Zware slag toegebracht aan de Marokkaanse elite V s c Kleine partners van Adenauer staan voor een ernstige crisis Rumoer rond aanwezigheid van Belgische ministers D Na de verkiezingen een „grote coalitie" met de socialisten RUSLAND DREIGT MET H-BOM jpSjSt hrop H Hotel-etiketten van de hele wereld te koop H Diep getroffen in ernstig streven naar betere verstandhouding O A R Splitsing op komst bij liberalen FRIEDEG0 wSmlt FDR J)1 oUa /.KILiX/— SAW/W STOCKHOLM PSEUDO-REIZEN NAAR MALMÖ, TUNIS, ATHENE EN CHICAGO VOOR HET UITZOEKEN Zuiveringsacties tegen Darul Islam O Bij de tweede verbanning van een Sultan van Marokko Grondslag voor blijvende verbetering aangetast De 26ste Ijzerbedevaart Kabinet slechts niet- officieel vertegenwoordigd MALENKOV WIL INDRUK MAKEN QUEEN li R M i HOTEL LONDRES Successen van Indon. leger ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 VALENCIA 9 H A M aan de orde gesteld. Laat het totalitaire karakter van deze beide godsdiensten ruimte voor verdraagzaamheid? Ziedaar de vraag waarop de besten van deze beide groepen een antwoord trachten te vinden. Een gelukkige theologische ont wikkeling in de wereld van de Islam, die er op uit was het begrip van heilige oorlog te verplaatsen naar het persoon lijke vlak de strijd van iedere recht vaardige tegen de boze krachten in hem zelf opende ruime perspectieven voor een vruchtbare dialoog. De beste uren die ik vorig najaar in Marokko heb doorgebracht waren onge twijfeld die in het gezelschap van jonge (Van onze Parijse correspondent) oor de tweede maal sinds 1912 heeft Frankrijk de Sultan van Marokko af gezet en in ballingschap gevoerd. Tweemaal binnen een mensenleven heeft een christelijke mogendheid de geestelijke en tijdelijke leidsman der Mo- ammedanen als ware het een vazal terzijde gesteld op zuiver politieke gronden. r gaat een beroering door het Marokkaanse land en door het Franse volk. Te- echt kon Lyautey reeds in 1920 zeggen: „Wij moeten overtuigd zijn, dat er 'eiHve en dreigende tijden komenHet beste geneesmiddel is zo spoedig mo- e 'jk de Marokkaanse élite de middelen te verschaffen tot ontwikkeling volgens 'gen regelen, waarbij tegelijkertijd voldaan moet worden aan onvermijdelijke flr)C/lscnHet zou een gevaarlijke illusie zjjn te menen, dat wij het volk voor epaalde tijd in onze macht zouden kunnen houden met de kwetsbare en onvol doende bezetting, die wij er hier op nahouden." verbanning van de Sultan is het "sultaat van tal van tegenstrevende 'achten in Marokko zo goed als in rankrijk zelf. De heerser van de Atlas, °e Pasja van Marrakesj, speelt de rol van de vriend van Frankrijk, maar van welk Frankrijk en van welke Franse vertegenwoordigers in Marokko? De 'stiqial vervult de rol van de boze onge hoorzame rebel. Maar tegen wie in frankrijk en Marokko en tegen welk frankrijk komt hij in opstand? En waar 's deze élite waarvan Lyautey spreekt? «hij aan de ene of aan de andere kant? Zoals eigen aan élke élite is hij dun "ozaaid zowel te linker als te rechter z'.)de. Zonder het bestaan van deze élite te willen verbinden met het lot van de sultan, kan gezegd worden dat deze door de huidige ontwikkeling een ernstige s'ag is toegebracht. Geboeid als men is door het politieke machtspel is men ucht geneigd daar snel overheen te stappen, toch staan hier de hoogste be langen op het spel. Immers het kenmer kende van deze élite is dat zij streeft baar een diepgaand wederzijds begrip tussen de Afrikaanse wereld en de we reld van het Westen, tussen de geeste lijke wereld van de Islam en het chris tendom. Hetgeen in Marokko de vreemdeling op bijna magische wijze boeit is de onlosmakelijke verbondenheid van het geestelijke en wereldse leven. Zoals het leven van de Mohammedaan be heerst wordt door zijn Koran, univer sele bron van alle wijsheid, zo is de Sultan Paus en Keizer beide de Universele totale gezagsdrager. De muilen voor de Moskee, die men de gehele dag door ziet staan midden in de drukke neringdoende straten van de Medina, en de roep van de Mouez- zin van de minaretten van de Moskee tot bidden nodend midden in het drukke Oosterse gewoel, maken de zin voor het sacrale in deze samenleving tastbaar. Veel en veel tastbaarder nog dan in Spanje, waar als laatste land in Europa wellicht door Moorse invloed de zin voor het sacrale nog levend is buiten kerk en klooster. De Marokkaanse élite heeft dit met de West-Europese geestelijke élite ge meen dat zij de geestelijke waarden, de louter godsdienstige, op onverkorte en radicale wijze wil trachten te beleven in een moderne maatschappij. In de be kommernis hierom hebben zij de vraag van de mogelijkheid tot wederzijds be grip tussen de Islam en het Christendom Marokkanen en Fransen, die geestdriftig vertelden over hun geregelde ontmoe tingen en rijke ervaringen. Slechts op deze basis, zo menen wij, zou er een werkelijke grondslag gelegd kunnen worden voor een blijvende goede ver standhouding. Zij waren het die mij de tekst gaven van een brief van de apos tolische vicaris van Marokko, mgr. Le- fèvre, waarin de vicaris duidelijk stelde dat wij niet het recht hebben de eerste bezitter van zijn productiegoederen te vervreemden en dat als de salarissen van de Marokkaanse arbeiders vooral op het platteland te gering zijn deze voortdurende ongerechtigheden niet te rijmen zijn met de Goddelijke wet. Deze brief besloot met een opwekking aan de priesters eerbied en achting te heb ben voor de bevolking van het land, ge paard aan moed en kalmte, zo nodig in deze moeilijke tijden. Een van de ernstigste gevolgen van de huidige politieke verwikkeling tussen Frankrijk en de Sultan zal ongetwijfeld zijn dat de élite van het Marokkaanse en het Franse volk gevoelig en diep wordt gekwetst in zijn streven. De grondslag voor een blijvende verbete ring van de verstandhouding wordt daarmede aangetast. Het gaat hier niet slechts om stof maar om een natie met sterk geestelijke reserve die voor het Westerse materialisme niet alleen onbe grijpelijk zjjn, maar soms ook onbruik baar schijnen. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Premier Van Houtte heeft gisteren na afloop van de kabinetsraad verklaard, dat de leden van zijn regering, die morgen de 26ste Ijzerbedevaart te Dixmuiden wensen bij te wonen, dit niet-officieel kunnen doen. De premier voegde eraan toe, dat de regering dus niet op de bedevaart is vertegenwoordigd. Toen een journalist hem erop wees, dat tijdens de vorige Ijzerbedevaart voor amnestie ten gunste van politieke delinquenten was gemanifesteerd, zei Van Houtte, dat de regering de verzekering had gekregen, dat de plechtigheid niet in het teken van amnestie zal staan, dat de regering in elk geval geen verantwoordelijkheid kon nemen voor de inhoud van de uitgesproken redevoeringen en dat het trouwens wel meer voorkomt, dat ministers vergaderingen bijwonen, waarop woorden gesproken worden, die de goedkeuring van de regering niet kunnen wegdragen. Franz Blücher, West-Duits viee-kanse- lier en voorzitter van de FDP, de Li berale Partij. (Van onze correspondent in Duitsland) e tegenwoordige regeringscoalitie van Bonn heeft niet veel kans om na de verkiezingen in de oude vorm terug te keren. Zoals men weet bestaat zij uit drie partijen: de grootste daarvan is de C.D.U., die in 1949 onder leiding van Adenauer twee kleine rechtse partijen tot regeringspartners heeft gekozen, de „Freie Demokratische Partei" (F.D.P.), d.w.z. de Liberale Partij en de „Deut sche Partei" (D.P.), een conservatieve, nationale partij, die gedeeltelijk uit fede ralistische initiatieven geboren werd. Adenauer heeft destijds aan deze twee partijen een aantal ministerzetels toegekend, waardoor de betekenis der partijen groter werd dan zij in werkelijkheid was. De F.D.P. kreeg de post van vice- kanselier voor hun partijvoorzitter dr. Blücher en de portefeuille van Justitie voor dr. Dehler, de Duitse Partij de portefeuille van Verkeer voor dr. Seebohm en die voor aangelegenheden betreffende de „Lander" voor Hellwege. Adenauer heeft destijds deze coalitie gekozen, omdat hij in geen geval een zogenaamde „grote coalitie" met de socialisten wilde aangaan. Men weet, dat de linker vleugel van de C.D.U; toen niet geheel accoord ging met deze „kleine coalitie" De discussies over dit punt zullen na de verkiezingen in September ongetwij feld opnieuw beginnen. Heinrich Hellwege van de Duitse Partij, minister voor de Lander in de regering van Adenauer. Van Houtte's mededeling vormde een directe reactie op een open brief, die het Comité voor een Beroep op het Land de vorige dag tot hem had gericht. Dit comité, dat zich het recht aanmatigt op te treden „in naam van alle rechtgeaar de vaderlanders", tekende in deze in het Frans gestelde brief protest aan te gen het karakter dat aan de 26ste Ijzer bedevaart wordt gegeven. Volgens deze brief zal er te Dixmui den voor amnestie worden geijverd, zal het woord worden gevoerd door in va derlands opzicht volkomen gediscredi teerde sprekers en moet de enige Bel gische vlag die naast de leeuwenvlag gen zal wapperen eerder beschouwd worden als een scherm dan als een door de deelnemers geëerd symbool. Na de aanwezigheid van ministers te Dixmuiden ongepast te hebben ge noemd, besloot deze brief met de vol gende waarschuwing: „Er zal volgend jaar bij de 40ste verjaring van de eerste invasie door de Duitsers, tevens de 10e verjaardag der bevrijding, geen dubbelzinnige betoging meer plaats hebben te Dixmuiden. Verzetslieden en oud-strijders zullen de eerbied voor de Belgische gemeenschap en voor haar doden afdwingen. Zij zullen haar desnoods afdwingen door hun aan wezigheid op de plaats zelf, waar hun broeders en vaders voor hun land zijn gesneuveld". De hele Katholieke Vlaamse pers heeft vandaag heftig gereageerd op de aanma- Een jaar na de Amerikaanse expe rimenten met „H-wapens" op Eni- wetok, drie en een half jaar nadat °e V.S. aan een H-bom gingen werken, Vier jaar na de eerste atoom-explosie in Rusland en acht jaar na „Hiroshima" kondigt de Pravda nu aan dat in da ?ovjet-Unie een H-bom tot ontploffing 's gebracht. Twee weken geleden had Malenkov al verklaard dat Amerika niet teeer het enige land was dat over de H-bom kon beschikken. Een H-bom kan ®en zeer veel sterkere uitwerking heb ben dan een A-bom. De Amerikaanse atoomgeleerden wisten al lange tijd dat de Russen een H-bom zouden kunnen tea ken. De vraag was echter of zij er fderdaad al een bezaten. Een vraag die «u bevestigend beantwoord kan worden. De grote kwestie is in hoeverre het strategisch evenwicht tussen de twee Jbachtigste mogendheden ter wereld t het voordeel van Moskou ver anderd is, sinds de Sovjets met succes e productie van een H-bom Volbracht hebben. En het ant- T Qy tied v,erva-tiging van het huidige type tev-er'-andse frankeerzegels met de beel- beai Van M. de Koningin, zal de P.T.T. Viet71 September een aanvang maken k0n: ge}eidelijke invoering van nieuwe tar,1 „Vnnezegeis. ook naar een ontwerp dai heer S. L. Hartz. Het eerste zegel cent ..ver schijnen, zal het zegel van 10 *Ulenyn in een bruine kleur. Daarna nnaar behoefte, de overige waarden worden aangemaakt. En Voor Selanö. Premier Churchill heeft derin„ i?: ^'nsdag een kabinetsverga - de kf, 'Joengeroepen. Dit zal de twee- van Chi onder voorzitterschap eete twe zijn' s'nc*s z'ln doktoren nebben ?,maanden rust voorgeschreven Iers oöw i8nsdag beeft hij de minis- 1 nm, Plotseling bijeengeroepen om j ostioo ^'kkelingen in buitenlandse dat dj t® ^Preken. Verwacht wordt, en Hg e. gebeurtenissen in Per- ?ver tie f- m°eilijkheden in de V. N. sProken r,e,aanse vredesbesprekingen Ken zullen worden. woord van de deskundigen is minder ongunstig dan men zou verwachten. De voorraad atoom-bommen, waarover de V.S. beschikken is namelijk zo heel veel groter dan die van Rusland, dat de balans van de totale atoombewapening van de beide landen niet in het voor deel van de U.S.S.R. doorslaat nu de Russen een waterstofbom hebben gepro duceerd. Als overigens de productie van atoombommen door de beide landen nog meer opgevoerd zal zijn komt men aan een grens waarboven het niet meer zo zeer om de hoeveelheid gaat, maar meer om de wijze van bombarderen en om de defensiemaatregelen, aldus heeft een Amerikaans atoom-expert onlangs verklaard. In het jongste nummer van het vooraanstaande tijdschrift „Foreign Affairs" heeft J. Robert Oppenheimer, de man die indertijd de proefnemingen in Los Amalos geleid heeft, geschreven dat Rusland waarschijnlijk ongeveer vier jaar bij de V.S. ten achter is in de atoombewapening. Maar over een jaar of tien zou een dergelijke achterstand nog maar van weinig belang zijn, zo voegde hij er aan toe. De geruchtmakende mededeling van Malenkov op 8 Augustus was zorg vuldig door de Sovjet-autoriteiten ge- ensceneerd. In de bijeenkomst van de Opperste Sovjet van die dag had men geen rede van de premier verwacht. De toespraak en vooral het hoogtepunt daarvan verrasten de toehoorders en Malenkov's verklaring maakte bijgevolg bijzonder diepe indruk. Kennelijk had men propagandistische doeleinden op het oog en moest het nieuws van de H- bom vooral de inwoners van de Sovjet- Unie zelf imponeren; wat tevens het voornaamste oogmerk geweest zal zijn met het bericht in de Pravda van giste ren. Ook heeft men waarschijnlijk in druk willen maken op de satelliet-lan den, waar de laatste maanden grote on rust heeft geheerst en hier en daar on lusten plaats vonden. Malenkov heeft in zijn rede de opvatting willen bestrijden dat de macht van de Sovjet-Unie, ten gevolge van onderlinge verdeeldheid in de hoogste regionen, getaand was. Ook tegenover de vrije Westerse naties heeft Rusland met de verklaring een krachtig gebaar willen maken. Intussen is de wedloop tussen Moskou en Washington om de meest doeltref fende atoombewapening onrustbarend; al verzekert de Pravda dat er geen re den is tot bezorgdheid. Het blad herin nert er in dit verband aan dat Rusland herhaaldelijk andere landen heeft voor gesteld de bewapening te verminderen en het gebruik van atoombommen te verbieden. Maar het Sovjet-orgaan ver telt er niet bij dat het Kremlin geen internationaal toezicht wenste op de Russische atoomproductie. Zonder een dergelijke controle is het uiteraard voor de V.S. te riskant de vervaardiging van atoombommen te staken. De Pravda heeft de lezers ook niet medegedeeld dat de Russen de H-bom wellicht nog niet gemaakt zouden hebben als de hooggeleerde atoomspion Pontecorvo, die in het Britse centrum Harwell ge werkt heeft, hun niet de laatste Wester se wetenschappelijke resultaten had be zorgd. Zoals zijn collega Fuchs, de Ame rikaanse bevindingen van de experi menten in Los Alamos aan Moskou heeft doorgegeven, waardoor de Sovjet- Unie de A-bom wellicht twee jaar eer der heeft kunnen maken dan anders het geval zou zijn geweest. Mexico. Een 39-jarige gevangene, Munoz, is in de gevangenis van Mexico in de echt verbonden met een vrouw die drie maanden geleden uit de gevan genis is ontslagen. De bruidegom, die bekend heeft 134 personen te hebben gedood, zal waarschijnlijk nooit in vrij heid worden gesteld. Dit wordt begrijpelijk als men de po litieke waarde van de twee kleine re geringspartijen opnieuw taxeert. Wat de F.D.P., dus de Liberale Partij, be treft, staat het vast dat zij sinds maan- I den in een ernstige crisis verkeert en men moet uit de laatste symptomen vre zen, dat zij na de verkiezingen mis schien geheel uiteen zal vallen. Want deze partij omvat twee scherp van el kaar gescheiden richtingen: een libera le richting in de oude zin van het 19e eeuwse liberalisme, en een nationale richting. Deze combinatie lijkt enigs zins merkwaardig, maar moet worden gezien in het licht van de Duitse poli tieke geschiedenis in de 19e eeuw. Na de Napoleontische oorlogen tot 1848 en daarna speelde het liberalisme tegelij kertijd de rol van de nationale strijder voor de rechten van het eensgezinde tiging vani dit comité en zij heeft gewe zen op het onbegrip en de kwade trouw van mensen die over Vlaamse problemen Franse brieven naar de eerste minister sturen. Sommige bladen schrijven dat het comité in zijn rangen leden telt die weliswaar tot verzetsorganisaties beho ren, maar wier verzetsactiviteit van een hoogst twijfelachtig allooi was. Naar verluidt zullen drie Vlaamse ministers aan de Ijzerbedevaart deelnemen: de minister van Koloniën, Dequay, de mi nister van Arbeid, Van den Daele, en de minister van Volksgezondheid, De Taeye. 'mw"\r/ ic I///W' j De verschillende programma's van de West-Duitse politieke partijen aan de voor, avond van de verkiezingen. „Die Zeit", Hamburg volk tegen dynastieke en separatistische onderdrukking. Deze twee factoren, li beralisme en nationalisme, bleven bij de Duitse Liberalen altijd met elkaar in evenwicht of in spanning. De tegenwoordige F. D. P. kreeg dit in het voorjaar van 1953 geducht te voelen. Toen de Britse Hoge Commissa- Advertentie ris, Kirkpatrick, op 14 Januari van dit jaar de zogenaamde Naumann-kring van oud-nazi's in hechtenis liet nemen, bleek tot grote verbazing van politieke kringen in en buiten West-Duitsland, dat de vroegere staatssecretaris van Göbbels, dr. Werner Naumann, heel nauwe relaties onderhield met dr. Achenbach, een leidende F.D.P.-man van de rechtervleugel, die zelfs poli tiek adviseur was van de liberalen. Bij het onderzoek bleek, dat de rechter, vleugel van de liberalen onder leiding van het parlementslid Middelhauve er naar streefde oud-nazi's in groten getale in de partij op te nemen en daardoor de grote nationale partij te worden. Bo vendien bleek, dat met goedkeuring van Middelhauve reeds een aantal oud nazi's de partij was binnengedrongen. Het hele prestige van de partij stond op het spel. De werkelijk-li- berale vleugel onder dr Blücher en dr Reinhold Maier, die minister-pre sident is van Baden-Württemberg, (Van onze Haagse redacteur) et was een kleine, nauwelijks opvallende advertentie in_ - een Toeristisch maandblad, maar ze stond er dan toch maar: HOTEL-ETIKETTEN van INT. HOTELS over de GEH. WERELD. Een SIERAAD voor Uw KOF FERS. LIJST OP AANVRAGE verder een postboa; en een gironummer. Wij hadden wel eens horen verluiden, dat men nu niet aan ieder etiket op de koffer, waar de vacantieganger huiswaarts mee keert, geloof kan hech ten, omdat dergelijke etiketten in eigen land wel eens verhandeld zouden woraen. Ook schijnt een Amerikaanse toerist, wanneer hij uit Europa is terug gekeerd en tot de ontstellende ontdekking komt, dat een hotel in een van de steden, die hij bezocht heeft, verzuimd heeft zijn koffer te beplakken, in de Verenigde Staten zelf zo'n hotel-etiket nageleverd te kunnen krijgen. Maar dat zo dicht bij huis op dit gebied serieuze zaken worden gedaan, was voor ons toch wel even een verrassing. Wie op de bedoelde advertentie schrijft, krijgt keurig getikt een overzicht thuis van de hotel-etikettenserie nummer zoveel, speciale aanbieding, 22 stuks voor slechts f 250, franco toe zending. bezit „Voorzichtig openen" staat er op de enveloppe natuurlijk met wijze zelfbeperking benutten. Wan neer men met de Kerst bij familie in Nu, dat „slechts" twee-vijftig is waar lijk niet overdreven: voor dit bedrag kan men namelijk zijn koffer beplak ken met een bonte verzameling van etiketten, waar een waarachtige globe trotter heus niet op neer hoeft te zien. Wat dunkt U van het volgende testimo nium van bereisd zijn: Picardy Hotel-Paris. Hotel Cecil-Nice, tellen: vliegen is werkelijk goedkoper dan je denkt En dit alles schijnt voort te vloeien uit het feit, dat hotels uit de hele we, reld hun etiketten als reclamemateriaal toezenden naar reisbureaux en derge liike instellingen in ons land. Die on dernemingen doen er eigenlijk niets mee, maar het materiaal vindt, naar men moet aannemen, op de een of an dere manier zijn weg naar de „Agen tuur Mondial". Misschien ook heeft de Drente Ts" geweest.'kan" men'bëginnen slimmerik, die zich achter deze agen- met zo'n simpel etiket uit Nice op tuur verschuilt wel speciaal met het de koffer te plakken als blijk van er doel om etiketten te krijgen een eigen even tussen uit te zijn gewipt. Na de reisbureau.je op touw gezet er zomervacantie in het pension op de wordt zoveel gescharreld op dit gebied. Veluwe zou men zo achteloos op een Een kenner van de mens, deze mon- andere hoek van de koffer Athene of diale etikettenman en hij moet zich Tunis kunnen laten verschijnen. stellig amuseren met zijn lijst van eti- kettenbestellers, waarop dit spel van En staat het soms niet met de papie- schijn en wezen geregistreerd staat. Dat ren bewijzen op zijn bagage uit Inter- de werkelijke reiziger zich onderhand laken terug te komen en dan te zeggen: wel gegeneerd zal gaan voelen, wan- eerst waren we in het Grand Hotel, neer hij een hoteletiket op zijn koffer maar dat beviel ons helemaal niet en krijgt, zal hem verder een zorg zijn.. toen zijn we naar Carlton gegaanRuim een dubbeltje per etiket is voor de verkoper zeker geen gekke prijs en Het gebruiken van de etiketten der ho- er steekt tenslotte niets onoirbaars in. tels in Minneapolis en Chicago vereist De pseudo-reiziger is allang gelukkig uiteraard een vrij langdurige afwezig- met de transactie: voor een rijksdaalder er voor over heeft zou heeft hii een „sieraad voor zijn koffers" End-Randers, Hotel Londress-Valencia, Palace Hotel-Villars, Carlton Hotel-In- terlaken, Grand Commodor-Tunis. Ho- tels in Minneapolis en Chicago vereist De tel de l'Etoile-Bougie. Hotel Minerva- Athene. Caledonian Hotel-Edinburgh, heid, wie het Queens Hotel-Birmingham, Hotel Dyck- echter de gordijnen voor de ramen en niet te vergeten die heerlijke zege- mann-Minneapolis, Morrison Hotel-Chi- dicht kunnen doen en een paar maan- praal, dat de buren zullen zeggen: snap cago. Hotel Nacional-Tarragona, Grand den domweg in eigen huis kunnen on- je nu waar die mensen het van doen, Hotel-Interlaken, Americain Airlines- derduiken. Zo'n etiket van de Tennant nu zijn ze weer in Tarragona geweest. Grand Hotel-Vendóme, Hotel Ancien U.S.A., Continental Airlines-U.S-.A., Creek Guinea Airways heeft daarente- N.B. Dat de Agentuur Mondial nu Scheers-Bruxelles, Savoy Hotel-Stock- Tennant Creek Guinea Airwaysgen weer het voordeel, dat men met uitgerekend in Den Haag is gevestigd, holm, Hotel Adlon-Malmö, Hotel West- Men moet een dergelijk etiketten- een stalen gezicht op kantoor kan ver- berust natuurlijk louter op toeval. moest ernstig ingrijpen en de rech tervleugel meteen zuiveren. Maar de zuivering slaagde slechts ten dele. Want Naumann begon onlangs nog een en ander te vertellen. In April werd hij immers door de Engelsen aan de Duitse rechter overgeleverd. Deze heeft Naumann en enkele van zijn duistere collega's tot grote „ver ontwaardiging" van Adenauer vrijge laten. Naumann begon meteen tijdens een door oud-nazi's of neo-nazi's be legde vergadering over zijn politieke activiteit te vertellen. Vanzelfspre kend zal hij ook memoires uitgeven en wel vóór de verkiezingen. Zijn boek zal de aardige titel dragen „Nau Nau bedreigt het Empire". In zijn speech vertelde Naumann, dat hij grondige politieke besprekingen ge voerd had met de F.D.P.-voorzitter van Neder-Saksen, Stegner. Deze ver klaring had bijna onmiddellijk tot gevolg dat de oude tegenstelling tus sen de rechts-liberale Stegner en zijn Neder-Saksische collega Hasemann opnieuw oplaaide. Hasemann stichtte met zijn werkelijk liberale vrienden een eigen „Liberale Bond" de kiem van een splitsing van de partij. We derom toont Neder-Saksen zich een haard van rechts-radicale stromingen, die nu gelukkig nog als kleine groep jes optreden, maar die gevaarlijke ideeën verkondigen. Met de Duitse partij staat het minder ernstig, maar de spanningen zijn er pre cies dezelfde. Hellwege gaat uit van de oorspronkelijke gedachte der D.P.; na 1945 begon de D.P. als regionaal-Han- noveraanse partij die de federale ge dachten uit de vóór-Bismarcktijd wilde verwezenlijken. Geleidelijk werd de van huis-uit conservatieve partij sterk nati onaal waaraan de minister van Verkeer, dr Seebohm, voornamelijk schuldig is. Evenals de liberale Middelhauve wil hij een grote rechtse partij oprichten, die alle nationaal-denkenden omvat. Na tuurlijk schrikt hij daarbij niet terug voor een flink aantal oud-nazi's. Boven dien is Seebohm intussen impopulair ge worden door zijn van ieder politiek ver stand ontblote toespraken hier en ver klaringen daar, die slechts de nationalist in hem verraden. Daarom kan ook bin nen de Duitse Partij het conflict niet uitblijven. In Hessen moesten onlangs enkele oud-nazi's uit de partij worden gestoten. Desondanks hangt de positie van de partij er van af of zij in staat is de nog dakloze nationale en nationalis- tisch-georiënteerde kiezers te winnen. Daarvoor ontbreken haar echter de krachtige politieke figuren. Dit alles laat de regeringspartners van de C.D.U. in een niet al te fraai dag licht zien. Nochtans is Adenauer van mening, dat zij voor zijn politiek een belangrijke functie vervullen, want zij onderschrijven zijn politiek van samen werking met het Westen en de sociale marktpolitiek of beter de neo-liberale sociale politiek van Erhard. Andere kringen in de C.D.U. denken er echter anders over. Voor hen zijn deze partijen economisch gezien te liberaal en politiek gezien te nationalistisch en in som mige groepen te nazistisch. Daarom heeft de Bondsminister voor aangele genheden heel Duitsland betreffende, de vroegere christelijke vakbondsbestuur der, Jakob Kaiser, dezer dagen reeds voorgesteld na de verkiezingen nog eens de „grote coalitie", dus van C.D.U. en S.P.D., in overweging te nemen. Dit zou betekenen, dat de twee bovengenoemde partijen de regering zouden moeten ver laten. Het zou echter tevens betekenen dat Adenauer niet meer terugkeert. Daarom zal ook om de positie van deze twee partijen hard gevochten worden. De caricaturen van Blücher en Hell wege, die dit artikel illustreren, zijn ontleend, aan het zo juist bij Rowohlt Verlag, Hamburg, verschenen boekje Zeitgenossen". De tekenaar is Mirko Szewczuk. Zowel uit Bogor als uit Tjilatjap be richten correspondenten van Aneta over grote en langdurige zuiveringsac ties van legereenheden tegen Darul Is- lam-benden. In het gebied ten Noorden van Kawunganten werd tijdens een tiendaagse zuiveringsactie van drie ba taljons tegen het hoofdkwartier van de Darul Islam in het gebied van Tjilatjap een belangrijk resultaat geboekt. Men dreef de bende op de vlucht en ver overde het hoofdkwartier. Daarbij vie len meer dan dertig doden aan de zijde van de bende Het leger kon beslag leg gen op veertig ton rijst, 500 stuks vee, patromaxlampen, naai- en schrijfmachi nes en documenten. Ook in het gebied van Bogor werd een bende uit haar pleisterplaatsen ver dreven en konden levensmiddelen, huisraad, munitie en uniformen in be slag genomen worden. Het aantal do den en gewonden werd nog niet mede gedeeld. Aan de zijde van de strijd krachten waren geen verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5