Nog geen onrust Marokko NIEUWE SULTAN doet vandaag intrede in RABAT zlJn Parijs: Periode van aangebroken voor democratisering het Protectoraat Beroering in de Moslem-wereld Beslissing over bijeenroepen Assemblée uitgesteld Mau-Mau-leiders zouden beweging willen ontbinden Flying Enterprise II aangevaren Teheran ontvangt de Sjah c B Tot hoofd en hart Eis des tijds Molotov recipieert Nu de Franse stakingen verlopen Na Mossadeq overwintthans Lang leve de Sjah van Perzië b Het weer i ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 77sfe JAARGANG No. 25766 Nederlander na ongeluk in Zweden overleden Sovjets ontruimen aantal controleposten in Oostenrijk Ooievaars steken bewoners hart onder de riem RAYONVEZEL IN INTERLOCK Hoofd voorlichtingsdienst Sociale Zaken Twee gevallen van spoorwegsabotage In Indonesië Apart ministerie voor Irian-kwestie? Verse haring naar Tsjechoslowakije Britten gaan Maandag in grootscheepse actie capitulatievoorwaarden verspreiden „De Waarheid" in kort geding gedagvaard Nederlander betrokken bij smokkel naar O.-Europa Arrestaties en beslagneming van strategisch materiaal in Italië Partijcongres K.V.P. in teken van de eenheid KONINGIN OP HET LOO Commissie voor Atoom energie: at's in a name? VS. sullen voorsprong bij atoombewapening behouden „Poort des Hemels" voor derde maal gesloten Pater Sweeney uit China verbannen Incident met Nederl. militairen te Kobe Oude slagzinnen maken plaats voor nieuwe Communisten ageren tegen nieuwe bewind I FIELDJACKETS - SWEATERS O BURUU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 A&onnementen 20800 Postgiro 143480 °Jtcant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 JKantoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 r.. Telefoon 5790 sectie: 3, 3. VV, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. W?"«*actie: ^rS- v- Run en W. Severin. Wfia. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In het ziekenhuis te örebrö in Zwe den is overleden de heer A. G. F. Re- gout uit Itteren bij Maastricht. Hij was 31 Juli gewond geraakt bij een botsing tussen een door hem bestuurde auto en een Zweedse wagen nabij örebrö. Met alle daaraan verbonden ceremonieel is de nieuwe Sultan van Marokko gis teren geïnstalleerd. Vandaag zou hij per speciale trein in de hoofdstad Rabat aan komen, om zich te vestigen in het keizerlijk paleis. De regering van de nieuwe thonarch, Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa, is ingegaan zonder enig teken van tvanorde, waarvoor over het algemeen werd gevreesd. In de grote steden van het Frans protectoraat, waar Franse militairen de controle in handen hebben, is het rustig. Het uitgaansverbod is alweer opgeheven. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de troons bestijging van de nieuwe Sultan een nieuw tijdperk zal inluiden in de Frans- Marokkaanse betrekkingen en een evolutie in het politieke leven, die de demo- eratisering van de Marokkaanse regering ten doel heeft, met zich zal brengen. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft gisteravond een officiële receptie gegeven ter ere van de Oost-Duitse regeringsdelegatie, die op het ogenblik in de Sovjet-Unie ver toeft om onder leiding van premier Grotewohl ever „belangrijke vraagstuk ken" te spreken. Onder de aanwezigen werden opge merkt: maarschalk Nicolai Boelganin, Plaatsvervangend-premier Lazar Kaga- uowitsj, de minister van Handel, Anas- fase Mikojan en andere ministers en hoge legerleiders. Premier Malenkov was niet aanwezig. De Rusen hebben plotseling een aan tal gebouwen langs de grens met de Amerikaanse zone in Oostenrijk ont- uimd, waarin controleposten waren Bevestigd. Verleden week hebben zij zich reeds teruggetrokken uit soortgelij ke posten langs de grens met de Britse Zone. O.m. werd het historische kasteel van Ottenheim, volgens de Russen voor malig Duits bezit, ontruimd. Daags na üc ontruiming van dit kasteel hebben zteh daar vijftien ooievaars gevestigd, die, voor zover bekend, nog nooit in deze streek gezien zijn. In Oostenrijk wordt de ooievaar beschouwd als een zinnebeeld van welvaart. Ten aanzien van de proeven met rayonvezel in interlock heeft de Alge mene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem medegedeeld, dat geconstateerd is, dat ondergoed uit garen gesponnen uit een mengsel van 2/3 katoen en 1/3 rayon- vezel zich qua beoordeling aanmerke lijk en qua duurzaamheid aanzienlijk heter gedroeg onder de voor de draag- proef gekozen omstandigheden dan dito garen dat voor 100 pet. ui{ dezelfde ka toensoort gesponnen was. Gebruikt is een middelsoort katoenvezel, afkom stig uit de Verenigde Staten. Gecon cludeerd wordt, dat een juist gekozen combinatie van rayonvezelgaren en rayongaren een tricot kan geven dat Qua duurzaamheid aanzienlijk beter is ban een uit geheel katoen vervaardigd tricot, aldus de AKU. Naar verwacht wordt zal de heer T. Dokter, oud-parlementair redacteur van „Het Vrije Volk" en thans hoofdre dacteur van de Regionale Dagbladpers, benoemd worden tot Hoofd van de voorlichtingstekst van het ministerie van Sociale Zaken. In deze functie zal hij dr. G. J. Lammers, die thans direc teur van de Regeringsvoorlichtings dienst is, opvolgen. Op een vraag of de politieke hervor mingen, die aan de voormalige heerser opgedrongen waren, ook door de nieuwe Sultan ondertekend moeten worden, ant woordde een zegsman van het Franse ministerie, dat waarschijnlijk weer ge heel opnieuw begonnen zal worden met de onderhandelingen. Er zullen Frans-Marokkaanse commis sies benoemd worden om een nieuwe regeringsstructuur uit te werken en het is mogelijk dat de oude hervormingen zullen komen te vervallen. Intussen zijn de familieleden van de voormalige sultan Sidi Mohammed Ben Youssef, op weg naar Ajaccio op Corsi ca. Vandaag zouden zij zich bij de ver bannen vorst vervoegen. Uit bevoegde Franse kringen wordt vernomen dat Corsica waarschijnlijk niet een blijvend verbanningsoord voor de Sultan zal wor den. Het is nog niet bekend waar de Sultan met zijn gezin uiteindelijk zal belanden. De laatste hindernis die de troonsbe stijging van Moulay Arafa nog verhin derd werd gistermorgen uit de weg ge nomen, door het besluit van het tribu naal van Oelemas (religieuze leiders), dat in Fez bijeen is gekomen, om Molay Arafa als heerser te erkennen. Binnen enkele uren tijds werd de be jaarde prins men is het er niet over eens of hij 64 of 72 jaar is in de troonzaal vanhet keizerlijk paleis te Rabat officieel tot Sultan uitgeroepen. Het ceremonieel vond plaats onder pre sidium van de Maghzen (de opperste raad). Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken dat aanvankelijk bekend heeft gemaakt dat Moulay Arafa een oom van de verdreven Sultan is, heeft thans dit bericht gecorrigeerd. Het ministerie deelde officieel mee dat hij een achter neef van de voormalige Sultan is. In de Mohammedaanse wereld hebben de gebeurtenissen in Marokko grote be roering veroorzaakt. De 1000 jaar oude Al Azahar, de hoogste instelling van de Islam, heeft alle Mohemmedanen in dë gehele wereld opgeroepen tot een kruis tocht tegen Frankrijk. De oproep werd gedaan door Abdella- tif Diraz, de vice-rector van Al Azahar. In een verklaring voor de pers zei de oude sjeik: „het is dezelfde kruistocht, welke voortduurt. Wjj worden vervolgd, omdat wij Mohammedanen zijn. Wjj worden in Noord-Afrika door Frankrijk en in Egypte, Perzië en Pakistan door de Britten vervolgd." In Mekka heeft de Egyptische presi dent Naguib voor de Kaaba, het grootste heiligdom van de Islam, Allah gesmeekt, dat hij „de Marokkanen zou wreken.' In de grote moskee van Cairo was vice-premier Gamal Abdel Nasser aan wezig bij een door duizenden Mohamme danen bezochte bidstonde voor „de mar telaren van Marokko". Op het hoofdkwartier van de Arabi sche Liga werd ondanks het grote feest Bairman een spoed-conferentie gehou den. Na de besprekingen heeft de Liga meegedeeld, dat aan alle Arabische landen nota's gestuurd zullen worden, waarin zij gevraagd worden met spoed maatregelen te nemen in verband mot de verschrikkelijke gebeurtenissen in Marokko. Men verwacht spoedig dras tische maatregelen tegen Frankrijk door Egypte, Irak, Sirië, de Libanon. Jemen, Jordanië, Saoedi Arabië en Lybië. Het wordt mogelijk geacht dat de Arabi sche landen de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk zouden verbreken. De groep van Arabische-Aziatische landen bij de V.N. heeft eenstemmig besloten de kwestie-Marokko „onmid dellijk" voor de Veiligheidsraad te brengen. De groep bereidt een resolutie voor over Marokko, waarin de Franse actie waarschijnlijk een bedreiging van D mad p Kaids heeft een de vrede genoemd zal worden. Op een persconferentie verklaarde de voorzit- nieuwe „Iman" aangewezen, n.l. Sidi ter van de groep, dat de Arabisch-Azia- Mohammed Ould Moulay Arafa. El Glaoui tische landen de Sultan en het volk van Marokko in hun strijd voor de vrijheid hnks) z et toe ^et ondertekenen door zullen blijven steunen. Pasja's en Kaids van de proclamatie. Het bureau van de Franse Nationale Vergadering heeft gisteren nog geen besluit genomen over het al dan niet bijeenroepen van de vergadering ter be spreking van de door de stakingen ont stane toestand. Maandag zal het bureau, waarin alle partijen zijn vertegenwoor digd, opnieuw bijeenkomen. De ogenschijnlijke reden van het uit stel was. dat niet het vereiste aantal van 209 schriftelijke verzoeken van afge vaardigden tot bijeenroeping van de vergadering was binnengekomen het aantal telegrafische verzoeken was wel groter dan 209. De werkelijke reden echter schijnt het feit te zijn dat de stakingen verlopen. De socialistische parlementsfractie en het verbond van katholieke vak verenigingen hebben zich gisteravond in een communiqué opnieuw uitgespro ken voor spoedige bijeenroeping van de Nationale Vergadering. De oproep van de socialistische en de katholieke vakbonden om bij de PTT het werk te hervatten is slechts gedeel telijk opgevolgd. Men verwacht echter, dat thans meer stakers het werk zullen hervatten. In de provincie blijft de toe stand echter nog verward. In een aantal steden, o.a. Marseille, Nantes, Brest. St. Etienne, Reims, Dijon en Cannes, neb- ben PTT-beambten besloten de staking voort te zetten. De opsporingsdienst van de Franse spoorwegen stelt een onderzoek in naar twee gevallen van sabotage. In het ene geval werden signalen geblokkeerd in onveilige stand, in het tweede {ie sleutel van een beveiligingssysteem van wissels gestolen. In beide gevallen leidde dit tot langdurige stremming van het spoor wegverkeer. Arbeiders in bakkerijen, die lid zijn van de onder communistische leiding staande vakbond, hebben besloten drie dagen te staken ter ondersteuning van looneisen. Verleden week hadden zij met staking gedreigd, indien de eisen zou den worden genegeerd. Van welingelichte kringen heeft „Pe- doman" vernomen, dat de Indonesische regering hoogstwaarschijnlijk het beleid ten aanzien van de Irian-kwestie (Nw.- Guinea) zal toevertrouwen aan de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken. Tot dusverre was geen enkel ministe rie met het beleid van deze kwestie belast. Genoemde kringen hebben voorts verklaard, dat de Indonesische regering ook overweegt gezien de belangrijk heid ervan een apart ministerie mot de afwikkeling van de Iriankwestie te belasten. Voorspeld kan worden, dat het nieuwe kabinet prioriteit zal verlenen aan de afwikkeling van deze kwestie. Tot op heden heeft de Indonesische re gering echter nog geen duidelijk stand punt ingenomen met betrekking tot de status van West-Irian, dat door Neder land niet meer als betwist gebied, doch als zijn eigen gebied wordt beschouwd, aldus „Pedoman". De eerste zending verse haring is uit IJmuiden naar Tsjecho-Slowakije ver zonden, als onderdeel van een accoord tot een totaal van 2000 ton. Het betrof hier drie wagons en in de loop van het verse haringseizoen, dat op het ogen blik in IJmuiden op volle toeren draait, zullen in de komende weken andere zendingen per trein volgen. Het contin gent voor Tsjecho-Slowakije omvat, buiten de 2000 ton verse haring, 1000 ton pekelharing. De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, en de opperbevelhebber in Oost- Afrika, generaal Sir George Erskine, zullen in een grootscheepse actie capi tulatievoorwaarden voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, aldus meldt Reuter. De actie zou Maandag beginnen. Tot deze stap werd, naar verluidt, besloten, omdat-de Britse autoriteiten van Dedan Kimathi, de beruchtste terrorist van de kolonie, en andere leiders van de Mau Mau hadden vernomen, dat zij hun organisaties wil len ontbinden en hun activiteit staken, indien aanvaardbare capitulatievoor waarden worden aangeboden. De raadsman van Korff's cacao- en chocoladefabrieken N.V. te Amsterdam heeft de uitgeefster van het dagblad „De Waarheid" in kort geding gedagvaard wegens het „tegen beter weten in doen voorkomen, alsof de N.V. haar personeel lager beloont en op ongunstiger voor waarden laat werken dan andere werk gevers in deze industrie of dan aan de N.V. veroorloofd is." Het bedrijf acht zijn goede naam hierdoor aangetast en eist, dat gedaagde een verbod wordt opgelegd voor het verschijnen van der gelijke artikelen alsmede een gebod om de gepubliceerde verwijten terug te nemen. Naar wij verder vernemen, heeft de raadsman van eiseres reeds eerder naar aanleiding van dit artikel in het blad van 13 Augustus de uitgeefster uitge nodigd de verwijten terug te nemen aangezien „deze verwijten tegen beter weten in waren gepubliceerd." In „De Waarheid" van 20 Augustus is volgens de raadsman een deel teruggenomen doch van een rehabilitatie was volgens hem geen sprake. Het kort geding zal Vrijdag 28 Augus tus dienen voor de president van de rechtbank te Amsterdam. De politie van Milaan heeft 3.370 ton strategische metalen in beslag genomen, welke op verscheping naar landen ach ter het ijzeren gordijn lagen te wachten. Twee Italianen zijn gearresteerd, terwijl vier andere, onder wie een Zwitser en een Nederlander door de politie be schuldigd worden bij deze smokkelhan del betrokken te zijn. Volgens de politie hebben de arres tanten reeds eerder goederen uit Italië, door Zwitserland en Duitsland naar Ne derland verscheept. Vanwaar zij per schip verdwenen naar Polen en andere landen achter het IJzeren gordijn. 1200 ton lood, 760 ton koper, 500 ton staal, 500 ton aluminium en 500 ton kobalt zijn in beslag genomen. Boven grote delen van Kenya zullen duizenden pamfletten worden uitgewor pen, waarin de rebellen veiligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig over geven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen wor den vervolgd. Ook beginnen de Britten met een grote voorlichtingscampagne in het door de Kikoejoes bewoonde gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten te overtuigen, dat de Mau Mau tot ondergang is gedoemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder verwijl de economische en sociale grie ven zullen worden aangepakt, zodra de noodtoestand voorbij is. Brigade-generaal Comah, de bevel hebber van de tegen de Mau Mau inge zette 70e Oost-Afrikaanse brigade, is on dertussen van zijn commando ontheven. Het Partijcongres 1953 van de Katho lieke Volkspartij, dat vi het teken van de eenheid staat, wordt gehouden op Zaterdag 7 en Zondag 8 November in „Tivoli" te Utrecht. Op de eerste dag spreekt prof. dr. Rogier over Schaepman; prof. mr. C. Romme geeft op tweede dag een parle mentair verslag. De Koningin zal tot het einde van deze maand met de jongste twee prin sessen op paleis Het Loo verblijven. De prins zal de volgende week enke le dagen naar Zoute in België gaan, om aldaar het concours hippique bij te wo nen. 31 Augustus zal de gehele Konink lijke familie op Het Loo verenigd zijn om de verjaardag van Prinses Wïlhel- mina gezamenlijk te vieren. HiefÜST GEEN GELUK Op die naam Carlse!,etrfU ^et schiP van Kapitein Kurt v°lgste »FlVing Enterprise II", de op- 7 van de „Flying Enterprise", die beroemd werd over de gehele wereld, door de heldhaftige pogingen van haar kapitein Carlsen om haar na een zware beschadiging voor zinken te be hoeden Dit is de „Flying Enterprise II", na een aanvaring met het Engelse vrachtschip „Canara". Het ongeluk ach tervolgt de schepen van Kapitein Kurt Carlsen wel. Zou het misschien aan hun naam liggen? De voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie van het Amerikaanse Congres, Cole, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten op het gebied van de atoom- en de waterstofbom „een voor sprong hebben en zullen behouden" Cole, lid van het Huis van Afgevaar digden, had voor hij deze verklaring aflegde een onderhoud gehad met drie andere leden van de commissie, het waarnemende hoofd van de Centrale Inlichtingendienst, generaal Cabell, en andere functionarissen van het bureau De commissie is, volgens Cole, tijdig ingelicht over de Russische proefont- ploffing van een waterstofbom. De grote Chinese melaatsenkolonie „The Gate of Heaven" (Poort des He mels) is dezer dagen voor de derde maal sinds haar oprichting gesloten. De leider en oprichter van deze bekende charitatieve inrichting, father Jozef Sweeney van de Congregatie van Mary- knoll is door de communistische autori teiten uit China verbannen en te Hong kong aangekomen. Pater Sweeney stichtte, begaan met het harde lot der melaatsen. 20 jaar ge leden deze kolonie op een eiland aan de mond van de Kongmoon Rivier. In 1937, nog voor de gebouwen waren voltooid, werden zij door een typhoon groten deels verwoest. In 1945 werd de kolonie door de Japanse bezetters in brand ge stoken. Beide keren bouwde de thans 57-jarige missionaris „The Gate of Heaven" weer geheel op. De Japanse politie wilde Vrijdagavond aan boord van het Franse vrachtschip .Vietnam", dat in de haven van Kobe lag, twee Nederlandse soldaten arreste ren, omdat) zij een Japanner zouden hebben aangevallen. Door eensgezind optreden wisten de kameraden van de twee te verhinderen, dat de politie haar doel bereikte. Deze ging tenslotte van boord, nadat zij de namen van de twee verdachten had gekregen. De Franse en Nederlandse consulai re autoriteiten zouden Zaterdagochtend met de havenpolitie van Kobe een be spreking over het incident hebben. Een groep Perzi sche demonstran ten verwijdert de grote borden en opschriften ten gunste van Mossa deq. v De Sjah van Perzië is vanochtend met zijn privé-vliegtuig in de hoofdstad van zyn land teruggekeerd. Het toestel, een Beechcraft, werd bestuurd door de particulier piloot van de vorst, majoor Khatimi. De Sjah was slechts vergezeld van zijn secretaris, Attabi. Na een door radio-Teheran omgeroepen officieel ver zoek van premier Zahedi om nu met een schone lei te beginnen, zijn de inwo ners van de hoofdstad allereerst aan het werk getogen om de muren van de stad te reinigen van de politieke slagzinnen die er in de afgelopen drie jaren in ruime mate opgekalkt zijn. Daarna moesten slogans als „Yankee, ga naar huis" en .Mossadeq pirooz ast" (Mossadeq overwint) plaatsmaken voor meer actuele slag zinnen als „Lang leve de Sjah" en „Welkom Sjah van Perzië." zijn vlucht eveneens hadden genegeerd. Vanochtend bij het vertrek van de Sjah, kwamen de heren maar niet eens meer naar het vliegveld. Misschien doet de ambassadeur het verstandigst door maar ontslag te nemen uit de diploma tieke dienst, zoals ook zijn collega's in Washington, Parijs en Brussel dat reeds hebben gedaan. Vanochtend om half negen plaatse lijke tijd' vertrok de Beechcraft van het vliegveld van Bagdad. Tevoren had het toestel een korte proefvlucht ge maakt. De Sjah moest een erewacht van de Iraakse koninklijke garde in specteren. Een vrachtauto van de ge meente Bagdad bracht op het laatste moment de bagage van. de vorst aan. Hierbij bevond zich ook een aantal ten nisballen. De gala-uniform van luchtmaar- Gistermiddag was de Sjah uit Rome te Bagdad aangekomen. De hoofdstad van Perzië zag daarin een teken dat de vorst nu ieder ogenblik kon worden verwacht en begon zich te tooien met groen-wit-rode nationale vlaggen. Arbei ders hebben in allerijl triomfbogen ge bouwd in de straten die van het vlieg veld Mehrabad naar het centrum van Teheran leiden waar de vorst zjjn in trek zal nemen in de officiersclub. Bij zijn aankomst te Bagdad met de KLM-Constellation „Tilburg", werd de Sjah begroet door de kroonprins van Irak, Abdoellah. De koning kon zelf wegens ziekte niet aanwezig zijn. De Perzische ambassadeur, Moedhaffar Aalam en de leden van de Perzische Ambassade waren ook ter begroeting aanwezig. De Sjah weigerde hen echter te begroeten, omdat zij hem Zondag op schalk, die de Sjah gedurende zijn reis naar Teheran droeg, werd gisteravond per speciale koerier uit de Perzische hoofdstad bezorgd. De vorst werd uit geleide gedaan door kroonprins Ab doellah en een aantal Iraakse autori teiten. Een escorte Iraakse jagers bege leidde het toestel van de Sjah naar de Perzisch-Iraakse grens- Even voor twaalven plaatselijke tijd landde de Sjah op het vliegveld Mehra bad bij Teheran, waar hij werd verwel komd door premier Zahedi, de militaire gouverneur van Teheran, de hoofdcom missaris van politie, de chef van de ge nerale staf en leden van de koninklijke familie. De Sjah bleek zelf zijn toestel naar Teheran te hebben gevlogen. De communistische Tudeh-partij heeft inmiddels pamfletten verspreid, waarin de omwenteling wordt gewe ten aan „Mossadeq's soepelheid" en waarin de bevolking wordt opgeroepen op te staan tegen het nieuwe regiem en de Sjah. De Sjah heeft in een interview ver klaard nog niet te weten of Mossadeq ter dood veroordeeld zal worden. De misdaden van Mossadeq noemde hij „de ernstigste waarvoor iemand ver antwoordelijk gesteld kan worden". De Sjah zei, dat de zwaarste misdaad, vol gens de Perzische grondwet is: gewa pend verzet tegen de regering. „Dit is volkomen van toepassing op de voormalige premier", aldus de Sjah. Een militair die van een dergelijk ver grijp beschuldigd wordt, zou onmiddel lijk ter dood gebracht worden. De Sjah zei echter niet precies te weten wat in zo'n geval met een burger gedaan wordt. „Mossadeq is een slecht man die maar één ding in zijn leven wenste: macht ten koste van alles. Om dit te bereiken was hij bereid het Perzische volk op te offeren en hij slaagde er bijna in. God zij dank heeft mijn volk hem tenslotte doorzien". De Sjah zei. dat een van de eerste dingen die hij zal doen als hij in Teheran terug is, zal zijn te verzekeren „dat recht gedaan zal wor den" aan alle verraders. Daarna zal hij een regering benoemen en ten slotte zal hij een bijeenkomst hebben met verschillende buitenlandse ambassa deurs. Hij bedoelde hiermee duidelijk de ambassadeurs uit Westerse landen. Wie het ideaal uit zijn leven ver bant, ondervindt dagelijks de dwingelandij van de werkelijkheid. (Van een bijzondere medewerker) innen enkele weken zal de oudste katholieke Bond van zuivere ar beidersverenigingen in ons land het feit gaan het denken, dat hij 60 jaar geleden werd gesticht. En hiermede zul len we dan voor de vierde maal dit jaar ons gaan bezinnen op de historie van de katholieke emancipatie sinds 100 jaar. Daar was de Schaepmanherden- king, het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie, daar was de 25- ste sterfdag van mgr. Ariëns en nu dit feit. Wie de toestand van katholiek Ne derland ook maar enigszins kent ziet ogenblikkelijk 'het verband tussen deze vier herdenkingen. Wat zou de reus Schaepman zijn geweest, wat de zacht moedige Ariëns, indien zij hun sociale arbeid niet hadden kunnen doen steu nen op een officieel kerkelijk gezag? Wat zou de arbeidersbeweging zijn gewor den zonder deze twee groten onder Neêrlands priesterzonen, maar ook zon der de officiële steun en aanmoediging van de kerkelijke overheid? Wanneer een mens zijn zesde kruisje in zijn leven schrijft dan weet hij dat hij van nu af aan een afnemende bete kenis heeft voor de gemeenschap. Bij een organisatie, speciaal bij een sociale organisatie, mag dit niet opgaan. Met het stijgen der jaren dient een vereni ging, met zo een algemene doelstelling, steeds jonger te worden. Wanneer dat niet het geval is, kan men zich in alle ernst de vraag stellen: of zij wel beant woordt aan de tijdeigen eisen en of ze niet beter doet maar te verdwijnen. De wijze waarop de Utrechtse Dioce sane Bond der K.A.B. de herdenking van het 60-jarig bestaan heeft voorbe reid, rechtvaardigt op zich reeds de con statering, dat zij de kunst blijkt te ver staan in jaren toe te nemen en voort durend jonger te worden. Tot de verwij derde voorbereiding van 't feestelijk her denken behoorden zonder twijfel de stu diedagen, die enkele weken geleden in 't Apeldoorns Klein-Seminarie werden ge houden en waarbij deze Bond blijk gaf een zeer strijdbare positie te kunnen innemen in het thans op gang zijnde ge sprek over wezen, doel en vorm van on ze moderne katholieke sociale organisa ties. Onmiddellijk op Apeldoorn volgde Rolduc, niet alleen met het gesproken woord, maar zelfs met een brochure, waarin goed doordacht en logisch bere deneerd de aanval werd afgeslagen, die sinds maanden wordt ondernomen op de „irrealistische standsorganisaties." Of het aan de vacaryties ligt weten we niet maar er is daarna een opmerkelijke stil te ingetreden. We zagen nog geen reac ties uit het andere kamp, noch op Apel doorn, noch op Rolduc. Geen verweer, geen instemming. Toch weten we dat er binnenkamers zwaar gebroed wordt op een afdoend antwoord. Wij, voorstan ders, niet alleen van het behoud, maar vooral van de versteviging der stands- organisatorische werking, maken ons over welk antwoord er ook komen zal niet bij voorbaat ongerust. Zij die gelo ven haasten niet, zouden we ook in de ze zin willen verstaan en toepassen, dat de praktijk van het leven eens de on misbaarheid van de algemeen vormen de en beïnvloedende arbeid van zuiver katholieke lekenorganisaties zal aanto nen. (Vervolg op pag. 7) Advertentie Advertentie Wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overdag iets minder koud. Aanvan kelijk krachtige aan de kust nu en dan harde, later wat afnemende wind tussen Noord-West en Zuid-West. Zondag: Zon: 5.3619.48. Maan: 19.05—3.23. Maandag: Zon: 5.3819.46. Maan 19.24—4.55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1