„Willem Ruys met Sultan van Selangor naar Indonesië „fr/ooR*** Het spoor van het zwaarcC Toepassing kernenergie geen toekomstmuziek meer Nederland krijgt kernreactor Koningin zeer begaan met lot van ontheemde kinderen HIT DOMEIN PIH. VROUW Leer de kinderen lopen Maak eens iets anders Steun of tegenwerking van de missie in Azië? r Franse passagiers zonder bagage Rapportering over Nieuw-Guinea I Oosters werk van paters modem apostolaat Record gevestigd in de keuken Wij luisteren naar' 520ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 4e lijst DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 PAGINA 4 Bezwaar van Indonesië Groothandelsprijzen in Juni gedaald PATER P. KLEINE NAAR SOERABAJA Herdenking achtste eeuw feest H. Bernardus Moeilijkheden in bouw bedrijf opgelost „Tovenaar van Holland" Nederlander in Genua in arrest Gezinsverbruïk in Juli onveranderd 1 '/-ffjm M Veel verbreid euvel bedwongen Oostenrijk antwoordt Moskou Kapitein van President Robertin arrest Nato-Ianden komen terug op beperkende bepalingen voor communistische diplomaten Lt.-generaal P. Alons Commandant Rode Kruis Corps (Van onze Rotterdamse redactie) Voor de 34ste maal is Woensdagmid dag de „Willem Ruys" van de Kon. Rot terdamse Lloyd uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Het schip was geheel volgeboekt en dit zal wel mede de oorzaak zijn, dat op deze reis twee records worden gebroken. Het eerste geldt het aantal nationaliteiten, dat op het vlaggeschip van de Lloyd ditmaal bjjeen is en dat op de kop af zeventien bedraagt en het tweede het aantal pas sagiers, dat een auto meeneemt. Was dit aantal op vroegere reizen vrij gering, thans zijn 46 auto's in het ruim van de Willem Ruys ondergebracht. In totaal maken 850 passagiers deze vaart van het schip mee; onder hen zijn 210 kinderen beneden de 12 jaar. Onder de passagiers bevindt zich o.a. de Sultan van Selangor met zijn echtgenote en vijf kinderen en zijn gevolg, dat uit twintig personen bestaat. De Sultan heeft voor zichzelf twee luxe hutten gereserveerd. Precies één week heeft de Sultan in Nederland doorgebracht. Tijdens zijn verblijf in Nederland, dat geen officieel karakter droeg, maar uit sluitend was bedoeld als plezier-reis, heeft de Sultan, op uitnodiging van de Koningin, een bezoek gebracht aan pa leis Soestdijk. Voorts heeft het hoge gezelschap verschillende excursies in ons land gemaakt, o.a. naar de Afsluit dijk, waarover de Sultan, naar hij ons vertelde, zeer enthousiast was en naar Amsterdam, waar een tocht door de havens werd gemaakt en een bezoek werd gebracht aan een diamantslijperij, etc. Eén zoon van de Sultan zal de reis slechts meemaken tot Southampton. Deze blijft n.l. in Engeland achter, om daar te gaan studeren. Zeven leden van het gevolg verlaten eveneens in Enge land de boot. De buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Nederland in Tokio, Z. Exc. Jhr. O. Reuchlin keert, eveneens met de „Willem Ruys", naar zijn stand plaats terug. De heer Reuchlin bekleedt sinds Mei deze post in Tokio. Hij is slechts naar Nederland teruggekeerd, om zijn gezin op te halen. De heer Reuchlin heeft van 1939 tot 1941 in Tokio gewerkt als gezantschapsraad. De heer A. H. Dasaad, de president directeur van het Dasaad Musin Con cern, een der grootste Indonesische han delshuizen, die wij bij onze rondgang over de „Willem Ruys" vervolgens enige vragen konden stellen, keert na een zakenbezoek aan ons land, naar Dja karta terug. Dit handelsconcern is voor Nederland van niet geringe betekenis. Van de totale omzet van tien millioen gulden, welke dit concern per jaar heëft, loopt zes millioen over het kantoor in Amsterdam. De heer Dasaad was zeer zeker van mening, dat de handelsrela ties, die Nederland met Indonesië heeft, gehandhaafd kunnen en zelfs moeten blijven, als de prijzen in ons land gelijk blijven of lager zijn dan die van andere Europese landen. Vooral met het oog op de taal is het kopen in Nederland voor Indonesië zeer aantrekkelijk. Het komt echter voor, dat in andere Euro pese landen een aanzienlijk prijsverschil bestaat, dat soms 25 pet. bedraagt. Wil Nederland de markt in Indonesië behou den. dan moet dit verschil in niveau worden weggewerkt. „Politieke me ningsverschillen spelen hierbij geen rol", aldus de heer Dasaad. „Het gaat er slechts om, waar wij het goedkoopste terecht kunnen. Bij gelijke prijzen ech ter, blijven wij Nederland zeer zeker prefereren". Met de „Willem Ruys" vertrok voorts een oud-hofmeesteres van dit schip, die, toen zij nog in functie was, mejuffrouw Wil van Beest heette, maar thans, als mevrouw De Baat op de passagiersrol staat vermeld. Mevrouw De Baat, die vier i vijf jaar als hofmeesteres op de „Willem Ruys" heeft gevaren, ontmoette gedurende de ligtijd van het schip in Djakarta een Nederlandse employé van Internatio. De laatste reis van de Wil lem Ruys bleef zij in Rotterdam achter, trouwde met de handschoen en reist nu met hetzelfde schip, waarmede zij zo vele reizen heeft gemaakt, naar haar man. Voor de Rott. Lloyd betekent dit huwelijk een groot verlies, daar hof meesteres Van Beest de enige aan boord van de „Willem Ruys" was, die accor deon kon spelen en daarmee de kinde ren op reis wist zoet te houden. Me vrouw tie Baat had bij haar aanmelding als passagiere slechts één wens; of zij zo nu en dan nog eens in de kinder kamer om een hoekje mocht komen kijken.... Een tiental paters, broeders en zusters van verschillende congregaties vertrekt met de „Willem Ruys" naar hun missie gebieden. Aan boord bevinden zich voorts een aantal artsen, onder wie twee Nederlanders, die een dienstverband aangingen met de Indonesische regering. Wat niet mee ging met de Willem Ruys was de bagage van de Franse pas sagiers, die tengevolge van de stakingen in Frankrijk, niet tijdig in Rotterdam was gearriveerd. Getracht zal nu wor den, deze bagage met een volgend schip te verzenden; tot zolang zullen de Fran sen zich moeten behelpen met de inhoud van hun handkoffertje.... Bij de algemene beschouwingen in de commissie van de V. N., die zich bezig houdt met de kwestie van het rappor teren van de V. N. inzake niet-zelfbe- sturende gebieden, heeft de afgevaardig de van Indonesië, mej. Roesad, een kort protest geuit tegen het indienen door Nederland van een verslag over Nieuw- Guinea. De vertegenwoordiger van Nederland, mr. A. I. Spits, antwoordde, dat Neder land over dit gebied de souvereiniteit uitoefent en ingevolge de verplichting conform art. 73e van het Handvest als beherende mogendheid verslagen indient. Mr. Spits stelde de voorzitter voor, aangezien het protest van de Indonesi sche afgevaardigde buiten de competen tie van de commissie valt, de discussie te sluiten. Zonder verdere opmerkingen sloot de voorzitter hierna de besprekingen. Blijkens publicatie van het C. B. S. Is het indexcijfer van de groothandelsprijzen in Juni met 1 punt gedaald tot 134. Basis 1948 is 100. De prijzen van voedingsmidde len hieven met 134 onveranderd .evenals die van afgewerkte producten met 131. Het indexcijfer voor grondstoffen daal de van 157 tot 155. Deze daling werd voor namelijk veroorzaakt door de prijzen voor metaalwaren. Prijsdalingen konden ook ge constateerd worden in de sectoren textiel- waren, papier, en chemische producten. Prijsstijgingen daarentegen ondergingen leer- en rubberwaren en dierlijke voedings middelen. Pater P. Kleine van de Congregatie van de Lazaristen zal binnenkort wederom naar de Missie vertrekken en wel naar het vi cariaat Soerabaja. speciaal om te werken onder de vele Chinezen die daar wonen Pater Kleine heeft vijf Jaar in China ge werkt, in Nanchang, de provinciale hoofd stad van Kiangsi en heeft veel geleden onder de communistische overheersing. Hij heeft lange tijq gevangen gezeten, is en kele malen voor een volksreehtbank ge sleept tot hij uiteindelijk door de commu nisten uit het land is gejaagd. Na enige tijd van herstel in zijn geboorteplaats Gro ningen, werd pater Kleine aangesteld als kapelaan in Stoppeldijk, in Oost Zeeuws Vlaanderen, waar hij de watersnoodramp heeft meegemaakt. Pater Kleine zal eind October naar zijn nieuw missiegebied ver trekken. Griekenland Koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland zul len 28 October in Washington aankomen voor een bezoek van een maand aan Amerika op uitnodiging van Eisenhower. (Van onze correspondent) Ter herdenking van het feit, dat de H. Bernardus van Clairvaux acht eeuwen geleden gestorven is, heeft mgr. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, in de Cisterciënserabdij van O. L. Vrouw van Sion te Diepenveen, een pontificale H. Mis opgedragen. Hij heeft ook de verdere viering in het klooster bijgewoond en trok 's middags mee in de processie, waarbij officieus voor het eerst gebruik werd gemaakt van de nieuwgebouwde vleugel van dit trappistenklooster. Woensdagmiddag is onder de auspi ciën van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid een bespreking gehouden tussen partijen, betrokken bij de moeilijkheden in het bouwbedrijf. In deze besprekingen is overeenstem ming bereikt. Het ging voornamelijk over de loongroepen en het bedrijfs pensioenfonds. Voorts is nog besloten dat er een regeling zal komen voor de uitvoerders en dat ook de chauffeurs in de bestaande regeling zullen worden opgenomen. De Genuese politie heeft een Neder lands onderdaan gearresteerd, die zich de „Tovenaar van Holland" noemt en beschuldigd wordt ten onrechte de ge neeskunde uit te oefenen. Volgens de politie is het de 43 jaar oude Johan Al- bert Wolff, die vroeger in Nieuw Nicke' rie in Suriname gewoond heeft. Wolff, die de vorige maand uit Zwitserland in Genua aankwam, heeft in Italië zulke goede zaken gedaan, dat zijn bankreke ning een bedrag van ongeveer tien mil lioen lire aanwees, aldus het politierap port. Het prijsindexcijfer van het gezinsver- bruik is per 15 Juli 1953 t. o. v. 15 Juni onveranderd gebleven op 123, waarbij 1949 100 is, aldus een publicatie van het C.B.S. Het gezinsverbruik meer gedetailleerd be schouwd geeft echter onderlinge verschui vingen te zien. Zo moest in Juli meer uitgegeven worden voor vlees en vis, voor verwarming en verlichting en voor ont wikkeling en ontspanning, welke meerdere uitgaven hun compensatie vonden in de lagere bestedingen voor kleding en aard appelen, groenten en fruit. 170. Met enige vertrouwde krijgers om haar te beschermen, slaat Winonah van een heuvel de aanval op Tsacha's versterkte kamp gade. Zware rookwolken stijgen op daar, waar de Noormannen takkenbossen en ander brandbaar materiaal onder de wallen hebben aangestoken. Eric laat van twee zijden aanvallen. Inderhaast gemaakte ladders worden tegen de lemen wallen gezet en terwijl de rook der vuren hem aan het gezicht onttrekt9 bestormen de Noorse krijgers de borstweringen. Angst slaat Winonah om het hart, als zij ziet, hoe fel er wordt gestreden. Zij weet, dat haar echtgenoot ginds in het heetst van het gevecht is, en met brandende ogen tracht zij zijn forse gestalte te ontdekken. Het lijkt er op, dat de aanval vordert, maar dan ontstaat een wild rumoer, en even later komen enige Noormannen bezweet en opgewonden op haar toestormen. Een van hen is gewond. „De koning, waar is de koning?" roep de voorste met overslaande stem. „Wij wor den in de rug aangevallen. Het is een kerel met een groot zwaard en hij lijkt onover winnelijk. Hij vecht als een duivel en slaat alles néér..." Inmiddels baant Tsacha zich, met een triomfantelijke grijns om de lippen, als een be- zetene een weg door de rijen der Noormannen, dood en verderf zaaiende met het zwaard, dat schittert en fonkelt als een bliksemschichtterwijl een angstaanjagende hoge zangtoon de strijdenden in de oren klinkt. Zo nadert Tsacha zijn burcht. Voor dit geweld wijken de onversaagde Noormannen uiteen.... en zij laten velen van hun makkers op het slagveld achter. De man met het zwaard lijkt onkwetsbaar en niet meer te stuiten. Thans koestert hij geen vrees meet voor hun pijlen, die afstuiten op het schild van een der gevallen Noren, waarvan hij zich in het begin reeds heeft meester gemaakt. Ook de aanvallers op de stormladders verlaten haastig hun stellingen, als zij de eenzame strijder met zijn verschrikkelijk zwaard zien naderen. En waar Tsacha zich vechtende een doorgang baant, wordt het leeg, als schoongeveegd Dan klinkt zijn stem, krijsend in overmoed, tot zijn mannen in de vesting door: „Naar buiten! Verpletter de Noorse hondent mannen van Tsacha! Volg Uw aanvoerder, de onoverwinnelijke met het zwaard Tyrren de zege is ons Koningin Juliana heeft Dinsdag, zo als reeds in het kort gemeld, in paleis Soestdijk 15 kinderen ontvangen uit de ontheemden-kampen in Duitsland, te zamen met een andere groep van 10 jongens onder hoede van de C. J. M. V. Deze 15 kinderen waren de vertegen woordigers van 100 kinderen, die op initiatief van het Oosters Werk der paters Capucijnen in Nederland naar ons land zijn gekomen voor een vacan- tie van twee maanden. zy verbiyven in het Westland en genieten de gastvry- heid van de verschillende gezinnen al daar. De ontvangst had plaats in de tuin van het paleis, waar elk kind aan Hare Majesteit werd voorgesteld. De Konin gin was zeer begaan met het lot van deze kinderen en informeerde naar alle persoonlijke omstandigheden, toestan den in de kampen, naar de leiding en naar eventuele mogelijkheden voor hun toekomst. Na deze hartelijke begroeting ont ving Hare Majesteit een eenvoudig al bum van foto's, gemaakt tijdens toch ten door de kampen. Zij toonde zich zeer geïnteresseerd, vooral in de wo ningtoestanden. De kinderen gaven er onder het drinken van een glas limona de en het eten van taartjes en koekjes zelf commentaar op. Hare Majesteit had veel plezier in de geestige opmerkin gen van de kinderen en hun aardige conversatie. In de middag maakten de kinderen een kleine wandeling voor de tuin van het paleis. Een der kinderen, die slecht kon lopen, kreeg een fietsje van een der prinsessen en werd door een der hofdames gereden. Ondertussen werd balalaika gespeeld en zongen zij een „Lang zal de Koningin leven" in het Russisch. Na de aanbieding van een prachtige mand fruit, geschonken door de pleegouders uit het Westland, was er een hartelijk afscheid. Het commen taar der kinderen is duidelijk; „Deze dag zal ik mijn leven niet vergeten". De actie, waardoor deze kinderen in staat werden gesteld twee maanden in een normaal christeiyk milieu te ver blijven, had als zodanig ook de voile belangstelling en waardering der Ko ningin, die er uitvoerig naar informeer de. Het doel ervan is immers: het be houd van het Christendom onder de ge lovigen van Oosterse ritus, die in het Westen leven, de bescherming van hun cultuur en de toenadering tussen Oost en West. Het Oosters Werk der paters Capu cijnen wil door persoonlijk contact, door viering van de H. Liturgie in de Byzantijns-Slavische ritus, door het ge ven van lezingen, het verspreiden van lectuur, door de behartiging van de so ciale belangen van alle Slaven in Ne derland en Duitsland, hiertoe bijdra gen. Het middelpunt van dit werk is het klooster der paters aan het Oosteinde 100 te Voorburg en de centra van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag (Raamweg 42). In het laatstgenoemde huis wonen enige jonge vrouwen, die zich als ideaal gesteld hebben als le kenapostelen onder de Slaven te wer ken. Zij bereiden zich voor door het dagelijks vieren van de H. Liturgie, de bestudering van de Russische cul tuur en het verzorgen van acties. Zij bezoeken op geregelde tijden de gezin nen in Nederland en de kampen in Duitsland. Door het huisbezoek ont staat er een band van vriendschap en vertrouwen. Het is vanzelfsprekend, dat deze vorm van modern apostolaat grote moeilijk heden met zich meebrengt. De vele geestelijke en culturele noden der vluchtelingen en ontheemden doen het werk voortdurend groeien, hetgeen ge paard gaat met voortdurende toene ming der financiële lasten. Het driedaagse „zwaar water reactor congres" dat te Kjeller en Oslo ge houden is, heeft volgens mededeling van de daar vandaan teruggekeerde voor zitter van de Noors-Nederlandse com missie, prof. dr. J. M. W. Milatz, en de Nederlandse secretaris, dr. W. J. Beek man, een bijzonder groot succes opge leverd. Voor dit eerste internationale congres op dit gebied hadden niet minder dan achttien landen hun atoomdeskundigen afgevaardigd, t.w. Noorwegen, Neder land, Argentinië, België, Brazilië, Cana da, Denemarken. Frankrijk, West-Duits- land, India, Israël, Italië, Mexico, Spanje, Ver. Staten, Zuid-Slavië, Zweden,, Zwit serland. De wereldvoorraden van energie uit kolen, water en olie zijn beperkt en zeker niet voldoende tot in leng te van jaren. Rekening houdende met het sterk toenemende energie verbruik, zal het de vraag zijn of het jaar 2000 gehaald kan worden met de bereikbare kolenhoeveel- heid. De bruikbare hoeveelheid steenkool is zeventig keer de ener- gie-hoeveelheid die in 1947 ver bruikt is. De Amerikaanse deskundige Put man heeft berekend, dat in de toekomst Advertentie De meeste huisvrouwen geven er niet veel om, of er ergens in de wereld een snelheidsrecord wordt verbeterd. Auto's, vliegtuigen en hardlopers interesseren haar veel minder dan haar eigen keu ken. Maar let op! Ook in d'e keuken worden tegenwoordig records bereikt records van snelheid en gemak. Wij hebben hier het oog op Castella Vaat- was, het nieuwe afwasmiddel, dat in een oogwenk zorgt voor een schone vaat. Èen eetlepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief schuim, dat snel alle vet, vuil en aanslag in zich op neemt. Ongelooflijk, zoals alles ter stond weer blinkt en flonkert, zelfs zon der afdrogen! En voor de moderne vrouw is er nog een andere, uiterst be langrijke reden om voortaan Castella Vaatwas te gebruiken. Dit moderne middel is namelijk goed en bescher mend voor de handen, die na de afwas fluweelzacht aanvoelen Dat is wel wat anders, dan die akelige „afwashanden", het veel verbreid euvel, waar men nu eindelijk van bevrijd is. elke tien jaar de voor de industrie be nodigde energie zal zijn verdubbeld. Noorwegen, Zweden en Zwitserland, waar de energie grotendeels uit het wa ter wordt gehaald, zullen volgens de zelfde schatting niet langer dan tot 1980 voldoende „witte steenkool" kunnen produceren. Daarom is het van het grootste beiang voor de wereldeconomie dat er andere nieuwe energiebronnen komen. Een kernreactor levert zowel warmte als een grote hoeveelheid neutronen. Door splijting van uraan komt warmte vrij, millioenen malen groter dan uit steenkool. Wanneer een gram uraan 235 splijt komt evenveel warmte vrij, ais wanneer 25.000 kg koolstof verbrandt. Dr. Weinberg van het Oak Ridge Natio nal Laboratory deelde het congres mede, dat in de Ver. Staten een homogene reactor is gebouwd die 30.000 kw levert uit een volume van uraan 235 en zwaar water ter grote van een zak aardappe len. Het was de mening van het congres dat de zwaar water reactoren de eerste 25 jaar op de voorgrond zullen staan. In Amerika worden fantastische bedra gen geïnvesteerd voor alle proeven die kans op succes leveren. Voor kleine lan den is dit uiteraard onmogelijk, doch Noorwegen en Nederland passen proe ven toe in juist gekozen lijn. Op het congres gaf mr. Odd Dahl, een van de ontwerpers en bouwers van de NoorsNederlandse reactor in Kjeller, een uiteenzetting van de studies welke zyn gemaakt voor de bouw van een nieuwe grote zwaar water reactor van 10.000 kw. De NoorsNederlandse com missie was van mening dat het aanbeve ling verdient, dat deze meer economisch werkende maar uiteraard nog wel researchreactor in Nederland zou worden gebouwd. De kosten, inbegrepen die voor de benodigde 15 m3 zwaar water, zijn een fractie van de bedragen welke sinds 1947 in de electriciteitsbedrijven zijn ge ïnvesteerd. In Nederland is na de oorlog voor 1200 millioen gulden geïnvesteerd in de bouw van electrische centrales en nog wordt 100 millioen gulden per jaar aan de bouw van nieuwe centrales be steed. Het zal voor velen een verrassing zyn geweest te vernemen, dat toepassing van kernenergie voor technische doeleinden in Nederland niet meer als toekomst muziek behoeft te worden beschouwd, maar dat mogeiykheden beginnen op te dagen, die weliswaar nog meer kennis, zeer veel geld en grote inventiviteit zullen behoeven, maar die concreet zyn en waarschynlijk voor onze industriële en voor onze gehele maatschappeiyke ontwikkeling van de grootste betekenis zullen biyven. VRIJDAG penhagen bijeen, 20.40 causerie. VARA: HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 muz„ 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr.. 11.00 sopr. en piano, 11.25 gram., 12.33 gram., 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws. 13.15 amusem - muz., 13.45 gram., 15.15 voordr., 15.35 piano, 16.00 tuinbouwpraatje, 16.15 gram., 16.45 kamerork., 17.30 sopr. en piano, 17.45 Fries progr., 18.00 Metropole-ork., 18.45 gram., 18.50 nieuws, 19.00 Trofeo Italia, 19.45 gram., 20.00 radiokrant. 21.15 vocaal ens. en orgel, 21.50 herinneringen dansmuz., 23.20 lichte muz. a. d. steravonden i. h. afgelopen winter- seizoen, 22.15 Trofeo Italia. 22.25 viool en piano, 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.30 gram. 21.00 Uitlopers van de Parnassus, 21.35 klankbeeld, 21.55 gram., 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 orgel en zang. VPRO: 22.40 causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Radio Philh. Orkest. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 12.00 Latijns Amerik. muz., 13.10 lichte muz., 14.30 dansmuz., 19.30 Henry Wood Prom. conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork., 15.00 ork., 15.45 lichte muz., 17.00 gevar. muz., 20.00 gevar. muz., 22.15 HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.45 huisvr., 9.00 gym., 9.10 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 causerie. 10.05 x prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.40 sopr. opera en plano. 11.00 radiofeuilleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 twee piano's, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Promenade-ork., 14.00 kook- praatje, 14.20 piano, 14.55 voordr., 15.15 bassethoorns, 15.30 gram. VARA: 16.00 gram., 16.40 gevar. muz., 17.10 jeugd, 17.40 orgel, 18.00 nieuws, 18.15 felicita ties. 18.45 vraaggesprek. 19.00 gemengd koor, 19.15 koperkwartet. VPRO: 19.30 causerie. 19.45 causerie. 20.15 sopr. en piano, 20.30 Wereld-federalisten in Ko- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.25 ork., 14.15 gevar. muz., 15.50 operettemuz., 19.45 amusem.muz., 22.10 lichte muz., 23.45 ork., 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork., 19.10 ork., 20.02 Rheingold, BRUSSEL, 324 m.: 14.00 kamermuz., 16.00 Lohengrin, opera, 18.10 Lohengrin, opera. 20.35 Lohengrin, opera, 21.45 film muziek. 484 m.: 21.15 omroepork., 22.10 kamer muziek. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. v. Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Overzicht van de Engelse week bladen. Film en toneel. Deze week hadden we twee glaasje limonade en dan thuis het grote voordeel van Han- nichtjes te logeren van res pectievelijk negen en tien jaar oud. Ze vonden het na tuurlijk prachtig en leggen met het gemak de jeugd eigen beslag op oma en alle ooms en tantes. Vooral tante Bep, die oma in de huishou ding helpt, is de steun en toeverlaat. „Tante Bep, ga je vanmid dag mee zwemmen?" weer uitstappen. neke's training en het tekort „Moesten jullie ver lopen van Fietje's gebrek aan oefe- in het Kabouterkamp?" in- ning. Hanneke probeerde formeert Fietje, die dit kamp steeds nog de kapotte fiets door omstandigheden heeft mee te duwen en in het spoor misgelopen. te houden. Fietje was na vijf „Nou, zeg, 's Zondags naar minuten al moe en probeer de kerk wel twee uur heea de toen maar langzaam liet en toen weer twee uur te rug." „Maar vanmiddag zullen we maar op de fiets gaan, dat Nee, hoor", zegt tante, „het lijkt me wel zo goed. Dan is in het zwembad met dit weer veel te druk. Je kunt je er nauwelijks roeren. Weet je wat we doen? We gaan fiet sen. Ik weet hier in de buurt hoeven we niet meer te lo- send mee te komen. Dat kon nu nog, maar het was na tuurlijk ook mogelijk ge weest, dat het Fietje's fiets was geweest, die stuk was gegaan en ik vraag me af, pen dan we zelf willen," zegt hoe ze dan thuis had moeten tante Bep. komen. Maar dat was een misreke ning. Toen het tweetal name- een riviertje. Daar zal het lijk uitgespetterd was en een niet zo druk zijn. Dan kun nen jullie pootje baden en dan gaan we later misschien nog wat hei plukken." „Moeten we dan ver lo pen?" Dat is Fietje natuurlijk, poosje had liggen uitblazen, zei tante Bep, dat ze, als ze nu nog hei wilden plukken, weer eens moesten opstap pen. Ik geloof, dat je beter In- die gewend is, dat alle uit- eens terug kunt gaan", zei stapjes per auto gaan, dat ze haast zou vergeten, dat een mens ten slotte zijn benen gekregen heeft om zich voort te bewegen. Hanneke laconiek, „want je band staat leeg." Dat bleek na onderzoek In derdaad te kloppen. Een flin ke spijker maakte verder Kind, wat geefydat nu! Als fietsen onmogelijk. Dus werd te voet aan- we op het Kabouterkamp zijn, lopen we zo veel. En Zondags gaan we bijna altijd naar het bos met vader en moeder. Dan laten we de auto staan en dan moeten we nog een heel eind lopen. Nou. en in het bos zitten we haast geen minuut stil, behalve als we boterhammen gaan eten." Je kunt merken, dat Hanne ke in dit opzicht heel wat anders gewend is dan Fietje, maar Hanneke's ouders hou den dan ook zelf erg veel van het buitenleven, van bos en hei. Fietje's vader en moeder lopen bij voorkeur zo weinig mogelijk. Bij hen betekent uitgaan met de kinderen thuis ln de auto stappen, dan in de kortst mogelijke tijd liefst zo veel mogelijk kilometers af leggen, eventueel onderweg avon Iiitctannart VOOr een de terugtocht vaard. Nu kwamen naar voren Het is natuurlijk erg ple zierig, dat we in onze tijd be schikken over allerhande mo derne vervoermiddelen, maar toch lijkt het ons wenselijk, dat kinderen leren hun ne- nen te gebruiken. Het is hele maal niet zo erg, als ze elke dag een kwartier moeten lo pen, b.v. naar school. Dat is gezond en een goede oefe ning. Het is beter met een paar stevige, gezonde benen bij tijd en wijle te fietsen of auto te rijden, dan thuis te moeten blijven, omdat men niet geleerd heeft zijn van 3od ontvangen onderdanen jehoorlijk te gebruiken. Macaronisla 500 g. gekookte macaroni, 150 g. garnalen, gaar vlees of vleeswaren, 250 g. gekookte spercieboontjes of erwtjes, 500 g. kleine tomaten, mayon naise of een andere gebon den slasaus, (zout, nootmus kaat, mosterd) peterselie. De macaroni, het vlees (de boontjes) en op een paar na de tomaten in stukjes snijden, luchtig dooreenscheppen en met een weinig slasaus (noot muskaat en mosterd) ver mengen. De achtergehouden tomaatjes schillen, halveren, en met zout bestrooien. Ze met de bolle kant naar boven op de sla zetten en op ieder een nopje slasaus leggen. De takjes peterselie wassen, uit slaan en tussen de tomaatjes leggen. Gevulde tomaten met hamragoüt 4 tomaten van middelmati ge grootte, zout, 100 g. niet te vette ham, 2 dl. water of vleesbouillon, 25 g. (1% eet lepel) boter of margarine, 25 g. (3 eetlepels) bloem, aroma, peterselie of paneermeel. De tomaten wassen en een kapje er af snijden. De vruch ten uithollen en van binnen met zout bestrooien. De ham fijnsnijden. De boter of mar garine smelten, de bloem er door mengen en geleidelijk onder roeren het water of de bouillon toevoegen, totdat een dikke saus ontstaat. De ham er door roeren en het geheel enige minuten laten trekken. Dan zonodig zout of aroma toevoegen. De tomaten in een vuur vaste schotel zetten en met het mengsel vullen. Een wei nig tomatennat er om heen schenken, de schotel sluiten met een deksel en het geheel zachtjes een kwartiertje sto ven. Het deksel van de pan nemen en de tomaten be strooien met zeer fijn gehakte peterselie. Wie een oven bezit, kan de tomaten vóór het stoven met paneermeel bestrooien en een paar klontjes boter of marga rine hierop leggen. Het ge recht in een open schaal gaar en van boven bruin bakken. Meloen met vruchten Een kleine stevige, maar goed rijpe meloen, 250 g. don kere vruchten (bijv. pruimen, ingemaakte kersen^suiker. De meloen in plakken of ringen snijden, zaad en sap verwijderen en de plakken schillen. 4 plakken op een bordje leggen en met suiker bestrooien. De rest van. de meloen in blokjes snijden. Zo nodig de andere vruchten schoonmaken en in stukjes verdelen. Alle vruchten door een mengen en met suiker bestrooid enige tijd laten staan. Voor het opdoen de meloenplakken bedekken met de vruchtensla. Het Oostenrijkse parlement zal iedere vorm van een staatsverdrag goedkeuren, die aan het land politieke en econo mische vrijheid en onafhankelijkheid zal verlenen, aldus wordt gezegd in een nota van de Oostenrijkse regering aan de Sovjet-Unie. De nota, die is goedgekeurd tijdens een zitting van de parlementaire agenda commissie, vormt het officiële antwoord van Oostenrijk op een recente vraag van de Sovjet-Unie of Oostenrijk bereid is af te zien van het verkorte verdrag, dat opgesteld was als basis voor verdere on derhandelingen. In de nota wordt gezegd dat Oosten rijk terwille van een spoedige afwikke ling bereid is, een dergelijke concessie te doen. Zoals gemeld hebben ook de Westelijke Grote Drie hiertoe hun be reidheid te kennen gegeven. Robert Lombert. de kapitein van het jacht „President Robert", waarmede o.m. een ex-notaris uit Maastricht met zijn gezin een wereldreis heeft gemaakt, is te Rotterdam aangehouden en reeds voor de Officier van Justitie te Maas tricht geleid. Hij wordt ervan verdacht een aantal van zijn familieleden te heb ben opgelicht; voorts zou hij het De- viezenbesluit hebben overtreden. De acht Nato-landen, die anderhalt jaar geleden en bloc de bewegingsvrij heid van de vertegenwoordigende diplo maten van de landen achter het ijzeretl gordijn beperkt hebben, hebben nu be sloten dat ieder land zelf moet beslissen in hoeverre het de beperkende maatre gelen wil opheffen of matigen. Dit besluit is blijkbaar genomen door de Noord-Atlantische Raad, aldus meldt A. P. uit Parijs. Officiële communiqué's zijn niet verstrekt, omdat enkele landen wensen dat de genomen beslissingen ge heim blijven. Het probleem van de be perking der bewegingsvrijheid werd ur gent toen twee maanden geleden de Sovjet-Unie en de satellietstaten de be perkingen matigden voor de aldaar ver toevende buitenlandse diplomaten en journalisten. Het bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de gepensionneerde luitenant-generaal P. Alons. thans direc teur van het Nationale Rampenfonds, benoemd tot commandant van het Ro de Kruis Corps. De heer Alons. die directeur blijft van het Nationale Rampenfonds, zal zijn nieuwe functie binnen zeer korte tijd aanvaarden. Hij volgt de gepensionneer de luitenant-generaal L. H. van Oyen op, die 28 Juli j.l. op 64-jarige leeftijd ls overleden. De invloed van de moderne techniek en industrialisering op de Europese be schaving alsmede op de cultuur van van Zuid-Oost-Azië vormde het onder werp van een internationale studiebij eenkomst, die in de tijd van 5 tot 20 Augustus op kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest werd gehouden. Dat „Inter nationaal Seminarie" was onder auspi ciën van het Nederlandse comité van de „World University Service" te Lei den georganiseerd door het „Fridtjof Nansen Haus", een stichting van de Noorse predikant Olav Brennhovd. Studenten van meer dan twintig ver schillende landen waren gedurende meer dan twee weken in het feodale kasteel Oud-Poelgeest bijeen en luister den naar geleerden van naam, onder wie de rector magnificus van Leiden, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, prof. dr. I. J. Brugmans te Amsterdam, prof. G. Gong grijp te Rotterdam, prof, dr. H. D. de Vries Reilingh te Amsterdam, prof. ir. F. J. Berghoef te Delft en de persatta ché van het Hoge Commissariaat van Indonesië te Den Haag, de heer Soelei- man, die inleidingen hielden over de culturele wortels van de moderne tech nische revolutie, alsmede over haar ge volgen op economisch en sociaal terrein in West-Europa, in Oost-Azië en met name in het voormalige Nederlands- Indië. Van bijzonder belang voor de katho lieken, aidus schrijft het KNP, was het vraagstuk van het bekeringswerk van de christelijke kerken in Zuid-Oost-Azië, als voorloper of als gevolg van het bin nendringen van de moderne technische revolutie in deze landen, waarover in dit gemengde gremium breedvoerig werd gediscussiëerd. Men kon het er niet over eens worden, of het werk van de christelijke missionarissen in functio neel verband zou moeten worden ge zien met het Westerse beschavingswerk en daarom door de regeringen juist zou moeten worden gesteund, zoals ongeveer de helft van de aanwezigen meende, dan wel of het missiewerk veeleer als een soort verkrachting van de autoch- thone beschaving in de betrokken Oos terse landen, zou moeten gelden en dus zou moeten worden tegengewerkt of tenminste toch genegeerd. Al waren er onder de deelnemende academische jeugd geen uitgesproken communistische opvattingen te onderkennen, toch kwam hier een scherpe scheiding in materia listische en meer spiritualistische ziens wijze naar voren, zonder dat de afzon derlijke sprekers zch van deze funda mentele verdeling van de geesten in onze tijd bewust schenen te worden. De voor de menselijke beschaving zo noodlottige invloed van de moderne techniek in handen van een onchriste lijk Rusland, China of Japan, werd door deze tegenstanders van het missiewerk van de kerk totaal over het hoofd ge zien. In de vergadering werd hierover nog geen overeenstemming bereikt. HOGE PRIJZEN t 2000 17971 19221 f 1500 14058 1000 3971 6705 7778 17722 400 1049 4680 4820 9172 9513 10578 11372 13287 13376 18578 19570 20104 200 1019 2475 2896 3625 4415 4481 5436 6539 7120 7885 9060 9361 9528 10534 10568 10702 1071» 10744 11422 11629 12200 12903 13030 13343 13885 13942 13992 14853 15660 15798 16416 19072 19100 19189 19197 19216 19406 19764 21364 Prijzen van 80.— 1233 249 435 466 812 847 909 947 966 2072 085 086 147 1§8 278 333 409 472 498 665 733 753 800 820 865 877 970 8106 156 182 294 357 468 677 825 913 967 4110 220 439 475 582 699 754 808 846 6127 268 387 397 426 449 477 504 547 628 654 720 723 733 740 746 848 6018 031 114 286 340 343 687 718 848 7055 058 098 172 199 248 415 432 455 490 579 758 764 790 798 966 976 987 8011 098 111 116 311 359 476 545 638 674 9011 122 166 209 314 543 686 763 808 827 845 855 910 10055 089 326 399 538 548 563 631 838 949 973 11254 288 351 388 432 466 527 591 700 746 796 895 898 18094 200 269 307 410 451 495 500 610 747 768 783 905 14006 037 064 355 385 446 521 609 619 641 649 695 773 15106 242 260 469 489 555 628 646 672 688 881 891 943 16041 148 277 371 409 486 626 643 960 993 17109 199 230 332 343 564 711 881 18047 104 105 329 526 630 832 895 19018 284 361 457 552 628 771 842 883 974 20099 126 297 342 357 431 489 556 644 653 679 794 795 855 875 911 938 21038 111 193 210 487 494 546 552 589 643 645 694 820 837 921 926 1003 030 062 072 098 122 131 137 138 173 218 220 228 232 266 280 304 320 391 427 428 442 521 542 558 559 561 585 589 610 685 686 693 694 697 739 761 820 840 855 901 934 968 2030 033 044 051 064 116 150 160 219 251 261 336 360 426 445 460 502 508 553 566 578 594 600 606 679 708 719 726 729 731 755 766 819 822 835 849 879 905 919 934 990 8002 046 073 117 127 137 157 183 187 198 250 262 324 339 358 441 461 462 509 535 551 561 606 656 664 754 758 798 821 830 834 878 895 932 945 987 998 4002 014 020 029 054 062 066 072 102 115 152 156 210 278 286 314 333 341 360 381 403 423 433 436 470 493 500 549 687 697 727 742 765 876 899 902 928 941 977 999 6007 024 045 067 086 100 137 140 146 157 173 175 220 252 256 278 300 343 393 396 404 405 412 416 455 579 597 621 672 678 713 742 754 780 783 829 842 860 866 890 901 912 932 6044 110 132 145 169 197 200 206 229 245 258 276 291 306 308 449 461 475 512 520 540 618 629 690 696 709 773 774 810 847 852 881 896 912 914 969 7012 038 047 097 118 135 138 142 198 228 231 243 272 304 307 373 389 404 409 420 440 442 453 469 519 551 554 556 589 591 599 626 635 641 722 745 759 807 809 819 838 868 889 920 968 984 8041 068 093 101 127 141 153 184 185 213 215 222 243 344 364 399 421 475 495 541 847 583 642 719 745 764 779 781 837 848 874 891 938 965 9000 9066 171 190 211 218 239 294 309 346 347 355 365 419 473 477 578 579 586 611 674 684 688 695 775 805 841 877 922 964 967 10007 061 095 149 202 203 237 275 290 312 333 379 403 428 440 448 504 607 616 629 630 643 690 724 729 849 885 899 927 971 11036 037 045 050 066 101 139 145 174 210 Nieten 216 218 272 274 286 309 336 391 413 425 448 514 515 523 530 548 596 616 618 643 646 659 707 710 723 776 788 811 842 863 874 881 893 915 927 938 983 988 12046 074 081 117 202 243 251 265 274 2S7 292 296 316 334 366 409 432 450 472 49Ï 497 537 547 580 604 606 618 625 684 783 793 806 808 874 913 924 13021 026 041 055 081 165 181 201 214 240 308 312 415 441 505 508 523 570 654 659 669 734 741 744 748 796 862 893 921 949 14027 068 076 079 088 139 228 268 293 303 380 434 461 518 519 522 567 669 716 764 800 806 822 827 832 843 849 860 861 86» 883 886 888 919 920 971 973 „a 15037 080 083 093 129 136 142 150 162 20» 227 277 296 312 330 335 376 407 454 464 504 562 575 619 691 719 722 737 77» 837 838 854 873 885 904 916 935 16000 16025 027 032 058 132 136 152 252 258 291 331 335 364 369 389 390 414 419 423 437 439 467 475 476 507 508 589 592 651 'ji 735 740 776 830 869 874 879 899 912 Bi' 953 998 a 17041 050 056 115 116 130 140 151 166 252 267 290 314 328 415 425 475 573 612 626 632 646 669 701 863 940 966 9»° «98 18012 022 034 074 128 150 168 177 215 356 389 392 416 417 423 431 470 531 559 598 635 647 651 681 716 721 733 815 839 840 847 852 926 935 942 947 9. 961 965 986 999 19060 066 095 098 181 191 239 269 309 »g 674 Ito OW (MU OO-L OW OU OI-. 924 30046 054 097 132 171 178 181 215 238 26J 270 271 277 341 383 433 441 448 474 a 521 535 549 568 578 608 611 612 767 f 820 880 954 971 989 993 318 31007 016 042 096 153 180 268 302 3<g Ztf 349 352 417 446 461 512 569 622 62» 644 736 756 790 836 845 975 976 9»° 384 438 519 529 535 560 597 - 726 746 800 820 831 866 871 874 924 Vervolg prijzen van 80.—: 106 162 190 238 505 569 726 759 952 958 1636 1637 17647 Vervolg nieten: 15279 19644

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4