Lichte verbetering op Franse stakings front, politieke strijd woedt voort Mos Opnieuw dodelijke slachtoffers bij botsingen in Marokko E.D.G. stelt Kath. Thuisfront voor nieuwe problemen Chefarine .4" Tussen neus en lippen Gestolen Goed Ned vliegtuig eerste bode van reeks intern, hulpacties „Geerlingshof" ingeschakeld Viervoudige werking ffl ffl Spaanse pater Capucijn vindt nieuwe schrijfmachine uit Pogingen achter de schermen om impasse te doorbreken Censuur ingesteldstaat van beleg afgekondigd in Oejda ALLES voor de soldaten Goede reputatie blijft gehandhaafd! Eerste deelnemers reeds te Valkenburg Bffl tik WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Langs het „ijzeren gordijn" gebromd buisend vrijgezellen naar Grevenbicht I^ater P. Kiene S J. naar retraitehuis te Spaubeek ngela*d (?2UEA'ug. Relieken vanHBernadette in 1958 naar Lourdes 137 schapen afgemaakt Veehouder ziet hele schapenstapel verdwijnen ZWARTE LIJST VAN WANBETALERS Verdachte vrijgesproken De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ka een enkel tabletje - bij pijn of griep-voelt U zich een ander mensl VIERVOUDIGE WERKING 'n 4tje doet wonderenl Moderne, verzorgde vrouw, toch prima huisvrouw! Prijsindex gesinsverbruik onveranderd per 15 Juli r Bi v-': Vm PROF. J. B. TIELROOY OVERLEDEN door A. Budlngton Kelland Wk Snelle hulp aan Griekenland Dekens en geneesmid delen zeer welkom Omscholing adspirant-em igranten Oosters instituut in Tokio Pater Gerard Groot S.V.D. lid van de staf Het beste bed ooit gemaakt! 45 PCT. TIJDBESPARINC Twee letters in een ^erwijl thans in Frankrijk op het werkelijke stakingsfront een lichte verbetering ingetreden, woedt de politieke strijd tussen de vakbonden en de regering on- erminderd voort. Lussy, de socialistische fractievoorzitter, heeft zich in weinig «eiende bewoordingen over premier Laniel uitgelaten, nadat de Franse eerste- Jhinister hem aan het hoofd van een delegatie van de socialistische parlementaire factie ontvangen had. Tijdens deze bespreking heeft Lussy Laniel verzekerd, at de socialisten zich geheel achter de eisen van de stakende arbeiders stellen, a afloop van het onderhoud verklaarde Lussy aan verslaggevers, dat de hou- 'nS van de regering „niet doeltreffend en misschien zelfs gevaarlijk" genoemd ■hoest worden. Naderhand werd er van socialistische zjjde nog een communiqué "gegeven, waarin wordt vastgesteld, dat de regering door de verklaring van e eerste-minister de stakende arbeiders eigenlijk voor een ultimatum, zo niet °or een oorlogsverklaring, heeft geplaatst. verbeteringen op het stakingsfront rm vooral bij de spoorwegen en de posterijen te bemerken. Het aantal uit w1JS n.aar de provincie vertrekkende e 'oen is toegenomen en er rijden weer de o *reinen naal" de Parijse voorste- sa i ,§eveer de helft van het normale antal ondergrondse treinen was giste- dp ,Weer in dienst. Ook bij de PTT was toestand iets gunstiger. Er werd een grotere hoeveelheid briefpost behandeld n meer telefoon- en telegraafverbindin gen werden tot stand gebracht. Het per- oneel van de gas- en electriciteitsbe- orjjven is evenwel nog steeds in staking, vuilnismannen en straatvegers zijn De' j "^rompetist Jan Kelder van de Neder- jmdse Radio Unie is Dinsdag veilig ,eruëgekeerd van zijn avontuurlijke "omfietstocht langs het „ijzeren gor ing' zijn tocht, welke drie weken o beslag nam, legde de musicus 4173 «Uornetér af, waarvan een kleine drie duizend km. langs de uitgestorven strook Uemandsland, die Oost en West scheidt, fH) raakte deze strook voor de de eerste htaal in Ravensmünde aan de Oostzee en vplgde de lijn tot Passau. Eenmaal, ter- jjujl hij enkele foto's nam, werd hij gearresteerd door een Duitse patrouille, dle uit West-Duitse politiemannen be tond, die hem zijn in beslag genomen tototoestel teruggaven, toen hij verteld °ad wie hij was. Jan Kelder kan lange verhalen over llin avonturen doen, die hij alle publi eren wil. Hij is niet alleen teruggeko men, maar vergezeld van een kleine tukshond, die hij „Vopo" noemt en die hij ten geschenke kreeg van de vrouwe lijke burgemeester van Dackersdorf, een jf°rp, waarvan de gehele bevolking een oestaan vindt in het fokken van tackels, ®e over de gehele wereld worden ver bonden. daarentegen in sommige districten weer aan het werk gegaan en ook de haven arbeiders in Le Havre hebben het werk weer hervat, maar in Duinkerken blij ven hun collega's nog thuis. In het mijn- gebied is de toestand onveranderd. In de algemene toestand is echter nog steeds weinig verandering te bespeuren. Overal blijft het even rus tig als het gedurende de hele staking in Frankrijk geweest is. Wel zijn er enkele spoorwegarbeiders en em- ployé's van de posterijen gearresteerd, doch er is geen enkele aanwijzing dat de bijzondere maatregelen, die Laniel Maandag heeft aangekondigd, reeds zijn ingevoerd. Terwijl de leiders van de socialisti sche, katholieke en communistische vak bonden vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding staan heeft de M.R.P., de Volksrepublikeinen, gisteravond beslo ten bemiddelend op te treden en te trachten tot hervatting der besprekingen tussen regering en de vakbonden te ko men. De socialistische vakbondsleider Jouhaux heeft gisteravond een bezoek gebracht aan President Auriol en ook dit is ongetwijfeld een poging achter de schermen om uit de impasse te komen. En ondertussen is het aantal schrifte lijke verzoeken om het parlement bijeen te roepen gestegen tot 179; zoals men weet zijn er daarvoor 209 nodig. Een collega, die alles van buitenlandse zaken af weet, heeft mij volledig en tot in de kern de Per zische kwestie verklaard. „Het is mos in Perzië", zo zei hij, „dat Mossadeq voortaan Mosshahdeq zal heten en dat hij de pyama als deqmantel voor het ge neraalsuniform zal gebruiken". En nu weet ik tenminste precies wat er aan de hand is geweest daarginds. In Marokko blijft het onrustig. Met ingang van gisteren heeft de Franse re sident-generaal de censuur ingesteld. Te Oejda, waar Zondag reeds hevige anti- se ongeregeldheden hebben plaats gevonden, zijn gisteren bij een vuurge vecht tussen de politie en een aantal Marokkaanse betogers minstens twee doden gevallen. De betogers vielen een "n vf-i de r-^lit'e aan, waaron deze het vuur opende. In de stad is thans de staat van beleg afgekondigd. Bijna alle Marokkanen hebben zich in hun huizen opgesloten. Er is een uitgaansverbod af gekondigd en politie en militairen pa trouilleren door de straten. In de Arabische wijk van Casablanca zijn ruim 500 Marokkanen bij een razzia ondervraagd. Ruim honderd werden in hechtenis genomen. Politie en militairen legden gisteravond een cordon rondom de Arabische wijk om te voorkomen, dat betogers het Franse stadsgedeelte bin nenkwamen. De politie deelde mede, dat een aantal betogingen in de Arabische wijk door het ingrijpen met gummi knuppels konden worden beëindigd. Een woordvoerder van de Franse re sident heeft meegedeeld, dat de Sultan Twee trappen leiden naar de zolder- raimte van perceel Gedempte Burgwal Den Haag, waar Katholiek Thuisfront *iin hoofdkwartier heeft opgeslagen. Alles wekt daar de indruk van soberheid zuinig beleid. Toen wij aalmoezenier *an Croonenburg op deze wat te een voudige huisvesting van een landelijke organisatie als Nationaal Katholiek 'huisfront wezen, luidde zijn laconieke htwoord: „Elke stuiver, die we onnodig tl >fven' onthouden we aan de solda- i n Hiermee is Thuisfront inderdaad ®t best getypeerd: Alles voor de sol- ,®ten. Met rusteloze ijver werkt de 'eine bezetting van de Thuisfront- üevi"^6 aan de verwezenlijking van dit „Door deze zuinigheid en vasthoudend- ?eid", aldus aalmoezenier Van Croonen- UrS, „heeft Thuisfront grote dingen tot 'and kunnen brengen. Zo wordt op het .^Hblik uit alle macht gewerkt om de "Ulden van de militaire tehuizen, voor (Van onze correspondent) v.^ljfs het Engelse blad „Daily Mail" ter* ,aandacht geschonken aan het :n- Rationale vrijgezellencongres, dat on- ri" het motto: „Vrijgezellen aller lan- be?' ,Verenigt U", 19, 20 en 21 Septem- VeI, ?n het Zuid-Limburgse dorp Gre- nbicht zal worden gehouden. Op een biin evenbi°ht plaats gehad hebbende Com k°mst heeft burgemeester mr. L. lenv-n medege<ïeeld, dat deze vrijgezel- j^'jeenkomst tevens een meer ernstig H j .er zal dragen. Men overweegt tijdens deze dagen bekende spre- Vru et Probleem van de vrijgezel en Jgezellin te laten behandelen. *0eien Verwacht op deze dagen een be- öjgJ? van ruim duizend vrijgezellen, tenl 611 en vrouwen uit binnen- en bui- <je'and. Een uitgebreid programma voor Drie -dagen wordt thans samengesteld, hür agen zal er feest zijn in dit Lim- h gSe dorp, dat als eerste de aandacht •hen billen vragen voor die groep ten. n' die vrijgezel of vrij gezellin he- R- Kiene S.J., godsdienstleraar Aloysiuscollege te Den Haag, is V-aar vjd aan het retraitehuis te Spaubeek, tveric rf zi'n krachten zal geven aan het tverij a1 Besloten retraites. Naast zijn de jjT?®n het Katholieke Gymnasium en Van J! - had pater Kiene ook de leiding Verenj*. Academische Cirkel, een contact- *esidentie Van katholieke academici in de borden v°lgeride schepen kan zeepost c°rresnr,Vjrzoïlden- De data, waarop de Zijn bezm- antie Piterlijk ter post moet ter de gd' staan, tussen haakjes, ach- JhdonPQiioam van het schip vermeld: Ned. N o m's' Kota Baroe (27 Aug.), Ned. Antrnmea: m-s- Peleus (n Sept.), hfinam». en: s,s Waterman (22 Aug.), van Z -Af'„ U s' Bonaire (2 Sept.), Unie fersfontoi5 en Z.-W.-Afrika: m.s. Ja- Nieu°n.^stp«5 Aug.). Canada: s.s. Amerika ®l'd.am <26 Aug.), Zuid- m.s Albert0 Dodero (22 Aug.) Nlioth ma a (25 Aug.), Brazilië: m.s. 2,®den co? a g,)' Australië: s.s. Strat- Nhgeia„i Aug.) Nieuw-Zeeland: via zover deze niet gedekt zijn weg te wer ken. Dat is een enorme taak. Hiervoor hebben wij binnen korte tijd f 600.000 nodig. Op onze vraag of hiermee alles be reikt zou zijn wat Thuisfront zich als ideaal had gesteld, antwoordde aalmoe zenier Van Croonenburg sterk ontken nend. „Neen", verklaarde hij, „we staan voor een geheel nieuwe uitgroei van het leger. Wat de Europese Defensie Gemeenschap ons brengen zal, valt nog niet te voorzien, maar in ieder geval zullen onze aalmoezeniers voor geheel nieuwe problemen en Thuisfront dus voor geheel nieuwe zorgen komen te staan Bovendien wordt het ook tijd om te bezien of er niet begonnen kan worden aan de verwezenlijking van een katho liek recreatie-centrum in die garnizoens plaatsen. waar nog helemaal geen tehuis is. Dit zijn er in Nederland alleen al minstens negentien. Verder kan er eens bezien worden of de moderne militaire jeugd geen andere behoeften heeft bui ten een tehuis. Door uitbreiding van de outillage der bestaande tehuizen zullen wellicht geheel nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik denk hier aan studiegelegenheden en verder, wat mij ideaal lijkt voor de jonge arbeider: een gelegenheid, waar hij zijn technische be kwaamheden op peil zou kunnen houden, waardoor hij dan de gedachte aan zijn toekomstig burgerleven levendig kan houden". „Ik vertrouw", aldus de aalmoezenier, „op de hulp van ons volk. Reeds vele malen is gebleken, dat dit, wanneer het om onze jongens gaat, niet onverschillig toekijkt. We hebben veel vertrouwen in de actie van a.s. Zondag en we verwach ten, dat het Katholieke volk op Soldaat jesdag ons niet met dubbeltjes zal af schepen. maar dat er méér zal worden gelet op het goede doel dan op de kan sen voor de mensen zelf". het Mohammedaanse feest van Aid El Kebir, dat morgen en Vrijdag gevierd zou worden, misschien zal afgelasten. Op dit feest plegen alle volkshoofden hulde te bewijzen aan de Sultan als het gees telijke hoofd van Marokko en een eed van trouw af te leggen. Volgens de woordvoerder werd verwacht dat een deel van de hoofden hulde zou bewijzen aan Moelai Mohammed Ben Arafa, de Zaterdag door een aantal hoofden uit geroepen nieuwe leider van de gelovi gen. De Marokkaanse communistische par tij maakte gisteren bekend dat zij ach ter de Sultan staat. Er bestaan ernstige plannen in Franse kerkelijke kringen om in 1958, het eeuwfeest van de Verschijningen in Lourdes, de relieken van de H. Berna- dette Soubirous uit Nevers naar Lourdes over te brengen. Het stoffelijk overschot van de H Bernadette, die 16 April 1879 overleed, ligt thans in nog volkomen ongeschon den staat en voor iedereen zichtbaar, opgebaard in de kloosterkerk te Nevers. Het is de bedoeling, dat het stoffelijk overschot gedurende het gehele jaar van de eeuwfeestviering in Lourdes zal blij ven. De juiste plaats is nog niet bepaald, doch vermoedelijk zal dit zijn in de onmiddellijke nabijheid van de grot der Verschijningen. Bernadette Soubirous werd 8 December 1933 heilig verklaard. Van veehouder D. Koster uit de Starnmeer bij Purmerend zijn 137 schapen, die aan rotkreupel leden, naar het abattoir te Alkmaar gebracht en daar afgemaakt. Hiermede zag de vee houder zijn gehele schapenstal verdwij nen. Voorlopig zal hij ook geen schapen op zijn besmette land mogen houden. De Almelose rechtbank heeft vrijgespro ken G. W. Ie L. te Almelo, die in Overijs sel een zwarte lijst van wanbetalers heeft laten circuleren. Tegen hem was veertien dagen geleden f 100 boete geëist. Advertentie Advertentie De Nederlandse vrouw is over de ge- hele wereld bekend' als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daarvoor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer Gelukkig komen de moderne wetenschap en techniek haar in zoverre te hulp. dat er steeds nieuwe methoden en midde len worden uitgevonden om het huis houdelijk werk wat eenvoudiger en minder tijdrovend en vermoeiend te maken. Zo is er thans het nieuwe af- wasmiddel, de Castella Vaatwas. Dui zenden en duizenden huisvrouwen hebben reeds vol blijdschap ondervon den, hoe bij gebruik van dit nieuwste product van de Castella-fabrieken de dagelijkse afwas in een minimum van tijd gedaan is, terwijl zonder enige in spanning en zelfs zonder afdrogen haar glaswerk, borden, kopjes enz. helder en schoon uit het actieve schuim van Cas tella Vaatwas te voorschijn komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zal zij tot haar vreug de constateren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) absoluut niet ruw worden, maar integendeel gaaf en zacht als flu weel. Mede dank zij Castella Vaatwas kan zij thans zonder nadeel voor haar uiterlijk, haar reputatie van „prima" huisvrouw met geringe moeite handha ven! Het C. B. S. heeft thans prijsindexcij fers van het gezinsverbruik per 15 Juli j.l. gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer (121), evenals het indexcijfer voor de voeding (127) onderging t.o.v. 15 Juni 1953 geen ver andering. Een sterke daling van de aardappel prijzen en stijging der indexcijfers voor groenten en fruit resulteerden in een daling van het indexcijfer voor de groep aardappelen, groenten en fruit van 143 tot 130. Voorts daalden de prijzen van eieren. Melk en vis lieten een prijsstij ging zien. Bij de niet-voedingsmiddelen deed zich een geringe daling voor bij enkele kledingprijzen. De verhoging der por tokosten deed het indexcijfer van de groep „verkeer" oplopen. -v Het reddingswerk bij de natuurramp op de Gi'iekse eilanden is voltooid. De volgende phase is de verzorging van de vluchtelingen. Griekse soldaten heb ben buiten Argostali op het eiland Ke- fallinië een uitreikingscentrum inge richt, waar de bevolking voedsel kan ophalen. Op 66-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden prof. dr. J. B. Tielrooy, in leven hoogleraar in de Franse Taal en Letterkunde aan de Amsterdamse uni versiteit. Prof. Tielrooy was ridder in het Legioen van Eer en eredoctor van de Universiteit van Straatsburg. Hij was eveneens lid van de Penclub, waarin hij, voor Nederland, de functie van secreta ris vervulde. Tot zijn voornaamste werkzaamheden behoorde het stimule ren van de Franse belangstelling voor de producten der Nederlandse literatuur. In dit verband verdient vermelding ziin werk „Panorama de la littérature hol- landaise contemporaine", alsmede zijn studies over vergelijkende taalweten schap voor zover die de overeenkomst tussen het Frans en het Nederlands be treft. Ook schreef prof. Tielrooy een klein werkje over Racine. Vrijdag a.s. zal de crematie van het stoffelijk overschot te Westerveld plaats hebben. Aan prof. ir. M. J. Granpré Molière is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend als hoogleraar in de architectuur te Delft wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Waar is de brand? De Andersons te jersey City in Amerika hebben op het dak van hun gara ge een heerlijk volkstuin tje aangelegd. Zij plegen daar knusjes tezamen te zitten en zelfs te picnie- cen. Toen zij onlangs weer eens echt buiten waren en de kampeerlust hen ertoe verleidde om in hun dak- tuintje op een houtskool vuurtje osselappen te sto ven, verscheen er plotse ling het hoofd van een brandweerman boven de dakrand. „Waar is de brand?" vroeg het hoofd argwa nend snuivend, maar nog voor de verbaasde Ander sons hadden kunnen ant woorden, ontdekte het hoofd het vuurtje, waar op de lapjes stonden te sudderen, en zonk even snel weer weg als het was opgedoken. Beneden in de straat stonden twee brand spuiten, een ladderwagen en twee politie-aut,o*s. De Andersons zijn het er niet over eens kunnen worden of het de kookkunst van mevrouw Anderson dan wel de rook van het houts koolvuurtje is geweest, waardoor de actieve brandweer gealarmeerd is geworden- Hij heeft een tik beet De 60-jarige diepzeevis ser Ernest Wood te Man chester heeft dezer dagen een proces om een schade vergoeding van 500 pond (ongeveer 5000 gulden) ge- wonnen. Wood had deze schadeloosstelling geëist van zijn werkgevers, om dat hij in 1948 een tik op zijn hoofd had gekregen van de staart van een wal vis. Wood was indertijd eer ste stuurman op de trawler „Cevic", die in de Noord zee op heilbot er. kabel jauw viste. Er kwam een ongeveer 25 M. lange dode walvis in de netten en toen het cadaver met kabels aan boord werd gehesen, viel de staart er van af boven op het hoofd van Wood. De doktoren ver klaarden, dat Wood die tik nooit meer helemaal zal kwijtraken. Vulling Mary Ann Sarmeinto, de Peruviaanse mededing ster naar de titel van Miss Universe, heeft bij haar thuiskomst in Lima ver klaard, dat het, naar haar mening, bij de keuze van miss France tot schoonste vrouw ter wereld niet eer lijk is toegegaan. De mees te niet-gekozenen waren het. naar zij zeide, volko men met haar eens. Er waren minstens tien deel neemsters aan de schoon heidswedstrijd, die eerder voor de wereldtitel in aan merking hadden moeten komen dan de gekozen Christine Martel. „De Zuid-Amerikaanse deel neemsters waren voor zo ver ik het kan beoordelen, alleen maar uitgenodigd als vulling", zei Mary Ann. Maar in hoeverre kan een vrouw over de schoonheid van een ande re vrouw eerlijk oordelen? 6 „Inderdaad. Ik heb gehoord dat ze daar toneelspelen. En schilderijenmu sea. Ik heb zelfs gehoord dat er particu liere collecties bestaan. Van etsen, bij voorbeeld. Hebt u misschien een paar prachtige etsen die ik eens zien kan, mijnheer Portman?" ,,'t Spijt me," zei hij. „Ik bezit geen etsen. Ik houd het op porselein; en op weefsels. Ik heb een paar stukjes uit de toen zij over de afdeling kwam. Mijn heer Newsome stond: in de hoofdcorri dor en sprak tegen een verkoopster. Hij zweeg toen Sherry voorbij kwam. Hij keerde zich om en stond met haar van aangezicht tot aangezicht. „Juffrouw Madigan," zei hij. „Wat geweldig dat u het onthouden hebt" antwoordde zij. „Bezit u soms et sen, mijnheer Newsome? Ik heb iets ge mist in mijn opvoeding. Een meisje dat nog nooit uitgenodigd is om etsen te komen bekijken, komt iets tekort, vind ik. Me dunkt dat zoiets een minder waardigheidscomplex tot gevolg moet hebben." „Waar hebt u het over?" vroeg hij. „Maar een gobelin is tenminste iets. al Is het ook maar een klein. Maar etsen ziin veel meer op de man af, vindt u niet? En wat handdoeken betreft ik zou geen andere dan Terry handdoeken in mjjn huis willen hebben, want de Mingperiode, en zelfs een kleine, maar Egyptenaren gebruikten ze al tweedui heel goede Gothische gobelin. Het di- nertje dat ik u voorstel, juffrouw Madi gan, zou trouwens in een openbare ge legenheid zijn." „Ik zal het bespreken met de ethische commissie," zei ze. „En intussen zal ik mijn grijze hersencellen concentreren op Terry handdoeken in plaats van op voor barige stappen." Portman keek haar met half toegene- pen ogen na toen zij met kwieke pasjes zijn kantoor verliet. Hij was niet erg in zijn schik. Hij was niet in zijn schik met zichzelf. Het was de eerste keer tij dens zijn loopbaan bij „Prothero", dat hij een begin van avances had gemaakt bij een vrouwelijke bediende. Nu had hij zich vernederd, en hij was beloond met een blauwtje. Hij vroeg zich af of het een echt blauwtje was, of alleen voo, de vorm. Deze keer was Sherry fortuinlijker zend jaar voor het begin van onze jaar telling, en de Egyptenaren waren zulke bijzondere mensen, en het staat zo goed een Frans woord als t i r e r aan te na- len. En wie denkt u dat de kanten ta fellakens van mevrouw Prosser gestolen heeft? En Maison Versailles is van een stelletje bedriegers Waarmee al het laatste nieuws verteld is, en waardoor ik er nu zeker van ben dat ik mijnheer Portman geen schijn van kans zal geven, al draait hij nog zo met zijn ogen, en dat ik niet met hem zal dineren, al was het midden op straat. Maar waar het op neerkomt, is dit: Zegt dit allemaal u iets?" Hij schudde zijn hoofd en zijn gelaat was een en al verbijstering. „Wil ik u naar de ziekenzaal laten brengen?'' vroeg hij. „De uitnodiging is erg vriendelijk, maar een tikje aan de excentrieke kant." antwoordde zij. „Maar het is beter dan niets. Origineel, moet ik zeggen. Ik heb nog nooit gehoord dat een man een meisje tot het ziekenhuis probeerde l» verleiden." „Ik probeer helemaal met te verlei den, juffrouw Madigan. Heus niet." O" zei ze, „wat een bittere teleur stelling. Ik hoopte al zo dat ik mevrouw Brixtons bescherming tegen u kon in roepen. Wat niets verandert aan het feit dat mijnheer Portman een kribbebijter is. Hij heeft me het een en ander ge leerd over terry. Ik weet heel weinig van damast." Haar ogen waren groot, ernstig en smekend. „Kunt u mij bij ge legenheid niet eens iets vertellen over damast?" Hii zweeg een ogenblik, en haar hoop leefde op. „Hebt u verstand van hom: mels, juffrouw Madigan?" vroeg hu toen. „Niet in 't minst. „Toch wel, denk ik," zei hu scherp. „Want er moet er een in uw hoofd 21 Hij1'liep snel weg. Sherry glimlachte zelfverzekerd en trippelde naar de lift. Een minder verstandig iemand, zei ze bij zichzelf, zou daardoor ontmoedigd zijn. Maar ik niet. Integendeel. HOOFDSTUK II. Sherry Madigan had er slag van op de meest onverwachte plaatsen vrienden te maken en anderzijds uit haar vriend schappen niet de minste munt te slaan. Haar intiemste vriendin bij „Prothero" was een zekere mevrouw Swain, een gezette weduwe van middelbare leef tijd, die op de afdeling Dameskleding bij de paskamers werkte. Voor de paska mers liet men bij voorkeur het oog val len op goedaardige, moederlijke types. Dit personeel ressorteerde onder Re cherche. en derhalve onder Pat Evans, die, had hij een dergelijke functie bij de politie gehad, ongetwijfeld hoofd van de detectives zou zijn geweest. Bij „Pro thero" omvatte zijn taak veel meer, want het betekende dat hij tevens moest toe zien of de brandkranen functionneerden, of de deuren en ramen gesloten waren, en of er geen lekken in de waterleiding waren. Het is de taak van het paska- merpersoneel op te letten hoeveel japon nen er naar de paskamer worden mee genomen en hoeveel er weer te voor schijn komen. Anders konden er wel f>ens vijf japonnen naar binnen gaan en slechts vier zichtbaar naar buiten komen, terwijl de vijfde onzichtbaar onder de jurk van de klant zat-.Daarom koos men bij voorkeur vrouwen van het goedaar dige, moederlijke type, omdat zo iemand zacht vermanend kan vragen: „Meisje, hoeveel japonnen heb je mee naar bin nen genomen?" zonder te kwetsen. Er waren maar weinig dagen waarop Sherry geen gelegenheid vond om een paar minuten bij mevrouw Swain aan te lopen om een babbeltje te maken. Ze noemde haar „tantetje", en mevrouw Swain noemde Sherry „poppie", wat haar uitdrukking was voor „schatje". Deze ochtend stapte Sherry even af op de verdieping van mevrouw Swain, en vond haar bedrijvig bezig aan haar lessenaartje. „Hallo, tantetje", zei ze. „Morgen, poppie. Je ziet er vanoch tend weer zo fris uit als een hoentje. Jij zuit niet lang bij „Prothero" blijven". ..Ik ben een vrouw met een carrière, tantetje". „Loop heen met je carrière". Haar ogen lichtten eensklaps op. „Hola!" zei ze. „Kijk eens wie we daar hebben, en al zo vroeg op de dag". (Wordt vervolgd). Propvol met een lading dekens en infectiewerende geneesmiddelen van het Nederlandsche Roode Kruis raasde Zaterdagmorgen in alle vroegte een Ne derlandse militaire Dakota naar het zwaar getroffen Griekenland. Elf uur later stond het Nederlandse vliegtuig, dat door de minister van Oorlog ter beschikking was gesteld, als eerste bode van een reeks internationale hulpacties door de lucht op het vliegveldje Araxos in het Zuidelijk puntje van de Pelopon- nesos, op de voet gevolgd door een Zweedse Lockheed, aan de grond. De goederen werden snel uitgeladen in drie grote Amerikaanse trucks en nadien per boot naar de op 80 km. af stand liggende getroffen eilanden ver voerd. Deze snelle hulp bleek, aldus de piloot van het vliegtuig, majoor de Jong, dubbele hulp. Aan dekens en de meegenomen geneesmiddelen bleek schreeuwende behoefte te bestaan. Nog Zaterdagavond vloog de Nederlandse Dakota naar Athene terug. Op Araxos was geen plaats. Eerst Zondagmorgen drongen de om vang en de betekenis van de ramp in het Griekse eilandengebied tot de hoofd stad Athene door. De verbindingen wa ren slecht en geheel verbroken. Radio amateurs zorgden in het begin voor noodverbindingen. Onderdelen van de Engelse Middel landse zeevloot en van de Amerikaanse zesde vloot lagen toen reeds bij de eilanden. Met vliegende verhuiswagens werden helicopters uit Duitsland naar Araxos vervoerd, waar zij werden ge monteerd. Daarna opereerden deze ma chines van een vliegkampschip af. Ge wonden werden door deze helicopters op het schip gebracht. Op het vaste land langs de kust was toen reeds een reeks noodhospitalen verrezen. Zeer velen danken aan de helicopters het le ven. De bemanning van het Nederlandse hulpvliegtuig is Zondagavond door de Nederlandse gezant te Athene ontvan gen. Zij ontvingen ook Van Griekse zij de dank voor de snelle hulp. (Van onze Limburgse redacteur) In het Zuiden is een besche'iden be gin gemaakt met de omscholing van adspirant-emigrantenExcursiehuis „Geerlingshof", ofwel de Volkshoge school te Valkenburg, organiseert, in samenwerking met het Bureau Oogst- voorziening en de Kath. Emigratie stichting, een omscholingskamp, zoals we er kennen in andere provincies. De capaciteit van die kampen bedraagt van 2550 personen. Kamp Zuid-Lim burg moet er 50 herbergen, doch zóver is men echter nog niet. De kampduur is momenteel een hq.lf jaar. Het werk is tweeledig; practisch bij een boer in de omgeving, waar de ad- spirant de hele dag werkt: theoretisch, in de avonduren, op „Geerlingshof", waar gegeven wordt: maatschappij leer door een priester; medische ver zorging en hygiëne door een arts; En gelse les door een taalleraar; kennis van land en volk der emigratiegebieden staat eveneens op het programma. Bij gebleken geschiktheid ontvangen de adspirant-emigranten een getuig schrift, waaraan door de ambassades van Canada, Nieuw-Zeeland en Austra lië grote waarde wordt gehecht en dat de weg voor emigratie opent. Het le ven in zulk een omscholingskamp is, zo werd ons van tot oordeel bevoegde zijde opgemerkt, niet gemakkelijk: hard werken onder straffe discipline en daarbij flink studeren. De eerste deelnemers zijn reeds te Valkenburg aangekomen en wel uit verschillende streken van ons land. o.a. uit Bergen (N.H.), Soest, Den Haag, Brabant en natuurlijk ook uit Limburg zelf. Vóór 1 September hoopt men hun aantal tot 25 uit te breiden. De paters van het Goddelijk 'Woord hebben te Tokio een instituut tot onder zoek van de Oosterse cultuur (Nikka Bunka Kenkynjo) geopend, dat onder leiding staat van pater Eugen Feifel, een bekende oriëntalist gespecialiseerd in de sinologie, de studie van de Chinese taal, geschiedenis en cultuur. Tot de staf van dit instituut behoort de Nederlander pater Gerard Groot S.V.D., specialist in de archeologie. Van de staf is pater Mathias Eder kenner van de Oosterse folklore. Pater Gerard Groot is de op richter van het Archeologisch Instituut te Ichikawa in 1950. Ook heeft hij een Japanse archeologische vereniging op gericht. Advertentie HAZEL BEDDEN. EN STAALWAREN F ABRIEK EN TE ZEVENBERGEN (Van onze correspondent) BARCELONA, Augustus Naar Wij in het Ma- drileense katholieke dagblad YA lezen, heeft een jonge Spaanse pater Capucijn Padre Tarsicio de Villanueva, geboortig uit Malaga een nieuw model schrijf machine uitgevonden, dat geroepen: is, om een om- wenteling teweeg te brengen in de vervaardi ging en het gebruik van een der basis-werktuigen onzer moderne bescha ving. Wij weten niet, of het goed nieuws betekent voor het gilde van typis tes en stenotypistes, want de uitvinding zou voor het tikken van stukken een tijdbesparing mede brengen van circa 45 pro cent, waarvan logischer wijs een besparing van 45 procent in het ge bruik van type-perso neel het gevolg zou moe ten zijn. De tijdbespa ring wordt verkregen, doordat de nieuwe machi ne op een en hetzelfde moment een medeklinker en een klinker of spatie schrijft. Twee vliegen in één klap, om zo te zeg gen. De voornaamste bij zonderheid in de con structie van dit nieuwe model is, dat het de klin kers dubbel bezit, in spe ciale combinaties, die het mogelijk maken twee let- ters te tikken in dezelfde tijd, waarin men op de tot dusver gebruikelijke machines één letter tikt. Hoewel de nieuwe ma chine dus vijf lettertoet- sen méér bevat, beslaat het toetsenbord toch niet meer ruimte. Tot het me chanisme behoort, dat de gebruikelijke spatiator in twee helften is gesplitst, een helft voor de linker duim om de spaties te maken; de andere helft voor de rechterduim, en deze beweegt een van de vijf nieuwe klinkerdub belgangers. Dit mecha nisme heet erg eenvou dig te zijn. Maar hoofd brekens heeft het hem gekost, aldus de uitvin der, om het mechanisme voor het gebruik der hoofdletters te bedenken. De medewerker van YA heeft de uitvinder op zijn nieuwe machine in actie gezien en zich er van kunnen overtuigen, dat de grotere productiviteit van de nieuwe machine geen loze bewering is. De nieuwe type-methode, die zij vergt, kan in 8 a 10 dagen worden aange leerd. Bij fabricage in se rie hoeft de nieuwe ma chine niet duurder te zijn dan de huidige. De eerwaarde barre- voeter, die een half jaar geleden zijn eerste H. Mis opdroeg, heeft, zo ver neemt men ook nog, aan de „mise-a-point" van zijn uitvinding enkele ja ren gewerkt, in afwisse ling met zijn theologische studies. Hij heeft er. tot profijt van zijn Orde na tuurlijk, reeds patent op verkregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3