De situatie in MAROKKO spitst zich gevaarlijk toe Onenigheid in Franse kabinet over de te volgen politiek Italiaanse parlement reageert gunstig op verklaring van Pella Naumann tijdelijk in arrest Tussen neus en lippen Fransgezinde Pasja van Marrakesj bijna openlijk in opstand tegen de Sultan Verliezen VN in Korea 400.000man Is de staking een politieke actie of een uiting van lang opgekropte grieven Zes slachtoffers bij botsingen in Tunis Frans protest tegen Prins Hubertus In April 1954volks stemming in Kasjmir? Pauselijke gift voor geteisterd Griekenland scheepvaartberichten) Een contra revolutie 's Werelds oudste paard verjaart DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Apostolisch Vicariaat der Ned. Antillen Incidenten bij West-Duitse verkiezingscampagne Gebed van Naguib MARKTBERICHTEN Aardbeving vernietigde kostbare manuscripten Brand in bibliotheek te Zante Onderzoek in Pierre-Saint- Martin geëindigd 55-jarige pony drinkt bier en blijft vitaal Hoewel zich in Marokko geen nieu- t incidenten hebben voorgedaan, spitst «e toestand zich toch gevaarlijk toe. In bet Zuiden van het land zouden stam men, die geleid worden door de Frans- Rezinde Pasja van Marrakesj, bijna openlijk in opstand zijn tegen de Sul tan. Men verwacht, dat een laatste po- S'ng zal worden ondernomen om de Pasja van Marrakesj, El Glawi, te be jegen niet tot nieuwe actie over te gaan. Morgen zal een verzoening tot stand moeten zijn gebracht, omdat dan een groot Mohammedaans feest wordt gevierd. Wanneer aanhangers van de sultan en de Pasja daarbij in de Mos keeën voor twee verschillende „leiders uer gelovigen" bidden, kunnen er licht ongeregeldheden uitbreken, die op een burgeroorlog zouden kunnen uitlopen, aldus vreest men in Parijse kringen. Het gevaar van een tussenkomst uit ^Paans Marokko wordt door de Franse autoriteiten niet onmogelijk geacht. De bergbewoners van Spaans Marokko zouden de wapenen kunnen opnemen en de Sultan te hulp komen, „om de oenheid van zijn land te bewaren en hun geestelijke leider bij te staan". Volgens sommige berichten heerst er in de Franse regering verschil van mening over of men de Sultan moet steunen of afzetten. De minister van Financiën, Faure, en de minister van Staat, Mitterand, zouden hebben ver klaard, dat zij zouden aftreden in dien Frankrijk de Sultan niet steunt. Generaal Augustin Guillaume, de Franse Resident-Generaal in Marokko, is gisteravond uit Parijs naar Rabat teruggekeerd met de laatste instructies Van de Franse regering om de crisis in Marokko op te lossen. Verwacht wordt, dat hij vandaag een onderhoud met de Sultan en met de Pasja van Marrakesj zal hebben. Men gelooft, dat generaal Guillaume een laatste poging zal doen om de Pasja en zijn 350 stamhoofden te doen afzien van direct optreden te gen de Sultan, die zij reeds in zijn re ligieuze waardigheid hebben getroffen door zijn neef als geestelijke leider te benoemen. De stamhoofden, die zich de „oppositiebeweging" noemen, hebben verklaard, niet meer met de Sultan te willen samenwerken. De Pasja heeft in een onderhoud met een Frans journalist verklaard, dat hij geen andere oplos sing van de huidige crisis zag dan de liquidatie van de macht van de Sultan en van de nationalistische beweging Istiqlal. De Sultan en de Istiqlal hadden slechts één doel: de Franse kolonisten in Marokko te dwingen het land te ver laten. „Abd el Krim is vandaag, zoals al tijd, de enige tot wie Frankrijk zich De zestien landen van de Verenigde Noties met troepen in Korea hebben volgens de gegevens die thans te Wash ington beschikbaar zijn, in totaal ruim 400.000 man aan doden, gewonden en vermisten verloren. Amerikaanse func tionarissen schatten de communistische verliezen op 1.500.000 man. Volgens een voorlopige balans van het departement van Defensie hebben de Amerikaanse strijdkrachten op Korea 142.277 doden gewonden en vermlstpn verloren. Het totaal aantal doden is 25 604. Deze cijfers worden genoemd in het laatste wekelijkse communiqué over de Amerikaanse verliezen op Korea. Het zal nog vijf maanden duren voor dat definitieve cijfers over het aantal doden bekend zijn, daar het hiervoor nodig is, precies te weten, hoeveel ge vangenen in de Koreaanse kampen over leden zijn. Enige vooraanstaande R.K. leken op de Nederlandse Antillen hebben zich met een Verzoekschrift tot de Nuntius van Santa Domingo, mgr. Francesco Lardone, ge- Wend, teneinde te bewerkstelligen, dat het Apostolisch Vicariaat van de Nederlandse Antillen verheven wordt tot diocees. Reeds ls geantwoord, dat men dit verzoek in over weging heeft. kan wenden om uit de Marokkaanse impasse te komen." Dit heeft een zoon van Emir Abd el Krim tegenover een Franse verslaggever verklaard namens zijn vader, destijds leider van de Rif-opstand. Hij zei dat de leiders van de Istiqlal zich slechts door per soonlijke motieven lieten leiden en dat ook de Sultan en de Pasja van Marrakesj het volk niet vertegenwoor digden. Alleen Abd el Krim had het vertrouwen van de Noord-Afrikanen. De Emir had geen persoonlijke oog merken en was bereid elke oprechte Marokkaanse leider te steunen, die in staat was een vrije Frans-Marokkaan se samenwerking op voet van gelijk heid te bevorderen. Als Frankrijk echter nog fang zou-wachten met zich tot de Emir te wenden, zou een Frans- Marokkaanse oorlog onvermijdelijk zijn. De Pasja's en Kaids, die zich verzet ten tegen de Sultan, hebben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij constateren, dat Sultan Sidi Moham med Ben Joessef het slachtoffer is ge worden van raadgevers, die slechts persoonlijk voordeel nastreven. De Pasja's en Kaids zullen niet meer met de Sultan, die door te weigeren naar hen te luisteren het gehele Marokkaan se volk heeft vernederd, samenwerken, maar zij zullen trouw blijven aan het heersende vorstengeslacht der Alawie- ten. „Wij zullen niet in zijn naam rechtspreken en geen getuigenis afleg gen van onze onderwerping aan hem.". De enige taak, die de Sultan nog was gebleven, was het verzekeren van het behoud van de Alawietische troon. Hij diende zijn neef te verwelkomen. Een groot aantal Chorfas (afstamme lingen van de profeet) heeft zich naar het paleis van de Pasja van Marrakesj begeven, waar zij een trouwbetuiging aan de nieuwe Imam, Sidi Mohammed Oeld Arafa, hebben ondertekend. Het Marokkaanse voorlichtingsbu reau, een orgaan, dat geleid wordt door leden van de nationalistische „Istiqlal", beeft gisteren te New York in het ge bouw van de V.N. een verklaring voor de pers uitgegeven, waarin wordt me degedeeld, dat de Sultan geweigerd heeft de hem door de Franse resident- generaal Guillaume voorgelegde decre ten te tekenen. Volgens deze verklaring is El Glawi een werktuig van Frankrijk en staat het Marokkaanse volk in zijn geheel achter de Sultan. Het Franse kabinet heeft bjj stem ming besloten premier Joseph Laniel te steunen in zijn weigering om te onder handelen met de vakbonden, zolang de leden het werk nog niet hervat hebben. Voorts keurde het kabinet de maatrege len goed die genomen zijn om de sta kers te dwingen het werk te hervatten en on» de werkwilligen te beschermen. Van de andere kant is evenwel uitgelekt dat er onenigheid in het kabinet heerst over de vraag hoe men op de beste wijze uit de huidige impasse kan geraken. Het PTT personeel is nu reeds twee weken in staking en het spoorwegper soneel tien dagen. De andere stakingen zijn over het algemeen van kortere duur geweest. Maandag heeft premier Laniel via de radio bekendgemaakt dat hij niet meer met de stakende vakbon den zal onderhandelen, maar de vak bonden hebben zich hiervan weinig aangetrokken en de toestand is eerder slechter geworden dan beter. In de Re- naultfabrieken is gisteren het werk na de vastgestelde bedrijfsvacantie hervat. De arbeiders werden echter onrustig en in twee afdelingen werd het werk 's middags neergelegd. In de bouw bedrijven en metaalverwerkende indus trieën nemen de stakingen de laatste dagen hand over hand toe. De katho lieke vakbond heeft voor deze bedrij ven een 48-uur-staking afgekondigd. De communistische vakbond' heeft een dergelijke ^maatregel afgekondigd voor de zeelieden, waardoor vooral de haven van Marseille zal worden getroffen. Gisteren heeft ook het métro-personeel, dat sinds enkele dagen het werk had hervat, besloten weer in staking te gaan. Het conflict in het kabinet schijnt voort te komen uit een verschil van Bjj botsingen tussen nationalisten en politie in het Noord-Afrikaanse protec toraat Tunis zijn zes Tunesiërs om het leven gekomen. Een nationalistische leider werd door de politie doodgeschoten. In Centraal-Tu- nesië werd de politie bij het zoeken naar de moordenaar van een Frans ge zinde Tunesiër door nationalisten met stenen geworpen. De politie maakte van de vuurwapens gebruik en schoot twee nationalisten dood. Te Gabes kwamen vijf Arabieren in conflict met politie en militairen. Drie Arabieren werden ge dood. De nieuwe Italiaanse premier, Pella, heeft verklaard, dat „Italië" trouw blijft aan het Atlantische Pact, dat niet slechts de gemeenschappelijke verdedi ging waarborgt, doch tevens een instru ment is voor de vrede en aan de an dere bondgenootschappen en verplich tingen, die het heeft aangegaan. Hij zei dit in een politieke verklaring In het Italiaanse parlement. Pella waar schuwde echter, dat deze trouw in even wicht wordt gehouden door een „even Vastbesloten verdediging van de Itali aanse nationale belangen." Hij noemde 2ijn nieuwe kabinet een „overgangsrege ring" voor de komende paar maanden. Pella kondigde amnestie voor poli tieke gevangenen aan, zonder echter bijzonderheden bekend te maken. Hij waarschuwde linkse en rechtse extre misten, dat zijn regering vastbesloten is „absolute naleving van de wet" te waar borgen. Uit de gunstige reactie van het par lement op Pella's verklaring viel af te leiden, dat de regering waarschijnlijk het komende weekeinde het vertrou wensvotum van de Senaat zal krijgen. De Senaat zal vandaag het debat over Pella's verklaring beginnen. De Kamer van Afgevaardigden zal de kwestie be gin volgende week bespreken en later in de week stemmen. mening over het doel dat de arbeiders beogen. Sommige ministers beschouwen de staking als een politieke actie, anderen als een uiting van lang opgekropte grieven. De vakbonden stellen ondertussen alles in het werk om de regering te be wegen tot bijeenroepen van de Nationale Vergadering. Algemeen wordt verwacht dat de agendacommissie van de Assemblée die morgen bijeenkomt, de Nationale Vergadering Dinsdag a.s. in speciale zitting bijeen zal roepen. De K.N.A.C. deelt mede dat er voor lopig geen reden is zich ongerust te maken over de mogelijkheid, dat men ten gevolge van de staking in Frankrijk geen benzine bij de benzinestations en -pompen zou kunnen krijgen. De be voorrading gaat normaal door, zodat zij die per auto naar of door Frankrijk moeten reizen, er ook zeker van zullen zijn de nodige brandstof voor hun motor te kunnen kopen. De voormalige staatssecretaris van Göbbels, dr. Werner Naumann, die zich candidaat lieeft gesteld voor de uiterst rechtse „Duitse Rijkspartij" in de a.s. parlementsverkiezingen, is gisteravond te Hamburg tijdelijk in hechtenis geno men, toen hij zich gereed maakte, het tegen hem uitgevaardigde spreekverbod ten spijt, voor zijn partijgenoten het woord te voeren. Naumann werd na af loop van de vergadering weer in vrij heid gesteld. Van welingelichte zijde verneemt Reu ter, dat de Indische en Pakistaanse pre miers, Nehroe en Mohammed Ali, over eenstemming hebben bereikt over het aanstellen van een functionaris, die tot taak zal krijgen voorbereidingen te tref fen voor een in April volgend jaar in Kasjmir te houden volksstemming, ter beslechting van het reeds zes jaar han gende Indisch-Pakistaanse geschil over dit gebied. De Egyptische president-generaal Na guib heeft gisteren een speciaal gebed uitgesproken om zijn land „te zuiveren van de Britten." Hij sprak dit gebed bij het aanbreken van de dag uit op de his torische Afat heuvel nabij Mekka. „Zuiver ons land van de Britten en schenk ons de overwinning op onze vij anden," aldus luidde Naguib's gebed. „Vervul onze hoop en de hoop van alle Islamietische en Arabische landen. Geef steun aan de Islam, bindt onze harten tezamen. Geef ons een spoedig succes in onze worsteling voor de verwezenlij king van de eisen van ons land." Honderden pelgrims, die het gebed van Naguib bijwoonden, toonden met een luid gejuich hun bijval. »«noemrf"»aanSe marine heeft een nieuw straalgevechtsvlieg tuig in gebruik genomen, de XF2Y-1, ook wel de Zeepijl «•Zeeni" toestel is in de Convairfabi'ieken gemaaktHst heeft deltavormige vleugels en intrekbare waterski's. De PVl is uitgerust met twee Westinghouse Turbojets en kan op eigen kracht uit het water op de wal komen. Toen Naumann door twee politie agenten weggeleid werd brak een alge mene vechtpartij uit tussen aanhangers van de „Duitse Rijkspartij" en leden van de oppositie partijen, die de verga dering binnengekomen waren. Adolf van Thaden, voorzitter van de Rijkspartij, sprong op het podium toen Naumann weggevoerd werd en riep tot de politie „ondemocratisch optreden." Boven het gejoel uit schreeuwde hij dat Naumann het recht van het vrije woord toegestaan moest worden. Ongeveer vierhonderd van zijn politieke volgelingen schreeuw den: „Laat Naumann vrij, wij willen Naumann." De Franse Hoge-Commissaris in West-Duitsland heeft Woensdag bij de West-Duitse staatssecretaris voor bui tenlandse aangelegenheden, Hallstein, geprotesteeerd tegen uitlatingen van Prins Hubertus zu Löwenstein, een candidaat van de West-Duitse liberale partij. Deze uitlatingen waren, aldus het protest, „in feite een oproep tot opstand tegen de regering van het Saargebied." Op een persconferentie te Bonn had Prins Hubertus gisteren o.m. de tekst van een pamflet uitgereikt, dat in het geheim in het Saai-gebied zou moeten worden verspreid en waarin werd ge sproken van een „dictatuur-bewind" in het Saargebied. Prins Hubertus zu Lö wenstein is voorzitter van de „Duitse Actie" die ijvert voor teruggave van het Saargebied aan Duitsland. VEILING SEPTER TIEL, 19 Aug. Appe len* Bloemée a 19-22 1319 en 610. Char- lerrioswky 16—21 en 6—14, Codlin Kerswick 12—16 en 7-8, Early Victoria 18-21 en 6—11 James Grieves 35—44, Gamerense zu re 16—21 en 7—13, Lord Suffield 16—18 en gi4 Manks Codlin 1618 en 1013, Trans parant de Croncels 1922 en 69, The ©ueen 14—16 en 6—8. Yellow Transparent 2635 Perzikrode zomerappel 2432 en 9 22 Zigeunerin a 4148, c-b 3143, 2845 en 10—24 Zwedenappel 15—18 en 811, Zuur kroet per 100 kg. 400, idem zoet kroet 200 Peren: Beurré de Mérode 9—16 en 5—9 Clapps Favourite a 22—32, c-b 2128, 16—25 en 7—14, Dr. Jules Guot a 17—18, 14—16 en 6—8, Juttepeer 11—18 en 6—8, Siisies 7—10 cn 3—7, Kees Giisbert 7—8 en 35 Triomphe de Vienne 3842 en 16 31, Wijnperen Franse 12—16 en 4—10, Pe- renkroet per 100 kg. 250, Pruimen Belle Delouvain 15-30 en 8-13, Czar 10-14, Rei ne Claude d' Althan 27—44 en 12—18, Rei ne Claude d' Ouillins 16—39 en 1018, Rei ne Claude Verte 20—31 en 10—16, Reine Victoria 15—24 en 8—12. Wijnpruim-Per- zikpruim 22—48, Witte Pruimen 18—30, Fa- briekspruimen per 100 kg. 200 650, Abri kozen 260 Bramen 64—72, Druiven 102— 110 Groenten: Princesseboon 22—49, Pronk- boon 15—18, Snijboon 19—35, Tomaten 32— 42. Kroten per bos 56, Komkommers per stuk 9—14. Aardappelen 10—13. Alles in cents per kilo, tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK, 19 Aug. Tomaten (export) A 3.50—4.10, B 3.40-4.10, C 2.60 —3.40 CC 2.90—3.00 per bak van 12',i kg. Aardappelen 3.15. per kist van 25 kg. Drui ven: Alicante 1.25—1.40, Frankenthaler 1.00 —1.20, Muscaat 2.15—2.40, Seedling 90 ct., Golden Champion 1.902.35, Gros Maroc 1.25 1.30, Blauwe Emil 1.10—1.15, Aardbeien 1.302.30, Perziken 4570 ct., Peren 1030 ct., Appelen 8—26, Victoriapruimen 46—60 ct.'. Gele pruimen 19—24 ct., Prinsessebo- nen 20—38 cent, Stokprinsessebonen 29— 40, Snijbonen 2048, Pronkbonen 16, Spek- bonen 16—21, Pepers, rood 1.00—1.25, idem, groen 45—65, Augurken 49—60, Breekpeen 6, Andijvie 7—9, Prei 814, Rode kool 4— 6',i Kroten 5, Postelein 4—6, kromme Kom kommers 8, alles per kg. Bloemkool (6) 26—28, (8) 21—24 (10) 14—16, (12) 8—10, Netmeloenen (4) 4353, (5) 4247 (6) 44 54 (8) 32—47 (10) 29—36, (12) 18—33; Ana nasmeloenen (5) 6671 (6) 5763 (8) 5763 (10 43—54 (12 3447; Suikermeloenen (4) 72—91 (5) 86—95 (6) 68—94 (8) 61—84 (10) 37—54 (12) 30—50, Perziken (2 25—40 3) 21—31 (4) 13—24 (5) 7^4—13 (6) 4—6»/2, Aubergine 3048, Maiskolven 47, Paprica 9-T-21. Komkommers A 813, B 811, Vij gen 19 ct. alles per stuk. Sla A 10.0013.00, A 2 6.50, B 6.50, per 100 stuks. Selderij 2.00 per 100 bos. KAASMARKT WOERDEN, 19 Aug. Aan voer 243 partijen, prijzen le soort f 2.11 2.22, 2e soort f 2.032.10, zware tot f2.42. Handel matig. Paus Pius XII heeft in een schrijven aan het Griekse Episcopaat Zijn diepe deelneming uitgesproken met de cata strophe, die Griekenland heeft getroffen. Als onderpand van Zijn medeleven zendt de H. Vader Zijn Griekse zonen en dochters de Apostolische Zegen. Te gelijkertijd heeft de H. Vader een grote som gelds doen overmaken ten behoeve van de zo zwaar getroffen eilandbewo ners. Het Griekse ministerie van Volksge zondheid heeft gisteren meegedeeld, dat er tussen de 250 en 300 doden gevallen zijn. Reddingsploegen van de Ameri kaanse vloot echter hebben Maandag meegedeeld dat zij alleen al in Argosto- lion en Lexourion 325 doden geteld heb ben. Naar in een telegram aan de Griekse legatie te Den Haag is bevestigd, is door een brand schade aangericht in de bi bliotheek van de stad Zante op het door aardbevingen geteisterde gelijknamige geteisterde Griekse eiland in de Ionische Zee. Enkele zeldzame boekdelen en ma nuscripten van Denis Solomos, be roemd dichter en auteur van het volks lied, zijn verbrand. De expeditie naar de grot van Pierre- Saint-Martin in de Pyreneeën is geëin digd. Alle leden zijn uit de grot opge haald en hebben behouden de opper vlakte bereikt. Casteret, de leider van de expeditie, verklaarde, dat goed werk is geleverd. Onze taak is echter nog niet volbracht. Er zijn nog heel wat ontdekkingen te doen in Pierre-Saint-Martin. Wij zullen terugkomen, zeide hij. Op 12 Augustus werd in Assisië de 700ste sterfdag gevierd van de H. Clara, de stichteres der Klaris- senorde. Op de feestdag trokken tallozen van haar volgelingen door de straatjes van het stadje van St, Frans en in de processie wer den de relieken van de heilige mee rondgedragen. ALHENA 19 te Las Palmas. ALMKERK 19 te Aden. AMSTELDIEP 19 van Suez n. Aden. AMSTELSTAD 19 van Bombay n. Durban. AMERSKERK 20 te Genua. ARKELDIJK 19 te Havanna. ARMILLA (t.) 20 te Lienchieu. BONAIRE p. 19 Azoren. BOSKOOP 19 te Madeira. CALTEX UTRECHT (t.) p. 19 Pantellaria. ESSO DEN HAAG (t.) p. 19 Finlsterre naar Antwerpen. FRIESLAND SSM. 19 van Frederica naar Nordenham. GOUWE 20 te Dakar. GRAVELAND 19 van Hamburg n A dam. GROOTE KERK 19 te Teneriffe. INDRAPOERA 19 te Suez. KOT A GEDEH p. 19 Ceylon. LEUVEKERK 20 te Port Okha. LOOSDRECHT 20 te Bombay. ABBEDIJK 20 te Boston. AGAMEMNON 19 van Puerto Plata naar Philadelphia. ALBLASSERDIJK 20 te Havana. ALHENA 20 van Las Palmas naar Rio de Janeiro. ALPHARD 19 van Las Palmas n. Antw. ALPHERAT 20 te Santos. AMOR 19 van Lissabon n. Algiers. AFPINGEDtJK 20 te Tampico. ARKELDIJK 19 van Havana n. Le Havre. BALI 20 te New York. BLIJDENDIJK 19 van Newport News naar New York. BOSKOOP 19 van Madeira n. Barbados. CALLISTO 20 van Huil n. Rotterdam. EEMLAND 19 van Rio de Janeiro n. Montev. EENDRACHT p. 19 Finisterre n. Liverp. ENA 19 te Rotterdam. HECTOR 19 n. Mersin. HELICON 20 te Port-au-Prince. HERSILIA 19 van R'dam n. Bremen. JAGERSFONTEIN 19 van Hamburg n. Antw. MAASDAM 19 van Southampt. n. N. Y. MENTOR 19 van Grangemouth n. Hamb. MOLENKERK 19 van Aden n. Port Sudan. NIEUW AMSTERDAM p. 19 Sable eü. n. Cobh. ORION p. 19 Ouessant n. Tunis. PRINS PHILIPS WILLEM p. 20 Quebec n. Le Havre. RADJA 19 van Colombo n. Djibouti. SAMARINDA 19 van Durban n. Lourenco Marques. TABINTA p. 19 Bermuda n. Houston. WILLEM RUYS 20 te Southampton. WILLEMSTAD 20 te La Guaira. Bestuurbare beesten De Franse geleerde An- dré Djouzno heeft ver klaard, dat hij er in ge slaagd is katten, konijnen en kikkers te besturen door middel van radiogol ven. Is het probleem van de periodieke uithuizig heid van poes, het gedrag der konijnen en het hin derlijk gekwaak van kik kers in de zomernacht zijn oplossing nabij? Iets voor de fiscus De Engelse Vacumatic Ltd. is met een machine aan de markt gekomen, die vijf maal sneller geld kan tellen dan de meest ervaren kassier. De machi ne, die reeds door de Bank van Canada wordt ge bruikt, telt 500 bankbiljet ten in 18 seconden. Poes? Toen de heer en me vrouw Clark G. Seabloom na hun vacantie in hun huis in Tacoma (Washing ton) terugkwamen, be merkten zy tot hun schrik, dat er was Ingebroken, ffr bleek echter niets anders verdwenen dan de room op de flessen melk. Vertraagde tweeling In Sydney heeft een 24- jarige moeder 56 dagen na haar eerste baby een twee de ter wereld gebracht. Het nakomertje bleek het tweelingbroertje van de eerste. Luxueuze gevangenis In de luxueuze strafge vangenis van Mexico-City is voor het gemak van de gedetineerden een speciaal postkantoor gevestigd. De gevangenen verwachten, dat er eerlang ook een internationaal reisbureau voor uitbrekers zal worden ingericht. Jager Radio-Moskou maakte onlangs ophef van de ver maarde jager Sokolov, die al 100 beren en 43000 pa trijzen heeft geschoten. Sokolov is pas 106 jaar i oud. Onnodig te zeggen, dat hij nooit een hoge I functie bekleed heeft in I de communistische partij. I Nog veel opzienbarender dan het nieuws van Zondagochtend uit Perzië was dat van gistermiddag. Had men het vertrek van de Sjah kun nen verwachten, diens zo spoedige te rugkeer is hoogst verrassend. Vier da gen nadat Mossadeq de top van zijn car rière bereikt had kwam hij reeds ten val. Een bloedig koningsdrama, dat Shakespeare geïnspireerd zou hebben, had de anti-climax bereikt. Of het doek reeds gezakt is en het schouwspel als geëindigd beschouwd kan worden zal men eerst over enige tijd kunnen beoor delen. Het laatste bedrijf van het Perzisch treurspel is precies een week geleden begonnen. Toen de Sjah Donderdag „op vacantie in het Noorden van zijn land vertoefde, vaardigde hij een tweetal decreten uit. In het eerste besluit werd Mossadeq als premier afgezet; in het tweede werd generaal Zahedi tot diens opvolger benoemd. Kolonel Nasiri, de bevelhebber van de Keizerlijke Lijf wacht, die de Sjah op zijn reis verge zeld had, werd met de decreten naar generaal Zahedi gestuurd. Ook trachtte hij de documenten aan Mossadeq te tonen, maar toen hij de woning van de premier wilde binnentreden werd hij gearresteerd. De gisteren vermoorde Fatemi, die minister van Buitenlandse Zaken was, werd door aanhangers van Mossadeq uit het paleis van de Sjah, waar men hem gevangen gezet had, be vrijd. Dit gebeurde in de nacht van Zaterdag op Zondag. Toen de Sjah ver nam dat de missie van kolonel Nasiri mislukt was vertrok hij, met zijn ge malin, ijlings naar Bagdad, vanwaar hij later naar Rome is doorgereisd. Intus sen had Mossadeq verklaard dat de Majlis ontbonden was, een besluit waar toe hij zich gerechtigd achtte op grond van een plebisciet. Een plebisciet, dat echter op wel zeer ondemocratische wijze was georganiseerd. De poging van de premier om het parlement te ver vangen door een volksvertegenwoordi ging die hij geheel naar zijn hand zou kunnen zetten is voor de Sjah aanlei ding geweest de decreten uit te vaar digen. waarbij Mossadeq ontslagen en Zahedi tot eerste-ministei aangesteld werd. Maandag maakte de regering be kend, dat men een regentschapsraad wilde instellen, ter vervanging van de monarch. Generaal Zahedi had zich in middels verborgen gehouden, maar vanuit zijn onderduik-adressen liet hij sinds Zondag herhaaldelijk weten dat hij zich als de wettige premier van Per zië bleef beschouwen. De nieuwe premier heeft het Perzi sche volk verbetering van de levens standaard toegezegd. Het is de vraag in hoeverre hij in staat zal zijn deze toe zegging te verwezenlijken. De Sjah zeil heeft in ieder geval herhaaldelijk blijk gegeven het lot van zijn meest verarmde onderdanen te willen verbeteren. Hij heeft voor honderden millioenen gul dens weggeschonken en grote stukken kroondomein onder kleine boeren laten verdelen. Of de economische toestand van het land vooruit zal gaan hangt voor een belangrijk deel af van een oplossing van de olie-kwestie. Mossadeq heeft, sinds hij in 1951 de nationalisatie doorvoerde, geen concessies willen doen; met het gevolg dat de inkomsten uit de olie-industrie nog steeds uiterst gering zijn. De verklaring die de Sjah gisteren heeft afgelegd- met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen is hoopge vend. Overigens merkte de vorst echter op dat het meningsverschil met de Brit ten, nu Mossadeq van het toneel ver dwenen was, niet als geëindigd kon worden beschouwd. Ook generaal Zahe di is geen Anglophiel; elf jaar geleden werd hij door Britse militairen ont voerd. omdat men in Londen vreesde dat bij een eventuele Duitse aanval op Perzië niet op Zahedi gerekend kon worden. De gebeurtenissen van de laatste da gen herinneren ons aan de voorvallen die vijf en een halve maand geleden ln Teheran plaats vonden. Reeds toen koesterde de Sjah het voornemen zijn lar.d te verlaten, tengevolge van da druk die Mossadeq op hem uitoefende. Maar spontane demonstraties van loyale onderdanen deden de vorst op zijn be sluit terug komen. Mossadeq beleefde toen, op 28 Februari, enkele bange ogen blikken en het leger gaf hem niet de be scherming waarop hij gerekend had. Toen de premier de schrik te boven was gekomen en hij de situatie weer be heerste stelde hij onmiddellijk pogingen in het werk om de strijdkrachten die volgens de grondwet rechtstreeks onder de Sjah ressorteerden te plaatsen onder zijn eigen gezag. Een daartoe strekkende wet legde hij aan de Ma j lis voor, maar de voorzitter van het parle ment, Kashani, werkte hem tegen. Mos sadeq wist hem echter weg te doen wer ken. Overigens had d-e premier al kans gezien verscheidene hoge militaire functionarissen door eigen aanhangers te vervangen, om aldus de trouw van het leger aan de vorst te ondermijnen. Vier dagen geleden toen de soldaten niet ingrepen om de Sjah te steunen, zag het er naar uit dat Mossadeq in zijn streven geslaagd was. Maar de keizers- gezinde elementen onder de militairen hebben gisteren de contra-revolutie mo gelijk gemaakt. r/ andaag wapperen in het kleine 1/ Deense dorp Maaloev de vlaggen V ter ere van de 55ste verjaardag van Tulle, waarvan aangenomen wordt, dat het het oudste paard ter wereld Tulle een kortbenige, plompe IJslandse pony', werd volgens haar ei9enaar, boe ren Larsen, op 20 Augustus 1898 geboren. ,lk weet precies hoe oud Tulle ts zo vertelde hij. „Zij is geboren op dezelfde dag als mijn zoon Viggo, die morgen zijn 55ste verjaardag viert". S oer en is 82 jaar oud. Zijn vrouw Ida (80) bevestigde ziin verklaring, „llc herinner mij zeker de geboorte van Tulle", zo vertelde zij- Het werd mij verteld, terwijl tk nog op bed lag na de geboorte van Viggo. IK herinner het mij als de dag van gisteren Tulle heeft trouw 32 jaar lang de melkwagen van Soeren getrokken. In 1934 besloten Soeren en Ida echter, dat het paard nog enige jaren van zijn oude dag mocht genieten, maar deze enige jaren zijn er thans 19 geworden. Tulle maakt het best. Zij heeft een eigen wei en komt verscheidene malen op een dag bij de keuken van Ida voor haar eten en haar bier, want Tulle krijgt nu reeds ruim 40 jaar minstens elke dag een flesje bier. Een A.P.-vertlaggever kocht gisteren een flesje bij de dichtstbijzijnde kruidenier en bood het Tulle aan, die het zich best liet smaken. Zij proestte hem in het gezicht, wat door Soeren uitge legd werd als een teken van dankbaar heid. Soeren neemt Tulle elke dag mee voor een wandeling door het dorp. „Er is één plaats, welke wij nooit overslaan", zo vertelde Soeren. „Het is een plekje op het land achter het hek van het kerk hof, waar Tulle begraven zal worden. Aan deze kant van het hek wacht een graf voor Ida en mij. Wij zijn altijd zo samen met Tulle geweest, dat wij ook samen willen zijn na onze dood".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5