieel in gebruik gesteld. Met een korte toe spraak droeg daarna mr. Susanto het tehuis aan de studenten over. In het R. K. ziekenhuis te Hengelo worden op het ogenblik twaalf jongens verpleegd, die tijdens een vacantietrip typhus hebben opgelopen De gevallen zijn niet van ernstige aard en gevaar voor een epidemie is nagenoeg uitge sloten. De patiënten maken deel uit van een groep van de Katholieke Arbeidersjeugd beweging, die per boot een tocht naar Limburg heeft gemaakt en daarbij ook het buitenland bezocht heeft. Waarschijn, lijk hebben de jongens daar iets gege ten, waardoor zij besmet zijn geworden. Het gat dat onlangs is geslagen in de zeedijk bij de Flauwersinlaag is in de nacht van Zaterdag op Zondag tenge volge van het slechte weer ongeveer 20 meter groter geworden. De er achter liggende inlaagdijk heeft gelukkig geen verdere schade opgelopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze 'dijk zo te versterken, dat hij voorlopig als zeewering kan dienen. Zodra men zover is, wat naar men hoopt over ongeveer drie weken zal zijn, zal een begin wor den gemaakt met het dichten van het gat in de zeedijk. Berichtten wij gisteren, dat de Duitse ballon „Nowea", die Zondag in Tegelen is opgestegen, een vrij moeilijke landing heeft gemaakt, thans vernemen wij, dat de ballon aanvankelijk in de Lek ter hoogte van Bergambacht terecht kwam. De ballonvaarders, de heren Götze en Lohmann, gingen hierbij kopje onder. De ballon steeg weer op, maar nogmaals kwam hij tweemaal in de rivier. Daar na sloeg de mand tegen de palen van een electrische leiding. De ballon maakte een sltepvaart door enkele bo men en telefoonleidingen en kwam te gen de nacht neer in een weiland. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 23.045 woningen gebouwd, waarin begrepen zijn 904 duplexwoningen, zo dat in deze periode voor 23.949 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. In dezelfde periode van het vorig jaar kwamen 24.100 woningen gereed, waar van 968 als duplexwoning werden ge bouwd. Gerekend tot en met Juni 1953 werden sedert de bevrijding 274.019 woningen gebouwd, waarvan er 13.887 als duplex woning zijn ingericht, zodat voor 287.906 gezinnen nieuwe woonruimte beschik baar is gekomen. Advertentie Wanneer U voor bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan vooral de heerlijke, onver pakte Bloemenzeep. Want de geurige Castella Bloemenzeep, in vier delicate tinten, kost immers slechts20 cent per stuk. Castella maakt het thans IEDERE vrouw mogelijk haar huid jong en gaaf te houden, dank zij de heilzame werking Ze begaf zich naar de Linnengoedafde ling. Mijnheer Newsome bevond zich aan het verste uiteinde en Sherry kon geen excuses bedenken om via een om- weggetje langs hem heen te lopen. Daar om trippelde ze naar het kantoor van Portman. Portman was in het vertrek van zijn secretaresse en praatte met Jenkins, de afdelingschef. „Ik hoorde het gisteren," zei Portman tegen Jenkins. Watson, van Marmont in Philadelphia, was op bezoek Hij ver telde het me." „Iedereen die in het vak zit heeft na tuurlijk van Prossers tafellakens ge hoord. Een mooi zaakje." „Dat winkeltje van Remsen ginds is een goudmijn. Hij is twee keer voor die tafellakens naar België geweest. De eer ste keer voor de prijzen en de patronen, en de tweede keer om de koop te slui ten. De oude mevrouw Prosser wilde tot negenhonderd dollar per el betalen. Die twee tafellakens kwamen op meer dan dertigduizend." „Dat moet nogal wat geweest zijn," zei Jenkins. „Stel je voor dat je soep morst op een tafellaken van dertigdui zend dollar!" „Remsen heeft ze tentoongesteld voor dat hij ze afleverde," zei Portman. „Ze verdwenen gewoonweg mysterieus. Avonds waren ze er nog, en de vol- van de drie soorten Castella toiletzeep. Geniet ook op warme zomerdagen eens een keertje extra van het geurige Castella-schuim, dat Uw gelaatshuid versterkt en Uw frisse teint beschermt. Heeft Uw huid veel schuim nodig, neem dan de Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van de klassieke Castellazeep, dan neemt U natuurlijk Castella Schoon- heidszeep (32 cent). Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod! Wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte merkzeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloe menzeep (20 cent) met de zachte tinten en frisse rozengeur. Let er op, dat het merk Castella in de zeep gestempeld is, dan kunt U nooit een imitatie ontvangen. gende ochtend waren ze verdwenen." „Dat trucje van Maison Versailles is om te zoenen," zei Jenkins. Portman ging op de lessenaar zitten. „Wat voor truc?" „Ik zie het zo," zei Jenkins, „dat Mai son Versailles een verkoopster naar be paalde geselecteerde personen stuurt. Ze verkoopt daar bijvoorbeeld een do zijn gemonogrammeerde zakdoeken of een stel vingerdoekjes. Zowat een maand later rijdt er dan een vrachtwagen voor, die een zending fijn linnengoed ter waarde van tien of vijftienduizend: dol lar aflevert. Vergezeld van een getekend bestelformulier voor het hele zaakje. Natuurlijk de een of andere hokus-po- kus met het bestelformulier." Portman floot. „Ze zoeken hun mensen zorgvuldig uit. Meestal personen die erg in de pu blieke belangstelling staan. Het soort dat denkt dat hun naam geen rumoer verdragen kan. Of families waarin juist iemand gestorven is, die dus niet ont kennen kan. De spullen die ze afleve ren zijn eerste klas, werkelijk prima. De pryzen natuurlijk duizelingwekkend. Het is een reuze truc. Alle linnenwin kels in de stad staan op hun kop." „Vanzelf," zei Portman. „Zo'n stel letje oplichters moest natuurlijk uitge rangeerd wordenGoeiemorgen, juf frouw Madigan." Hij liet Jenkins ver trekken, opende de deur naar zijn privé- kantoor, en liet Sherry voorgaan. Ze trad binnen en bleef wachten tot hij de deur zou sluiten, wat hij niet deed. Nu ze vlak bij hem was en hem goed kon zien, kwam ze toch wel onder de indruk. Hij was rijzig, breedgeschouderd, en droeg een onberispelijk costuum. Misschien zelfs een tikje te onberispe lijk. Zijn stem klonk aangenaam, maar zijn uitspraak een ietsje gemaakt. Hij nam haar langzaam van top tot teen op. De Pasja's en Kaids van Marokko hebben na een bespreking, die meer dan vier uren duurde, Beharafa tot „Iman" uitgeroepenDe leiders van deze omwente ling in Marokko zijn Hadj Thami El Glaoei, Pasja van Marrakesj en de sjerief El Katani. De foto toont de Pasja van Marrakesj (rechts), de sjerief El Katani en Kaid Hadj Mohammed, leider van Marchand, tijdens een diner, dat werd gegeven ten huize van Hadj Mohammed (links). (Van onze correspondent) De geheime zender „Mona Lisa" is tot zwijgen gebracht. Drie personen werden gearresteerd en de zender werd in beslag genomen. De omroeper in de studio, een kippenhok in Haren, achter een villa aan de Lutsborgsweg, had juist aangekondigd, dat het laatste nummer van het programma „Wien bleibt Wien" zou zijn, toen de Rijks politie van Slochteren, de gemeente politie van Hoogezand-Sappemeer en een ambtenaar van de P.T.T. een inval deden. De plaats was ontdekt door een nauwkeurige kruispeiling. Toen de po litiemannen naderden, namen de zendamateurs de benen, het apparaat, zo goed en zo kwaad als dat gaat, mee torsend. De zender werd in een sloot gegooid. De daders werden gepakt. Het waren K. B. en P. P., uit Hoogezand- Sappemeer, en H. L., uit Slochteren. De exploitanten werden in Haren in ver zekerde bewaring gesteld. Bij de laatste uitzendingen was „Mona Lisa" enige malen te koop aangeboden. Deze ver wisseling van eigenaar hadden de ex ploitanten echter niet voorzien. En voordelig was het evenmin Generaal Guillaume, resident-gene raal van Marokko, is gisteravond in Parijs aangekomen, waar hij thans be sprekingen voert met de Franse rege ring over de binnenlandse moeilijkhe den in Marokko. Hij verklaarde bij aan komst dat de nationalistische beweging, de „Istiqlal", verantwoordelijk is voor de in verscheidene steden, en in het bij zonder in Marrakesj en Casablanca, ver oorzaakte ongeregeldheden. Bij zijn ver trek uit Marokko was het weer rustig. Honderden politiemannen bewaken thans de Europese wijk van Casablanca. De sultan van Marokko heeft de ge lovigen opgeroepen rustig te blijven. Hij betretirde de bloedige incidenten van het afgelopen weekeinde. De stamhoof den, die de Pasja van Marrakesj steunen tegen de Sultan, hebben in een open brief aan generaal Guillaume geprotes teerd tegen de onlusten, in het bijzon der te Oejda (Oost-Marokko), waar vol gens berichten twintig personen om het leven zijn gekomen. El Glawi, de Pasja van Marrakesj, heeft vandaag gedreigd zich tegen de Fransen te zullen keren, tenzij deze een krach tiger houding tegenover El Glawi's bittere vijand, de Sultan van Marokko, aannemen. Franse woordvoerders in Marokko noemen het dreigement van de Pasja „ernstig en verontrustend". In een te Casablanca verschijnend blad oefent El Glawi scherpe critiek uit op de Fransen, omdat deze „uit achteloos heid" hebben toegestaan, dat de Sultan een verklaring heeft gepubliceerd, welke volgens El Glawi „de uitroeping van de heilige oorlog tegen Franrijk" is. De Pasja, die vele volgelingen heeft onder de Berbers, betoogde: „Het volk van Ma. rokko heeft gesproken. Het erkent de Sultan niet langer". De Pasja waarschuwde de Fransen, dat als zij niet krachtig genoeg tegen de Sultan zouden optreden en een eind zou den maken aan het bloedvergieten, „er voor Frankrijk niet langer plaats zou zijn in Marokko". „Wat ik zeg, is ernstig, zeer ernstig", aldus de Pasja. Als Frank rijk niet streng genoeg is, voegde hij er aan toe, kunnen de Berbers „morgen aan de dag vijanden van Frankrijk zijn". De Berberstammen schijnen gereed te staan om tegen de Sultan op te trekken, zodra El Glawi daartoe opdracht geeft. „Het enige wat hun in de weg staat, zijn de troepen van de Franse Unie", aldus woordvoerders. „Als Glawi besluit tegen de Sultan op te trekken, is het uiterst twijfelachtig of de Fransen zich tegen hun beste vriend in Marokko zullen ver zetten en bovendien zijn vrijwel alle niet-Franse soldaten in het leger van de Franse Unie in Marokko Berbers, die uit de bergen van Glawi's grondgebied komen". De vertegenwoordiger van de Marok kaanse onafhankelijkheidspartij in New York heeft op een persconferentie ver klaard, dat de toestand in Marokko „zo veel slechter" was geworden, dat zijn partij de groep Arabische en Aziatische landen bij de V.N. zou verzoeken in de Veiligheidsraad om maatregelen te vra gen. Ook zou zijn organisatie de V.S. om tussenkomst verzoeken in het hui dige conflict tussen „Franse kolonialis ten en de Sultan". Zonderling sterfgeval De Italiaan Mario Mar- chetti in Spoleto deed zijn mond open om een hap brood te nemen. Een voorbijkomende bij vloog zijn mond binnen en stak hem in de keel. Binnen een paar minuten over leed Mario Marchetti ten gevolge van verstikking. Blanke Roodhuiden Een missionaris, Pater Ricardo, heeft in het Bra ziliaanse oerwoud een primitieve Indianenstam met blauwe ogen en ro ze wangen aangetroffen. De stam woont in het ge bied van de Rio Mucajai en wordt de Pausiani ge noemd. Ter verbetering van de preek. Een aantal Deense domi nees heeft gezamenlijk een wire-recorder aan geschaft, die zij onder elkaar laten rondgaan. Het apparaat wordt Zon dags in de kerk opge steld en na de dienst kunnen de predikanten thuis in hun eigen ka mer zichzelf horen pre ken (en vermoedelijk ook de gemeente horen stom melen, niezen, hoesten en soms misschien snurken en geeuwen). Dominee H. S. Barris, van wie dit initiatief is uitgegaan, zegt door de wire-recor- der een duidelijk beeld te krijgen van de fouten, die hij maakt, en zodoen de te leren deze te ver beteren. Het apparaat ont hult onbarmhartig of men staat te hakkelen of te galmen. De BBC in Londen laat predikanten, die voor de radio spreken, van te voren door deskundigen testen, eveneens met een wire-recorder. Zelfs wan neer een preek uit de eigen kerk van een pre dikant wordt uitgezon den, blijkt de aanwezig heid van de microfoon de predikant merkbaar te beïnvloeden. Enige ken nis van de „techniek" kan deze nervositeit verminderen. sterk Brand in bad In het oude zwembas sin van Bergamo in Ita lië brak plotseling brand in hei water uit. Het bleek, dat uit een lekke pijpleiding benzine in het vjater was gesijpeld, die door een achteloos weg geworpen lucifer vlam had gevat. Zeven zwem mers moesten met verbrande zwembroeken vluchten en hun brand wonden en blaren in het ziekenhuis laten behan delen, Nu komt het, dacht Sherry. Maar het kwam niet. „Juffrouw Madigan," zei hij, „uw tekst beviel mij. Ik heb mevrouw Brix ton voorgesteld u de tekst voor mijn volgende occasion te laten schrijven." „Dank u," zei Sherry effen. „Terry handdoeken," zei Portman. „Wat weet u van Terry handdoeken?" „Practisch niets," antwoordde zij. „Ik heb een partijtje bij een fabriek in het Zuiden weten te bemachtigen, drieduizend dozijnGaat u zitten. U wilt natuurlijk het een en ander weten over de voorgeschiedenis en de fabricage en zo." „Precies," zei Sherry. „In het Metropolitan Museum," zei hij, „bevinden zich enkele uitstekend be waard gebleven staaltjes Terry stof van vierduizend jaar terug. Het woord ..ter ry" is afgeleid van t i r e r, dat trekken betekent. De eerste machinaal in Enge land Vervaardigde Terry handdoeken dateren van omstreeks 1848. Die Engel se Terry handdoeken gingen er bij het publiek niet in. en daarom stuurde men ze naar Turkije, vanwaar men ze op nieuw importeerde en als Turks fabri kaat aandiende. En ze werden grif ver kocht." ,De handel werkt overal met trucjes," zei Sherry. Portman glimlachte koel. „Precies. In Amerika gaf men tot 1917 de voorkeur aan gewone handdoeken. Maar doordat het leger die nodig had, verdwenen ze van de markt- De mensen hadden dus de keus tussen Terry handdoeken en niets, en zodoende leerden zij ze waarderen om hun zachtheid en groter absorptie vermogen." „Wat is het verschil tussen een gewo ne en een Terry handdoek?" vroeg Sherry. „Gewone handdoeken worden op nor male wijze met schering- en inslagdraad geweven. Maar bij Terrystof komt er een derde draad aan te pas, die tijdens het weven tot lussen gevormd wordt. Daar komt het zo ongeveer op neer." „En vertelt u nu eens iets over uw Verkoopstunt," stelde zij voor. Hij sprak twintig minuten lang met. veel kennis van zaken, en gaf haar op beknopte wijze alle nodige inlichtingen, op dezelfde manier als hij straks op de ochtend.van de verkoop zou doen voor de hele verkoopstaf. „Met zesendertigduizend handdoeken kun je heel wat gezichten afdrogen," merkte Sherry op. „Ik wil een originele reclame." zei hij. „U schijnt er gevoel voor te hebben. Wanneer kunt u me de tekst laten zien?" „Over een paar dagen." „Goed. Als u nog vragen mocht heb ben Hij voltooide de zin niet. „Soms," zei hij, „kan ik veel helderder denken in een andere omgeving dan de winkel. Misschien is het met u ook wel zo. In een gezelliger milieu bedoel ik." „Wat buitengewoon merkwaardig!" antwoordde zij. „Ik kan juist veel beter denken als ik achter mijn lessenaar zit." „Dat dacht ik vroeger ook. Maar ik heb ondervonden dat je gedachten veel beter loskomen bij een gedekte tafel." Hij lachte een tamelijk innemende glim lach. „Mischien zou het u ook wel be vallen. Ik kan erg gezellig babbelen „Over Terrystof?" „Over verschillende onderwerpen," zei hij. „En dan heb je natuurlijk de schuwburg nog-" (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) Tijdens de viering van het zilveren jubileum van mr. R. Dobbelman als president-directeur van de n.v. Dobbel- man's Zeeepfabrieken te Nijmegen is, zoals reeds bericht, mededeling gedaan dat aan de fabriek het praedicaat „.ko ninklijke" is verleend. Mededeling hier van werd gedaan door prof. mr. C. P- M. Romme, die in de middaguren in een lange rij van sprekers een desbetreffend telegram voorlas van de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C- G. C. Quarles van Ufford-. De viering vond plaats in de feeste lijk versierde inpakhal van de fabriek waar het gehele personeel en vele ge nodigden, tezamen 500 personen, aanwe zig waren. Het woord werd hier aller eerst gevoerd door de heer A. Dobbel man, die er op wees dat alles wat in de afgelopen periode tot stand is geko men, mogelijk werd gemaakt dank zij de nieuwe samenwerking die deDobbel- man-gemeenschap ontplooit De 220 jaar oude fabriek wordt nu bijna een eeuw door de familie Dobbelman ge leid. Tijdens een avondfeest ten huize van mr. R. Dobbelman, waar het zilveren feest door de familie, commissarissen en aandeelhouders werd gevierd kwam de voorzitter van de Katholieke Werkge versvereniging, de heer van Heyst, voor een nieuwe verrassing zorgen. Als waar dering voor het vele werk dat mr. Dob belman als bestuurslid voor de vereni ging heeft gedaan werd hij vereerd met de Gregorius-orde. De fabriek telde nog een andere jubi laris en wel de nestor van het vertegen woordigerscorps, de heer J. Verbruggen uit Amsterdam, die de zeepfabriek veer tig jaren heeft gediend. Hij werd in de ochtenduren in de bloemetjes gezet. Zondagmorgen werd in de Dodden- daal-kerk een H. Mis van dankbaarheid gecelebreerd. De minister van Verkeer en Water staat heeft vergunning verleend aan de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sa bena" tot het met hefschroefvliegtuigen uitoefenen van een luchtdienst Brussel LuikMaastrichtKeulenBonn vice versa. Pietje's weloverwogen aan dacht werd in de tram voortdurend getrokken naar een tegenover hem gepos teerde heer, die vol bemin nelijkheid, maar onmisken baar loenste. Zijn interesse voor die geringe afwijking was dermate intensief, dat zij zijn moeder voortdurend verontrustte. En zij trachtte het kereltje dan ook het spreken te beletten door hem een fikse zuurbal in de mond te duwen. Hetgeen niet belette dat Pietje, al sabbelend, zijn ogen met devote be langstelling op het gelaat van zijn overbuurman gericht blééf houden. Ook al trachtte zijn mama krampachtig zijn aandacht te verschuiven naar de mooie auto's buiten. Maar het knaapje zweeg. Bij de volgende halte trok zijn moeder hem haastiglijk naar de uitgang. Op dat moment schalde zijn van bewonde ring opgewonde stemmetje door de tram; „Mijn vriendje kan het ook; maar niet zo lang". De minister van O.K. en W. heeft een aantal opdrachten verleend aan Neder landse componisten. Het betreft Sem Dresden voor het componeren van een werk voor koor en orkest, eventueel met een of meer solostemmen. Hans Henkemans voor een pianoconcert. Leon Orthel voor een werk voor normaal De- zet symphonie-orkest. Gerard Boedijn voor een werk, uitvoerbaar zowel voor een harmonie- als een fanfarecorps. Mr. Guillaume Landré en Herman Strategier voor een werk voor vrouwenkoor met eenvoudige begeleiding van piano, orgel of strijkorkest. Jaap Geraedts, een werk voor vrouwenkoor a cappella. Henk Stam, een werk voor viool en piano. Prof. Hendrik Andriessen, dr. Anth. van der Horst, Albert de Klerk en Louis Toebosch voor een werk voor orgel. Het Vrije Toneel zal in het komend seizoen als volgt zijn samengesteld: di recteur Anton Ruys, artistieke leiding: Bob de Lange; de dames: Ann Hase- kamp, Sara Heyblom, Nell Koppen, Hen- ny Orri en Marianne van Waveren en de heren: Wim van den Brink, Ton van Duinhoven, Ben Hulsman, Eric van Ingen, Bob de Lange, Anton Ruys en Willy Ruys. Gedurende de maand September zal nog een tournée worden gemaakt met „Engelen zonder vleugels" en „Daar moet je 'n vrouw voor zijn". Op 1 October zal het nieuwe seizoen worden geopend in het Centraal Thea ter te Amsterdam met „Hobson's Choice" een Engels blijspel van Harold Brighou- se, dat binnenkort in Engeland zal wor den verfilmd. Voor dit stuk zijn nog ex tra geëngageerd John Soer en Peter Holland. Op het repertoire staan voorts „Es capade", een Engels blijspel van Roger Macdougall, „Le médecin malgré lui" van Molière en „Le Cocotier", een Frans blijspel van Jean Guitton. Bij Wilton Fijenoord te Schiedam is de 36-jarige classificeerder W. A. Rood- bol uit Rotterdam van een in reparatie zijnd schip te water geraakt. Hij heeft zich geruime tijd aan een ducdalf kun nen vastklemmen, maar toen hulp kwam opdagen bleek hij onder water verdwe nen te zijn. Zijn stoffelijk overschot is later opgehaald. Advertentie De Hongaarse regering heeft Edgar Sanders, de Britse zakenman die drie en een half jaar geleden in Hongarije tot dertien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage, gratie verleend. Radio-Boedapest heeft meegedeeld dat Sanders reeds is vrijgelaten en uit Hongarije is gewezen. Tot nu toe is men in Britse kringen nog niet op de hoogte van de huidige verblijfplaats van Sanders. Men neemt aan dat hij reeds onderweg is naar En geland. Het presidium dat In volksdemo- cratische landen de functie van presi dent vervult van Hongarije heeft een petitie ontvangen van mevrouw Sanders, waarin zij om clementie vroeg voor haar echtgenoot. Zij wees daarbij op haar slechte gezondheidstoestand en op het belang van de vrijlating voor hun kin deren, aldus is in een Hongaars commu niqué meegedeeld. Twaalf dagen geleden werd me vrouw Sanders ontvangen door de Hongaarse ambassadeur in Londen, Imre Horvath. Hij deelde haar mede dat hij bereid was een brief mee te nemen naar Boedapest vpor president Istvan Dobi. De ambassadeur ver klaarde bij die gelegenheid dat Dobi de enige was in Hongarije die het recht had Sanders in vrijheid te stel len. Op 11 Augustus vertrok de am bassadeur uit Londen. De 49-jarige Sanders, vertegenwoor diger in Hongarije van de „Standard Electric Company", werd indertijd gelijk EDGAR SANDERS veroordeeld met een Amerikaanse col lega, Robert Vogeler, aan wie twee jaar geleden gratie is verleend. In Februari van dit jaar maakte het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend, dat Hongarije had aange boden Sanders vrij te laten in ruil voor Lie Ten Taj alias Lie Meng, een 25- jarige guerilla-leidster, die in Malakka ter dood veroordeeld was, doch premier Churchill verklaarde in het Lagerhuis, dat dit aanbod niet kon worden aan vaard. Radio-Boedapest heeft tevens bekend gemaakt, dat ook aan Vincenzo Sciotti, een Italiaan, die in 1951 werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan spionnage, gratie is verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3