„Souvereiniteit N.-Guinea reeds Indonesië overgedragen" Geschil gaat slechts over het gezag in feite Aan Unie moet einde komen aan Leraren in de raad Haagse koopman opgelicht voor 23.5 mille lipfe Van Vliet terug in Nederland Tot hoofd en hart INDONESISCHE PREMIER VERKLAART: Koper voor goud gekocht Mossadeq naar de gevangenis Familiedrama te Buinen Verkiezingslief en -leed Roden leveren twee Nederlanders uit Voedselvergiftiging te Beverwijk Uee MORRIS iïefmycu iiuj! Het weer Nieuw-Guinea voor de U.N.O.-Assemblée Danspaar de dans ontsprongen Korporaal J. N. Plant en soldaat G. van Leeuwen in goede gezondheid vrijgelaten Marokkaanse spoorlijn door sabotage vernield f 50.000 op nr. 9679 J DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 77ste JAARGANG No. 25768 Nog koude grond' aardbeien - Zahedi zet overleg met Russen voort Gorpschef politie met verlof gezonden Onderzoek te Onstwedde Millioen gulden aan diamanten gevonden In een schuurtje in Freetown Herderlijk schrijven over loterij-acties Waarschuwing van Amerik. bisschop VIER GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 in goud. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. {Joofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De toelating van de bij de gemeen teraadsverkiezingen van 1953 ge kozen raadsleden heeft aanlei ding gegeven tot uiteenlopende en soms Wonderlijke uitspraken, in beroep ge daan, omtrent ce vraag of er sprake is van het bekleden van een voor raads leden verboden betrekking, met name of de betrokkene onderwijzer is van het lager of middelbaar onderwijs. Enkele recente uitspraken hebben sterk de aandacht getrokken, namelijk die van Gedeputeerde Staten van Gelderland en die van het gelijknamige college van Overijssel. De raad van Nijmegen had een be noemd verklaard raadslid niet tot de raad toegelaten .omdat deze persoon enkele uren per week les geeft aan een katholiek meisjespensionaat te Nijme gen. De betrokkene ging in beroep bij Gedeputeerde Staten van Gelderland, maar tevergeefs. Gedeputeerde Staten deelden het standpunt van de Nijmeeg se raad, dat reclamant onderwijzer is Van het middelbaar onderwijs; daarbij V-itspraak doende conform de constante jurisprudentie van de Kroon, de hoog ste beroepsinstantie in dergelijke za ken. De raad van Deventer stond voor een soortgelijke beslissing. Het betrof hier een leraar aan de katholieke H.B.S. te Deventer. Ook in dit geval oordeelde de raad dat de betrokkene onderwijzer is Van het middelbaar onderwijs en dat hij dus niet tot de raad kon worden toe gelaten. Maar ook in dit geval ging de niet-toegelatene in beroep en wel bij Gedeputeerde Staten van Overijssel. En zie: Gedeputeerde Staten van die pro vincie stelden de gemeenteraad in het ongelijk en besloten alsnog de betrok ken leraar als lid' van de raad toe te laten. In hun beslissing gingen Gede puteerde Staten na, wat de wetgever in 1851 bedoeld kon hebben met de uit sluiting van onderwijzers van het lager en middelbaar onderwijs van het raads lidmaatschap. Destijds werd omtrent deze bepaling geen toelichting gegeven en daarom hebben Ged. Staten van Overijssel die bepaling, naar zij mede delen. rechtshistorisch geïnterpreteerd. De grondwet van 1848 verklaarde al leen het openbaar onderwijs tot Voorwerp van aanhoudende zorg der regering. Voor de oprichting van een bijzondere school moesten de plaatse lijke autoriteiten een vergunning afge ven en dit was maar in uiterst beperk te mate het geval. Gedeputeerde Sta ten van Overijssel verbonden daaraan de conclusie, dat de gemeentewetgever in 1851. toen deze de onderwijzers van het lager en middelbaar onderwijs uit sloot van de raad. niet de b ij z o n d e- re onderwijzer als maatschappelijke fi- Euur voor ogen heeft gestaan. De wet gever deed dit, aldus motiveren Gedepu teerde Staten van Overijssel hun stand- bunt. omdat hij onderwijzers niet als ambtenaren-in-besluurlijke-zi,n be schouwde, doch waar ambtenaren, van- Vege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt, van het raads lidmaatschap werden uitgesloten, moest hij dit óók doen voor de openbare on derwijzers. omdat ook die door het ge meentebestuur zijn aangesteld en daur- aan ondergeschikt zijn. Een onderwijzer aan een bijzondere school daarentegen verkeert niet in een ondergeschikte bositie ten opzichte van het gemeente bestuur. Op giond van deze vernuftige redenering kwamen Gedeputeerde Sta len van Overijssel tot de beslissing, de öevonter leraar aan de katholieke H.B.S. wijl immers niet bij het open baar onderwijs werkzaam tot de raad van die gemeente toe te laten. Deze beslissing lijkt ons in strijd met de gemeentewet, want die maakt geen onderscheid tussen Onderwijzers bij het openbaar en het hiizonder onderwijs. Reeds in 1879 be sliste de Kroon in deze geest en nadien tverd nog meermalen een dergelijke uit spraak gedaan. Bij hun rechtshistorische Interpretatie hebben Gedeputeerde Sta- um van Overijssel een gewichtig voor hal uit het meer nabije verleden van het omstreden wetsartikel over het hoofd bezien. Zij hebben n.l. geen rekening gehouden met het feit dat de regering Pi.i de herziening van de gemeentewet 'h 1931 de uitsluiting van de onderwij zers van het lager en middelbaar on derwijs wilde schrappen, maar dat de tweede Kamer toen met algemene Hemmen een amendement-De Wilde aannam, waarbij deze bepaling weer in ®re werd hersteld. Men motiveerde de- 5® beslissing met de overweging dat an ders de gelijkstelling van het openbaar on het bijzonder onderwijs in het ge- urang zou komen, omdat de openbare bderwijzers reeds van het raadslid maatschap waren uitgesloten, in zover- pe zij ambtenaren zijn. aangesteld door J1 ondergeschikt aan het gemeentebe- ,yuur. Bovendien overwoog de Kamer j en. dat de bijzondere onderwijzers na k® financiële gelijkstelling tussen open- aar en bijzonder onderwijs belangheb- jhbden zijn geworden bij de behande- nK van onderwijszaken in de gemeen' Taad. be raat* van Deventer heeft intussen tee a en' van ffe beslissing van Gedepu- hi; - Staten niet in beroep te gaan o >?e Hroon. Hij zou anders zeker een Krill. hans gemaakt hebben, door de - ^^aicu mei uciuc|j ie fiQ"" go ,?e htroon. Hij zou anders zeker een HtIt6 hans gemaakt hebben, door de "WamAin het gelijk te worden gesteld, Hrn is niet te verwachten, dat de Se mi, h°t standpunt van de Overijssel- Oorn1311 t°erden zou hebben overge- °n rten,-Pm die reden zal een beroep didaïl roon voor het Nijmeegse can- at-raadslid weinig resultaat hebben. tveikL1!voor het rechtsgevoel intussen ling bevredigend, dat een wetsbepa- een J? 1° onderscheidene provincies zo uiteenlopende toepassing vindt. Vervolg op pag. 3) De Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo, heeft in een uiteen zetting ten aanzien van het regerings program vanmorgen voor het parlement verklaard dat het volgende zo spoedig mogelijk ter hand moet worden geno men: Herziening van de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië, die thans gebaseerd zijn op het Unie statuut, tot normale verhoudingen; het bespoedigen van h t herbeschouwen van andere overeenkomsten van de RTC, het annuleren van de overeen komsten, welke nadelig voor de Staat zijn. De Unieband is nu reeds beproefd sinds December 1949, maar hij is nooit soepel. Integendeel zelfs, zodat er geen andere uitweg is indien inderdaad een verbetering van de verhouding tus sen Nederland en Indonesië in het voornemen ligt om deze verhouding, welke niet in staat is zich te ontwikke len en die zelfs negatief is, te beëindi gen en haar te wijzigen in een normale internationale verhouding, waarvan het bovenbedoelde verwacht kan worden. Zulk een verhouding betekent samen werking in een sfeer van onafhanke lijkheid en souvereiniteit. Intussen moeten de overblijfselen van de koloniale tijd, welke nog kunnen worden gevonden op economisch-finan- cieel en andere terreinen zo spoedig mogelijk worden geliquideerd opdat het gestelde doel bereikt kan worden. Daar om wenst de regering de andere over eenkomsten, die voortspruiten uit de RTC in herbeschouwing te nemen en het annuleren van de overeenkomsten, welke nadelig zijn voor de Indonesische staat te bespoedigen. Indien beide par tijen de wegen erkennen voor verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen, die vroeger leefden als koloni serend en gekoloniseerd volk, kan een regeling van deze problemen verwacht worden in een sfeer van vrede en we derzijds begrip. Dit is de verwachting van de huidige regering, aldus de pre mier- Over Nieuw-Guinea zegt de rege ringsverklaring o.a., dat, gezien het feit, dat West-Irian een pijzondere kwestie vormt', zij een speciale plaats in het programma van het kabinet heeft gekregen. „De nationale claim op dat gebied is gebaseerd op het feit, da.' het gebied historisch, juridisch en po litiek één is met het Indonesisch va derland. Sinds de proclamatie van de onafhankelijkheid wordt met het ge bied van de republiek Indonesië het voormalig Nederlandsch-Indië bedoeld. Dit is ook in overeenstemming met het Handvest van de Souvereiniteitsover- d'racht, waar in artikel 1 wordt ge zegd, dat Nederland de souvereiniteit over Indonesië volledig aan de repu bliek Indonesia Serikat overdraagt, zonder daaraan voorwaarden te verbin den." „Het is duidelijk," aldus de rege ringsverklaring, „dat, waar in dit ar tikel sprake is van Indonesië, het ge bied van het voormalige Neder- landsch-Indië bedoeld wordt, zodat de souvereiniteit daarover op 27 De cember 1949 door het Koninkrijk der Nederlanden aan dé Indonesische re gering is overgedragen. Sinds die datum gaat het geschil tussen beide landen niet langer over de souverei niteit, doch nog slechts over het de facto gezag over de residentie Irian. Ali Sastroamidjojo zei voorts: „Er is geen enkele zinsnede in welke overeen komst ook tussen Nederland en Indone sië, welke zegt, of er op doelt, dat het de facto gezag over West-Irian verder uitgeoefend mag worden door Neder land, indien de besprekingen over het gezag over dit gebied zouden misluk ken". De minister-president zei tenslotte ten aanzien van Nieuw-Guinea: „de huidige nationale Indonesische regering houdt strak vast aan de eis op het gebied van West-Irian. Zij stelt zich tot taak het gebied op vredige wijze tot Indonesië te doen terugkeren. Dit standpunt wordt consequent vastgelegd in de verkie zingswetten voor het parlement en de constituante" (waarin Irian als kies district is opgenomen - red. Aneta). In de regeringsverklaring wordt voorts uitvoerig ingegaan op de onveiligheid. Voor de bestrijding hiervan liggen plan nen gereed. Ook voor de algemene ver kiezingen liggen plannen klaar en hier voor zullen commissies worden gevormd. De regering heeft een tijdstabel opge steld voor de verkiezingen, welke een periode van ongeveer zestien maanden bestrijkt, te rekenen van Januari volgend jaar. Gezien het feit, dat Indonesië nog steeds buitenlands kapitaal nodig heeft en om die reden een politiek van buitenlandse investering volgt, wel ke de belangen van de staat beschermt en aan de buitenlandse ondernemingen de mogelijkheid geeft tot activiteit moeten er plannen tot nationalisatie ge- Gisteren werden aan veiling „Ken- nemerlandte Beverwijk nog koude grond aardbeien van de tweede pluk aangevoerd. Men betaalde hiervoor 56 cent per doosje. De Haagse koopman C. H. is dezer dagen slachtoffer geworden van een ge raffineerde oplichterstruc. Aangelokt door een transactie in goud betaalde hij twee onbekende personen f 23.500. Het tweetal overhandigde een hoeveelheid „goud", dat na onderzoek koper bleek te zijn. Een van de mannen behoort tot een grote internationale oplichtersbende. :,',Ww Vandaag is uit Teheran gemeld, dat de vroegere premier van I'erzië, Mos sadeq, in de loop van de dag naar de ziekenafdeling van een gevangenis in de homfdstad is overgebracht. Mossadeq en drie van zijn mede werkers, die gelijk met hem werden gearresteerd, waren gisteren reeds van de officiersclub overgebracht naar deze niet nader ge noemde gevangenis. De Per zische kranten hadden hierop aan gedrongen en eisten anders de uit levering van de ex-premier aan het volk. Intussen heeft de Amerikaanse ambassadeur in Perzië tegen vandaag of morgen een audinëtie aangevraagd bij de nieuwe premier, generaal Za hedi, die ook minister van Buiten landse Zaken is. Vermoedelijk zal hij hem spreken over de oplossing van het olie-geschil en de hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Engeland. Er heeft de laatste week overleg plaats gevonden tussen Engeland en Amerika. De V. S. hopen tussen Enge- Perzische soldaten staan op wacht voor het gedeeltelijk stukgescho ten huis van Mossadeq te Teheran. Een groot deel van de inboedel is reeds door de woedende Per zen geplunderd, maar de rest wordt thans zorgvuldig bewaakt. land en Perzië te kunnen bemiddelen om de Perzische olie weer te doen vloeien. Engeland vreest echter, dat de nieuwe regering even nationalistisch zal zijn als die van Mossadeq, maar misschien iets meer voor redelijke voor stellen vatbaar. Beide landen zouden Perzië opnieuw de voorstellen van ver leden jaar willen voorleggen, waarbij een olie-pool werd voorgesteld met Amerikaanse garantie. Amerika hoopt tevens een zodanige schikking met Per zië te kunnen aangaan, dat het land een stabieler positie inneemt in het conflict tussen Amerika en Rusland. Premier Zahedi heeft ondertussen verklaard, dat de besprekingen met de Sovjet-Unie, ter regeling van enige geschillen, zullen worden voortgezet. Deze besprekingen, door ex-premier Mossadeq begonnen, gaan over grens geschillen die dateren uit de Tsaristi sche tijd, Perzische aanspraken op elf ton goud voor diensten in de jongste wereldoorlog aan Russische troepen verleend en het Russisch-Perzisch ver drag van 1921, dat de Sovjet-Unie het recht geeft troepen naar Perzië te zen den als zij meent, dat Perzië een „basis voor agressie" wordt. Volgens het relaas van de koopman H. vervoegden zich 21 Augustus twee mannen aan zijn woning. Zij noemden zich Walther en Friedmann. Het twee tal vertelde in slecht Duits met een zwaar accent (vermoedelijk Pools) te zijn gestuurd door een goede kennis van H. Walther en Friedmann zeiden voornemens te zijn een klein vaartuig te kopen, dat zij in de vaart wilden brengen op Israël. Tegenover H. gaven zij te kennen dat zij de benodigde gelden niet bezaten, doch wel beschikten over voldoende goud en diamanten. Zij toonden H. vijf plaatjes goud. Het tweetal vertelde 14li kg goud te bezitten. H„ die de transactie betreffende het goud wel wilde aangaan, liet de vijf plaatjes onderzoeken. Het bleek 18-karaats goud te zijn. H. heeft toen bij zijn bankrelatie 23.500 opge nomen. De overdracht van goud en geld geschiedde Maandag. H. ontving de 1411 kg goud minus de vijf plaatjes die hij reeds had ontvangen en overhandigde 23.500. H. heeft de goudvoorraad daar na naar een juwelier gebracht, die tot grote schrik van de koopman consta teerde dat de gehele voorraad, behalve de vijf plaatjes, (waarde 2.75 per plaatje) uit koper bestond. Het tweetal is natuurlijk niet meer teruggekomen voor de diamanten. Bij onderzoek is gebleken, dat de zich noemende Fried mann staat gesignaleerd als Leib Feld- mann, geboren te Minsk-Mossaweck (Polen) 1 Mei 1903, alias Blaufarb. Legg. Blofard, Leiber, Rooselt. Hij behoort tot een grote internationale oplichtersbende die reeds enkele jaren in Europa ope reert. De corpschef gemeentepolitie te Onst wedde, de inspecteur G. J. O. te Stads kanaal, is in verband met een door de rijksrecherche ingesteld onderzoek voor onbepaalde tijd met verlof gezonden. De heer O. die vandaag van een vacan- tiereis was teruggekeerd werd niet toe gelaten tot zijn bureau. Naar Antara in Djakarta verneemt zal Indonesië bij de volgende assernblée der Ver. Naties de kwestie Nieuw-Guinea ter tafel brengen. De Indonesische regering zal via de Hoge Commissaris in Den Haag een pro testnota bij de Nederlandse regering in dienen tegen de recente uitlatingen van Nederlandse zijde volgens welke „West- Irian" een Nederlands gebiedsdeel zou zijn inplaats van een gebied waarvan de souvereiniteit wordt betwist. maakt worden welke in overeenstemming zijn met de noden en vermogens van de staat. Sastroamidjojo vervolgde: „De kwes tie van de oliebronnen in Noord-Sumatra zal voorlopig worden aangehouden. In tussen zal de regering onmiddellijk stap pen nemen om de productie te behouden. Afgezien van de kwestie, of de bronnen moeten worden teruggegeven aan de con cessiehouders of niet, staat de regering voor het feit, dat de bronnen zich thans in staat van verwaarlozing bevinden. Deze toestand is een gevolg van het feit, dat tot op heden alleen aandacht is ge schonken aan de toekomstige status van de oliebronnen en dat de huidige toe stand daarbij werd veronachtzaamd. Aangezien de regering op dit ogenblik verantwoordelijk is voor de toestand, waarin de oliebronnen zijn ongeacht wat over hun toekomstige status zal worden beslist is het noodzakelijk, stappen te nemen, dip inhoud geven aan de verantwoordelijkheid van de rege ring". In een schuurtje achter een woning in de buitenwijken van Freetown (West- Af rika) heeft de politie een pakje met diamanten gevonden, waarvan de waarde op ongeveer een mililoen gulden wordt geschat. Aangenomen wordt, dat de dia manten bestemd waren om naar het Midden-Oosten te worden gesmokkeld. De illegale handel in diamanten baart de autoriteiten in de Britse kolonie Sierra Leone, waarvan Freetown de hoofdstad is, veel zorg. Op 15 Mei wist het Hongaarse danspaar Nora Kovach en Istvan Rabovsky, na een voorstelling in Oost-Berlijn, naar het Westen uit te wijken. Op 14 Au gustus kwamen ze in Northolt aan, vanwaar zij een se rie voorstellingen zullen geven. Bfj de eerste groep krijgsgevangenen die de communisten vandaag in Pan Moen Jon aan de geallieerden hebben uitgeleverd bevonden zich ook de twee Nederlanders, korporaal J. N. Plant af komstig uit Dokkum en soldaat G. van Leeuwen uit Valkenburg (Z.H.). De beide, militairen verkeren in goede ge zondheid, evenals vrijwel alle overige acht en negentig man, die gelijktijdig met hen werden vrijgelaten. Alleen één van de vijftig Zuid-Koreanen moest op een brancard worden vervoerd. De beide Nederlanders bevonden zich nog slechts ongeveer een maand in rode krijgsgevangenschap. Op 26 Juli kort voor de sluiting van de wapenstilstand werden zij vermist. Zij maakten deel uit van een patrouille die op die dag door de Noord-Koreanen werd overval len. Bij deze actie verloren zoals gemeld vijf Nederlanders het leven. De meeste militairen van de groep, waarin de beide Nederlanders zich be vonden, sprongen bij hun aankomst in (Van onze correspondent) Een familievete is oorzaak geweest van een ernstige vechtpartij tussen H. T. uit Buinen en zijn schoonzoon A.V. T. passeerde de woning van zijn schoon zoon in een toestand, waarin hij alles niet in de juiste proporties zag. Het be sluit rees in zijn benevelde brein om een oude familievete te beslechten en met een geopend mes stormde hij naar de woning van zijn schoonzoon. Maar deze voorzag het gevaar, barricadeerde deuren en ramen en wachtte met een bezem gewapend op de dingen die zou den komen. De beschonken schoonvader die tal van ruiten verbrijzelde, kwam door het kapotte venster naar binnen en kreeg meteen een klap met de bezem steel op zijn hoofd. De schoonzoon struikelde evenwel en de razende schoonvader stortte zich boven op hem. nog steeds met het geopende mes in de hand. Er ontstond een worsteling, waar bij ook nog enkele vrouwelijke familie leden een handje hielpen. Toen men schoonpapa onder controle kreeg, bleek dat hij ernstig gewond was en onver wijld naar het ziekenhuis te Groningen gebracht moest worden. r Pan Moen Jon snel uit de Russische vrachtwagens, waarmee zij vervoerd werden. Zij hielden zich rustig. Een van de Amerik. gevangenen had een tamme witte vogel bij zich. Toen de militair uit de auto sprong, sloeg de vogel met zijn vleugels en wipte ook uit de wagen. 'Korporaal Jan Nicolaas Plant, die op 21 December 1928 werd geboren, is ge huwd. Hij behoorde oorspronkelijk tot het regiment „Jan Willem Friso". Op 3 Ja nuari 1953 vertrok hij met het s.s. „Wa terman" naar Korea. Soldaat Gerard van Leeuwen, die op 21 December 1930 werd geboren, is oMehuwd. Hij vertrok op 11 Maart 1953 ms* het m.s. „General Blatch- ford" naar Korea. In het gezin K. aan de Grote Houtweg te Beverwijk deden zich gisteren na het eten van zelfbereide soep vergiftigings verschijnselen voor bij alle gezinsleden. Een geneesheer achtte overbrenging naar het Rode Kruis Ziekenhuis noodzakelijk. Daar werden man en vrouw, twee kin deren van drie en één jaar en twee logeetjes van negen en elf jaar in be handeling genomen. Spoedig bleek, dat tijdige hulp hier baat had gebracht. Want gisteravond was de toestand, naar men ens aan het Rode Kruis Ziekenhuis me dedeelde, van alle patiënten redelijk. Vanmorgen vernamen we, dat twee der kinderen niet meer onder behandeling behoeven te blijven. Naar de oorzaak van deze voedselvergiftiging wordt een onderzoek ingesteld. In Marokko is de sneltrein Marokko- Algiers nabij Rabat tengevolge van sa botage ontspoord en omgeslagen. Twee personen kwamen om het leven. Natio nalisten hadden over vijftien meter de rails opgebroken. Te Casablanca zijn gisteren 97 Marokkanen veroordeeld wegens overtreding van het uitgaans verbod. In Rabat werden nationalisti sche betogers veroordeeld. Intussen is de Veiligheidsraad tegen morgen bijeengeroepen om de Ara- bisch-Aziatische klacht te bespreken, dat Frankrijk de sultan van Marokko op onwettige wijze zou hebben afgezet. Frankrijk heeft gedreigd de besprekin gen te zullen boyeotten als het debat inderdaad doorgang vindt. De Arabische afgevaardigden hebben gedreigd uit de V.N. tezullen treden wanneer Frankrijk het debat onmogelijk maakt. Zowel Arabische diplomaten als de Franse ambassadeur in de V.S., Bonnet, hebben gisteren onderminister van Buitenland se Zaken Bedell Smith verzocht om met hem de Marokkaanse kwestie te bespre ken. Bij de behandeling in de Veilig heidsraad zal veel afhangen van de houding van de Amerikaanse gedele geerde. Met het vrachtschip „North West Vic tory" zijn vandaag vijf Grumman „Aven gers'' te Rotterdam aangekomen. Deze vliegtuigen vormen een deel van het aantal dat door de Verenigde Staten on der M.D.A.P.-regeling beschikbaar werd gesteld voor de Marineluchtvaartdienst. Ook rechtbanken spreken een woord mee in de West-Duitse ver kiezingscampagne. Thans heeft zelfs de civiele kamer van het gerecht in Bonn niemand minder dan de Bondskanselier dr. Ade nauer veroordeeld, omdat hij in een verkiezingsrede van twee socialisti sche propagandisten had beweerd, dat zij tienduizend mark voor de partij kas uit de Sovjet-zone in ontvangst zouden hebben genomen. Tevoren had een rechtbank in Brunswijk de Duitse Partij bevolen haar plakkaten in te trekken, waar in de socialistische leider Ollenhauer als „Jood" en als bestrijder van zijn eigen vaderland werd afgeschilderd. Ollenhauer was onder Hitier naar het buitenland uitgeweken en was tijdens de oorlog in Londen. Ook de federale minister van Justitie heeft een paar rechtszaken aanhangig ge maakt. Hij heeft onder meer de katholieke bisschop van Mürzburg, dr. Döpgner, voor het gerecht ge daagd, omdat deze de liberale partij van onchristelijke neigingen zou hebben beticht. Arie van Vliet, wereldkampioen sprint van de professionals, werd gisteravond op Schiphol opge wacht docr zijn vrouw en zijn zoontjes Dik en Gert. Daarna ging het spoorslags naar Woerden, waar een uitbundige hulde is ge volgd. In de vierde klasse van de 520ste staatsloterij is vanochtend een prjjs uit geloot van f 50.000. Deze prijs komt in bezit van de houder (s) van lot nr. 9679. De aartsbisschop van New Orleans in de Ver. Staten, Mgr. J. F. Rummel. heeft stelling genomen tegen het loterij-systeem bij geldinzameling ten behoeve van lief dadigheids- en andere kerkelijke en godsdienstige instellingen. In een her derlijk schrijven zegt de aartsbisschop, dat vele parochies en organisaties finan ciële successen hebben geboekt zonder hun toevlucht te behoeven te nemen tot acties, waarin het kanselement een rol speelt. Integendeel, meestal worden de benodigde fondsen door de rechtstreekse bijdragen van de gelovigen bijeen ge bracht. Het zou daarom onjuist en over dreven zijn te beweren, dat onze gene ratie haar kerken, scholen en organisa ties heeft opgericht met de opbrengst van loterijen. In het rechtstreeks geven, aldus de Amerikaanse bisschop, schuilt waar digheid en verdienste. De zuiverheid van intentie, waarmee men geeft, zo besluit hij, waarborgt succes en roept de zegen van God af. Gisteren heeft zich op een kruispunt te Laren een zeer ernstige botsing voor gedaan, waarbij twee auto's grotendeels vernield werden en de vier inzittenden in het St. Jansziekenhuis moesten wor den opgenomen. Bij het passeren van een voorliggende auto op de hoogte van het kruispunt slipte de auto door plot seling remmen en botste tegen een auto die van de tegenovergestelde richting kwam. M. uit Beverwijk kreeg inwen dige kneuzingen en is inmiddels naar het ziekenhuis te Beverwijk getranspor teerd. De anderen, t.w. K. uit Velsen en v. d. B. uit Amsterdam, die ernstige hoofdwonden opliepen, alsmede een Duitse scholier, die een shock kreeg, zijn in het St. Jansziekenhuis te La ren opgenomen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Wisselend bewolkt met hoofdzake lijk in het Noorden van het land plaatselijk enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. Aanvanke lijk langs de kust nog krachtige, ove rigens overwegend matige wind tus sen West en Noordwest. Zon: 5.41-19.41. Maan: 7.57-19.56. Gedachten moet men in woorden vatten, zoals men diamanten vat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1