Concerten voor eigen risico nauwelijks meer lonend Katholiek Thuisfront heeft nog tienduizend collectanten nodig Nieuwe mogelijkheden inlandse tabaksteelt voor Delft bestond reeds in de tweede eeuw S^alïSs-"--tts.55 f SCHEEPVAARTBER1CHTEN r Bedrijfsconcerten vormen nieuw publiek Meer dekens naar Griekenland Industrie oordeelt gunstig over Wageningse Virginiasigaret Belangrijke opgravingen in de oude stad Wij luisteren naar' RAPPORT OVER HET ORKESTWEZEN Brabants Orkest ideaal model voor orkestspreiding Man en twee kinderen verdronken Romeinse afvalplaats gevonden ""N J Incident met Duitse autobus Minister Suurhoff naar Canada Prijzen voedergranen Namen voor 27 nieuwe marineschepen heemstede. Koninklijke familie naar Olymp. Stadion Echtpaar in gas gestikt EUROPA-EXPRESS ENIGE HUISKNECHTEN WONING öINSD'AG 18 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Gasverstikking te Rotterdam Onder mestkar gedood Notaris te Goes Koor uit Wales naar Nederland Reisleider aangehouden Jubilerende geestelijken onderscheiden Dode bij verkeersongeval MARKTBERICHTEN Vergoeding van integrale kostprijs Zomeravond-voetbal Haarlemse Cricketbond WATERPOLO Examen-zwemmen met demonstraties SOFTBALL HET VERTREK VAN KAPELAAN P. RIEP ZANDVOORT „Van Juliana tot Juliana" Kamphuis in gebruik genomen Auto-sprints Bij Aalsmeers bloemencorso HET BETERE GENRE Voor onderstaande autocarreizen zijn nog plaatsen beschikbaar: Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castrieum oliestookinstallaii0 Jn de serie cultureel-sociologische rapporten Tan het Prins Bemhard-fonds, die de laatste tjjd in snel tempo het licht zien, is thans dat over „het orkest wezen in Nederland" verschenen. Het onderzoek is wederom opgedragen ge weest aan het Instituut voor sociaal onderzoek van het Nederlandse volk; het heeft zich gericht op de vraag, in hoeverre de orkesten het publiek in al zijn geledingen bereiken, hoe de financiële structuur van de orkesten er uit ziet en hoe hun onderlinge taakverdeling is geregeld. Voorlopig volstaan wij met een overzicht van de conclusies; naderhand zal er wellicht gelegenheid zijn op een en ander nader in te gaan. Wanneer men let op de actuele of po tentiële belangstelling zou het aantal concerten uit te breiden zijn. De tekor ten, waarmede de orkesten meestal te kampen hebben, verzetten zich daar evenwel tegen. Concerten voor eigen ri sico kunnen nauwelijks meer lonend zijn. Daartoe wordt voor volks-, bedrijfs- en jeugdconcerten de toegangsprijs te laag gehouden, terwijl de abonnements concerten veelal onvoldoende publiek trekken, evenals de concerten voor eigen risico buiten de standplaats gegeven. Voor uitkoopconcerten is de belangstel ling wel groter dan bij die voor eigen risico, maar de opbrengst ervan dekt ook niet voldoende de kosten. Voor zang koren wordt het steeds moeilijker het voor een begeleiding benodigde geld op te brengen. Er zijn enkele plaatsen, waar het aan tal concerten groter zou kunnen zijn: o.a. Hilversum, Den Helder, Aalsmeer, Middelburg, Vlissingen, Amersfoort, Zwolle. Enschede, Leeuwarden, Heeren veen, Venlo, Weert. Valkenburg, Eind hoven. Een ruwe schatting leert, dat de uitbreiding van het aantal concerten in die plaatsen minimaal ongeveer twintig concerten per jaar zou bedragen. Men kan nu aldus het rapport het standpunt huldigen, dat de orkes ten zich uitsluitend zouden moeten bepalen tot een betere en intensievere exploitatie van deze plaatsen en daar mee trachten hun tekorten zoveel mo gelijk weg te werken De culturele de centralisatie zouden zij dan moeten overlaten aan dilettantenconcerten. Deze opvatting wordt in departemen tale kringen wel vernomen. Verschillende orkesten echter hebben het devies cultuurspreiding in hun vaan del geschreven in het bijzonder de drie jongste willen daaraan hun be- bestaansrecht ontlenen en deze leuze vindt in wijder kring gehoor. Het is echter wel zaak, dat deze opvatting ook leeft in het gebied, waar men deze spreiding wil brengen. Zowel financieel als organisatorisch heeft men namelijk de volledige medewerking van overheid en bevolking nodig. Waar een goede or ganisatie ontbreekt zal het publiek niet in groten getale opkomen. De plaatse lijke of provinciale overheid dient het belang van deze pogingen in materiële zin te waarderen, daar zij zonder sub sidie niet denkbaar zijn. Deze belang stelling mag men vooral verwachten in streken met sterk regionaal besef, als b v. Friesland en Brabant. Noord-Brabant mag in dit opzicht wel als ideaal model gelden. De subsidies van provincie en grote gemeenten zijn Nationaal Katholiek Thuisfront heeft ren en scooters, die op Zondag 23 voor zijn soldaatjes reeds de beschikking over 20.000 collectanten, doch nog 10.000 zijn er nodig om de straatcollecte van Zaterdag 22 Augustus en de collecte na de H.H. Missen op Zondag 23 Augustus tot een succes te maken. Degenen, die zich hiervoor beschikbaar willen stel len, kunnen zich liefst zo spoedig mogelijk wenden tot Nationaal Ka tholiek Thuisfront, Gedempte Burgwal 14, te Den Haag, tel. 11.41.11 of tot de plaatselijke afdeling van Katholiek Thuisfront. Om elk stagnering in de actie te voor komen mobiliseert Katholiek Thuisfront eveneens een leger van 2000 Katholiek Thuisfront-vrienden met auto's, moto- De 1800 dekens, die nog resteerden van het geschenk dat het Nederlandse Rode Kruis voor de eerste leniging van de nood onder de slachtoffers van de aard beving in Griekenland ter beschikking heeft gesteld, zullen, met 1600 kg kin dervoeding, met de „Jupiter'' van de K.N.S..M worden verscheept. Dit schip vertrekt Donderdag uit Amsterdam. Het zal de goederen in de Griekse haven Piraeus lossen. Het Nederlandse Rode Kruis zal in de huidige phase van eerste hulpverle ning nog slechts goederen of medica menten zenden waarom wordt gevraagd. Men wil voorkomen, dat zich in Grie kenland voorraden ophopen, die boven directe behoefte uitgaan. Zoals bekend kunnen bijdragen gestort worden op gironummer 777 van het Rode Kruis voor de hulpverlening aan Griekenland. Het Rode Kruis zal thans afwachten, wat de Liga van Rode Kruis Verenigingen in overeenstemming met de wensen van de Griekse regering aan het Nederlandse Rode Kruis verzoekt. In de ouderlijke woning te Rotterdam is Zaterdagnacht de 17-jarige Lijntje Ketting door gasverstikking om het le ven gekomen. Zij sliep op een zolder kamertje dat door middel van een trap gat in open verbinding stond met de keuken. Daar stond een pan op het gas stel, maar het gas stroomde uit een barst in de gasslang. Daar het venster vanwege het onweer gesloten was heeft de zolderkamer zich met gas gevuld, met het gemelde gevolg. Op het gedeelte van de Dammersweg tussen Westlaan en Slaperdijk te Sant poort is Maandagmiddag de 60-jarige boerenarbeider W. J. van Schie uit Haar lem door een mestkar overreden en ge dood. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes, de heer M. E. J. F. van Dissel, candidaat-notaris wonende te Goes, in de plaats van wij len de heer E. C. van Dissel. Augustus paraat zullen moeten staan om als koeriers op te treden bij het aan vullen of afhalen van de voorraden soldaatjes. Degenen, die hieraan hun Zondagochtend willen besteden, moeten zich per omgaande opgeven bij het hierbovengenoemde adres. Veertig cen trale posten zorgen verder voor het contact. Bij duizenden tegelijk verlaten op het ogenblik de soldaatjes het hoofd kwartier te Den Haag. Nog slechts twee of drie dagen en de gehele voorraad is verspreid over de afdelingen van Ka tholiek Thuisfront en de andere con tactadressen in de ruim 1400 parochies, die Nederland telt, waar de verpleeg sters van de E.H.B.Ó. reeds op hen wach ten. Voor de centrale regeling van de ge hele collecte heeft het Hoofdkwartier van Katholiek Thuisfront speciale maat regelen genomen. Een staf van vrijwil iigers en vrijwilligsters wordt inge schakeld om de resultaten bij te houden en te controleren. Drie extra-telefoon lijnen zorgen voor voortdurend contact met de centrale posten voor 12 jaar gegarandeerd. Concertsprei ding vindt plaats op een schaal als ner gens elders, de prijzen van verhuringen zijn vastgesteld op een zeer laag niveau. In Friesland' heeft de belangstelling zich nog niet omgezet in daadwerkelijke steun aan het orkest en in Twente vindt het werk van het Overijssels Philhar- monisch Orkest wel weerklank, maar de belangstelling leeft niet in geheel Over ijssel in dezelfde mate, gezien de weige ring van subsidie door Zwolle en Kam pen. Wot de verticale concertspreiding be treft merkt het rapport op, dat de zo grote bevolkingsgroep der arbeiders nog weinig of geen deel heeft aan de con certen. De vakbondsconcerten trekken de meeste arbeiders. Bij de bedrijfsconcer ten zijn de arbeider, zoal niet' absoluut, dan toch relatief sterk in de minderheid. Voor zover kon worden nagegaan trek ken deze concerten wel een nieuw pu bliek. In industriegebieden en -steden kan hieraan zeker nog uitbreiding wor den gegeven. Zij zullen evenwel nooit grote aantallen belopen; de eigenlijke bedoeling is het publiek rijp te maken voor de gewone concerten. Het is nog niet vast te stellen, in hoeverre dit ge lukt. Uit Leiden kwam de mededeling, dat de abonnementsconcerten nu ook een nieuwe groep bezoekers, afkomstig van de personeelsconcerten. onder hun ge hoor tellen. In Den Haag en Rotterdam wil men thans ook vakbondspubliek op algemene volksconcerten onderbrengen; de resultaten van dit initiatief moeten worden afgewacht. Maandagmiddag is te Wijk aan Zee de 45-jarige M. de Groot uit Beverwijk bil het baden in zee verdronken. Hoe wel de G. zich in tamelijk ondiep wa ter bevond:, schijnt hij door de stroom te zijn meegesleurd'. Zijn zwager, die hem plotseling in de diepte zag ver dwijnen, trachtte hem nog te redden. Diens pogingen mislukten echter. Dezelfde middag geraakte de negen jarige Wilhelmina Ipenburg uit Den Haag, bij het baden m zee in een mui. Zij werd door de stroom meegesleurd. Een politieagent en een burger tracht ten haar nog te redden, evenwel zon der resultaat. In het Zuiderdiep te Valthermond is het vijf-jarig zoontje van de familie Haan te water geraakt en verdronken. Het kind is een ogenblik aan de aan dacht van de ouders ontsnapt en in het kanaal gevallen. Enkele jaren geleden is het Coedpoeth Youth Choir in Gelderland opgetreden. Thans maakt een ander koor uit Wales een tournee en wel het Mealor Youth Choir, dat uit- 65 leden bestaat en af komstig is uit Wrexham. Buiten Gel derland staat nog Rotterdam op het pro gram. Sedert zijn oprichting in 1948 heeft het koor, dat meermalen voor de B,B.iC. is opgetreden, zijn medewerking uitsluitend gegeven om gelden bijeen te brengen voor charitatieve doeleinden. Aan de uitvoeringen hier te lande werkt ook mede de harpiste mevr. F. Mon Jo nes. j* $,*ra mvMft (Van onze Haagse redacteur) De verbouw van Virginiatabak en het hierop aansluitende „flue-curing"- proces zjjn ook in ons land zeer wel mogelijk en hiermee kunnen zeer be vredigende resultaten worden bereikt. De kwaliteit van de geteelde en flue- cured Virginiatabak wordt door vak mensen uit de sigaretten-industrie in ieder opzicht ook wat de smaak aan gaat gunstig beoordeeld. Tot deze conclusie en mededelingen komt ir. L. F. J. M. v. d. Ven, direc teur van de Stichting „Proeftuin voor Tabak" te Wageningen, die in het jong ste nummer van „T. N. O.-Nieuws" een uiteenzetting geeft over de nieuwe mogelijkheden, welke de tabaksteelt in ons land biedt. Reeds voor de oorlog werd gewerkt aan het verkrijgen van betere kwalitei ten inlandse tabakken. In de oorlogsja ren heeft echter de amateursteelt de naam van het inlandse product veel schade berokkend. Ook de beroepste lers gaan in dit opzicht niet vrij uit: hun product ging tegen iedere prijs van de hand, waardoor zij zich op de ge wichtsteelt in plaats van op de kwali teitsteelt hebben toegelegd. In 1947 is met de Proeftuin te Wage ningen de richtinggevende arbeid in de tabaksteelt opnieuw aangevat. Van bijzonder belang zijn hierbij geworden de proefnemingen betreffende het telen en bereiden van flue-cured Virginiata bak en de kunstmatige beregening van tabak, voornamelijk voor dek- en om blad van sigaren. Men richtte vooral de aandacht op de Virginiasigaret, omdat deze de laatste jaren meer dan de Oriëntsi- garet in trek is en omdat ook West- Duitsland en Polen, waar soortgelijke klimatologische omstandigheden heer sen als hier te lande, hiermee zeer behoorlijke resultaten hebben weten te verkrijgen.' Voor het dek- en omblad heeft men getracht de ongunstige invloed van ons klimaat zoveel mogelijk op te heffen door de tabak in navolging van het geen o.a. in Amerika op grote schaal gebeurt te telen onder een tent van kaasdoek. Alhoewel de verkregen re sultaten nog niet in elk opzicht aan de gestelde verwachtingen voldoen, mag verwacht worden, dat hiermee in de toekomst het een en ander bereikt zal worden. Een bezwaar vormen wel de hoge investeringskosten, waardoor ook de kostprijs van het product vrij hoog komt te liggen. Positiever resultaten werden echter voor de sigaren bereikt met een proef neming om de brandbaarheid van de Ir J. J. Terwen, bouwkundig ingenieur te Leiden, heeft aedurpnde een maand opgravingen gedaan 'in de oudste gedeelten van Delft. Hij heeft daarbij iï, g.evcondfn' die z.i. een aanwijzing zijn, dat reeds in de tweede eeuw men- IViel streek hebben gewoond. Hoewel men de Romeinse wachttoren die hehhTlS verYl0e ns °P de plaats of in de omgeving van de Oude Kerk 'moet De verwachting is dat het onderzoek de komende jaren kan worden voort gezet, mede omdat het gemeentebestuur van Delft belangstelling voor de op gravingen toont. Het initiatief ervoor werd genomen door de stedebouwkun- dige adviseurs Van veel Hollandse ste den zijn wel archiefstukken bewaard gebleven, maar van Delft ontbreken deze als gevolg van de stadsbrand van 1536 en de stadhuisbrand van 1618. Het onderzoek bestond urt het maken van enige proefsleuven op verschillende punten van de stad. Voor het graafwerk maakte men gebruik van werkkrachten van de gemeentelijke sociale werkvoor ziening. Aan het eerste plan, sleuven te gra ven op de markt en omgeving, kon geen uitvoering worden gegeven, omdat de directeur van Openbare Werken als eis stelde dat het graafwerk zou geschieden door geschoolde arbeiders, waardoor de kosten echter te hoog zouden worden. Ir Terwen werd daardoor genoodzaakt het onderzoek uitsluitend op particu lier terrein te verrichten. Eerst werd het hoge terrein ten Noorden van de Oude Kerk nader onderzocht, teneinde na te gaan of hier werkelijk sprake kan zijn van een oude nederzetting en mis schien zelfs van een burcht. Aanvankelijk had men niet veel sue: HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 Prot. pr., 8.00 nieuws. 8.15 gewijde muz.. 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 Prot. pr., 11.00 gram., 12.00 viool en piano. 12.33 gram.. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Thuisfront, 13.20 vocaal dubbel- kwartet, 13.50 Der Freischütz, opera, 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 kleuters, 18.00 lichte muziek, 18.15 gramofoon 18.45 gramofoon, 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz.. 19.50 gram., 20.00 Radiokrant. 20.20 Con- certgebouwork. en solist, 21.30 causerie, 21.45 Hammondorgel, 22.00 reportage, 22.10 gram., 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM H, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws,. 8.18 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gymn., 9.10 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 accordeonork., 12.33 platte land. 12.38 klein koor en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellingsagenda, 13.18 Metropole-ork., 13.50 gram., 14.00 De weg omhoog, 14.15 Gelders ork.. koren en sol.. 15.15 jeugd. 16.00 vierhandig piano spel, 16.15 jeugd. 16.45 zieken. 17.15 gram.. 17.25 gevar. muz., 17.50 regerings- uitz., 18.00 nieuws, 18.20 causerie, 18.30 R.V.U. VARA: 19.00 gram., 19.15 caus. WOENSDAG VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 cabaret, 20.40 geavr. muziek, 21.05 hoorspel, 22.15 piano, 2.45 causerie, 23.00 nieuws, ~3.15 Esperanto, 23.20 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 12.00 lichte muz., 12.25 gevar. muz., 13.30 Latijns-Amerikaanse muz., 19.30 Henry Wood Prom. Cone., 21.15 ork., 21.55 lichte muz. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 11.45 ork., 15.45 lichte muz., 16.30 ork., 22.20 dansmuz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.25 Oud- Weense muz., 14.15 gevar. muz., 15.50 filmmuz., 16.20 kamermuz., 17.45 gevar. muz., 22.45 ork., 23.05 lichte muz., 23.20 gevar. muziek, 0.30 gevar. muziek. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 19.01 ork.conc., 20.00 Festival v. Salz burg: Ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 13.30 Omr.koor en ork., 21.15 Muziekfestival Sibelius, 22.15 Muziekfestival Sibelius. 484 m.: 12.10 Omr.ork., 18.00 Siegfried, opera, 21.25 Siegfried, opera. ENGELAND, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. Op 224 en 49 m.: 22.00 nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. ces, maar bij het maken van de laatste proef sleuf op het Heilige Geestkerkhof bij de Ouae Kerk trof men op 2.30 me ter diepte een laag huttenleem aan, die op een oudere bewoning wees. Ook vond men een hoeveelheid Ro meins scherveamateriaal. Men conclu deerde dat er sprake moet zijn van een zeer vroege bewoning, omdat de Ro meinse woonlaag zich over bet alge meen bevindt tussen 2.50 en 3.00 me ter diepte Ook de aangetroffen scher ven wettigden deze vermoedens. Enige stukken konden door dr. W. C. Braat uit Leiden worden gedateerd op de eerste helft van de tweede eeuw. Grondsporen van gebouwen werden niet aangetroffen. Het terrein maakte sterk de indruk van een afvalplaats. Na deze vrij opmerkelijke resultaten, die de oorsprong van de stad duizend jaren terug in het verleden plaatsen, zal na onderzoek van het gevonden mate riaal getracht worden zich door verdere opgravingen nadere gegevens te ver- verschaffen. Een reisleider van een Duits gezel schap is te 's-Gravenhage aangehouden nadat hij een trambestuurder en een trampassagier een klap in het gezicht had gegeven. Op de Prinsessegracht had Maandag tegen middernacht een on betekenende aanrijding tussen de Duitse bus en een wagen van lijn 9 plaats, die vermoedelijk door de trambestuurder niet is bemerkt. De tram reed door, maar de bus ging er achteraan. Op het Spui zette de buschauffeur zijn vo.-rtuig op de rails om de tram te laten stilhou den- De chauffeur en de reisleider van de Duitse bus gingen de tram in, waar de trambestuurder, alsmede een passa gier die zich met het geval bemoeide, een klap in het gezicht van de reisleider kregen. Laatstgenoemde is aangehouden. De bus kon na enig oponthoud de reis zonder leider vervolgen. De pastoors J. A. Ruhe te Den Haag en J. F. Koning te Enschede, die Za terdag hun gouden priesterfeest heb ben gevierd, zijn resp. benoemd tot of ficier en ridder in de orde van Oranje- Nassau. In het rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" te Delft wordt een ten toonstelling van oud en modern Delfts aardewerk ingericht ter gelegenheid van het aanstaande 300-jarig bestaan der N.V. Kon. Delfts aardewerkfabriek te Delft. Deze tentoonstelling zal op 18 September officieel worden geopend. Naar het ANP verneemt zal de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, 22 Augustus voor een kort verblijf naar Canada ver trekken. Hij zal de Canadese minister van Immigratie ontmoeten, alsmede enkele andere ministers van het nieuwe Canadese kabinet. Ook zal minister Suur hoff van deze gelegenheid gebruik maken om reeds in Canada gevestigde Neder landse emigranten te ontmoeten. (Van onze correspondent) Zondagavond werden in de Stations straat te Schaesberg twee voetgangers door een passerende auto aangereden. P. uit het gehucht Hopel nabij Eygels- heven werd bij deze aanrijding vrijwel op slag gedood. De politie stelt naar de oorzaak van dit tragische ongeval een diepgaand onderzoek in. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boeren- not.) 17 Aug. Witte tarwe 2425, rode tar we 24—24.75, rogge 20—21, zomergerst 22.50 —23.25, Wintergerst 21—22, haver 21—22, grene erwten 4046, koolzaad 5657, kar- weizaad 56—67, blauw maanzaad 110, geel mosterdzaad 60, kanariezaad 3334.50 alles in guldens per 100 kg. VEEMARKT AMSTERDAM, 17 Aug. Aangevoerd 368 runderen; le soort f 2.60 2.70, 2e soort f 2.50—2.55, 3e soort 2.35— 2.45 per kg. geslacht gewicht; 162 varkens; le soort 2.37—2.40, 2e soort f 2.322.35 per kg. geslacht gewicht; 43 nuchtere kalveren 1.501.55 per kg. levend gewicht. PAARDENMARKT UTRECHT, 17 Aug. - Aangevoerd 470 stuks. De prijzen varieer den voor luxe paarden van f 1000—1150, werkpaarden van f 8001000, oude paarden van f 500700, paarden van drie jaar van 700—950, paarden 2 jaar van 600700, 1-jarige veuiens f 350—550, hitten van £400 —650, veulens van f 225350, slachtpaarden 1.70—1.90 per kg. slachtgewicht. Hande'. stug. PURMEREND, 18 Aug. 1953. Eieren: 5000 kippeneieren f 1516 per 100 stuks, 500 een deneieren 9.per 100 stuks. Veemarkt: runderen, totaal 661 stuks, 370 vette koeien 2.102.60 per kg., handel kalm, 172 geldte koeien 585—775 per stuk, handel stug, 80 melkkoeien 6751050 per stuk, handel stil, 14 pinken f 375—525 per stuk, handel kalm, 25 stieren f 610—1400 per stuk, handel stug, 75 vette kalveren f 160—325 per stuk, han del stugger, 235 nuchtere kalv. voor de sl. f 58100 per stuk, handel kalm, idem fok kerij f 60105 per stuk, handel stug, 183 vette varkens voor de slacht f 1.90—1.96 p. kg., handel stugger, idem zouterij f 1.70— 1.88 per kg., handel stugger, magere varkens 1 1.681.80 per kg., handel stugger, 995 big gen 3658 en 5680 per stuk, handel stug, 21 Fokzeugen f 220385 per stuk, handel stil, 817 schapen (weiderij) f 6095 per stuk, nandel stug, lammeren f 4065 p .stuk, 38 bokken en geiten 1060 per stuk, handel stug, 29 paarden f 6001050 per stuk, han del kalm, 6 veulens 210325 per stuk, handel kalm. Totaal aantal dieren 3010. Pluimveemarkt: Aanvoer 5300 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 1.501.85 p. kg., 400 oude kippen en hanen (blauw) f 1.95 —2.10 per kg., 700 jonge hanen (witte en rode) f 2.002.25 per kg., 400 jonge eenden f 1.001.25 per stuk, 600 konijnen t 1.00 3.50 per stuk. tabak te verbeteren; hierbij heeft men gewerkt met kunstmatige beregening van de tabak, waardoor men tot een zeer aanzienlijke brandverbetering komt. Dit gunstig effect, gekoppeld aan een zekerder en hogere opbrengst voor al in droge jaren, stemt zeer hoopvol en wettigt de verwachting, dat de Ne derlandse tabaksteler tegen voor hem lonende prijzen een goed brandend en bruikbaar dek- cn omblad-materiaal aan de Nederlandse sigarenindustrie zal kunnen aanbieden, welke laatste hier voor ongetwijfeld belangstelling zal heb ben. Hoewel de besprekingen met de minis ter van Landbouw omtrent het vaststel len van minimumprijzen voor voeder- granen nog niet tot definitieve beslissin gen hebben geleid met name wat be treft de nadere uitwerking der eventueel te treffen maatregelen meent de Stichting voor de Landbouw toch al reeds te kunnen berichten dat het wel in de bedoeling ligt gemiddeld de ver goeding van de zgn. integrale kostprijs te waarborgen. Daartoe zal worden voor komen, dat buitenlandse voedergranen, op basis van Nederlandse doorsneekwa liteit, in ons land beneden een bepaalde prijs kunnen worden aangeboden. Men behoeft derhalve, aldus de Stichting voor de Landbouw, niet bevreesd te zijn voor een al te sterke daling van de prijs van de binnenlandse gerst en haver. Boven dien wordt er op gewezen, dat de bui tenlandse granen thans nog hogere prij zen noteren dan voor binnenlandse oogst, blijkens de beursnoteringen, wordt be dongen. Voor de prijsvorming der rogge bepleit de Stichting voor de Landbouw aanvul lende maatregelen. Inmiddels zijn waarborgen geschapen waardoor handhaving van de in het vooruitzicht gestelde richtprijs voor tarwe in voldoende mate is verzekerd. De Koningin heeft namen toegekend aan een aantal in Amerika gebouwde nieuwe schepen voor de Koninklijke Marine, t.w. aan veertien kustmijnen- vegers (400 ton), zes oceaanmijnen- vegers (700 ton) en zeven fregatten (600 ton). Aan de kustmijnenvegers zijn toege kend de namen: Borne, Brammen, Breu- kelen, Blaricum, Brielle, Breskens, Bruinisse, Boxtel, Brouwershaven, Bols- ward, Beilen, Borculo, Beemster en Bedum. Aan de oceaanmijnenvegers zijn toege kend de namen: Onversaagd, Onbe vreesd, Onverschrokken, Onvermoeid, Onvervaard en Onverdroten. Aan de fregatten zijn toegekend de namen: Panter, Jaguar, Lynx, Wolf, Fret, Hermelijn en Vos. De uitslagen van deze week luiden: Afdeling A Vermaat I—HSM I 1—5 Nederl. IHoll. Nautic (o.p. Ned,) 11 SVOW—MHSV 3—5 MHSV't Westen 1—1 Vrijdagavond 14 Aug. speelde een elftal samengesteld uit spelers, uitko mende in afd. B, een wedstrijd tegen de kampioen van die afd. „Haak"; deze wedstrijd werd door het B-elftal met 61 gewonnen. Midvoor Stoel gaf het B-elftal de leiding met een fraai doelpunt. Even later maakte Kamstra (H. v. L.) er 20 van, met welke stand de rust aanbrak. Na de thee zette „Haak" enige goede aanvallen op en slaagde er in de stand op 21 te brengen. Dit was het sein voor het B-elftal, om er een schepje op te gooien; goede aanvallen werden op gezet en dank zij goed spel van de voorhoede wist midvoor Stoel (HAC) nog viermaal te scoren, zodat het einde kwam met een verdiende 61- zege voor het B-elftal. PROGRAMMA VOOR A.S. WEEK Afdeling A 17 Aug.: 't WestenNederland I WH 6.30 uur 18 Aug.: HSM I—SVDW Slaperdijk 20 Aug.: Holl. NauticVermaat I WH Afd. B 20 Aug.: Vermaat 2Heeremans DSK 6.30 uur Rood en Wit 5 BRood en Wit 5 D. Gewonnen door R. en W. 5 D met 60 rans (nog 3 wickets in handen). R. en W. 5 B 73, J. H. Nijhuis 58, H. Frijns 15. Bowlingcijfers R. en W. 5 D W. Slendebroek 129, A. W. Hambur ger 527, H. Thon 417. R. en W. 5 D 133 voor 7 wickets, J. J. v. d. Burg 10, F. A. Jansen 13, M. Kruyff 47, W. J. van Vliet 30, F. L. van Lent 16 not out, Extra's 13. Bowlingcijfers R. en W. 5 B, J. H. Nijhuis 1—32, M. Kapt. den Bou- meester 136, Joh. Faber 113, F. Saarberg 25, H. Frijns 24. C.V.H.W. 3—Haarlem 5. Draw. C.V.H.W. 119, J. D. Leijer Jr. 35, J. Bastianen 19, J. Machielse 23, J. D. Leijer Sr. 10. Bowlingcijfers Haarlem R. Schlatmann 441, R. Nagtzaam 5 54, R. Heijdeman Jr. 117. Haarlem 61 voor 9 wickets, R. Schlat mann 22, R. Heijdeman Jr. 10. Bowling cijfers C.V.H.W. J. D. Leijer Jr. 4—16, F. Vogelsang 229, J. D. Leijer Sr 1—6, H. Timmers 1—1. Door een overwinning van DAW op DJK is DAW kampioen geworden van de tweede klasse heren. Het promoveert nu naar de eerste klasse. Uitslagen van de kringcompetitie; meisjes: HaarlemDWT 00, DWR- DWT 01. Jongens: Haarlem cHaar lem b 33, Haarlem bHPC 07, HZV HPC 5—3. Woensdag 19 Augustus des middags om 2 uur zal in de zweminrichting aan de Houtvaart aan ongeveer 100 jongens en meisjes gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de zwemproef of de proef voor het verkrijgen van het diplo ma „Geoefend Zwemmer". Tevens zullen door het personeel der inrichting enkele demonstraties worden gegeven. De allereerste promotiewedstrijd voa' AAGTEKERK 17 te Colombo. ADINDA (t.) 17 te Haiphong verw. AGATHA (t.) 17 van Pladju n. Tj. Priok. ALAMAK 17 van Colombo n. Madras. ALETTA (t.) 18 te Penang. ALHENA p. 17 Finisterre. AMSTELTOREN 18 te Durban. ANDIJK 18 te Havana verw. AVERDIJK p. 17 Landsend. BALI 17 van Halifax n. Boston. BLOMMERSDIJK 17 te Antwerpen. CALTEX LEIDEN (t.) p. 17 Kp. St. Vinet. CALTEX NEDERLAND (t.) p. 17 Ouessant. ESSO DEN HAAG (t.) p. 17 Gibraltar. GAROET 17 te Marseille. GR. BEER p. 17 Kp. Race. GROOTEKERK p. 17 Finisterre. HEEMSKERK p. 17 Ibiza eil. HOOGKERK 17 van Manilla n. Kobe. LEOPOLDSKERK p. 17 Pantellaria LOOSDRECHT 17 van Karachi n. Bombay. MACOMA 18 te Singapore. MAPIA p. 17 Pantelaria. MIRZA (t.) 17 van Balik Papan n. Sing. N1GERSTROOM 17 te Bordeaux. PR. WILLEM V p. 17 Scillys. RAKI 17 te Amsterdam. SALAWAKI p. 17 Kp. St. Vincent. SLIEDRECHT (t.) p. 17 Ouessant. SLOTERDIJK 17 van Antw. n. R'dam. TRAJANUS 17 van Slngap. n. Visagapatam. VAN SPILBERGEN 18 te Dakar verw. IJSSEL 17 te Malta. ZUIDERKRUIS 17 van Walvisbaai n. L. P. ABBEKERK 18 te Port Said. ALBIREO 17 van Vitoria li. Ilheos. B1LLITON 17 te Seattle. BOSKOOP 17 van Lissaoon n. Madeira. GAROET 17 van Marseille n. Halifax. HECTOR 17 van Lnnasol n. Famagusta. LIMBURG 19 te Manilla. LOMBOK 17 van Port of Spain n. Kaapst. MiTRA 16 van Houston n. Lewisport. NIEUW AMSTERDAM 18 te Boston. OOTMARSUM 17 van Charleston n. A'dam. ORION 17 van R'dam n. Tunis. PRINS FREDERIK HENDRIK p. 17 Anticosti eil. n. Monteral. SCHIEDIJK 18 te Chardeston. SLOTERDIJK 18 te Rotterdam. STAD BREDA 17 van Panamakanaal naar Hawaii. TJiBODAS 17 van Port Elizabeth n. Kpst. VEENDAM 18 te New York. ARGOS 18 te Amsterdam. AKKRUMDIJK 17 le Hamburg. ALHENA p. 18 Burlings n. Rio Janeiro. AMERSKERK 17 te Yokohama. ANNENKERK 17 te Mombassa. AGAMEMNON 18 te Ciudad Trujillo. AMSTELDIEP 18 te Port Said. AMOR 18 te Leixoes. ALDERAMIN 18 te Port Said. ARENDSKERK p. 18 Kaap del Armi naar Genua. BENXMEKOM p. 18 Ouessant n. Trinidad. BOSCHFONTEIN 18 van Bremen n. Hmb. CELEBES p. 18 Burlings n. Amst. DONGEDIJK 18 te Portland. DOMBURGH 18 te Port Lyautey. ESSO DEN HAAG p. 18 Gibraltar n. Antw. GRAVELAND 17 van Bremen n. Hamburg. GANYMEDES 18 te Norfolk. GOUWE p. 18 Kaap Blanco n. Dakar. HILVERSUM p. 18 Kaap Bon n. Teneriffe, HERMES 18 te Trinidad. HECTOR 18 te Lattakia. 1LOS 18 te Valencia. LARENBERG p. 18 Gibraltar n. Taranto. LAAGKERK 18 te Santander. LINDEKERK p. 18 Finisterre n. R'dam. LIEVE VROUWEKERK p. 17 Kaap Comorin naar Rotterdam. LOENERKERK 17 te Antwerpen. LUTTERKERK 17 te Khorramshar. MAAS 17 van Cristobal n. B. Ventura. MOLENKERK p. 18,Makalla n. Aden. ORION p. 18 Dungêness n. Tunis. OOTMARSUM 18 van Charleston n. Havre. PRINS ALEXANDER 18 te Havre. POLYDORUS 18 te Semarang. STAD DORDRECHT p. 18 Finisterre n. Pal ARENDSKERK p. 18 Messina n. Genua. KEDOE p. 18 Finisterre n. R'dam. KOTA INTEN 18 te Alexandrië. MAASHAVEN 18 te Belfast. MEERKERK 18 van Colombo n. Aden. NOTOS 18 te Amsterdam. RIJNDAM 21 te Southampton verw. SCHIE 18 te Arzew. TAMO 17 te Santos. TERO 18 te Rio Janeiro. WESTERDAM 17 te New York. een plaats in de eerste klasse van de Nederlandse Softball Bond tussen d teams van het Amsterdamse O VVO en het Haarlemse DSB is in een kleii 4—3 nederlaag van de Haarlemse dame» geëindigd. Het heeft er lang naar uitgezien, ciat de DSB-dames in deze uitwedstrijd door een gelijk spel een punt mee naar hui» zouden nemen, doch in de laatste s'a»* beurt van O WO wist dit team de zege nog veilig te stellen. Door deze neder laag moet de thuiswedstrijd op MaandlU 24 Augustus a.s. des avonds om 19-W uur op het terrein aan de KleverparK- weg door de DSB-dames gewonnen wor den, want door 'n gelijk spel zal het Am sterdamse team reeds de plaats va EDO in de eerste klasse het volgende seizoen mogen innemen. Naar ons werd medegedeeld, zal kape* laan P. Riep, die Heemstede gaat ver laten, in verband met zijn benoeming Den Haag, op Donderdagavond a.s. m het R. K. Verenigingsgebouw afscheid nemen van de parochie Berkenrode. D parochie ziet kapelaan Riep die vooral als predikant een zeer grote reputat'e had, slechts node vertrekken; vooral de zangertjes en de misdienaars met wie hij nog maar kort geleden naar Gent i» geweest, zullen zijn vertrek jammer vin- De tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana", de reizende expositie van voorwerpen uit het koninklijk huisar chief, is dezer dagen te Zandvoort ge opend. De eerste bezoekers waren de burgemeester en mevrouw Van Fene- ma. Deze unieke en zeer instructieve ten toonstelling, welke wegens de waar devolle inhoud onder permanente poli tiebewaking staat, blijft tot en met 31 Augustus in Zandvoort. Het kamphuis, behorende bij het ca ravan-kamp te Zandvoort, is officieel in gebruik genomen. Burgemeester Van Fenema feliciteer de de exploitant van het kamp, de heer Van Breemen, met deze noodzakelijke aanvulling van de accommodatie van het kamp. Daar het kamp door bezoe kers van vele nationaliteiten wordt be zocht, zag de burgemeester in dat kamp gebouw, waar de toeristen kennis ma ken met bewoners van andere landen, een middel tot bevordering der inter nationale verbroedering. Het kamp heeft nog geen naam; de burgemeester stelde een prijsvraag voor onder de „caravanners". De heer v. d- Weiiden sprak namens de A. N. W. B. woorden van gelukwens. Mevr. Wurtz sprak namens de Neder landse caravan-club. De auto-sprints van cfe R. A. C.-west op het circuit van Zandvoort gaan Zondag 30 Augustus a.s. door. Dit is blijkbaar het eerste resultaat van het onderzoek van de K.N.A.C.-deskundigen naar de toestand van het wegdek aan het circuit. De koninklijke familie zal Zaterdag 12 September in het kader van het ko ninklijk bezoek aan Amsterdam 's mid dags in het Olympisch Stadion aanwezig zijn. Om 3 uur arriveert daar het Aals- meerse bloemencorso, dat naar ontwerp van Toon Noyons wordt gehouden. Die middag wordt voorts opgevoerd het sta- dlonspel „Juliana Regina", naar ont werp van Marius Kruyne. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een echtpaar in zijn woning aan de Eerste Helmersstraat te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. De slang van een gascomfoor was losge raakt, hetgeen de man, een 32-jarige kleermaker, en zijn veertigjarige echt genote noodlottig is geworden. smm 3 d. Rijn-Ahr-Eifel 62.50, vertrek elke Maandag 4 d. Monschau-Eifel 75.Zondag 4 d. Vierlandentocht 100.Zondag 5 d. Parfjs-Fontainebleau 125.Maandag 8 d. Monschau-Eifel 99.Zaterdag 8 d. Ryn-Zevengebergte ƒ105.Zaterdag 8 d. Oostenrijk-Vorarlbe.rg 185.Zondag 8 d. Zwitserland 250.op 30/8 en 6/9 8 d. Franse Alpen-Rivièra 290.op 30/8 11 d. Oostenryk vanaf 175.elke Maandag 11 d. Zwitserland-Vitznau ƒ215.Woensdag 12 d. Italiaanse Meren 370.op 7 September 13 d. Venetië-Dolomiten 425.op 7 September 13 d. Gardameer-Rivièra 425.op 14 September 15 d. Spanje-Valencia 550.op 30 Augustus 17 d. Rome-Napels-Capri ƒ595.op 31/8 en 21/9 Geen Nachtritten - Prima hotelverzorging. Vraagt reisgids en alle inlichtingen by: Hoofdkantoor: Rotterdam: Noordsingel 59 - Tel. 44222-84550 Bijkantoren: Den Haag: Wagenstr. 40 - Tel. 117873-116693 Amsterdam: Dam 6 - Tel. 48174 (4 lijnen) en de plaatselijke Agenten: Bij het kunnen geplaatst worden Minimum leeftijd 23 jaar. Salaris van 2342,12 tot 2532,36 per jaar. Schriftelijke sollicitaties onder opgave van referen ties te richten aan de Eerste Geneesheer-Directeur. TE KOOP, eventueel te huur gevraagd, RUIME voor groot gezin. Br. onder nummer 1739' - sprek.nde Frans zoekt JONG MEISJE om kind van 4 jaar te zorgen. Brieven: Mad a* Ghesquière, 15 Bouley» Pierre Tack, Coutrai (B'* BELGIË Katholieke familie vraa?;f|jCi HULP IN DE HUISHOUD^ d Leeftijd 30—50 jaar. loon, geen zwaar werk. sin, Sterrebeek (bij Bruss J. S. MEUWSEN N.V^ Gr. Houtstraat 32, H ^e- vr. voor spoedig e,en,.;kc, schaafde, aantrekkelU energieke MNKOMENJ® VERKOOPSTER Liefst met enige eITLj J. in het vak. Aanm. b~ De in Te koop aangeboden: Urguart. automatische Capaciteit 150.000 W-E' c.a. 20 M2. V.O. Groen Co. Bloemendal Waterd. Kampeer ten ten n1' 20% korting. Iets smoezelii-1 Showmateriaal. Volle te Geïll. Cat. op aanvr. THE INDIANA Hoofdkant. v. Ned. Haarlem: Zijlweg 111, Te'f' 17877. A'dam: Keizersgr. Telef. 37167. R'dam: Math1 nesserlaan 30, Telef. 24034. len de de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4