Problemen rond het industrie gebied van Velsen W. VESTJENS verzamelt, o.a. bijna 8000 insecten Een vrouw op de Haarlemse bollenbeurs T.Y.B.B. (softball) kon het deze keer niet halen DE WETHOUDERS VERKIEZING TE HAARLEM Op platteland mogelijkheden te over tot industrialisatie .Koblet rijdt in Amsterdam De enige in ons land met erkenning voor deze handel Een bril? 1 Jeugdig H.C.K. III en T.I.W. in de tweede klasse Mr. dr. A. F. H. Schreurs candidaat der KVP Het wijkgebouw in Zuid-West GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S FE DERM AN IV NATE ER LIJK AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Bestuur hoopt het in December* te openen Aanbestedingen Rode Kruiszegels Kind valt uit raam Personenauto rijdt in op melkbakfiets Burgerlijke Stand Slachtoffer van verkeers ongeval overleden De Victoria Regia bloeit Laagvliegende vliegtuigen Vuurwerk op strand STUDIEDAGEN K.A.B. TE VOORHOUT HVGB dames versloeg DWT met 43 Haarlemse Cricketbond SANTPOORT NIEUWE CURSUS E.H.B.O. Politie een dag zonder telefoon Inbouw- en Service Station Auto terecht In het kort Beurs van Amsterdam ïëitf Beurs van New York ■"A Nadat reeds de vorige maand: na een kort interfractioneel overleg, waaraan de communistische fractie niet deel nam, de samenstelling van hes nieuwe college van B. en W. te Haarlem werd vastgesteld, bleef de vraag over wie de personen zouden zijn. die men can didaat zou stellen om naast de burge meester aan de groene tafel plaats te nemen. Het overleg omtrent het aan tal zetels en de verdeling daarvan on der de partijen leidde ertoe, dat het aantal wethouders op vier gehand haafd zou worden met een gelijke ver deling als in de afgelopen vier jaar: twee Partij 'van de Arbeid, één K.V.P., één christelijke partijen. De vijfde wet houder, die de Partij van de Arbeid enige malen tijdens raadsdebatten had voorgestaan, kwam bij het overleg niet in het geding. Omtrent de candidaten, die Dinsdag 2 September naar voren gebracht zul len worden, kunnen wij het volgende mededelen: De P. v. d. A. zal weer stellen de heren D. Geluk en W. F. Happé. De christelijke partijen zouden de heer W. Bakker (A.R.) weer graag op zijn plaats terugzien. De K.V.P. heeft ech ter, naar wij vernemen, gemeend de heer A. Angenent niet meer naar voren te moeten brengen. De fractie heeft in Het raadsvoorstel, dat beoogt een le ning te verstrekken aan de vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West ten einde haar in staat te stellen een wijk gebouw te stichten, is door het bestuur met grote vreugde ontvangen. Als de vroedschap morgen haar goedkeuring aan het voorstel hecht, zo verklaarde de actieve voorzitter, de heer R. Frui- tema, dan kan nog de volgende maand met de bouw begonnen worden. In December viert de vereniging haar 15- jarig bestaan en men hoopt het buurt- home dan officieel in gebruik te kun nen nemen. Het plan is niet van vandaag of gis teren en de verlangens waren eerst eenvoudiger. Dat het houten gebouw echter door de gemeente werd afge keurd, is nu eigenlijk een voordeel, want het nieuwe project zal er heel wat degelijker uitzien Volgens het voorlopig ontwerp, ge maakt door Openbare Werken te Haar lem en dat nader nog bekeken zal wor den door een architect, bevat het ge bouw alleen een benedenverdieping. De grote zaal, bestemd vdfcr toneeluit voeringen, filmvoorstellingen etc., is 15,60 m lang en 9,30 m breed. Een ruim opgezet podium zal gelegenheid geven tot vele manifestaties. In een zij-vleu- gel mes als afmeting 7,90 bij 4,30 m is een bestuurskamer geprojecteerd, be nevens een keuken en toiletgelegen heid. Het is wel opmerkelijk, dat Haarlem- Zuid-West nog eerder voor de dag komt met een eigen gebouw dan Noord. Wij moeten echter erkennen, dat Noord een veel groter gebouw vraagt om in de behoefte te voorzien. In het stadhuis zijn aanbestedingen gehouden. Voor de vernieuwing van een gedeelte walmuur langs de Westzijde van de Burgwal tussen de Antoniestraai en de Hagestraat waren 16 inschrijvin gen binnengekomen. De hoogste inschrij ver was fa. P. de Jong te Haarlem met f 39.393, laagste fa. J. Rombout te Haar lem met f28.800. Voorts is aanbesteed het vernieuwen van rioleringen in de Gen. Joubertstraat, Kokstraat, Beeksteeg en Esschilder- straat. Hiervoor was eveneens de hoog ste inschrijver fa. P. de Jong met f 51.489 en de laagste de fa. J. Rombout met f 41.985. De gunningen zijn aangehouden. Het rijdend postkantoor van de P.T.T., dat is ingeschakeld in verband met de postzegelactie ten bate van het Neder landse Rode Kruis, zal vandaag en mor gen standplaats kiezen op de Boter markt. 27 en 28 Augustus kan men de wagen vinden op de parkeerruimte voor het Haarlemterrein, terwijl op 29 en 31 Au gustus het kantoor wederom geopend is onder de stationsoverkapping. Van een dakkapelletje op de Papen- torenvest is gistermorgen omstreeks 9.15 uur de 4-jarige Corry Koelemeier van 3 té meter hoogte naar beneden ge vallen. Zij kwam terecht op een be tegeld binnenplaatsje achter de wo ning. Het onderzoek door een arts bracht slechts een buil op het hoofd en enige lichte kneuzingen aan de dijbe nen aan het licht. Nadelige gevolgen van de val zal het kind niet onder vinden. Door een aanrijding met een perso nenauto is gistermorgen 11.45 uur in de Slachthuisstraat een bakfiets beladen met melkflessen en zuivelwaren nage noeg geheel vernield. Het ongeval ge schiedde, doordat de bestuurder van de auto een voor hem rijdende wagen wilde inhalen, daarbij slipte en naar de linkerzijde van de weg gleed, waar de melkbakfiets was geparkeerd. De klap kostte 80 flessen melk. 20 eieren, 15 pakjes margarine het leven. De inhoud van 2 melkbussen, die tezamen onge veer 60 liter melk bevatten; ging door beschadiging van de bussen eveneens verloren. Een fiets, die juist achter de bakfiets tegen een der huizen stond, liep ook enige schade op. Van de per sonenauto werden 't linkervoorspatbord en de linkerkoplamp vernield. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. GEBOREN: G. M. WeijersKunst, z. J. P. van OmbergenDuijndam, z. C. J. SpeldCohrs, z S. van Dam Siebenga, z. J. Caspers—Valk, z. E. J. van Leeuwenvan Dijk, z. S. G. Kapteijnde Jong, z. W H. Jo- chemsz—Jongejan, z. A. M. 'Suijker- landGeerlings, z. E. Schuchvan der Laan, z. A. C. Smietde Prijcker, z. M W. L. de KortPlevier, d. H. A. NieuwenhofKoster, d. E. M. StolvoortJoosten, d. G. J. Mulders van der Drift, d. E. M Wolff Kerkhoff, d. Th. G. van dér Blom Vos, d. M. Chr. WijnandWesterhuis, d. M. A. M. de BruinManvis, d. L. de WinterWarmerdam, d. ONDERTROUWD: T. K. Meinema en M. Betj es. GEHUWD: L. A. Duijn en S. Pinguele OVERLEDEN: M. J. E. Fortgens— Oudolf, 75 j., Gasthuisvest J. Buter, 54 j„ Van der Meerstraat W. Bak, 61 j., Vrouwenhekstraat J. Wunde- rink, 77 j., Van Riebeecklaan D. Wes- seling, 70 j.. Van Zeggelenplein M. J. Buek, 66 j., Planetenplein. haar vergadering van gisteravond beslo ten de heer mr. dr. A. F. H. Schreurs, die vroeger, toen de K.V.P. nog twee ze tels in het college bezette, reeds zitting had, candidaat te stellen en de heer Schreurs zou een eventuele benoeming accepteren. Als de andere drie wethou ders terugkeren, ligt de conclusie voor de hand, dat de heer Schreurs de por tefeuille van openbare werken en volks huisvesting zal krijgen. De verdeling van de functies in het college is echter een aangelegenheid, die dit college burgemester en vier wethouders zelf uitmaken. In het verleden besliste de burgemeester, wan neer men onderling niet tot overeen stemming kon komen. Deze bepaling, stammende uit het jaar 1891, was in strijd met de Gemeentewet en daarom is onlangs besloten het artikel zodanig te wijzigen, dat de verdeling der por tefeuilles bij meerderheid van i;tem men zal moeten geschieden. Of deze wijziging moeilijkheden zal oproepen of deze juist zal elimineren, moet wor den afgewacht, als zij straks voor het eerst in praktijk komt. De heer Angenent is in 1939 in de Haarlemse raad gekozen en werd na de bevrijding wethouder van openbare werken en volkshuisvesting. Mr. dr. A. F. H. Schreurs was lid van de noodraad en van 19461949 wethouder van fi nanciën en bedrijven. Het slachtoffer van de aanrijding op de Leidsevaart, welke Zaterdag plaats vond, de 69-jarige aannemer A. van H., uit Heemstede, die met een bromfiets slipte in de tramrails, is gisteravond in de Mariastichting overleden. De kassen van de gemeentekwekerij aan de Veldlaan te Aerdenhout zullen wegens de bloei van de Victoria Re gia worden opengesteld heden- en morgenavond van 19.30 tot 22 uur. 4 riiiPYtP'ntlP Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Geen verlof, geen verloving". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Robinson Crusoë en Co.". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Des morgens 10.30 „Montagne's Jeugd-variété". Frans Hals: Dinsdag: „Bittere Rijst". Tij den: 2.30 en 8 uur, volw. Woensdag: „Ali Baba en de 40 rovers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Het complot van Cripple-creek". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „De koning der raketmannen". Tijden: 7 en 9.15 uur, 14 jr. Minerva: „Johnny Belinda", 8.15 uur. Bo ven 18 jr. Om 2.30 uur: De Zesdaagse, a. 1. DINSDAG 25 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en dea Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 710 uur (tot en met 5 September). Teylers Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van .1 17 uur. Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 10—12 30 en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 1018 en 1921 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16.30 19.30, 20.30 en 2130 uur. Ondanks de reeds meerdere malen in de afgelopen jaren geuite protesten tegen het laagvliegen van vliegtuigen waaronder militaire toestellen boven Zandvoorts gebied, zijn hierover dezer dagen opnieuw ernstige klachten bij de burgemeester dezer gemeente binnengekomen. De burgemeester heeft zich daarom nogmaals tot de Ministers van Oorlog en Marine gewend met het dringend verzoek zodanige maatregelen te willen nemen, dat thans herhaling in de toe komst uitgesloten zal zijn Woensdagavond zal „Touring Zand- voort" het zomerseizoen 1953 besluiten met het afsteken van een groot vuur werk op het strand vóór hotel Bouwes. Aanvang plm. 9 uur Tijdens de studiedagen van de Katho lieke Arbeiders Beweging in het bisdom Haarlem, welke het afgelopen weekein de in Voorhout werden gehouden, heeft drs. W. Kusters gesproken over „De mens in zijn meer onmiddellijke omge ving". In het bijzonder weidde spreker uit over de kwestie van de ruimtelijke ordening, het urbanisatie-verschijnsel, de ontsluiting van het platteland en de opkomst in snel tempo van geheel nieu we agglomeraties. Daarnaast benadrukte de heer Kusters het vraagstuk van het meer menselijk leefbaar maken van het ondememingsleven. In zijn inleiding stelde hij vast, dat het woonmilieu het rustpunt moet zijn, van waaruit de mens zijn plaats in de maatschappij kan bepalen. Na deze con clusie en na vervolgens gememoreerd te hebben, dat de industriële ontwikkeling vanuit de ambachtelijke sfeer getrokken was naar die van de machine, merkte hij op, dat de concentratie van de indus trie plaats gevonden had in de steden, welke tezamen de randstad Holland uit maken, waarin 50 pet. van het Neder landse volk leeft en werkt. Tengevolge van deze evolutie hebben het Oosten en het Zuiden hun opkomst te danken, ter wijl deze tevens mogelijk werd door de aanwezigheid van grote arbeidsreser- voirs. Een en ander heeft geleid tot grote problemen, zoals bijvoorbeeld de drink watervoorziening van het grote indus trie-gebied; de strijd tegen de verzilting van de bodem, waardoor tuinbouw en veehouderij onmogelijk worden; ten slotte noemde drs. Kusters het probleem der recreatie. Zijn eerste samenvatting behelsde dan ook: decentralisatie naar heer Kusters het „pendelen" van werk- naar woonmilieu niet aanbevelenswaard. Uitzondering ten deze kan gemaakt worden bij het plotseling en snel opko men van grote industrieën. Dan is het raadzaam de bevolking te verspreiden over verschillende kernen van zes- tot achtduizend personen, waarin harmoni eus leven mogelijk is. Immers bij samen balling van 100.000 of meer personen is het gevaar van sociale en godsdienstige desintegratie groter dan ooit. Dit laatste probleem zal sterker nog de aandacht vragen bij de ontwikkeling van het gebied rondom de IJ-mond. Daar immers is ruimtelijke ordening on mogelijk. Daar zal men dus te maken krijgen met het gevaar van desintegratie op sociaal en godsdienstig gebied. Dit is dan ook, volgens spreker, een der groot ste problemen, omdat de industrialisatie van dit gebied leidt tot zeer sterke urbanisatie. Het vraagstuk van de IJ- mond verdient aller aandacht, en het behoort tot een der taken van de K.A.iS. om de daar aanwezige mogelijkheid van desintegratie tegen te gaan door de „mobiele mens" van 1953 op te voeden tot een integrale persoonlijkheid, aldus drs. W. Kusters. Door de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem, die mo menteel in Zürich verblijft, zijn onder handelingen gevoerd met de Zwitser Hugo Koblet voor de revanches van de wereldkampioenschappen, die I Septem ber a.s. in Amsterdam worden gehouden. Na een gesprek, dat Pellenaars met Koblet heeft gehad, heeft de Zwitser hedenmorgen besloten om een contract voor deze wedstrijden te tekenen. Ko blet zal in een achtervolging over vijf kilometer uitkomen tegen de Australiër Sydney Patterson, wereldkampioen op dit nummer. Het zal de eerste keer zijn, dat Ko biet weer in een officiële wedstrijd uit komt sinds zijn val in een der etappes door de Pyreneeën tijdens de Tour de France. Koblet is momenteel nagenoeg geheel hersteld van de verwondingen die hij toen heeft opgelopen. Daan de Groot, derde in het wereld kampioenschap achtervolging amateurs, zal tegen de oud-wereldkampioen Piet van Heusden uitkomen over 4 km. Wat het stayersnummer betreft, in ieder geval zullen Verschueren en de beide Fransen Queugnet en Lemoine te Amsterdam aan de start verschijnen, tezamen met Wagtmans en Stakenburg. De Nederlandse stayers Pronk en Bij ster zijn op grond van hun slechte pres taties tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap niet gecontrac teerd voor de revanchewedstrijden te Amsterdam. Het Krelagehuis was gisteren, zoals iedere Maandag, weer het trefpunt van talloze bollenkwekers en -handelaren, die trots het hondenweer overal vanuit het bollenland in de ruime zaal samen stroomden De enige vrouw temidden van de druipende zakenlieden was de garderobejuffrouw, die handen te kort kwam om haar cliënten van hun natte gewaden te ontdoen. Toch meenden wij bij een blik door de draaideur nóg een lid van het zwakke geslacht te ontwaren en inderdaadeven later stonden wij voor de 26-jarige mej. T. G. Mantel, de enige vrouw in het bollenbedrijf, zoals zij vertelde, die voor eigen rekening |j| handel voert. Reeds op 8-jarige leeftijd bezocht zij met haar vader, de heer J. W Mantel, die een grote kwekerij heeft in Aven- horn, regelmatig de beurs, die haar bo venmatig interesseerde en waar zij een dosis ervaring kon opdoen. Toch is zij nog niet lang voor eigen risico in de bol- lenbusiness werkzaam. In 1951 zette zij de eerste schreden in deze branche, na dat zij door thuis terdege geïnstrueerd was. In tegenstelling met haar vader, die uitsluitend viruszieke „Rembrandt"- tulpen kweekt, legt juffrouw Mantel zich toe op de teelt van de normale Dar- wintulpen. Van deze tulpen heeft zij momenteel een tiental bijzondere soorten in de kweek. De oppervlakte van haar teelgrond is nog niet groot; ongeveer 50 roeden, maar er zijn al uitbreidings plannen. Een bijzonderheid is voorts, dat zij al in 1952 een teeltvergunning verkreeg. Voor een vrouw is zulk een erkenning op dit gebied niet gemakke lijk te bereiken. Dit succes is te danken aan haar omvangrijke vakkennis, mede verkregen door de theorielessen van haar vader. Wij vertelden reeds, dat juffrouw Mantel niet van jongs-af werkzaam was in de bollenwereld Na haar U.L.O.- en boekhouddiploma behaald te hebben, verrichtte zij enige tijd administratief werk op een bank, later bij een groente veiling. „Nou ja, achteraf bekeken was het ook weer niet zó erg," vertelt de heer W. J. M. Vestjens, verzamelaar van natuur historisch materiaal, terwijl hij het lit- agrarische delen van ons land. Zeker is I teken in zijn hand bekijkt, nadat hü ons echter, dat Nederland er niet in slagen het verhaal heeft gedaan van de slang, zal de bevolkingsconcentratie een vol ledig halt toe te roepen. Naar aanleiding van de plannen, die bestaan rondom de IJ-mond, waar over enkele jaren de bevolking uitgegroeid zal zijn tot een aantal van om en nabij 200.000 personen, meende de inleider, dat het platteland genoeg mogelijkheden biedt tot het doen vestigen van indus trieën; met name noemde hij de metaal verwerkende nijverheid. In dit verband herinnerde hij aan de plannen van de Nederlandse regering betreffende de ontsluiting van het platteland. Zo zullen in West-Friesland binnenkort 7 a 3000 jonge mensen naar werk vragen, dat momenteel nog niet aanwezig is. Sprekende over de verhouding mensindustrie, vroeg drs. Kusters speciale aandacht voor het proces der industrialisatie, zoals dit zich ontwik kelt in de stad en op het platteland. Naast het verschijnsel van sociale en godsdienstige desintegratie in verschil lende steden van ons land, maakte spreker tevens melding van het feit, dat sommige grote bevolkingscentra hun godsdienstig karakter bewaard hebben en niet ten onder zijn gegaan aan politiek radicalisme en godsdienst vervlakking. Samenvattend conclu deerde hij, dat de grote steden slechts voorbeeld mogen zijn bij de verdere industrialisering van het platteland. Bij het streven naar deze vorm van industrialisatie zal ernstig rekening ge houden dienen te worden met de inte ressen van het platteland. Het is daarom van het grootste belang, dat de industrie geconcentreerd wordt in die gebieden, welke kunnen voldoen aan de culturele verlangens van de bevolking. Daardoor voorkomt men moeilijkheden, welke in verschillende maatschappelijke groepen zouden kunnen ontstaan. Op grond van sociale en culturele factoren achtte de Advertentie Gr. Houtstr. 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Haar eigenlijk beroep is nu nog belas- tingconsulente; de bezigheden aan dit ambt verbonden, vullen het grootste ge deelte van haar tijd. Maar het bollen- kweken, dat nu al een uit haar kracht gegroeide hobby is geworden, belooft allengs het eigenlijke beroep van juf frouw Mantel te verdringen. En dat deze vrouw haar „mannetje" staat in de bollenwereldkan iedereen vertellen, die haar regelmatig op de beurs ontmoet. De kampioensillusies van DWT 1 in de tweede klasse dames, afdeling B, zijn gisteravond door HVGB 1 de kop ingedrukt, zodat ADZ 1 nu beslag op de titel kan leggen, zonder het spelen van een beslissingswedstrijd De wedstrijd DWT 1—HVGB 1, die gespeeld werd in de zweminrichting aan de Houtvaart, ging gelijk op. Aan beide kanten werden aanvallen, zonder resultaat ondernomen, totdat Paula van Bruggen de HVGB-keepster wist te passeren. Direct hierop gingen de HVGB-dames op het DWT-doel af, het schot ging echter over. De DWT-doel- verdegigster gaf HVGB hierna ge legenheid, ze gooide de bal niet goed uit gelijk te maken, waar van Margot de JongMarsman, een nuttig gebruik maakte. Josta Jansen gaf uit een voorzet van Nel Mons HVGB de leiding. Voor het ingaan van de rust, scoorde Paula van Bruggen de gelijk maker. Na de hervatting kregen de DWT-dames een doelpunt van de HVGB-keepster cadeau, omdat zij de bal, bij een uitgooi, door het doel haalde. Ook de DWT-keepster liet zich in deze niet onbetuigd. (33). Aan beide kanten werd nu wat vin niger om het winnende doelpunt ge streden. Nel Mons scoorde het winst puntje voor HVGB (431. De eindstand is ADZ 1 8 5 3 0 13 29 7 DWT 1 8 5 1 2 11 35 15 Nereus 1 8 4 1 3 9 30 7 HVGB 1 8 3 1 4 7 25 25 VZV 8 0 0 8 0 3 68 Het is het reserve negental van TYBB helaas niet gelukt om promotie naar de tweede klasse van de Nederlandse Soft ball Bond te maken, want de wedstrij den tegen de mede-promotiecandidaten TIW (Amsterdam); OVVO III (Amster dam) en HCK III (Haarlem) werden alle verloren, waarbij vooral de grote nederlaag tegen het nog zeer jeugdige HCK-team wel erg teleurstellend was. Vanzelfsprekend was het voor dit re serveteam reeds een moeilijke opgave om uit deze wedstrijden de volle winst te behalen, doch nu men bovendien de pech had met invalsters te moeten uit komen, was de kans al bij voorbaat ver keken. De situatie is voor deze softballver- eniging thans wel bijzonder moeilijk geworden, want nu men het volgende seizoen vermoedelijk vier teams in het veld zal brengen, zal zowel TYBB I als TYBB 4 in de derde klasse uitkomen, hetgeen niet in het belang van de bond, doch zeker niet in het belang van de vereniging TYBB zal kunnen zijn. Wellicht zal het bestuur van de Ne derlandse softballbond toch nog een middel weten te vinden om deze voor TYBB zo onaangename situatie op te lossen. Vooral de andere Haarlemse deel neemster, HCK 3, heeft op deze wed strijddag uitstekend gespeeld en nadat deze jeugdige ploeg reeds van de Am sterdamse teams TW en OVVO 3 had gewonnen, werd TYBB 2 wel een zeer gevoelige nederlaag bezorgd, want met niet minder dan 26-0 bleef het HCK- team in de meerderheid. De volledige uitslagen waren: TIW—TYBB 2 9-3, OVVO 3—HCK 3 10-12, HCK 3—TIW 4-1, OVVO 3—TYBB 2 9-3, TYBB 2—HCK 3 0-26, OVVO 3— TIW 1-4. De wedstrijden die Zondag op het terrein van TYBB aan de Schalkwijker- weg werden gespeeld, hadden dus tot resultaat dat de teams van HCK 3 met drie gewonnen wedstrijden en TIW met vier winstpunten het volgende sei zoen mogen uitkomen in de tweede klas- se. Zondag werd op het terrein Noorder sportpark te Haarlem Noord de wed strijd gespeeld tussen het Haarlemse kampioensteam HHC en een ploeg van de Rest van Haarlem, waarvoor grote belangstelling bestond, want deze wed strijd werd gespeeld als voorwedstrijd van de honkbalwedstrijd HHC tegen TIW. Hoewel HHC een 2-0 voorsprong wist te nemen kon het team van de Rest deze achterstand inlopen tot 2-1, waarna in de laatste innings een grote voorsprong werd genomen (6-2), dank zij uitstekend slagwerk van de Rest- ploeg en slecht veldwerk van HHC. Een alleszins verdiende overwinning voor het team van de Rest en een uitste kende demonstratiewedstrijd. Na de nederlaag van DSB tegen OVVO in de promotiewedstrijd voor een plaats in de eerste klasse, had het Am sterdamse team voldoende aan één punt om de plaats van EDO in de eerste klas se in te nemen. Het Haarlemse kampioensteam heeft het echter zover niet laten komen, want op het terrein aan de Kleverparkweg slaagde DSB er in een 6-3 overwinning te behalen, hetgeen een zeer verdiende beloning was voor het iets betere slag werk van DSB. Hierdoor is een beslissingswedstrijd noodzakelijk geworden, welke zeer waarschijnlijk Zondag 30 Augustus des middags om 12 uur gespeeld zal worden op het HEDW-terrein te Amsterdam. Woensdagavond heeft DSB nog een goede oefenwedstrijd, want dan zal het de laatste wedstrijd spelen tegen EDO in het door DSB georganiseerde tournooi. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein aan de Kleverparkweg. Zondag 30 Augustus a.s. zal ook het kampioenschap van Nederland worden verspeeld op het bijterrein van EDO in het Noordersportpark, waaraan behalve door de Haarlemse kajjopioen HHC nog zal worden deelgenomen door VODO (Den Haag) en Hazenkamp (Nijmegen). Tevens bestaat de mogelijkheid dat ook Hilversum vertegenwoordigd zal zijn. De wedstrijden vangen om 12 uur aan. die hem eens een levensgevaarlijke beet heeft toegebracht. Dat gebeurde in In donesië, waar h(j in 1946 als vrijwilliger naar toe ging. „Ik wilde daar een slang grijpen, wiens beet de dood na twee mi nuten ten gevolge heeft. Door de sche mering pakte ik het beest echter bij de staart en tegelijk voelde ik zijn giftige tanden in mijn hand. Ik besefte maar al te goed wat dit betekende en zocht daarom als een bezetene naar mijn mes, waarmee ik de wond opensneed en ver volgens zo snel mogelijk uitzoog. Ik had immers maar twee minuten de tijd. Daarna haalde ik een patroon uit elkaar, gooide al het kruit in de open wond en hield er een brandende lucifer bij. Het kruit ontplofte met een ontzettende knal en ik moest wel even op mijn tanden bijten maar ik voorkwam door zo te handelen de dodelijke uitwerking van het gif. De thans 25-jarige ex-vrijwilliger loopt met deze geschiedenis niet te koop. Hij vindt het zelf helemaal niet zo heldhaf tig en zegt, dat hij onder de gegeven omstandigheden niet anders kon. Doch als men dit zo hoort, blijkt wel dat de heer Vestjens heel wat over heeft voor zijn hobby: het verzamelen van allerlei zeldzame insecten, vlinders, fossielen, stenen, schelpen, vogels en reptielen. Op de zolder van zijn woning aan de H. A. Lorentzweg te Bussum heeft hij tot heden een kleine 8000 van de meest vreemd soortige insecten bijeen gebracht terwijl hij verder in het bezit is van een paar honderd stenen, een evengroot aantal fossielen en 500 schelpen. Deze liefheb berij dateert reeds van zijn kinderjaren af en ontstond naar aanleiding van de vele vragen, die zich bij hem op speur tocht voordeden, doch waarop hij nooit een afdoend en bevredigend antwoord mocht ontvangen. Hij ging toen alles wat hij vond zelf bestuderen, rangschikte alle voorwerpen en beesten en verkreeg op die manier een uitgebreide kennis van de natuurlijke historie en een waar devolle collectie uiteraard, die echter in zijn toenmalige woning te Leuven ten gevolge van het oorlogsgeweld totaal verloren ging. Na de bevrijding begon hij weer onvermoeid te verzamelen en slaagde er in om voor de tweede maal aardig wat bij elkaar te krijgen. Niet tevreden met het in Nederland gevon den materiaal, tekende hij als vrijwilli ger voor Indonesië, van waaruit hij in 1949 met een schat van voorwerpen te rugkeerde en een nieuwe, zeer uitge breide collectie aanlegde. Op de eerste plaats voor eigen genoegen en op de Rood en Wit 5 C—Haarlem 4, Draw. Haarlem 116, Th. Grupping 16, N. Schenk 39, G. Goossens 27. Bowlingcijfers R. en W. A. W. Hamburger 546, S. A. Groe- neveld 136, M. Kruyff 328. Rood en Wit 80 voor 6 wickets (tijd). F. A. Jansen 25, S. A Groeneveld 27 not out, A. W. Hamburger 14. Extra's 12. Bowlingcijfers Haarlem E. ter Haar 2 16 Th. Hetem 2—21, C. van Vreeden. 19. C.V.H.W. 33—Rood en Wit 5 B. Ge wonnen door C.V.H.W. met 41 runs. C.V.H.W. 77, J. Machielse 10, F. Vogel sang 19, H Oosterhuis 21. J. Jacobs 11. Bowlingcijfers R. en W. W. Slendebroek 5—15, E Flipse 1—23, J. Nijhuis 3—26. Rood 'en Wit 36, C. Molenschot 10. Bowlingcijfers C.V.H.W. J. D. Leijer Jr. 1—3, C. Arons 1—4. F Vogelsang 3—12, A. J. Leijer 2—8, H. Óosterhuis 1—2. B.M.H.C. 2—Haarlem 5. Gewonnen door B.M.H.C. met 34 runs. B.M.H.C. 103, F. Elhorst 10 J Minnema 19, R Maier 30, M. Sluijter 16, J. Schouw 10. Bowlingcijfers Haarlem R. Schlat- mann 429, R. Nagtzaam 530, Haarlem 69. H. Schlatmann 19. R. Schlatmann 28. Bowlingcijfers B.M.H.C. J. Minnema 4 —27. R. Maier 1—11, M. Sluijter 2—15, F. Maier 21. Rood en Wit 5 ARood en Wit 5 D. Draw. Rood en Wit 5 D 128 v. 4 wickets. N. J. P. Giltay Veth 27, J. J. Hei]mans 28, P Bouwman 24 not out R. Onstein 23, G. K. R. Pliester 10 not out, Extra's 15. Bowlingcijfers Rood en Wit 5 A, F. L. van Muiswinkel 2—44 Rood en Wit 5 A 93 voor 8 wickets (tijd). Th. Koot 13, P. H. Engelenberg 18, F. L. van Muiswinkel 17, G. van Mars. Hartsinck 15 not out H. Ligtenstein 13, Extra's 10. Bowling cijfers Rood en Wit 5 D, R. Onstein 3 15. G. K. R. Pliester 3—29, H. Thon 2—6 De eindstand luidt (incl. gespeelde wedstrijden tegen A.C.B. Ver.) Rood en Wit 5 C 10 8 1 1 17 Rood en Wit 5 D 10 6 3 1 15 C.V.H.W. 3 10 7 I 2 15 B.M.H.C. 2 10 6 1 3 13 Haarlem 4 10 5 1 4 11 Rood en Wit 5 A 9 4 1 4 9 C.V.H.W. 2 10 3 1 6 7 Haarlem 5 10 2 2 6 6 Rood en Wit 5 B 10 0 1 9 1 tweede plaats om de mens te laten zien wat er zo al te koop is in de natuur. Dit laatste is dan ook de reden, waarom hij tal van tentoonstellingen organiseert en lezingen houdt. Zijn allergrootste wens is om in de toekomst in Bussum of eventueel elders een permanent mu seum te stichten om iedereen in de ge legenheid te stellen met zijn rijke ver zameling kennis te maken. Nu moeten liefhebbers en belangstellenden zich nog tevreden stellen met de zolder van de heer Vestjens aan de H. A. Lorentz weg 15, te Bussum, waar hij iedereen na voorafgaand bericht gaarne ont vangt. Stenen uit ijstijd Keurig gesorteerd zijn daar de insec ten, stenen, fossielen en alle andere voorwerpen vergaard. De verzamelaar kan U er alles over vertellen zoals hij ons deed over b.v. die piton van ruim vijf en een halve meter, over die bijna twee meter lange Varaan en over stenen van ettelijke millioenen jaren oud. Ver der bezit hij tal van Indonesische voor werpen, die verband houden met de adat, zoals onder meer een kris uit 8 a 900; daarnaast heeft hij vele potten staan waarin hij vliegen, coloradokevers en rupsen kweekt. Want de heer Vest jens is insectenkweker van beroep en kan dus ook in zijn werk zijn hobby botvieren. Binnenkort vertrekt hij voor zijn vacantie naar Limburg om daar eens te gaan neuzen of er iets van zijn gading te vinden is. Aap als geest De vier dagboeken welke hij nu reeds heeft volgeschreven, zouden samenge bracht onder één band, de titel kunnen krijgen „Hoe het groeide," want de uitwas van zijn collectie heeft hij verlucht met diverse tekeningen van het prille begin af vastgelegd. En in een van die even eens van foto's voorziene boeken staat ook het verhaal te lezen over dat stel lastige apen, welke hij op een wel zeer vreemde manier heeft verdreven. In de plaats waar hij gelegerd was, werden de vrouwen als zij naar de markt gin gen, steeds door een aantal apen lastig gevallen. De dieren namen keer op keer al het voor de verkoop bestemde fruit van de vrouwen af om dat ten eigen bate aan te wenden. De vrouwen riepen de hulp in van de Nederlandse militai ren en het was natuurlijk de dierenken- ner biWuitstek, de heer Vestjens, die de gewoonten van de apen ging bestuderen om een eind te kunnen maken aan deze plaag. Op deze beesten schieten haalde in de regel niet veel uit en daarom moest er iets anders op verzonnen wor den. Hij kwam tot de ontdekking dat een groep apen steeds een hoofdman heeft en dat ook apen aan geesten ge loven. Dat moest de oplossing worden van het hinderlijke probleem. Na veel list en moeite wist hij de hoofdman te vangen, schoor hem kaal en kalkte het beest toen helemaal wit. Vervolgens liet hij de aap weer bij zijn groep. Al zijn vroegere onderdanen zagen hem (de aap) toen voor een geest aan en hij werd ter dood gebracht. De apen, nu zonder hoofdman, gingen op zoek naar een nieuwe leider en vestigden zich, te vens om die gevaarlijke en boze plaats te verlaten, 80 mijl verderop, waardoor het mogelijk werd, dat de vrouwen weer ongehinderd naar de passar konden gaan. Naast Katholiek Thuisfront heeft de katholieke E.H.B.O., dank zij de radio actie met de soldaatjes en verpleegster tjes alom in den lande in de volle be langstelling gestaan. In sommige plaat sen heeft dit zelfs geleid tot oprichting van nog niet bestaande afdelingen van de bond, iets, wat in Velsen niet meer nodig is, omdat daar sedert enkele jareif reeds een afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „Damiaan" voortref felijk werk doet. Maar met een kleine kern van leden is het moeilijk werken, wanneer, om in medische termen te spreken, geen trans fusie wordt toegepast. En het beste „bloed" zijn nog steeds de gediplomeer de helpers en helpsters, die gerechtigd en in staat zijn om bij elk voorkomend ongeval directe en practische hulp te verlenen. En daarvan kan het leven van een medemens afhankelijk zijn. Om dit te kunnen bereiken, begint de afdeling „Velsen" per 1 September weer een nieuwe cursus E.H.B.Ó., waarvoor dokter M. Trooster uit Santpoort bereid is gevonden als docent op te treden. De naam van de instructeur is nog niet be kend. Aanmeldingen voor en verzoeken om inlichtingen over deze cursus kunnen gericht worden aan mej. M. Tervoorl, Hagelingerweg 149, Santpoort-dorp en de heren W. Janssen. Terburastrant 19, Santpoort-station en G. Kocx, Helm straat 4, IJmuiden. Donderdag zal de politiepost te Sant poort telefonisch niet bereikbaar zijn tussen 's morgens 7 en 's middags 5 uur. Belanghebbenden worden verzocht zich die dag rechtstreeks in verbinding te stellen met het hoofdbureau. Tiberius- plein, IJmuiden-Oost, tel. K 25506444. IJl) Van de St. Jorisband van de Katho lieke Verkenners is het optreden naar buiten weer voor een groot deel gedaan. Het was een goed seizoen. Voor de eer ste maal kwam de band uit met de pij" pers. Het optreden was nog wel wat schuchter, maar de jongens zijn ook nog jong. Als ze goed blijven oefenen, onder leiding van de heer Schulpzand, zal volgend jaar het resultaat ongetwijfeld verrassend zijn. De tamboers en hoorn blazers waren als steeds weer prima en de bandleiding kan dan ook met recht tevreden zijn. Voor het eerst kwam de band ook uit in Zandvoort, waar de vrolijke marsen veel belangstelling trokken en de burg*" meester en vele autoriteiten persoon lijk van hun tevredenheid getuigden. Nu gaat de oefentijd beginnen. Al gaat het ledental van de band boven de zestig uit, de tamboers en hoorn blazers kunnen versterking hebben om enkele onengevallen plaatsen aan te vullen. De instrumenten zijn beschik baar. Aanmelden iedere Woensdag avond tussen 7 en 8 uur in de St. An- toniusschool, Zijlsingel (naast de Sier- kan). De bandleiding zal hier graag alle gewenste inlichtingen geven. De uitgeverij N.V. Polanex, te Am sterdam, heeft een Handels- en Bedrijfs- register voor Haarlem uitgegeven. Een werk van bijna 160 bladzijden, begin nende met een officieel gedeelte, zoals ook in het adresboek. Van „aannemer" tot „zwembaden" zijn in alphabetische volgorde de namen opgenomen van allen, die brandkasten of violen ver kopen, in sanitair of in diamanten han delen, begrafenissen organiseren of pa tates frites aanbieden. Het is een han dig boekje geworden met veel adver tenties, waardoor de uitgave mogelijk is geworden. Het Wit-Gele Kruis te Haarlem orga niseert weer een tweetal moedercursus sen, die op Dinsdag 8 September begin nen, één "des middags om half drie en één des avonds om 8 uur. De cursus telt 10 lessen; de kosten bedragen totaal slechts drie gulden. Aanstaande moe ders en verloofde meisjes zullen de weg wel naar Kenaupark 15 weten te vin den. De 88-jarige Henri Pielage, een der meest markante muzikale figuren uit de koorzangerswereld, zal Maandag 31 Augustus het feit herdenken, dat hij 40 jaar geleden tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd. Hoevelen zullen er zijn, die zolang een koninklijke onderscheiding door het leven hebben gedragen? Ook in de kleding gaat men zich te genwoordig steeds meer specialiseren. Thans is op de Schoterweg nr. 11 tegenover het Frans Halstheater een nieuwe zaak geopend die zich speciaal toelegt op een zo groot mogelijke sor tering pantalons. De naam van de zaak is daarom niet verwonderlij k: Het Am sterdams Broekencentrum. In iedere maat en in iedere kleur is bij elk colbert een bijpassende broek verkrijgbaar. Het geheel ziet er smaakvol uit en velen zullen er ongetwijfeld in dé broek stap pen die hun lijkt. Namens het kerkbestuur van O. L. Vr. Hemelvaart is de bouw van de Maria- kleuterschool opgedragen aan de heer F. Philips Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Aan de Lorentzkade is de personen auto teruggevonden welke in de nacht van 22 op 23 Augustus te Zandvoort was ontvreemd. In de wagen, merk Kaiser-Frazer, werden alle benodigde bescheiden aangetroffen. Degene, die in een hotel in het Bel" gische plaatsje Cascade de Coo een regenjas heeft laten hangen, kan zien wenden tot het Hoofdbureau van poli tie, afdeling gevonden voorwerpen, al waar het adres te verkrijgen is van de man, die momenteel de jas in bewaring heeft. De gedupeerde maakte deel uit van een groep Haarlemse touristen, die met een bus uit Valkenburg een tout maakte. (Niet officiële koersen) Vorig Openir' slot 25/ jió 193 *4 174 334 Ned. 1953 102 3Ned. 1953 101% 3% Nederl. 1948 98=4 3(4 pCt. Ned. 1950 98% 3-3% Nederland 1947 98)1 3 Ned. 62-64 bel.-tac. 99(4 Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. 97 Ned. Handel My. Cfirt. 153% A.K.U. 1 Van Berkels Patent 107 Calvé-Delft eert. izS Van Gelder 161% Kon. Hoogovens eert. 177)4 Unilever eert. 194 Ned. Kabel 2?3 Philips 17334 Kon. Petroleum 329% „Amsterdam" Rubber 95 Holl. Amerika Min 135% Kon. N. Stoomb. M. 131% Ned. Scheepv. Unie 130',4 H.V.A. 108, Deli Mijcert. 93% 21/8 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway U. S. Steel Tidewater 33% 50=4 691/4 76 5834 11% 63% 58% 20% 24% 47=4 75% 43% 44=4 72% 24/® 32^ 4 9% 68% 57^ «3% 57% 20% 2313 48'it 741» 42% 42 22% IT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2