westen doet een belangrijke concessie inzake Oostenrijk Heffing niet meer begrepen in voorlopige aanslagen €n'£rloov**M: Het spoor van het zwaarcL Nederland en Hongarije openen met eclatante overwinningen Kruiswoordraadsel Grote Drie bereid bespreking van verkorte verdrag achterwege te laten Korea in de Algem. Vergadering van de VN Resultaten van de eerste dag Competitie-indeling tweede klassers Tournooi „Trofeo Italia begonnen 520ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 2e lijst 4 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 R.K. Reclassering Bijzondere plaatselijke activiteit Opperbevel Nato in Centrale sector Bericht over Syrische president onjuist Afschaffing extra belasting op bedrijfswinst Uitbreiding Philips in Drachten 7 H millioen eieren naar Engeland Spaaroverschot bij algemene spaarbanken Stop op aanvragen Indon. pensioenen Nieuw diepduikrecord van Franse officieren Baron Van Till adjudant van de Koningin Tenniskampioenschappen Wordt Whitfield's record niet erkend? Schotman beroepsrenner Sportflitsen Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag nek+als+van GEEN 4-1 PLAT RX NKELBOM mJimk, De Nato-vlootoefening Mariner Verzending per zeepost Familie-contact met de militairen overzee Prijzen van 80.— Nieten De westelijke Grote Drie hebben zich ln een nota aan de Sovjet-Unie bereid verklaard het door hen voorgestelde Verkorte staatsverdrag met Oostenrijk te laten vervallen, mits de Sovjet-Uniï *>een „kwesties, die aan de zaak vreemd te berde brengt bij besprekingen °ver een volledig vredesverdrag. *n deze nota, die de ambassadeurs van 'tónkrijk, Groot-Brittannië en de V.S Bisteren te Moskou hebben overhandigd I's antwoord op een Sovjet-nota over oostenrijk, stellen de westelijken voor, "6 plaatsvervangers van de ministers £an Buitenlandse Zaken van Frankrijk, ""geland, de V.S. en de Sovjet-Unie op Augustus in Londen de besprekingen °v"er het verdrag te laten hervatten. De westelijken stelden verleden jaar "et verkorte, uit acht artikelen bestaan de verdrag voor om te pogen de impas- waarin de onderhandelingen over ?et originele verdrag van vijftig artike- en was geraakt, te doorbreken. .In Februari j.l. weigerde de Sovjet unie echter categorisch de besprekin- B;en te hervatten, tenzij het Westen het erkorte verdrag liet vervallen. -In het jaarverslag over 1952 van de K. Reclasseringsvereniging wordt "leiding gemaakt van een bijzondere plaatselijke activiteit, die, aldus het perslag, van landelijke betekenis zal blij den te zijn. De practijk heeft uitgewezen, dat "sast de psychisch gestoorde, die langs "e weg van de voorwaardelijke terbe schikkingstelling of van het voorwaar delijk ontslag uit de terbeschikkingstel ling onder de zorgen van de R. K. Re- "lasseringsvereniging komen, onder de- Benen die met een gewoon voorwaarde lijk vonnis of met een voorwaardelijke •"Vrijheidstelling onder de zorgen van de reclassering komen, niet zelden fi- Buren schuilen, die min of meer ernstig als psychisch gestoord dienen te worden "engemerkt. Aan het bestuur van de afdeling Utrecht komt de eer toe, dat aij de „aanpak" van deze mensen doel bewust en wetenschappelijk verant woord ter hand heeft genomen. Dr. J. "erden, een psychiater, hield tweemaal i" de maand 's av.onds spreekuur voor deze gevallen. Hoewel zij tot de moei lijkste behoren was de recidive opval- •end gering, n.l. 3 op 40 personen. Daar naast en ook dit is een belangrijk initiatief vond dr. Berden gelegen heid om de maatschappelijke toezicht houders over psychisch gestoorde re- "lassenten enige psychiatrische oriënte ring te geven. Deze activiteiten hebben zeer de aan dacht getrokken. In andere afdelingen, Waar daartoe de mogelijkheid bestaat, Wordt navolging overwogen. Met betrekking tot het probleem van de katholieke consultatiebureaux voor alcoholisten wordt o.m. het volgende Opgemerkt: De drie belanghebbende landelijke instellingen de R. K. Re classeringsvereniging, de Dr. Ariënsver- eniging en de Katholieke Geestelijke Gezondheidszorg zijn met zorg ver vuld geweest toen bleek van een door de overheid gepousseerd streven om te komen tot één neutraal consultatiebu reau per arrondissement. Wij eisen aldus het jaarverslag van de R. k. Reclasseringsvereniging het goed recht voor ons op, zowel in het Zuiden als in het Noorden des lands om Wanneer wij een redelijke outillage kun nen waarborgen, te hebben onze eigen katholieke consultatiebureaux, die gelijke tanspraak hebben met neutrale bureaux •kp welke overheidssubsidie dan ook. De kwesties, „die niet op de zaak be trekking hebben", waarover in de jongste westelijke nota wordt gespro ken, verwijzen naar kwesties die de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen over het lange verdrag ter sprake bracht. Een ervan was de verklaring, dat de „remilitarisering" van Triëst diende te worden besproken voor het verdrag met Oostenrijk werd gesloten. In Londense diplomatieke kringen be schouwt men het voorwaardelijke be sluit der westerse Grote Drie om niet vast te houden aan het verkorte vredes verdrag voor Oostenrijk als een belang rijke Westerse concessie aan de Sovjet- Unie, ingegeven door de wens niets te doen, hetgeen de wederinstelling van een volledig onafhankelijke Oostenrijk se staat zou kunnen vertragen. De Algemene Vergadering van de V.N. is gisteren te New Vork bijeen ge komen ter bespreking van de toestand in Korea na het sluiten van het be stand. Voorzitter Pearson (Canada) ver klaarde in zijn openingswoord, dat deze speciale vergadering niet was belegd om de vredesregeling in Korea zelf te bespreken, doch slechts om „het mecha nisme" te scheppen, waarmee deze re geling zou kunnen worden uitgewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat dit snel zou gebeuren, met „een minimum aan me ningsverschillen en een maximum aan overeenstemming en goede wil." De vergadering besloot vandaag ln de Politieke Commissie een begin met de besprekingen te maken. Een diplomaat van achter het IJzeren Gordijn heeft intussen meegedeeld, dat het Sovjet-blok wenst dat in de op han den zijnde politieke conferentie over Ko rea enige landen opgenomen worden die niet deelgenomen hebben aan de ge vechten. Dit zal de deelneming mogelijk maken van landen als Rusland, India en mogelijk enige Sovjet-satellieten. De di plomaat zei dat de Sovjet-houding kon samengevat worden als volgt: „Liever een Ronde Tafel dan een tweede Pan Moen Jon." De Franse maarschalk Juin is, als ge meld, benoemd tot opperbevelhebber der NATO-strijdkrachten in Centraal- Europa, waartoe ook Nederland behoort. De volledige samenstelling van het hoofdkwartier te Fontainebleau zal nu als volgt zijn: opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Centraal- Europa: maarschalk Juin (Frankrijk), commandant der strijdkrachten te velde: generaal Carpentier (Frankrijk), bevel hebber der luchtstrijdkrachten: lucht- maarschalk Sir Basil Embry (Groot Brittannië), leider der marinestrijd krachten: admiraal Jaujard (Frankrijk). Een bericht, volgens hetwelk de Sy rische president Sjisjakly zou zijn ver moord, is onjuist gebleken. Het bericht werd gisteren met de grootste verbazing vernomen in Damascus waar Sjisjakly daags te voren nog een plechtigheid op de militaire academie presideerde en een toespraak hield ten aanhoren van een duizendkoppige menigte. Aangezien in verband met het wets ontwerp houdende fiscale voorzieningen 'h het belang van de werkgelegenheid "P langere termijn de mogelijkheid be- s'aat, dat de extra belasting op bedrijfs winsten boven f 7.500, bedoeld in art. 48a ytö het besluit op de Inkomslenbelas- "ng 1941, over het jaar 1953 niet meer pl worden geheven, is zowei in het be lang van de belastingplichtigen ais van de belastingdienst besloten om "eeds bij het opleggen van de voorlopi- aanslagen in de inkomstenbelasting }953 met deze mogelijkheid rekening te "ouden. Een zodanige maatregel kon zonder ""zwaar worden getroffen, aldus deelt persdienst van het ministerie van Fi- Deze herfst zal een begin worden ge laakt met de bouw van een vierde be drijfshal voor het Philipsbedrijf te jachten. Op het ogenblik zijn er 425 Sjoisjes en 225 mannen bij Philips te ;~.rachten werkzaam. Wanneer ook de j.ierde hal gereed is, zal de personeei- Jorkte tot ongeveer 1000 personen kun- e" worden opgevoerd. Tïet Engelse ministerie van Voedsel- ^""rziening heeft bekend gemaakt, dat een regeling heeft getroffen voor de j""koop van 7,500.000 eieren van Neder- De eieren zullen deze week wor- verscheept en door het ministerie de handel worden verkocht tegen ^"aelfdg pry7en als gelden voor Deense ^eren. Het ministerie deelde mede, dat j a"rschijnlijk nog meer aankopen zul- J'" borden gedaan, wanneer het aan- "ardbare aanbiedingen ontvangt. biP® alKemene spaarbanken, aangesloten ben Nederlandse Spaarbank Bond heb- Va„ *e"urende Juli een overschot behaald Inl„ 43.157,937. 57 a/S o'n overschot beliepen respectievelijk Beslot en f 45.307.899. Bij de niet aan- by banken werd 184.093 gespaard en ï(iik«„ "ankspaarbanken 985.591. (Bij "v*r«ch tspaarbank is vorige maand r ia v"rjge mal rschot van 3.2 min. behaald). de een nanciën mede, omdat door middel van de voorlopige aanslagen slechts vooruit betalingen plaats hebben op de defini tieve aanslag. Verwacht mag worden, dat tegen het tijdstip dat met het rege len van de definitieve aanslagen over 1953 een aanvang moet worden gemaakt, omtrent de afschaffing van bovenbe doelde extra-belasting een beslissing zal zijn gevallen. Belanghebbenden kunnen intussen aannemen dat m de voorlopige aansla gen voor 1953 waarvan het aanslagbiljet is gedateerd 1 Juli 1953 of later de extra belasting naar winst uit bedrijf niet is begrepen. Aangezien in een betrekkelijk ge ring aantal gevallen bij het treffen van de hierboven bedoelde maatregelen reeds een voorlopige aanslag met toe passing van art. 48a van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 was opge legd, is aan de ontvangers der directe belastingen opgedragen aan belasting schuldigen die in dit geval verkeren desgevraagd tot nader order uitstel te verlenen voor de in die aanslag begre pen extra belasting. Deze omstandigheid kan zich uiteraard alleen voordoen in dien het aanslagbiljet een vroegere dag tekening draagt dan 1 Juli 1953. Volgens uit Indonesië van regerings zijde ontvangen bericht zal aldaar een regeringsverordening worden uitgevaar digd, ingevolge welke na 1 Januari 1954 te ontvangen aanvragen om uitbetaling van achterstallige pensioen- en onder standstermijnen, vervallen vóór 1 Au gustus 1945 uitgezonderd in bepaalde gevallen niet meer in behandeling zullen worden genomen. Vorderingen van thans in Nederland gevestigde be langhebbenden inzake nog niet genoten eigen- en weduwenpensioenen en we zenonderstanden over termijnen tot en met 31 Juli 1945 moeten dus uiterlijk 31 December 1953 bij de Stichting Pen- sioensaangelegenheden Indonesië (Neu- huyskade 32 te Den Haag) zijn inge diend. ook al ontbreken nog een of meer van de vereiste stukken. Het onvind baar zijn van familieleden, het ontbre ken van acten van de burgerlijke stand of van verklaringen van erfrecht en dergelijke omstandigheden zullen dus niet meer als verontschuldiging voor de indiening van de vordering na 31 De cember 1953 kunnen worden geaccep teerd. De Stichting vestigt er de aandacht op, dat de hierbedoelde aanvragen uitslui tend' betrekking hebben op de vóór 1 Augustus 1945 vervallen pensioen- en onderstandstermijnen, waarvoor nog geen aanvraag werd ingediend. Twee officieren van de Franse marine hebben in de Middellandse Zee bij Toulon met een Bathyscaaf een diepte bereikt van 2.100 meter, een nieuw record. Woensdag hadden beide officieren, com mandant Houet en ingenieur Willmer, een diepte bereikt van 1.550 meter met dezelfde bathyscaaf, die door Franse marine-inge nieurs is gebouwd aan de hand van een ontwerp van professor Piccard. Deze neemt op het ogenblik proeven op geringe diepte met een andere bathyscaaf bij Castellama- re di Stabia. Bij de nieuwe recordduik lieten de beide inzittenden hun bathyscaaf zinken in een diepe uitholling in de bodem van de Mid dellandse Zee 16 kilometer ten Zuid-Westen van kaap Cepet, ten Oosten van Toulon. Het was de derde afdaling in dit gebied. Bij de eerste, op 6 Augustus, werd een diepte van 750 meter bereikt. De Franse bathyscaaf is berekend op de enorme druk van het water op 10.000 me ter diepte, doch om veiligheidsredenen zal men met dit toestel niet verder dan 4000 meter gaan. Aangezien in de Middellandse Zee geen grotere diepten zijn dan 2500 me- ter zullen diepere afdalingen moeten wor den gemaakt in de Atlantische Oceaan of in andere oceanen. De kapitein ter zee G. N. H. Baron van Till, die onlangs eervol ontheven werd van de functie van chef staf bu het inspectoraat-generaal der Koninklij ke Marine, is benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin. Te'vens werd kapitein ter zee van Till op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Op de Mets-banen te Scheveningen is Maandag een begin gemaakt met d'e wed strijden om de nationale tennistitels. De uitslagen van de eerste dag zijn: Be ren-enkelspel: le ronde: Karamoy versl. Groen 6—4, 6—1; Breukink versl. Blaauw 62, 6—l, Kloezen versl. Merens 6—1, 6—3; Bouwer versl. Van Eysden 4—6, 11—9, 7—5; Adarna van Schelterrta versl. Dominicus 6—0 6—2, Beek versl. Hughan 63, 06, 3—3 (Hughan teruggetrokken); W. Reidt versl. Klaassen 64 6—1; Timmers versl. Lucas 4—6, 7—5 (Lucas teruggetrokken); Frederikse versl. Van Doorn 7—5, 5-7, 7-5; Bochardt versl. Christern 7—5, 6—1; Tamimau versl. Saarberg 6—2 61; Van Gasselt versl. Gou- rovich 6—2, 6-4; Kemper versl. De Grave 2—6, 6—2; Klinkspoor versl. De Roy van' Zuidewijn 64, 63; Kramer versl Van der Ree 6—0, 6—3; Koerts versl. Erd- man 6—4, 6—3; R. van de Weg versl. Slavenburg 63, 64; Volkmaars versl. Van der Peijl 6-2, 3-6, 6-2; Claassen versl. Bitter 6-0, 7-5; Van Deutekom versl. Mever 6—0 62; Michielsen versl. Weide- ma 6—2, 3—6, 6—2; H. van de Weg versl. Vergroesen 108, 61; A. Borren versl. Van der Lely 63, 64; Van der Graaff versl. Koenders 9—7, 6—1; Mans versb De Graaf 7-5, 6-1; Lagaay versl. Nieland 6-2, 9—7; De Vries versl. Groen 6—4 6—2. Bruininga versl. Hennink 6—4, 6—4. Dames enkelspel: le ronde: Mej. Van der Leur versl. mej. Wilmink 7—5, 3—6, 6—4, mej Verstege 'versl. mevr. Tiemann 2—6, B—2 6—2; mej. Haanappel versl. mevr. Schuering 6—4, 6—4; mej. Uitenhage versl. mevr. Van der Nieuwenhuysen 6—1, 6-3, mej. Janssen versl. mej Groenewout 4-6, 64, 6-3; mej. Van Cuyk versl. mej. Tet- telaar 4—6, 64. 6—3; mevr. Hlousek versl. mej. Ten Bosch 6-1, 5—7 6—3; mevr. Van der Miessen versl. mej. Bartels 6—3, b—i mevr. Van Marle versl. mevr. Ten Boek- horst 6—1. 6—0; mevr. Koster versl. mevr. Lach de Bère 6—2, 6—0; mej. Van Grins- ven versl. mevr. Coebergh 6—1, 7—5; mevr. Boelens versl. mevr. Dehnert 6—2, b—2 mevr. Rouws versl. mej. J. Mannkelle 7 5, 7—5- mei F. Marinkelle versl. mevr. Al- moes 9—7, 6—4; mevr. Ten Oever versl. mevr. Uugteren 64, 46, 63; mej.Schou- ten versl. mevr. Theunissen 6—4, 6—4. De competitie-indeling der tweede klassers voor het nieuwe seizoen luidt: HET WESTEN I 2e Klas A: DWV, HFC, Holland, Hollandia, HRC, Rapiditas, WA, Westfrisia, Zeeburgia. ZFC, ZVV; 2e Klas B: AFC. Helder, HVC, De Kennemers, KFC, Schoten, De Spartaan, UW, Volendam, Wa- tergr.meer. HET WESTEN II 2e Klas A: Coal, CVV, DCV DFC, HOV, Leerdam, ONA, TEC, Urn- tas Velox, Vriendenschaar; 2e Klas B: Fluks, Fortuna, Gouda, HVV, Neptunus, Quick, RFC, UVS, VCS, VUC. HET OOSTEN 2e Klas A: Achilles 12, Alcides. Eilermark. Hengelo, Labor, Olden- zaal, PEC, Quick '20, Sallandia, Tubantia, ZAC Zwartemeer; 2e Klas B: Arnhemse Boys, Be Quick (Z.), Dierense Boys, Doe- tinchem. Ede, ESCA. Quick (N.)t Rheden, Rob. et Velocitas, Theole, WAVV WVG HET ZUIDEN I, 2e Klas A; DESK, Hel mond, Helmondia, Kolping-SDW, Oss 20, Sarto, Sch.ndel, SET. TOP, De Valk Ve- loc, Wilhelmina; 2e Klas B: Alliance, Baro nie DOSKO, Goes, Internos, Middelburg, MOC '39, RAC, Rood Wit (W), Terneuzen, TSC, Vlissingen. HET ZUIDEN II. 2e Klas A: Chevremont, Groene Ster, Heksenberg, Kerkrade, Minor, RKBSV, RKONS, Sportclub Emma, De Ster, Waubach, Waubachse Boys; 2e Klas B: Al- mania Blerick. Heer, Kimbria, Roermond, De Spechten Sportclub Irene, Wilhelmina '08, Wittenhorst, Wit Zwart '32, Woensel. HET NOORDEN 2e Klas A: Achilles, Asser Boys, Friesland, Frisia, FVC, GRC, Helpman, Houtigehage, LSC, Nicator, Velocitas, Zwaagwesteinde. 2e Klas B: BNC, Eext, Em- men. FVV, Hoogezand, HSC, Muntendam, Noordster, Nieuw-Buinen, Veelerveen, Veen- dam, WVV. Het is niet zeker, dat de tijd van 2 min. 20.8 sec., waarmee de Amerikaan Mal Whitfield Zondag te Eskilstuna het wereldrecord op de 1000 meter op zijn naam bracht, als zodanig zal worden erkend. De reglementen van de IAAF schrijven, wat de wereldrecords op de baan betreft, voor, dat deze records moeten worden gemaakt in een tijdig vastgestelde wedstrijd, en dat de namen van de deelnemers aan het desbetref fende nummer op het gedrukte pro gramma van de wedstrijd moeten voor komen. Dit is te Eskilstuna niet het ge val geweest. Eerst op het laatste ogen blik is de 1000 meter-loop op verzoek van Whitfield vastgesteld. De Amsterdamse amateur Ad. Schot man heeft besloten naar de beroepsklas se over te gaan. Zijn prof. debuut Is be paald op 10 Sept. a.s. in Roosendaal. Tevens heeft hij het stayer/materiaal van Gerrit Schulte gekocht om het het volgend zomerseizoen achter de motor te proberen. De Nederlands—Belgische combinatie Van Swol—Moreau won het heren- dubbelspel van het tournooi te Monte Carlo. Zij versloegen in de finale DrobnyHughes (Eg.-Fr.) met 63 8—6 BLOKFLUI T KAAS L TERP RAM MAN REI OS GENUS DE N RE K TE R TRANT+BALI E J DO O+ AF M OP4-TABEL RE w- 168. Voorzichtig sluipt Tsacha verderhet struikgewas verwensend, dat hem belet sneller vooruit te komen. Een korte tijd. zet hij ongestoord door, doch dan verraadt het dof geroffel van paardenhoeven, dat er weer een troep ruiters in aantocht is en ijlings verbergt hij zich opnieuw. Het is dezelfde troep van zoeven, thans op de terugweg. Ze rijden voorbij, zonder hem te zien en hij sist tevreden, als hij ontdekt dat ze met lege handen terugkomen. Chu Ghandra is dus aan hun aandacht ontsnapt of hun te slim af geweest. r, „Maar nu tussen ons," sist hij en steeds op zijn hoede zet hij zion weg voort. Eens klaps is hij het spoor bijster. Hij moet op goed geluk zijn richting kiezen en vreest reeds verdwaald te zijn, als hij tussen de struiken een zwakke schittering als vcm zon op staal ontdekt. Uiterst behoedzaam kruipt hij voorwaarts en verrast staart hij naar het tafereel voor hem. Door vermoeidheid in diepe slaap gevallen, ligt daar Chu Ghandra en naast het meisje, blinkend in het zonlicht... Tyrr, het begeerde zwaard Deze kans moet hij waarnemen, onhoorbaar als een kat schuift hij naderbij. Reeds is het zwaard binnen zijn bereik en strekt hij begerig zijn hand uit, als Chu Ghandra met schrik ontwaakt en hem een ogenblik wezenloos aanstaart. Doch van dit moment maakt de Nomade een dankbaar gebruik en met een bliksemsnelle beweging grist hij het zwaard naar zich toe. Het meisje deinst verschrikt achteruit, als zij de man dreigend ziet naderen, niet wetende wat te doen. Zal hij haar dwingen hem te volgen, ofDoch neen, deze vrouw kan hem alleen maar tot last zijn. „Verdwijn," sist hij, het zwaard zwaaiendeen Chu Ghandra springt doodsbe nauwd overeind. Met een tevreden grijns draait Tsacha zich om, doch op hetzelfde ogenblik ver start hij Uit het gebladerte staart het van woede vertrokken gelaat van Kohorr hem aan. „Hond der honden, lang heb ik hierop moeten wachten/ snauwt de oude Nomade. „Doch thans zult ge mijn wraak proeven," En met een bliksemsnelle beweging heft 'hij het fonkelende, nimmer falende werpmes (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Maandagavond Het tournooi om de Trofeo Italia, een kostbaar kleinood, dat in 1949 in het bezit van Nederland is gekomen, is begonnen. Ongeveer 2500 toeschouwers heb ben op de vrijwel geheel bezette tribunes van het fraaie Goffert-bad een niets aan duidelijkheid te wensen overlatende overwinning van bet Nederlands ze vental kunnen begroeten. Nederland heeft namelijk in de derde en laatste wed strijd van deze eerste dag met 10—3 van Spanje gewonnen. Hongarije en België hebben de eerste dag van het tournooi geopend met een vooral na de rust zeer eenzijdige wedstrijd, die een overwinning van 92 voor de Hongaren, Olym pisch kampioen, heeft gebracht. De meest spectaculaire wedstrijd was echter die tussen Joegoslavië en Italië. Een wedstrijd tussen twee vrijwel aan elkaar gewaagd zijnde ploegen, die bovendien weten hoe waterpolo gespeeld moet wor den. Joegoslavië zegevierde; 53. Met de openingsplechtigheid, ver richt door dr J. Miedema, de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen vertegenwoordigend, is het zevende tournooi om de Trofeo Italia begonnen. De Belgische ploeg liep voorop tijdens de vlaggenparade, Nederland sloot de rij. En reeds bij het binnenkomen van de Nederland se ploeg, gestoken in oranje-zwarte trainingspakken, bleek de populari teit van het nationale zevental. On middellijk klonk de yell, die tijdens de Olympische Spelen te Helsinki zo dikwijls over het water heeft ge schald. Jan de Vries, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, sprak een welkomstwoord, Re- né De Raeve, voorzitter van de Eu ropese Zwemliga (LEM) en de burge meester van Nijmegen, mr Ch. M. J. H. Hustinx, voerden eveneens het woord en daarna verrichtte dr Mie dema met een korte toespraak de opening. Hongarije—België 9—2 Hongarije heeft vandaag ongetwijfeld de beste indruk gemaakt. Eigenlijk hebben de Belgen slechts korte tijd kans gezien om nog enige tegenstand aan deze voortreffelijk samenspelende en snel zwemmende ploeg te bieden. Door zeer sterk de nadruk op de ver dediging te leggen konden de Belgen zich in de eerste helft nog enigszins handhaven. Het was echter beslist te gen de verhoudingen in, dat na onge veer twee minuten spelen de snelle Belg Laurent overigens nog weer aanzienlijk minder snel in het water dan menige Hongaar zijn ploeg de leiding gaf. Al heel spoedig was de stand echter weer gelijk en nadat het Belgische doel na een voortdurende be legering meermalen aan een doorboring was ontsnapt, gaf rechtsbuiten Bolvari het scoringbord een meer verantwoord aanzien. Markovics, een uitermate snel zwemmer, bracht daarna de stand op 3—1. Het merkwaardige feit had zich voor gedaan, dat nog geen enkele speler uit het water gezonden was. Maaf ook daarin kwam spoedig verandering. Le- kime, de Belgische middenvoor, en He- vesi maakten elkaar het leven op een bepaald ogenblik zo lastig, dat de scheidsrechter het nuttig oordeelde hen uit het water te zenden en korte tijd daarna volgde ook nog Gyarmati. De zes overgebleven Belgen waren toen nog niet in staat om vijf Hongaren in bedwang te houden. Na een zeer fraai doelpunt van Szivos, een verbazingwek kend harde doorslagbal, werd het veld weer compleet, 41. Voor de Belgen betekende dit de genadeslag. Met de regelmaat van een klok scoorden Szi vos (2x), Bolvari, Markovics en Kar- pati nog vijf doelpunten. Lekime slaag de er slechts een keer in de doelpun- tenregen te onderbreken, zodat de eindstand 92 werd. Joegoslavië-Italië 5—3 Van geheel andere allure was de strijd tussen Italië en Joegoslavië. Wel heel duidelijk bleek, dat hier ploegen aan het werk waren, die niet ten onrechte als serieuze kanshebbers voor de Trofeo worden beschouwd. Vooral in de eerste helft van de wedstrijd werd er polo van klasse gespeeld. Het werd een spectacu lair duel tussen twee beweeglijke ploe gen, zonder dat deze overigens tot de hoogte kwamen, die door de Hongaren was gedemonstreerd. Kurtini gaf Joe goslavië al heel spoedig de leidinv Daarna volgde een spectaculair duel, waarbij zowel de Italiaanse als de Joegoslavische doelman zich onder scheidden in het verwerken van niet bepaald gemakkelijke schoten. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat het ge ruime tijd duurde eer de gelijkmaker Tot de velen, die Maandagavond het Goffertbad te Nijmegen, waar een begin werd gemaakt met de strijd om de „Trofeo Italia", vulden, behoorde ook Cor Braassem, coach van de Spaanse ploeg, die naast zijn leermeester Frans Kuyper met spanning de wedstrijden volgde, omringd door de Spaanse spelers. Horizontaal: 1 plaats in Noord-Brabant; 8 titel (afk.); 9 lichaamsdeel; 11 reeds; 13 persoonlijk voornaamwoord; 14 mili taire politie (afk.); 15 Scandinavische goden; 17 lengtemaat; 18 vallei; 19 momenteel; 20 vlakte maat (afk.); 22 stumper; 24 muze van het minne dicht; 25 vereniging; 27 landbouwwerktuig; 28 voertuig; 29 persoonlijk voornaamwoord; 30 vóór; 32 voorzetsel; 34 plaats in Noord-Brabant. Verticaal: 2 maanstand (afk.); 3 Ierland; 4 noot; 5 muziekinstrument; 6 voorzetsel; 7 plaats in Noord-Brabant; 10 plaats in Noord-Brabant; 12 op schrift (afk.); 14 onbe paald voornaamwoord; 16 lengtemaat; 17 dwaas; 18 tweetal; 21 boos; 22 in houdsmaat; 23 noot; 25 met vuur, zeer levendig; 26 maanstand (afk.); 30 Ludolfiaans getal; 31 her kauwer; 33 momenteel. tot stand kwam. Uiteindelijk kreeg Gionta dit doelpunt op zijn naam; van beide ploegen waren toen vijf spelers in het water. Kort voor de rust namen de Italianen zelfs de leiding, toen hun middenvoor De Sanzuane een voorzet van Rubini met een keihard schot af werkte, 12. Vrijwel onmiddellijk na de hervatting scoorde Radonic de gelijkmaker. De strijd bleef vrijwel gelijk opgaan, maar allengs bleek toch, dat het spel van de Italiaanse ploeg minder doelmatig en ook minder zuiver was dan dat van de Joegoslaven en toen zich bovendien da situatie voordeed, dat op een gegeven moment twee Italianen en één Joego slaaf uit het water waren gezonden, profiteerde Vucksanovic er onmiddellijk varii 42. De Italiaanse ploeg kreeg daarna even te kampen met een inzin king en het gevolg was, dat de toch al gevaarlijke Kurtini nog meer kans kreeg en hiervan profiteerde. In be trekkelijk korte tijd was de stónd 4—2. Manelli bracht de stand tenslotte op 5—3. Nederland—Spanje 10—3 Vooral in de eerste helft van de wed strijd heeft het Nederlands zevental enigszins teleurgesteld. Juist, omdat men er bij voorbaat van overtuigd was, dat de wedstrijd toch in een overwin ning zou eindigen, was de 'jonge Ste- vers (HZC) een kans gegeven, om enige internationale routine op te doen. Keetelaar bleef vandaag op de tribune. In betrekkelijk korte tijd gaf aanvoer der Bijlsma zijn ploeg de leiding, ter- Wijl Korevaar de stand spoedig op 20 bracht. En toen het na een voorzet van Cabout vlak daarna door Rudi van Feggelen 3—0 werd, zag het er Inder daad alleszins naar uit, dat de Neder landse ploeg met vlag en wimpel door de eerste ronde zou ïcomen. Plotseling echter ging het minder ge makkelijk in de gelederen van de Ne derlanders. Het plaatsen werd onzui ver, er kwamen hiaten èn in de aanval èn in de verdediging, terwijl boven dien bleek, dat Van Feggelen allesbe halve op schot was. Verwonderlijk was het toen niet, dat de jeugdige Span jaarden heel spoedig twee doelpunten scoorden: Munte en Subirana gaven Van Gelder geen schijn van kans! Even leek het of het weer beter zou gaan, toen Bij Isme een vrije worp op de juiste wijze afwerkte, maar weer kwamen de Spanjaarden terug. Queralt verkleinde de achterstand tot 34. Na de rust ging het geleidelijk aan weer beter. Nog even hielden de jonge Spanjaarden vol, maar toen Smol en Van Feggelen de laatste uit een strafworp - de stand op 63 brach ten, capituleerden de pupillen van Braasem toch. Zij hadden kennelijk te veel van hun krachten gevergd en bo vendien ging het Nederlands zevental Van Nederlandse zijde zullen de vol gende oorlogsschepen aan de NATO- vlootoefening „Mariner", die van 16 September tot 5 October zal duren, deel nemen: torpedobootjagers: „Evertsen" en „Kortenaer", fregatten: „Van Am- stel", „De Bitter" en „Jan van Brakel", onderzeeboten „Walrus", „Zeeleeuw" en „Tijgerhaai", het radar-opleidingsschip „Soemba" en een aantal mijnenvegers en hulpschepen. Van de marine-lucht vaartdienst zullen „Seafuries" en „Fire flies" van Britse vliegkampschepen af benevens „Harpoons" meewerken. De oefening is de eerste van de strijd krachten van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, waarbij alle drie be velhebbers van de gebieden van het Noord-Atlantische verdrag, n.l. van de Atlantische Oceaan. Europa en van Het Kanaal, zijn betrokken. Zee- en luchtstrijdkrachten van Bel gië. Canada. Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Noorwegen, de Ver enigde Staten en Nederland zullen aan deze oefening deelnemen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld; Indonesië: m.s. Kota Baroe (27 Aug.), Ned. N.-Guinea; m.s. Peleus (11 Sept.), Ned. Antillen; s.s Waterman (22 Aug.), Suriname: m.s. Bonaire (2 Sept.), Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. Ja gersfontein (25 Aug.), Canada: s.s. Nieuw-Amsterdam (26 Aug.), Zuid- Amerika: m.s. Alberto Dodero (22 Aug.) en m.s. Alioth (25 Aug.), Brazilië: m.s. Alioth (25 Aug.), Australië: s.s. Strat- heden (22 Aug.), Nieuw-Zeeland: via Engeland (22 Aug.). Tussen 3 September en 14 October zullen in achttien verschillende plaatsen in Nederland familieleden van militai ren in Korea, Nieuw-Guinea en Suri name in de gelegenheid worden gesteld een groet uit te spreken, welke wordt opgenomen op een geluidsband. Deze geluidsbanden worden dan opgezonden naar het gebied waar de betrokkene vertoeft, waar zij voor deze ten gehore worden gebracht. Deze groeten zullen des avonds worden opgenomen, achter eenvolgens te Den Haag, Rotterdam, Leiden, Amsterdam, Dordrecht, Utrecht, Alkmaar, Leeuwarden, Groningen, Hoo- geveen, Zwolle, Enschede, Arnhem, Venlo, Maastricht, Eindhoven, Breda en Goes. beter spelen. Uit een vrije worp van Van Feggelen scoorde Korevaar met een boogbal het zevende doelpunt! En toen op een bepaald moment twee Ne derlanders en drie Spanjaarden uit het water gestuurd waren, bracht Bijlsma de stand op 83. Van Feggelen en Bijlsma zorgden er tenslotte voor, dat de score de dubbele cijfers bereikte, 103! HOGE PRIJZEN I 2000 90273 I 1500 6935 8151 11670 11679 14523 1000 2613 2622 4099 5379 8008 19152 20509 20999 400 2199 4283 8857 11063 11217 14476 16455 16781 17952 200 1476 1787 2456 2925 3258 3476 5283 5648 5727 6244 7990 9694 9906 10639 14231 15510 15574 16947 17402 17875 17936 18486 19624 20030 20580 20914 10l3 028 065 077 090 096 267 452 456 528 563 821 882 922 997 2167 203 524 644 764 767 843 857 3028 030 037 093 158 194 255 345 570 590 660 676 702 833 908 927 944 4097 195 196 212 308 371 483 615 643 873 942 5066 119 188 421 439 478 559 663 664 750 782 861 867 872 955 6014 107 219 353 354 574 624 800 841 892 958 7053 134 213 289 358 465 476 496 507 529 540 658 793 857 SÜ77 200 207 252 360 392 412 488 566 569 623 633 720 788 794 815 885 961 996 9068 109 305 440 482 507 720 832 935 10056 073 128 286 292 530 543 564 716 731 781 925 10192 12816 14291 10864 13446 13759 11007 053 178 182 189 387 12058 089 102 219 252 332 552 718 822 13056 100 212 290 292 402 14045 131 303 360 376 444 845 902 15029 036 069 205 307 411 16047 053 125 339 424 559 698 722 17035 173 214 269 464 652 861 18299 368 415 685 724 731 19010 048 114 222 302 430 807 834 20007 063 318 378 555 642 979 21001 136 191 232 399 442 708 806 823 937 505 655 363 383 659 671 478 574 720 770 443 508 812 720 755 576 577 575 599 711 825 671 676 753 795 811 859 754 846 540 591 657 666 444 537 864 968 594 718 673 742 573 677 Vervolg prijzen van f 80.4889. 1001 404 797 2002 157 415 686 935 8057 568 835 4043 260 467 606 901 5003 377 731 908 6023 321 710 965 7002 174 478 724 975 8002 128 422 608 827 9064 252 516 696 956 10029 303 648 792 11016 222 016 115 171 190 418 444 509 541 826 836 879 914 039 045 082 096 204 214 247 254 431 442 450 521 687 760 801 853 152 201 235 259 597 668 684 694 877 937 938 954 067 090 141 146 268 310 319 338 488 489 490 557 612 630 696 788 996 056 094 156 162 424 488 498 499 737 744 747 759 918 937 976 024 036 065 104 376 394 409 416 744 794 797 799 966 981 999 020 051 074 088 176 230 263 282 548 563 566 574 742 750 752 829 999 Óif) 058 071 084 170 190 197 214 437 458 460 556 647 667 690 715 865 928 090 094 098 154 262 324 357 372 519 521 531 348 764 782 799 854 976 041 043 071 103 309 321 390 470 675 676 678 692 812 940 977 982 057 061 093 094 348 37^ 478 517 215 241 331 389 393 570 646 700 740 744 943 .118 128 131 145 152 292 299 305 332 373 530 583 615 672 674 875 886 898 910 913 302 363 400 452 565 709 742 760 776 787 150 199 225 227 241 350 353 358 3S6 411 558 578 591 592 595 830 841 881 883 891 242 261 281 294 312 521 562 587 609 613 764 809 S20 871 900 117 134 177 231 249 436 560 628 685 686 805 832 838 922 942 103 110 112 123 159 315 324 329 353 458 58ü 588 639 646 713 873 918 937 952 961 094 104 117 122 126 226 242 346 354 368 559 564 580 595 598 739 757 796 799 810 164 182 202 219 221 373 426 453 501 811 581 596 633 646 682 856 860 881 896 902 105 137 165 173 244 479 5S1 583 624 647 708 709 742 772 788 108 109 158 179 220 518 520 536 555 567 571 628 18014 037 164 191 510 515 702 743 884 894 13050 141 295 355 521 542 874 948 14013 030 269 273 459 467 676 700 15010 020 232 251 456 487 767 783 909 16048 057 219 237 614 635 864 898 11023 052 260 321 490 496 910 914 18046 098 263 293 408 413 752 762 19009 026 267 295 485 582 759 781 20033 038 295 336 574 599 797 801 21018 051 275 296 483 486 635 659 887 817 695 766 840 053 055 057 231 233 310 533 568 599 754 775 820 946 950 966 143 160 167 370 398 422 596 649 684 955 970 038 063 086 275 297 323 540 548 573 723 745 766 027 040 046 265 319 346 488 502 519 790 792 802 852 863 077 078 368 388 630 635 823 846 999 175 208 429 444 689 717 129 173 331 343 586 603 795 884 052 095 369 409 527 566 822 852 059 080 254 256 855 667 904 916 054 057 324 330 535 539 922 946 115 116 315 338 443 455 766 778 076 146 333 346 601 604 827 830 052 083 368 394 674 723 813 873 075 078 331 346 492 501 673 674 919 956 124 129 151 309 312 342 697 716 733 931 958 972 072 081 100 335 345 368 553 561 637 139^ 148 164 345 370 376 469 506 555 791 796 936 147 161 180 375 414 464 647 691 694 901 912 960 084 096 222 426 479 500 736 748 760 903 916 933 117 157 190 366 393 419 544 560 601 746 800 842 963 972 906 982 -- 091 133 148 391 425 426 637 655 690 853 856 881 213 243 254 491 515 518 719 832 842 221 232 239 389 412 418 620 648 664 903 914 981 177 195 212 429 437 442 683 726 727 869 874 882 185 195 212 406 407 490 807 849 850 134 180 190 372 387 399 674 744 778 212 224 236 394 396 404 645 653 743 939 943 960 185 206 252 467 480 484 704 747 753 981 239 253 267 503 562 567 773 783 7S4 983 995 199 231 270 433 441 454 615 618 619 874 875 883

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5