Een cultureel bouquet van Geloof en Wetenschap55 DE WEEK IN'STAD EN STREEK u H O Naast voordrachten meer plaats voor beschaafde en leerzame ontspanning ROSARIO MOEST TENSLOTTE WIJKEN VOOR DE REGEN GLANS VAN HET VOETLICHT WACHT IN HAARLEMS SCHOUWBURG Communistische vogelaars Alle toneelgeselschappen komen spelen Nieuwe omslag van Levmus Tollenaar Gem. Psychiatrische Dienst Aankoop perceel Kenaupark Openluchttheater Bloemendaal "i 1 ëmmWTT SCHOOLBOEKEN SLEUTEL WEG ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Muziek, toneel en cabaret Leerrijke cursussen „TRESLONG" AUTORULES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Posthuis Ooievaarstraat Burgerlijke Stand De soldaatjes van Kath. Thuisfront SANTPOOR1 Zondagsdienst Badhuis Van Egmondstraat H. DE VRIES Ongevallen op Zuider» houtlaan Gladheid door de regen oorzaak ATHLETIEK „DE SLEUTELSPECIALIST" Beurs van New York FEESTAVOND OUD-ILLEGALEN HEEMSTEDE Burgerlijke Stand SPAARNDAM Eerste dag kermis-attracties Der traditie getrouw is de Loopmare van de vereniging Geloof en Wetenschap voor Haarlem en omstreken in de Augustusmaand verschenen. Wanneer wij het programma voor het seizoen 1953'54 beschouwen, dan moet daaruit allereerst de conclusie getrokken worden, dat het bestuur met het echtpaar Vorstman als bijzonder inspirerende leden heel wat werk verzet zal hebben om weer met een cultureel bouquet te verschijnen. De vereniging gaat haar 46ste levensjaar in en zij heeft daarom de Loopmare een voorpagina gegeven, welke wel zeer afwijkt van die der laatste jaren. Verschil lende seizoenen was het de strakke minutieuze tekening van Anton Pieck, die de aandacht trok, korte tijd onderbroken door een specimen van de tekenkunst van Mies Deinum en nu is het de jonge kunstenaar Levinus Tollenaar, die voor een omslag gezorgd heeft in het moderne genre. Het bestuur karakteriseert het programma met de opmerking, dat naast gedegen voordrachten over actuele problemen en de overige traditionele rubrieken meer plaats werd ingeruimd voor beschaafde en leerzame ontspanning. Daarmede wordt aan de wens van vele leden voldaan. ford (zeer bekend als UNO-expert in zake bevolkingsvraagstukken) over „The World-population-problem", Mr. drs. Th. Regout zal zijn reisavonturen in Afrika weer toelichten bij een interes sante kleurenfilm; Jean Bersier, schil der, grqveur en auteur van diverse wer ken op kunstgebied, zal spreken over „Saint Franpois d'Assise et l'art de la Renaissance" met lichtbeelden. De voordrachten-cyclus wordt geopend op Vrijdag 9 October met een lezing van rector N. de Rooy, getiteld „De onvoltooide Eeuw". Rector de Rooy heeft vooral bekendheid gekregen door het werk „In vrijheid herboren," dat hij met professor Rogier schreef naar aanlei ding van de Kromstaffeesten. Prof. Dr. P. Smulders S. J. spreekt op 13 Novem ber over „Katholieke verdraagzaamheid en het Humanistisch Verbond". Belang rijke vragen, die ons vooral nu bezig houden, komen daarbij aan de orde. De geestelijke aspecten van het na oorlogse Frankrijk zullen door pater J. van Rijckevorsel S. J. belicht worden. Prof. dr. W. Asselbergs zal „Lucifer" van Vondel op Vrijdag 22 Januari 1954 onder de loupe nemen. Verder staan voor het volgend jaar nog op het pro gramma een lezing van prof. dr. H. Dolch met als titel „Möglichkeit und Sinn des Wunders"; een verhandeling van dr. N. van Doornik M.S.C. over „De psychologie van de bekeerling"; van An ton Zischka over „De Wereld is toch rijk" en van Grant Collin Clark uit Ox- Het heeft de communisten in de Haarlemse raad steeds verdroten dat zij in de raadscommissies geen zitting konden nemen, om de een voudige reden, dat de andere partijen de heren niet „lustten". De verzwakte Moskouse fractie van 4 op 3 man, nóg te veel probeerde daarin nu veran dering te brengen door het lied' van de vogelaar te fluiten. Zij heeft zich ge wend tot de raadsleden, afgevaardigd door de Partij van de Arbeid en de V.V.D., en een plannetje ontvouwd, dat alleraardigst naïef is en een medelij dende glimlach zal oogsten. Een wet houderszetel acht zij onbereikbaar, maar zij wil anderen te paard helpen met als beloning een terugkeer in de commis sies van haar vertegenwoordigers. De communistische vogelaars constateren ln een schrijven aan de twee bedoelde fracties hoe gezellig voor P.v.d.A. en V.V.D. om op één divan te verkeren dat de gemeenteraadsverkiezingen heb ben aangetoond hoezeer talrijke kiesge rechtigden zich van verschillende cleri- cale partijen afkeren. Ja lezer, het staat er: clericale partijen. Wil men de K.V.P zo noemen, dan hebben wij daartegen onze bekende bezwaren, maar wethou der Bakker, de vertegenwoordiger van de A.R.-fractie, hebben w ij toch nooit als clericaal willen bestempelen, hoewel hi] streng kerkelijk is. De communisten willen dus alle clericalen de nek om draaien: de K.V.P., de A.R. en de C.H. En de katholieken en prot.-chrlstelijken ln de P.v.d.A. natuurlijk. „Onze fractie ls van oordeel" schrijven zij, „dat de huidige samenstelling van het college van B. en W. geheel niet overeenstemt met de wil van de kiezers en een krach tig progressief beleid in genen dele waarborgt." Dat is duidelijke taal. Maar nu komt de vogelaar weer: „De pro gramma's van onze partijen (P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N.) tonen veel punten van overeenstemming" en verder „de in getreden internationale ontspanning schept gunstige voorwaarden om de so ciaal-culturele ontwikkeling van de ge meente krachtiger te bevorderen." Wij houden het maar op de nationale in spanning om een internationaal blijvend gevaar zoveel mogelijk te keren. Ziezo, nu de P.v.d.A. en V.V.D. ver eerd en dolgelukkig maar samen ver gaderen over dit voorstel. Ze hebben de communisten niet nodig, want 50.4% de' stemmen hebben zij verworven of 20 van de 39 zetels, maar ja, het ij goed leven met Moskou, nietwaar? Merk waardig. dat er nu toch weer eenzelfde samenstelling van het college van B. en W. zal komen: 2. P.v.d.A., 1 K.V.P. en 1 der Christelijke nartiien. Terwiil toch die „clericalen", krachtens de brief van de communisten mets doen aan woning bouw, krotooruiming. scholenbouw werkverruiming, sportvoorzieningen en v/at al niet meer. Nou ja. die „clericale" wethouders schuiven we opzij, maar wat heeft die P.v.d.A. dan een schade aan de stad be rokkend in de afgelopen jaren. De muziek neemt dit jaar in het pro gramma een grote plaats in: Willem Andriessen komt met een uitgezocht pi ano-programma, Jiswalde van Ittersem zal het vocale deel van een programma verzorgen, waarin ook het pianoduo Beuker-Denijs optreedt. „Het Neder lands Kamerkoor" onder leiding van Felix de Nobel concerteert op 14 De cember. Jaar in jaar uit hebben onze leden gevraagd, zo schrijft het bestuur verder, waarom er nooit een cabaretavond ge geven werd. Een goed totaal programma kon echter moeilijk ontdekt worden. Dit jaar zullen Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck het cabaret vertegen woordigen op Vrijdag 12 Februari 1954 met als titel „Panorama." Er staan zes toneelvoorstellingen op het programma. De Nederlandse Come- die opent het seizoen op Vrijdag 25 Sep tember met „Via Lissabon" en zal op 29 Januari 1954 „Een moeilijk mens" ten tonele brengen. Beide stukken zijn reeds uitvoerig in ons blad gerecenseerd. De nieuwe toneelgroep „Theater" te Arn hem zal op 20 November „La dame duende" van Chalderon opvoeren. Het Vrije Toneel komt met een blijspel. De Haagsche Comedie zal eerst eind April een voorstelling geven van „Maria Stu art" in de vertaling van Anton van Duinkerken. Tenslotte treedt „De To neelvereniging" op 23 October op met het ontroerende stuk „De Hof van Olij ven" door Georges Bernanos. De opera-liefhebbers zullen met ge noegen vernemen, dat de Nederlandse Opera op 13 Januari de „Cavalleria Rusticana'" en „De Paljas" ten gehore zal brengen. Zo goed als alle voordrachten en voorstellingen vinden plaats in de Stads schouwburg. De cursussen maken niet het minste deel uit van het programma der vereni ging. Dr. is Heyster zal twee lessen geven over kinderpsychologie; pater F. van de Vrande M.S.C. behandelt de ge schiedenis der wijsbegeerte uit de ne gentiende eeuw in drie lessen; pater F. Duynstee O.F.M. zal het probleem van de verwaarloosde jeugd behandelen en de letterkundige Dick Ouwendijk de re ligieuze problematiek der moderne ro mankunst. Verder zal Willem Andries sen een cursus geven onder de titel „Beter begrip voor de toonkunstenaars Beethoven, Schumann en Chopin". Dr. A. van der Boom uit Haarlem zal aan de hand van lichtbeelden Rodin en zijn tiid bespreken; Dr. D. Deden S.C.J. „Paulus, de heraut van Christus" en tenslotte mej. A. Osterkamp de beteke nis van het Montessori-onderwijs. Het voornemen bestaat om ook in de komende maanden rondleidingen te or ganiseren in de Haarlemse musea. Advertentie VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR GAARNE RESERVEREN WIJ UW TAFEL HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT RIANT UITZICHT OP OEMONSTRATIETUIN BESCHAAFD ORKEST - TEL. K 2520-5347 Advertentie Telef. 17355 B. en W. vragen een aanvullend cre- diet voor de bouw van een posthuis voor de dienst Hout en Plantsoenen, nabij de Ooievaarstraat. Er is reeds een crediet gevraagd van f 12.995 en dit moet worden f 15.440. GETROUWD: N. Laan en G. van Looij. GEBOREN: C. KroonLinnekamp, z; J. WiedijkWalker, z; J. van Loonvan Deursen, z; E. Heesterbeekvan Ton geren, z; J. HuntingVeen, z; A. Rotte veelTanis, z; A. van der Potvan Berkel, d; P. WijersVijsma, d; H. van NordeRingers, d. OVERLEDEN: H. Bethvan Baten burg, 77 j., Hasselaersplein; Th. van Broeck. 6 m.. Jan Steenstraat; C. Beuk- ltersAbeelen, 62 j„ Roosveldstraat; P. van den Kerkhof. 63 j„ Reigerstraat; C. DoevenEdam, 35 j., Romeinenstraat. De huisvesting van de Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst, welke is onder gebracht in het gebouw van de gemeen telijke geneeskundige en gezondheids dienst aan de Nieuwe Gracht 124, eist dringend verbetering. Een behoorlijke wachtkamer ontbreekt en de maatschap pelijke werksters en de administratie zijn in één vertrek ondergebracht. Tot nu toe heeft men zich met deze toestand beholpen, doch de omstandigheden hebben zich zodanig ontwikkeld, dat daarin op korte termijn verandering moet komen, zo schrijven B. en W. aan de raad. De bemoeiingen van de psychiater, de heer H. Piccardt, zijn zo toegenomen, dat met ingang van 1 Januari 1954 een reorganisatie van de dienst noodzakelijk is. Over deze aangelegenheid worden onderhandelingen gevoerd met de direc teur van het provinciaal ziekenhuis na bij Santpoort. Daarbij wordt de moge lijkheid onder het oog gezien om bij toerbeurt een medicus van dat zieken huis bij de Psychiatrische Voor- en Na- zorgdienst te werk te stellen. Met eer, dergelijke regeling zouden zowel het provinciaal ziekenhuis als de gemeente lijke dienst gebaat zijn. Bovendien zul len voortaan bij deze dienst regelmatig stage-zusters worden geplaatst, die, evenals de hiervoor bedoelde assistent, over werkruimte zullen moeten beschik ken. Het gebouw aan de Nieuwe Gracht nr. 124 biedt daarvoor geen mogelijk heid. Daarom stellen B. en W. voor aan te kopen het naastgelegen perceel aan het Kenaupark nr. 10. hetwelk de ge meente bij voorlopig koopcontract in handen heeft voor de prijs van f 31.000. Wij hebben gisteren gemeld, dat Ka tholiek Thuisfront is uitverkocht en dat al zijn soldaatjes zijn uitgezwermd over geheel Nederland voor hun af spraak met de Maltezei helpsters van de E.H.B.O. Het blijkt nu, dat sommi ge lezers dit verkeerd begrijpen. Zij menen, dat morgen geen soldaatjes meer te bemachtigen zullen zijn. Wii haas ten ons hen gerust te stellen. Bedoeld werd slechts, dat het hoofdbureau van het Kath. Thuisfront al zijn soldaatjes aan de distributieoosten had af geleverd. De uiteindelijke verkoop (voor een deel reeds begonnen bij enige vóórverkooo-posten) zal morgen zijn beslag krijgen. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560—8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 2560—8249. Ten gevolge van het steeds toene mende bezoek aan het badhuis in de Van Egmondstraat moet de capaciteit van de warmwaterinstallatie worden uitgebreid. De bijplaatsing van twee ketels en een boiler met een inhoud van 2000 liter vraagt een uitgave van f 7000. B. en W. stellen voor aan hei Witte Kruis een geldlening tot dit be drag te verstrekken. Zaterdag 22 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Spaanse dansgroep Rosario, 20.30 uur. Zandvoort, Raadhuisplein: Concert Haar lemse Postharmonie, 20 uur. Zondag 23 Augustus Openluchttheater Bloemeiidaal: Spaanse dansgroep Rosario, 20.30 uur. Zandvoort, Circuit: Wielrennen <an de wielerclub „De Spartaan", 13 uur. Maandag 24 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters, 12—12.30 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Geen verlof, geen verloving". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Robinson Crusoë en Co.". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 5.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Des morgens 10.30 „Montagne's Jeugd-variété". Frans Hals: „Gekooide meisjes". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, volw. Zaterdag: „Kaiser- waltzer". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. Zondag: „Circus Arena". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Het complot van Cripple-creek". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Des morgens 1030 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „De koning der raketmannen". Tijden: 7 en 9.15 uur. Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u., 14 jr. Minerva: „My dream is yours". Tijden: 2.30 en 8.15 uur; Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Maan dag: 2.30 en 8.15 uur, a. 1. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di.# Do., Za. des avonds van 710 üur (tot en met t> September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1 —17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 1012 30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 1018 en 19—21 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21 30 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen d'oor: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL en SANTPOORT De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 250016760 Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25460—8249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 130, tel. 10071. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden op 23 Augustus waargenomen door A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. /V, V".. - - >'S Vj Meer dan tweehonderd mensen, ge dreven door een onverwoestbaar opti misme, waren gisteravond toch nog naar het Bloemendaalse Openlucht theater getrokken, om de Spaanse dans groep van Rosario aan het werk te zien En dat optimisme scheen aanvan kelijk beloond te worden, want nadat het de gehele dag onbarmhartig had geregend, was het gisteravond kurk droog en gaf een strakke sterrenhemel de verwachting, dat het programma zonder stoornis afgewerkt kon worden. Het mocht echter niet zo zijn. want nauwelijks was de pauze voorbij, of de regen kwam weer los en op verzoek van de groep werd de voorstelling af gebroken. Niettemin is er alle aanleiding om met plezier te schrijven over het eerste gedeelte van het programma, dat kon worden uitgevoerd. Het was in de kou in ieder geval hartverwarmend een waar dansfeest bij te wonen. Dit sei zoen heeft de dans in het openlucht theater het leeuwenaandeel gekregen, maar helaas zo zelfs, dat men niet eens te veel van het goede kreeg. Daarom was het zo prettig, dat Rosario een gelukkig slot zou kunnen maken aan dit seizoen. De toeschouwers hebben nu, zelfs ge zien de omstandigheden, gekregen, wat zij mochten verwachten. Niet, dat zij verrast werden met noviteiten, want het programma had een klassieke in slag, waarin de dans zo zuiver mogelijk gebracht werd, zonder het accent op literaire thema's te laten vallen. Rosario, die zich destijds met Anto nio een wereldnaam had verworven, vond nu in Roberto Iglesias een voor treffelijke partner, die vaak voor Anto nio niet hoeft onder te doen. De Far- Advertentle veer alleinrichtingen -voor enderwijs SCHOOLBOEKHANDEL, JacfbijnesttaatyiGea.Qude Gracht, ij-ija j~t r kwam deze week een heer rt op leeftijd in overhemd en 1 met een riem om zijn alweer slinkend enbonpoint de redactie binnenstappen. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want er komen dagelijks vele dames en heren en zelfs kinderen naar ons toe, veelal met vragen, waarvan de beant woording tijd kost, welke wij ech ter graag offeren om de band tus sen lezer en krant te verstevigen. Als er nieuwe foto's in de étalage aan de Smedestraat zijn gepunaised weten wij al, dat er iemand zal komen vertellen, dat de vriend van zijn zuster, of de verloofde van haar tante er op staat; en of die foto kan worden verkregen. Maar we spraken over de heer op leeftijd in overhemd, die het lastige maar onontbeerlijke houten opstapje, als voorgeborchte van de redactie-zaal trotseerde. Hij wilde ons spreken over al die publicaties betreffende de mïllionnairs in Haarlem en omgeving. „Hoe komt U aan die weten schap?" vroeg hij, 'n beetje geïrri teerd, maar toch nog vriendelijk door de blik in zijn grijze ogen. „Van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag," ant woordden wij, hoewel wij met meer recht hadden kunnen verklaren, dat een krantenredactie geen tekst en uitleg behoefde te geven van haar nieuwsbronnen. „Dat dacht ik wel, meneer," ging hij voort, nu met een ondeugende tinteling in zijn ogen. „U en andere bladen hebben er dus plezier in, de goede en volgzame lezers voor de gek te houden. Die gegevens zijn over het jaar 1947, dat is zes jaar geleden, meneer. Als U geen vreem deling in Jeruzalem is, weet U dus, dat wie toen nog millionnair kon zijn, het nu zeker niet meer is. Ik zal U uit de droom helpen, mijn waarde. Die statistiek wordt samen gesteld met behulp van de be las ting-aanslagen en eerst nu is het zover, dat men over 1947 een in zicht in de stand der vermogens heeft. Wat vele kranten nu gedaan hebben, is misleidend, want ze lie ten het jaartal weg om de actuele Grote Piet uit te hangen. Weet U hoeveel mijn vermogen sindsdien geslonken is?...." Ik maakte een afwerend gebaar, en de heer op leeftijd in overhemd bleek achteraf ook alleen maar te doen alsof hij bewijzende papieren uit zijn zak wilde halen. 7% t u hij toch eenmaal gemakke- j \J lijk zat op onze werkelijk ■L comfortabele gastenstoel, gooide hij het gesprek over een an dere boeg en vroeg of ik geboorte datum en jaar van de nieuwe Franse premier Laniel kon achter halen. Dat kon, want ons archief is nu en dan werkelijk ontstellend bij. De heer schreef datum en jaartal op en begon toen cijfers te krabbe len, die nu en dan door een boogje verbonden werden. „Hij zal 't redden, meneer," zei hij zelfverzekerd. „Hij doet het beter dan Beria, want die werd, krachtens de cijfers, geleid instede dat hij zelf leidde." Ik stond verbaasd. Wel hadden we vroeger een redacteur met grote kwaliteiten als grapholoog en maakte ik kort geleden een séance van Burlisto mee, maar deze cijfer- goochelaar was toch weer iets nieuws. „Geef me U w getallen," ging hij voort, terwijl de grijze ogen mij vriendelijk aankeken. Het is aardig om van een vreemde te horen hoe je bent en wat je had moeten zijn, zodat ik de getallen op een briefje schreef. „Niet gek," juichte de heer. Ik her ademde. „Kijk eens," vervolgde hij even later. „U zit hier eigenlijk helemaal niet op Uw plaats. Uw organisatie talenten komen niet voldoende tot ontplooiing Waarom hebt U Uw diensten niet aangeboden aan de Levers Zeep Maatschappij, of de B.P.M. of ander wereldconcern?" Ik knipperde met mijn ogen. Zou ik zoveel jaren op de verkeerde stoel gezeten hebben? Zoveel kapi taal veronachtzaamd? „U loopt soms op het randje van de weg, die U gaat," ging onze gast voort. „Hebt U niet verschillende malen gedacht: „Nou, nou, dat scheelde 'n haar" of dat had me m'n leven kunnen kosten?" Inderdaad, lezer, ik ben eens van de trap gevallen, omdat de treeën aan de andere kant zaten en ver der. lopen we allemaal niet op z'n tijd op het randje van je-weet- wel? Vriendelijker nog dan hij via het obstakeltje het redactielokaal was binnengekomen, vertrok hij weer. Bij de deur bleef hij staan en terwijl ik voelde hoe plotseling het bloed in mijn aderen stolde, zei hij: meneer, ik ben president-directeur van de Levers Zeep en ik nodig U uit om per 1 October in onze dienst te komen tegen een salaris, waaruit millionnairs gewrocht toorden. Hij moet het niet gezegd hebben, maar toch heb ik het hem hóren zeggen. Nu denk ik, dat ik het beter niet had kunnen horen, want ik voel me zo heerlijk op m'n plaats en journalisten leven van op 't randje lopen. oals te doen gebruikelijk na emoties, spoedde ik mij naar het geliefd terras om een ver koelende drank te drinken. Toen mijn neus steunde op het randje van het glas vol bruisend leven, zag ik twee grijze ogen, die ik na"stig naar binnen slokte. Vóór mij rees de Grote Kerk omhoog en ik overwoog, welk een groot ar chitect er wellicht aan mij verloren is gegaan, krachtens de getallen. Gehurkt tegen het eerbiedwaardige grijze gebouw koesterde de Vishal zich in de warme zon. Daarachter zwommen vissen uit tropische wa teren. Zouden wij Indië verloren hebben als ik op tijd mijn plaats gekend had, krachtens de getallen? Even verder lonkte de Vleeshal vreemdelingen uit allerlei landen. Des duivels prentenboek" staat op de gevel met ijle letters te lezen. Hoe groot zou mijn kapitaal nu zijn. als ik een roulette georganiseerd had? Er ging een slee van een wagen voorbij, met een kenteken uit Cali- fornië. Ha, daar moesten de getal len naar wijzen, dat kon niet an ders. „Zo, ben je komkommers aan 't vangen," sprak iemand, die verra derlijk van 't café op het terras was gestapt. Het was een zakenman van allu re, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag druk moet doen cijferen. We dronken 'n glas bier, op zijn gezondheid. Toen er alleen 'n restje schuim was over gebleven zuchtte de zakenman: „De hele morgen naar sollicitan ten moeten luisteren voor 'n aller eerste baan in mijn concern" ver trouwde hij me toe en hij vervolg de: „geen enkele geschikte.... zou jij?" De rode geraniums op het pleintje werden wit en de drie wapperende vlaggen voor Loutje scharlaken rood. „Zou jij niet iemand weten? Jul lie spreken zoveel mensen en heb ben zoveel relaties. Wil je wel ge loven, dat ik best met je zou willen ruilen?" Toen werd de oude Baaf een kathedraal in licht marmer en alle mensen kregen vleugels en getallen op de rug. SPAARNEBABBELAAR De Inca-dans, uitgevoerd door Rosario en haar dansgroep. rucca, die hij danste op muziek van De Falla, gaf daarvan de bewijzen. Rosario gaf haar oude glorie weer nieuwe gloed in de geladen Leyenda, een dans als een smeulend vuur. dat telkens pro beert on te laaien, maar tenslotte be dwongen wordt. Rosario en Iglesias dansten alle mogelijkheden uit in die „Sentimiento", een teer geval, dat ondanks een zekere „breedsprakerig- heid" van begin tot eind boeide. Daar was verder nog die charmante Inca- dans, voortreffelijk van compositie door het spel met de hoeden, wat het soms wat naïeve gespring van ondeu gend kijkende meisjes tot een bij komstigheid maakte. Hierbij moeten wij het laten. Na tuurlijk viel er weer fantastisch voe tenwerk te bewonderen. De costumes maakten het hele geval bijzonder fees telijk en de gitaristen en pianisten zorgden voor een sprankelende bege leiding. En dat is on zichzelf een ver dienste, waar de gure temperatuur de dans en muziek niet ten goede kon ko men. De regen werd spelbreker en de hoop, dat de groep, evenals José Greco twee jaar geleden, zich door de regen niet van de wijs zou laten brengen, bleek ijdel. Vanavond, morgenmiddag en morgen avond kunnen de liefhebbers van een Spaans dansfeest weer in het Open luchttheater terecht. Zij zullen er geen spijt van hebben. 'W. H. De Zuiderhoutlaan te Haarlem was door gestage regenval gisteren zeer glad en mede ten gevolge daarvan zijn er enkele gecompliceerde ongelukken gebeurd. Toen de 38-jarige hotelhou der H. L. D. gistermiddag om half met zijn auto op die laan een bestelau to wilde passeren met een vaart van ongeveer 50 km. bemerkte hij dat zijn wagen slipte. Hij trachtte door voor zichtig remmen op de weg te blijven, maar dit mislukte, waardoor zijn wa gen over het voetpad schoot en in de daarnaast gelegen sloot kantelde. De vijf inzittenden liepen allen verwondin gen op, en moesten door de omstaan- ders geholpen worden. Bij de bestuur der werden snijwonden aan de handen en een gekneusde schouder geconsta teerd. Zijn echtgenote had wonden aan een der oren en een ontwrichte linker schouder. Een 16-jarige dochter liep eveneens snijwonden op en kreeg een shock. De elf-jarige zoon klaagde over pijn in de linker heup. De 82-jarige passagiere C. S.F. uit Putten, brak de linkerschouder. De bestuurder en zijn zoon werden naar hun woning ver voerd, de andere verongelukten moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men. Eveneens op de Zuiderhoutlaan was 's morgens om 10 uur al grote conster natie ontstaan. De 22-jarige R. v. d. V. uit Heemstede reed in zijn auto in zui delijke richting en zag te laat dat rechts van de weg een met een paard bespannen groentewagen parkeerde. Op het laatste ogenblik trachtte hij door t stuur naar links te dirigeren een aan rijding te voorkomen, maar dat lukte niet meer. De groentewagen werd ge raakt en veel frisse waar rolde over de weg. Erger was het, dat juist op het moment van het ongeluk van de andere kant een anto naderde, bestuurd door de 26-iarige vertegenwoordiger H. S. H. uit B^emendaal. Doordat de auto van v. d. V. dwars op de weg terecht kwam, botste de tegenligger er tegen aan. Ge volg; twee weggesleepte wagens, waar van die van de 22-jarige er zorgwek kend uitzag. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zondag 23 Aug. zal het sportterrein aan de Kleverlaan weer in het teken staan van de athletiek. R.K.A.V. Holland organiseert dan n.l. junioren-wedstrij den in het kader van de Ned. Kath. Sportbond (N.K.S.). Deelnemende ver enigingen zijn: DEM, Beverwijk; LDA, Den Haag; Estafette, Amsterdam; War- mundia, Warmond en Holland, Haar lem. Van de deelnemers noemen wij o.a. Evert Bos (Estafette) de veelzijdige athleet, die heel wat records op zijn naam heeft staan, en ook Veldman van L.D.A. welke sterke favoriet is voor de 3000 m. junioren A. Als aanvullende nummers is een 1500 m. en 4 x 200 m. estafette heren ingelast. De wedstrij den beginnen om 12.30 uur. aarlem zal het in het toneelsei zoen. dat over enkele weken ge opend wordt, zonder half-eigen gezelschap en zonder half-vaste be- speelster moeten doen. Er is weer heel wat gepraat over de constellatie van het toneel in Nederland, er is over óns gesproken, er is ook min of meer bui ten ons om gepraat en geconfereerd door het al maar machtiger wordende lichaam, dat coördinatie heet; tenslotte is er echter practisch weinig veranderd: Haarlem geeft juist als vroeger f 30.000 subsidie en, eveneens gelijk vroeger, zal Haarlem kennis kunnen nemen van het toneel, zoals dat in het -seizoen 1953 1954 zal ontluiken en proberen te bloeien. Het repertoire van de Stads schouwburg za' dus een staalkaart zijn van het repertoire in Nederland. Het enige verschil met de toestand in vorige seizoenen zal zijn, dat er een meer ge lijke verhouding komt in het aantal voorstellingen van de verschillende ge- zelschaopen; de Haarlemse subsidie komt immers niet meer ten goede aan één gezelschap, dat daarvoor een (vrij groot! aantal voorstellingen in Haarlem gaf. benevens enkele premières. De gezelschappen van de coördinatie, de gesubsidieerde gezelschappen dus, zullen regelmatig in onze schouwburg ontreden, er ook premières geven. Dat zijn dus de Nederlandse Comedie, die nu op het LeidseDlein in Amsterdam zetelt; de Haagse Comedie; het Rotter dams Toneel van ArnoMi en Fr. van Diik; het gereorganiseerd Volkstoneel te Amsterdam, dat nu de Toneelvereniging heet, en Theater, het nieuwe gezel schap dat domicilie in Arnhem heett gekozen. Voor de laatste troep zal op treden buiten de eigen standplaats wel nodig zün. aangezien Arnhem en de pro vincie Gelderland te weinig pubüek le- ■eren om een eigen geze'sch-'p in stand te houden; indien ontreden in he' Wes ten nodig is. kan Haarlem daaroij niet worden overgeslagen. Bij de mét-gesubsidieerde gezelschap pen komt natuurlijk allereerst Het Vrije Toneel van Ant. Ruys aan de orde; Ruvs en de zijnen hebben veel vrienden aan het Spaarne. zij zullen ook gedurende enkele weekends snelen. Met belang stelling zien wii d° voorstellingen lege- moet, nu Bob do Lange, de veelzijdige acteur van de Haagse Comedie. er de artistieke leiding he°ft; well'cht is het daar ni°t vreemd aan, dat de „Dokter tegen wil en dank" van Molière op het renertoire is genomen. Het is al lang geleden, dat Ruys „Mercadet" heeft ge- sneeM, daarna nam hij alleen moderne stukken. De Rotterdamse Comedie van Kees Brusse en Mieke Flmk—Verstraete, die langzamerhand aandacht verdient als regisseuse, komt eveneens af en toe naar Haarlem, benevens het troepje van •Toh. Kaart. Kaart zal ook spelen in het Concertgebouw, overeenkomstig net streven om in de Begiinestraat aan het toneel een plaats te geven in een pro- Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 20/8 Anaconda Copper 32% Bethlehem Steel 50 Chrysler Corp. 69 Deneral Electric 76 Deneral Motors 58% Hudson Motors ll'i Kennecott Copper 63% Montgomery Ward 58 North American Can 20% Radio Corp 24% Republic Steel 47% Shell Oil 7474 Southern Pacific 43 Southern Railway 42% Tidewater 22% U.S. Steel 37% 21./8 331/4 50% 691/4 76 58% 11% 63% 58% 20% 241/4 47% 75% 43% 44% 22% 37% gramma van verantwoorde populaire kunst. ver het optreden van buitenlandse balletten e.d. kan nog niets defini tiefs medegedeeld worden; deze voorstellingen worden veel in de loop van het seizoen gecontracteerd; wel heeft de heer Deinum reeds twee avonden voor de Italiaanse Opera gereserveerd. Ge loof en Wetenschap heeft zich zoals ge woonlijk voor de meeste avonden van de stadsschouwburg verzekerd. Chiel de Boer zal dit seizoen ook weer eens in onze schouwburg optreden, zij het tijdens een voorstelling voor de VPRO. Onder de andere dienaren van de cabaret-muze zullen we Wim Kan missen, daai hij zo laat start niet zijn nieuw programma, dat hij niet aan Haarlem toekomt. Wim Sonneveld komt wel terug. Toon Hermans heeft voorlopig twee avonden vastgelegd. Hij zal zijn nieuwe kolder kort vóór d» Vasten laten spetteren. De personeelsabonnementen zijn het vorig seizoen een groot succes gewor den. ze worden dus dit jaar weer uit gegeven. De abonnementen voer pre mières zijn echter van twee op één ver minderd; de belangstelling hiervoor heeft zich geleidelijk verplaatst naar de coupons, hetgeen niet zo verwonderlijk is, aangezien de couponhouder de vrije keuze heeft ln de stukken, welke hij wil zien. In het weekend van 5 en September gaat de Haarlemse tempel van het toneel weer open, de Rotterdammers van Ar- noldi en van Dijk hebben dan de eerste beurt. Wij wachten weer, nieuwsgierig, gespannen en vol belangstelling. Het afscheid van de zomer is een beetis triest, de glans van het voetlicht wacht ons echter weer. De Bond van Oud-illegale Werkers te Haarlem houdt on Maandag 31 Au gustus, de verjaardag van Prinses Wil- helmina. zijn jaarlijkse reünie en feest avond in café „Dr'eefzicht". Onder het motto „Het is Oranje, het blijft Oran je" zal een interessant programma ge geven worden met verschillende caba retnummers. Na afloop is er Oranje-bal met medewerking van het dansorkest „Pallieter en de witte kraaien". In het programma zetten verschillende per sonen uiteen waarom het goed ls da 31ste Augustus in ere te houden. Dr. C. Spoelder heeft een bijdrage, geleverd onder de titel „Ons Koningshuis." ONDERTROUWD: J. Deurlo en P. Warmerdam, H. P. van Straten en E. C. Stijnman, J. G. de Vries en C. J. Stroo Clock OVERLEDEN: wed. H. BornMeijer, 66 jaar; wed. A. BroekhofLeuven, 80 jaar; wed. L. A. M. MeischkeMeeter, 83 jaar; mevr. A. W. J. Brunsting, Lou wen, 4 jaar; H. C Warmerdam, 51 jaar. GETROUWD: G. Laarman en M. E. A. Beringen, B. Buitink en N. H. Baalbergen, H J. Keijman en D. C. van Wessem, G. A. J. Hendriks en M. M. H. Spann. Eerst te 6 uitr konden de verschillen de molens en kramen gaan draaien, toen Pluvius zijn handen terugtrok om plaats te maken voor het late zomerzonnetje en kon het feest beginnen. Inmidde's hadden de deelnemers aan de ringsteke- rij op het losse paard zich opgegeven- In totaal wilden 28 personen de kamP aangaan. Het_ beek geen gemakken)* werkje zonder 'zadel en er waren vurl<l| rossen bij. Na een faire strijd en vee behendigheid luidde tenslotte de uitsla»* Prinsen. Zaandam, le prijs f 25. De Boer, Santpoort, 2e prijs f 12.50. Nelis, Haarlemmerliede, 3e prijs f a.--»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2