^vilke? CRICKET9, een mooie? luie sport o CRICKETeen spel en een begrip r 1 BEKROONDE VISJESKWEKERS Vertrouwde figuur gaat heen DANSGROEP VAN ROSARIO I wilt u uw TUIN OPENLUCHTTHEATER BUKSEM AFLEIDERS gfl v. Empelen Voor zendingen Gezinshulp in Haarlem Zware ontploffing bij Tobroek Mitcnze krant r BABY-UITZETTEN RADIO BEKENDMAKING HETELUCHT OUESTQOK HAARDEN HERINGA WUTHRICH EEN LEEK AAN DE SPANJAARDSLAAN TE HAARLEM WK>' zandvoort A.B.C. ban 50 jaar gek Oen WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Interessant leven op de tentoonstelling Subsidie van f 20.000 voor drie instellingen SPAARNDAM Afscheid kapelaan P. Langendijk Burgerlijke Stand k.ZCLAME AANBIEDING in FAILLISSEMENTEN Surséance van betaling Station Heemstede—Aerdenhout Uit voorraad leverbaar Waarschijnlijk vijftig doden B.B. WELDRA IN FLORAPARK K.A.J. organiseert volks spelendag Afscheid kapelaan J. van Ingen BLOEMENDAAL WIELRIJDER AANGE- REDEN Vier voorstellingen in weekeind AESTHETISCH EN ELEGANT IJVERIGSTE BEOEFENING IN HAARLEM VERKEER GESTREMD Langs Zandvoortselaan Badplaatstournooi Afscheid kapelaan Blom Beurs van Amsterdam De tentoonstelling mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Naarmate de dagen vorderen, worden de aquaria mooier, doordat de plan ten zich naar het licht gaan zetten. De uitslagen van de keuringen, die voor de opening om technische rede nen nog niet hadden kunnen plaats vinden zijn: De zilveren medaille door het ge meentebestuur beschikbaar gesteld gaat naar de Haarlemse kweker (van de beste vis) de heer A. van den Nieu- wenhuizen voor zijn zeer fraaie Celebes- zeilvis (Telmatorina Ladigesi). De beide plaquette's door Haarlems Bloei" beschikbaar gesteld, gingen naar de heer G. Wille voor zijn Ge- zelschapsbak (de eerste die men bij het binnenkomen te zien krijgt) en naar de heer L. de Vries voor de mooiste vis van de tentoonstelling (Apistogramma Agassizi). Als keurmeesters voor de „Haarlem- prijs" traden op de experts, de heren dr. P. Merckens en de Engelse keur meester mr. C. Creed, terwijl de Haar lems Bloei-prijzen werden toegekend door de heren van Gink. Jan Kraak man en W. van Willige als „leken". De dieren gevoelen zich in de Vishal al geheel en al thuis. Dit openbaart zich vooral in de bassins waar verschil lende soorten of reeds hun kuit hebben afgezet of nog daarmede bezig zijn. Fascinerend is het liefdesspel van de rode kleinbekzalm, terwijl honderden eitjes worden afgezet: de grote dikke De Vereniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken te Haarlem heeft zich van ouds ten doel gesteld om waar nodig ge zinshulp te verlenen in die gezinnen, waarvan de moeder in een der zieken huizen was opgenomen Het verschijnsel deed zich echter voor, dat steeds veel- vuldiger op deze gezinshulp een beroep werd gedaan voor gevallen, waarin geen relatie met ziekenhuisopneming aanwezig was. Om de overbelasting, welke voor ge noemde vereniging hieruit voortvloeide te kunnen wegnemen, hebben B. en W. gezocht naar een oplossing in deze geest, dat er voor de drie richtingen eigen stichtingen voor gezinshulp wel te onderscheiden van de reeds bestaande stichtingen voor gezinszorg zouden worden gevonden, die dit werk zouden kunnen ter hand nemen. Deze uitbrei ding van werkzaamheden heeft een zo danige omvang aangenomen, dat toen het werk zou worden overgenomen door de bedoelde stichtingen er maatregelen moesten worden genomen voor de over neming van een 120-tal gezinshulpen, die nu in dienst van deze nieuwe stichtin gen gedeeltelijk reeds zijn gekomen of nog zullen komen. Na verschillende besprekingen is deze oplossing thans bereikt, doordat onlangs ook voor de algemene richting is beslo ten tot oprichting van een stichting voor gezinshulp. Deze stichtingen beschikken echter niet over voldoende inkomsten. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor ten behoeve van elk der drie instellin gen voor gezinshulpte weten de Stich ting Christelijke Gezinshulp, de Stichting Rooms Katholieke Gezinshulp en de nieuw te vormen Stichting Gezinshulp Haarlemeen subsidie te verstrekken voor het jaar 1953 ten bedrage van het salaris vermeerderd met de sociale las ten van de leiding en de kosten van het centrale bureau. Voor de genoemde drie instellingen wordt dit subsidiebedrag totaal geraamd op f 20.000. Wij vernemen nader van de Stichting R. K. Gezinshulp, dat deze voordracht aan de raad juist op tijd komt, omdat anders het broodnodige werk gestaakt had moeten worden, wegens gebrek aan finantiën. Verondersteld wordt, dat on geveer 1/3 deel van het subsidie ver kregen zal worden. Mét de bijdragen van de katholieken kan het bureau nu weer aan de verplichtingen voldoen. Voor verenigingen en parochianen be staat Donderdagavond in de R. K. Kleu terschool gelegenheid afscheid'te nemen van kapelaan P. Langendijk, die in Mon ster benoemd werd. Aanvang 8 uur Advertentie VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN KUNNEN VOORKOMEN GEBOREN: J. J. de VriesPrinsen, z* H. Pietersen—Ketting, z; J. M. van der Haring—Koedijk z; A. A. van de Klas horstDe Wolf z, T. H. ReusienMeer- ding z, A. Bakker—Den Braven d, G. A. Post—Van der Maat z, Th. M. Schef- felaarClavaux d. ONDERTROUWD: A. M. de Bolck en C. W. van Geldrop, G. M. Hetem en S. Polfliet, J. Withaar en A. A. van Kerk hof. H. E. Kropff en A. A. van Kerkhof. GETROUWD: A. Tijsterman en C. M. van Goor. OVERLEDEN: J. Mulder, 68 jaar, P. J. Schiering 79 jaar, Chr. C. Stutterheim, 53 jaar. J. A. DijsStolwijk 54 jaar, A. J. van der Laag 81 jaar Advertentie KËEDS zeek velen maakten gebruik van onze UITZET JOKE compleet 55.80 50 stuks, waarin 24 luiers UITZET MARJA compleet 98 50 80 stuks, waarin 36 luiers. WAARBIJ U TIJDELIJK GRATIS ONTVANGT 4 TETRA LUIERS, 4 OOGJES LUIERS, 1 prima WITTE BADHANDDOEK Ook vele instellingen maakten van deze aanbieding gebruik. Cichliden zijn druk in de weer om een stuk steen schoon te maken voor het eieren leggen. Een zeer fraai en fijn visje, het tandkarpertje van Java, kan men dagelijks met een pakketje eieren zien rondzwemmen en de dikke zee kreeft knipt elke dag de buis van zijn doorluchting kapot. Allemaal feiten, die er op wijzen, dat de tentoongestelde vissen in eerste klas conditie verkeren. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 18 Augustus 1953 failliet verklaard: E. Kolkman, Hoofddorp, Manegelaan 20, van beroep loodgieter. Rechter-Commis- saris: mr. N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. W. Niesink, caféhouder, Haarlem, Nas- saustraat 7. Rechter-Commissaris: mr: N. Smits. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw. Haarlem. In de aan J. A. Snelders te Zaandijk, dr. J. Mulderstraat 23, zaakdrijvende te Koog aan de Zaan onder de firma „Ma chinefabriek H Stevens'' op 28 April 1953 voorlopig verleende surséance van betaling, is het verhoor van de schuld eisers nader bepaald op Maandag 7 Sep tember 1953 des namiddags te 2.15 uur. C. Vissers, wonende te Hoofddorp, han delende onder de naam „De Comman ditaire Vennootschap Vissers Machine fabriek" te Hoofddorp, heeft een request ingediend ter griffie van de rechtbank, strekkende tot verlenging van de aan hem definitief verleende surséance van betaling met een termijn van anderhalf jaar. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 7 September 1953 te 15.15 uur n.m. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O erres O fridor O COLUMBIA O GRAETZ O braün Gea. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Robinson Crusoë en Co" (ge prolongeerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 u., a. 1. Frans Hals: „Das Herz einer Frau". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido; „Deserteur van het legioen". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 11 uur: „Lassie komt thuis", alle leeft. City: „Two girls and a sailor". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „Het legioen der verraders". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Woensdag 19 Augustus Minerva: „In de penarie". Tijden: 2.30 u.; „De Bron". Tijden: 8.15 uur, 14 jaar. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens. Tij den: 15 uur en 20 uur. Donderdag 20 Augustus Minerva: „In de penarie". Tijden 2.30 u.; „De Bron". Tijden 8.15 uur, 14 jaar. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert 1516 uur. Zandvoort: Concert Tyroler Kapel, 8 u. Advertentie Hierdoor delen wij U mede, dat het GOUDEN DAMESPOLSHORLOGE, door ons beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds, ten overstaan van de Notarissen Reede en Brants alhier, is toegewezen aan: Mej. L. KISCH, Deurlostraat 12 II, Amsterdam. Hoogachtend, I. KAN juwelier-horloger, Bartel j or isstraat 2, Haarlem, tel. 13004. De treinreizigers, die geregeld ge bruik maken van het station Heemste- de-Aerdenhout zullen na 1 September een vertrouwd gezicht missen. Met in gang van die datum namelijk zal de heer H. Wijnands, die daar ongeveer zeven jaar belast is met de algehele regeling, gaan genieten van zijn pen sioen. Onder de forensen zal er wel niemand zjjn, die niet weet, wie WU- nands is, want hy staat bekend als een man, die zijn klanten op alle mo gelijke mahieren ter wille is en met wie het voor de reiziger moeilijk is ruzie te krijgen. Voor de heer Wijnands betekent de komende 1ste September een punt ach ter een diensttijd van ruim negen en dertig jaar bij het Spoor. Wij kunnen niet schrijven „Nederlandsche Spoorwe gen", want de scheidende spoorman begon aanvankelijk in dienst van de Nederlandse Centraal Spoorwegen. Op 17 Juli 1914 kwam hij als wisselwach ter bij Huis ter Heide. Meer dan tien jaar heeft hij daar gewerkt, intussen officieel in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen, maar toen kwam de ge zellige tijd in Rijpweteiing. Toen leef de het bekende Haarlemmermeerspoor tje nog in haar glorietijd, hoewel de drukte reeds begon te tanen. Het rei- zigersvervoer verminderde sterk en het was ten laatste alleen op de Vrij dag, wanneer de boeren naar de markt in Leiden gingen, dat er wat kaartjes verkocht werden. De heer Wijnands was dus niet bepaald overbelast, maar de romantiek en gezelligheid bleken toch zeer aantrekkelijk. De mensen waren gemoedelijk en spoorwachter Wijnands officieel arbeider-telegra fist kon het best met de luidjes daar vinden. De strenge winter van 1928 1929 ligt hem nog goed in het geheugen en hij noemt het nog steeds een feeste lijk gezicht, wanneer de boeren op hun schimmels er op uit trokken. Aan die tijd kwam in 1930 een eind Advertentie Ced. Oude Cracht 11 - Haarlem t/o Postkantoor - Telefoon 19981 toen de heer Wijnands naar Haarlem geroepen werd en daar geplaatst werd op het goederenstation. Ruim vijftien jaar zetelde hij op post T (groep wa genverdeling), maar toen deze post werd opgeheven, kwam hij aan het doorgaande loket terecht aan het Haarlemse station. Dat werd wel eens afgewisseld met Velsen, Driehuis, Bloe- mendaal en Overveen, doch ongeveer zeven jaar geleden kreeg hij zijn laat ste standplaats toegewezen op het sta tion Heemstede-Aerdenhout. De pensioengerechtigde leeftijd is thans ook voor hem aangebroken, of hij nu wil of niet, maar de reizigers zullen hem toch altijd wel blijven her inneren als de spoorman, wie niets te veel was. De heer Wijnands zelf kan nu met zijn echtgenote van een goede rust profiteren in zijn huis aan de Kogel straat 7 te Haarlem bij de Franse Re mise. In een opslagplaats van munitie, die in 1942 door het Italiaanse leger bij Tobroek werd. achtergelaten, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Naar schat ting hebben een vijftigtal mensen het leven verloren. De ontploffing deed zich voor toen arbeiders een kist munitie versjouwden. De verbouwingswerkzaamheden in het Florapark 4 zijn thans zover gevorderd, dat de dienst Bescherming Bevolking er binnenkort een huisvesting in zal kun nen krijgen. De raad moet nu een crediet van f 5300 beschikbaar stellen voor de aanleg van een automatische huistele fooninstallatie in dit pand. Zondag 30 Augustus organiseert het D.B. een volksspelendag voor alle leden van de K.A.J. uit het district Haarlem. Het programma vermeldt o.a. hindernis race, mastklimmen, fiets-polo, Romeins wagenrace en vele andere aantrekkelijke spelen. Hieraan zijn prijzen verbonden voor de beste persoonlijke prestaties en voor de afdeling welke met hét hoogste aantal punten uit de bus komt. Deze volksspelen worden gehouden op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Aan vang 2 uur precies. Des avond wordt er, uitsluitend voor de deelnemers een feestavond gegeven met prijsuitreiking in het K.A.J.-gebouw in de Koning- steinstraat. Aanvang 8 uur Men kan zich als deelnemer opgeven bij: D. Dam, Wüstelaan 103, Santpoort; P. Burger, Weverstraat 12, J Koomen, v. Alststraat 6, Haarlem, vóór Woensdag 26 Augustus. Morgenavond 8 uur zal in het gym nastieklokaal van de Zusters (ingang Tugelastraati afscheid genomen worden van kapelaan J. H. M. van Ingen, die. zoals bekend, benoemd is in Delft. Bij dit afscheid zullen aanwezig zijn verte genwoordigers van de K.A.J., Maria-con- gregatie, H Familie. Katholiek Thuis front. onderafdelingen van de K.A.B.,'de Sociale School. Uitgenodigd worden ook bestuursleden van de Haarlemse Koren- bond, Rederijkers „Alberdingk Thijm", R. K. Bureau voor beroepskeuze en Avondnijverheidsschool van de St. Jozefs gezellen. Gistermiddag omstreeks 4 uur is een Haarlemse wielrijder nabij de overweg aan de Kleverlaan door een motorrijder uit IJmuiden aangereden. De motorrij der, J. R., reed in de richting van Haar lem en aan de linkerzijde van de rijbaan. De, fietser werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Met een zware hersen schudding moest hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. worden overgebracht. Advertentie Vrijdag 21 Augustus treedt de be roemde Spaanse danseres Rosario met haar dansgroep op in het Bloemendaaise openluchttheater. Het theater heeft dit seizoen wel een overvloed geboden aan dansen, te veel wellicht, als men be denkt, dat het toneel er wel bijzonder karig is afgekomen. Maar het stemt bij voorbaat reeds pleizierig te weten, dat het dansprogramma door Rosario zal worden afgesloten. Velen bewaren nog de herinnering aan haar optreden met Antonio, toen dit tweetal overal in Europa grote successen oogstte. Antonio en Rosario zijn ieder hun eigen weg gegaan en Rosario trekt nu met haar groep door Nederland, In haar ballet treedt onder meer op de jonge Spaanse danser Roberto Igle- sias, die zich in korte tijd als partner van Rosario een zeer grote naam heeft veroverd. In de groep werken verder mee de drie Spaanse guitaristen Juan Gargia de la Mata, Antonio Zori en Miguel Castanos, en de flamencozanger Alvara de la Isla. De begeleiding is in handen van Manuela Ballesteros en Juan Bernal. Het programma, dat de groep brengt, Rosario en Roberto Iglesias. bestaat voornamelijk uit klassieke num mers en zal dus geen noviteiten te zien geven, maar de liefhebbers van de Spaanse dans, en hoevelen zijn dat er niet, zullen deze gelegenheid niet voor bij laten gaan om de kennismaking met oude bekenden te vernieuwen. De groep is rechtstreeks uit Spanje naar ons land gekomen, na gedurende twee maanden in Madrid voor uitver kochte zalen te zijn opgetreden. Buiten Spanje is Nederland het eerste land, waar Rosario met haar groep optreedt. Het ballet blijft tot 1 September in Ne derland, daarna volgen in September en October voorstellingen in Londen, waarna een tournée van lange duur door Amerika op het programma staat. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond om half negen beginnen de voorstellin gen in het Bloemendaaise Openlucht theater Zondagmiddag is er om half drie een matinée. Advertentie HAARLEM ver het geheel genomen zijn mijn bemoeiingen met de sport nooit van bijzonder intensieve aard geweest. Zij beperken zich als ik mij wel her inner tot een vergeefse poging om de beginselen van het schaatsen onder de knie te krijgen en tot een kortstondig, maar vrij hevig optreden als keeper in een kostschoolvoetbalclub. En als ik ga graven naar de oorzaken van mijn gebrek aan interesse in het sportieve dan vrees ik tot de vernederende bekentenis te moeten komen, dat ik te lui ben voor zulk soort zaken. Ik heb nu eenmaal een principiële afkeer van hard lopen of van welke overmatige lichaamsbeweging dan ook. Het is daarom alleen al te betreuren dat ik destijds nimmer in de gelegenheid ben geweest kennis te maken met cricket. Want cricketen is en ik besef dat ik nu wellicht de toorn van alle desbetreffende sportsmen op mijn hals ga ha len cricketen is een mooie luie sport. Die ontdekking heb ik gedaan, toen ik laatst voor het eerst van m\m leven een cricket-ivedstrijd. zag. Het sportieve treffen speelde zich af op een terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Toen ik er arriveerde nam ik op het groene veld een twintigtal man nen in elegante witte pakken en met pittige jockey-petjes op het hoofd waar; zij drentelden met lome, onbestemde ge baren wat heen en weer. Eerst dacht ik dat er nog afgetrapt moest worden, maar bij nader inzien bleek mij dat de strijd al in volle hevigheid was ontbrand. Toen zag xk ook dat een van de heren een balletje opwierp, dat een ander als reac tie daarop met een stok begon te zwaaien en het stukje leer een fikse mep gaf en dat 'n derde, zij het in gepaste mate, achter het voortrollende dingske aanholde. Maar deze drie waren dan ook de enige personen, die actief werden. De anderen lieten hen kalm hun gang gaan en ke ken nauwelijks geïnteresseerd toe. Dat lijkt me trouwens het verrukkelijke van het cricketen, dat je niet hoeft mee te doen. Ik heb gezien, dat een van de deel nemers naar een uithoek van het veld wandelde, waar hij onmiddellijk in een diep gepeins verzonk. Nu en dan hief hij het hoofd op en keek met een verliefde blik naar de blauwe lucht. Voor de rest verroerde hij zich, een kwartier lang, Anegang 19 - Haarlem TeL 21413 Onze collega is als leek naar een cricketwed strijd gaan kijken Hij nad nog nooit zo'n wedstrijd gezien, laat staan die sport beoefend. Eigenlijk is dat heel jam mer, want cricket is een der mooiste spelen, die ter we reld bestaan en het wordi niet voor niets in sportmin- nend Engeland als „The King of the Games" betiteld. Het is ook ais kijkspel bij zonder boeiend, maar dan ook weer voor kenners en fijnproevers. En niet alleen biedt cricket aan beoefenaar én toeschouwer een zuiver en hoogstaand sportgenot, maar er zijn ook maar heel weinig spelen, waar speciaal voor de jeugd een zo gro te opvoedende waarde in schuilt. Om te beginnen is het een moeilijk spel met tal van mogelijkheden. Het vergt volharding en doorzettings vermogen om een goed cricketer te worden. En ver der vraagt het een grote mate van tucht en zelfbeheersing en vooral van onbaatzuchtig heid. Wij hebben cricket op kost school geleerd. De gymnas tiekleraar van het Nijmeegse I college, de voortreffelijke Mijnheer de Preter, heeft ons destijds de eerste beginselen bijgebracht. En later moch ten wij bat en bal hanteren onder de kleuren van de roemruchte C.C.C. Een ma tador zijn wij nooit gewor den, al vonden wij ons zelf bijzonder indrukwekkend, met het petje in de groen witte kleuren, strijdvaardig met handschoenen en been beschermers, en helemaal in de sfeer van óver en ketsj en leg biefo! en heel het in- zeer correcte houding of han delwijs betitelen met: cric- ket, bedoeld dus als fair play in de hoogste graad. Sinds de dagen, dat wij ais „naughty sporty collegeboy" ons met balspelen ophielden, hebben wij nimmer meer een cricketbat in handen ge had. Maar een heel enkele maal gaan wij nog wel naar een wedstrijd kijken, om nog eens de sfeer te proeven van deze ideale zomersport, in gewikkelde reglement, dat nog iets anders was dan onze voetbalwijsheid van voor heen op de straat: drie maal corner is penalty. Onze eerste lange broek was de witte cricketbroek en met onze vijftien, zestien jaar leken wij een hele man. Of wij ook een goed cricketer mochten heten is weer iets an ders. Wij ujn op de verschil lende gebieden des levens nu niet a 11 ij d zo'n held ge weest, ook al wil men op papier soms die indruk wek ken. Het ligt geheel in de aard van cricxe dat het nipt an ders dan met grote -portivi- teit kan worden gespeeld. Een enkele keer hoort men in de omgangstaal, onwille keurig door ingewijden, een alle opzichten mannelijk, aesthetisch en elegant. En om nog eens van mooi spel te genieten, de ontmoediging te ondergaan van al te spoe dig „uit" te zijn, of de han den te voeler, méé-tintelen bij het uitvangen van een hard geslagen bal. En wij praten deskundig met onze oudste zoon, die intussen op zijn beurt aan cricket toe is: hij gelooft, dat wij een groot man zijn geweest tus sen de wickets, en als wij ons zelf zo horen praten, zouden wij het ook nog gaan denken. Het spel volledig ver klaren, zou te veel ruim te vergen. Het is voldoende te weten, dat twee elftallen tegen elkaar in actie komen, die om beurten aan slag zijn en in het veld staan. Aan slag moet men trachten zo veel mogelijk runs te verza melen door hard en ver en onbereikbaar te slaan, in het veld moet men trachten dat zoveel mogelijk te beletten. Het middelpunt van de strijd is het boeiend duel tussen bowler, de werper, en bats man, de man met het slag hout. Cricket is in Engeland en zijn Dominions bijzonder populair, ook als kijkspel. Het was er trouwens reeds in de zeventiende eeuw be kend en werd nog ooit met pruik en steek en later met hoge hoed gespeeld. In de toetswedstrijden tussen Enge land en Australië kan men genieten van het mooiste en beste cricket ter wereld. Buiten het Engelse Impe rium wordt cricket practisch alleen in ons land en in Denemarken beoefend. Kost scholen te Deventer en Noordwijk schijnen bij ons in de vorige eeuw het spel te hebben ingevoerd. In 1875 is de eerste Nederlandse cricketclub opgericht te De venter, Utile Dulci, en deze maand '15 jaar geleden volg de het Haagse H.C.C., be gonnen als een jongensclub je, ergens op de „witte piek" bij de Scheveningse Bosjes. Thans kan gezegd worden, dat deze sport in Haarlem het ijverigst beoefend wordt. niet. En toch vervulde hij, zo werd mij verteld, een zeer functionele rol in het spel. Verrukkelijk. Het ging tijdens deze match dan tussen Engelsen en Nederlanders. En dat verschil in nationaliteit werd, ge loof ik, aangeduid door het verschil in kleur van de petjes. Maar aange zien er ook jongelui bij liepen, die helemaal geen petje op hadden, slaagde ik er niet in de beide teams volledig te identificeren. Slechts de twee scheidsrechters waren onmid dellijk als zoda nig te herkennen nademaal zij zich hadden gehuld in statige, witte dok- tersjassen, als wa ren zij tot onmid dellijk operatief ingrijpen gereed en bereid. Toen de sports men dan enkele uren op opvallende wijze hun best had den gedaan, om zo veel mogelijk niets te doen, was het rusten geblazen. Dat wil zeggen: lun chen. Want een cri cketer rust niet, zo als een ordinaire voetballer, hij luncht. Hij krijgt daar drie kwartier voor. Er wordt trouwens bij zonder veel gepauzeerd. Want 's mid dags wordt er nog tijd ingeruimd voor het gebruiken van de „higti-tea" en zo tussen de innings (wat dat zijn weet ik niet) dóór willen er ook nog wel eens een minuut of tien op over schieten. Maar dat lunchen is een ritueel op zich. Cricketers steken er zich voor in gestreepte blazers- een soort gevange nisjasjes in het montere helder en le vendig gekleurd. Vervolgens gaan zij aan tafel en eten komkommer. Cricke ters eten verschrikkelijk veel kom kommer. De oorzaak van die voor keur voor dat gerecht is mij niet pre cies bekend, maar ik neem aan, dat het eten van komkommer stimulerend werkt op hun spel. En al etende maken zij dan een praatje met elkaar en met deze en gene, die langs komt wipr>en. Maar die conversatie, dat is mij opge vallen, gaat nooit over de wedstrijd, in welke zij zijn verwikkeld, zoals dat bij andere takken van sport het geval schijnt te zijn. Ik heb er niet één ho ren zeggen: „Zag je, hoe ik hem raak te?" of „Vind je niet, dat we verdie nen te winnen?" Dat doet men niet onder cricketers. Dat zou geen stijl we zen. En cricketen is een bijzonder stijlvolle aangelegenheid. Het cricket-publiek trouwens ook. Verwacht nimmer rond een terrein, waar wordt gebowld en gebat, de tot hysterie opgezweepte massa, die onze voetbalvelden pleegt te omzomen, in tegendeel, wanneer de cricketers hun langoureuze spel beginnen, daalt er een plechtige stilte over de wereld. Zij wordt slechts lichtjes gerimpeld door het beschaafde gemompel van de toeschouwers. Hier geen aanmoe digend gekrijs van „Hup Holland" of „Hup, die Toon". De ware cricketer moedigt niet aan, hij proeft de ge nietingen rondom zijn sport op zijn tong en geniet in stilte. Wanneer er binnen de lijnen iets gebeurt wat zijn goedkeuring kan wegdragen, begint hij beschaafd en gescandeerd-rhyth- misch te klappen; passeert er echtei iets wat zijn afkeuring verdient, dan doet hij in het geheel niets. Al wordt hij dan ook tot in de pit van zijn ziel geschokt Er wordt enorm veel platonisch ge kust op een cricketveld. Onder de toe schouwers dan. Vrienden en vriendin nen, die elkaar ontmoeten tijdens een cricket-wedstrijd en dat doen be paalde vriendinnen en vrienden immer geven elkaar altijd een beschaafde kus en roepen met goed gespeelde ver rassing uit: „Gut Trees", of „Gut Kees, ben jij er ook?" Natuurlijk zijn ze er. En het mag dan ook wel gezegd, dat de dames een integrerende plaats in nemen bij de cricket-sport, al hoeven zij er alléén maar te zijn. Ik geloof dat dé zaken hier ongeveer hetzelfde lig gen als bij de paardenrennen, waar de paarden alleen maar rennen om de heren gelegenheid te geven geld te verdienen en de dames zichzelf en hun toiletjes te doen bewonderen. In Haar lem .aan de Spanjaardslaan werd ons oog zeer gestreeld door de aanblik van een groot aantal beminnelijke meisjes die, gekleed in luchtige toiletjes, in ligstoelen aan de zoom van het groene veld hadden plaatsgenomen. Nu zult u zeggen: wat heeft dit alles nu met het cricketen an und für sich te maken. Vertel ons nu eens iets over het spel zelve, of tenminste over het spelverloop. Hoe graag zou ik zulks doen. Maar ik kan het niet. Bijzonder vriendelijke mensen hebben mij trach ten uit te leggen waar het nou precies on ging bij cricketen. En in minimum van tijd zat ik tot in mijn hals vol met runs, innings, wickets, leg-side bal len, spinners-ballen, swerve-ballen en full-pitchers, maar zij, de deskundigen, bereikten slechts dit, dat zij mij chao tisch achter lieten. Ik begrijp nu nog niet dat zulk een, naar het gezicht een voudig, spel als cricketen zo'n gecom pliceerde achtergrond heeft. Nee. ik heb er, zoals mijn collega u op deze pagina terecht vertelt, niets van begrepen. En dat is jammer. Want u heeft het al ge vat: als ik nog eens aan sport zou gaan doen, dan zou het zonder twijfel cric ket wezen. H. Hn. in het najaar veranderen, dan is het nu tijd om me Van Empelen te praten plannen te maken. Mogen wij U eens vrij blijvend bezoeken? TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 TEL. 3-80-80 - HEEMSTEDE In verband met het aanbrengen van eeji slijtlaag op het wegdek, zal °e Zandvoortselaan tussen Bentveld en Zandvoort morgenochtend 9 uur voor alle verkeer met voertuigen worden ai- gesloten. De rijwiel- en voetpaden blij ven in gebruik. Auto's en andere voer tuigen kunnen Zandvoort alleen be reiken via de Zeeweg te Overveen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de afsluiting duren tot Vrij dag 21 Augustus 's mqrgens 7 uur. De derde wedstrijd in de voorronde van het badplaatstournooi om de zilve ren watertoren speelde de organiseren de club Zandvoortmeeuwen tegen E.H.S. uit Haarlem. Van het begin af wisten de Zand* voorters een groot enthousiasme aan de dag te leggen terwijl de Haarlemmers niet op dreef konden komen. Na twintig minuten buitte Z.M. zij11 superioriteit dan ook uit door een schitterend doelpunt door Castien ge" scoord. Tot de rust bleef deze 1 stand gehandhaafd. Toen na de hervatting de Zandvoor- ters nonchalant gingen spelen kwam n* vijf minuten de gelijkmaker. Door dit doelpunt gewaarschuwd zet te Zandvoortmeeuwen weer alles op alles waardoor na een kwartier Vissen met een kopbal het winnende doelpunt voor Zandvoortmeeuwen scoorde (2 Donderdagavond wordt de vierde en laatste voorwedstrijd gespeeld tussen twee verenigingen uit de vierde klas n.l. Bloemendaal en H.E.D.W. Donderdagavond van 8 tot 10 uur i* er in de pastorie te Zandvoort gele genheid voor de parochianen om af scheid te nemen van Kapelaan Blom. Advertentie groot of klein is BESTELDIENST A.B.C. niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 -14155 In Zandvoort is het circus Olympic van de heer E. Wulff geopend. Het geeft een programma van 300 artisten. 100 raspaarden en 4 Indische olifanten. De première kon echter niet doorgaan, om dat het electrisch licht vlak na de ope ning uitfloepte, waarna men nergens de fout kon vinden. Eerst de derde voor stelling kon doorgaan, maar daarna be gaf het licht het opnieuw. Maandag 10 Augustus had weer een opeenhoping van mensen plaats bij de overwegen van het spoor aan de Kruis en Jansweg. De mensen moesten tot driemaal toe een half uur wachten voor de afsluitboom, vooraleer zij de overweg konden passeren. Een dag tevoren ver voerde de Hollandsche Spoor 13000 pas sagiers van Amsterdam naar de Haar lemse kermis. Te Velsen is de getransformeerde stoompont „Kennemerland" in de vaart gebracht. Een locomotief en drie waggons van de Stoomtram werden geladen, ter wijl de pont in kettingen hing, om het zakken door het gewicht te voorkomen. Half weg moest de proef gestaakt wor den, omdat het kanaal nog geen diepte genoeg bleek te hebben. „Het resultaat is nog steeds onvoldoende, hoewel twee millioen gulden is verwerkt en twee en een half jaar gemodderd werd" verzucht de redactie. De minister van Waterstaat wist er ook geen raad mee. De Vorst van Montenegro heeft aan dt voorzitter van de letterlievende vereni ging „J J. Cremer", de heer G. J. van Gasteren, het ridderkruis Danilo I ver leend, wegens de opvoering van het stuk „De Balkan-Keizerin". Louis Bouwmeester zal met zijn nieuw Hoarlemsch Tooneelgezelschap een voor stelling geven van „Koning Oedipus". De grote acteur zal zelf de titelrol spelen. Haarlem met een inwonersaantal van 68.000, 25 Agustus 1903, heeft slechts één makelaar in vaste goederen. (En nu?) De bankiersfirma Laane en Van Bem- mel, die op de Grote Markt haar kan toren heeft, moet de loketten sluiten en is failliet verklaard. Als gevolg van de financiële ramp, die een groot aantal in woners in Haarlem daardoor ondervindt wordt het bloemencorso op 31 Augustus afgelast. (Later besloot men toch maat het verdriet door de vreugde weg 1 werken). (Niet officiële 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Del.-lac. lnschr. Urtbk 48 3 pCt Ned. Handel M(j cgrt. A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Kubber Holi Amerika /-on Kon N. Stoom b. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij eert. koersen) Vorig Open'ni slot 19/® 102 il 102% 98! J 95% 99 U 97 160 170'4 107 128 Vs 159% 177 li 193 li 218 173H 327 .93% 134 135', 2 128% 107 99% 981) 171' 192 'A 174 328 94 (i 130% 129 108' 89%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2