Zeldzaam jubileum van notaris W. A. Dolleman Films van deze in Haarlem week KOI/EN KOMEN Prof. De „Slem" Quay opent te Waalwijk Slotvoorstelling een aanfluiting van het amateurtoneel „De heks van de Galgeberg i PH. BONEWIT WASSERIJ „KLEVERPARK" zegt EEN EXTRA DING; 76-jarige met enorme werklust HERINGA WUTHRICH Visserijgolf DE LUSTRUMVIERING YAN HET W.K.A. IN ZUID-HOLLAND jtfl v. Entpelen Krupp begint in Pakistan 23 spelers voor de centrale training Tweede verdachte bekent eveneens Leraar Boekhouden M.O. Teksten toespraken van de H Vader GÉÉN TERMIJNBETALING! GÉ ÉN INFORMATIEKGSTEN! GÉÉN HOGE RENTE! ALS EXTRA GROTE RECLAME Geheel GRATIS VERZEKERD Woerdense moordzaak Record autoproductie in V.S. WOLLEN DEKENS REINIGEN PER STUK f 1.- PER 3 STUKS f 2.50 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 PAGINA 6 Lid o Cinema Palace City Minerva Rembrandt Luxor Frans Hals Spaarne HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 8/9 Sept. 1953 BELANGRIJK VOORDELIGER dan olie, gas of electricifeit geven de prettigste warmte en branden reukloos Zonierprijzen tot 31 Augustus a.s. HOOFD REPORTAGE. AFD. K.R.O. II A III 41 MOO It* Per Interflora verzorgen wij (0 Uw BLOEMWERK W aterpoloprogramma Dë beste niet-bibliofiele boeken in 1952 MAAR.... de fa. BONEWIT levert U een Wegens grote reclame ontvangt Iedere koper (ster) van 22 Aug. tot 29 Aug. een PRACHTIG VACANTIEGESCHENK In de wereld van het notariaat komt het zelden voor, dat grote jubilea ge vierd kunnen wor den. Meestal wordt een notaris om streeks zijn vijftig ste jaar pas aange steld, maar op deze regel maakt notaris W. A. Dolleman te Velsen een uitzon dering. Zijn nota riële loopbaan da teert reeds van het begin dezer eeuw en sedert 1913 is hij no taris. aanvankelijk te IJmuiden. maar later werd zijn standplaats „ge meente Velsen". In 1903 als candidaat- notaris begonnen, is hö dus reeds 50 jaar ingezetene van Vel sen. en Zaterdag 5 September zal het bovendien 40 jaar geleden zijn, dat hij officieel als notaris in deze gemeente optrad. En ondanks de leeftijd van 76 jaar. die hij nn be reikt heeft, is hij een zeer vitaal mens, die zich nog geheel aan zijn ambt wijdt met gro te energie en toe wijding en daar naast nog tijd weet te vinden om zich ook op ander terrein verdienstelijk te maken. Notaris W. A. Dolleman stamt uit een oud notarissen-geslacht uit Heemstede. Hij kan er zich zelfs op beroemen de vijfde in de rechte lijn van opvolgende notarissen te zijn. Zijn voorvaderen be kleedden bovendien vooraanstaande functies in het gemeentelijk bestuur. Notaris W. A. Dolleman werd 30 Juni 1876 te Heemstede geboren, maar toen zijn vader stierf was hij nog te jong om hem op te volgen. In 1903 werd hij candidaat-notaris bij notaris W. Boer lage te Velsen, de grootvader van de huidige notaris Boerlage, samen met candidaat-notaris G. D. Boerlage. De laatste volgde zijn vader op, waarna de heer W. A. Dolleman nog enige jaren bij hem op kantoor als candidaat bleef werken. In 1913 werd de candidaat-notaris Dolleman officieel benoemd tot notaris te IJmuiden, maar in 1919 werd de standplaats ruimer, n.l. „gemeente Vel sen", zodat hij kon verhuizen naar Sant poort. Zijn kantoor bleef in IJmuiden, in de Kanaalstraat, het tegenwoordige belastingkantoor. In Mei 1940 werd het archief overgebracht naar een veiliger In de film „Because you're mine", welke deze week mLido draait, wordt nogal de hand gelicht met de wetten op de krijgstucht in het Amerikaanse leger. Zelfs de generaal maakt zich meerdere malen aan deze kwalijke han deling schuldig, zij het dan op aan dringen van zijn vrouw. Maar hoe kan het ook anders? Een van de pelotons is een opera-zanger rijk, die aanvankelijk door zijn sergeant gefêteerd wordt. Wanneer echter de zanger door een „fout in de regie" een blauwtje loopt, vindt hij in zijn sergeant een onbarm hartige kerel, die er op uit is hem tot het uiterste te zuigen, zoals dit in mi litaire kringen heet. De verhouding tussen die twee wordt er niet beter op en tenslotte belanden zij beiden in het gevang. Natuurlijk komt alles op zijn pootjes terecht, al moet men de militaire sa menwerking aan het einde van de film gedemonstreerd, met een korrel zout nemen. De hoofdrol wordt vervuld door Mario Lanza; een reden te meer om de film te zien. Alle leeftijden. De film „Geen verlof, geen verloving" begint in een kraamkliniek en eindigt er weer. In óe anderhaii uur daartus sen kan men zich kostelijk amuseren om de allerdwaaste situaties, die twee Amerikaanse mariniers meemaken. De een. Van Johnson, wordt uitgenodigd om voor een reclame-omroep als held van Japan op te treden, maar de an der geeft zich voor de een uit en daar komt dan de liefde bij, 'n meisje dat niet wachten kon op de terugkomst van de marinier en 'n heleboel ander dwaas gedoe. Er zit 'n flinke vaart in deze film, die voor de verstaander van Amerikaanse humor bovendien heel wat te genieten geeft. Prettige melodie tjes, vele verrassingen en 'n flinke do sis grapjes van lang niet de slechtste soort. Men zal er zich best mee ver maken (14 jaar). „Het complot van Cripple Creek" is een Wild-West van het gebruikelijk genre, dat wil zeggen: de sterke arm weet na veel speuren de hand te leg gen op een bende goudrovers. De scho ten zijn natuurlijk niet van de lucht en aan beide kanten worden stukjes bravour vertoond, die de spanning er in houden. Een stevige vechtpartij brengt lucht in al die verwikkelingen en de rovers moeten daarbij op hard handige wijze het onderspit delven. In het voorprogramma draaien een in teressante watersportfilm van 'n eiland in de Stille Zuidzee, en een lachdrama, dat aan heel vroeger doet denken. Veer tien jaar. Doris Day heeft haar greep op het pu bliek nog niet verloren. In Minerva tracht zij U deze dagen wijs te maken, dat haar „dream is yours". Zoals ge woonlijk is het een vlotte musical ge worden, waarin Doris' smeltend stem geluid de oren weer zoetkens streelt. Het verhaaltje is maar bijzaak en be staat grotendeels uit (mislukte) audi-, ties, waar Doris dankbaar de gelegen heid aangrijpt om haar zangcapiciteit den volke te demonstreren. Middelerwijl attenties door Doris aan de kant gezet en haar onvermoeibare, voortvarende trouwe impresario krijgt zijn beloning, welke ieder aan deze goedigaard zal gunnen. Vacantievertier voor jong en oud. „lm weiszen Röss'l" met Hannerl Matz en Johan Heesters is deze week nog in dit theater geprolongeerd. A.l. Voor de derde achtereenvolgende week draait in Luxor de vermakelijke film „Robinson Crusoë en Co." A.l Des morgens, om half elf, Montagne's Jeugd- variété. Velen zullen met gepaste vreugde kennis genomen hebben van het film programma, dat deze week in dit thea ter wordt vertoond. Zij zullen dan ge zien hebben, dat er „oude bekenden" onder zijn, die wij reeds uitvoerig be sproken hebben. Zaterdag; „Kaiserwaltzer", 18 jaar; Zondag Circus Arena", alle leeftijden; Maandag: „Verboden Vrucht", door de K.F.C. afgekeurd; Dinsdag. „Bittere Rijst", volwassenen; Woensdag: „De zoon van Ali Baba", alle leeftijden; Donderdag „Malou van Montmartre" door de K.F.C. afgekeurd. Een enerverende film draait deze week in het Spaarne. „De koning van de raketmannen", een film, welke slechts geschikt is voor mensen die over stalen zenuwen beschikken en van gedurfde avonturen houden. 14 jaar. plaats, naar Santpoort en sedertdien is het daar gebleven, zodat de notaris nu zijn huis en kantoor heeft in „Spaarn- heuvel" aan de Wüstelaan. Notaris W. A. Dollen,an is ook de oudste notaris van het arrondissement en geniet grote bekendheid, ook buiten de gemeente Velsen. Ook buiten zijn praktijk heeft hij een grote activiteit ontplooid. Zo was hij sedert de oprich ting in 1925 een reeks van jaren voor zitter van de VVV „IJmuidens Bloei", vele jaren penningmeester van de afd. IJmuiden van de Kon. Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij, onder voorzitter van de afd. IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, voorzitter van de vereniging „De Velser Burgerwacht" en president-kerkvoogd van de Nederduits Herv. Gemeente te Santpoort. Het scheidsgerecht voor ambtenaren in de gemeente Velsen kent hem nog steeds als een gewaardeerd voorzitter en bovendien is hij nog voor zitter van de stichting Wederopbouw Velsen-IJmuiden. Zaterdag 5 September zal dit jubi leum gevierd worden. Die dag zal het kantoor gesloten zijn. In de morgenuren zal de notaris door zijn personeel ge huldigd worden, waarbij hem een ca deau zal worden aangeboden. En overi gens zullen die dag velen toch nog de weg naar het kantoor gaan om de ju bilaris hun hartelijke gelukwensen aan te bieden. Advertentie De noteringen aan de Vrijdagmarkt te IJmuiden liepen voor de verse vis nogal uiteen. Enkele soorten wisten op een vrij hoog niveau stand te houden, zoals de tongen, die gemiddeld f 2,75 per kilo wisten te bedingen, maar ande re soorten liepen weer aanmerkelijk terug. Hieronder was b.v. wijting, ter wijl ook de kleine schol uit de gunst bleek te zijn. Naar makreel bleek nogal wat vraag te bestaan, zodat hiervoor grif f 15 tot f 18 per kist werd betaald, terwijl de rokerijen ook wel enige in teresse hadden in haring. Het aanbod aan haring overtrof echter de vraag ruimschoots, zodat grote partijen Zuid haring g^en beter lot- beschoren bleef dan te verdwijnen in de molens van de vismeelfabrieken. Bij de trawlers was de hoogste be somming voor de Tzonne IJM 1, die zijn reis afsloot met f 20.200, gevolgd door de Petten met ruim f 15.000 en de Bloemendaal IJM 71, die f 13.700 noteer de. Voor de Zaterdagmarkt stonden we derom drie trawlers genoteerd. De Zee- landia IJM 38 meldde zich met 1.120 kisten verse haring, 60 kisten diversen, de Mary IJM 61 kwam binnen met ruim 1.800 kisten, merendeels haring en de Vios I IJM 24, ook een haringboot, kwam „voor de kant" met 1.600 kisten. Sinds kort heeft IJmuiden er een vis- conserven-fabriek bij. Sedert een paar weken ratelen in een pand aan de Eer ste Havenstraat de sluit- en pakmachi- nes. De nieuwe fabriek luistert naar de naam „Eureka" en voor de initiatiefne mers mag men wensen, dat zij het in derdaad gevonden hebben. Advertentie ft Dir. W. N. WOLTERINK SÊLyijf Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Advertentie Fed. Brandst.handel k in Haarlem en Omstreken. Vrijdagmorgen heeft niet aflatende regen geprobeerd de feesten te Waalwijk te bederven. Slap hingen de vlaggen aan de ingangspoorten en nog steeds stroomde de regen neer. Maar om goed elf uur, het ogenblik waarop de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, op het tentoonstellingsterrein van de SLEM, de internationale tentoonstelling van schoe nen, leer en mode, arriveerde, brak de hemel en werd het eindelijk droog. In de alleraardigst versierde grote restau ratiehal hadden zich inmiddels bestuurs leden, standhouders en tal van genodig den, o.w. de besturen van de Federatie van schoen- en Iederfabrikanten en vele Brabantse burgemeesters, verzameld. Burgemeester J. Teijssen, voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, sprak een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Hij bracht de grote en grootste exposities in herinnering, die Waalwijk in het verleden heeft georga niseerd, o.a. in 1903 en 1925. De bedoe ling van deze tentoonstelling is: Neder land en het buitenland te tonen welke belangrijke plaats de schoenen en het leder in onze nationale welvaart inne men. De factor mode is de beide indus trieën sterk gaan beheersen. Hij bracht dank aan allen die hun medewerkipg hadden verleend aan de totstandkoming van de SLEM. Prof. De Quay herinnerde er aan, dat Waalwijk in de laatste vijftig jaar niet minder dan vijf grote tentoonstel lingen heeft georganiseerd, waarvan een gewijd aan de landbouw en vier aan schoenen en leder. Spr. vroeg zich af, of het niet juist de moeilijke ver bindingen met Waalwijk zijn die tot deze manifestaties hebben geleid. Op deze wijze dwingt men de mensen te komen, ondanks het isolement van de streek, volgens spr., de enige die met de naam „Straat" wordt aangeduid. De commissaris wees er op, dat de brug Tot opvolger van Paul de Waart als hoofd van de KRO-Reportage-afdeling is benoemd de heer H. Fikkert, thans hoofd van de KRO-Omroepdienst. De werkzaamheden van de heer Fikkert zullen hoofdzakelijk op administratief terrein liggen, daar hij de heer De Waart niet opvolgt' als ster-reporter. Aan de KRO-reportagedienst zal nog een derde reporter worden toegevoegd. De heer Fikkert werd in Verilo ge boren en is 34 jaar oud. Hij kwam in Februari 1946 bij de reportage"-afd. van de KRO en later werd hij bènoemd tot hoofd van de Omroepdienst Als opvolger van de heer Fikkert is in de functie van hoofd Omroepdienst aangesteld de heer Bert Radersma, thans omroeper. Als omroeper is in de plaats van de heer Radersma aange steld de heer Fons Disch, thans mede werker aan de KRO-schoolradio-afde- ling, voorheen als omroeper verbonden aan het Strijdkrachtenprogramma. Advertentie Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Toen we Zondagavond per bromfiets dwars door de Bloembollenstreek naar huis keerden en op rustige gedeelten van de weg de belevenissen van de tweedaagse viering van het Werkver bond Katholiek Amateurtoneel te Voor hout bij brokstukken voor de geest haalden, stond het by ons vast, dat het Werkverband Katholiek Amateurtoneel ondanks alle moeilijkheden een goede toekomst tegemoet kan gaan. Vanzelf zal die toekomst niet komen, men zal niet alleen zeer hard moeten werken, maar bovenal zal men er voor moeten waken, niet in de fouten die in het verleden zoveel moelij kheden heb ben veroorzaakt, te vervallen. Dit laat ste nu schijnt voor de leidende figuren in het W.K.A. uiterst moeilijk te zijn en de merkwaardige dingen die rond de toneel-bibliotheek welke in samenwer king met de N.A.T.U. is opgericht, heb ben plaats gevonden, bevestigen deze opvatting. Dat bleek uit een klacht welke op de jaarvergadering van Zon dagmorgen tot uiting kwam en waaruit bleek, dat vooral in het eerste stadium de werking van de bibliotheek uiterst stroef was. Er was een catalogus ver schenen en toen de betreffende vereni ging een bepaald toneelstuk wenste, werd iets heel anders gezonden. Her haalde verzoeken om dat bepaalde stuk hadden geen resultaat, tot men het eindelijk maar bij de uitgever bestelde, die het binnen een dag verzond. Uit het antwoord bleek dat men de catalogus had samengesteld aan de hand van de toezeggingen welke men had ontvangen, doch niet alle toezeggingen en beloften werden ingelost. Gelukkig was dit voorval niet In staat, de opgewekte stemming te ver storen, een stemming die reeds des Za terdags van een zeer goed gehalte was, niettegenstaande het feit, dat de regen de deelnemers lelijk parten heeft ge speeld. Men was n.l. na de lezing van Lou Hoefnagels over „Toneelmaskers en hun oorsprong" welke wel interessant was, maar toch meer bestemd was voor leiders van jeugdgroepen, en het op treden van het toneelforum, dat, zoals we reeds schreven, de samenstelling en de werkwijze van de jury voor de be- oordelingswedstrijden onder de loupe had genomen, naar het restaurant „De Bonte Koe" gegaan, om zich even te verpozen. Het was de bedoeling om te half twaalf naar bed te gaan, doch te ruim elf uur brak een hevig onweer los. dat de bezoekers tot één uur in de nacht dwong in „De Bonte Koe" te blijven. De Zondagmorgen telde twee hoogte punten; de predicatie van de provinciale moderator, kapelaan J. v. d. Boogerd uit Rotterdam, die er nog eens op wees hoe wij ook bij het spel moeten zoeken naar die zuivere vonk van schoonheid die God zelf is en de uiterst boeiende, geestige en soms diep-indringende cau serie van de beroepsacteur Ton Lutz over de schoonheden en de moeilijkr heden van het toneelspel ook en vooral voor amateurs. Ton Lutz is niet alleen een zeer goed toneelspeler, maar ook een vlot en gezellig prater, maar ook verstaat, precies te zeggen wat hij be doelt te zeggen. Hij gaf waardevolle adviezen en drong door tot in de kern van het toneelspel en hij wees niet alleen op de noodzakelijkheid van een volmaakte rolkennis maar ook het in zich opnemen van de rol om zo te komen tot het herscheppen daarvan. Met nadruk wees hij er op. dat het toneelspel zijn oorsprong vindt in de godsdienst, want de oude Griekse spelen zijn door trokken van de heidense gods dienst. Daaruit vloeit voort dat ook de amateurtoneelspelers, leden van het W.K.A. met dit feit terdege rekening hebben te houden. De grote belangstelling die het hoog ste kerkelijk gezag voor het W.K.A. heeft, bleek wel uit het feit dat Mgr. J. P. Huibers, speciaal de landelijk mo- dèrator, de weleerw. heer G. v. d. Poel, leraar aan het seminarie „Hageveld", met een opdracht naar dit feest had ge zonden. Deze bracht allereerst de ge lukwensen van de bisschop over en sprak namens hem de verwachting uit, dat het W.K.A. niet slechts in de pro vincie Zuid-Holland, maar in het ge hele bisdom in ledental en kracht zou toenemen. Daarom hoopte de bisschop dat elke Katholieke toneelvereniging welke nog niet was toegetreden tot het W.K.A. dit zo spoedig mogelijk zou doen, want ook hier geldt, dat eendracht macht maakt. Ook op andere wijze had de bisschop van zijn belangstelling doen blijken en wel door een ruime gift, waardoor deze lustrumviering mede mogelijk werd. Dadelijk na deze toespraak kwam uit de vergadering spontaan het voorstel, een telegram van dankbaarheid aan de bisschop te zenden en de toneelzaal in de B.N.S. trilde van het daverend ap plaus waarmede dit voorstel werd be groet. Na een zeer goed middagmaal toog men naar het geïmproviseerde open luchttheater „Overbosch" waar een balletgroep onder leiding van Corry de Wekker een reeks uitstekende dansen uitvoerde. De balletkunst wordt ook in onze kringen meer en meer gewaar deerd, maar wij menen toch, dat nog niet iedereen in staat is, deze kunst op haar werkelijke waarde te schatten en de zuivere schoonheid te ondergaan. Onder de vele mooie dansen welke wer den uitgevoerd, vonden wij „De geboei de slavin" wel het meest geslaagd. Vro lijk en blij was de dans „Balspel" op muziek van Czerny, grillig was „Hu moreske" en het allergeestigst van „Menuet" op muziek van Beethoven. In tegenstelling tot de solo-dansen konden de groepsdansen ons niet altijd bekoren, maar wel kregen wij de over tuiging, dat deze balletgroep in de toe komst veel van zich zal laten horen. Het slot van het feest was de opvoe ring van „De heks van de Galgeberg", een toneelspel van David le Feber. He laas is deze opvoering een teleurstel ling geworden, zowel om de inhoud van het spel, als om de regie en de wijze waarop het gespeeld werd en het heeft op deze werkelijk mooie dagen een domper gezet. Dat hier een oud gege ven, twee zusters die twist met elkaar hebben, waardoor verwijdering is ont staan, als leidend motief is genomen, hoeft nog geen bezwaar te zijn voor een verantwoord toneelspel, doch het ver band tussen de twaalf personen die ruim twee lange uren het theater be volkten, was ver tc zoeken. De regie was uitgesproken slecht en het spel zelf liet ook veel te wensen over, ook al, omdat de tonelisten zelf voelden dat er nogal wat haperde. Na afloop van het spel kwamen de deelnemers aan deze dagen nog even in de toneelzaal bijeen en daar heeft Ton Lutz openhartig zijn mening gezegd. Hij begon met op te merken dat hij pleizierig getroffen was door het niveau waarop deze feestviering zich heeft be wogen, doch pijnlijk was getroffen door de voorstelling van deze middag. Nu kan men kiezen; öf het uitvoeren van de instructies die deze dagen zijn ge geven, öf het toneelspel navolgen van hedenmiddag. In het laatste geval, al dus Ton Lutz, breek ik met u en het W.K.A. en wij ik er niets meer mee te maken hebben, in het eerste geval ben ik uw vriend, want ik houd van u allen omdat u van het goede toneel houdt. De voorstolling van hedenmiddag, zo be sloot hij, was een aanfluiting van toneel welke ik als kunstenaar niet wil aan vaarden, vandaar dat ik mijn standpunt aldus formuleer. Unaniem was men het met de spre ker eens en daarna sloot de voorzitter, de heer J. Coli, met een bezielend woord, ondanks de teleurstelling van hedenmiddag aansporend tot de grootst mogelijke activiteit, de laatste bijeen komst en daarmede behoorden deze zeer belangrijke dagen weer tot het verleden. Of alles rozengeur en mane schijn zal blijven, dient te worden afge wacht, want het provinciaal bestuur is aan de opvoering van „De heks van de Galgeberg" niet vreemd en waar de schrijver bestuurslid is, behoort een kleine paleisrevolutie niet tot de onmo gelijkheden. Laat ons hopen, dat alles in goede banen wordt geleid; het werk van het W.K.A. is te mooi, om het door een verkeerde keuze van een toneelstuk te laten vertroebelen. O* bij Gorcum en de weg door de Lang straat zowel op nationaal als op pro vinciaal plan van uiterste urgentie zijn en noodzakelijk om de Langstraat uit haar beslotenheid te bevrijden. Ingaande op de veranderingen die die zich de laatste vijftig jaar in de schoen- en lederindustrie hebben vol trokken, wees hij er op, dat niet alleen een omwenteling gekomen is van hand arbeid naar mechanisch werk, maar dat het accent ook steeds meer gaat val len op het mode-element. Juist dit mo de-element stelt hoge eisen aan de vakbekwaamheid van de producenten, Zinspelend op de naam van de tentoon stelling, zei prof. De Quay, dat men wel heel goede kaarten moet hebben om „Slem" te durven annonceren. „Tot nu toe heb ik echter nog niet gehoord, dat iemand heeft willen doubleren." Met het uitspreken van de overtui ging, dat men in Waalwijk zeker niet „down" zal gaan, verklaarde prof. De Quay de tentoonstelling voor geopend. Het hoogtepunt van de dag was uiter aard het bezoek van H.M. de Koningin, die in de middag de SLEM kwam be zichtigen. Bij haar aankomst bood Ireentje Teijssen, een dochtertje van de burgemeester van Waalwijk, bloemen aan, waarna H.M. met grote belangstel ling de verschillende paviljoens bezich tigde. Aan het eind van het bezoek overhandigde Rietje Teijssen schoentjes en tasjes voor de prinsessen. Advertentie in geheel Nederland en over de gehele wereld. Moderne Bloemsierkunst Binnenweg 18, tel. 3-80-80 HEEMSTEDE Volgens officiële woordvoerders heeft Pakistan een overeenkomst getekend met de Duitse firma Krupp waarin wordt bepaald, dat Krupp zich zal be lasten met de ontwikkeling van de Pakistaanse ijzer- en staalindustrie. In genieurs van Krupp zullen de volgende maand met alle benodigde materiaal in Pakistan aankomen. Volgens Duitse experts, die de bodem van Pakistan aan een onderzoek heb ben onderworpen, zal het land 50.000 ton ruw ijzer per jaar kunnen produ ceren. Pakistan voert jaarlijks 350.000 ton staal en ijzer uit het buitenland in. Voor de centrale training van de Ne derlandse Elftalclub welke Dinsdagavond 25 Augustus a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam begint, heeft de keuze commissie van de K.N.V.B. de vol gende spelers uitgenodigd; A. Bak (Ex celsior), M. A. Bennaars (Dosko), M. v. Beurden (BW), L. Biesbrouck (RCH), W. Bleyenberg (Rigtersbleek), C. J. Cools (RBC). J. J. Dahrs (Blauw Wit), A. van Eede (Sparta). J van der Hoek (Feijenoord), J. Klaassens (VVV), P. van der Kuil (VSV), H. Lagerwaard (Excel sior), W. Landman (Sparta), C. Luiten (DOS), P. Meijers (NEC). J. B. Odenthal (Haarlem), L. J. O. Overbeeke (Dosko), W. Schmidt (Eindhoven), J. van Schijn- del (SVV), L. Steiger (PSV), F. Tebak (Eindhoven), M. Terlouw (Sparta) en M. van Woerden (Feijenoord). De keuze commissie deelt mede dat de mogelijkheid blijft bestaan dat alsnog spelers zullen worden uitgekozen om de training te volgen indien zij daartoe aan leiding vindt. Het programma van de waterpolo- competitiewedstrijden vastgesteld in de week van 24 tot en met 29 Augustus luidt; Maandag 24 Augustus, dames: tweede klasse: DWTIHVGB 1; heren, reserve tweede klasse: Haarlem 3—LZC 2. Woensdag 26 Augustus, dames derde klasse: HPC 1Blauwe Beugel 1; heren reserve eerste klasse: Robben 3Haar lem 2. Donderdag 27 Augustus, dames reserve tweede klasse: DWT 3—HVGB 2. Vrijdag 28 Augustus, dames reserve tweede klasse: HZPC 2DWT 3. Zatedag 29 Augustus, heren reserve derde klasse: DWT 2Nereus4. Het programma voor de kringcompeti tie luidt: Dinsdag 25 Augustus, meisjes: Haarlem —HVGB. Donderdag 27 Augustus, jongens: VZV Haarlem b. Vrijdag 28 Augustus, dames: HVGB 3 —HPC 2. De laatste wedstrijd voor de kring competitie jongens is vastgesteld op Woensdag 2 September: HPC—VZV. Nadat Chris B. uit Bodegraven verle den week bekende, de moord op de Woerdense agent Van Eek bedreven te hebben, heeft thans ook zijn broer (Jan B.) een bekentenis afgelegd. Deze be kende, dat hij zich tezamen met Chrlï aan verscheidene inbraken, o.m. te Har- melen, heeft schuldig gemaakt. Inzake de moord verklaarde Jan, dat hij met zijn broer de agent Van Eek ontmoette, die hen opwachtte. Jan verzekerde, dat hij voorop had gereden en niet wist, dat Chris een pistool bij zich had. Plotseling hoorde hij achter zich schoten, die Chris afvuurde. Samen zijn zij daarop ge vlucht. De gestolen goederen hebben zij op verscheidene plaatsen verstopt. De recherche is thans bezig deze goe deren, deels volgens aanwijzingen van de gebrs. B., op te sporen. Advertentie Gevraagd voor een bestaande cursus om een gedeelte van de opleiding tot de Moderne Bedrijfsadministratie op zich te nemen. Aanmelden Drs. M. Weijers, Winter- laan 6, Heemstede, Telefoon 38328. De culturele commissie van de St. Lebui- nesvereniging zal in samenwerking met „Ons Erf" te Berg en Dal, volkshogeschool-we ken organiseren voor vrouwen van onder wijzers. Vrouwen uit alle bisdommen kun nen aan de weken deelnemen; zij mogen ook vriencïinnen (niet echtgenoten van on derwijzers) meebrengen. De weken zijn vooral bedoeld als vacantieweken en wor den gehouden van 7—12 en van 1419 Sep tember. In de eerste zeven maanden van 1953 heeft de Amerikaanse automobiel-indus trie een nieuwe record-productie bereikt van 3.852.624 eenheden, hetgeen 5 pet. meer is dan de productie van 1950 m dezelfde periode, welk jaar voor de V.S het totdusver beste automobieljaar was. In Juli alleen werden 597.000 automo bielen vervaardigd. Ook de vliegtuig-industrie werkt in de V.S. op hoge capaciteit. Maandelijks worden thans ca. 1000 militaire vlieg tuigen van verschillend type vervaar digd, hetgeen ongeveer vijf maal zo veel is als in 1950 toen de Koreaanse oorlog uitbrak. (Van onze Romeinse correspondent) Verschenen is het XlVe deel van de toespraken en radioboodschappen van Z.H. Paus Pius XII. De publicatie loopt van 2 Maart 1952 tot 1 Maart 1953, cor responderende met het 14e regeringsjaar van de Paus. Het 578 pagina's tellende deel bevat alle documenten, alp encyclieken, Apos tolische brieven, constituties, toespraken en boodschappen van het genoemde jaar en wel chronologisch verdeeld over de volgende categorieën: aan kardinalen, prelaten en geestelijken; aan orden en religieze instituten; over Heiligen en Zaligen; radioboodschappen; aan hoofden van diplomatieke missies; aan speciale pelgrimages; aan deelnemers van onderscheidene congressen en ten slotte: algemene onderrichtingen inzake geloof en zeden. Uitgegeven door de Libreria Vaticana werd het boek verzorgd door de Typo- grafia Poliglotta Vaticana. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens, even als in vorige jaren is geschied, ter be vordering van de goede boekverzorging, de beste niet-bibliofiele boeken, welke gedurende het jaar 1952 in Nederland zijn uitgegeven, te bekronen. Een jurv, bestaande uit de heren B. Bakker, te Den Haag, H. Salden, te Wassenaar, en B. Wissing, te Rotterdam, zal de minis ter daartoe advies uitbrengen. Zowel uitgevers van als medewer kers aan een boekwerk kunnen inzen dingen met begeleidende brief vóór 15 September 1953 zenden aan de secreta ris van de jury, de heer G. A. Giltay Veth. ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling Kunsten, adres: Nieuwe Uitleg 1, Den Haag, on der opschrift „Mededinging staatsprij zen goed verzorgde, niet-bibliofiele boe ken 1952." Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het „reglement voor de toekenning van staatsprijzen voor goed verzorgde, niet-bibliofiele Nederlandse boeken." I HEKENHORLOGE, anti-magnetisch; met 1 jaar garantie, vanaf f 10. Idem met centrale secondewijzer, met 1 jaar garantie, vanaf f 12.50 Ook zijn wij in staat U te leveren: 15 STEENS BLOK-ANCRE, shockproof, met 2 jaar garantie, vanaf f 35. Uit onze enorme sortering wekkers kunnen wij aanbieden: PRACHT WEKKER, met 2 jaar garantie, vanaff 6.75 Een prachtcollectie DAMESHORLOGES, met 1 jaar garantie, vanaf f 14.75 Een geweldige voorraad NOTENHOUTEN 8-DAAGSE PENDULES, in diverse fraaie modellen, met 2 jaar garantie, van 42.50, THANS 1 27 .«J O Door een gelukkig toeval wisten wij beslag te leggen op een grote partij REISWEKKERS, in lederen étui, diverse kleuren, met 2 jaar garantie, van -**• - 24.75, THANS I 16.311 AL ONZE DAMES- en HERENHORLOGES vanaf 25.— en hoger worden door ons met 'n origineel verzekeringscertificaat tegen verlies, diefstal, brand en vermissing. HET STELT U NOOIT TELEUR, DE GROTE KLOK HANGT BOVEN DE DEUR! ALB. CUYPSTRAAT 166 EN 186 AMSTERDAM TELEFOON 90978 ■Uij^ Wij verzenden, zonder extra kosten, door geheel Nederland onder rembours. HAARLEM g SANTPOORTERSTRAAT 41 TELEFOON 10131

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6