Physiek sterker Joegoslavië wint van de Hongaren (6-5) Nederlands zevental bereikt opnieuw hoge score: 9—1 Circuit van Zandvoort nog ongeschikt Het spoot van het zwaan H Toerisme in België dit weekeinde 45 pet. hoger dan in 1952 Voortbestaan Utrechtse Opera ernstig in gevaar VERRASSINGEN OP TWEEDE DAG „TROFEO" '4 Geen verrassingen in tennistournooi Autosprints echter toegestaan GESTRANDE REIZIGERS UIT FRANKRIJK ZOEKEN TOEVLUCHT IN OOSTENDE miasms SCmPVAARTBERlCm) 520ste STAATSLOTERIJ u». - 3e WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Winst voor Braasem 's Spaanse ploeg Majoor J. Breunese voor politierechter Opn ieuw record voor Tine van Brenk ËUFffW' MOSJAHDEQ De olieman heeft een troontje opgedaan Ontheemde kinderen bij de Koningin MARKTBERICHTEN Na uitblijven regeringssubsidie Schouwburgdirecteuren pleiten voor handhaving „Kunst voor Allen" te Delft in het zilver V ros (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Dinsdagavond. De tweede dag van het tournooi om de Trofeo Italia is sensationeel geweest. Sensationeel en spectaculair. Want de reeks verrassingen is begonnen met een duel tussen twee ploegen, die voortreffelijk waterpolo hebben gespeeld: Hongarije en Joegoslavië. Twee ploegen, die tijdens de Olympische Spelen te Helsinki de ere-plaatsen voor zich hebben opgeëist en die vanavond een strijd hebben ge leverd, zo mooi en bovendien zo fair, dat het eigenlijk jammer is, dat deze wed strijd geen finale is geweest. De uitslag was min of meer verrassend. Hongarije, ook na deze wedstrijd terecht gekwalificeerd als de best spelende ploeg, is met uiterst gering verschil verslagen door een physiek iets sterker Joegoslavië. Dat tvas in feite de verrassing van de dag. Maar er zijn meer opzienbarende feiten te vermelden. Want de jeugdige Spaanse Ploeg, die onder de bezielende leiding van Cor Braasem steeds beter gaat spelen, heeft het gepresteerd Italië kansloos te verslaan. Opmerkelijk, als men zich nog even de wedstrijd van Maandag, waarin Italië met uiterst gering verschil door de Joegoslaven is verslagen, herinnert. En dan is er de prestatie van het Nederlands zevental. De Belgische ploeg, die enkele weken geleden in Zaandam ternauwernood kon worden bedwongen, kreeg nu een gevoelige en volkomen verdiende nederlaag van 91 te verwer ken. En dit wapenfeit bracht zoveel opwinding onder de duizenden, die de geheel bezette tribunes bevolkten, dat dit toch al zo enthousiaste publiek geen grenzen taeer kende. Wij hebben het reeds gezegd, de wed strijd tussen Hongarije en Joegoslavië is buitengewoon fraai geweest. Zo mooi zelfs, dat bet bijna ondenkbaar is, dat er gedurende dit tournooi nog een wed strijd gespeeld zal worden, die zoveel schoons te bieden heeft. Het begon met het waarlijk overrompelende spel van de Hongaren. In het begin demonstreer den zij zulk een voortreffelijk spel, rijk aan variatie, volkomen berekend en ge heel gebaseerd op techniek en tactiek, dat het niet meer aanmatigend kon zijn om in de Olympische kampioenen ook de overwinnaars van dit tournooi te zien. Vooral niet. toen na betrekkelijk korte tijd, een periode, waarin het doel van Joegoslavië vrijwel aan een voort durende belegering was blootgesteld, op het scoringbord de stand op 20 voor Hongarije prijkte. Met intelligent spel, waardoor zij zich voortdurend vrije po sities wisten te verwerven, werden de Joegoslaven volkomen overrompeld. Niemand verwonderde het, dat de linkshandige Marckovics met een uitste kend schot aan zijn ploeg de leiding gaf. zoals het volkomen logisch was, dat na fraai combineren tussen Marckovics, Karpati en Gyarmati kort daarna de stand 20 werd. Maar toen Vucksanovic na een door Kurtini genomen vrije worp de achterstand van de Joegoslaven ver kleinde, begor. het moreel een woordje mee te spreken. Bovendien hadden de Hongaren bepaald pech. Eerst troffen zij Ook op de tweede dag van de Nederland se tenniskampioenschappen op de Mets-ba nen te Scheveningen vielen geen verras sende uitslagen te noteren. De uitslagen zijn: HEREN ENKELSPEL, 2e ronde: Maris sl. Van der Graaff 6—2 6—0, Breukink sl. Kloe- zen 62 6—1. Adema v. Scheltema sl. Bou wer 68 62 6—2. W. Reidt sl. Beek 63 63. Timmers sl. FrecJerikse 61 75. Ta- miniau sl. Lagaay 63 61. Van Gasselt sl. Kemper 62 6—0. Klinkspoor sl. De Vries 62 61. Kramer sl. Koerts 64 64. Volkmaars sl. R. van de Weg 60 61. Windt sl. Claassen 64 63. Buininga sl. Van Deutekom 36 63 63. Ir. Toentjes sl. Michielsen 60 60. Borren sl. H. van de Weg 60 26 63. Karamoij sl. Van den Broeke 62 64. Bochardt sl. Van der Laan 7—9 7—5 6—0. DAMES ENKELSPEL, tweede ronde: Mevr. Koch sl. mej. Wilmink 64 6—4. Me vr. Reus sl. mej. Haanappel 6—4 63. Me- Vr. Eerenvelt sl. mej. Uitenhage 64 86. Mej. Fikenscher sl. mej. Janssen 62 64. Mej. Van Cuyk sl. mej. Van Dalsum 61 16 62. Mevr. Vlielander Hein sl. mej. Hlousek 63 62. Mevr. De Jager sl. mevr. Van der Miessen 61 61. Mevr. Thung sl. mevr. De Groot 61 62. Mevr. Van Marle sl. mej. Poortenaar 64 62. Mevr. Hoolker sl. mevr. Koster 63 62. Mej. Van Grinsvep sl. mevr. Mulder 61 6i. Mej. Jamin sl. mevr. Boelens 61 62. Mej. Diemer Kool sl. mevr. Rauws 75 61. Mej. Raijmakers ,sl. mej. F. Marinkelle 57 62 8—6. Mei. Schouten sl. mevr. Ten Oever 1—6 6—1 6—0. GEMENGD DUBBEL, tweede ronde: Mej. Bollin Couquerque en A. Reidt sl. mevr. Jonquière en Kloezen 60 61. Mevr. Vlie lander Hein en de Roij van Zuidewijn sl. h"iej. Wilmink en Bitter 16 64 60. Mevr. H. Borren en A. Borren sl. mej. Raijma kers en Christern 62 63. Mej. L. ten Bosch en Beek sl. mevr. Reus en Weidema 62 64. Mej. Gr os veld en Taminiau sl. h^ej. Tettelaar en Van der Ree 62 60. Mevr. Rooiker en Cooke sl. mej. Jamin en Saarberg 36 63 60, mej. Van Grinsven sn Van Gasselt sl. mevr. Eerenvelt en Blaauw 75 64. Donderdag zal majoor b.d. J. N. Hreunese uit Den Haag zich voor de Aimelose politierechter te verantwoor den hebben, omdat hij tijdens het Vier- haagse-conflict de goede naam van de heer W. J. Bijleveld zou hebben aange tast in een vergadering te Hengelo. Vol gens de dagvaarding zou maj. B. in die Jfergadering o.m. gezegd hebben dat de heer B. juist op tijd het verzoek had in gediend om ontheven te worden uit zijn Functie bij de NBVLO en dat hij niet te handhaven was als secretaris-penning- hteester; voorts dat de drie opvolgers van B. er „tot op dat moment" niet In tsaren geslaagd orde te scheppen in de enaos van het secretariaat, welke de haer B. had achtergelaten. Maj. B. ver klaarde verder, dat B. gelden ten eigen bate had aangewend welke voor een Jubileumgeschenk aan hem, maj. B., be stemd waren geweest. Tine van Brenk is er in het zwembad J-e Kromme Rijn te Utrecht in geslaagd 'et Nederlands record op de 800 meter n.ie slag dames met niet minder dan ft wu 3" seconden te verbeteren. De Robben-zwemster noteerde 11 min. 3.2 -c-: het oude record bedroeg 11 min. z.ö sec. en stond sinds 29 Augustus 1944 bg baam van Annie Veldhuyzen (Rob- Engeland erin slagen voor de eer- r„. keer in twintig jaar de wereldbe- crieS "Ashes" te winnen? Ook in is en het bijzonder in testcrickst, v.aXfn alles mogelijk, maar het lijkt er tec+«f ?erde dag van de vijfde en laatste toch tussen Engeland en Australië fel h erg vee' op' dat de Engelsen de hehK8eerde tropee zullen veroveren. Zij hos cu n3' met h°g 9 wickets in handen I 8 "4 runs nodig voor de zege. Nederland Joegoslavië Hongarije Spanje Italië België 19— 4 11— 8 14— 8 7—11 4— 9 3—18 in Kovacic een doelman in topvorm en na het Joegoslavische doelpunt ging bo vendien het houtwerk van het doel van de Joegoslaven hernieuwd succes in de weg staan. Het was niet verwonderlijk, dat na al deze tegenslag de physieke kracht van de Hongaren nog meer werd ondermijnd, toen Jezic handig profiteer de van een klein misverstand tussen de Hongaarse doelman Boros en diens ploeggenoot Szivos. Tussen deze twee min of meer verblufte spelers door ver dween de bal in het doel, 22. Al deze feiten waren voor de Hon gaarse trainer Lemheni voldoende aan leiding om at en toe verwilderd naar zijn haren te grijpen en de coiffure grondig te bederven, zich uit te putten in het uitstoten van de meest vreemde klanken. Heftig gebarend verzamelde hij zjjn pupillen tijdens de rust om zich heen en hij verkeerde daarna in een dermate lioge graad van opwinding, dat de man een zenuwinstorting nabij ge leek. Aanvankelijk scheen het of dit ztch uitputten in de meest veelsoortige inter pretaties van coachen succes zou heb ben. Nauwelijks was de strijd hervat of de bal werd tweemaal tegen de lat van het Joegoslavische doel gekogeld en toen, ondanks het uit het water zenden van Gyarmati, Hongarije opnieuw de leiding nam dank zij een hooghal van Karpati leek de beslissing nabij. Maar Joegoslavië maakte weer gelijk. Kado- nic schoot na enig combineren vanaf de helft van het veld zo hard en zuiver in, dat doelman Boros bij voorbaat kans loos was, 33. Kort er na profiteerde Joegoslavië wel van een numerieke meerderheid. Nu was Bolvari naar de kant verwezen met als resultaat, dat Kurtini plotseling volkomen vrij kwam en onhoudbaar inschoot, 34. Hongarije vocht terug. Het werd 44 door Bolvari en Gyarmati bracht de stand daarna op 54. Nog gaven de Joegoslaven zich niet gewonnen. Weer kwam Kurtini even vrij te liggen en dat betekende uiteraard een doelpunt, 55. „Hou-en zo!", scan deerden de toeschouwers, bedenkend, dat deze stand voor de Nederlandse ploeg het meest gunstig was. „Slavia, Slavia" weerklonk het uit de hoek, waar de kleine Joegoslavische kolonie een plaats je had gevonden en onderwijl maakte trainer Lemheni de meest vertwijfelde gebaren, die een smeekbede voor het winnende doelpunt Inhielden. De Joe goslaven hadden succes. Na een voor treffelijke combinatie tussen Jezic, Ra- donic en Kurtini over de gehele breedte van het veld scoorde Kurtini, 56. Verder dan een hard schot van Szivos, dat door Kovacic tot corner werd verwerkt, brachten de Hongaren het niet. Hoe kon hét anders na de nederlaag van de Hongaren en van de Italianen dan dat een geladen Nederlandse ploeg de strijd tegen de Belgen aanbond. En het resultaat was er naar. Want de Ne derlanders hebben vandaag voortreffe lijk gespeeld. Weer stond Sievers als midachter opgesteld en nu eerst bleek, waarom trainer Frans Kuyper zoveel vertrouwen had in deze HZC-er. Sievers speelde een uitstekende wedstrijd. Zo goed zelfs, dat de Belgische middenvoor Lekime, die in de jongste interlandwed strijd zoveel doelpunten heeft gemaakt, nu geen schijn van kans kreeg. Steeds weer reikte de lange arm van Sievers uit het water als de bal al te dicht in de buurt van het Nederlandse doel kwam. Vrijwel nimmer had Lekime dan enige kans op succes. Maar de uitblin ker in de Nederlandse ploeg was evenals tegen Spanje aanvoerder Ger- rit Bijlsma. En dan was er verder nog een Korevaar, die vooral in de tweede helft tot buitengewoon goede prestaties kwam. Maar het meest verheugende^ Wellicht het spel van middenvoor Rudi van Feggelen, die niet alleen beweeglijk was, maar bovendien zijn door elk» doelman gevreesd schot had hervonden Deze Nederlandse ploeg speelde enige klassen beter dan enkele weken geleden te Zaandam. Het moment, waarop de Nederlanders de leiding namen, heeft vrij lange tijd op zich laten wachten. Toen waren reeds enkele fraaie kansen verloren ge gaan. Een combinatie tussen Korevaar en Bijlsma had uiteindelijk toch succes De zich met leeuwenmoed verwerende Belgische doelman Desmet deed nog wel een vertwijfelde poging om het schot van Bijlsma te stoppen, maar d» bal was te zuiver geplaatst, 10. Op vrij gemakkelijke wijze kregen de Belgen de gelijkmaker. Smol beging onnodig een ernstige overtreding ën werd uit het water gezonden. Voor Smits was het toen een koud kunstje om te doelpun ten. Maar de vreugde in het Belgische kamp was van korte duur. Cabout kreeg de bal van Bijlsma toegespeeld en met een fraaie boog verdween de bal :n de uiterste bovenhoek, 21. Toen kregen de Nederlanders het voordeel van een numerieke meerderheid. Een der Bel gen verdween uit het water en Korevaar benutte de kans ol middellijk, 3 1. Nog was het voorlopig niet voldoende. Vanuit de verdediging kreeg Gerrit Bijlsma de bal toegespeeld. In hoog tempo zwom de aanvoerder van de Ne- derlandse ploeg naar voren, passeerde Laurent met een onnavolgbare schijn beweging, speelde de bal meteen hoog in de doelmond, waar van Feggelen's lange arm hoog uit het water optorende en voor de Belgische doelman zich kon realiseren wat er gebeurde verdween de bal keihard in het doel, 4-1. Bijlsma beproefde daarna de deugdelijkheid van het houtwerk, terwijl van Feggelen de doelman al zijn capaciteiten liet aan wenden om een hard schot te keren. Kort daarna verdwenen twee Nederlan ders en twee Belgen tijdelijk van het strijdtoneel. De tweede helft moest begonnen wor den met aan beide zijden vijf spelers. De spelers namen geen enkel risico en het duurde dan ook geruime tijd eer er ge doelpunt werd. Bijlsma had uiteindelijk succes, 5-1. Met twee volledige ploegen werd het overwicht van de Nederlanders meteen weer aanzienlijk groter. Van Feggelen scoorde uit een strafworp, Smol bracht de stand na voortreffelijk werk van Korevaar op 7-1, van Fegge len nam het achtste doelpunt voor zijn rekening, terwijl Smol en van Feggelen gezamenlijk hun kracht wijdden aan het negende en laatste doelpunt. Vergeleken bij deze twee wedstrijden stond de ontmoeting tussen Spanje en Italië op matig niveau. Verrassend was het hoe loom en ongeïnteresseerd de Ita lianen speelden. Zij waren klaarblijke lijk het water ingegaan met de veron derstelling een gemakkelijke overwin ning te behalen, maar kwamen wel heel bedrogen uit. En toen zij eenmaal een beduidende achterstand hadden opge lopen bleef er van de Italiaanse ploeg, die zich zo moedig had verweerd tegen de Joegoslaven, helemaal niets meer over. De Spanjaarden zegevierden met 4-1 met tot gevolg, dat een druipnatte Cor Braasem, omringd door dolgelukkige pu pillen, die onmiddellijk na het eindsig naal hun trainer op echt Spaanse wijze hadden omhelsd, naar de kleedkamers verdween. Naar aanleiding van de ervaringen opgedaan tijdens de Grote Prijs van Nederland en daarna nog genomen proeven welke tot gevolg hebben gehad, dat het circuit van Zandvoort door de sportcommissies van K.N.A.C. en K.N. M.V. voor auto- en motorraces werd af gekeurd, hebben deze commissies dezer dagen opnieuw een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van het wegdek. Zulks geschiedde op een warme dag met personenauto's welke werden be stuurd door bekende sportwagenrijders. Zelfs met dit, in vergelijking tot wed strijdauto's langzame materiaal, moest worden geconstateerd, dat het circuit van Zandvoort nog niet aan alle gestel de veiligheidseisen voldoet. In een brief aan de Stichting Touring Zandvoort komen genoemde sportcom missies, na de door de rijders uitge brachte rapporten te hebben bestudeerd, tot de conclusie, dat het circuit welis waar voor een belangrijk gedeelte vol doet aan redelijke eisen van stroefheid, ook bij warm weer, maar dat over de gehele baan nog te veel last wordt on dervonden van opspringend split. Re delijkerwijs mag echter worden aange nomen aldus de brief der beide sport commissies dat van dit split geen on overkomelijke hinder zal worden onder vonden, indien de baan voor en tussen training en wedstrijd zorgvuldig mecha nisch wordt geveegd en het naar de kanten geschoven split wordt verwij derd. Hoewel de baan bij warm weer overal een vrij grote zachtheid vertoont, word; bij krachtig remmen de oppervlakte niet opgestuikt. Op de meeste stukken kwam onder die omstandigheden geen teer bóven. Ten aanzien van deze laat ste opmerking wordt een uitzondering gemaakt voor het gedeelte van de Tar - zanbocht tot halverwege de Hunzeru# Op dit stuk vertoont de baan op ver schillende plaatsen, en wel het sterkst „onder in de bocht" vóór de klim naar de Hunzerug, een gevaarlijke nei ging van de teer om naar boven te ko men. De sportcommissies hebben dan ook besloten de baan, voor wat betref* het genoemde gedeelte af te keuren voor het daarop doen verrijden van wedstrijden met automobielen en mo torrijwielen. Gezien het karakter van de z.g. auto sprints waarbij telkens slechts twee wa gens tegelijk in de baan zijn, heeft de K.N.A.C. geen bezwaar voor het houden hiervan slechts voor één maal een li centie aan het circuit te verlenen welke licentie geldt voor het gehele circuit. De hieraan verbonden beperkende be paling is, dat deze autosprints moeten worden georganiseerd door het district Haarlem en omgeving van de R.A.C.- West. 169. Geen ogenblik verliest Tsacha zijn tegenwoordigheid van geest. Als het mes op hem toesuist, is de pezige Nomade een onderdeel van een seconde sneller en door een lenige zijwaartse beweging weet hij het wapen op het nippertje te ont wijken. Er verschijnt angst in de ogen van Kohorr. Nimmer noq zag hij zijn mes falen. Dan springt Tsacha op hem. toe, het onheilspellende zwaard in de. vuist. Radeloos draait de oude Nomade zich om, doch voor hij zijn heil in de vlucht kan zoeken, slaat Tsacha toe en reutelend zakt Kohorr ineen. Een zangerige toon klinkt zachtjes en klaaglijk op uit het wapen, dat nu op een vreemd-dreigende manier schijnt te fonkelen. Doch Tsacha schenkt er geen aandacht aan. Na een laatste koude blik op zijn slachtoffer wil Tsacha wegsluipen, als de zwakke stem van de stervende hem onwillekeurig doet stilstaan. Ook uw uren zijn geteld, Tsacha, ge zult mij volgen spoedig Ge zijt in de macht van Tyrr, o Tsacha, zoals een kikker in de macht is van de slang het is Dan breekt de stem eensklaps af en even is het, alsof een ijskoude hand zich als en klem om Tsacha's keel legt. De Nomade gluurt tersluiks naar het zwaard, dat fel schittert in zijn trillende handen, met een boosaardige gloed, die hij nog nooit tevoren er aan ontdekte. Doch met een ruk draait hij zich om. „Oude wijvenpraat gromt hij, de bovenlip optrekkend als een razende kat. „Een krijger luistert slechts naar de stem van de oorlog." Hij lacht geluidloos. „Wij zullen nog menig dansje maken, vriend Tyrr. Naar de moerasburcht dan! De bleke Noorse jakhals zal zijn laat ste strijd te strijden krijgen. Niemand kan Tsacha, de machtige, weerstaan." En met een triomfantelijke flikkering in zijn ogen snelt hij voort. r Koningin Juliana heeft Dinsdagmorgen ten paleize Soestdijk omstreeks 25 ont heemde kinderen ontvangen, die afkom stig zijn uit diverse kampen in Duitsland en op het ogenblik hier te lande hun vacantie doorbrengen. Een deel der kin deren behoort tot een groep, die is ondergebracht bij particulieren in de gemeente Wateringen. Anderen behoren tot een groep, die in het C.J.M.V.-kamp te Leusden verblijft. De ontvangst heeft ongeveer anderhalf uur geduurd, waar bij H. M zich met alle kinderen heeft onderhouden en zich op de hoogte heeft doen stellen van hun ervaringen. Een grote mand fruit, welke door de pleeg ouders van de Wateringse groep was meegezonden voor de Koningin, is door H. M. terstond ter beschikking gesteld van het kamp te Leusden, waar men uiteraard over minder fruit beschikt dan in het Westland. Ten afscheid hebben de meisjes nog enkele liederen met bala laika-begeleiding ten gehore gebracht. et# (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend Tijdens het afgelopen weekeinde wer den in België alle toeristische records gebroken. Het aantal buitenlandse toe risten dat in de Brusselse hotels onder dak vond en waaronder de Nederlan ders flink waren vertegenwoorigd over schreed met 45 pet. het cijfer van de zelfde datum in 1952. „De oudste burger van de hoofdstad", „Manneke Pis" werd vooral door Britse toeristen belegerd. De Brusselaars zelf waren vanaf Vrij dag hun stad ontvlucht naar de kust ol de Ardennen. In twee dagen tijd dien den meer dan dertig extra treinen te worden ingelegd tussen de hoofdstad en c'.e kuststreek. Er werd voor zitplaatsen gevochten maar een vierde van de can- didaten moest blijven rechtstaan. De overbevolking van de treinen was dan ook voor een deel te wijten aan de sta kingen in Frankrijk die een aantal naar huis terugkerende buitenlanders tot een omweg over België noopten. Een Fran:, toerist die uit Bazel naar Boulogne te rug wilde, kwam over Aarlen naar Brus sel en Oostende, nam daar de mailboot naar Dover en hoopte via Folkestone met een andere mailboot zijn plaats van bestemming te bereiken. De mau- bootdienst Oostende-Dover werd ver sterkt wegens het groot aantal Britse vacantiegangers die een verplichte voor keur gaven aan de Belgische boven de Franse badplaatsen. In drie dagen verwerkte het station van Oostende 57.000 reizigers. Het totaal aantal bezoekers aan de „Koningin der Badsteden" wordt op 150.000 geraamd. Een groot deel hiervan arriveerde met auto's en bussen. Nergens was nog een kamer beschikbaar en niet weinigen za gen zich verplicht verder in het binnen land te gaan overnachten. De hotelmj- verheid heeft ongetwijfeld op die enke le dagen een deel kunnen goedmaken van de verliezen vorige maand geleden ten gevolge van het uitzonderlijk slech te weer. Spanje De Amerikaanse zesde vloot zal 36 oorlogsschepen op bezoek zenden in tien Spaanse havens van 5 tot 14 September, aldus heeft vice-admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in het Oostelijk bekken van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, bekendgemaakt. VARKENSMARKT LEIDEN, 18 Aug. Aan gevoerd 349 vette varkens, zware 1 1.98— f 2.01, lichte f 1.90—1.93. KAASMARKT BODEGRAVEN. 18 Aug. - Aangevoerd: 171 partijen, ie soort f 2.12— f 2.22, tweede soort f 2.042.11. extra tot f 2.48. De handel was kalm. VEILING POELDIJK, 18 Augustus. To maten. (export) A 3.904.50, B 3.503.80, C 3.50—4.40, CC 3.00; idem (binnenland) A2 3.10—3.60, B2 3.20—3.60, C2 3.00—3.50. Alles per bak van 12% kg. Druiven: Alicante 1.15—1.45, Gros Maroc 1.50, Golden Champion 2.05—2.30. Franken- thaler 1.05—1.15, alles per kg. Netmeloenen (6) 36—37 ct, (8 30—35 ct. per stuk. Het ministerie van O. K. en W. heeft vorige week aan de Utrechtse Opera bericht, dat voor het komend seizoen niet op subsidie moet worden gerekend. De Utrechtse raad had juist besloten met een subsidie van 70.000 gulden bij te dragen in het geraamde exploitatie tekort van 300 000 gulden voor het a.s. speelseizoen, toen de burgemeester het negatieve besluit van de regering be kend maakte. De voorzitter zei, dat de Utrechtse Opera, die in de oude cultuurstad ont stond en groeide, een plaats kreeg in vele steden waar de Nederlandse Opera om technische redenen niet kan komen. Het laat zich intussen aanzien, dat het door het regeringsbesluit niet uit gesloten is, dat op zeer korte termijn de Utrechtse Opera in liquidatie zal gaan. Opheffing betekent, dat direct 150 man, die bij de Utrechtse Opera werk heb ben gevonden, gedupeerd zijn en een indirecte tegenslag voor een aantal thea ters waarmee gecontracteeyi was. Dan zal ook de première van de opera Car men op 1 September in de Utrechtse Stadsschouwburg niet doorgaan en ui teraard evenmin de reeds ter hand ge nomen ópera-opleiding. Ondertussen heeft de vereniging van schouwburgdirecteuren in Nederland een door de voorzitter H. Deinum en de secretaris W. Mooy getekend telegram verzonden aan de minister van O. K. en W. van de volgende inhoud: verzoeke excellentie subsidie aan Utrechtse Opera alsnog te verlenen voor seizoen 1953— '54 Vele schouwburgen en werkkrach- (Van onze correspondent) Gegroeid uit de Kath. Standsorgani satie om de leden van het R.K. Werk liedenverbond in de gelegenheid te stel len tegen redelijke prijs verantwoorde en goede toneelvoorstellingen bij te wo nen, kan de vereniging „Kunst voor Al len" terug zien op een indrukwekkende staat van dienst. Vele grote stukken tot de „Gysbreght van Aemstel" door v. Dalsum en de zijnen, hebben in de loop der jaren het hunne bijgedragen aan de culturele ont wikkeling van de arbeiders. Rond half September zal een en ander met een respectabel feestprogramma worden gevierd en herdacht, te weten: „The Tempest" van Shakespeare door de Haagse Comedie op 7 en 8 September a.s., voorts een voordrachtsavond door Lily Bouwmeester uit werk van God fried Bomans, Bertus Aafjes, Simon Car- miggelt, Anny Schmidt etc.. en een con. cert door de Haarlemse Orkestvereni ging o.l.v. Toon Verhey op 17 September. ten ziin ernstig gedupeerd bij afwijzend besluit uwerzijds. Wegens het ontbreken van een gezelschap voor de provincie is het voortbestaan van de Utrechtse Opera dringend noodzakelijk. ALAMAK 19 te Madras. ALDEGONDA (t.) 16 te Bangkok. ALDERAMIN 18 te P. Said. ALMKERK p. 18 Guardafui. ALWAKI p. 18 Recife. AMERSKERK 19 te Shanghai. ARKELDIJK 17 van Brownsville n. Hav. BLOMMERSDIJK 18 van Antw. n. Londen. BOISSEVAIN 18 te Durban. BORNEO p. 18 Finisterre. BOSCHFONT. 18 te Hamburg. CALTEX DELFT (t.) p. 18 Ouessant. CALTEX NEDERLAND (t.) p. 18 Finisterre. CALTEX THE HAGUE p. 18 Gibraltar. CISTULA (t.) 14 te Singapore. ENGANO 18 van Madras n. Calcutta. ERINNA (t.) 5 te Curacao. ESSO DEN HAAG (t.) p. 18 Kp. St Vine. FRIESLAND KRL. 18 van MakaSsar naar Banjuwangi. GROOTE BEER p. 18 Kp. Ray. LAURENSKERK 18 van Marseille n. Genua. LINDEKERK p. 18 Finisterre n. R'dam. POELAU LAUT 18 van Genua n. Pt. Said. POLYDORUS 19 te Tj. Priok. PR. ALEXANDER 18 van Havre n. Antw. SALWATI p. 18 Gibraltar. SARANGAN 17 van Singap. n. Bombay. SINGKEP 18 van Semarang n. Surabaja. ST. DORDRECHT 18 te Gibraltar. ST. MAASTRICHT 18 te Narvik. TAWALI 18 te Suez. TEUCER 19 te Aden. VAN LINSCHOTEN 18 van Bordeaux naar Le Havre. ZEELAND KRL. 19 te Tj. Priok. ZIJPENBERG p. 18 Jacksonville. AALSUM 18 van R'dam n. Bremen. AALSDIJK 18 te Rotterdam. ABBEKERK 19 van Suez n. Aden, ALBIREO 19 te Ilheos. ALCYONE 19 te Rio Janeiro. ALPHACCA 19 te B. Aires. ALUDRA 18 van R'dam n. Hamburg. AXELDIJK 19 te New York. BANTAM p. 18 Gibraltar n. R'dam. DELFSHAVEN 19 te Santos verw. DUIVENDIJK 19 van Vancouver te R'd. GROOTE KERK 19 te Teneriffe. HECTOR 18 van Famagusta n. Lattakla. HEEMSKERK 18 van Marseille n. Genua. HELDER 19 te Kingston. INDRAPOERA p. 18 Daedalus Rif n. Suez. IVOORKUST 18 te Lagos. KOTA INTEN 18 van Alexandrië n. Suez. LAAGKERK 19 te Santander LAERTES p. 18 Guardafui n. Port Sudan. LAURENSKERK 19 te Genua. LEKHAVEN 19 te Bremen. MAAS 19 te Buenaventura. MELISKERK 19 te Hamburg. MOLENKERK 19 te Aden. NIEUW AMSTERDAM 18 van Boston n. Cobh. PRINS FREDERIK HENDRIK 20 te Montr. PRINS WILLEM III 18 te Rotterdam. RIJNKERK p. 18 Socotra n. Cochin. SIRRAH 19 te Baytown. STAD AMSTERDAM 19 te Narvik. TEIRESIAS 18 van Marseille n. A'dam. THALATTA p. 18 Malta n. Pt. Said. IJSSEL 18 van Malta n. Piraeus. HOGE PRIJZEN 5000 7249 1500 3808 1000 4025 5286 6092 8154 9486 9912 13426 19325 19661 20266 t 400 2625 7864 8660 9711 10451 10658 15860 20019 200 104 1302 1406 2028 3181 3812 4416 5222 6598 6736 7288 7812 8420 8802 10549 11078 14317 15379 15777 17723 18198 18444 20012 21167 21172 21412 21498 21752 Prjjzen van 80. 1011 460 2036 903 3015 748 4013 570 5050 476 6045 872 7295 8012 586 9018 891 10091 900 1007 361 505 679 2004 236 544 845 3022 204 489 820 4001 363 647 810 5027 356 632 905 6032 209 611 778 7011 301 502 714 8005 235 444 765 990 9069 235 441 731 993 10308 301 539 913 11022 239 023 195 489 510 190 225 909 018 098 811 850 087 175 750 057 150 484 507 084 156 916 919 516 535 043 100 402 531 022 126 933 108 223 938 972 018 034 368 409 507 514 696 705 013 014 257 289 579 610 846 859 043 070 215 270 502 536 862 920 046 065 375 382 657 669 818 869 071 129 357 370 679 689 926 967 033 056 210 261 619 631 802 813 024 102 316 341 601 611 866 872 049 070 240 296 456 471 771 782 240 258 269 276 545 582 769 774 324 375 380 487 205 234 249 330 885 915 929 972 j.91 202 245 249 216 232 265 266 726 844 949 166 204 404 580 744 800 816 923 188 191 208 218 622 653 688 780 174 271 374 394 316 322 440 818 932 940 608 609 648 395 506 544 306 374 504 369 389 456 649 770 844 934 955 959 254 261 347 904 945 454 675 733 320 354 591 640 809 811 879 080 109 410 420 531 538 715 746 026 062 297 331 633 659 897 075 077 273 298 595 688 978 101 157 402 432 679 711 936 169 237 376 384 756 768 970 057 115 262 290 637 650 886 913 108 145 352 379 627 657 886 910 073 085 208 315 514 516 803 808 119 123 231 356 360 422 473 475 478 503 553 554 590 599 675 786 904 950 967 138 168 177 183 210 343 383 402 479 494 689 747 763 770 809 087 114 121 122 178 328 353 425 434 480 690 717 725 743 802 180 181 207 213 240 452 497 616 625 638 714 745 777 800 807 260 263 289 327 345 411 419 454 512 586 778 816 830 836 881 123 127 342 377 692 697 929 995 179 192 387 457 666 670 950 985 124 146 335 351 676 717 918 951 150 152 207 382 389 462 715 756 777 996 250 285 299 464 479 497 681 696 698 166 169 231 406 435 439 725 737 753 959 972 985 077 078 087 124 244 289 322 331 455 476 491 580 736 761 777 778 012 031 035 049 351 383 400 422 727 785 C08 824 934 978 991 030 044 087 131 270 278 280 289 140 168 214 217 228 371 385 400 401 424 656 691 709 710 722 793 809 867 925 926 116 178 193 241 265 430 431 460 474 533 828 841 862 870 908 149 183 197 234 237 322 378 421 463 464 11056 058 115 356 441 469 482 497 617 649 858 871 920 939 12128 138 141 177 260 321 379 394 521 523 740 766 809 986 13079 439 531 569 662 670 695 764 786 863 888 14157 309 312 628 673 783 867 935 941 15077 221 470 530 540 543 547 578 991 992 998 16196 266 318 365 628 767 987 17080 087 090 192 220 223 327 362 406 540 554 608 999 18042 065 560 605 964 996 19388 424 440 542 555 566 710 713 739 783 788 804 812 893 909 914 931 964 20078 106 170 246 348 379 553 659 687 758 898 21035 058 213 264 289 385 463 493 514 528 576 669 695 818 ten 488 513 541 576 610 627 648 703 712 728 784 792 827 829 836 894 902 912 913 954 975 999 12001 023 024 065 086 088 115 116 153 155 228 263 269 271 339 354 374 421 430 434 455 493 494 503 536 540 575 587 638 645 681 719 753 789 792 845 857 878 907 909 936 981 982 13020 035 043 051 063 087 124 142 163 184 193 202 231 362 337 440 480 488 501 511 524 529 535 598 612 614 663 676 682 700 713 727 758 760 766 824 825 828 871 906 920 937 952 966 14007 008 033 059 060 118 168 171 295 311 325 345 354 356 369 394 414 447 449 530 549 583 604 627 657 662 699 717 719 760 798 809 848 900 933 977 15017 023 053 072 086 111 156 173 178 187 203 228 280 352 371 398 425 427 517 335 554 592 692 694 744 752 763 765 864 868 886 895 907 954 999 16018 044 046 073 084 095 099 114 141 192 200 209 210 216 248 253 319 350 353 361 370 373 379 405 457 470 527 566 605 606 648 678 705 723 788 813 835 846 923 927 934 937 988 17028 059 089 129 146 163 179 196 221 239 276 294 339 378 391 459 498 536 568 593 622 662 668 679 684 770 793 808 831 848 856 902 944 18052 056 066 121 174 182 183 186 203 208 220 230 250 261 285 390 395 425 433 461 481 499 562 566 574 591 659 660 677 726 761 783 792 813 818 873 878 978 19019 047 056 062 104 155 187 226 229 287 323 326 331 859 403 425 458 475 524 548 559 592 649 650 769 829 838 844 869 903 918 20025 027 040 135 142 153 161 331 485 492 506 514 527 552 565 581 614 671 707 725 791 796 806 814 831 840 894 950 975 21002 039 049 173 178 197 227 229 327 360 389 426 456 458 462 470 517 557 559 590 616 636 655 656 684 699 748 850 878 893 979 082 990 993 Vervolg nieten: 15637 18863 18665 19545 1994T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5