Overeenstemming verhoging van lerarensalarissen Terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 Woensdag laatste van de oude Getal der katholieken in Japan gestadig groeiend Aan godsdienstvrijheid wordt niet getornd Pijn Bftwjr ÉM SIGAREN KAPELAANS NEMEN AFSCHEID In HaarlemHeem stedeZandvoort en Spaarndam Magere agenda met afscheid weemo VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 LAATSTE NIEUWS De woningen in de Hamelinkstraat Raad moet ere diet verlenen van ruim 1 millioen gulden DE BRAND IN DE HOOIBERG HULP AAN GRIEKENLAND Collecte in Haarlem en omgeving MELKHANDELAREN VERGADEREN Wandeltochten „Mooi Kennemerland" Ripperda wint Umans beker Geestelijk vacuum SANTPOORT Van de tweehonderddui zend katholieken, die Ja pan thans telt, zijn er na de capitulatie zestigduizend bekeerd. Concert in Rijkenspark Beurs van Amsterdam Beurs van New York ZANDVOORl Badplaats-tournooi HA A RLEMMERLIEDE Huurkoopartikelen verkocht Vrolijke muziek VERKOOP OPENBARE SCHOOL Bureau Huisvesting Spreekuur burgemeester Waterstanden HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Zomerbridgedrive In de komende raadsvergadering stel len B. en W. voor aan de woningbouw vereniging „De Voorzorg" een voorschot te verlenen van 1.054.000 voor de bouw van 102 arbeiderswoningen (34 beneden en 68 bovenwoningen), op een terrein gelegen aan de J. J. Hamelinkstraat. De woningen zijn geschikt voor de huis vesting van gezinnen van 3 en 5 per sonen en de huren zullen vermoedelijk gemiddeld 8.30 per week en per wo ning bedragen. De totale bouwkosten zijn ruim 1 millioen gulden. Voor de aankoop en het aanbrengen van 102 gasgeisers en voor de aanleg van plant soen zullen bovendien bedragen van 19.000 en 25.000 nodig zijn. De be woners moeten 62 ct. per week voor de geiser betalen. Nog in studie is de vraag, of zij in de kosten van de groenstroken moeten bijdragen. Wanneer de voor dit jaar vastgestelde plannen tijdig tot uit voering komen, zal het onderhavige plan eerst in 1954 verwezenlijkt kunnen wor den. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Geen verlof, geen verloving". Tijden: 2, 4.15, 7 èn 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Robinson Crusoë en Co". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur; Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Des morgens 10.30 uur: „Montagnes Jeugdvariété". Frans Hals: „Gekooide meisjes". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, volw. Zaterdag: „Kaiser- waltzer". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Zondag: „Circus Arena". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Het complot van Cripple-creek". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „De koning der raketmannen". Tijden: 7 en 9.15 uur. Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., 14 jr. Minerva: „My dream is yours". Tijden: 2.30 en 8.15 uur; Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., a. 1. Vrijdag 21 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Spaanse dansgroep Rosario, 20 uur. Zaterdag 22 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Spaanse dansgroep Rosario, 20 uur. Zandvoort, Raadhuisplein: Concert Haar lemse Postharmonie, 20 uur. leraren meetellen voor deel (thans voor de helft). 6. Het maximum van de wedden van directeuren en rectoren van scholen met minder dan 10 klassen zal wor den gebracht van f 720 op f 800 pejj maand; voor die van scholen met 1" of meer klassen zal het maximun} worden verhoogd van f 740 tot f 040 per maand, terwijl voor de groep van directeuren met meer dan 18 klassen het maximum, dat thans f 740 is, f 8',° per maand zal bedragen. Deze maxi ma zullen voorts ih afwijking van da bestaande regeling zowel voer gepro moveerden als voor niet-gepromoveer- den gelden. Alle genoemde bedraden worden noÊ verhoogd met de gebruikelijke toelagef' zoals dié laatstelijk ziin opgenomen het Toelagenbesluit 1963, derhalve o°K met de z.g. ..denivellering". Volledige betrekking Aan de volledige betrekking van 24- 29 lessen zal een nieuwe interpretatie worden gegeven, waardoor het moge lijk zal zijn tot een betere taakverde ling te komen. Het ligt n.l. in de bedoeling bij »e vaststelling van het aantal lessen vol gens de lesrooster, dat aan de leraar ift volledige betrekking wordt gegeven, re kening te houden met bijzondere om standigheden en taken. De nadere uit werking van deze nieuwe interpretatie, die voor de onderwijsvernieuwing van groot gewicht zal kunnen zijn, zal nog in de commissie voor georganiseer» overleg der leraren worden besproken, evenals een aantal detailwijzigingen, die in verband met de nieuwe regeling i° de bezoldigingsbesluiten zullen moeten worden aangebracht. (Ongecorrigeerd)- De betekenis en omvang van de voorgenomen wijzigingen blijken duide lijker, indien deze toelagen bij het basisbedrag zijn opgeteld, gelijk in de hiernavolgende staat is geschied. huidige regeling toekomstige regeling b 151 153 b 153 aanvangswedde leraren 320 369,45 378,05 340 402,30 f doctorandi 360 413,55 426,56 415 493,26 idem leraren 620 700,20 741,87 720 863,15 idem gepromoveerd 650 733,28 778,26 750 899,54 {directeuren en rectoren scholen, meer dan 10 kl. 720 810,45 863,15 800 960,17 scholen van 10 t.m. 18 kl. 740 832,50 887,40 840 1008,68 scholen, meer dan 18 kl. 740 832,50 887,40 870 1045,07 b: basissalaris volgens bezoldigingsbesluit, t 51: met toelagen volgens toelagebèsluit 1951. 153: met toelagen volgens toelagebesluit 1953 (nog niet in werking getreden) iiiiiiM!iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii|MiiiimiiiiiiliiiNimimill!iiiiniimiiiNiiiiimi|iiimiiiiiiiiiimiiiiiimiiNiNiiiiiiiiii Was de watersnood in Februari er de oorzaak van dat grote hoeveelheden goe deren uit alle delen van de wereld ons land binnenstroomden, thans is in een ander gedeelte van Europa, in Grieken land, ons medeleven met der daad ver eist. Hoewel de allereerste nood op de Ionische eilanden nu wel gelenigd schijnt en de bewoners van dit zwaar getroffen gebied weer naar hun geha vende dorpen terugkeren, toch is het ze ker voor ons duidelijk, dat nog zeer veP' hulp zal moeten worden geboden alvo rens het leven hier weef enigszins zijn normale gang kan hernemen. Reeds konden grote hoeveelheden le vensmiddelen, textielpakketten, zeep, kininetabletten enz. worden verzonden, maar de nood is nog in genen dele ge lenigd. Om hieraan tegemoet te komen orga niseert het Nederlandsche Roode Kruis een collecte in een groot aantal plaatsen in het land. Gedachtig aan de Februari dagen doet het ook op Uw vrijgevigheid wederom een beroep. De afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis or ganiseert deze collecte op: Dinsdag 25 Augustus te Haarlem en Heemstede; Vrijdag 28 Augustus te Bloemendaal; Zaterdag 29 Augustus te Bennebroek. Collectanten kunnen zich opgeven voor: Haarlem, Roode Kruis-gebouw, Paviljoenslaan 3, tel. 21485: Heemstede, mevrouw H. E. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 35008; Bloemendaal. me vrouw M. P. Kluit, Esschenlaan 22, tel. 22680 vanaf 26 Augustus a.s,; Aerden- hout, mevrouw J, W. de Jong Schou wenburg, Bentveldsweg 150, tel. 27513; Cverveen, mevrouw J. A. Wildschut, Pernambucolaan 7. tel. 25719; Benne broek, mevrouw A. M. van Harden- broek, Rijksstraatmeg 61, tel. K 2502-400. Voorts kunnen giften gestort worden op gironummer 777 t.n.v. het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. De coöperatieve vereniging van melk handelaren in Haarlem en omstreken u.a. heeft haar leden opgeroepen voor de jaarvergadering, welke Woensdag 26 Augustus, des avonds om half acht, ge houden wordt in de kroonzaal van Brinkmann. De agenda bevat voorname lijk punten van bestuurlijke aard. De wandeltochten welke de wandel sportvereniging „Jan Passtoors" komen de week-end te Haarlem organiseert beloven een groot succes te worden. Bij de sluiting waren reeds ruim vierhon derd deelnemers ingeschreven, een aan tal, dat vooral voor de maand Augustus zeer groot genoemd mag worden. Ook aan de start morgenmiddag tussen half twee en drie uur kan men nog inschrij ven in gebouw „DOMI" Zandvoorterpad te Overveen. De afstanden zijn 10 en 25 km. en op Zondag ook nog 40 km.. Het parcours van de 10 km. is als volgt: „DOMI", Bloemend.weg, Julianalaan, Cearalaan, Mauricialaan, Pernambuco laan, Dompvloetslaan, Bloemd.weg, Parkweg, Korte Parkweg, Rijperweg, Bloemend. Bos, Breaerodelaan, Krullen- laan, Dennenweg, Joh. Verhulstweg, Duinlustparkweg, v. Ewijckweg, Brede- rodelaan, Brederoodseweg, Velserender- laan, Middenduinerweg, Bergweg, Bre- derodelaan, Aelbertbergweg, Zomerzor- gerlaan, Wilhelminapark, Midden Duin en Daalseweg, Hoge Duin en Daalseweg, Ter Hoffstedeweg, Tetterodeweg en te rug naar DOMI. Het parcours van de 25 km. volgt de route van de 10 km tot en met de Hoge Duin en Daalseweg, vervolgens Lombar Petrielaan, Militaireweg, Zeeweg, Brou- werskolkweg, Duinlustweg, Bentvelds weg, Westeruinweg, Zandvoortselaan. Duindoornlaan, Duinrooslaan, voetpad tot Zuidlaan, Zandvoorterweg, Leeuwe- rikkenlaan, Koekoeksweg, Mr. Ensche- deweg, v. Haemstedelaan, Zijweg, Els- vvoutlaan en terug. Het parcours van de 40 km. op Zon dag volgt de route van de 25 km. maar gaat van de Duinlustparkweg door naar Driehuizen en park Velserbeek en weer terug door Bloemendaal en Overveen en volgt vervolgens het parcours van de (Van een bijzondere correspondent) TOKIO, Juli, Het is nog maar enkele eeuwen geleden, dat het „beeldtrappen" in Japan een verplicht volksvermaak was. In bepaalde districten werd toen de jeugd door de overheid gedwongen om een groot koperen Christus beeld met de voeten te treden, teneinde zo de afkeer van het Christendom en de blanke volkeren duidelijk te tonen. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat volkomen gods dienstvrijheid in Japan door de grondwet gewaarborgd werd. Wanneer men dit in aanmerking neemt, is het getal van 200.000 Japanse katholieken niet zo klein. En vooral het feit, dat sinds de capitulatie meer dan 60.000 Japanners werden bekeerd, geeft hoop. Advertentie Onze aloude zaak heeft een reputatie van meer dan 150 jaar. De kenners kochten juist hun sigaren bij ons om de bijzondere kwaliteit. Een Japanse prent uit de zestiende eeuw, die net missie werk van de paters Jezuïeten uit die dagen uitbeeldt. Voor de won'ing twee paters tussen hun bekeerlingen. In die periode werden zeer vele bekeringen gemaakt, totdat op het einde van de zestiende eeuw, tengevolge van een hevige kerkvervolging, een plotselinge ommekeer plaats vond. De eerste honderd jaren van de Japanse missiegeschiedenis behoren daardoor tot de bloedigste van die der gehele Kerk. sigarenspecialist Grote Houtstraat 81 - Haarlem Mgr. Peter Tatsuo Doi, de aartsbis schop van Tokio, verzekerde ons, dat godsdienstvrijheid in Japan thans een realiteit is, waaraan niet wordt getornd De overheid legt de Kerk in geen enkel opzicht beperkingen op. Processies mo gen overal worden gehouden. Het werk der missionarissen wordt niet bemoei lijkt. Eens per veertien dagen wordt zelfs een katholiek Zondagsprogramma van een half uur door de radio uitge zonden. Interessant is het feit. dat vooral on het eiland Kioesjoe veel katholieke nederzettingen zijn. Deze mensen stammen nog af van de drie eeuwen geleden door St. Franciscus Xaverius en de zijnen bekeerde Japanners. In de steden vindt men de meeste katho lieken onder de intellectuelen. Er zijn echter slechts weinig katholieken, die een vooraanstaande rol in het Ja panse openbare leven bekleden. De enige, die mgr. Doi wist te noemen, was dr. Kotaro Tanaka, de president van het Hooggerechtshof. Het aantal missionarissen groeide van Maandagavond half 8 zal in het B» gemeester Rijkenspark te Santpoort Velser Accordeon Vereniging een ope luchtconcert geven. (Niet officiële koersen) Vorig Open'1 slot 21/8 3% Ned. 1953 i'ol 3Va Ned. 1953 34 Nederl. 1948 98% 3% pCt. Ned. 1950 98^ Bj 3-3% Nederland 1947 98 3 Ned. 62-64 bei.-fac. 99% Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. 97% Ned. Handel M«. cSrt. 159 j6B A K U. 170% Van' Berkels Patent 107% Calvé-Delft eert. }28-;s Van Gelder -7 Kon. Hoogovens eert. 17« jg3 Unilever eert. «2 Ned. Kabel ?19 l73 Philips "4% 339 Kon. Petroleum 327% „Amsterdam" Rubber 95,2 Holl. Amerika Ltin 134% J3ii Kon. N. Stoomb. M. 131% j3o Ned. Scheepv. Unie 130 jol H.V.A. 108 - 09 Deli Mij eert. 99% 19/8 2 32' Anaconda Copper 32% 5o Bethlehem Steel 50% 69 Chrysler Corp. 69 <jt General Electric. 757* 58; General Motors 58% Hudson Motors IJ.) 67 Kennecott Copper 63% 58 Montgomery Ward 58% North American Can 20% 24 Radio Corp. 24% V' Republic Steel 48 74 Shell Oil 75% 43, Southern Phclflc 4!4- Southern Railway 43 Tidewater U.S. Steel 3,J 400 vóór de oorlog tot 3700 thans. „Er zijn echter nog veel meer missionaris sen nodig", zei mgr. Doi, „en vooral hebben we behoefte aan een krachtiger lekenapostolaat en aan priesters, die in staat zijn leiding te geven op sociatu terrein en in de arbeidersorganisaties." Het Japanse vólk, in het bijzonder de jeugd, vindt geen bevrediging meer in 't Shinto, dat als godsdienst beslist heeft afgedaan en alleen nog enige betekenis ontleent aan het traditionele respect, dat de Japanner voor zijn voorvaderen koestert. Het ontstaan van een zeer groot aantal nieuwe religieuzesecten, is een duidelijk bewijs, dat de Japan ners zoeken naar nieuwe waarden en het katholicisme heeft thans een betere kans dan ooit tevoren. Typerend is de opmerking, die een student van de Katholieke Universiteit te Tokio in dit verband maakte: „Er be staat thans in Japan een geestelijk va cuum, dat gevaarlijk kan zijn, want het vermindert het weerstandsvermogen te gen het communisme. Anderzijds biedt het ons een kans om sneller de enorme taak te vervullen, die qp onze schou ders rust: het bewerkstelligen van een katholieke renaissance. We kunnen deze taak slechts volbrengen met de hulp en de voorspraak van onze voorouders, die als martelaren stierven voor de Kerk. Daarvoor bidden wij. Maar ik heb sterk het gevoel, dat onze strijd in Japan hier op aarde nog te weinig steun en be langstelling ondervindt van de katholie ke jongeren in andere landen. Vraagt u de katholieke jeugd in Nederland ons te steunen en voor ons te bidden." W. KIELICH De vierde en laatste wedstrijd in de voorronde van het door V.V. Zand- voortmeeuwen georganiseerde bad- plaatstournooi vond plaats tussen de vierdeklassers Bloemendaal en HEDW uit Amsterdam. Vooral in de eerste helft werd er slechts matig spel vertoond, waarbij de doelen weinig keren ip gevaar kwamen. Met de rust was de stand dan ook dub bel blank. Spoedig na de hervatting kon de doel- verdediger van Bloemendaal de bal niet voldoende wegwerken en uit de scrimmage, die toen ontstond, wisten de Amsterdammers te doelpunten (10). Hierna ontstond een fel offensief van Bloemendaal, maar HEDW wist tot het einde stand te houden. De Haarlemse recherche heeft gister middag in hun woningen aangehouden de 33-jarige fabrieksarbeider B M., zijn 32-jarige echtgenote S. Th. M.—K. en de 29-jarige W. P. M.—A„ allen uit Haarlem. 25 Juli heeft B. M. bij een juwelier uit Driehuis een damespols horloge op huurkoopovereenkomst ge kocht en dit enige dagen later weer aan een opkoper verkocht. Ongeveer een maand nadien heeft zijn echtgenote bij dezelfde juwelier een herenhorloge on der dezelfde voorwaarden gekocht; ook haar schoonzusje kocht een horloge. Gezamenlijk zijn zij toen naar een Haarlemse opkoper getogen en hebben de horloges verkocht. Het echtpaar M.K„ dat nog een voorwaardelijke veroordeling had lopen, is ingesloten, terwijl het schoonzusje, na verhoord te zijn, naar huis kon terugkeren. Duizenden waren Donderdagavond op het Raadhuisplein te Zandvoort samen gekomen om het optreden te zien en te horen van de Haarlemse Tiroler Ka pel. De grote populariteit van dit ge zelschap bleek ook nu weer duidelijk. De stemming zat er al spoedig in en toen de muzikanten na de pauze terug kwamen als' „Boerenkapel", bereikte de vrolijkheid het hoogtepunt. De man van de grote trom werd wegens ondis ciplinair gedrag voor de duur van één nummer verwijderd en vervangen door een dame uit het publiek. Later werd nog een dirigeerwedstrijd gehouden waaraan drie dames deelnamen. Dit was het laatste optreden in dit seizoen van de „Tirolers" in de serie zomer- concerten van „Touring Zandvoort". B. en W. hebben de onderhandelin gen gevoerd met de directie der Sui kerfabriek over de verkoop van de vrijkomende openbare school met bij behorende woning en terrein te Half weg niet tot een goed einde kunnen brengen. Inmiddels is een bord ge plaatst met vermelding, dat dit pand te koop wordt aangeboden Van de ge gadigden, die het hebben bezichtigd, zijn van enkelen prijsaanbiedingen ingekomen en het hoogste aannemelij ke bod is dat van de Rijkswaterstaat, die het wil kopen voor f 45.000.—. Het Rijk is voornemens dit te bestemmen als opslagplaats voor materiaal waarop de gemeente aandrong dan de bestaan de in. de kom van Halfweg bij de garage van Van den Broek en de tij delijke opstallen op de opslagplaatsen ten westen van de Zwetbrug te laten vervallen. In de ontworpen koopakte zijn de nodige bepalingen opgenomen ter verzekering van het ongestoord ge bruik van het gasgebouwtje achter de school met de daarmee in verbinding staande gasleidingen in het schoolter rein. Het Bureau Huisvesting te Zandvoort zal Zaterdag 22 Augustus gesloten zijn voor het publiek. De burgemeester van Zandvoort zal Woensdag 26 Augustus geen spreekuur houden. IJMUIDEN Vrijdag 21 Augustus Hoog water: 12.36 u. Laag water: 7.48 u. en 20.27 u. Zaterdag 22 Augustus Hoog water: 1.11 u. en 13.49 u. Laag water: 9.13 u. en 21.42 u. GEBOREN: G. ReurinkJ. Asmawie, z; N. W. DraijerC. M. Jansen, d; C, van EsA. van Oudenniel, z; L. P. F. KramerM. P. van der Plas, d. De Zandvoortse bridgeclub organiseert niet 27 Augustus maar Dinsdag 25 Augustus de tweede Zomerbridgedrive, in paviljoen Kiefer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2