Joegoslavië ontneemt Nederlandse ploeg Trofeo Italia 'oozman: Het spoor van het zwaarcL Mej. Mullemeister wint van mej. Tekelenburg HENGELAARS LIEF EN LEED Wereldkampioenschappen op de baan te Zurich Eervolle nederlaag na enerverend duel: 5-—4 BESLISSING VALT 45 SECONDEN VOOR HET EINDE Gelijkwaardige tegenstanders Schorsing Slijkhuis onrechtmatig? Van Swol in precaire positie met 2—3 in vijfde set tegen Karamoy Bijster contra Verschueren k Ga met Uw tijd mee! Geheimpjes van de zeelt-familie INVULRAADSEL ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA d a B H Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag B S L S T U TAS E L r a A L P R E E L U U B K O B J A M B D E E P R G B R B B W I T HEME BAB M B B B S B A N I SOK B E B A R E M B R K O S N U I M B KNOP B K E B L B R P A R B P R E V E I N B L E B M I B V A N PLAG O O T B Mm 172 Schaakrubriek Nederlandse tenniskampioenschappen door A. Budington Kelland Nieuw middel voor moderne vrouw De sprinters Damrubriek (Van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Vrijdagavond. Er bestaat een goed vaderlands gezegde, dat er met zoveel woorden voor waar schuwt nimmer al te voorbarige conclusies te trekken. Natuurlijk kan men dit ook toepassen op het tournooi om de Trofeo Italia, dat elke dag meer belangstel lenden trekt en dat bovendien met steeds groter spanning en nauwgezetheid wordt gevolgd. Maar na vandaag elke ploeg speelt nog één wedstrijd durven wij toch wel heel positief beweren, dat de beslissingen in dit waterpolotournooi zijn gevallen. Tegen de aanvankelijke verwachtingen in, maar desondanks zeer over tuigend heeft het Joegoslavische zevental zich zo stevig van de leiding verzekerd, dat het de Trofeo Italia niet meer kan ontgaan. In een enerverend duel met de Nederlandse ploeg hebben de Joegoslaven op het laatste moment een heel kleine, maar uiterst waardevolle overwinning van 54 weten te behalen. Een overwin ning, die eerst vijf en veertig seconden voor het einde, na een indrukwekkende rush van de snelle Jezic, werd verkregen. Joegoslavië heeft het uiterste moeten geven om een herboren Nederlands zevental juist een pas voor te blijven. Het spel van beide ploegen groeide tot grote hoogte en dat was van de Nederlandse ploeg een aangename verrassing. Vooral na de min of meer teleurstellende tegenstand, die de dag tevoren aan Hongarije was geboden. Met vrij grote zekerheid kan ge zegd worden, dat de stand van vanavond ook de eindstand zal zjjn. De wedstrjjd tussen twee van de sterkste ploegen van dit tournooi, Joegoslavië en Nederland, heeft wel licht niet die allure gehad van het klassieke duel tussen Hongarije en Joegoslavië, als krachtmeting kon hij er zonder enige reserve mee wedijve ren. De Joegoslaven speelden weer hun in dit tournooi langzamerhand befaamd geworden doelmatige spel. Daartegen over stelde het Nederlands zevental ditmaal een even aantrekkelijk als energiek tegenspel. De vrees voor de tegenstander, die tegen de Hongaren min of meer verlammend had gewerkt, was verdwenen bij de Nederlanders. Zij wisten zich niet alleen een vrijwel ge lijkwaardige tegenstander; zij toonden, dat zij het waren. Tegenover de iets grotere individuele snelheid van de Joegoslaven, stelden de Nederlanders nu een onuitblusbare vechtlust. Het enigszins harde spel van de Slaviërs, kon de mentaal sterke ploeg ditmaal niet intimideren. Er werd met overtui ging en met overleg verdedigd: het aan- valsspel was nu niet gespeend van initiatief en speelse fantasie. En dat alles bij elkaar zijn juist de factoren, die een wedstrijd levendig en boeiend kunnen maken. Geladen sfeer Was het onder deze omstandigheden nog verwonderlijk, dat de sfeer op de ook nu weer volledig bezette tribu nes geladen is geweest? 'Teer was het aantal toeschouwers groter dan de dag tevoren. Nu waren er meer dan 4000 belangstellenden. Bijna duizend meer dan men aanvankelijk meende te kun nen bergen in het knusse Goffert-bad, waar de donderende toejuichingen en aanmoedigingen elkaar telkens weer in volume overtroffen. Er was reeds een dolle vreugde na het eerste Nederland se doelpunt, de eerste treffer van dp wedstrijd. Het leek. alsof de grens van menselijk enthousiasme was bereikt, toen de Nederlanders voor de tweede maal de leiding hadden kunnen ne men, maar deze limiet werd eerst be reikt na het vierde doelpunt van de nationale ploeg, waardoor een achter stand van 24 werd omgezet in een gelijke stand van 44. Vierduizend toeschouwers produceerden toen een geluid, dat in volume kon wedijveren met de aanmoedigingen van tiendui zenden in een stadion. Steeds weer klonk de yell, die vooral in Helsinki, tijdens de Olympische Spplen, vele sportieve landgenoten heeft geïnspi reerd tot onverwacht grote prestaties. Het openingsdoelpunt kwam vrij spoe dig tot stand. Pogingen van Korevaar en Van Feggelen hadden daarvoor geen succes opgeleverd, omdat de Joegosla vische doelman Kovacic in een voor treffelijke vorm stak. Hij was echter 1. M A X X X X X X 2. X M A x x x x X 3. X X M A x x x X 4. X X x M A x x X 5. X X x x M A x X 6. X X x x x M A X 7. X X x x x x M A 8. X X x x x x A M 9. X X x x x A M X 10. X X x x A M x X 11. X X x A M x x X 12. X X A M x x x X 13. X A M x x x x X 14. A M X X X X X X Vervang elk kruisje door een letter, zodat horizontaal woorden van de vol gende betekenis te lezen zijn: 1. openbare bekendmaking; 2. reik halzend verlangen: 3. niet overdreven: 4. ernstig waarschuwen; 5. Hindoe-pries ter; 6. water in Zeeland; 7. vergezicht; 8. geboterde snede brood; 9. ontsteking van het ruggemergvlies; 10. voorlopig onderzoek; 11. bits, honend; 12. plaats in Zeeuws-Vlaanderen; 13. soort hage dis; 14. buiten adem. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 31 Augustus aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsvraag raadsel) N.Z. Voorburgwal 65, Amster dam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. H E K O R E U L I S L A N I N D K A B H P F MBA O F B EEN D L B E B G B L Y ZEE OOG H O Y E D O R M A B B E B B I T B E W B E L V E I N S B B L D E R G A I B O R B I D O O N B B W P A De prijzen werden gewonnen door: H. v. Rooden, Gijsbrecht van Amstel- straat 46, Haarlem; A. Bruins jr., v. d. Pekstraat 93 I Amsterdam; F. Huls bosch, Cruquiusdijk 113 Vijfhuizen (Haarlemmermeer) p a Joegoslavië Hongarije Nederland Spanje Italië België 8 23—13 6 26—14 4 26—15 4 13—22 2 10—17 0 9—26 volkomen kansloos na het harde schot van Van Feggelen, die de bal in moei lijke positie van Korevaar had gekre gen, maar zich met een handige schijn beweging van zijn bewaker wist te ont doen, 10. Toen reeds openden zich gunstige perspectieven. En die waren ook beslist noodzakelijk, want alleen een overwinning zou de Nederlandse ploeg nog een reële kans voor de eer ste plaats verschaffen. De Joegoslaven waren immers nog ongeslagen. De ge lijkmaker van de Joegoslaven was in zekere zin een presentje van de Spaanse arbiter Batalle. Kurtini, een van de beste spelers van dit tournooi, kwam daardoor vrij te liggen en hij gaf doelman Van Gelder geen enkele kans. De Nederlanders streden echter terug. Weliswaar moest Van Gelder eenmaal een uitstekende save verrich ten om een tweede doelpunt te voor komen, maar daar stond tegenover, dat Smol en Korevaar Kovacic ook geducht aan de tand voelden. Onze landgenoten namen opnieuw de leiding, toen Vucksanovics uit het water werd gezonden. Korevaar en Smol kwa men even vrij te liggen, speelden elkaar prompt de bal toe, waarna Smol meteen inschoot, 2-1. Het antwoord van de Joe goslaven, bestaande uit een keihard schot van Radonic, kon Max van Gel der, hoog uit het water opkomend, on schadelijk maken door de bal over de lat te wippen. Toch werd het gelijk. Een overtreding van Sievers werd gestraft met een straf- worp. Kurtini nam deze onberispelijk, 2-2. En toen kregen de Joegoslaven op nieuw een geschenk van de scheids rechter. Kurtini duwde aanvoerder Bjjlsma onder water en kwam uiteraard vrij te liggen. De heer Batalle reageerde niet en meteen verdween de bal langs de onthutste Van Gelder, 2-3 Nog voor rust werd het 2-4. En dat was de schuld van de Nederlanders zelf Opnieuw werd Vucksanovics uit het water gezonden. De Nederlandse ploeg maakte wel heel slecht gebruik van deze numerieke meerderheid, de Joegoslaven kregen de bal in het bezit, profiteerden van de zwemsnelheid van Jezic en opnieuw werd Van Gelder gepasseerd. Nog meer geschenken Na de rust was de beurt echter aan de Nederlanders. Nadat eerst een door slagbal van Van Feggelen was gestopt,, kreeg Vucksanovics een strafworp tegen zich. Van Feggelen profiteerde uiteraard dankbaar van dit genereuze gebaar van de arbiter. En alsof hij zijn fouten uit de eerste helft helemaal goed wilde maken, zond de Spaanse scheidsrechter even daarna Stakula, die een overtre ding tegen Van Feggelen had begaan, uit het water. Nu profiteerden de Ne derlanders beter van de numerieke meerderheid en scoorden door Korevaar op uitstekende wijze. De stand was dus weer gelijk, 4-4, de strijd was weer hele maal open. Vooral omdat er nog vijf minuten gespeeld moest worden. Vuck sanovics, Bijlsma, Stakula en Van Feg gelen verdwenen achtereenvolgens uit het water en de strijd van vijf tegen vijf vergde het uiterste van de spelers. Het leek of Stakula succes zou hebben, maar weer verrichtte Van Gelder met een wonderbaarlijk snelle reactie een uit stekende save. Tegen een kogel van Jezic, helemaal vanuit de achterhoede naar voren gekomen, een leeggespeelde Korevaar ver achter zich latend, was hij echter niet opgewassen. De te ver moeide Nederlanders waren daarna niet meer in staat opnieuw de gelijkmaker te scoren, 5-4. Hongarije zegevierde met 6-3 tegen Italië en verzekerde zich van de tweede plaats, terwijl Spanje met 5-4 van België heeft gewonnen. COP. MARTtN TOONDER STUDIO'S 272. Als Eric weer tot bewustzijn komtis het eerste waar zijn oog op valt, het gelaat van zijn trouwe gade Winonah, die met zorgzame liefde zijn wonden helpt verbinden. De betrekkelijke rust in zijn omgeving doet hem beseffen, ver van het strijdgewoel te zijn. Met een glimlach poogt d$ Noorman Erwin, die dicht naast hem staat, gerust te stellen. Steeds meer gewonden worden gebracht. Enkele krijgers staan moedeloos bijeen en in het kórt vertelt Winonah hoe Svitjold zijn koning met onversaagde moed heeft gered van een wisse dood. Hij, Halfra en Orm voeren thans het bevel en bevinden zich nog in de strijd. „Het is doellooszegt Eric vermoeid. Dit gevecht moet gestaakt worden. Er vloeide reeds te veel bloed. Tegen Tyrr is niets bestandLaat het signaal blazen vlug! Verzamelen en terugtrekken!'* Terwijl de gewonden snel in veiligheid worden gebrachtgeeft een oude Noren- krijger de bekende hoornsignalen en de gehavende resten van het eens zo trotst Noormannenleger vlucht in wanordelijke terugtocht. En in het licht van de vallende avond staat Tsacha op de rokende puinhopen van zijn eens zo sterke vesting. De Noren zijn verslagen. Het zwaard Tyrr bracht hem de overwinning. Doch om hem heen ontwaart hij slechts vernietiging en verderf, door hetzelfde zwaard aangericht In de verte ziet hij een kleine groep Nomaden, zijn eigen mannen. Hij poogt hen terug te roepen, doch zij kijken hem schuw aan en verdwijnen ijlings in het struik- gewas. Dan is hij alleen; alleen met de doden en de stervenden, alleen met het puin van zijn burcht, bloedend uit vele wonden Alleenmet het onoverwinnelijke zwaard Tyrr Het bestuur van de Trekvogels deelt mede bij nader onderzoek van de schor sing van het verenigingslid Slijkhuis tot de slotsom te zijn gekomen, dat de KNAU de reglementen zodanig heeft toegepast dat de schorsing onrechtmatig moet worden geacht. Aangezien het be stuur oordeelt dat door de maatregel van de KNAU in eerste instantie het verenigingsbelang wordt geschaad, zulks met het oog op de wedstrijd om de P.H.- beker, wenst het zich niet neer te leggen bij de naar zijn opvatting door de KNAU begane reglementaire fout. Men heeft besloten Slijkhuis in' zijn P.H. beker-ploeg te handhaven en stelt de KNAU voor elke belemmering in deze aansprakelijk. AUGUSTUS-OPGAVE 4 Eindspelstudie van Ajipa. Wit speelt en wint. Wit: Ke5, pionnen a2 c6. Zwart: Kc7, pion a7. Oplossing van het Augustus-prijsprobleem: 1. Kg6 dreigt Pe2t. Op Td4: volgt Ph5:ti op Pg3: volgt fg3:f. Na loting is de prijs toegezonden aan de heer J. H. Willems te Maastricht. Oplossing Augustus-opgave 2: X. Dg5:t (er dreigde mat op cl), Tg5: 2. fg5: h2. 3. g6 Kh3. 4. g7 h4. 5. g8. Wan neer zwart Dame of Toren neemt, staat zwart pat. Wit moet dus Paard of Loper nemen. Zwart wandelt met de Koning naar a8 en kan alleen nog maar pat gezet wor den. Oplossing Augustus-opgave 3: Sleutelzet: La2 (Cross-check en ontpen- ning). Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam. (Van onze tennismedewerker) SCHEVEN1NGEN, Vrijdag Einde lijk. is dan toch de regen als spelbreker opgetreden. Nadat het er al enige dagen dreigend had uitgezien en er gisteren reeds een buitje was gevallen, is van daag ernstige stagnatie ontstaan. In ae dubbels kon geen der partijen voltooid worden, terwijl in de enkelspelen de partij van Van Swol tegen Karamoy niet uitgespeeld werd. De regen gutste van goed drie uur tot even over half vijf over de baan, die daarna op een zwem bassin leek. Het duurde toen nog tot bij zessen voordat er weer gespeeld kon worden. De verrassing van de dag was wel dat mej. Tekelenburg van mej. Mul lemeister verloor. Ondanks het feit dat zij de eerste set won met 6z, wilde het in de tweede set niet meer vlotten. Er kwamen mis sers en de pressie was totaal verdwe nen. De tweede set werd een lang base line-gevecht en door mej. Muilemeister gewonnen, 8—6. Ook de derde set was voor haar, 64. De overige partijen wer den geen verrassingen, hoewel allen drie-setters. Mej. Rollin Couqerque wist de eerste set van mevr. Peters te win nen, 64, kreeg in de tweede een been blessure, maar speelde nog door tot 3—1 in de derde waarna zij opgaf. Wilton liep hard van stapel tegen Holst, 60, 61, maar ondervond in de derde meer tegenstand, 10—8. Naarma te een wedstrijd vordert beginnen de vermoeidheidsverschijnselen bij Wilton spoedig te komen. Van Swol ondervond van Karamoy geduchte tegenstand. Het lange wach ten op droog weer had aan zijn con centratie beslist geen goed gedaan. Ka ramoy, die niets had te verliezen, trok zich van Nederlands sterkste speler niets aan en wist door zijn zeer gedif ferentieerd spel al direct een behoor lijke druk uit te oefenen. Zijn gekapte slagen zowel op service, drive als volly, hadden veel succes. Bij 33 in de eerste set verloren bei de hun servicegames. Na 4—4 brak Ka ramoy wederom door van Swol's servi ce, 54 en wist de set uit te maken, 64. De tweede was voor Van Swol, 63. De derde kwam 51 voor Van Swol met vier setpunten. Hij wist ech ter niet in winst om te zetten, 5—5, en eerst bij het vijfde setpunt maakte hij 15- De vierde ging geheel gelijk op tot bi] 5—4 Karamoy ineens wist door te drukken, 64. Van Swol, die in de der de set een opleving had gehad, was op het eind van die set weer ingezakt en kon beslist zijn touch niet meer vin den. Er lukte weinig, het plaatsen was slecht, de smashes niet af en vele volly's buiten de lijnen. Hierna dus twee sets gelijk. Eigenlijk was het al te donker geworden om nog een vijfde te begin nen. Dit gebeurde echter toch nog. Van Swol kwam 20 voor, verloor daarop de volgende drie, 23, waarvan de laat ste zijn service-game. Karamoy begint dus morgen op 32 voor. Dehnert wist in een weinig spectacu lair gevecht van v. Meegeren te win nen. Eerste set 64 via 4—2. Verloor de tweede met 6—1 liefst. De derde was 63 voor Dehnert. Daarna een lange onderbreking en de vierde een enorme pressie met zwak spel van Van Meege ren, 60. De twee gemengd dubbels halve eind strijden, die met een damesdubbel nog om half acht in de baan kwamen, kon den uiteraard der zaak niet worden uit gespeeld'. 9 „Maar waarom zou een handlanger dat doen?" wierp Stark tegen. „Daar kan ik geen touw aan vastknopen." „Het hele geval is een raadsel," zei Pat. „Misschien worden we wat wijzer als we weten wat hii hier zocht," zei Stark. „Maak eens open, Herbert." Een van de detectives bukte zich over de valiezen, en even later kraakte er er een slot. Aller ogen waren op de in houd gericht. De detective haalde een massa kant te voorschijn. „Wat zullen we nu krijgen?" vroeg Stark. Wente nam een punt van het kant in zijn hand en spreidde het op de vloer uit. Het was een tafellaken van uitne mende kwaliteit en prachtig dessin. „We zijn een verdieping te hoog," zei hij. „Zoiets verkopen we op deze etage niet. Dat moet van de Linnengoedafde ling afkomstig zijn. Maak het andere valies eens open." De detective verbrak het tweede slot en haalde een volkomen eender tafel laken te voorschijn. ,0!" riep Sherry uit, en sloeg toen verlegen haar hand voor de mond. Aller ogen waren op haar gericht. „Wat o?" vroeg Stark op scherpe toon. „Ik heb een tekst geschreven voor de afdeling Linnengoed," zei Sherry. „Over Terry handdoeken. Drie draden in plaats van twee. weet u. en de derde in lusies. De Egyptenaren maakten ze al vierdui zend jaar geleden. Het Franse woord t i r e r betekent trekken vandaar ter ry, en ze zijn voor het eerst machinaal vervaardigd in 1848, en koningin Victo ria kreeg er een cadeau." „Wat raaskalt dat kind?" snauwde captain Stark. „Kom, poppie," zei mevrouw Swain en ze sloeg een arm om haar heen, „wees nu maar kalm en ga zitten, dan haal ik een glas water voor je." Sherry schudde ongeduldig het hoofd. „Ik raaskal helemaal niet. Het voor naamste komt nog. Ik bedoel, ik hoorde mijnheer Portman erover praten met ae afdelingschef, omdat ik moest wachten voor die Terry handdoeken. En ik moest het wel horen, of ik wilde of niet." „Geef haar liever een flinke draai om haar oren, mevrouw Swain," opperde Pat Evans. „Dat zal ze niet doen," zei Sherry vol vuur, „want ik ben nu bij de kern van de zaak gekomen, en ik wil om tien te gen één met u wedden dat zij het wa ren die er over praatten „Waarover praatten?" wilde Pat we ten. „Nou, Portman en de afdelingschef hadden het over die gestolen lakens uit die winkel in Philadelphia. Ze zijn er twee jaar voor naar België geweest negenhonderd dollar per el, en mis schien wel dertigduizend dollar per paar, wat een massa geld is voor tafel lakens. Maar mevrouw Prosser is een voudig schatrijk, en ze kan het zich per mitteren!" Hier werd zij onderbroken door Wen- te en Pat, die allebei tegelijk uitriepen: „De tafellakens van Prosser'" Pats schouders schenen af te zakken; zijn gezicht was bijna lachwekkend, zo Advertentie Waarom zou de huisvrouw blijven tobben met ouderwetse middelen en methoden, wanneer er allerlei uitge vonden wordt om het haar gemakkelij ker te maken! Laat zij toch gebruik maken van de mogelijkheden, die de moderne tijd haar biedt en fris en fleu rig blijven ondanks een druk huishou den en misschien een groot gezin. Laat zij daarom Castella Vaatwas gebruiken, het nieuwe afwasmiddel van de Castella- fabrieken en zij zal tevreden bij zichzelf vaststellen, dat weer een onderdeel van haar huishoudelijke taak veel eenvoudi ger en prettiger is geworden. Want de dagelijkse afwas is in het actieve schuim van de Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) zo vlug gedaan en haar vaatwerk, kopjes, lepels en vorken wor den, zelfs zonder het tijdrovende afdro gen, zo helder en blinkend schoon, dat zij voortaan vol vreugde dit moderne afwasmiddel (per pak 25 ct.) trouw zal gebruiken. En dan nog ietsook de narigheid van ruwe „afwashanden" is thans voorbij, want haar handen worden in het Castella-schuim zacht als flu weel en welke moderne huisvrouw zal dat niet op prijs stellen! gramstorig keek hij. „Alsof moord alleen niet genoeg is," zei hij schor. „Nou zitten we ook nog met die tafellakens van Prosser te kijken. En wat moeten die dingen bij „Prothero"? En wie haalt het in zijn hersens in dit warenhuis in te breken en er voor dertigduizend dollar aan gestolen Belgisch kant achter te laten?" Hij sloeg met een vuist in de palm van zijn hand. „Ik snap er niks meer van. Wat voor de drommel doen die tafellakens bij „Prothero"en bo vendien op Dameskleding, in plaats van op Linnengoed? Het is het is gewoon waanzinnig!" „Maar heel, heel erg interessant," zei Sherry Madigan. „Mag ik me nu alstu blieft bij mevrouw Brixton gaan mel den?" „In 's hemelsnaam," zei Pat smekend. „En ik hoop dat ik je nooit meer zie jij, die alles door elkaar haspelt. Vraag aan Brixton of ze je alsjeblieft aan de ketting legt- Was het al niet erg genoeg voordat jij je neus erin stak?" „Maar ik heb niets door elkaar ge haspeld. I k heb die tafellakens hier niet naar toegebracht. Ik ik heb ze alleen maar geïdentificeerd, en u moest mij heel, heel dankbaar zijn dat ik zo uitge slapen ben. Want dat ben ik." „Ruk in!" zei Pat Evans woedend. Het was Sherry duidelijk dat dit het ogenblitt was om te verdwijnen. Ze trip pelde vol waardigheid weg, haar hoge hakken klikkend op de vloer, en wacht te op de lift die haar naar boven moest brengen. Van mannen weet je nooit wanneer ze kwaad zullen worden en wanneer niet, zei ze bij zichzelf. HOOFDSTUK 3 Sherry Madigan was nieuwsgierig van aard. Niet onaangenaam nieuwsgie rig, maar ze wilde nu eenmaal graag Zonder de minste twijfel zal ook de vermaledijde Zondagsvisser hebben kunnen vaststellen, dat het doorgaans heel wat moeilijker is grote vis te vangen dan kleine exem plaren. Wat vrij logisch is, omdat er in een vissenfamilie nu eenmaal meer kindertjes dan vaders en moeders voorkomen. Daar bovendien de kin dertjes veelal gulziger zijn en zeker minder argwanend dan de oudere ge neratie, ligt het voor de hand, dat zij zich spoediger voor het lapje laten houden. Wanneer men echter veel aan de waterkant toeft, teneinde meer spe ciaal de oudere garde van het vissen- volkje het leven zuur te maken, dan komt men vaak voor dingen te staan, die geheel in strijd zijn met opvat tingen en begrippen, reeds jarenlang als vaststaand beschouwd. Laat ik u even begeleiden naar een viswatertje in mijn omgeving, dicht begroeid met allerhande waterplanten, waar het zeer goed vissen is op zeelt. Het is er niet diep, hooguit één meter water staat er en veel open ruimte hebben wij er geenszins. Dit laatste komt ons heel goed uit en wij vissen met een wurmpje of een pluim op de grond, niet ver van een dichte plantenmassa af. Het water is er glashelder, door dat de wind nimmer vat krijgt op de oppervlakte en er ten hoogste sprake kan zijn van een lichte kabbeling. Het is dus zaak geen schaduw over het domein van de „dokter-vis" te wer pen, noch met een wit overhemd in het felle zonlicht te gaan zitten. Ver dekt opstellen is de boodschap en bo venal rustig gedrag is zeer gewenst. Een licht voertje is al uitgedeeld en de pen afgesteld, zodat een centime- tertje brutaal boven water uitsteekt. Als nu, let wel als, als de wind goed is, en het warm genoeg is, en niet te koud, en de zeelt het doet, en alsIn ieder geval loopt wat later de pen bibberend weg en nog weer even later glijdt een ponds-zeeltje, niet dan na zich hevig te hebben ver zet, het net in. Geen aanleiding voor ons om van de daken te gaan schreeu wen over deze vangst. Immers, het gaat ons om de zwaargewichten onder hen en niet om visjes van maatplank- begrippen. Zodat wij een uur later de goede richting schijnen te hebben, wanneer een zeelt van krap drie oond op het gras kan worden gelegd. Maar daar wij weten, dat hier veel dikkere zeelt zit (zij waren immers gezien in de paartijd), zijn wij verre van te vreden en vissen rustig verder. En de dag verstrijkt gelijk zoveel visdagen verstrijken. Prettig en genoeglijk cn zeker niet zonder sport, maar.... van geen bijzondere betekenis. Want die knapen van vijf en meer ponden la ten verstek gaan. Bij zonsondergang laten wij vier goudgroene zeeltj es te rugglijden in het water en behouden de drieponder (wie kijkt er nu op een gram of wat) voor de tafel. Hij was de grootste, terwijl de kleinste even minder was dan een pond. Waaruit weer bleek, dat die ouwe jongens in derdaad niet zo gemakkelijk te van gen waren als de jongere broeders Maar.... en hier gaat het mij in dit speciale geval om, tezelfdertijd heb ben wij toch ook geen zeelt gevangen van, laten wij het gemakshalve even de „aasvisjes-maat" noemen. Van tien of twaalf centimeter dus. En als ik hier bij stilsta, dan moet ik tot de con clusie komen, dat ik nog nimmer een zeeltje ving van deze afmetingen. In water, waar van tijd tot tijd een fuik staat en waarmede wél zulke visjes te voorschijn worden gebracht. Dit durf ik te beweren, daar ik van de man, die de fuik zet, een paar jaar geleden drie van die zeeltjes vroeg en kreeg voor mijn aquarium. Deze waren toen minder dan een decimeter in lengte en zij deden het best in hun nieuwe omgeving. Zelfs kwamen zij na ver loop van tijd naar de oppervlakte om er de vliegen te pikken, die ik onder de kap liet rondzoemen. Maar waar het mij hierom gaat, dat is het feit, dat ik nog nooit een werkelijk klein zeeltje met de hengel wist te vangen, hoe licht en fijn ik mijn tuigje ook afstelde en hoe klein het wurmpje of pluimpje aan een nummer 20 haakje ook was. Uiteraard heb ik ook vele andere hengelaars gevraagd ómtrent hun er varingen op dit punt. Doch het resul taat is, dat ik kan zeggen, dat ik nooit hoorde van de vangst van ook maar één enkel „sardientje". Wanneer wij daarbij in aanmerking nemen, dat er nog altijd een groot aantal werkelijk grote zeelten vrij rondzwemt (ik be doel vissen van minstens vijf pond), dan wil het mij voorkomen, dat voor ons, hengelaars, kennelijk slechts een „middenmootje" in aanmerking komt. Naar ik'vermoed voeden de baby's zich hoofdzakelijk met larven en plan ten of resten ervan, terwijl opa en oma ook een voorkeur vertonen voor dit voedsel met als gevolg, dat wij er dus, wat je noemt, naast staan en slechts het opgeschoten goed, meer de kwajongens, met ons aas kunnen ver leiden. Hoe het ook zij, het is bij mijn we ten de enige vissoort, waarvan de kleine exemplaren zich niet aan de hengel laten verschalken. Een feit, dat met het oog op het begin van dit epistel, zonder meer hoogst tegenstrij dig is met hetgeen niet slechts de er varen piscator, doch ook de prille be ginner reeds heeft ondervonden. Waar uit weer eens overduidelijk blijkt hoa weinig wij werkelijk van het leven onder water af weten. Wij menen zo knap te zijn en wij kunnen alles zo mooi en duidelijk be redeneren en uitrekenen. Maar als het er op aankomt, dan hebben wij van een heleboel dingen slechts vage ver moedens, die bovendien maar al te vaak geheel onjuist blijken te zijn. Met het bekende gevolg, dat, desge vraagd, wij met weinig animo moe ten antwoorden, dat „het niet wou"! Ik heb mij meer dan eens afge vraagd: „Wat" wilde nu eigenlijk niet? Maar zelfs daarop kon ik zelden een afdoend antwoord geven. De dag vóór het begin van de we reldkampioenschappen te Zurich is, oudergewoonte, gebruikt voor het be raadslagen over verscheidene sport- technische kwesties, waarvan het in delen van de series voor de sprinters en achtervolgers en van de manches voor de stayers het hoofdbestanddeel vorm de. De uren wedstrijdcommissarissen hebben vergaderd over deze indelingen het naadje van de kous weten omtrent de mensen met wie ze in aanraking kwam, omtrent kleine, ongewone din gen, en omtrent de motieven die de mensen tot hun handelingen en manier van doen dreven. Haar nieuwsgierigheid was in het bij zonder gaande gemaakt door mijnheer Portman, de inkoper van de Linnen goedafdeling Ze vroeg zich af wat de drijfveren waren van zijn pralerig op treden. Ze voelde een instinctieve af keer tegen hem, maar ze was eerlijk ge noeg om te bekennen dat dit wellicht een vooroordeel was, dat voortsproot uit het feit dat men fluisterde dat hij op steel se wijze zjjn assistent, mijnheer New- some, probeerde afbreuk te doen. Alles wat er in het warenhuis omging interes seerde haar, en ze schepte vermaak in de foefjes waarmee de lagere winkel- goden zich in de gunst van mensen als Van Wente trachtten te dringen, en zelfs in de halsbrekende toeren die sommige verkopers en verkoopsters uithaalder. om hun afdelingschefs te imponeren. Ze vroeg zich af wat Portman ertoe bracht uit te streven boven de functie die hij reeds had. Misschien hoopte hij te zijner tijd overgeplaatst te worden bij de algemene leiding. Maar dat betwijfelde zij. Zijn kwaliteiten lagen meer op commercieel gebied en hij legde zich vol ijver toe op linnengoed, wat zijn specialiteit was, in plaats van moeite te doen om iets meer te leren omtrent andere afdelin gen of omtrent de algemene regelen van beleid, die nu eenmaal nodig zijn om een monsterbedrijf als „Prothero" gaande te houden. (Wordt vervolgd). en natuurlijk kwamen er besluiten uit de bus, welke volkomen afweken van hetgeen men had verwacht. De zeventien stayers, die door de na tionale bonden definitief waren inge schreven, werden verdeeld over twee series, een eerste manche van zes rij ders en een tweede manche van zeven man. Uit elke manche gaan de num mers een, twee en drie direct naar de finale over. Zeven stayers blijven dus over voor de herkansing en dit zeven tal rijdt slechts een repechage voor één plaats in de eindstrijd. De finale zal dus door zeven stayers worden be twist. Wat de indeling betreft, in de eerste manche over 100 km., welke heden middag wordt gereden, komt Cor Bijster met gangmaker Wiersma uit. Hij vindt tegenover zich titelhouder Dolf Verschueren (België), de Frans man Lemoine, verder de Italiaan Mut- ti, de Zwitser Diggelmann en de Duit ser Ziege. Algemeen wordt aangeno men, dat Verschueren en Lemoine zich zeker zullen plaatsen; verder geeft inen onze landgenoot een goed kansje om derde te worden en zich dus te klas seren voor de eindstrijd. Jan Pronk heeft in de tweede manche, welke Zón dag wordt gereden, de Fransman Queugnet tegenover zich, voorts de ge routineerde Duitser Schorn, de niet minder ervaren stayers Martino (Ita lië), Michaux (België) en Besson (Zwitserland), alsmede de Engelsman Bunker. De amateurs rijden tien series, in de meeste gevallen a quatre. De winnaars plaatsen zich voor de kwarteindstrij den, die a trois worden gereden. Alle verliezers komen in de herkansingsrit- ten. Frans Mahn is ingedeeld bij de Duitse kampioen Werner Potzernheim. Verder zitten in de zevende serie de Zweed Lagerlöf en een der vertegen woordigers uit India, Framjee. Zonder pessimist te zijn mag men wel aanne men, dat Mahn deze rit zal verliezen. Jan Hijzelendoorn moet zijn rit, de achtste serie, kunnen winnen. André Gruchet, een jeugdige Franse sprinter, zal het hem lastig maken; verder vindt hij te genover zich de Fin Kasslin en al weer een man uit India, de volkomen onbe kende Paldano. Welke richtlijnen de heren wedstrijd commissarissen hebben aangenomen bij de indeling van de series voor de profs, is niet bekend. Maar de Franse sprinters zijn er in ieder geval niet Probleem No. 2930 van Job. v. d. Boogaard te Nuland; voor geoefenden. Zwart 13 st. op 1, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 17, 21, 25, 27, 30, 40. Wit 12 st. op 16, 19, 23, 28, 29. 32, 36, 37, 38, 39, 49, 50. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2022 van Joh. v. d. Boogaard Wit speelt naar: 7, 1711, 2722, 11, 43, 41, 45, 28, 5. 9, 39 en wint. Een' vrij moeilijk te ontleden fantasie stukje. waarvan zowel de afwerking al» de slotstand zeer verrassend zijn. VOOR BEGINNERS No. 270 van D. M. Nijland te Amsterdam Zwart 7 stukken op 7, 8, 9, 12, 15, 19, 26. Wit 7 stukken op 20, 22, 29, 31. 37, 38, 39. Wit begint en wint; oplossingen van da nummers 269 en 270 kunnen tegelijk inge zonden worden tot 1 Sept. a.s. aan bo vengenoemd adres OPLOSSING van No. 266 van H. F. M. van Xulder te Amsterdam 17—12! 8x17, 27—22, 18x27 gedwongen. 31x2, 3641 gedw. anders volgt 4237, 2—7!!! een prachtige zet. Als zwart nu 6—11 of 1621 speelt, volgt steeds 4237, 41x23, 7x40 en wint. Zwart moet dus wei dam halen. Gaat zwart naar 46 dan speelt wit natuurlijk 7—23 en vervolgens 23—5 en wint. Derhalve moet zwart wel 4147 spe len, waarna wit 711, 41x22 of 17 (meer- slag) 11x50, 26—21, 50—33 en het is voor zwart afgelopen. Een bijzonder fraai miniatuur in goed» stand en verrassende afwikkeling. Opper vlakkig zou men misschien menen, dat het stuk op 16 eigenlijk gemist kon worden en dus een figurant zou zijn; dit is niet het geval want zwart zou dan na 27 door 6—11, 7x16 en 41—47 remise maken. goed afgekomen. Veteraan Gerardin, die reeds 25 jaar in de wielersport mee loopt, en dus heel goed thuishoort op deze vijftigste wereldkampioenschappen op de baan, heeft men tegenover Har- ris geplaatst; de Franse kampioen Bel- lenger heeft als belangrijkste tegen stander Patterson; ook geen gemakke lijk heer om van te winnen. Alleen Senfftleben maakt een zeer goede kan* om direct in de kwarteindstrijd te ko men, al zullen Von Büren en Pau- wels, even slim als „Senff", maar wat minder rap, het hem zeer lastig maken. Jan Derksen komt in de derde seria tegenover de Australiër Mockride, een oersterke boy, te staan, en de aalvlugge Ghella, een lastige serie, waarin onz® landgenoot zijn zenuwen de baas z<' moeten blijven, om te kunnen winny1 Arie van Vliet heeft Maspes (Bal1® en Verbruggen (België) tegenop® zich. En verder zullen zeker PlattP^ de titelhouder, en Sacchi (It.* 21 wel voor de kwarteindstrijden Kunn plaatsen. k0. De winnaars van de zeven series men in c!p Wwartpindstriiden: de kwarteindstrijden: ,ijf herkansingsritten. Df naars daarvan worden over de vier ten van de kwarteindstrijden vera

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4