RUSLAND neemt O.-DUITSLAND op in ring van SATELLIETSTATEN Britse raketten: 3000 k.m. per uur S WM De Bieten bouwers lieten verstek gaan Vader en vier kinderen verdronken Van Vliet wereldkampioen A Nieuwe verrassing uit Moskou Sovjets ontslaan Oost-Duitsers van alle economische verplichtingen Zevenjarige jongen gedood Jonge tijger knabbelt tralies van eigen kooi los Tegenslag op Schouwen Tot hoofd en hart D-trein passeert open bomen Nalatigheid van spoorwegbeambte PKva Grote wendbaar heid Roden leveren morgen twee Neder landers uit Regen of ruzie? Bestuurder van auto afgeleid door wuivende familie Ongerustheid aan boord van schip Putsch verhinderd in Saarland? QJee MORRIS iefrnycu iïwj! Het weer I I MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 2576. Regeringsdelegatie op bezoek in het Kremlin Toestand van deken J. Kok iets gunstiger ®ïi W term s; VIER DUIZEND GEDUPEERDEN Boven West-Duitsland Ballon vliegt in brand Vier inzittenden gedood Reizen naar Frankrijk nog gebrekkig Echtpaar verdronken BEROUW BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "'JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 ■v Telefoon 5790 lr®ctie: 3. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, oofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 6 Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben eén verdrag gesloten, waardoor beide anden betrekkingen met elkaar aangaan als bevriende landen. Oost-Duitsland Jyordt door de bepalingen van dit verdrag geheel opgenomen in de ring van satei- 'eten, die het Sovjet-lichaam omgeeft. Het betreft hier vooral een aantal econo mische maatregelen, die Oost-Duitsland ontslaan van de plicht tot herstelbetaling, «et verdrag is tot stand gekomen en ondertekend te Moskou, waar een delegatie Van 15 Oost-Duitse ministers op uitnodiging van de Sovjet-regering bijna een meek heeft vergaderd. Zaterdag werden de acten ondertekend. Intussen heeft ook olen besloten geen herstelbetalingen meer. van Oost-Duitsland te eisen. De voornaamste bepalingen van het erdrag zfjn: 1. De Russische en Oost- Duitse regeringen openen vriendschap pelijke betrekkingen. Met het oog daar- ®P zal de Russische Hoge Commissie in «erlijn worden verheven tot ambassa de. 2. De Russische fabrieken in de Oostelijke zone van Duitsland worden Overgedragen aan de Oost-Duitse rege- Ohg. 3. De bezettingskosten zullen niet Jhéér bedragen dan 5 procent van het °taal-budget. 4. Alle Duitse krijgsge vangenen, die nog in Rusland gevangen bitten, worden teruggegeven tenzij ze ^eroordeeld zijn wegens misdaden tegen de vrede en de menselijkheid. 5. Oost- Duitsland wordt geacht geen oorlogs- Schuld meer te hebben ten aanzien van de Sovjet-Unie. .6. Vanaf het einde van d't jaar behoeven geen herstelbetalings- koedereu uit Oost-Duitsland naar de Sovjet-Unie te worden gezonden. 7. Moskou zal steenkool, levensmiddelen ®n staalproducten leveren aan Oost- Duitsland, terwijl het nog bovendien Kortlopende credieten geven zal om de économische toestand van Oost-Duits land te verstevigen. ■De Russische regering had een Oost- Duitse regeringsdelegatie naar Moskou genodigd. Tegelijkertijd had zij de Wes telijke Grote Drie nieuwe voorsteilen gedaan inzake de hereniging van Duits land. Door het thans gesloten verdrag is aan Oost-Duitsland d kans gegeven zich economisch zodanig +e ontwikkelen, dat het in eigen behoeften kan voorzien, ■Hierin alsook in het aanblijven van de Oost-Duitse regering kan men zien Qat Moskou nog een vrij groot vertrou wen heeft in de Oost-Duitse situatie. Zaterdagavond is ter ere van de Oost-Duitse gasten in het Moskouse Kreml een gala-diner aangericht, waaraan behalve d; Russische pre mier Malenkov en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, ook President Vorosjilov en maarschalk Borlganin deelnamen. Van Oost-Duit se zijde waren premier Gro'ewohl, en de vice-premiers Otto Nuschke en Walter Ulbricht aanwezig. Het g zei schap is gisteravond naar Berlijn te ruggekeerd en morgen en overmorgen zullen de heren hun rapport voor moe ten lezen in de Volkskamm-r, het O- üuitse parlement. Tijdens het galadiner op Zaterdag avond heeft premier Malenkov een grote rede uitgesproken, waarin hjj tot de conclusie komt, dat de Russisch Duitse onderhandelingen tot „be langrijke resultaten" heb" en geleid Malenkov maakte echter vooral van de gelegenheid gebruik om op felle wijze van leer te trekken tegen West- Duitsland en Bondskanselier Aden auer. Het Duitse militarisme, aldus waarschuwt Malenkov, is de doodgra ver geworden van het Duitse volk. Met een militairistisch doel hebben de Duitse militairisten West-Duits land met handen en voeten gekoppeld aan het Noord-Atlantisch Pact, dat een agressief wapen is. Adenauer, zo vervolgt Malenkov on geveer, wil oorlog, dus wil hij geen vreedzame regeling van de Duitse kwestie. En hier begint de historische rol voor Oost-Duitsland. De Sovjet is bereid het daarbij te helpen. De Oost-Duitse premier Otto Grote wohl beantwoordde deze rede met de opmerking dat de imperialistische sta ten: Frankrijk, Engeland en de V. S., het Duitse volk niet het recht toekennen op een vredesverdrag. Zij doen dit onder het mom, uat er nog niet één Duitse re gering is, maar na de jongste Sovjet- voorstellen heeft dit geen enkele zin meer. Het Sovjet-voorstel om te begin nen met het vormen van een regering voor heel Duitsland zag hij als het be gin van de oplossing en hij was er van overtuigd, dat het hele Duitse volk dit voorstel zou ondersteunen. Zondagmorgen half twaalf is op een bewaakte overweg te Maassluis de ze venjarige jongen F. J. van Ingen uit Maassluis door de D-trein Hamburg Hoek van Holland gegrepen. Het kind was op slag dood. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt vernomen, dat de D- trein naar Hoek, kort nadat een elec- trische trein uit Hoek van Holland in Maassluis aankomt de bewaakte spoorwegovergang in tegengestelde richting moet passeren. De man, die de spoorbomen moet bedienen, heeft, hoe wel het sein voor de D-trein op veilig stond, de overweg open gezet nadat de electrische trein uit Hoek van Holland gepasseerd was. Toen de spoorbomen open gingen, zette het verkeer zich in beweging, on bewust van de naderstormende trein. De machinist, die tot zijn ontzetting de bomen zag opgaan, gaf dadelijk aanhou dende fluitsigna.Vn. Een personenauto passeerde de trein rakelings. De kleine jongen werd het slachtoffer. Terwijl Zaterdagmiddag een grote be- drijfsoptocht ter gelegenheid van de laatste Heideweekdag door Edes stra ten trok, gebeurde elders een ernstig ongeval. De 65-jarige C. Kwint, bedrijfs leider bij de betonfabriek „De Kroon", en de 43-jarige aannemer G. van Veld huizen, die zich samen per fiets op weg hadden begeven om de optocht te zien en daarbij een onbewaakte overgang in de spoorlijn tussen de stations Ede-cen trum en EdeWageningen passeerden, bemerkten niet. dat de electrische trein naderde, die om 5.08 uit Ede-centrum vertrokken was. Zij werden beiden hoewel de wagen voerder nog op het laatste moment sig nalen gaf, gegrepen en opzij geslingerd. Vooral K. werd zwaar gewond en men vreest voor zijn leven. Zijn metgezel liep eveneens ernstige kwetsuren op. De trein had enkele minuten vertraging. Hoewel de toestand van deken J. P. J. Kok uit Delft aanvankelijk het ergste deed verwachten, laat de toestand van de pa tiënt zich thans iets gunstiger aanzien en is er een lichte verbetering ingetreden. V. Duncan Sandys, de Britse minister van Bevoorrading heeft meegedeeld, dat Engeland en Australië er in ge slaagd zijn raketten van grote snelheid en wendbaarheid te construeren die be doeld zijn om snelle en op grote hoogte vliegende vijandelijke bommenwerpers te onderscheppen. Er zijn raketten ontwikkeld die een snelheid kunnen halen van 3200 km. per uur en die zo snel wendbaar zijn, dat geen enkel vliegtuig de wapens kan ontlopen. Zij kunnen een hoogte berei ken van 15 km. Er wordt thans gewerkt aan raketten voor bombardementsdoel einden. Duncan Sandys vertrekt vandaag naar Australië om de proefnemingen met de raketten te Woomera mee te maken. Volgens de Londense corres pondent van de „Sydney Sunday Herald" zullen hier waarschijnlijk in de eerste week van October proeven worden genomen met drie nieuwe soorten atoomwapenen. De nieuwe wa penen zijn voor militair gebruik be doeld. Tien Londense regeringsfunc tionarissen zijn reeds op weg naar Australië en in de komende maand gaan nog 150 atoomdeskundigen. Morgen zullen in Korea twee Neder landse krijgsgevangenen worden uit geleverd. De communistische autoritei ten in Pan Moen Jon hebben vandaag hun uitlevering in het vooruitzicht ge steld. De twee Nederlanders, van wie de namen thans nog niet bekend zijn, bevinden zich bij een groep van vier honderd geallieerde gevangenen. Deze groep bestaat verder uit 250 Zuid-Ko- reanen, 136 Amerikanen, 8 Canadezen, drie Australiërs en 1 Griek. Volgens de laatste Nederlandse op gaven worden thans vier Nederlandse militairen vermist; enkele uren voor het bestand getekend werd heeft men namelijk, na een treffen van een Neder landse patrouille met de communisten, nog twee Nederlanders aan de lijst van vermisten moeten toevoegen, waarop toen reeds twee namen voorkwamen. De Noord-Koreanen hebben tot nu toe de namen bekend gemaakt van drie Nederlanders, die zich in rode krijgs gevangenschap bevonden. Een van hen, soldaat Arie Biever uit Den Haag, is indertijd al uitgeleverd. Naar wij vernemen zal het linkerbeen van de voorzitter van de AVRO, de heer R. G. de Clercq, geamputeerd moeten worden. Dit zal Dinsdag geschieden. Verwacht wordt, dat het ongeveer vier weken zal duren, voordat de heer De Clercq met een noodprothese het ziekenhuis zal kunnen verlaten om zijn werkzaamheden, zij het op bescheiden schaal, voorlopig te hervatten. BOER RIET (GER DE ROOS): De 4000 bezoekers, die Zaterdagavond naar het „Stadserf" te Hilversum waren gekomen om „De Bietenbouwers'' on der leiding van Boer Biet (Ger de Roos) te horen spelen, zi.in weer te leurgesteld heengegaan. De Bietenbou wers gaven er de voorkeur aan in de AVRO-studio hun uitzending voor de KRO te vorzorgen. Dit heeft op het Stadserf veel con sternatie veroorzaakt. Carel Briels ver telde ons dat technici van de raaio om half 9 het podium in gereedheid had den voor het optreden. waaraan een microfoonrepetitie zou voorafgaan. Toen de Bietenbouwers niet verschenen, bel „Dat moet hij maar bij anderen probe- ae hij de KRO-programmaleider de heer ren". Rammelt op, die beloofde te zorgen dat de Bietenbouwers onmiddellijk zouden verschijnen. Toen dit niet geschiedde, kreeg Carel Briels, bij een tweede te lefoontje, nu met mr. Wagenaar van de KRO-programmaleiding, te horen, dat men op advies van de Orkestcom missie en de technici besloten had niet op te treden vanwege het slechte weer. Het had tot 8 uur geregend, daarna bleef het droog tot ongeveer 10 uur. In de droge tijd viel juist het optreden van de Bietenbouwers. Het optreden van Klaas van Beeck en het KRO-Amusementsorkest kon Dinsdag door de regen geen doorgang vinden, doch Van Beeck waarschuwde het bestuur tijdig. De heer Rammelt deelde ons later mede, dat de beslissing alleen was ge vallen omdat het weer slecht was en men schade aan de instrumenten vrees de. Zowel uit uitlatingen van Carel Brills als van Ger de Roos blijkt, dat de oorzaak reeds een week eerder ge- zoch moets worden, toen Carel Briels Ger de Roos enige ti;d nodeloos liet wachten, waarover Ger ce Roos zeer verbolgen was. „Briels kan dat bij an deren proberen, maar niet bij mij," ver klaarde hij tegen de pers. Van dat mo ment begonnen de moeilijkheden. Van Je ene kant werd het optreden van de Bie tenbouwers geadverteerd, doch binnens kamers begon een strijd tussen de he ren Briels en De Roos, waarin het be stuur van de KRO werd gemoeid en waarbij een aangetekende brief van Carel Briels aan Ger de Roos door laatstgenoemde werd geweigerd. Van de beslissing om niet op te tre den. werd aan Carel Briels geen mede deling gedaan. De sfeer, waarin dit be sluit viel, was het best te merken uit het zeer ongelukkige optreden van Gait- Jan Kruutmoes. die de KRO-luisteraars mededeelde, dat het orkest in ds AVRO-studio zat en de bezoekers op het Stadserf aanried tot het optreden Vrijdag a.s. te blijven zitten. „Dan zit U in ieder geval op de eerste rij." Slachtoffers van deze ruzie zijn de 4000 bezoekers, die hun 3 kwartjes heb ben geofferd om de Bietenbouwers te zien en die hun geld terugeisten. Mr. den Daas, zakelijk medewerker van Carel Briels, verwees de ontevredenen naar de KRO. Aan de KRO-studio wer den zij echter niet binnengelaten. CAREL BRIELS „Ga maar naar de K. R. O.". Zondagavond omstreeks zeven uur is te Raalte (Ov.) een vreselijk ongeluk gebeurd, waarbij een vader en vier van zijn kinderen zijn verdronken, toen de door de vader bestuurde vrachtauto in het Overijsselse Kanaal is gereden. De voerman Van Essen uit Raalte wilde met een vrachtauto een logeetje uit Deventer een eind op weg brengen. Bij hem in de cabine namen drie van zijn kinderen plaats, terwijl' het logeetje met nog een kind en zijn fiets achter op de laadbak een plaats had gevonden. Ter hoogte van de zuivelfabriek „De Hoop" kantelde de auto, waar schijnlijk omdat de bestuurder werd afgeleid door aan de overzijde van het water passerende familieleden, die de auto nawuifden, en geraakte zij te water. Het logeetje kon door spoedig toege schoten redders op het droge worden gebracht. Het andere kind raakte onder de laadbak bekneld en bleek later te Boven Liifeld nabij Siegen in West- Duitsland is een te Keulen opgestegen ballon op 2500 meter boven de grond uit elkaar geklapt. De vier inzittenden van het schuitmandje zijn bij dit onge luk om het leven gekomen. De leider, een Keulse ingenieur, die bekend staat als een bijzonder kundig en voorzichtig bestuurder, had tot 16 minuten vóór het ongeval het logboek bijgehouden. Hieruit bleek, dat de bal lon plotseling naar een hogere en warmere luchtlaag werd getrokken. De plotselinge verwarming heeft de in houd van de ballon doen uitzetten, waarop de ballon is gebarsten. Nd rf de Rrf.U en Wasland op kleine schaal eveneens de Fransen nemen nu ook Brut?nu Phases "proeven met geleide projectielen. De loto's brengen de drie belangrijkste Riche ln beeld, die deze raketten op hun razend snelle vlucht boven de Auslra- iagcr i?roelt)ronden doormaken. Van boven naar beneden: Een Meteor-straal- !?,et Proiïïffj: raket m de lucht, vier paar voortstuwingsraketmotoren jagen *lotte ui» teJ daarna tot op een hoogte van ongeveer vijftien kilometer, en ten- erpt de raket deze motoren af, om op eigen kracht de tocht met een snel heid van rond de drieduizend kilometer voort te zetten. Niet zonder schrik ontdekte kapitein G. van den Brandhof te Heemstede, gezagvoerder van de „Bantam" van Je Koninklijke Rotterdamse Lloyd. vorige week, toen hij met zijn schip op wep, van Indonesië naar Rotterdam in de Middellands^ Zee voer, dat een der beide, door de Haagse dierenvanger Henk van Geuns op Sumatra gevangen jonge tijgers kans had gezien twee tra lies van zijn hok los te knauwen. On middellijk werden aan boord maatrege len genomen om een eventuele mogelijk heid tot uitbreken van het dier bij voorbaat onschadelijk te maken. E' werden ijzeren hekken pal tegen de kooi vastgesjord en bovendien werd het geheel stevig met een stalen net af gedekt. Ook werden voor de zekerheid alle tralies van de kooi vastgesjord. Zo werd de reis zonder verdere emo ties voortgezet naar Rotterdam, waar de „Bantam" Zaterdagavond aan de Lloyd- kade meerde. Enige uren voor aankomst had kapitein Van den Brandhof telegra fisch het kantoor van de Lloyd laten weten, dat hij vreesde voor het loslaten van de tralies van een der tijgerhokken, zodat dit hok met de ter versterking aangebrachte ijzeren hekken en met dr sjorringen en het stalen net en al in zijn geheel zou moeten worden gelost en naar zijn uiteindelijke bestemming wor den vervoerd. Dit is Zondagochtend zonder inciden ten gebeurd. Beide tijgers zijn echter ofschoon zij aan een particulier adres waren geadresseerd, voorlopig onderge bracht in diergaarde Blijdorp te Rotter dam. zijn overleden. Het mocht de helpers niet gelukken de cabine te openen. Toen de auto met behulp van een spoe dig ter plaatse aanwezige takelauto en de brandweer zover gelicht was dat men door het inslaan van een ruit ook de slachtoffers in de cabine kon berei ken, bleken ook van deze de levens geesten reeds geweken. De toegeschoten medische hulp moest na anderhalf uur de vergeefse pogingen om deze weer op te wekken staken. Aan de slachtoffers werd het H. Oliesel toe gediend. v. E., die niet in het bezit was van een rijbewijs, laat een vrouw e» drie kinderen achter. Tot twee maal toe hebben de wer kers aan het dijkherstel op Schouwen pech gehad bij de sluiting van het Wes telijke gat bjj Ouwerkerk. Zondag is tengevolge van de ruwe zee de botenbezinking in beweging ge komen, waardoor de beide landhoofd- caissons in de diepte verdwenen. De dichting kwam toen neer op het sluiten van een deur, waarvan het kozijn ver dwenen was. In allerijl werden maat regelen genomen om de dichting in de afgelopen nacht uit te voeren. Ook dit is mislukt. Tengevolge van het slechte weer en de duisternis zag men geen kans de caissons tijdig te belasten. Vier van de vijf caissonelementen (ieder elf meter lang) verzakten en verdwenen in de diepte. Vanmiddag zou men weer een poging ondernemen. Het treinverkeer voor reizigers naar Frankrijk is nog gebrekkig. De trein naar Parijs die Zondagmiddag 3 uur uit Amsterdam is vertrokken, is niet verder gekomen dan Brussel. Twee treinen die Zondag van Parijs moesten komen, zijn van Brussel in plaats van uit Parijs vertrokken. Men reist dus op eigen risico en moet met grote vertraging rekening houden. Met ingang van vandaag zijn weer goederen per spoor naar en transit Frankrijk verzonden. De eerste dagen moet met de mogelijkheid van grote vertraging rekening worden gehouden. Klem IJ vast aan Uw gelooj, zo als de klimop zich aan de harde muur vastklemt. Zaterdagmorgen ontdekten voorbij gangers in het Zuidlaarderkanaal bij Züidlaren het stoffelijk overschot van een man. Direct werd de politie op de hoogte gebracht waarna men al spoe dig ontdekte dat het de dienstgeleider der belastingen, de heer G. Harm, uit Vries was. Toen men de echtgenote van de heer H. van het ongeval op de hoogte wilde brengen bleek er niemand thuis te zijn. Wel werd men gewaar dat het echtpaar Vrijdagavond op visite was geweest in Zuidlaarderveen. Des avonds elf uur waren zij per fiets naar huis vertrokken. Toen de politie dit hoorde, is men in het Zuidlaarderka naal gaan dreggen. Het bange vermoe den werd al gauw bewaarheid dat ook de echtgenote verdronken was. Vermoedelijk zijn de sturen van de rijwielen in elkaar gehaakt toen het echtpaar langs het kanaal reed, want beide sturen waren enigszins verbogen. De weg is ter plaatse slecht en smal met het gevolg dat de heer H. en zijn echt genote toen in het water zijn terecht gekomen. De West-Duitse regering heeft vol gens premier Hoffmann van Saarland een putsch verhinderd, die nabij het grensstadje St. Wendel zou worden ge houden onder leiding van Prins Hu- bertus zu Löwenstein. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13459 (tot Dinsdagavond) Wisselend bewolkt met slechts en kele verspreid voorkomende buien hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur. Matige en af en toe vrij krachtige Zuidwesteiyke, later Wes- teiyke wind. Zon: 5.40-19.44. Maan: 19.40-6.26. Advertentie Na een enerverende stryd met vele wisselende aspecten heeft Arie van Vliet de krachttoer van zijn wielerloop- baan verricht. Op 37-jarige leeftyd ver raste hü èn Harris en Sacchi in de fi nale van de strijd om het wereldkam pioenschap sprint. Met een straatlengte voorsprong bleef hij zyn totaal ver blufte tegenstanders de baas Vreugde dus in het kamp van de Ne derlanders met dit toch wel wat onver wachte succes. Vreugde is er ook om de prestatie van Daan de Groot, de 19- jarige Amsterdammer, die zich in de halve finales achtervolging amateurs heeft geplaatst. Grote teleurstelling is er echter over de nederlaag van Piet van Heusden, de wereldkampioen 1952. El ders in dit blad treft men een uitvoe rige reportage van deze wedstryden aan. tSjah, dat komt er van, als je zo geraffineerd aard-olie dom doet. Had liever een Amerikaans siga retje opgestoken - bijvoorbeeld een Lexington, van America's Best Tobaccos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1