Zwitserse boerderij ternauwernood aan brand ontkomen Hooiberg prooi der vlammen Flatbouw in Bloemendaal alleen aan rand van Haarlem De ondergang van de Tubantia 1 Bewoners sliepen rustig Adressanten Zuidlaan te Aerdenhout beweren: Ongemotiveerde inbreuk op karakter Naaldenveld Een bril? AGENDA FELLE VUURGLOED IN HAARLEM-NOORD GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS „Crescendo" bestaat 35 jaar Zevende lustrum wordt gevierd met concertweek m BRIEVEN VAN LEZERS Waarheid dient van legendevorming gescheiden FERERRf AiVN NATUURLIJK MEZZ0CHR0ME De film bij uitstek I voor uw vacantie-foto's ONDERLOSSER TE WATER GELATEN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 SPAARNDAM Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 IN KENNEMER SPORT- PARK STAAT HET GRAS ER GOED BIJ OUDEN VAN DAGEN 3 SEPT. OP STAP Motorrijder in Vijfhuizen gewond Wal LXNCOL doel, doel geen enkele andere wrijfwas Burgerlijke Stand BELANGRIJK VOORDELIGER dan olie, gas of electriciteit geven de prettigste warmte en branden reukloos Zomerprijzen tot 31 Augustus a.s. Zomerbridgedrive HEEMSTEDE H.B.C. ORGANISEERT GROOT VOLLEYBAL- TOURNOOI „Excelsior" naar Putters- hoek Flats zijn voor de grote stad Slechte verbindingen Afscheid kapelaan P. Langendijk Haarlemse baggermolen kan nu beter werken VAN HET POLITIE- RAPPORT Beiaardbespeling D.G.O. derde in Umans- tournooi Vannacht omstreeks twaalf uur stond de hooimijt van de bekende Zwitserse boerderij in het Noordersportpark tegen over het Haarlem-terrein in vuur en vlam. Dank zij direct ingrijpen van „omwonenden" en bewoners en kort daarna van de Haarlemse brandweer kon worden voorkomen, dat ook de fraaie boerderij, die wel een der mooiste is van de omgeving en thans eigendom van de gemeente Haarlem, in de vlam men opging. Volgens de eerste berichten, die wjj vannacht ter plaatse kregen, zagen verschillende bewoners van de Jan Gljzenvaart een felle vuurgloed bij de boerderij. Eerst dacht men, dat de boerderij zelf in brand stond, maar het vuur bleek nog alleen de hooiberg aan getast te hebben De heer Konings alarmeerde direct de brandweer, de bewoners, die stevig sliepen, werden gewekt en direct begon een groepje mensen, dat toegesneld was, met emmers water de muur van de boer derij nat te houden om te voorkomen, dat ook deze vlam zou vatten. Anderen namen het zekere voor het onzekere en haalden gereedschappen uit de stal om die in veiligheid te brengen. Intussen was de Haarlemse brandweer met groot materiaal gearriveerd en bin nen enkele minuten kon water worden gegeven. Dat had ook geen minuut later mogen geschieden, want het rieten dak van de boerderij, dat slechts drie meter verwijderd ligt van de kop van de hooi berg, had reeds vlam gevat en het zag er voor de omstanders toen naar uit. dat de boerderij moeilijk te sparen zou zijn. De brandweerlieden grepen echter Advertentie De beregeningsinstallatie voor de sportterreinen van de R.K. stichting Kennemer Sportpark aan de Kennemer- weg te Zandvoort is nu vrijwel dage lijks in gebruik. Gesteld voor de vraag of de watervoorziening van de grasmat zou moeten geschieden door een pomp- installatie met drainagesysteem of door middel van bespuiting, koos men het laatste systeem omdat men daardoor de vrij hoge uitgaven voor een pompinstal- latie bespaarde. Met het gemeentelijk waterleidingbedrijf kon óp aannemelijke voorwaarden een contract worden ge sloten, mits de waterafname zou plaats vinden tus3en 's avonds 10 uur en 's morgens 6 uur. De besproeiing ge schiedt door middel van een waterkanon dat met een straal van dertig meter de omgeving besproeit. Dit geschiedt auto matisch. Na verloop van twee uren moet het kanon dat met losse buizen op de waterleiding is aangesloten wor den verplaatst. Per nacht wordt er ruim 100 m3 water op de velden gespoten. De resultaten zijn tot dusver gunstig: on danks de droogte van de latste weken zien de velden er fris uit en groeit het gras uitstekend. Het jaarlijkse uitstapje van de Zand- voortse ouden van dagen zal plaats vin den Donderdag 3 September. Het comi té is reeds druk in de weer om deze tocht het programma wordt stipt ge heim gehouden zo goed mogelijk te doen slagen. Woensdag is een motorrijder, komen de uit de richting Aalsmeer, in botsing gekomen met een bus van de fa. Maarse en Kroon. De motorrijder werd met een hoofdwond en een beenbreuk in een ziekenhuis te Haarlem opgenomen. De motor werd zwaar beschadigd. Advertentie GEBOREN: A. J. Boulandvan Dijk, z; J. MasereeuwBouhuijs, z; M. H. PovelEverard, z; H. M. van Gilsvan Dijk, z; A. C. BisschopDroog, z; P. Th. HendriksTurkenburg, z; J. Nelissen Nietfeld, z; M. J. C. van der Heijden van der Veen, d; J. de Ruijtervan Krimpen, d; G. van DamCornet, dl F. I. BouckaertSzöke, d. ONDERTROUWD: C. J. Witteman en J. Stroomer, B. Lammers en C. M. Th. H. Smit, F. P. Timmermans en A. Th. Truijens, R. Klaver en I. A. Hupkens, J. A. W. van der Vliet en A. R. Noort, C. de Vries en G. Huizing, W. A. F. Kroes en H. Kijk in de Vegte, J. J. de Bruijn en J. J. Weber, G. Spier en W. van Werven, R. van Pellecom en E. Costers, G. J. van Omme en H. H. Groe- neveld, W. Kromdijk en S. E. F. Dam- sma, J. P. Nijbroek en E. M. M. Balm, J. Popma en J. G. M. Lambooij, L. Keij- ser en M. E. A. van den Brink, J. Op- broek en M. S. Sikkink, C. Roos en E. W. Mulder, J. van Dijk en C. Huizing, H. A. Grootegoed en J. A. Spithoven, D. J. Maré en G. A. Meijer, Chr. W. N. Walbrecht en W. Rosenhart, A. J. E. Krikke en C. W. van Boekei. H. van der Schrier en I. Blik, J. W. M. H. Waalkens en L. Lacomblé, Th. Heinsbergen en C. J. Visser, A. Wolthuizen en E. L. Broer tjes, V. W. Vogel en S. C. Leverstein. GETROUWD: A. L. van Die en W. C. B. van Wanrooij, Ph. Peper en B. H. Waas, H. W. J. van Looij en M. J. B. Wijdeman, A. F. Koek en M. J. A. Met ten, H. Daim en F. C. M. Mulders, A. Th. Appelhof en J. B. Pauw, W. Ernst en H. Bouma, G. F. M. Gras en A. G. M. Boon, J. F. Chr. M. Vasen en C. M. Sikking, W. H. van Bilderbeek en J. Ku- nis, G. A. Hesta en S. E. Maas, H. J. Bakker en F. P. van de Werff, A. van den Heuvel en T. de Vries, G. Koning en C. M. E. Bertholee, J. Hulsebosch en V. M. Redeker, A. H. Nas en J. A. van der Veldt, H. C. van Gend en M. Em- ming, W. J. C. Louwenburg en M. F. Buitendijk. OVERLEDEN: W. J. van Schie, 60 j., Vergierde weg. krachtig in, de vlammen op het dak konden worden bedwongen en mede doordat er vrijwel geen wind stond werd het toen een kwestie van nat houden. Met de hooiberg was natuurlijk niets meer te beginnen. Het vuur vond daar dankbaar voedsel, maar met zes stralen nam de brandweer het vuur onder „schot". Dat bleek overigens een lastig karwei, want steeds als men het hooi wat uit elkaar trok, kreeg het vuur weer vrij spel. De brand was tot ver in de omtrek te zien en trok omstreeks dit middernach- .telijk uur nog vrij grote belangstelling. De politie zorgde er echter wel voor, dat de kijkers op een behoorlijke afstand werden gehouden. Het erf van de boerderij, waarin de heer Zwanenburg huist, was min of meer veranderd in een groot zwem bassin. Het had niet veel meer weg van het gezellige plekje, waar Zaterdagmid dag een groot gezelschap bijeen was ter opening van de kinderboerderij, die op kleine afstand van de Zwitserse boerde rij is gelegen. Voor de kinderboerderij zelf bestond er echter geen enkel gevaar. De hooiberg ging volkomen verloren. Er lagen daar, volgens eerste informa ties, tweehonderd balen hooi opgeslagen, waarvan niets meer te redden was. Om trent de oorzaak kon vannacht nog niets medegedeeld worden. Uiteraard werd het eerst van hooibroei gesproken, maar anderen achtten dat weer onmogelijk. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden medegedeeld, maar zij wordt in ieder geval gedekt door de verzekering. Het eerste onderzoek van de politie wees uit, dat de zoon van de familie omstreeks half elf nog de ronde gedaan heeft, maar niets bijzonders heeft kun nen constateren. Vanmorgen om kwart voor zeven was de brandweer nog steeds bezig met de blussingswerkzaamheden. De boerderij zelf heeft wel enige schade opgelopen, doch deze is zeer gering. Het nablussingswerk zal naar schat ting nog wel twaalf uur in beslag nemen. Op het terrein van de brand waren aanwezig hoofdcommissaris J. Fontijne en de commissaris van justitiële dienst W. J. Gorter. Het fanfarecorps „Crescendo" bestaat 23 Augustus 35 jaar. Dit feit zal feeste lijk gevierd worden met een concert- week. Elke avond zal er een concert gegeven worden, welke verzorgd wordt door muziek- en zangverenigingen. De geschiedenis van de jubilerende vereniging heeft zich afgespeeld op verschillende concoursen, waar vele trofeeën werden behaald. De drie vaandels, die de vereniging rijk is, zijn behangen met zilver, takken, lauwer kransen en medailles. Vooral onder de eminente leiding van de heer F. Dekker heeft Crescendo in Spaarndam en ver daarbuiten naam gemaakt. Ruim 27 jaar heeft hij de di rigeerstok gezwaaid. Na de oorlog is 't de vereniging niet voor de wind ge gaan, maar ondanks de vele moeilijkhe den heeft Crescendo haar naam niet verloochend. Thans staat het muziek corps onder de directie van de heer Ja cobs uit Zaandam, die nog steeds voor treffelijk geassisteerd wordt door de oud-dirigent, die als ere-dirigent aan Crescendo verbonden is. Zondag 23 Augustus: Spaarnd. fanfa re-corps „Crescendo", 35 uur. Zondag 23 Augustus: Fanfare-corps „Harmonie" te Assendelft, 810 uur. Maandag 24 Augustus: Fanfare-corps „Wilhelmina" te Santpoort, 810 uur. Dinsdag 25 Augusutus: Harmonie-ge zelschap „IJmuiden", 810 uur. Woenrdag 26 Augustus: Spaarndams Gem. Koor; Beverwijks Gem. Koor en „Zong Veredelt" te Haarlem. 810 uur. Donderdag 27 Augustus: Fanf.-corps; Muziek en Zang; Tamb.corps, 810 u. Vrijdag 28 Augustus: Harmonie „Cres cendo", 810 uur. Zaterdag 29 Agustus: Tamboer-wed strijd, 46 uur; Harmonie Beverwijk, 8—10 uur. In bijgaand artikel wordt betoogd, dat flatbouw in Bloemendaal alleen in de kommen en aan de rand van Haarlem toelaatbaar zou zijn. De vorige maand berichtten wij, dat architect K. J. Aanstoot te Overveen een ontwerp heeft ge maakt voor een flatgebouw aan de Bloemendaalse weghoek Vijverweg, de Kuil, met een verwaarloosde tennisbaan. Hierboven ziet men dit ontwerp. Wij vernemen, dat er reeds vele gegadigden voor een flat zijn, hoewel de kwestie eerst nog in de gemeenteraad moet komen. Intussen kan wel worden aangenomen, dat de raad zich achter B. en W. zal stellen en het plan zal toejuichen. Naast architect Aanstoot wordt de combinatie gevormd door de aannemer W. Thunnissen te Heemstede en de makelaars de Ridder en Strijbis. (Cliché in bruikleen afgestaan door Haarlems Dagblad) Een elftal bewoners en/of eigenaren van percelen aan de Zuidlaan te Aerdenhout hebben zich, onder aanvoering van jhr. R. Quarles van Ufford, tot de Bloemen daalse raad gewend om de definitieve vaststelling van een uitbreidingsplan „Zuid laan", waardoor de bouw van flats ter plaatse mogelijk worden, te voorkomen. De raad heeft op 16 Juli 1953 tot voorlopige vaststelling besloten, nadat uitvoerige debatten hadden plaats gehad en reeds bezwaren der omwonenden naar voren waren gekomen. De motivering der reclamanten is als volgt: Volgens de bebouwingsvoorschriften worden flatgebouwen geprojecteerd bestaan de uit een onderverdieping en zes woonlagen, zodat er gevaarten komen van circa 22 a 23 meter hoog. Deze zullen in deze omgeving, waar alleen lage, verspreide bouw past, geheel misstaan en het plan betekent dus ernstige aantasting van het natuurschoon. Het perceel in kwestie grenst onmiddellijk aan het natuurreservaat „Naalden veld", een bijzonder fraai bebost terrein, met merendeels lage houtopstand, waar dan deze flatgebouwen bovenuit zouden „torenen". De bijzondere aantrekkelijk heid van dit reservaat zou daardoor ernstig verminderd worden. Uit een bespreking die gevoerd is met de voorzitter van de Stichting Het Noord-Hollands Landschap bleek, dat ook deze organisatie van oordeel is, dat flatgebouwen daar ter plaatse uit hoof de van het natuurschoon niet aanvaard baar te achten zijn. Bij de oorspronkelijke vaststelling van het uitbreidingsplan is het terrein in kwestie, zoals alle terreinen van het oude Naaldenveld, aangewezen voor eengezinswoningen, waarbij eisen ziin gesteld, waarborgende, dat iedere villa op een behoorlijk stuk terrein komt te staan met inachtneming van grote af- Advertentie KOLEN KOLEN Fed. Brandst.handel in Haarlem en Omstreken. In verband met een onlangs in ons blad verschenen artikel over de goud zoeker graaf Carlo Landi en de onder gang van de „Tubantia", die goud aan boord zou hebben gehad, ontvingen wij onderstaande brief van kapitein K. H. K. Wijtsma. die de gezagvoerder was toen het schip in 1916 werd getor pedeerd. Wij prijzen ons gelukkig, deze toe voegingen te kunnen publiceren. Zij zijn immers afkomstig van een oogge tuige bij uitstek, de thans 85-jarige maar nog kerngezonde kapitein, met wie wij al eerder een interessant, in November 1952 gepubliceerd, onder houd mochten hebben. De heer Wijtsma schrijft ons: Over de torpedering van de Tubantia, dit mooie schip van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd, in de nacht van 15 op 16 Maart 1916, worden telkens weer de meest fantastische berichten gepubli ceerd. Er is zelfs een klein hoorspel over uitgezonden, waarin het werd voorge steld alsof er een paniekstemming aan boord had geheerst, terwijl in werke lijkheid de redding der 400 opvarenden in eigen boten in alle rust en kalmte is geschied, zodat er niemand is omgekomen. De gewenste sensatie werd hier bereikt ten koste van de reputatie der bemanning en van het gezag aan boord. De juiste toedracht is dat het schip orn half twee 's nachts dicht bh het lichtschip N oord-Hinder werd getorpe deerd, terwijl het zijn vaart uitliep om te ankeren en daglicht af te wachten alvorens de Noordzee over te steken Het heeft ongeveer anderhalf uur ge duurd voordat het schip zonk, maar dat kon niemand voorzien, zodat onmiddel lijk met de ontscheping werd begonnen. Het scheen alsof het ongelukkige schip alléén op de wereld was. Pas te gen daglicht kwamen de Breda en de La Campine in zicht, die een deel van de mensen aan boord namen; de rest was aan boord van de Noord-Hinder gegaan. Toen was de Tubantia reeds enige uren in de golven verdwenen. Dus niets te zien van torpedoboten, noch van een zekere heer Landi, die aantekeningen zou hebben gemaakt van de plek waar de Tubantia was gezonken een overbodige bezigheid, omdat de plaats nauwkeurig bekend was. De heer Canters, die het gezag zou hebben gevoerd over de Z 4, was niet in Nederland, en kon dus moeilijk hel pen met genoemd schip, dat trouwens rustig in Viissingen bleef liggen tot het dag was. Wel heeft de heer Canters op zeer bekwame wijze het onderzoek ge leid, en hij heeft de Duitse regering er toe gebracht het schip te vergoeden. Uw correspondent spreekt nog van de Doggersbank, waar Landi het schip dadelijk vond. Maar de Doggersbank ligt ca. 200 mijl Noordelijker dan de toenmalige plaats van de Noord-Hinder! Nu de fantastische kwestie van net goud z.g. verborgen in Edammer kazen, terwijl er in de lading van het schip in het geheel geen kaas voorkwam! Het is juist dat een Engelse, en later ook een Franse bergingsmaatschappij naar het goud heeft gedoken; doch zon der resultaat. In 1920 vatte ook een Duitse firma het plan op naar dit legendarische goud te gaan duiken. Ik ontving het bezoek van een vertegenwoordiger dezer firma, die mij de vraag stelde of er inderdaad goud aan boord was geweest. Mijn ont kennend antwoord was zodanig, dat zij aan haar plannen geen gevolg heeft gegeven. In 1930 kreeg ik bezoek van een Fran se ingenieur en van de Engelse duiker die indertijd het schip had doorzocht en het gedeeltelijk uit elkaar had laten springen. Zij waren er van overtuigd dat er ongeveer één millioen aan goud, verpakt in kisten met kaas, aan boord was. De verpakking was wel heel onwaarschijnlijk, met het oog op het verschil in soortelijk gewicht van goud en kaas. Toen ik de heren met klem afraadde hun speurtocht voort te zetten, beweer den zij uit spionnage-materiaal het overtuigende bewijs te hebben dat het goud wél aan boord was, en dat zij hun pogingen zouden voortzetten. Daartoe stelden zij zich in verbinding met de „Duikergraaf" Carlo Zanardi Landi, die zich voot het geval interes seerde. Omdat hij mij eerst wenste te spreken, heb ik een conferentie van al deze belanghebbenden bijgewoond, te Oostende. Het gevolg was dat Landi zijn voornemen opgaf om op de Tubantia te duiken. Wel is het een feit dat Graaf Landi met een toentertijd nieuw duikertoestel van zeer grote diepte goud heeft opge haald uit een Engels schip dat in de omgeving van het eiland Ouessant was getorpedeerd. Misschien heeft dat al de ze verwarrende berichten in het leven geroepen. Kapitein K. H. K. WIJTSMA Heemstede. De Zandvoortse bridgeclub organiseert op Donderdag 27 Augustus de tweede zomer-bridgedrive van dit seizoen, en wei in paviljoen Kiefer. Er wordt gespeeld in de hoofd-, eerste en de tweede klasse. Deelnemers kunnen zich melden bij de bestuursleden der club. De volleybal-afdeling van HBC, welke een grote activiteit aan de dag legt, or ganiseert Zondag 23 Augustus op het voormalige HC-terrein achter het R.K. Verenigingsgebouw een groot volleybal- tournooi, waaraan niet minder dan 20 verenigingen uit Den Haag, Alkmaar, Haarlem en Heemstede deelnemen. De wedstrijd begint 's middags 2 uur, doch om 12 uur vindt op het terrein eerst een plechtigheid plaats; het in gebruik nemen van de nieuwe vlag van HBC. Teneinde de nodige belangstelling te trekken, zullen alle deelnemers en deel neemsters aan dit tournooi van 12.45 tot 13.45 uur een défilé door de gemeente maken, voorafgegaan door de R.K. har monie „St. Michaël". Er zal ook van de zijde van het pu bliek stellig aan dit evenement de no dige aandacht worden geschnken. Het fanfarecorps „Excelsior" gaat op Woensdag 26 Augustus per touringcar een bezoek brengen aan Puttershoek en natuurlijk worden de instrumenten me degenomen. Het ligt in de bedoeling, bij aankomst in de geadopteerde ge meente eerst een muzikale rondgang te houden en 's avonds in de cantine van de suikerfabriek, welke in Puttershoek gevestigd is, een concert te houden. De vereniging financiert dit uitstapje geheel zelfstandig. Met deze muzikale uitwisseling wordt de opvatting van de beide burgemees ters bevestigd, dat een blijvende goede verstandhouding zeker het ongedachte resultaat zal zijn van een ramp. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen standen tot de weg en tot de zijscheidin gen. Op die wijze werd verzekerd dat het terrein niet te vol gebouwd werd, waardoor dus het natuurschoon zoveel mogelijk gespaard bleef en dat er een rustige woonbuurt ontstond met een voornaam karakter. Hierop vertrouwende hebben de reques- tranten daar villa's gesticht en gekocht, respectievelijk gehuurd, en zij achten het een ernstige aantasting van hun rechten en gerechtvaardigde verwach tingen, indien midden in die buurt een geheel andersoortige bebouwing moge lijk gemaakt wordt. Herhaaldelijk is ook door Ged. Staten en de Kroon uitgesproken, dat zulks niet toelaatbaar is. Requestranten wij zen in dit verband op de beslissing van de Secretaris-Generaal van Binnen landse Zaken d.d. 7 April 1943, waarbij ten aanzien van het wijzigingsplan van de gemeente Den Haag, betreffende „Oostduinen" overwogen werd; „Een uitbreidingsplan, dat onder waarborgen, met name ook van doelmatigheid, tot stand gekomen is, behoort niet ten na dele van recht- en belanghebbenden te worden gewijzigd, dan alleen indien de omstandigheden daartoe nopen. De door appellanten (omwonenden) gewraakte bestemming van gronden voor gesloten en ten dele zeer hoge en ook overigens intensieve bebouwing welke strekt tot vervanging van de in 1929 goedgekeurde en sindsdien geldende bestemming voor open bebouwing benadeelt hen in aes- thetisch en ander opzicht in belangrijke mate, zij het ook, dat de juiste omvang der benadeling moeilijk in cijfers valt uit te drukken. Dringende redenen vor deren niet deze verandering van het uit breidingsplan, met name valt moeilijk m te zien, dat slechts gesloten bebou wing ter plaatse, uit stedebouwkundig oogpunt, verantwoord zou zijn". Hier geldt precies hetzelfde. Er wor den geen redenen aangevoerd waarom het nodig en zelfs maar wenselijk zou zijn om in afwijking van de bestaande bestemming ineens een geheel andere soort van bebouwing voor te schrij ven. Uit stedebouwkundig oogpunt bezien, zjjn flatgebouwen daar zelfs volkomen misplaatst. Flatgebouwen vormen een typische grotestadsbebouwlng. Wanneer men al in een gemeente als Bloemen daal tot het oprichten van flatgebou wen zou willen overgaan, is zulks uit stedebouwkundig oogpunt bezien alleen verantwoord in het centrum of In de len van de gemeente, die tegen de stadsbebouwing van Haarlem aan lig gen en niet geheel aan de periferie, tenzj] er een stedebouwkundig verant woorde overgang van de gewone bouw tot de flatbebouwing geprojecteerd wordt. Wanneer van de kant van B. en W. aangevoerd wordt, dat in verband met de aanwas van de bevolking de opper vlakte van beschikbaar bouwterrein noopt tot het „bouwen in de hoogte", dan moet daartegenover opgemerkt worden a) dat het aantal bewoners van de gemeente Bloemendaal stationnair is, ja zelfs verminderd is, b) dat er nog overal terreinen zijn die zich even goed, zo niet beter lenen voor de beraamde plannen. Adres santen vestigen in dit verband de aandacht op de weilanden die zich bevinden tussen de bestaande woon kernen van de gemeente Bloemendaal en de stadsbebouwing van Haarlem Over die strook zal eerlang de Noord- Zuidverbinding geprojecteerd worden die natuurlijk omzoomd dient te wor den met gebouwen van grote allure Welnu, daar zouden flatgebouwen juist bijzonder goed passen. Volgens het plan zouden aan de Zuid laan hoogstens twee flatgebouwen met tezamen 72 woningen mogen komen. Dit betekent al reeds een aanzienlijk grotere bevolking dan wanneer de oorspronke lijke bestemming gehandhaafd zou blij ven. Gevolg daarvan is, dat het verkeer in belangrijke mate zal toenemen. Ge vreesd moet worden dat op de Zuidlaan. de Grenslaan en andere lanen in de buurt, het verkeer niet behoorlijk ver werkt kan worden, terwijl verbreding van die lanen zal moeten leiden tot het verdwijnen van vele bomen en dus tot het ontluisteren van de buurt. Sommige adressanten vragen zich af, of de hele opzet niet op een mislukking zal uitlopen. Het is immers zeer de vraag, of er wel voldoende gegadigden voor deze flatwoningen zullen komen, gelet op de slechte verbinding met Haarlem en Amsterdam. Men moet dan een eigen auto hebben. Gesteld echter dat dit geen bezwaar is, dan is de kans groot dat men voort zal gaan op de ingeslagen weg en dat er naar gestreefd zal worden flatbouw ook op de naastliggende terreinen aan de verlengde Grensweg mogelijk te ma ken. Men zou dan van kwaad tot erger vervallen. Tenslotte maken reclamanten de raad opmerkzaam op de in het gewijzigde plan ontworpen verkaveling van de voor villaterrein bestemde strook aan de Zuidlaan. Deze percelen, althans drie daarvan, zijn zo smal, dat de afstand tussen de woning en de zijscheidingen slechts 4 a 5 meter zal bedragen, ter wijl tot dusver, zoals in de hele omge ving, de eis geldt, dat die afstand min stens 12 meter moet zijn. Het behoeft geen betoog, dat ook dit een ongemoti veerde inbreuk op het karakter van de buurt en dat er ook tegen dit onderdeel van het wijzigingsplan ernstige bezwa ren zijn, zo schrijven adressanten. Adressanten concludeerden, dat op al deze en eventueel nog nader aan te voe ren gronden de beraamde wijziging Valt het uitbreidingsplan in kwestie ontra den moet worden en dat de raad het plan niet goed moet keuren. Er zijn weinig mogelijkheden voor een kloosterzuster om met naam en toenaam in de krant te kunnen staan. Een uitzondering wordt altijd gemaakt voor jubilaressen. Zuster Antonine, in de wereld Annie Cornelissan uit Heem stede, viert haar zilveren kloosterjubi leum in de orde van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind op 23 Augustus. Zij zal dan des middags van vier tot vijf uur recipiëren in het klooster aan de Lauriergracht 41 te Amsterdam. Er is weer aardig wat gelezen in de maand Juli. De stadsbibliotheek en leeszaal in Haarlem leende 21807 boe ken uit. Wil men een specificatie, dan diene, dat 174 bejaarden in het ge meentelijk tehuis voor Ouden van Da gen een romannetje lazen. De jeugd stapte met bijna 3800 boeken naar huis. De leeszalen werden bezocht door 5456 personen. De Bloemendaalse Gymnastiekvereni ging is ook in deze stad geen onbeken de. Op Zaterdag 22 Augustus viert deze 300 leden tellende vereniging haar 35- jarig bestaan. In de loop der jaren werd aan heel wat wedstrijden deelge nomen, waaraan vele medailles, linten, bekers en diploma's herinneren. Er staat voor Zondag een groot handbal- tournooi op het programma, te spelen op het terrein van de BVC aan de Bre- derodeweg te Bloemendaal. In het voor jaar 1954 zal waarschijnlijk in het open lucht-theater een turndemonstratie plaats hebben met medewerking van het heren-keurcorps van het KNGV, Haarlem-Centrum is weer een zaak rijker geworden in verlichtingsornamen ten in de ruimste zin van het woord. Na een verblijf van twintig jaar in de Spaarnwouderstraat hoek Wijdesteeg, heeft de heer Keiler een zaak geopend in de Zijlstraat 63, waar een collectie lampekappenkronen, schemerlampen, electr. huish. apparaten enz. is te be wonderen, die de naam van een voltal lige sortering waard is. Alles is zeer overzichtelijk gerangschikt, zodat men op de prettigste wijze een kijkje kan nemen en zijn keuze kan bepalen, ter wijl desgewenst met genoegen beslist deskundig advies wordt- gegeven. Een zaak de Zijlstraat waardig, een zaak, waar men alles van de lichtzijde be ziet. Vanavond om acht uur zal in het verenigingsgebouw te Spaarnwoude af scheid genomen worden van kapelaan P. Langendijk. Advertentie 8 opnamen 6x9 12 opnamen 6x6 Verkrijgbaar bij elke fotobandelaar Op de werf van de scheepsbouwerij N. Zuidam aan de Scheepsmakersdijk was gisteren een klein gezelschap bij een om de tewaterlating bij te wonen van de Haarlem G.R. no. 5, een z.g. onderlosser, die gebouwd werd voor rekening van de gemeente Haarlem. De baggermolen van de gemeente heeft een capaciteit van 20 m3 per uur en heeft aan vier onderlossers te weinig ruimte om zijn vuil te lozen. Iedere onderlos ser heeft namelijk een capaciteit van 30 m3 per uur, zodat de molen geen volle dag in bedrijf kan zijn. Daarom was de bouw van een vijfde onderlos ser noodzakelijk. Verschilende autoriteiten, o.a. van dp gemeentelijke reinigingsdienst. waren aanwezig, toen wethouder Happé een geel lint doorknipte. De traditionele fles sloeg stuk tegen de wand en de onder- losser rolde met veel gemak in het wa ter van het Spaarne. En dat betekende tevens het einde van de plechtigheid. De recherche heeft gisteren als ver dacht van verduistering aangehouden de 23-jarige J. W. G. en zijn echtgenote W. G.B. De man was als incasseerder werkzaam geweest, doch enige maan den geleden ontslagen. Vóór zijn ont slag moest hij voor zijn werkgever twee damesarmbandhorloges bij cliënten be zorgen. Een van de horloges heeft G. echter niet bezorgd, doch verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Ook zijn vrouw was niet zuiver op de graat, want zij had f 7,50 ontvangen, maar het geld niet aan de werkgever van haar man afgedragen. De vrouw is na verhoor op vrije voeten gesteld, doch haar man is voor verder onderzoek in gesloten. Op de Westergracht nabij de spoor wegovergang heeft gistermiddag om omstreeks half 12 een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een motor, welke bestuurd werd door de 48-jarige J. D. uit Koog aan de Zaan. De vrachtauto wilde vanaf het goede renstation de Westergracht inrijden, maar gaf geen voorrang aan de motor rijder, die op de gracht reed. in weste lijke richting, en linksaf het goederen station op wilde rijden. J. D. reed tegen de rechterachterzijde van de auto aan en kwam daardoor te vallen. Hij klaag de^ over pijn in de borst en liep een ge kneusde linkerpols op. Na behandeld te zijn in het Grote Gasthuis, kon de mo torrijder naar zijn woning terugkeren. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Luxor: „Robinson Crusoe en Co" (ge prolongeerd). Tijden: 2, 7 en 9.15 u., a. 1. Frans Hals: „Das Herz einer Frau". Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido: „Deserteur van het legioen". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 Jaar. Des morgens 11 uur: „Lassie komt thuis", alle leeft. City: „Two girls and a sailor". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „Het legioen der verraders". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Donderdag 20 Augustus Minerva: „In de penarie". Tijden 2.30 u.; „De Bron". Tijden 8.15 uur, 14 jaar. Grote Kerk: Orgelbespeling door Georga Robert 15—16 uur. Zandvoort: Concert Tyroler Kapel, 8 u. Vrijdag 21 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Spaanse dansgroep Rosario, 20 uur. Het programma van de beiaardbespe ling, vanavond van 2021 uur door de heer Leen 't Hart, stadsbeiaardier van Delft, Leiden en Amersfoort, luidt als volgt: Prelude W. de Vries Oud-Nederlandse liederen a. Ik voer laatst over zee b. Daar ging een meid om water uit c. Vier weverkens Gigue Couperin Gavotte Fiocco Engelse country-dances a. The Butterfly b. The long eight c. We won't go home till morning d. Galopede Suite archaique Geo Clement a. Rigaudon b. Pavane c. Menuet Schubert-liederen a. Heidenröslein b. Am Brunnen vor dem Thore c. Leise flehen meine Lieder Traumerei R. Schumann Wals op. 39 no. 15 Joh. Brahms Agnus Dei G. Bize' Woensdagavond speelden DCO ®n ndaal tegen elkaar om de c-:-0 het Umans Bekertournooi DC Bloemendaal tegen elkaar om de d®EjL) prijs in het Umans Bekertournooi DC wist met 31 te winnen en kwam in het bezit van de derde prijs. Hea Donderdagavond om kwart voor ze spelen RCH 2 en Ripperda de final® het terrein aan de Schalkwijkerweg-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2