Door het leed getekende mensen vertellen van hun verschrikkelijke ervaringen W vaaJ\ Castella-Vaatwas Tussen neus en lippen MOSSADEQ geeft zich over Officieus overleg tussen ministers en stakers leidt tot resultaat Kath. Thuisfront uitverkocht Gestolen Goed Miniatuur communisten VrijgezelIen dagen Na belofte van de Sjah zijn leven te sparen ZAHEDI BEHANDELT HEM MET ALLE EGARDS blinkender vaat en zachtere handen! BUREN IN NOOD (slot) o®«cotc!in® m c\e keuken Franse stakingen verlopen Men ziet met spanning uit naar Zondag Klooster van de medische zusters VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Herr Holland Militairen oefenen op de Veluwe Commando-overdracht op Woensdrecht Eigen gebouw voor min. van Landbouw Eerst over drie jaar gereed Heer in het verkeer Ook in België Wachter, wat is er van de nacht Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel REDDERS GEêERD milder, zachter en i vouer van smaak door A. Budington Kelland Zuiderzeestraatweg wordt verbeterd Toezegging van minister "•Bet hart van Europa is Duitsland. En in het midden hiervan staan de zes mil ten vluchtelingen en verdrevenen, die thans door God zijn uitverkoren om aan de wereld van nu te tonen, dat ons geloof ook nu nog de kracht bezit om grote Mensen voort te brengen. De ogen van heel de wereldkerk zijn op u gericht. Als SU uw Heimat werkelijk zo lief hebt als gij zegt, laat dan de karaktertrek van het Duitse volk: de trouw aan zijn eed, u beheersen. Voert Duitsland tot deze over winning: dat gij ondanks alles trouw blijft aan uw eed aan Christus, door u af gelegd bij uw H. Doopsel en Vormsel. Een overwinning van trouw, liefde en Kracht zal u Duitsers meer aanzien in de wereld geven dan welke zege van ge- Weid, bloed en dood ook Met deze woorden hebben we afscheid genomen van de 1200 katholieken, die in •w dorpjes een vijftig kilometer van Bremen af worstelen om een menswaardig bestaan en in wier hart het heimwee blijft kloppen om eens weer „thuis" te zijn. IVe kregen nog de gelegenheid ken nis te maken met de vluchtelingen uit eerlijn, die in een doorgangskamp zijn samengebracht en van daaruit proberen orn ergens woonruimte te bemachtigen. die mensen moeilijkheden te be sparen; zullen we alle details weglaten, ^en ding is echter zonneklaar: onze Nederlandse communisten zijn beslist "an een naïef zakformaat. Men kan gerust de helft aftrekken ^an alles wat die vluchtelingen vertel en. Maar de nuchtere Nederlander, die mistert naar de staalharde feiten of haar de hartstochtelijk bewogen ge schiedenissen, welke deze door het leed Betekende mensen vertellen, kan maar tot één conclusie komen: liever alles dan dat! Mijn beste hamer-en-slkkel-man, als ge prijs stelt op de naam zakelijk, onbevooroordeeld, objectief, spaar dan f 50 bij elkaar voor een retourtje naar de kampen aan de Weser en ga eens praten met die mensen. Wees niet zo „dom" als die Roomsen, die alles moe ten „geloven", doch overtuig je met je eigen oren en eigen ogen van de heerlijkheid van je toekomstig para dijs. Pik er van die duizenden vluch telingen eens honderd uit van de meest diverse levensbeschouwing en staat. Ge hoeft niets anders te doen dan open en critisch te luisteren. Dan blijven er twee mogelijkheden: je dankt de Heer op je blote knietjes, dat we hier nog niet zo ver zijn of je het. verbreken van de eenheid en het zich niet houden aan de oorspronke lijke opzet. Bovendien doet zich soms het feit voor, dat de plaatselijke candidaten vaak uitstekende katholieken zijn, ter wijl de candidaat van de C.D.U. een overtuigde protestant is met typisch protestantse opvattingen b.v. over de schoolkwestie. Hoewel de Duitse priesters zich be wust onthouden van actieve deelname aan de politieke strijd, moeten ze toch telkens een houding bepalen. Om maar een voorbeeld te noemen: op een plaatsje, waar ik was, had de Vluchte- lingenpartij het bord op het kerkplein volgeplakt met verkiezingsbiljetten. Wat moest de pastoor doen? Die dingen eraf scheuren zou worden uitgelegd als stellingname voor de C.D.U. De pastoor velde een Salomons-oor- deel: hij gaf de voorzitter van de af deling twee uur de tijd om deze biljetten te verwijderen; zo niet, dan zou hij de C.D.U. verlof geven er een bord voor henzelf naast te plaatsen. De voorzitter waagde de strijd met het veel machtiger reclame-apparaat der C.D.U. niet. De affiches werden verwijderd. Men is ervan overtuigd, dat de Zon dag vóór de verkiezingen een duide lijke stellingname van de Duitse bis schoppen zal brengen en dat dezen zich zullen uitspreken voor de grote waarde van de eenheid der positief christelijke groepering. „Herr Holland," zei een gestamtafel- de onderwijzer me, „geloof ons toch. Niemand heeft Duitsland waardiger in de na-oorlogse wereld vertegenwoor digd dan de katholieke dr. Adenauer, maar de houding van Frankrijk inzake het Saargebied doet ons twijfelen aan zijn politiek. De man is te beleefd en te veel heer om zich te doen gelden bij vindt jezelf een lauwe water-en- mensen, die niet van goeden wil zijn. melk communist, want onze Hollandse communisten komen nog niet aan de knieën van wat hun wasechte broe ders in de Oostzone weggeven aan staaltjes van terreur en geweld. Er is op het ogenblik practisch geen stamtafel te vinden in Duitsland, waar geen groepje mannen bijeenzit en zich bezig houdt met de aanstaande verkie zingen. Naast de roerige splinterpar tijtjes, die als onkruid uit de grond opschieten, gaat de grote strijd bijzon der tussen de Christ. Dem. Unie en de Soc. Partij Duitsland. Rechts tegen links. Wel is er enige spanning in het recht se front tussen de katholieken en de evangelischen, die immer vrezen via dr. Adenauer voor „de wagen van Rome" te worden gespannen, maar het stijgend ontzag voor de C.D.U.-er dr. Ehlers, die als juridisch adviseur van het hoogste Bestuurscollege der evan gelische kerk de reputatie bezit een onkreukbaar principieel man te zijn, maakt, dat die spanning minstens tot aan de verkiezingen ondergronds zal blijven. Moeilijker is de situatie voor de ka tholieken wat betreft de Vluchtelingen- Partij, die thans ook meteen eigen lijst uitkomt. Tegen haar program is waar schijnlijk niet zoveel te zeggen, tenzij Van 25 tot en met 28 Augustus zal Voor de staven van het eerste leger korps en de 4e divisie een oefening Worden gehouden die zich zal bewegen over de Veluwe. Deze oefening zal de haam „Little Repulse" dragen en een voorbereiding zijn van de grote leger- Oefeningen die de Nederlandse troepen in September in Duitsland zullen hou den. Voorts zullen in de komende weken legeronderdelen in kleiner verband op de Veluwe oefeningen houden, even eens als voorbereiding voor de ma noeuvres in het najaar. Op de militaire vliegbasis Woens drecht heeft overste F. J. A. Fritz Don derdagmiddag het commando overge dragen aan de overste W. Bierenbrood spot. De overdracht ging gepaard met een inspectie van de troepen en een mi litaire parade. Voordat overste Fritz het commando aan zijn opvolger overdroeg dankte hij allen die in de afgelopen jaren met hem nebben samengewerkt en de luchtbasis nebben gemaakt tot wat zij op het ogen blik is: een goed geoutilleerd vlieg veld. De scheidende commandant noem de het werk tijdens de waterramp even eens karakteristiek voor wat door sa menwerking kan worden gepresteerd. In enkele uren tijds werd het vliegveld tot °Perationele basis gemaakt. Bij het ministerie van Landbouw, visserij en Voedselvoorziening bestaan, Zoals bekend, plannen om op den duur 'e komen tot een eigen gebouw, waarin Mie afdelingen van het departement, die thans door Den Haag verspreid zijn, kunnen worden ondergebracht. Naar men ons mededeelde, zal het ®chter nog wel drie jaar duren voor deze plannen verwezenlijkt zijn. ,ln haar rapport over de verkeerstoe- jiand tijdens het afgelopen weekeinde ?erkt de Belgische Rijkspolitie op, dat !*e zeer vele Nederlandse wielrijders ,P de Belgische wegen vaak de ver- 56 ersvoorschriften overtreden door met Ue of vier naast elkaar te rijden. Zij en kun geen plaats voor auto's, hoe v'wrgiek de autobestuurders dat ook ,3gen door middel van de in Bel- veel gebruikte claxon, tegen verscheidenen dezer wielrijders de°rKt Pr°ces-verbaal opgemaakt, maar ja boete wordt nooit betaald, daar de derlanders na enkele dagen België er verlaten. Daarom zou het misschien toch goed zijh, als we eens overschakelden naar een radicaler figuur." „Maar er zijn toch hogere belangen, die uw partij nastreeft dan wat land en ijzererts?" Doch er bleek toch te wei nig „waarheid" in „de wijn" te zijn dan dat we tot overeenstemming zijn ge komen. We mochten een conferentie van geestelijken meemaken. Er was wel verschil van beklemtoning, maar de ge middelde mening van deze zielzorgers kwam toch hier op neer. Met opzet hebben de Russen bewerkt, dat de katholieken uitgerekend in pro testantse streken kwamen en andersom. Op deze wijze zouden de mensen uit het Oosten van de Oder-Neisse-linie hun eigen karakter en onafhankelijkheids zin verliezen. Het eerste en voornaam ste, dat hen heeft gevormd tot deze zo geaarde mensen, is hun godsdienstbe leving geweest. Is deze weg, dan is de rest nog maar een kwestie van tijd. Dit zien we gebeuren. De ouders, die om financiële of andere redenen aan pappen met hun onkerkelijke omgeving, beginnen met hun eigen volksgebruiken en godsdienstige tradities los te laten. Ze vinden het een eer als men niet meer kan horen of merken, dat ze Schlesiërs, Egelanders, enz. zijn. De talrijke en toenemende gemengde hu welijken dragen het hunne ertoe bij om dit proces te versnellen. Tienduizenden van onze beste jonge mensen trekken weg naar de katholieke industrie-gebieden. Deze zullen waar schijnlijk hun geloof behouden. Tien duizenden acclimatiseren niet in hun nieuwe omgeving, zij sluiten zich op in een verdrietige afzondering of be waren krampachtig hun eigen sfeer, ook dezen zullen waarschijnlijk hun ge loof behouden. Doch onze hoop is gevestigd op de betrekkelijk kleine kern, die in de bot sing, de strijd en de tegenwerking de inzet heeft gevonden tot een eigen tijdse geloofsbeleving, modern en strijdvaardig, eer lijk en van binnen uit. Met de hulp van het gebed en de steun der wereld kerk zullen zij het wonder van het mosterdzaadje weer werkelijkheid ma ken onder ons. Want niet in het getal ligt onze hoop, maar in de diepte. Niet in het vertrouwen op onze macht, maar in het besef van onze zwakte, die oot moedig maakt en leert bidden, ligt onze zekerheid. Advertentie kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Het is op zich al een op gewekt woord: vrijgezel. Er zit iets van „vrijen" in. Hij wordt dan ook door iedereen benijd, de vrijge zel. Door zichzelf omdat hij op elk gewenst ogenblik een aangenaam einde aan zijn vrijheid kan maken en door de niet-vrijgezel, om dat hij zijn vrijheid nog hééft. De vrijgez'ellenstaat is daarom zo'n voor treffelijke, omdat hij één voortduren de aanloop tot de gelukzaligheid is Maar je moet er natuurlijk wél op passen dat je goed time-t. Want van de vrijgezel tot de verstokte vrijge zel is maar één stap. En de verstokt heid is h^ einde van alles. Ook van de vrijheid. Wat ik eigenlijk maar zeggen wilde is, dat het een voor treffelijke gedachte is van de Greven- bichtenaren om drie vrijgezellenda- gen op touw te zetten. Ik ga er zon der twijfel heen. Want op zijn minst wordt het er vrij gezellig; en op zijn best gezellig vrij. We hebben de huisbezoekkaarten met de aanteke ning, dat 60 a 70% geen Pasen houdt, rustig weggebor gen, want ons kwam het optimis me van die dap pere priesters, die in „hun vaartuig voor God" weg reden, heel wat meer in overeen stemming met het Evangelie'voor dan ons cijfermateriaal. Wat is er van de nacht? We gaan de mor gen tegemoet! Elsfleth a. d. Weser. X3e doorgangskampen zijn volgestouwde woonoorden, waar P. H. HEEMS- mannen, vrouwen en kinderen in primitieve omstandig- KERK, pr. heden en iedere normale ruimte ontberend moeten leven. Advertentie Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Standbeeld De IersAmerikaanse Clanna Gael heeft in 1951 een standbeeld van de Ierse vrijheidsheld Sean Russel, een der leiders van het oude Ierse Republi keinse Leger, dat voor de onafhankelijkheid van Ier land tegen de Engelsen heeft gevochten, geschon ken. Dit monumentale ca deau werd al spoedig door zijn houding een 'twistap pel voor de brave Ieren. ..Brengt hij nou de com munistische groet of niet?" vroegen zij zich af, wan neer zij naar de geheven linkervuist van het beeld opkeken. Herhaaldelijk werd het monument met rode verf besmeerd door lieden, die de twistvraag blijkbaar met „ja" meen den te moeten beantwoor den. Maar nu is plotseling een einde aan de ruzie ge maakt. Onbekend gebleven daders hebben de arm, in clusief de verdachte groet, eenvoudig afgehakt en verdonkeremaand. Er wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld om de arm op te sporen. Er moet tenslotte nog iets om over te twisten overblijven, nietwaar? Meeuwen tegen vliegtuig Een Brits „Viking"- toestel met méér dan S0 Engelsen aan boord moest na enkele minuten naar de luchthaven Kastrup bij Kopenhagen, vanwaar het voor een chartervlucht oi* a msSn vertrokken was, terugke ren. De piloot had aan het personeel in de controle toren meegedeeld, dat er iets met een der motoren niet in orde was. Bij on derzoek bleek de luchtaf- voerbuis van de motor verstopt te zijn door een dode meeuw. Andere dode meeuiven lagen tussen de cylinders. Op de startbaan werden later ongeveer 50 dode meeuwen gevonden. Gouden krant Het gouden boek des le vens, waarin al onze goe de daden worden opgete- Huilend en gekleed in een witte pyama heeft Mossadeq zich gisteravond overge geven aan zijn overwinnaar en opvolger, premier Zahedi. Vier en twintig uur had de Perzische premier hem de tijd gegeven om zich aan te melden, nadat de Sjah Zahedi verzocht had het leven van Mossadeq te sparen. Korte tijd nadat dit via radio-Teheran bekend was gemaakt rinkelde de telefoon op het bureau van pre mier Zahedi. Mossadeq, die zijn tegenstander Zondag, toen die zich na de mis lukte staatsgreep schuil hield in de bergen, eveneens, maar tevergeefs een ultima tum had gesteld om zich binnen vier en twintig uur aan te melden, informeerde nu of hij inderdaad niet voor zjjn leven behoefde te vrezen. Eerst daarna maakte Mossadeq zijn schuilplaats bekend en stemde hij er in toe zich naar het bureau van Zahedi te begeven. Mossadeq huilde, toen politie en mili tairen even daarna arriveerden bij het huis van zijn voormalige minister voor de Posterijen, waarin hij zich had schuil gehouden sedert hij Woensdag wist te ontsnappen uit zijn belegerde woning in het centrum van Teheran, terwijl zijn lijfwacht een wanhopige strijd leverde tegen de tanks van generaal Zahedi. Terwijl Zahedi in zijn bureau de komst van Mossadeq afwachtte, wer den de omliggende straten door troe pen afgezet. Enkele tanks kwamen aanrollen en richtten hun dreigende vuurmonden op de straten, die leiden naar de officiersclub, waar premier Zahedi zich gevestigd heeft. Om precies zeven uur zwaaide een zwarte limousine het tuinhek binnen. De toeschouwers konden even een glimp zien van de voormalige premier, die, gehuld in zijn pyama. op de ach terbank zat. De soldaten, die op wacht stonden, sprongen in de houding, toen de kleine, magere man naar binnen ging. Zwakjes beantwoordde Mossadeq de begroeting. Hij zag er mager en bleek uit en was schijnbaar maar nau welijks in staat om te lopen. Geflankeerd door bewakers, die hem met zeer veel respect behandelden, schuifelde Mossadeq, moeilijk lopend, naar de lift. Zwaar leunde hij op zijn wandelstok. Onder bewaking ging hij met de lift naar de derde verdieping, waar Zahedi zijn bureau heeft ingericht. Toen Mossadeq de deur van Zahedi's vertrek naderde, sprong de nieuwe pre mier op uit zijn bureaustoel om de ex- premier te begroeten. Zahedi snelde hem met uitgestrekte hand tegemoet en was de eerste die de traditionele groet uit sprak „Salaam Aleykom", Vrede zij met U. De man, die in Perzië het eerst deze groet brengt bij een ontmoeting, geeft daardoor uiting aan zjjn respect voor degene, die htf groet. Mossadeq glim lachte flauwtjes, maakte een stijve bui ging en antwoordde nauwelijks hoorbaar „Aleykom Salaam", Ook met U zjj vrede. Slechts met grote moeite kon hjj zijn tranen bedwingen. Met Mossadeq zijn ook drie van zijn naaste medewerkers gearresteerd. Ali Sjayegan, de voornaamste politieke adviseur van de vroegere premier, 11 Februari liep de Deense kotter „Orion" uit Esbjerg, tijdens stormweer een lek op. Het schip zonk op ongeveer 140 zeemijlen ten westen van Esbjerg. De bemanning van de kotter is onder groot gevaar gered en aan boord geno men van de trawler „Sumatra", toebe horende aan gebr. Den Dulk's handel maatschappij te Katwijk, met als kapi- tien Machiel van der Plas. De gezant van Denemarken, de heer Fin Lund, heeft namens zijn regering tijdens een bijeenkomst ten kantore der rederij aan de kapitein een gouden hor loge met inscriptie, aan de stuurman een scheepskijker met inscriptie, en aan de zes overige leden van de bemanning ie der een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aangeboden als dank voor hun moedig en beleidvol reddingswerk. Engeland Maandag zullen 200 En gelse padvinders een „Europese expedi tie" beginnen, waarbij zij Luxemburg, België, Duitsland, Nederland en Frank rijk zullen bezoeken. Gholam Hoessein Sadighi, minister van Binnenlandse Zaken, en de voormalige minister van Posterijen, Seifollah Moa- zami. Zij en Mossadeq kregen te horen, dat er voor ieder van hen een gemeu bileerde kamér in gereedheid was ge bracht op de vierde verdieping van het gebouw. Mossadeq glimlachte opgelucht en boog dankbaar bij deze mededeling. Zahedi hielp Mossadeq vervolgens bij het plaatsnemen in een gemakkelijke stoel naast zijn bureau, de drie andere ex-ministers werden op stoelen langs de muur geplaatst en toen werden de nieuwsgierigen verwijderd en sloot Za hedi de deur achter zich, voor een ge sprek met zijn gevangenen onder vier ogen. Hoewel van officiële Perzische zijde is meegedeeld, dat de voormalige minister van Buitenlandse Zaken en de rechter hand van Mossadeq, Hoessein Fatemi, nog steeds wordt vermist, blijven de ge ruchten aanhouden, dat hij Woensdag bij de opstand om het leven is gebracht Ook de zoon van Mossadeq, die als lijf arts van de vroegere premier fungeerde, zou bij de ongeregeldheden gedood zijn. De directeur van de Perzische Bank, Mohammed Nassiri, is in ieder geval ont vlucht. De leider van de Perzische dele gatie bij de V.N., Nasroellah Entezam, zal tot minister van Buitenlandse Zaken worden benoemd. De Perzische ambassa deur in Washington, Allah Yar Saleh, een intieme vriend van Mossadeq, heeft zijn ontslag ingediend. In Teheran is gisteren op een van de pleinen een voorbijganger, die riep „leve het volk", om het leven gebracht. Perzië's nieuwe premier, generaal Za hedi, ziet zich reeds voor een eerste te genstand tegen zijn bewind gesteld. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn de leden van de Kasghai-stam in Zuid-Perzië trouw gebleven aan Mossa deq. Er zouden in dit gebied onlusten zijn uitgebroken. Aanvankelijk heeft men gemeend, dat Mossadeq naar deze stam gevlucht was en -vandaar een te- genopstand zou voorbereiden. Nu hij zich echter heeft overgegeven, neemt men aan, dat Zahedi de onrustige stam wel in bedwang kan houden. Het is niet onmogelijk, dat de gene raal de Bakhtiar-stam, waaruit koningin Saroya afkomstig is, tegen de opstande lingen zal laten optreden wanneer dat nodig mocht blijken. Deze stam i« koningsgezind. Hij beschikt bovendien over een uitmuntende cavalerie en is in staat, de Kasghai in bedwang te hou den. Intussen is Ali Heyad, die vroeger minister van Justitie was onder Mossa deq, maar die de zijde van Zahedi heeft gekozen, per vliegtuig naar het Zuiden vertrokken, waar hij als gouverneur- generaal de controle over de Kasghai op zich zal nemen. Wanneer de Bakhtiar er niet in sla gen de Kasghai in bewang te houden zal generaal Zahedi genoodzaakt zijn troepen uit de hoofdstad naar het Zui den te sturen. Dit zou weer tot gevolg kunnen hebben, dat de thans onderge doken nationalistische en communisti sche elementen in Teheran zullen pro beren in opstand te komen. Advertentie De stakingen in Frankrijk verlopen thans sterk. Nadat de regering een vrij wel algemeen accoord had bereikt met de vertegenwoordigers der niet-eommu- nistische stakers, hebben de socialisti sche en katholieke vakbonden hun le den in het PTT-bedrijf opdracht gege ven het werk te hervatten. Voor de energie-bedrijven wordt een dergelijke order ieder ogenblik verwacht. Alle vak bonden hebben echter vandaag hun leden in de Renaultfabrieken opdracht gegeven het werk neer te leggen. kend, is ons allen wel bekend, al was het alleen maar van de vrees, dat onze bijdrage ervoor niet bepaald overweldigend zal blijken. Maar een gouden krant in de letterlijke zin des woords, daarvan had den wij nog niet gehoord- En toch is er Zaterdag j.l. een verschenen en wel m Oostenrijk. Ter gele genheid van het feit, dat de „Wiener Zeitung" 250 jaar bestaat, was de voor pagina van dit blad ge heel in goud gedrukt. Het blad is eigendom van de Oostenrijkse staat. Katholiek Thuisfront is uitverkocht. Al zijn soldaatjes zijn afgemarcheerd en uitgezwermd over geheel Nederland voor hun afspraak met de Maltezer helpsters van de E.H.B.O., in combinatie met wie zij tien mensen ieder met vijf duizend en nog eens tien mensen ieder met een bromfiets gelukkig zullen maken. En het antwoord van de onvermoeide telefoniste aan het nooit rustige telefoontoestel van Katholiek Thuisfront geeft reeds dagen lang steeds hetzelfde antwoord aan de honderden aanvragers in den lande: Hal lo met Katholiek ThuisfrontNee. mijnheer, wij kunnen tot onze spijt niet meer helppn." Het hoofdkwartier van Katholiek Thuisfront wacht met spanning hoe Zondag de uitslag zal zijn. De berichten, die hierover binnenkomen, wijzen in de goede richting. In tal van plaatsen o.a. „En viel met je neus in de boter. Laat dit een lesje voor je zijn dat je niet in werktijd moet staan leuteren. Nog meer mensen hierbij betrokken'" Blijkbaar was dat niet het geval „Maak dat jullie wegkomt,'' zei Pat „Jullie hoeven er geen vrije dag van te maken." Er bleven er nu nog maar vier bk mevrouw Swains lessenaartje over Pat Evans, Lange Kate, Sherry, en me vrouw Swain zelf. Kate zat met haat hoofd in haar handen, bibberend en totaal overstuur. Pat stond er massaal en onaangedaan bij, met. zijn rug naar hei hokje waarin het lichaam van een ver moorde man lag. Sherry's knieën knik ten een beetje en ze zocht met één hand steun aan de lessenaar. „Mag ik mevrouw Brixton opbellen?" vroeg zij. „Nee," zei Pat, zonder naar haar te kijken. „Diep ademhalen, poppie/' zei me vrouw Swain. „Buig je hoofd „Ik zal heus niet omtuimelen," zei ze ferm Pat sprak op bijna meelevende toon tot Lange Kate. ,Je hebt wel een aller beroerdste dag uitgekozen om te gaan winkelen," zei hij, en hij raakte met een van zijn grote vingers haar schou der aan. „Dit is niets voor jou, Kate Vertel ze precies wat je te zeggen hebt, dan heb je niets te vrezen Uit de lift trad een groepje mannen naar buiten Captain Stark van de po litie voorop, gevolgd door een foto graaf, een expert voor vingerafdrukken, en een politiedokter. „Hij ligt daar binnen," wees Pat. „En maak niet te veel ophef van het geval Dit is een warenhuis." Stark bromde. „We zullen net doen of we japonnetjes komen kopen, is 't nou goed," zei hij, en gevolgd door zijn staf en Pat ging hij de paskamer binnen. De drie vrouwen en de inkoper bleven bui ten staan. Het leek een eeuwigheid te duren voordat de mannen terugkwamen „Wie zijn dat?" vroeg Stark, met een hoofdknik naar de vrouwen. „Mevrouw Swain, die de controle op de paskamers heeft juffrouw hoe heet u?" „Madigan" zei Sherry. „Van de afdeling Propaganda," vulde middernacht." „Zijn jullie gisteravond open geweest, Pat? „Nee, we hebben op de gewone tijd gesloten." „Hoe kan die kerel dan binnengeko men en omstreeks middernacht ver moord zijn?" vroeg Stark. „Dat zou ik ook wel eens willen we ten" verklaarde Pat grimmig- „En wie heeft er kans gezien dat vuile zaakje op te knappen? Het is niet gemakkelijk om bij donker in dit warenhuis te komen Stark. Probeer het zelf maar eens." „Dat neem ik onmiddellijk aan. Ik zal straks het bewakingssysteem wel eens met je doornemen." „De dode is zowat veertig jaar," zei de dokter. „Ik schat hem op honderd vijftig pond." „Iets te vinden?" vroeg Stark aan een agent in burger. „Niets waarmee we hem kunnen iden tificeren. Zijn zakken zijn vakkundig Pat aan, „en Lange Kate Morton. Ik heb haar foto in mijn album staan. Win- leeggehaald-" keidievegge. Zij heeft het lijk gevon „Goed, dokter. Laat de mand maar den." komen." „Ik kwam gewoon om een japon to Inmiddels had zich een aantal chefs kopen", zei Kate. „Mevrouw Swain heeft van het warenhuis bij het groepje ge- me zien komen. Ik vond hem daar lig- voegd. Onder hen herkende Sherry de gen en meer weet ik niet „Wie is het?" vroeg Stark. „Waar om heeft hij juist deze plek uitge zocht?" „Ik heb hem nog nooit eerder gezien," zei Pat. „Een van jullie soms wel?" vroeg Stark aan de anderen. „Nog nooit," zei Sherry, en mevrouw Swain schudde haar hoofd. De politiedokter kwam naar buiten en sloot zijn koffertje. „Hoe lang?" vroeg Stark. „Een hele poos. Op zijn minst acht a tien uur. Misschien wei twaalf. Ik zou zeggen, tussen gisteravond tien uur en assistent-bedrijfsleider, Wente- De mand kwam met de goederenlift naar boven, en het lijk ging langs dezelfde weg om laag. Sherry was in de gelegenheid Wente's zakelijkheid te bewonderen. Hij was diep onder de indruk, maar niet in het minst geagiteerd. „Captain," zei hij, „u kunt op alle mo gelijke medewerking van de zijde van „Prothero" rekenen. Dit geval is niet al te prettig voor ons. Ik hoop dat de politie zo veel mogelijk sensatie zal we ten te vermijden. Wat kunnen we doen om u het onderzoek te vergemakkeiu- ken?" „Ik heb een kamer nodig," zei Stark. Wente wendde zich tot de inkoper. „U zult zich zonder uw kantoor moeten zien te behelpen zolang de captain het nodig heeftHoe is het slachtoffer vermoord?"' „Neergeslagen met een zwaar voor werp. Iets ronds, zoals bij voorbeeld een ijzeren pijp. De moordenaar heeft het voorwerp meegenomen Pat, jij kent de ingangen en uit gangen van dit gebouw, en je hebt je mensen. Probeer of je er achter kunt komen hoe hij binnengekomen is." Mevrouw Swain ging naar de paska mer en keek naar binnen. Het opge droogde bloed vormde een grote plek op het tapijt. Ze keek scherp in het rond en riep toen tegen Pat. „Er staan nier twee grote valiezen". „Hoorden die daar dan niet?" „Wat denk je dat ik met bagage in mijn paskamer moet doen?" Pat stapte naar binnen en keerde te rug met in iedere hand een duur valies van rundleder. „Als die van het slacht offer zijn," zei hij, „hoe kan hij ze dan boven gekregen hebben? Als hij voor sluiting was binnengekomen en zich ergens verstopt had zou allicht iemand het gemerkt hebben. Althans een van mijn mensen. Je sjouwt niet met twee van die koffers een winkel binnen zon der dat iemand het ziet." Stark tilde een valies op. „Behoorlijk zwaar," zei hij. Hij probeerde het open te maken. „Op slot." „Misschien verklaart dat waarom hij hier was," zei Pat. „Wie weet heeft hij ze leeg meegebracht met de bedoeling om ze vol mee terug te nemen. Mis schien had hij een handlanger. Die handlanger kan hem neergeslagen heb ben." (Wordt vervolgd). Alkmaar, Haarlem, Heerlen, Maastricht, Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Heem stede, Enschede en tal van andere dorpen en steden worden veelbelovende activi teiten gemeld. In tal van kleinere plaat sen doet men met gerechtvaardigde ver wachting een greep naar de twee paro chiepremies, elk van f 1000.die ten bate van het parochiële jeugdwerk zul len worden uitbetaald aan de twee pa rochies, waar gemiddeld per parochiaan het meest is geofferd. Niettegenstaande het extra-werk, dat de grote gecombineerde actie van Na tionaal Katholiek Thuisfront en de Ka tholieke Nationale Bond voor EH.B.O. met zich meebrengt, gaat Katholiek Thuisfront gewoon door met zijn andere werkzaamheden. Zo zoekt het Thuisfront naar de meest pakkende en eigentijdse voorlichting en vorming van de mili tairen. Een interessant en zeer geslaagd experiment in deze richting is te Amers foort ondernomen, waar volgens het systeem van de Mater Amabilis School cursussen werden gegeven aan militai ren. Katholiek Thuisfront heeft voor verdere proefnemingen op dit gebied zijn steun toegezegd. Indien voldoende leiders kunnen worden aangeworven, zal de proef worden voortgezet met 500 tot 1000 militairen in verschillende garni zoenen. Van de zijde der K.A.J. en an dere jongerenorganisaties worden deze experimenten met aandacht gevolgd. Het boekje „Samen door het leven" is een ander experiment, dat Katholiek Thuisfront met succes heeft aangepakt In enkele dagen tijd werden 120.000 exemplaren ervan verspreid. Dit boekje, geschreven door majoor-aalmoezenier G F. H. Veldhuis, die een jarenlange tro- penervaring paart aan een diepe kennis van wat onder de bijna volwassen jeugd leeft, is aangepast aan wat de soldaat verlangt. Op gezonde, humoristische manier gidst de schrijver van dit werk je zijn lezers naar een verantwoorde en evenwichtige kijk op de aantrekkelijke andere sexe. (Van onze correspondent) Vermoedelijk eind September of be gin October zal er te Imstenrade nabij Heerlen een begin worden gemaakt met de bouw van een definitief klooster van de medische zusters. Reeds lang zaten de zusters in Imstenrade zeer eng behuisd, wat nog erger werd, toen in 1943 brand in het klooster was uitge broken. Men wil thans voorgoed aan deze enge behuizing een einde maken door de bouw van een nieuw groot klooster, waarvoor ir. Swinkels uit Maastricht inmiddels de tekening ont wierp. Dit klooster zal het officiële moederhuis worden voor Nederland en België. Voorlopig zal eerst met de bouw van een vleugel begonnen worden. Over de bepalingen van het accoord tussen regering en vakverenigingen kon nog niets worden meegedeeld. Wel maakte de regering bekend, dat zij van plan is de vakbonden te raadplegen al vorens te beginnen met uitvoering van de bezuinigingsmaatregelen, die tot de recente stakingen hebben geleid. Dezer dagen publiceert de regering waar schijnlijk een tweede reeks bezuinigings maatregelen en daarna wil zij het vraag stuk van de werkloosheid en de lage lonen aanpakken. Uiterlijk 30 September komt de commissie voor de collectieve arbeidsovereenkomsten bijeen. Het overleg tussen de regering en niet-communistische vakbonden is er een van onofficiële aard geweest. Maandag had premier Laniel bekend gemaakt niet meer met de stakers te willen onderhandelen eer het werk hervat zou zijn. De MRP-fractie heeft in dit overleg de rol van bemiddelaar gespeeld. Men neemt aan dat ook nog overleg zal plaats vinden over de pen sioenen der spoorwegarbeiders. Men verwacht, dat dit spoedig tot resultaat zal leiden en dat daarna ook de spoor wegstaking die overigens ook al aan het verlopen is zal worden op geheven. Behalve de arbeiders in de Renault fabrieken, staken vandaag ook die in de machine- en bouwbedrijven. On geveer 600.000 arbeiders zijn vandaag voor 48 uur in staking gegaan. Ook bij de Michelin-fabrieken in Clermont- Ferrand wordt gestaakt. In Göttingen in Duitsland ligt een Franse vrouw in het ziekenhuis. De dokter wil echter eerst een medisch rapport over haar hebben eer hij haar verder gaat behandelen. Dit rapport ligt in Parijs en Parijs was telefonisch en telegrafisch niet bereikbaar. Met ama teurzenders heeft men nu via Nederland, België en Luxemburg getracht het rap port in handen te krijgen, maar dit is tot nu toe nog niet gelukt. (Van onze correspondent) De Kamers van Koophandel en Fa brieken te Meppel. Leeuwarden, Gro ningen, Veendam, Zwolle, Harderwijk en Amersfoort hebben 8 Juli een adres aan de minister van Verkeer en Water staat verzonden betreffende verbete ring van de Rijksweg no. 28, Hoevela kenZwolle, de Zuiderzeestraatweg. Van de minister van Verkeer en Wa terstaat is thans een antwoord ontvan gen, waarin wordt meegedeeld, dat de minister de naar voren gebrachte in zichten ten aanzien van de verbetering van de bestaande Zuiderzeestraatweg geheel onderschrijft. De plannen voor een nieuwe wegverbinding Zevenhui zen (tussen Baarn en Nijkerk, in de ge meente Hoogland) Zwolle zijn reeds vastgesteld. Met de administratieve voorbereiding is een begin gemaakt, op dat zo spoedig mogelijk met de aanleg kan worden begonnen. De minister deed de toezegging dat zijnerzijds al datgene gedaan zal worden ter bevordering van een spoedige vervulling van de door de Kamers geuite wensen. Polen Het West-Berlijnse blad „Nacht Depesche" meldt, dat groepen Poolse partisanen en detachementen van het Sovjet-leger verleden week schoten gewisseld hebben in Zodel, Rothenburg en Bodenau. Ten gevolge van deze in cidenten zou het garnizoen van Goerlitz in de nacht van Zondag op Maandag versterkingen gekregen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3