Hongarije verslaat Nederland met een klasse (l Nederl. ploeg geïmponeerd Het spoor van het zwaarcL 1 Weinig verrassingen bij de tenniskampioens chappen Autobestuurder heeft winst kansen in eigen hand WRIGLEW Moeilijke taak voor commandant van het Nederlandse Korea-detachement (scheepvaartberichten) Joegoslavië leidt in Trofeo-tournooi m r V J Ex-commandant Schilperoord op Schiphol: iM j de tijd VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Aantal toeschouwers neemt elke dag toe FAKKELRALLYE 1953 Kaartlezer op tweede plan üis Beperking Olympische deelneming Motorraces te Etten Legion of Merit voor luit.-kol. Schilperoord MARTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Donderdagavond. Nederland heeft van Hongarije (met 63) verloren. Niemand behoeft zich hier over te verwonderen. Wü hebben het deze week al meer geschreven: de Hon gaarse ploeg speelt voortreffelijk waterpolo. En dat heeft vandaag in de wedstrijd tegen Nederland toch wel de doorslag gegeven. Alle luide toejuichingen en de bepaald on-Nederlandse aanmoedigingen ten spijt. De Hongaren speelden nu een- öiaal beter. Zij waren in de eerste plaats Individueel veel sneller, zij waren boven dien beweeglijker, hadden een betere balbehandeling, kortom juist de factoren, die een polowedstrijd kunnen beslissen, waren ten gunste van de Hongaren. En dan komt daar nog bij, dat het Nederlands zevental zich bewust was van deze Voor zich nadelige omstandigheden en er naar gespeeld heeft. De Nederlanders Vreesden niet alleen de aanval, zij verdedigden bovendien zo krampachtig, dat zij hun tegenstanders ongewild in de kaart gespeeld hebben. De kansen van het Nederlandse zevental om de Trofeo Italia te behouden zijn na deze nederlaag uiteraard aanzienlijk gedaald. Vooral, omdat Joegoslavië nog steeds ongeslagen is. Want de Joegoslaven hadden weinig moeite met de onervaren Spaanse ploeg. Het werd een spelletje van kat en muis: 71. Er is nog een moge lijkheid, dat het tournooi weer aan spanning gaat winnen. Maar dan moet de Ne derlandse ploeg van Joegoslavië winnen Intussen is de belangstelling voor dit Waterpolotournooi zo groot geworden vanavond was Karei Lötsy ook aan wezig dat in allerijl noodvoorzienin gen worden getroffen om het publiek te kunnen bergen. Overal waar nog gaatjes te vinden zijn, wordt de belangstellen den een plaatsje toebedeeld en nog ston den er voor de poorten van het Gof- fert-bad tientallen mensen tevergeefs in de rij om nog een kaartje te kunnen bemachtigen. De wedstrijd Nederland Hongarije was uiteraard dè trekpleister Alle mogelijkheden voor een enerve rend duel waren aanwezig. Maar dat is het niet geworden. Daarvoor was de overmacht van de Hongaren op be paalde momenten te groot. Ook physiek waren de Hongaren veel sterker, hoe wel en dat is ongetwijfeld een niet te verwaarlozen factor op de morele kracht van de Nederlandse ploeg in het begin van de wedstrijd een te zware aanslag is gepleegd. De scheidsrechter, de Belg Bauwens, had een uitermate zwak begin. En het toeval wilde nu, dat juist de Nederlandse ploeg hierdoor meer gedupeerd werd dan de Hongaarse. Op vrij regelmatige wijze had het Neder landse team n.l. een achterstand van 20 opgelopen. Tussen deze doelpunten had Bijlsma tot tweemaal toe bepaald pech en toen scheidsrechter Bauwens de Ne derlanders een uitstekende kans om de achterstand te verkleinen ten onrechte ontnam en de Hongaren zich na deze beslissing een even fraaie scoringskans verwierven en benutten, kreeg het toch al vrij wankele moreel van de Oranje- ploeg de genadeslag. Van dat moment af waren de kansen op herstel en dus op een meer enerverend duel voorgoed van de baan. Al te voorzichtig Heel spoedig na het begin bleek reeds, dat het voor de Nederlanders een te zware opgave zou worden om met vrij wel gelijke kansen op succes te kunnen strijden. Geïmponeerd door de zwem- snelheid en schotvaardigheid en vooral door de betere spelopvatting van de Hongaren, werd al te zeer het accent op de verdediging gelegd. Bovendien bleek, dat Sievers, die tegen de Belgen voor treffelijk had gespeeld, nu in Szivos een tegenstander had, die hem vooral in raf finement veruit de baas was. De eerste keer, dat de Hongaarse middenvoor een kans kreeg, had geluk kig nog geen nadelige gevolgen, want de bal ging rakelings naast het doel en het leek er zelfs op, dat Nederland de leiding zou nemen. Van Feggelen scoor de namelijk, maar scheidsrechter Bau wens annuleerde het doelpunt. Onmid dellijk hierna hadden de Hongaren suc ces. Korevaar reageerde te laat op een snelle actie van rechtsachter Vizvari, de bal ging door naar Marckovics, die on middellijk profiteerde van de verwar ring in de Nederlandse gelederen, ver oorzaakt door het snelle opzwemmen van Vizvari, 1-0. De wijze, waarop dit doelpunt was ontstaan, was al niet be vorderlijk voor de physieke kracht van de Nederlanders. Er kwam echter nog meer. Na een voortreffelijke actie ko gelde Bijlsma namelijk tegen de paal en onmiddellijk hierna ging een schot van dezelfde speler rakelings over de lat. Tot overmaat van ramp werd Smol uit het water gezonden, waarna Gyarmati een strafworp benutte, 2-0. Toen reeds had scheidsrechter Bauwens enkele merkwaardige beslissingen genomen. Joegoslavië Nederland Hongarjje Italië Spanje België 3 0 18—9 22—10 20—11 7—11 8—18 5—21 den van Bolvari gaf hij echter ten onrechte een vrije worp tegen Bijlsma. De Hongaren buitten meteen hun gro tere zwemsnelheid uit, Marckovics kwam alleen voor Van Gelder te lig gen en schoot raak, 30. De Neder landers bleven even in het offensief, maar toen bleek, dat Van Feggelen uitermate slecht op schot was en de Hongaarse doelman Boros bovendien een voortreffelijke vorm demonstreerde. Hij stopte enkele goede schoten van Bijlsma en bovendien een verrassende doorslagbal van Van Feggelen. Eerst in de laatste seconden voor de rust had den de Nederlanders succes. Na een vrije worp kogelde Van Feggelen hard in de bovenhoek, 31. Zonder overtuiging Het begin van de tweede helft was in zoverre veelbelovend voor de Ne derlandse ploeg, dat Van Feggelen tweemaal achter elkaar hard inschoot. Beide keren wist doelman Boros echter een doelpunt te voorkomen. Het grote bezwaar van het Nederlandse spel bleef echter het gebrek aan overtuiging in eigen aanvalskracht. Heel spoedig viel echter de beslissing. Een schot van Bijlsma werd door Boros gestopt. Gyar mati kreeg de bal, zwom snel naar vo ren, werd zelfs niet aangevallen en had toen uiteraard geen moeilijkheden meer, die een vierde doelpunt in de weg stonden, 41. Bijlsma probeerde het daarna nog eens, maar weer slaagde Boros er in, zij het met veel moeite, het keiharde schot te stoppen. Door Szivos werd het daarna 51, Bijlsma bracht daarna met een voortreffelijk doelpunt de achterstand tot 52 terug, maar Szivos kwam op zijn beurt met het zesde Hongaarse doelpunt. Door Cabout werd het tenslotte 63. Zoals uit de uitslag wel blijkt, had Joegoslavië het gemakkelijk met de Spaanse ploeg. De Spanjaarden, aan gemoedigd door het publiek, dat zo mogelijk met de dag enthousiaster met de wedstrijden meeleeft en zijn sympathie bovendien niet onder stoe len en banken steekt, vochten aan vankelijk als ware toreadoren. Uit eindelijk besliste echter de klasse van de Joegoslaven en toen was het held haftige verzet van de Spanjaarden meteen gebroken. Stakula nam met ontzaglijk harde schoten van vrij gro te afstand de eerste twee doelpunten voor zijn rekening, door Radonic werd het 30 en toen de Spanjaar den kort voor de rust in hun ijver om in elk geval ook zelf een doel punt te forceren de Joegoslaaf Baka- sun volkomen over het hoofd hadden gezien, was het prompt 40. Ook in de tweede helft bleven de Joegosla ven aanzienlijk sterker, zonder zich overigens uitermate in te spannen. Zij scoorden door Radonic en Stakula eer Munte de gelegenheid kreeg de eer te redden. Kurtini zorgde ten slotte voor de eindstand (71). De meest oninteressante wedstrijd was ongetwijfeld die tussen Italië en België. De Belgen, die na de gevoelige nederlaag tegen Nederland hun ploeg radicaal hadden gewijzigd, hadden met de rust een voorsprong van 20. Na de rust beslisten de Italianen de strijd echter in hun voordeel, 23. UÓCK STUDIO'S 171. Bij het vernemen van Tsacha's strijdroep barsten de belegerden in wilde vreugde uit. De poort vliegt open en met een grijns van triomf leidt Tsacha de wilde bende ten aanval. Even pogen de Noorse krijgers stand te houdendoch dan wijken zij voor het geweld van Tyrr. Zonder hulp van het vreselijke zwaard zijn de Nomaden echter niet tegen de ge oefende Noormannen opgewassen en steeds weer moet' Tsacha dan hier dan daar een uitval doen om zijn mannen bij te staan. Het zweet gutst hem van het voorhoofd. Met beide handen omklemt hij het gevest van het moordende wapen en de grijns op zijn gezicht is star en wezenloos. Niet hij, Tsacha, vecht met het zwaard, het zwaard vecht met hem. Niet hij snelt keer op keer zijn mannen te hulp, het zwaard flitst telkenmale daar, waar de Noren een bres drei gen te slaan in de rijen van zijn mannen. Vurig en vreselijk slaat Tyrr toe, dodend wat in zijn weg komt. En menigmaal ziet Tsacha een van zijn eigen mannen vallen onder die verterende kracht. Hoewel zij beseffendat deze strijd voor hen reeds verloren is, blijven de Noormannen heldhaftig volhouden. De grote gestalte van Halfra, die nu toont wat hij werkelijk waard is, is steeds in de voorste rijen en dicht naast hem slaat Orm er dapper op los. Mopperend en jammerend geeft de kleine roerganger menig steppenkrijgcr de genadestoot. Knud geraakt midden in een groep woeste No maden. Dit wordt de oude met doodsverachting vechtende Noorman noodlottig. Het einde komt voor hem zonder genade. Zo gaat het gevecht in en om de moerasvesting door. De gehele dag is de lucht vervuld van het rumoer van deze verschrikkelijke strijd en machtig is de heldenmoed, die de Noormannen betonenzolang zij nog het blonde hoofd van hun koning onderscheiden en zijn krachtige stem hen blijft aanmoedigen Eric tracht reeds geruime tijd zich een doorgang te banen om bij Tsacha te komen doch steeds weer wordt hij door een overmacht in tegengestelde richting gedreven. Met onversaagde moed vuurt hij zijn mannen aan vol te houden, als op een gegeven ogenblik een krachtige zwaardhouw van opzij hem met volle kracht treft. Er komt een floers voor zijn ogen en geluidloos zakt Eric de Noorman ineen. SCHEVENINGEN, Donderdag Ook de vierde dag heeft iveinig verrassingen geboden, alles glijdt voort langs de be kende paden. De plaatsing der spelers en speelsters is zorgvuldig voorbereid, en de speelsterkte haast angstwekkend „uitgekiend". Hierdoor bieden de eer A |^3l|||||| De Nederlandse waterpolospelers moesten gisteravond te Nijmegen met 63 in Hongarije hun meerdere erkennen. Het eerste doelpunt van Hongarije, ge maakt door de schutter Marckovics. Advertentie Van onze speciale verslaggever) Nauwelijks hadden de organisatoren van de Fakkelrallye BayeuxEindho ven, die belast waren met het uitzetten van het parcours voor 1953, hittegolf en Franse stakingen getrotseerd, of groot nieuws voor sportautomobilisten in het algemeen en voor adspirant-rallyerijders in het bijzonder, werd bekend: de auto bestuurder is niet meer afhankelijk van de beste kaartlezer ter wereld en kan de Fakkelrallye 1953 winnen door eigen ca- In een periode van Nederlands over- j paciteit. Dit heeft men weten te berei- Wicht dank zij hei: uit het water zen- ken zonder het algemene en onder Advertentie ZATERDAG 22.00 familiegeschiedenis, 22.20 gevar. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram, 7.15 gym, 7.30 muz, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram, 9.00 huisvrouw, 9.35 gram, 10.00 kleuters, 10.15 gram, 10.30 Philh. Ork., 11.00 zieken. 11.45 klein koor, 12.00 An gelus, 12.03 Promenade-ork. en solist, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.35 amusem.ork, 14.00 boek, jazzmuz, 19.30 Henry Wood Prom.cone, 14.10 gram, 14.25 kroniek letteren en 2215 dansmuz. muz, 22.40 gram, en sport, 23,00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.00 ork, 14.30 dansmuz, 15.00 ork, 18.30 gevar. muz. BBC, light progr, 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz, 14.00 gevar. muz, 17.00 kunsten, 15.05 afnateursprogr, 15.40 gram, 16.25 Trofeo Italia. 16.30 schoon heid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 lichte muz, 18.15 journalistiek overz., NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 vrol. muz, 14.00 gevar. muz., 15.00 gevar. muz, 18.00 gevar. mu- dansmuz, 1.00 jaazmuz, muz. 2.15 gevar. 18.25 piano en orgel, 18.45 Trofeo Italia. ziek' 2210 ork, 22.30 gevar. muz, 0.15 19.00 nieuws, 19.10 gram, 19.20 buitenl. 4 4 corresp, 19.30 gram, 20.25 de gewone man. 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram, 20.55 thuisfront. 21.00 amusem.muz, 21.35 act, FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 21.45 gram, 22.30 gram, 22.40 Wij lui- 12-30 ,ork- 14-17 ork- 16-55 kamermuz, den de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 18.10 kamermuz, 20.02 lichte muz, 23.00 Esperanto, 23.22 koor- en ork.conc, 23.55 kamermuz. gram. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 kamermuz, HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 1510 Judas Maccabaus, cantate, 19.40 nieuws, 7.13 gram, 8.00 nieuws. 8.18 accord.muz.. 20.00 omroepork, 20.30 ac- gram, 8.55 vrouw, 9.00 gym, 9.10 gram, cord.muz, 21.00 gevar. muz, 23.05 dans- uz. 484 m.: 12.10 gevar. muz, 16.30 gevar. muz, 17.15 gevar. muz, 22.30 dansmuz 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC European Service. YPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven. 11.30 so praan en piano, 12.00 gram, 12.33 gram, 13.00 nieuws, 13.20 orgel en zang. 13.50 radioweekjournaal, 14.20 vierhandig pia- 15°2selv 14'4° amateursprogr, 1510 boek. Ultz v NederIand. 224, 31 en 25 m.: 1710 k?m.erork- en a?1»51- 16i° sP°rt, 17.00 Engelse les voor beginnelingen. nieuw* W"?fToUZ'' 17'35 J,?=UgdV 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van nieuws, 18.20 gram, 18.55 artistieke d. w--v ,i «taalkaart, 18.25 ïport. VPRO: 19.30 eau- de week' Sportjournaal. J??4?. 19 40 causerie, 19.55 causerie ARA: 20.00 nieuws. 20.05 causerie. 20.11 Bram WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. 20.00 nieuws, 20.05 causerie. 20.15 15.4519.00 Slotwedstrijden Intern. Wa- terpolotournooi om de Trofeo Italia. 21.15 soc. comm., 21.30 gram. sportautomobilisten zo gewaardeerde karakter van de Fakkelrallye te wijzi gen. Door een ingrijpende vereenvoudi ging van de routebeschrijving heeft de autobestuurder thans de winstkansen in eigen hand; hij hoeft slechts te zijn ver gezeld van een kaartlezer. Met deze nieuwe regeling zijn de or ganisatoren van Fakkelrallye tegemoet gekomen aan de wens van vele honder den sportautomobilisten, die hun rij- vaardige capaciteiten vaak zagen ge nivelleerd door de schier onoverkome lijke moeilijkheden, waarvoor de kaart lezer werd geplaatst. Dat neemt niet weg, dat de kaartlezer in de Fakkel rallye onontbeerlijk blijft, zoals ook de gewiekste kaartlezer de beste hulp voor de bestuurder zal zijn, want de lustrum- Fakkelrallye kent weer vele geraffi neerd uitgekiende openlijke en gehei me controleposten, die van Bayeux tot Eindhoven zowel van de kaartlezer als van de bestuurder de grootste oplet tendheid zullen eisen. Het parcours is nu definitief vast gesteld op 1350 kilometer en. loopt geheel over wegen met een uitste kend wegdek, zodat men nauwelijks tien kilometer zal tegenkomen, waarvan de weg niet geasphalteert is. Dit prima wegdek betekent te vens minder slijtage aan de kost bare banden en minder afschrijving op de wagen, al zal er sportief gesproken keihard gereden moe ten worden om het voorgeschreven moyenne te halen. Een aantrekkelijke bijzonderheid is de vaststelling van het uur van vertrek en aankomst. De start in Bayeux is be paald op de late ochtenduren, resp. vroege middaguren van Zondag 13 Sep tember, zodat men eventueel eerst op Zaterdagmiddag naar Bayeux behoeft af te reizen en men op Zondagmorgen vol doende tijd heeft om zijn Zondagsplicht te vervullen en zijn voorbereidingen voor de grote wedstrijd te treffen. De aankomst te Eindhoven vindt Maandag 14 September ongeveer zes uur plaats, een uur, waarop het drukke locale ver keer volledig is geluwd. De inschrijving voor de lustrum-Fak- kelrallye staat open tot 1 September aan het secretariaat van de Fakkelrallye, Dommelstraat 27, Eindhoven. Door een eenvoudig systeem van loten is het startnummer onafhankelijk van de volg orde van inschrijving. Onder voorzitterschap van de Argen tijn L. Negri is in het stadhuis van Nij megen een bestuursvergadering van de internationale zwemfederatie (F.I.N.A.) gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda was het verzoek van het Inter nationaal Olympisch Comité om een voorstel in te dienen tot reducering van het aantal deelnemers op de Olympische Spelen. Na langdurige bespreking werd besloten aan het I.O.C. voor te stellen het aantal deelnemers per land per num. mer van drie op twee te brengen, geen reserves voor de estafette-ploegen toe te laten en tenslotte het aantal waterpolo spelers, dat kan worden ingeschreven, te brengen van elf op tien. Dit voorstel zal vergezeld gaan van de voorwaarde, dat' ook voor de andere sporten op de Olym pische Spelen een dergelijke beperking zal worden doorgevoerd. Tevens zal aan het I.O.C. worden voorgelegd, nu de vlinderslag en schoolslag sedert het con. gres te Helsinki in 1952 als twee aparte zwemslagen worden beschouwd, aan het Olympisch programma de nummers 200 meter vlinderslag heren en 100 meter vlinderslag dames toe te voegen. Voorts werd behandeld een protest van de Kon. Ned. Zwembond tegen de han delwijze van de jury d'appèl gedurende het Olympisch waterpolotournooi te Helsinki. Het F.I.N.A.-bestuur wees dit protest af. ste ronden voor de toeschouwers weinig spectaculair tennis en is menige strijd reeds spoedig bekeken. De enige niet normale uitslag van vandaag was dat de als nr. acht geplaatste speler Frans Wiechers van Karamoy verloor. Maar voor deze plaats waren dan ook ver scheidene gegadigden. In het dames-enkelspel viel er al heel weinig te genieten. De enige span nende partij was hier van mej. v. d. Torre tegen mevr. Thung. Na een moei zaam gewonnen eerste set van acht games verloor mej. v. d. Torre de tweede set, 16, om zich in de derde te herstel len, 62. De overige partijen waren hier alle twee-setsters. Bij de heren zagen wij het eers'j Lo Krijt in de baan. Hij bevocht een moei lijke eerste set tegen Wim Reidt, 86, die tweemaal door regen onderbroken werd. Deze eerste regenbui van dit tour nooi kwam het spel uiteraard niet ten goede, aangezien de concentratie gaat verslappen. Krijt deed het in de twee de set beter en won met 86, 63 Hans van Swol, zoals gewoonlijk zo van zijn werk in de baan, had even tijd no dig om erin te komen. Hij kwam tegen Tönjes 0—3 en 24 achter, maakte toen vier games achtereen, 64. Tönjes' bal len maakten weer de wonderlijkste ca priolen, veoral de geschepte backhand is een gevaarlijk wapen, daar niemand weet waar zijn slagen terecht komen. Of hij het zelf weet. is ons ook niet al tijd duidelijk. Bovendien wist hij ook nog van de venijnige wind te profiteren door hoge ballen tegen de wind in te slaan, die anders uit zouden zijn geko men. De tweede set was hier 6—2 voor Van Swol. Freddy Dehnert kwam tegen Jos Windt even in gevaar bij 34 en spelpunt tegen door een netbal. Hij wist dit bezwaar echter te bezwe ren en een debacle zoals twee jaar geleden, toen hij verloor, te voor komen. Hij won nu met 64, 62. Ook George Holst had: moeite om op gang te komen tegen de Limburger Van Gasselt en verloor de eerste set met 86. Daarna was er even wel geen vuiltje meer aan de lucht, 61, 63. Frans Wiechers moest in de Hage naar Karamoy zijn meerdere erkennen, 63 75. In de tweede set wist Wie chers wat meer spel te bieden, maar zijn grond strokes waren te zwak en ook zijn spreiding liet veel te wensen over. Hij benaderde zijn spelpeil van Noord- wijk, redenen waarom hij o.m. was vrijgesteld, op geen stukken; wat maak te deze man een voetfouten. Adama van Scheltema had veine dat zijn tegenstan der. Hans van Dalsum, geblesseerd is, zodat hij dus zonder slag of stoot in de volgende ronde kwam. Bij de jongeren zagen wij de jeugd kampioen Johan Koerts in ere baan, die met Bruininga een herendubbel speelde. Zij kwamen uit tegen de veteranen Dick Rinkel en Bochardt en wonnen een vrij makkelijke eerste set, 6—2, verloren daarna met 64, maar herstelden zich in de derde, 63. De combinatie Koerts Bruininga sloot niet altijd. Zij zullen nog moeten leren elkander niet in de weg te lopen. De uilslagen De uitslagen zijn: herenenkelspel le ronde tegen vrijgestelde spelers. Van Swol versl. Tönjes 64 9—2; Karamoij versl. Wiechers 63 75; Krijt versl. W. Reidt 86 63; Wilton versl. Taminiau -0 64; Holst versl. Van Gasselt 68 01 63; Van Meegeren versl. Kramer 63 62; Dehnert versl. Windt 64 6—2. Damesenkelspel le ronde tegen vrijge stelde speelsters: mej. F. ten Bosch ver sl. mej. Schouten 63 64; mej. Van de Torre versl. mevr. Thung 86 16 62; mevr. Scholten versl. mevr. Eerenvelt 61 64; mevr. Koopmans versl. mevr. Koch 64 8—6; mej. Tekelenburg versl. Andrew Schryver, 13 jaar, u'it Epsom in Surrey, op school te Oxford, neemt met eigen gemaakte modellen deel aan de tentoonstelling voor modelbouwers, de Model Engineer Exhibition, die in Londen wordt gehouden. Andrew, die lid is van de wetenschappelijke club op zijn school, demonstreert hier een torpedoboot, bestuurd door radio, in de New Horticultural Hall, waar de ten toonstelling wordt gehouden. Voor de vijfde maal na de oorlog zul len er op 30 Augustus in Etten in West- Brabant snelheidsraces voor motoren worden gehouden, met de seniorenklas sen internationale deelneming. De races zullen volgens een besluit van de sport- commissie van de KNMV mogen mee tellen voor het Nederlands kampioen schap. De junioren rijden in de 125, 250, 350 en 500 cc klassen met in iedere klas se twaalf deelnemers, die zijn geselec teerd uit een grote groep. De senioren rijden in de 125, 250, 350 en 500 cc klassen, waarvan de laatste twee internationaal zijn. Barrett en Mason uit Engeland, Matthews uit Ier land, Van Vleteren en Raffeld uit Bel gië en de Australiërs Campbell, Bryen en Laing zullen de strijd aanbinden met de beste Nederlandse rijders, die in drie klassen nog kansen op het kampioen schap hebben. Het parcours is zes kilo meter lang en verkeert in prima staat. mevr. Vlielander Hein 61 60; mej Mullemeister versl. mej. Jamin 62 62 mej. Rollin Couquerque versl. mevr. Roolker 6—3 6—0; mevr. Peters versl mej. Van Cuyk 61 61. Kwart finales herendubbelspel: Brui' ninga en Koerts versl. Bochardt en Rin kel 6—2 4—6 6—3; Breukink en Hugham versl. Beek en Christern 86 63; Kern- per en Kramer versl. Claassen en Van Gasselt 64 64; Borren en Rahussen versl. Blaauw en Vergroesen 61 97. Kwart finales dames dubbelspel: mej Diemer Kool en mevr. Peters versl. mej Van de Torre en mej Versteege 64 86; mevr. Koch en mevr. Rauws versl. mej. Jamin en mej. Tettelaar 75 64; mevr. Roolker en mej. Schouten versl. mevr. Eerenvelt en mej. Roemers 61 16 64; mevr. Jonquire en mevr. Thung versl. mevr. Van Marle en mej Van Cuyk 61 97. Gemengd dubbelspel kwart finale; mevr. Roos en Dehnert versl. mevr. Koopmans en Windt 62 61; mej. F. ten Bosch en Wilton versl. mej. Fiken- scher en Toenjes 61 63; mevr Van der Storm en Krijt versl. mevr. Thung en Hughan 75 64; mevr. Scholten en Halst versl. mevr. Van Berkel en Rinkel 64 64. De Duitse athlete Ulla Jurewitz is er te Boedapest in geslaagd het wereld record op de 880 yards dames te verbe teren door een tijd van 2 min. 12.6 sec. te noteren. (Van onze speciale verslaggever) Schiphol was gisteravond het toneel van een al bijna vertrouwd geworden ceremonie: de terugkeer van Korea-vrij- willigers. Ditmaal had de plechtigheid een bijzonder karakter, omdat ze zich afspeelde rond de ex-commandant van het Nederlands detachement, luitenant kolonel C. M. Schilperoord. Kolonel Schilperoord heeft zich, zoals men zich herinneren zal, bij de strijd op Korea bijzonder onderscheiden. Dit blijkt ook al uit het feit, dat hem binnenkort de United Nations Service Medal en de op een na hoogste Amerikaanse militaire onderscheiding, de Legion of Merit, zul len worden uitgereikt. Op de Amsterdamse luchthaven kreeg hij uit handen van luitenant-kolonel Da Costa, commandant van het regiment Van Heutz, het Kruis voor Recht en Vrijheid, dat aan iedere uit Korea terug kerende militair wordt uitgereikt. De na ruim een jaar terugkerende ex-commandant had veel te vertellen. Hij legde er de nadruk op, dat zijn opvolger, luitenant-kolonel C. Knuist, het zeer moeilijk heeft. „De Neder landse strijdkrachten bevinden zich in de Wyominglijn, op 4 a 5 kilometer van de Noord-Koreaanse en Chinese troepen. Mijn opvolger heeft tot zware taak deze mensen, wie het verrichten van versterkingswerkzaamheden bij ontbreken van gevechtshandelingen weinig bevredigt, bezig en in de hand te houden. Ik kan U wel zeggen: toen de wapenstilstand was ondertekend, heerste bij ons niet geheel dezelfde stemming als bij de Amerikaanse troe pen, die uitgelaten waren van vreug de". In de laatste dagen voor het bestand, zo moest luitenant-kolonel Schilperoord vertellen, zijn nog enkele Nederlandse mensenlevens verloren gegaan. Vijf man uit een frontpatrouille vonden de dood, toen het kleine groepje in een hinder laag viel. Vijftig jonge Chinezen beko gelden de patrouille met handgranaten. „Slechts één man kon het vuur beant woorden. De patrouille-commandant, luitenant Douma, werd al meteen uit geschakeld. We zijn direct te hulp ge sneld, maar het was al te laat. 's Nachts keerden drie man terug. Behalve de vijf doden waren er vier gewonden en twee vermisten. Het is heel moeilijk dit dra ma precies te reconstrueren, maar zulke dingen kunnen in de oorlog nu eenmaal gebeuren". De oud-commandant herinnerde nog even aan de krijgsgevangenen. Soldaat Lamberti, die met de onlangs terugge keerde Arie Biever in krijgsgevangen schap is geweest, schijnt op de vlucht van honger te zijn omgekomen, aldus de oud-commandant. Wat de overigen be treft: „er zijn nog zes vermisten, van wie de Noord-Koreanen er twee als krijgsgevangenen hebben opgegeven". Tegelijk met luitenant-kolonel Schil peroord keerde sergeant H. van Ooyen terug. Hij is kort voor zijn vertrek naar het vaderland als lopend patiënt uit het hospitaal in Tokio ontslagen. Tijdens de laatste acties was hij door granaatscher ven gewond aan oog, armen, benen en buik. Hij is nu blind aan het linkeroog. Ook hij kreeg het Kruis voor Recht en Vrijheid van luitenant-kolonel Da Costa, die namens de minister van Oorlog op trad. Onder de officieren, die mede ter verwelkoming aanwezig waren, bevon den zich luitenant-kolonel H. Moskie namens de minister van Oorlog en de chef van de Generale Staf, dr. J. Vixse- boxse namens de minister van Buiten landse Zaken, majoor W. Eerdmann na mens Z.K.H. Prins Bernhard als inspec teur-generaal van de Koninklijke Land macht en kapitein H. W. van Haersma Buma als vertegenwoordiger van de staatssecretaris yan Oorlog. -r.JÜfc - AALSDIJK 21 te Antwerpen. AALSUM 21 van Bremen 22 te Hamburg. ALBIREO 21 te Bahia. ALCYONE 21 te Santos. ALETTA 21 te Telokanson. ALMKERK 20 van Aden n. Port Said. ALKAID 20 te Antwerpen. ALNATI 21 te Las Palmas. ALTAIR p. 21 Fern. Nor. n. Recife. AMSTELDIEP p. 21 Djedda n. Aden. AMSTELDIJK 21 te Singapore. AMSTELLAND p. 21 Fern. Nor. n. Rio. AMSTELVEEN p. 20 Sable eil. ARENDSKERK 21 te Marseille. ARIADNE 21 te Tanger. ARNEDIJK p. 21 Scillys, 23 te Antw. ATLAS 21 te Vigo. BANTAM 22 nm. te Rotterdam. BENNEKOM p. 21—22 Azoren n. Trinidad. BINTANG 21 te Tacoma. BLIJDENDIJK 20 te New York. BORNEO 21 te Amsterdam. CALLISTO 20 te Rotterdam. CASTOR 20 van Trinidad n. Europa. CELEBES 21 nm. te Amsterdam. CERONIA 21 te Amsterdam. CONGOSTROOM 21 te Abidjan. DELFLAND 20 te Santos. DOURO 21 te Rotterdam. DUIVENDRECHT 20 van Liverpool n. New Orleans. EEMDIJK 21 te Tampa. EEMLAND 21 te Montevideo. EENDRACHT p. 21 Ouesaunt n. Liverp. ELMINA 21 te Cotonou. EOS p. 21 Dover, 22 te Rotterdam. ESSO AMSTERDAM 21 v. R'dam n. Aruba. ESSO ROTTERDAM 27 te Rotterdam. GAASTERKERK 2 te Bremen. GAASTERLAND p. 21 Ouessant n. Recife. GORDIAS 21 te Hamburg. GRAVELAND 20 te Amsterdam. GROTEKERK p. 21 Kp. Blanco n. Kpst. HEELSUM 21 te Amsterdam. HERSILIA 21 te Hamburg. HILVERSUM p. 21 Gibr. n. Teneriffe. HOOGKERK 20 te Kobe. ILOS 21 te Malaga. INDRAPOERA 20 van Pt. Said n. Genua. ITTERSUM p. 20 Cocos eil. JAGERSFONTEIN 21 te Antwerpen. JAPARA 21 van Banka n. Djakarta. JOH. V. OLDENB. 21 te Tj. Priok verw. KEDOE 21 nam. te Rotterdam. KERTOSONO p. 20 Ceylon n. Calc. KERTOSONO 23 te Calcutta verw. KIELDRECHT 21 te Singapore. KOTA AGOENG p. 20 Ouessant n. Mars. KOTA INTEN p. 21 Daedalus n. Belawan. LAAGKERK 20 van Santander n. Havre. LAERTES 21 te Port Soudan. LARENBERG p. 21 Algiers n. Taranto- LAWAK 21 van Hawaii n. Manilla. LEOPOLDSKERK p. 20 Gibraltar. LINDEKERK p. 20 Ouessant. LINGE 20 van Kielerkanaal n. A'dam. LOENERKERK 21 te Rotterdam. LOPPERSUM 20 van Taranto n. Huelva. LUNA 21 te Izmir. MAASDAM p. 20 Scillys. MAASLAND p. 21 Abrolhos n. Bahia MACUBA p. 21 Guardafui. 22 te Aden. MANOERAN 18 te Tj. Priok. MAPIA 21 te Beyrouth. MARPESSA 21 van Bombay n. Karachi. MATARAM p. 20 Ceylon. MERWEDE p. 21 Scillys n. Hamburg. MIRZA 21 te Singapore. MOLENKERK 21 te Port Soudan. MURENA (t.) p. 20 Malta. MYONIA 21 te Malta. N. AMSTERDAM 20 te Kp. Race n. Cobh. NIEUW HOLL. p. 21 Kei-el. n. Macass. ORANJEF. 21 te Prt. Elizabeth. ORION p. 21 Finisterre n. Ceuta. PERNA p. 21 Okinawa n. Miri. POELAU LAUT p. 21 Kreta n. Priok. PR. MAURITS 17 van Montreal n. Chicapo. PR. PH. WILLEM p. 21 Anticostil. PR. WILLEM IV p. 20 Valentia. PYGMALION 21 te Hamburg RADJA p. 21 Minicoy n. Djibouti. REMPANG 21 van Madras n. Vizagapatam. RUYS p. 21 Diego Garcia n. Singap. RIJNDAM p. 20 Scillys. SAPAROEA 20 van Dakar n. Havre. SARPEDON 28 van A'dam n. W. Indië. SCHERPENDR. p. 20 Trinidad n. Curac. SHERATAN p. 20 Horta (Azoren). SINGKEP 20 van Tjilatjap n. Surahaja. SLAMAT 21 te Semarang. STAD AMSTERDAM 20 te Narvik. STR. SOENDA 21 te Beira. SUMATRA 21 te Macassar. SWARTENHONDT 21 te Menado. TARAKAN 21 te Tj. Priok. TEIRESIAS p. 20 Gibraltar. TERNATE p. 20 Ceylon. TIBA vtr. 22 van Antw. 23 te Rotterdam. TIBERIUS 21 te San Juan. TJIBANTJET 2r te Kobe. TJ1TJALENGKA 20 van Monteviedo naar Santos. TOMORI p. 21 Kreta n. Marseille. VAN LINSCHOTEN 20 van Havre n. Antw. VEENDAM 20 van N. York n. Rotterd. WATERLAND 20 te Amsterdam. WILLEM RUYS 20 van Southampton n. P. S. IJSSEL 20 te Piraeus. ZONNEWIJK 21 nm. te Rotterdam. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 20 Aug. Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 33.000 stuks. Prijzen: slachtkippen witte f 1.70 1.80, zware rassen f 1.75—1.85, jonge hanen witte f 2.602.85, andere rassen f 2.202.30. piepkuikens f 2.402.70 alles per kg. lev. gewicht, overige per stuk, oude hanen f2.75 4.25, oude eenden f 0.85—1.70, tamme ko nijnen f 2.257.tamme jonge duiven f 0.600.85. Eiermarktaanvoer 1.200.000. Prijzen: kippeneieren f 18.40—19.alge mene prijs f 18.60 per 100 stuks, kiloprijs f 3.—, henneneieren f 12.5015.50 per 100 stuks. KAASMARKT GOUDA, 20 Aug. Aange voerd 241 partijen, eerste kwal. met rijks- merk f 2.15—2.24, tweede kwal. met rijks- merk f 2.06—2.14, extra zware tot 1 2.45. Handel redelijk. 41 r- It r- ie ia r- :n jr al :n ;s lU ie jr ie i- ï- n. D- in >P in r. te r- d ir 1- ir n )0 ï- ir 5- it st se is tr ie a- at r- 2r ï- ig je at iij le et i- g» at le tr ie ig ï- t> j- r- ï- t it n ï- i- le n e, ie le )f 2t 1- r, ;r •P i- \r 5— IS al >- it i- ï- iT )-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5