Na negen uur opstand in Persië Royalisten verdrijven regering-Mossadeq Sjah keert vanavond naar Teheran terug; zijn echtgenote blijft ziek in Rome achter Mossadeq reeds gegrepen;: 'T De Sjah glimlacht Lange duur van roulette-zaak legt verdachten geen windeieren H-bom op 12 Augustus in Rusland on tploft Aanbod herhaald om atoom wapens te verbieden Tot hoofd en hart m De nieuwe premier van Persië Het weer Rangeerder beide benen afgekneld PERZIEVP EUROPA GELEGD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 77ste JAARCANC No. 25764 Acht gebouwen in de as Verwarde radio-uitzending Verklaring van de Sjah Genationaliseerde Bribe c on ces Je Adonis weer in arrest Broer van Fatemi krijgt hartaanval Aandelen Anglo Iranian gevraagd Gevangenisstraf in boete veranderd Bericht reeds dezelfde avond bekend in de V.S Falcon Regenjassen f 49.75 Strassburger contra Mullens Misbruik van naam? Nieuw veringsysteem voor rijwielen O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Sjah van Perzië zal waarschijnlijk vanavond reeds zijn teruggekeerd in Teheran, nadat royalisten en aan hun vorst trouw gebleven militairen en politietroepen gisteren in een onverwachte en gezamenlijke actie een einde hebben gemaakt aan het dictatoriale bewind van Mossadeq. Vanmorgen heeft hij een telegram van de nieuwe Perzische regering ontvangen, waarin hij wordt uitgenodigd onmiddellijk naar Teheran terug te keren. Generaal-majoor Zahedi, die in het afgelopen week einde door de Sjah werd aangewezen als premier en toen met de mislukte staatsgreep tevergeefs getracht heeft zijn rechten te doen gelden, heeft zich gisteravond na de succesvolle en over het gehele land verspreide revolte, in de hoofdstad geïnstalleerd. Radio Teheran heeft bekend gemaakt, dat „alle leden van de verrader lijke regering-Mossadeq" zijn gearresteerd. Aanvanke lijk meldde radio-Teheran, dat Hoessein Fatemi, minis ter van Buitenlandse Zaken en rechterhand van Mos sadeq, door een woedende volksmenigte zou zijn ver moord. Vanochtend meldde het station echter, dat de politie nog steeds naar hem zoekt. Volgens latere be richten uit Teheran zou ex-premier Mossadeq gegrepen zijn en onder bescherming van de nieuwe regering naar een geheime gevangenis buiten de hoofdstad zijn over gebracht. Mossadeq was gisteren uit zijn zwaar ver dedigde woning gevlucht. De rust in de hoofdstad schijnt te zijn weergekeerd. Politie en leger beheersen de situatie. Hoewel de zwaarste gevechten gis teren geleverd zijn rond de woning van Mossadeq is het ook in andere delen van Teheran en op verscheidene plaat sen in het land tot ernstige botsingen gekomen tussen aanhangers van de Sjah en volgelingen van Mossadeq. In de strijd, die gisteren ruim negen uur ge duurd heeft, werden meer dan drie honderd personen gedood en vele honderden gewond. Bij de straatgevech ten in de binnenstad kregen de aan hangers van de Sjah snel de overhand. Achtereenvolgens bezetten zij het tele graafkantoor, de regeringsgebouwen en het hoofdbureau van politie. Kort daarna werd ook het gebouw van radio Teheran bezet en konden de royalisten de be woners van het land inlichten over de verrassende ommekeer die zo plotseling lp de hoofdstad had plaats gevonden. Daarna sloeg de revolte over naar an dere delen van Perzië. In het aan Rus land grenzende Azérbeidsjan verklaarde radio Tabriz, dat het volk en alle gar nizoenen in deze provincie de kant van de Sjah hadden gekozen. Radio Ispa han, 350 kilometer ten Zuiden van Teheran, deelde aanvankelijk mede „nog steeds dr. Mossadeq, de grote leider, t- steunen". Maar even later kwam het station opnieuw in de aether om mee te delen, dat de radio nu in handen was van troepen, die trouw aan de Sjah zijn, Evenals Fatemi zijn ook kolonel Ezatollah Momtaz, de adjudant van Mossadeq die Zondag de staatsgreep van Zahedi reeds in de eerste phase heeft verraden, en de commandant van de lijfgarde van Mossadeq door de menigte gelyncht. De machtige communistische Tudeh- partij scheen een afwachtende houding aan te nemen, mogelijk omdat de rege ring-Mossadeq aangekondigd had van plan te zijn krachtige maatregelen te gen de uiterst linkse elementen te ne men. Dit was waarschijnlijk bedoeld als gebaar van verzoening van Mossa deq tegenover de rechtse groeperingen. In de straten van de hoofdstad liep de menigte met afbeeldingen van de Sjah en zijn gemalin. Op de plek van het standbeeld van Reza Sjah, dat in het begin van deze week van zijn voet stuk was geworpen, plaatsten de roya listen grote portretten van de Sjah. Au to's in de straten werden verplicht een portret van de Sjah en zijn gemalin mee te voeren. Manifestanten hielden auto's aan en schilderen er lofprijzin gen voor de Sjah qp. De aanhangers van de Sjah hebben minstens acht gebouwen in het centrum van Teheran in de as gelegd, voordat de demonstraties de vorm gingen aan nemen van gewapende aanvallen door loyale politietroepen en militairen. Ook het huis van Mossadeq heeft in brand Twee beelden uit het rumoerige Teheran vóór de jongste politieke Ommezwaai in Perzië. Met behulp van een kraanwagen, houwelen en kettingen haalt een pro-Mossadeq- gezinde menigte op de foto rechts het standbeeld van de Sjah op een van de pleinen in de hoofdstad van zijn voetstukGisteren hebben jui chende aanhangers van de Sjah, die groen-wit-rode Perzische vlaggen met zich meedroegen, grote portret ten van de Sjah er voor in de plaats gezet Dinsdag liep de opgewonden menigte van de bovenste foto door de straten van Teheran met span doeken, waarop de „executie van de Sjah'' werd geëist. Gisteren, daags daarna, was de hoofdstad van Perzië het toneel van nog krach tiger betogingen voor de terugkeer van de Sjah. gestaan, nadat een grote menigte er onder luid geschreeuw was binnenge drongen, zelfs tot in de kamer waar het ijzeren ledikant staat, waarin Mossa deq de laatste jaren een groot deel van zijn tyd heeft doorgebracht. In deze kamer, waar Mossadeq enkele dagen geleden nog de buitenlandse diploma ten ontving, weerklonken thans woeste vreugdekreten: „Lang leve de Sjah!" De eerste volgelingen van de Sjah die in de kamer doordrongen vonden ech ter slechts het ontzielde lichaam van een lijfwacht van de thans afgezette premier. Van Mossadeq zelf geen spoor... Even later werden het meubilair en de persoonlijke bezittingen van Mos sadeq voor geringe prijzen als souve nirs verkocht. Generaal Zahedi, de nieu we Premier, heeft dr. Mossadeq, de af gezette premier, 24 uur de tijd gegeven om zich over te geven. De Sjah heeft het leger en de burgers van zijn land opdracht gegeven, de bevelen van pre mier ehedi op te volgen. Ongeveer an derhalf uur later werd gemeld, dat Mos sadeq met zijn gezin door de politie buiten de stad zou zijn geleid. Ook het gebouw van de krant van Fatemi, Bakhtar-I-Emrooz, is door de menigte in brand gestoken. Een thea ter in Teheran, dat gebruikt werd door de communistische partij, ging eveneens in vlammen op, terwiji een Russische winkel werd vernield. Ook de branden de woning van Mossadeq werd door de menigte geplunderd. Terwijl de straten in de hoofdstad zich vulden met een juichende mensen menigte, die zwaaide met groen-wit- rode Perzische vlaggen, heerste in het radio-station van Teheran een gewel dige chaos. Geregeld ging de omroep in en uit de aether en tijdens de uit zending hoorde men allerlei geluiden en verwarde kreten. Ook de medede lingen zelf waren verward. Voor de microfoon was het een gedrang van mannen en vrouwen, burgers en mili tairen, die allen van hun aanhankelijk heid aan de Sjah wilden getuigen en mededeling wilden doen van de over winning van de royalisten. In de uit zendingen werden echter geen provoca tieve verklaringen tegen Mossadeq uit gesproken. Op een gegeven moment verdween de zender net uit de aether, toen de sirenes van ambulances en ge weer- en kanonschoten hoorbaar werden. Maar even later werd voor de zoveelste maal het Perzische volkslied weer ge speeld, terwijl ook militaire marsen ten gehore werden gebracht. Buiten landse correspondenten kregen te mid den van al deze verwarring gelegen heid van de zender gebruik te maken, om hun verslagen over de gebeurtenis sen naar de verschillende kranten en persbureaux door te zenden. De nieuwe premier, generaal-ma joor Fesloellah Zahedi, werd na zijn aankomst in Teheran op een stoffige zolderkamer van het gebouw van de radiozender geïnstalleerd met een microfoon, om van daar uit een pro clamatie te richten tot het Perzische volk. Hij stelde een uit acht punten bestaand sociaal herzieningsprogram ma in het vooruitzicht, waarvan de voornaamste onderdelen zijn: Het handhaven van de wet, het opvoeren van de levensstandaard, kosteloze medische verzorging voor allen, me chanisatie van de landbouw, wegen aanleg, verzekering van de openbare veiligheid en bescherming van coö peraties. Nadat hij met een „Lang leve Sjah Reza Pahlevi" zijn toe spraak beëindigd had, verklaarde een officier voor de microfoon, dat de re gering Zahedi op de steun van het leger kon rekenen. Daarna werd Za hedi op de schouders van juichende soldaten uit het radio-station gedra gen. Op dat moment waren tanks nog bezig het huis van Mossadeq met 75 mm. granaten te beschieten. Een order van de nieuwe premier om alle zaken behalve kruideniers, bakkers en slagers voorlopig te doen sluiten, is inmiddels ingetrokken. Hij kondigde een uitgaansverbod af van acht uur 's avonds tot vijf uur 's mor gens. Politie en militairen kregen op dracht onmiddellijk te schieten op ieder, die het uitgaansverbod over treedt. Doorlaatbewijzen, uitgegeven door de regering Mossadeq, zijn ongel dig verklaard. Alle demonstraties zijn verboden. Alle politieke gevangenen van Mossadeq, ongeveer vijftig in ge tal, zijn vrijgelaten. Vervolgens inspec teerde Zahedi de politie in de hoofd stad. Hij benoerade kolonel Barkhordar tot bevelhebber van het garnizoen en het radio-station van Teheran, generaal Batmanqulich tot staf-chef en generaal Farhad Dasetan tot militair gouverneur van Teheran. De Sjah, die het opwindende nieuws via de radio vernam, toen hij gisteren met zijn echtgenote in Rome zat te lun chen, zal waarschijnlijk vanavond reeds in Teheran zijn teruggekeerd. Het wach ten was slechts op het telegram van generaal Zahedi, dat hij inmiddels van morgen ontvangen heeft. Een half uur nadien, zo heeft hij vannacht verklaaid. zou hij reeds kunnen vertrekken. De Italiaanse regering heeft geweigerd hem een militair vliegtuig ter beschikking te stellen, maar het vervoer zou deson danks geen bezwaar opleveren, zo ver klaarde de Sjah. Desnoods zou hij een vliegtuig kopen. Zijn jeugdige echtge note zou hem niet op zijn reis'vergezel len, omdat' de Perzische vorst het in dit stadium beter vond haar nog wat te la ten blijven. „Ons meningsverschil met de Engel sen biyft. Doch elk land, dat blijk geeft onze hoogste belangen en onze souve- reiniteit te erkennen en dat poogt op fatsoenlijke wijze betrekkingen, die zijn gegrondvest op wederzijdse achting, met ons te onderhouden, zal geen moei te hebben normale betrekkingen met Perzië tot stand te brengen," zo ver klaarde de Sjah gisteravond tegenover verslaggevers. „Ik hoop vooral, dat Perzië immer in staat zal zijn vrij te blijven en zijn on afhankelijkheid en souvereiniteit te verdedigen. Vanzelfsprekend maak ik er géén aanspraak op een zeer belang rijke rol in de bevrijdingsstrijd van mijn volk en mijn leger te hebben ge speeld, daar ik buitenslands vertoefde en niet gedeerd kon worden. Doch ik heb mijn land slechts verlaten, omdat ik bloedvergieten wenste te vermijden. Ik hoop, dat de nieuwe regering in staat zal zijn het Perzische volk te dienen en zijn levensstandaard te verheffen, in overeenstemming met die van moderne, vooruitstrevende landen," zeide de Sjah. Later op de morgen heeft dr. Mario Botaliga koningin Soraya onderzocht. Hij deelde mee, dat de koningin last had van haar zenuwen en dat hij haar een kalmerend middel zou geven. „Waarschijnlijk zal ze morgen weer op kunnen staan", aldus de arts. De twee lingzuster van de Sjah, Ashraf, die in ballingschap in Zwitserland leefde, is vanmorgen in Rome aangekomen om zich bij haar broer te voegen. Vanmiddag zijn er in Rome onderhan delingen gevoerd tussen een vertegen woordiger van de Sjah en de K.L.M - vertegenwoordiger in Rome, over het charteren van een K.L.M.-machine die de Perzische vorst naar zijn land terug kan brengen. De politieke ommezwaai in Perzië is zo onverwacht en plotseling gekomen, dat verscheidene diplomaten er bijzonder pijnlijk door zijn verrast. De Perzische zaakgelastigde in de Italiaanse hoofdstad, Nezam Khadje Noeri, die ergens aan de kust vertoefde toen de Sjah en zijn gemalin per vliegtuig arriveerden en het toen niet nodig vond zijn vorst-op-de-vlucht ook maar één blik waardig te keuren, is gisteravond schielijk naar Rome terug gekeerd. Onderweg had hij een smoesje bedacht: hij was niet officieel op de hoogte gesteld van de komst van de Sjah. De Sjah glimlachte, toen een van de journalisten hem vroeg wat er met de Perzische ambassadeur in Rome zou gebeuren. „Op de eerste plaats is hij geen ambassadeur, doch slechts een zaakgelastigde", antwoordde de vorst. „Maar ik kan U wel ver zekeren dat hij nooit ambassadeur zal worden." Een van de lagere ambtenaren van de Perzische ambassade in Rome, die de Sjah de rug toegekeerd had toen deze op zijn vlucht in Rome arri veerde, haastte zich gisteravond naar de koninklijke suite van Hotel Ex celsior om zijn opwachting te maicen en zijn excuses aan te bieden voor de afwezigheid van de zaakgelastigde en de andere vooraanstaande autori teiten van de ambassade, die eveneens de stad verlaten hadden bij de komst van de Perzische vorst. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevindt zich in het zelfde moeilijke parket. Aanvankelijk had het ook de Sjah genegeerd, maar nu is er ijlings een vertegenwoordiger naar hem gezonden om hem op te zoeken. Het eerste tastbare resultaat van dit bezoek reed gisteravond voor bij het hotel van de Sjah: egn prachtige limousine, die hem ter be schikking werd gesteld ter vervanging van de wagen, die hij in Rome ge huurd had. ENGELAN NHW DU»-|AND POLEN Teheran HONSARUE KerTnanshan PERZIE ZUID SLAVIE SPANJE Bender Abbas O/a sk TURK'JE GRIEXENL- Onmiddellijk na zijn aankomst per pas sagiersschip ..Veen- dam" in de V.S. uit Nederland, werd Harold J. Adonis (rechts) gearres teerd. Adonis is vrijwillig uit Neder land teruggekeerd om zich te weer te stellen tegenover de beschuldigingen, dat hij steekpenningen van gokkers in de staat New Jersey heeft aangenomen. Adonis verlaat, on der politiebewaking, geboeid, het Neder landse schip. Shapoer Fatemi, de broer van de gis teren vermoorde Perzische minister van Buitenlandse Zaken, heeft een hartaan val gekregen na het bericht van de moord vernomen te hebben. Shapoer Fatemi, die persattaché is voor de Per zische delegatie bij de V.N. en leraar aan de Princeton universiteit in Ooster se talen, is in een ziekenhuis opgeno men. Het nieuws van de omverwerping van de regering-Mossadeq in Perzië heeft uiteraard de Londense effectenbeurs Woensdag niet onberoerd gelaten. De belangstelling van de handelaren was hierbij speciaal gericht op aandelen Anglo Iranian, die flink gevraagd in de markt lagen en zich met drie shilling 9 pence wisten te verbeteren. Bij de ope ning van de beurs noteerden zij 7.6.10,5 liepen op tot 7.11.3 en sloten op T.10.'/,. Ook andere oliewaarden, zoals aan delen Koninklijke Olie lagen vast in de markt. De nieuwe premier van Perzië. gene raal-majoor Zahedi, werd in 1942, toen hij bevelhebber was van de plaatselijke Perzische strijdkrachten te Ispahan, verdacht van samenzwering met het Duitse opperbevel tegen de geallieerde bezettingsautoriteiten. De Britse briga de-generaal MacLean, op het ogenblik lid van het Britse parlement, wist hem toen te ontvoeren. In 1945, na de geallieerde over winning in Europa, werd hij vrij gelaten. Een jaar later werd hij inspec teur van de Perzische strijdkrachten ln Zuid-Perzië. Generaal Zahedi werd' in 1950 door zijn geboortestad Hamadan gekozen iii de Senaat. In April 1951 werd hij be noemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Deze post bezette hij tot Augus tus 1951, enige maanden nadat Mossadeq premier was geworden. Toen trad hij af, nadat hij ervan beschuldigd was onge regeldheden in Teheran uitgelokt te hebben en geprobeerd te hebben de re gering omver te werpen. Later werd hij beschuldigd van medeplichtigheid in de moord op brigade-generaal Afshartoos, de hoofdcommissaris van politie in Te heran, en vluchtte hij in de Majlis. 8 Maart van het vorig jaar deed de politie een inval in de speelclub „De Komeet" in de Moreelsestraat in Am sterdam-Zuid. 25 Augustus verschenen zes verdachten voor de politierechter. De officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, eiste toen tegen de hoofd figuur, de toenmalige 42-jarige lompen koopman H. B. uit Noordwijk, zes maan den gevangenisstraf. Tegen de vijf an deren vroeg hü vier maanden, vernieti ging van het in beslag genomen spel materiaal en administratieve bescheiden, alsmede verbeurdverklaring van de in beslag genomen gelden. Vandaag, bijna een jaar later, werd de behandeling voortgezet, omdat de zaak naar de instructie was terug gewezen. De officier zei in zijn requisitoir, dat het feit gepleegd was min of meer in een overgangstijd. De Hoge Raad had toen nog niet uitgemaakt, dat een com binatie van personen als een bedrijf kan worden aangemerkt in de zin van De Sovjet-Unie is in het bezit van de waterstofbom. Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, heeft vanochtend een communiqué ge publiceerd, waarin werd meegedeeld, dat „onlangs in de Sovjet-Unie een water stofbom tot ontploffing is gebracht." Premier Malenkov heeft op 8 Augustus verklaard, dat Amerika niet langer het monopolie bezit van de waterstofbom. In het communiqué in de Pravda wordt het Russische aanbod herhaald om alle atoomwapens te verbieden. De verklaring in de Pravda luidt: "Onlangs is in de Sovjet Unie met een experimenteel doel een bepaald type waterstofbom tot ontploffing gebracht. Tengevolge van het feit dat de bom het machtige vermogen tot thermo-nuclaire splitsing bevat, was de explosie er een van grote kracht. Bij de proef is geble ken, dat de kracht van de waterstofbom vele malen groter is dan de kracht van de gewone atoombommen. Het is be kend, dat de Sovjet Unie reeds verschei dene jaren het atoomwapen bezit en op grote schaal proeven met dit wapen heeft genomen. De regering van de Sov- Als een mens omkijkt, moet I hij altijd in de zon van zijn jeugd kunnen zien. I jet Unie acht het nodig te verklaren, dat er geen reden tot ongerustheid is. In overeenstemming met de onveran- deriyke politiek van de Sovjet Unie ter bevordering van vrede en veiligheid, heeft de Sovjet-regering de regeringen van andere landen herhaaldelgk aange boden de bewapening te verminderen en het gebruik van atomische en andere wapens voor massale vernietiging te verbieden onder toezicht van de Ver enigde Naties." De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie Lewis Strauss heeft inmiddels toegegeven, dat Rusland dus inderdaad over de moge lijkheid beschikt om een waterstofbom te vervaardigen. Hij deelde mee, dat in de Sovjet Unie op 12 Augustus een a- toomontploffing heeft plaatsgevonden. De avond van die dag hadden zekere inlichtingen over deze ontploffing de commissie bereikt. Latere mededelingen maakten duidelijk, dal er sprake geweest was van kernsplitsing en thermo-nu claire reacties, Lewis herinnerde er voorts aan, dat dergelijke reacties, reeds drie jaar geleden in de Verenigde Staten tot stand waren gebracht. Op 8 Augustus had de Russische eerste minister, Georgi Malenkov, tij dens een grote vergadering van de Opperste Sovjet verklaard, dat de Verenigde Staten niet langer het mo nopolie bezaten van de productie der waterstofbom. In Westelijke kringen meende men, dat de Sovjet Unie mo gelijkerwijs wel beschikte over de for mule van de bom, maar nog niet over de mogelijkheid om du waterstofbom te vervaardigen. In ieder geval werd van Amerikaanse zijde met nadruk verklaard, dat er in de Sovjet Unie nog geen waterstof-bom-explosie had plaatsgevonden, voorzover men in Amerika na had kunnen gaan. Vier dagen later blijkt men dus in Rus land een H-bom tot explosie te heb ben gebracht. De herhaling van het Russische aan bod om atoomwapens te verbieden be tekent niets nieuws. De Westelijke mo gendheden hebben dit voorstel reeds herhaalde malen verworpen, aangezien de Sovjet Unie niet wil toestaan dat er door een internationale commissie con trole wordt uitgeoefend in de Russische atoomfabrieken. Een dergelijk verbod zonder controle heeft volgens Westerse politici geen enkele zin. Advertentie (tot Vrydagavond) Veel bewolking met plaatselqk en kele buien, maar in het Oosten van het land vanavond nog regen. Ma tige, aan de kust tydelqk krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 5.33-19.52. Maan: 0.35-18.11. het bewuste wetsartikel. Het woord be drijf moet niet in de economische zin worden opgevat, maar het begrip moet worden geïnterpreteerd in ruime zin als bezigheid. Thans eiste hij tegen de lom penkoopman, die nu opgaf in de auto handel zijn brood te verdienen, en op wiens strafblad 12 veroordelingen staan, een boete van 500 gld. of 20 dagen. Tegen de anderen vroeg hij een boete van 300 gld. of 20 dagen. De raadsman van een der verdachten bepleitte vrij spraak op grond van het feit, dat naar zijn mening zijn cliënt, die croupier was geweest, zelf niet meespeelde, noch ge legenheid heeft gegeven tot het beoefe nen van het hazardspel, en dit laatste evenmin als bedrijf heeft uitgeoefend. De politierechter legde de verdachten de volgende boeten op: de hoofdfiguur, H. B„ 300 gulden of tien dagen, vier anderen 150 gld. of tien dagen en een niet verschenen verdachte 200 gld. of tien dagen. Hij zeide o.m. nog, dat de verdachten het grote voordeel hebben gehad, dat het een jaar heeft geduurd eer de zaak werd voortgezet. Vermoedelijk omdat hij tijdens zijn werk struikelde is de 60-jarige ran geerder der Nederlandsche Spoorwe gen C. van Houten Woensdagavond op het spoorwegemplacement van de Oos telijke Handelskade te Amsterdam on der een z.g. transfer, waarmede goede renwagons van het ene spoor op het an dere worden verplaatst, geraakt. Het ongeluk had ernstige gevolgen. Zijn beide benen werden daarbij afge kneld. Deerlijk gewond werd hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Am sterdam vervoerd. Op verzoek van de directie van het circus Strassburger te Scheveningen is de circusdirecteur Mullens, die met zijn circus voorstellingen gaat geven te Am sterdam, in kort geding gedagvaard om te verschijnen voor de arrondissements rechtbank te Amsterdam wegens bet on rechtmatig gebruik maken van de naam Strassburger op de affiches, die hU in de hoofdstad des lands gebruikt. Het ge ding zou vanmiddag worden gehouden. (Van onze correspondent) Na een experimenteerperiode van meer dan een jaar is de heer G. Met horst erin geslaagd een nieuw vering systeem voor rijwielen en rijwielen met hulpmotor te produceren, n.L een ve rende zadelpen. Deze zadelpen kan op ieder rijwiel worden gemonteerd. Door deze nieuwe vinding worden de schok ken en trillingen, die vooral bij harde banden en slechte wegen merkbaar zqn, geheel opgegeven. De vering van de zadelpen, die als een compressor werkt, is geheel onafhankelijk van het gewicht van de berijder. Verschillende fabrieken hebben reeds interesse getoond voor deze vinding, waarop patent is aange vraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1