MIESJE BOUWMAN ZIET ZICH OOK Bij de watersnood zijn kippen laten verdrinken EENS OP HET SCHERM Visstaarten en entreebewijzen eten hoort bij het vak Verloop oefening „Drietand'' zeer bevredigend E. van Beinum terug uit Z.-Amerika AVIFAUNA voor Alphen toch nog behouden? Nieuwe brug over de Rijn te Alphen gereed Het Vredespaleis bestaat 40 jaar Algemeen televisieprogramma naast dat van omroepen Wettelijk niet strafbaar Jonge5 maar voortreffelijke orkesten Nato-waarnemers ook tevreden Accoord tussen B. en W. en de curatoren Einde van veel verkeers-misère Nog geen overeenstemming met de omroepverenigingen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Eerst busstuwardess, nu televisie-omroepster Niet de mode, doch de camera dwong Gastenboek ingevoerd Onsmakelijk intermezzo Geen honger ACOLIETENDAG IN NIJMEGEN Het volgend jaar W. van Otterloo Waarnemend deken van Delft benoemd Jongetje onder auto gedood Dodelijke val van hooizolder Een millioenenwerk Kath. Thuisfront richt zich tot leraren Cursussen openstellen voor militairen Katholieke Illustratie Marechaussee dodelijk verongelukt Toestand Koos Vorrink nog steeds zorglijk Advertentie Ze heeft daar toen nog wel de geheie dag mogen omroepen omdat haar Fran se collega niet voor 's avonds was ko men opdagen. Naar het oordeel van mensen die het weten kunnen, had ze geen gek figuur geslagen zoais ze dat trouwens ook niet gedaan had met die affaire van dat tonnetje haring, dat haar nu nog een vies gezicht doet trekken. Dat zat zo: de televisiestaf, die in het kader van bedoelde uitwisseling naar de Franse hoofdstad was getrokken, had een tonnetje haring voor de collega's uit het land van Marianne meegenomen om dat tijdens de uitzending aldaar te overhandigen. Miesje Bouwman zou dan Een van de meest attractieve stands op het Hilversumse Stadserf is wel die van 4e N.S.F. Iedereen, die er eens een kijkje neemt, loopt grote kans met zich zelf geconfronteerd te worden, want het kan gebeuren, dat men plots de camera op *ich gericht krijgt en dan ondergaat men die merkwaardige gewaarwording zich zelf op het televisiescherm, dat daar pal achter is aangebracht, te zien. Zo heeft een dezer dagen Miesje Bouwman zich zelf voor de eerste maal op het scherm gezien en dat zou eigenlijk helemaal niet zo vermeldenswaardig zijn er zjjn de afgelopen weken reeds zoveel mensen geweest op wie de lens gericht was, niet waar als Miesje Bouwman niet uitgerekend de omroepster was van de K.R.O.- Teievisie. En het is heus waar: zij, de sinds de eerste televisie-uitzendingen bloed eigen omroepster, heeft zich zelf nu ook eens op het scherm kunnen bewonderen. Er moest een Stadserf in het ontvangend Hilversum komen om dit mogelijk te Waken Het is eigenlijk maar heel toevallig dat Mies Bouwman, 23 jaar, voorkeur Voor zwarte klederdracht en geboren te Amsterdam, bij de televisie terecht kwam. Haar hart had zij aanvankelijk aan de radio verpand: zij wilde om- foepster worden, want de microfoon 'fok haar aan. Daarachter wist zij mil joenen mensen, een pubiek, dat naar naar zou luisteren, haar stem zou ho- 'en. Na haar eindexamen aan de Mid delbare Meisjesschool ging er dan ook direct een sollicitatiebrief weg ze Was toen 17 jaar maar de test die zij Woest afleggen om het begeerde baan tje te bemachtigen leverde geen gunsti ge resultaten op. Toch zou deze poging later vruchten afwerpen want, al was Ze dan niet als omroepster voor de ra dio geschikt, men had daar in de we reld van de omroep het enthousiaste Weisje leren kennen en men scheen toch wel iets in haar te zien. Toen er sprake was in Nederland met televisie te beginnen, mocht ze nog eens terug komen. Maar dat was eerst nadat ze 21 jaar geworden was. Voor die tijd werk te zij een seizoen als busstuwardess en kruiste als zodanig kris-kras door Eu ropa. Dat zij op deze wijze aardig wat talen leerde, spreekt voor zich zelf, ter wijl haar Frans nog eens extra werd opgefrist in de acht maanden, toen ze ook nog als kindermeisje te Parijs werk zaam was. Verder verbleef ze nog een aantal maanden in Italië, Engeland en Oostenrijk. „Ik wist eigenlijk helemaal niet Waarvoor die oproep om me nog eens te laten testen bedoeld was", vertelt ze, „want van plannen om in Nederland televisie-uitzendingen te gaan verzor gen was me totaal niets bekend. Daar door kon het ook gebeuren, dat ik in wijn traditionele zwarte trui voor de camera verscneen, iets wat maar bitter Weinig door de lelev'siemensen werd geapprecieerd. Slechts een fleurige kle derdracht, veel bloemetjes, strikjes en zo, vond genade ir hun strenge ogen waar ze konden hot me, de omstandig heden. in aanmerking genomen, natuur lijk niet kvvalijk riemen. Bij een tweede tef was ik volkomen „bekeerd": ik droeg een snoezige bloemetjesjurk. Er v.aren oaarna nog drie sollicitanten over en ik maakte mezelf vreselijk ze nuwachtig, Zou ik televisie-omroepster mogen worden? Twee weken nadien ontving v ze het antwoord: het mocht! Of ze het maar wilde proberen, werd haar gevraagd. Zo kwam Miesje Bouwman bij de televisie en ze is er nog. ze hoopt er zélfs altijd te blijven want het werk daar trekt haar aan. Ze zou niet anders meer willen, zo boeiend, afwisselend en daar om interessant vindt ze het. „De came ra heeft altijd iets betoverends voor mij want door dat apparaat voel je als het Ware de band met het onzichtbare pu bliek. Het is niet zo, dat je tegen een levenloos voorwerp staat te spreken." Wellicht is er deze wetenschap ook de oorzaak van, dat zij het bij iedere uitzending terugkerende gevoel van innerlijke nervositeit nog steeds maar niet kan onderdrukken. Wanneer alles draait, raakt ze er al gauw overheen, maar bij de aanvang is ze nog altijd wat zenuwachtig. Volkomen onmerk baar overigens. Trouwens, het is nu al een stuk minder geworden, doch toen ze zo de eerste malen moest aan kondigen, had ze het nog al eens flink te pakken. Maar hoe zou het ook an ders kunnen, nietwaar? Er moesten veel meer uitzendingen ïijn, zegt ze nu; dan konden er ook meer rubrieken komen. De enige ru briek van de K.R.O.-Televisie is die van bet gastenboek, welke door Miesje Bouwman zelf is ingevoerd en welke zij ook geheel verzorgt. Als interview ster is ze dan ook al opgetreden met tal van bekende en beroemde personen. Zo zat ze voor de lens met b.v. Generaal H. Smith, de bevrijder van Zeeland; mgr. Malouff, de aartsbisschop van Balbeck in de Libanon: Jan van Gent, de Amers- foortse buschauffeur, die in New York ïeed; Robert Stolz, de bekende operette componist en de gehele gemeenteraad Van het miniatuurstadje Madurodarti Bladerend in haar dikke foto-albums noemt ze nog verschillende andere na men op, die alle een min of meer ba kende klank hebben. Haar eerste inter view gold de omroepster van de Philip» experimentele televisie-uitzendingen Bat was op 16 Mei van het vorig jaar, 'oen ook het gastenboek zijn intrede deed. In Parijs is ze zelf laatst ook eens ge ïnterviewd, eveneens voor de televisie eerst even de loftrompet op dat Hol landse volksvoedsel afsteken en er ver volgens een uit het tonnetje nemen om die op de gebruikelijke manier ln de mond te laten glijden. De overdracht, het praatje er bij en de nuttiging van de eerste haring was bedoeld als inter mezzo en moest geheel onverwacht, dus improviserend geschieden. Maar Mies was zo verstandig eerst even te zeggen wat zij wilde uitvoeren en liet tevens het tonnetje openmaken om duidelijk te demonstreren wat ze van plan was. Laat ze toen bemerken, dat iedere haring nog van kop en staart voorzien was. Had ze dus, als alles volgens de aanvankelijke afspraak was verlopen, zo'n beest in zijn geheel moeten opeten. Ze zou immers dan niet meer terug hebben gekund. „En dan te bedenken, dat ik helemaa» niet van haring houd", zegt de televisie omroepster met een gezicht alsof ze op hetzelfde moment een volle mond ha ringkoppen doorslikt. In België heeft ze ook eens iets fraais meegemaakt. Dat was toen ze met de televisiestaf naar een voetbalwedstrijd tussen de nationale ploegen van Neder land en onze Zuiderburen toog. Allen waren voorzien van een speciale toe gangskaart zonder welke het onmoge lijk zou zijn het stadion binnen te tre den. Bij aankomst bleek Miesje Bouw man haar kaart verloren te hebben en zij, de omroepster, mocht toen onder geen enkele voorwaarde naar binnen. Ze kon netjes buiten blijven staan om te zien hoe haar collega's achter de hekken verdwenen. Allerlei pogingen werden in het werk gesteld om haar toch nog binnen te loodsen maar het resultaat was nihil. De nauwlettend toeziende politie-agenten hielden haar vooral in de gaten, nu ze wisten, dat ze niet in het bezit was van het noodzake lijke entreebewijs. De tijd begon reeds te dringen toen een van haar stafgeno ten haar door het hek een pakje brood toereikte met de woorden: „Toe Mies, je zult wel honger hebben, hier heb je wat te eten". Maar Mies had helemaal geen honger en ze weigerde het pakje aan te nemen. Na herhaaldelijk aandrin gen van haar collega nam ze het om hem een plezier te doen uiteindelijk aan en begon uiterst verveeld op een brood je te kauwen. Maar wat zat daartussen? Natuurlijk een speciale toegangskaart, waarmee ze naar de andere zijde van het stadion rende, doodleuk binnenstapte en nog juist op tijd aankwam. Ja, die van de televisie zijn ook niet gek, ze weten overal wat op te vinden. Dat brengt hun vak nu eenmaal mee. En dat zijn dan zo van die dingen, die je als omroepster bij de televisie kunt meemaken. Maar dat maakt het werk juist interessant. Telkens ontmoet je weer iets anders, iets nieuws, en dat trekt Miesje Bouwman nu juist zo aan, dat is het nu waarom ze haar functie bij de televisie met geen enkele andere zou willen ruilen. (Van onze speciale verslaggever) In de rapporten, die door buitenlandse waarnemers over de onlangs beëindigde mobilisatie-oefening „Drietand" aan het NATO-hoofdkwarticr in Parijs zijn uit gebracht, wordt het verloop van deze oefening „zeer bevredigend" genoemd. De zelfde mening is de Generale Staf toegedaan, nu de inhoud van de rapporten van de contröleteams, waarin tot in details verslag wordt gedaan over de oefening, hekend is. Minder goed is de proefvordering van motorvoertuigen verlopen. In een aantal plaatsen hebben verschillende autobezitters geen gehoor gegeven aan de oproep om met hun wagen bij de mobilisatiecentra te verschijnen. De grootste percentages wegblijvers werden aangetroffen in de gemeente Utrecht en in de grote gemeenten van Noord-Brabant. De burgemeesters van die plaatsen hebben opdracht gekregen de kwestie te onderzoeken. „Daar het niet verlenen van hulp aan in nood verkerende dieren vol gens de wet niet gestraft kan worden, vraag ik ontslag van rechtsvervolging voor verdachte. Ik zal echter een brief tot de burgemeester van zijn woonplaats richten en aandringen dat hem geen schadevergoeding wordt uitgekeerd voor zijn verdronken kip pen", aldus de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof in zijn requi sitoir tegen de pluimveehouder M. J. G. te Klaaswaal. G. was in eerste aanleg te Dordrecht veroordeeld tot- een maand gevangenis straf wegens dierenmishandeling omdat hij tijdens de watersnood zijn kippen had laten verdrinken. Toen de polder, waar verdachte woon de, dreigde onder te lopen, en G. daar voor gewaarschuwd was, nam hij geen maatregelen om zijn pluimvee in veilig' Het klooster Brakkenstein der eervv. pa ters van het Allerheiligste Sacrament, was Woensdag punt van samenkomst van 1400 acolieten uit alle delen des lands. De overste van Brakkenstein, pater Jos Govaerts S.S.S. droeg een plechtige H. Mis voor de jongens op. Pater Chr. Nissen S.S.S. hield een beschouwing over de taak der acolieten in de kerk. De middag was gewijd aan uitstapjes en een openlucht- revue. „Mijn verblijf van twee maanden in Brazilië en Argentinië is een enorm succes geweest", zo heeft de dirigent Eduard van Beinum gisteren tijdens een perscon ferentie verklaard. Hij is Maandag j.l. in Nederland teruggekeerd, omdat hij een vliegtuig gemist had later dan in zijn bedoeling lag. maar het heeft weinig gescheeld of men had mij nog tot een concert op de 19de overgehaald, zo ver telde hij verder. „Trouwens, de elf in Rio de Janeiro, Sao Paolo en Buenos Aires gegeven concerten overtreffen het aanvankelijk overeengekomen aantal met twee." een goede uitvoering na zes repetities. Jammer dat wij ook in zalen met slechte acoustiek moesten spelen, al waren er dan 3500 toehoorders. Een andere merkwaardigheid Was het ont breken van avondtoilet, ook voor de musici. Alle concerten begonnen des avonds kwart over tien, een voor mij zeer vermoeiend gebruik, vooral om dat er des ochtends alweer moest worden gerepeteerd". „Het Concertgebouworkest," zo ver volgde de heer Van Beinum, „heeft in Zuid-Amerika een zeer goede naam. dank zij de gramofoon-opnamen. Het zou er zeker een tournee kunnen maken, al zouden daarvoor tal van moeilijk heden uit de weg moeten worden ge ruimd". De heer Van Beinum heeft de staats orkesten in Rio de Janeiro en Buenos Aires gedirigeerd, verder radio-orkesten en een kamerorkest. Tijdens een dpop concerten heeft een Argentijnse televisie maatschappij een z.i. voortreffelijke uit zending verzorgd zonder hem in het minst met lampen of andere storende apparaten te hinderen. Jammer genoeg, zo zei de heer Van Beinum, heb ik geen Nederlandse componisten op mijn programma's kunnen brengen. „Wel heb ik voor mij nieuwe werken van Guarneri (Bra zilië) en Ginastera (Argentinië) ge dirigeerd. De orkesten waren voortref felijk, ondanks hun jeugd. In de vier jaren van zijn bestaan had bijvoor beeld het Argentijnse staatsorkest nooit de vijfde symphonie van Tsjai- kowsky gespeeld, maar het verzorgde Uit de berichten van een tweetal mo bilisatie-opslagplaatsen blijkt dat ook het schoonmaken en het inleveren van het bij deze oefening gebruikte mate riaal zeer goed is geweest. Een woordvoerder van de Generale Staf verklaarde: „De manschappen heb ben zich zeer veel moeite gegeven om alles weer in goede staat bij de maga zijnen af te leveren". Hoewel eenieder tijdens de oefening zeer optimistisch was over het verloop en menigeen de indruk kreeg dat vol gens het huidige schema de mobilisatie ook in twee dagen voltooid had kunnen zijn, gelooft de Generale Staf niet dat de troepen sneller dan in drie dagen zoals thans het geval is geweest marsvaardig kunnen zijn. Er zijn stemmen opgegaan dat de omstandigheden voor de oefening „Drietand" te gunstig waren gekozen, zelfs zo gunstig, dat men in deze ma noeuvre moeilijk, een testen van het systeem kan zien. De Generale Staf heeft nu verklaard dat ook, indien een minder gunstig tijdstip van op komst was gekozen dus niet zeven uur 's morgens, zoals thans het geval was de oefening geslaagd zou zijn. Op vragen, waarom de troepen tot Vrijdag onder de wapenen moesten blij ven, terwijl vele mobilisanten reeds Dinsdag of Woensdag met hun taak ge reed waren, heeft een woordvoerder van de legerleiding geantwoord dat in derdaad is overwogen om de mannen naar huis te sturen, zodra zij hun werk hadden gedaan. Bij nader inzien vond men dit niet eerlijk. Een infanterist die alleen maar zijn geweer moest schoon maken en inleveren zou dan veel eer der naar huis zijn gegaan dan de man- (Van onze correspondent) In een bespreking tussen B. en W. Alphen aan den Rijn enerzijds en de directie van het vogelpark Avifauna e Alphen aan den Rijn en de curatoren 'n het faillissement van dit park, mrs. A- Th. E. Kastein en mr. C. D. van Vliet tnt ^mstcrdam anderzijds, zijn partijen ®t overeenstemming gekomen om te achten het vogelpark in Alphen aan ®n Rijn te behouden. Teneinde de no- 8e wegen te kunnen bewandelen zijn 5, cu^atoren over hun eis heen gestapt m vóór 1 September a.s. te weten of peiling al of niet moest worden «„.feezet. Zij hebben het gemeentebe- r yan de bakermat van Avifauna gem„en'"e 'Üd extra gegund. Zowel het jer entebestuur als de curatoren pre- voe-enJ1 ^en °pl°ssing die ertoe leidt het bevind" te laten> waar het zich thans vaU ATeike vorm het gemeentebestuur het v„£,en ,a/cI Rün de exploitatie van gelpark zal willen trachten te re gelen is nog in overweging. De moge lijkheid dat zulks in een Stichtingsvorm zal geschieden is niet uitgesloten. Een stichting, waarin alle betrokken instan ties medezeggenschap moeten hebben, zal zich dan voor de uitvoering van haar plannen en het naleven van haar richt lijnen de medewerking dienen te verze keren van een directeur. In hoeverre de huidige directeur, de heer G. v. d Brink, de initiatiefnemer van het re creatieoord, hiermede zal worden belast, staat dan uiteraard ter beoordeling van de op te richten Stichting. Wat de restauratie betreft zal ver moedelijk de meest voor de hand lig gende vorm verpachting zijn, zoals de curatoren het, na de uitspraak van de surséance, hebben gezien. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat de ver pachting aan Smits Café-bedrijven, de huidige verzorgers, door de Stichting zal worden gecontinueerd. Dat zal voor een belangrijk deel afhangen van het inzicht van de nieuwe bestuurders. nen van de tanks, de zware artillerie en het wagenpark. Besloten is, dat de onderdelen, waar mogelijk elkaar moes ten heipen, zodat de mannen gezamen lijk naar huis konden terugkeren. (Van onze correspondent) De toestand van de deken van Delft de hoogeerw. heer J. P. J. Kok, die Maandag na een plotselinge, zware hartaanval het H. Oliesel ontving, is dusdanig dat de bisschop van Haarlem tot waarnemend deken benoemd heeft de hoogeerw. heer R. Reinen uit Schie dam. Het pastoraat van de St. Hippolytus- parochie zal voorlopig worden waar genomen door de zeereerw. heer M. G. Wuyster. Woensdagochtend heeft zich te Baarn een ernstig ongeval voorgedaan dat aan het zes-jarig zoontje van de familie C. het leven heeft gekost. Een grote truck met oplegger had bij een in aanbouw zijnd huis hout gelost. Naar zij later verklaarden, waarschuw den tijdens dit lossen zowel de chauffeur van de vrachtauto als diens helper het knaapje enkele malen, dat hij niet zo dicht bij de auto moest gaan staan. Ook toen de auto wegreed werd nog gewaar-, schuwd. Maar nauwelijks was de auto honderd meter verder of de chauffeur zag aan het gezicht van een langs de weg slaand kind dat er iets moest zijn gebeurd. Het knaapje was tweemaal onder de wielen van de zware vrachtauto gekomen en was op slag dood. De 53-jarige landbouwer J. Herregra- ven uit Ewijk bij Nijmegen is bij het binnenhalen van hooi van de hooizolder gevallen. Hij liep zware inwendige kneuzingen op. Kort na het ongeval is hij overleden. Hij was vader van acht kinderen. Voor de muziekkritiek in Zuid-Ame rika had de heer Van Beinum grote lof, De toegangsprijzen voor de concerten (ca. f 15) achtte hij hoog, ook al kwal! ficeren de Argentijnen hun armste landgenoten dan als mensen, „die zelf hun Cadillac schoonmaken". Wel wor den er vrij toegankelijke concerten ge geven en dan staat er al van des mor' gens vijf uur af een lange rij voor de loketten. De orkestleden van de staats' orkesten, vertelde de heer Van Beinum nog, zijn ambtenaren. Zij genieten geen hoge salarissen maar kunnen op hun 55ste jaar op 90 pet. van hun inkomen met staatspensioen gaan. Neen, het volgende jaar ga ik waar schijnlijk niet weer, antwoordde de heer Van Beinum op een desbetreffende vraag, maar ik verwacht dat Willem van Otterloo zal kunnen gaan. Wel ga ik concerten geven in de V.S., in Januari 1954 met het Philadelphia-orkest en in October-November 1954 met het Con certgebouworkest, zo besloot de heer Van Beinum zijn mededelingen. (Van onze correspondent) De in vele toonaarden betreurde verkeersmoeilijkheden in het hart van de ge meente Alphen aan den Rijn, in het centrum van de provincie Zuid-Holland, na deren thans snel hun einde. Was de nieuwe provinciale brug over de Rijn aan Gouwsluis te Alphen aan den Rijn het vorig jaar reeds gereed gekomen, een ob ject, waarop sedert een vijftiental jaren met verlangen was gewacht en dat het voor het snelle doorgaande verkeer van Zuid naar Noord van de Maasstad naar de hoofdstad mogelijk maakt, de kom van Alphen, de smalle trechter, te mijden en dus buiten om te rijden, straks, 15 September, zal de nieuwe gemeentelijke brug over de Rijn eveneens voor het verkeer worden opengesteld. Hiermede zal dan een tweede mogelijkheid geschapen zijn voor de autobezitters om de Rijn te passeren zonder dat zij hun kostbare tijd zien opgeofferd aan het lange wach ten voor de smalle, oude brug. Maar ook deze brug krijgt thans spoedig een beurt, al blijkt intussen wel enige vertraging te zijn ingetreden. Se dert tientallen jaren is deze, bijna 50 jaren oude twee-klaps brug, die tenge volge van de vele noodreparaties "een hoge rug" heeft gekregen, zo zelfs dat tal van auto's en vooral autobussen er niet meer zonder gevaar van beschadi- Het Vredespaleis, de zetel van het Permanente Hof van Arbitrage, is op 28 Augustus a.s. 40 jaar in gebruikDe bouw van dit paleis is, zoals bekend, mogelijk geworden door de gift van Andrew Carnegie, die 3.75 millioen gulden beschikbaar stelde. In 1903 werd de Carnegie Stichting op gericht, die de uitvoering van het plan tot het stichten van een Vredespaleis m uitvoering nam. De Nederlandse Staat kocht voor het te bouwen paleis een terrein aan de Sche- veningseweg. Voor het gebouw zelf werd een prijsvraag uitgeschreven, waarin L. M. Cordonnier te Rijsel met de eerste prijs bekroond werd. Het evenwel te kostbare ont werp van Cordonnier werd in vereenvoudigde vorm door de ontwerper, samen met de architect prof. J, A. G. van der Steur, uitgevoerd. In 1907 werd met de bouw begon nen. Op 29 Augustus 1913 werd het gebouw plechtig ge opend. Vele landen hebben kostbare kunstschatten aan het Vredespaleis geschonken. In 1929 werd het uitgebreid met een boekenmagazijn voor de bibliotheek en in 1933 met een gebouw voor een academie voor Internationaal Recht. Thans zijn in het gebouw gevestigd het Permanente Hof van Arbitrage, het Permanente Hof van Internationale Justitie en de Haagse academie voor Internationaal Recht. Het Vredespaleis trekt vele toeristen uit binnen- en bui tenland, die, nadat zij het paleis hebben bezichtigd, nog lang kunnen verblijven in de prachtige tuinen. ging over heen kunnen, een twistappell geweest van gemeente en provincie. Nu is de beslissing gevallen. De brug wordt vervangen door een geheel nieuwe, één-klaps, electrische bascule brug, die ongeveer 17 meter breed zal worden met aan weerszijden voetpaden en midden rijwegen voor twee richtin gen tegelijk. In verband hiermede zal de gemeente Alphen a/d Rijn de smalle toegangsstraat, de Pieter Doelmanstraat, in overeenstemming brengen met de breedte van de brug. Hiertoe worden de woningen aan de noordkant gesloopt. De hooggelegen brug. De nieuwe z.g. hooggelegen brug over de Rijn, welke de volgende maand zal worden geopend en welke de Koningin Julianabrug wordt genoemd, is een mil lioenenwerk geworden. Deze brug zal blijken te voorzien in een zeer grote be hoefte De rijwegbreedte bedraagt 9 meter met ter weerszijden daarvan trottoirs, elk 3 meter breed. De brug ligt onge veer 5 meter boven het wegprofiel. Deze bdug heeft zowel aan de oostelijke als aan de westelijke kant een 700 meter lange oprit, alsmede twee viaducten, elk van 200 meter, voor de zijwegen. Ter zijden van de viaducten zijn een zestal trappenopgangen, vier aan de hoge zijde en twee aan de lage zijde geprojecteerd. Het brugdek bestaat uit een vast gedeel te van 14 meter en een beweegbaar ge deelte eveneens van 14 meter. Het gehele werk is gefundeerd op 400 heid te brengen. Het aanbod van een buurman om zijn kippen daar onder dak te brengen, sloeg verdachte af om dat de dieren van de leg zouden kun nen komen. Kortom, G. liet- alles na om zijn pluimvee voor een eventuele ver drinkingsdood veilig te stellen. Ter zit ting beweerde hij met vertegenwoordi gers van het polderbestuur te hebben gesproken, die hem gezegd hadden, „dat men het wel zou houden". De pre sident meende dat eigenbelang, name lijk de vrees dat de dieren van de leg zouden geraken, gepraevaleerd had. Uitspraak 2 September. Katholiek Thuisfront doet een beroep op de avondscholen en alle vormen van avondonderwijs en tevens op de parti culiere leraren, in de komende winter hun cursussen open te stellen voor mi litairen. Reden hiervoor is, dat het uiterst moeilijke vrije tijds-probleem van de militairen alleen met aller mede werking tot een oplossing kan komen. Vorig jaar was de bereidheid van scholen en leraren om soldaten gratis te laten meelopen, als leerling of z.g. toe hoorder, algemeen. Wel is gebleken, dat de militairen zelf nog wat moeite heb ben om zich gedurende hun diensttijd in de vrije uren naar het burgerleven over te schakelen. Door het nieuwe systeem van recrutering zijn wellicht mogelijkheden en animo bij de militai ren vergroot. Het is daarom, dat Katholiek Thuis front zich tot de directeuren van scho len en leraren wendt om militairen te laten meelopen. Indien opgave van deze bereidheid geschiedt aan Postbus 4, Den Haag, zal Thuisfront voor publicatie on der de militairen zorg dragen. Het zou, aldus Katholiek Thuisfront, ideaal zijn indien de vormende vrije tijds-besteding van de militairen in de particuliere en confessionele sector zou kunnen worden opgelost. Het aantal werkstudenten in Nederland is allengs vrij groot geworden. De K. I. wijdt er een reportage aan, meer speciaal aan mannelijke en vrouwelijke studenten, die een „zomerbaan" hebben aangenomen. Pater Loogman C.S.Sp. vervolgt zijn ar tikelen over de achtergrond van de Mau- Mau-beweging. Naar aanleiding van het driehonderdjarig bestaan van de orde der Carmelieten in Nederland brengt dit num mer een geïllustreerd artikel over het oude klooster van Boxmeer. De reizigers met de jeep-expres doen een interessant verhaal over een Frans kunstenaar, die met zijn gezin midden in de inheemse wijk van Algiers woont en er zich zeer op zijn gemak voelt. Verder is er een aardige reportage over een circusvoorstelling, ten behoeve van een oud echtpaar in een voor stadje van London op straat voor hun woning gegeven. Wist u, dat er in Mexico City ongeveer driehonderdduizend honden rondlopen en dat er heel wat medische maatregelen nodig zijn om de bevolking der stad tegen besmetting met hondsdol heid te beschermen? Er wordt een en ander over verteld bij een reeks foto's. Voorts is er een reportage over een soort eenden hospitaal in Amerika, waar door spierver- lamming getroffen eenden worden behoed voor een zekere dood. Een artikel is ge wijd aan de vorst van Monaco. Rainier III. Jan Cottaar schrijft over „kansen voor Van Vliet en Derksen?" Het korte verhaal is van Helène Swildens. Woensdagmiddag is een jeep met twee mannen van de Koninklijke marechaus see in de buurtschap Lintelo bij Aalten bij het uitwijken voor twee kinderen uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen. De naast de chauffeur zittende adjudant J. van Die ren uit Aalten werd uit de jeep geslin gerd en zwaar gewond naar het zieken huis te Winterswijk vervoerd. Onder weg is hij overleden. Hij was gehuwl en had drie kinderen. Het secretariaat van de P.v.d.A. deelt mede. dat de voorzitter van de partij, Koos Vorrink, nog steeds ziek is. In zijn toestand is de laatste tijd een zeer lichte verbetering opgetreden. Er hebben zich geen nieuwe inzinkingen voorgedaan, doch de toestand is nog steeds zorglijk. Verwacht moet worden, dat het herstel nog zeer geruime tijd zal vergen. Oostenrijk De Britse regering heeft Oostenrijk medegedeeld het volgende jaar geen bezettingskosten meer van Oostenrijk te verlangen. De Amerikaan se regering heeft reeds in 1947 verklaard van de bezettingskosten af te zien; de Sovjet-Unie nam 1 Augustus j.l. een zelfde besluit. gewapend betonnen palen, terwijl voor de geleidewerken en voor de verankering van de schoeiingen langs de oever nog 211 houten palen zijn gebruikt; totale lengte van de palen is ruim 5 kilometer. Voor evenwicht van het draaibare gedeelte van de brug is 80.000 kg. ballast aangebracht. In totaal is aan deze nieuwe brug on geveer 57 ton constructiestaai ver werkt aan het beweegbare gedeelte, ongeveer 24 ton aan leuningen en 2850 m3 gewapend beton, waarvoor 305 ton wapeningsstaal is gebruikt. Het behoeft geen betoog, dat men in Alphen aan den Rijn in feeststemming zal verkeren als straks deze brug voor het verkeer geopend zal worden. Er is inmiddels een comité uit de burgerij in het leven geroepen om deze feesten te organiseren. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag verluidt, zou het streven van minister Cals bij de rege ling van het nieuwe televisie-bestel er op gericht zijn te komen tot een alge meen televisieprogramma naast de uit zendingen der omroepverenigingen. Vol gens deze opzet zal het algemeen pro gramma minder zenduren omvatten dan dat van de omroepverenigingen, maar het verschil in zendtijd zal vermoedelijk niet groot zijn. Men mag aannemen, dat dit plan me de geboren is uit de overweging, dat voor uitwisseling van programma's met het buitenland men de beschikking dient te hebben over een algemeen Ne derlands programma. Volgens nog niet bevestigde geruch ten zou het voorts in de bedoeling lig gen in het bestuur van de in te stellen Stichting voor de Televisie de omroep verenigingen niet te laten domineren. De plannen van minister Cals zullen worden neergelegd in een Televisie nota, welke ook in uitbreiding van de zendtijd tot achttien uur per week voor ziet. Deze nota zal in September aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Op dit moment is met de omroepver enigingen over de gedachte opzet echter nog geen overeenstemming bereikt; men is nog in onderhandeling en van de zijde der omroepverenigingen bestaan tegen een en ander bepaald nog bezwa-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3