Evolutie in het spoorwegverkeer Robert Schuman in Hilversum Iedere vijf jaar een serie Rode Kruis-postzegels S.L.EM. I Heer Nieuwe moeilijkheden voor de Utrechtse Opera Gestolen Leraren in raad? de T ;l Westelijk antwoord aan Moskou gereed WAAROM VAN STOOM NAAR DIESEL? fiif 150 afgevaardigden uit acht Europese landen op het Stadserf bijeen Zo fris als een bloem in de lente JP Incident met KLM- toestel DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 mÊM Duitse eenheid Concessies" aan Oost- Duitsland sceptisch ontvangen Kath. Werkgemeenschap in de P.v.dA. Zomerconferentie te Bennekom Aalmoezenierscorps Benoemingen en ontslagen luchtmacht centraal Puropa naar ons land Filmjournaal „100 jaar Kromstaf" gereed Vertoning in alle bisschops steden Castella s Bloemenzeep is een genot NU drie soorten Casteiia! Tentoonstelling in Den Haag geopend Marechaussee verongelukt M. door A. Budington Kelland Boven Caraïbische Zee V-.'. De deskundigen van de Westelijke 4rie hebben te Parijs een ontwerp- antwoord opgesteld op de Russische hota's betreffende een viermogend- hedenconferentie over het herstel der Duitse eenheid. Het ontwerp, dat nog door de afzonderlijke regeringen moet Worden goedgekeurd, schijnt het voor- Stel te bevatten om in October een con ferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te doen houden in Genève. Verder is een aantal voor tvaarden opgesteld voor de vorming Van een vrije regering voor heel Duits land. Het definitieve antwoord zal Waarschijnlijk vóór 6 September in Mos kou worden overhandigd. Intussen is men zowel in West-Duits- land als in Washington erg sceptisch ten aanzien van het Oost-Duits-Russisch ac- coord over de economische toestand in de Russische zone. Op de eérste plaats is men van mening, dat men opnieuw heeft getracht Adenauer te benadelen in zijn verkiezingsstrijd en voorts meent tnen, dat de meeste Russische „conces sies" in feite niets anders betekenen dan een afzien van de herstelbetalings- eisen, die Rusland sinds het einde van de oorlog volkomen in strijd met het Verdrag van Potsdam aan Oost-Duits- land heeft gesteld. 21, 22 en 23 Augustus heeft de Katho lieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. te Bennekom haar zevende zomerconfe rentie gehouden. Vrijdagavond belichtte drs. D. Roe mers van de Tweede-Kamerfractie der P.v.d.A. verschillende aspecten van „de Opbouw ener socialistische economie" aan de hand van het beginselprogram ma van de partij en van hef plan „De Weg naar Vrijheid", alsmede van de daarop door verscheidene economen ge leverde critiek. Zaterdagochtend wekte de weleerw. Pater lector St. Kreykamp O.P. in een indringende beschouwing over „Apo logie of Apostolaat" op tot het innemen van een waarlijk apostolische levens houding. In de loop van de Zaterdag middag leidde de voorzitter van de K.W.G. een tot in de late avonduren Voortdurende discussie in over de hui dige stand van het vraagstuk van de eenheid der Nederlandse Katholieken ten aanzien van de politiek. Uiteraard V'as hierbij gelegenheid in te gaan op de verschillende aspecten van het ko mende gesprek tussen K.V.P., K.N.P. en K.W.G. Tenslotte belichtte Geert Ruy- fiers Zondagmiddag van uit een grote innerlijke bewogenheid de verhouding tussen „Katholicisme en Socialisme" in een uitvoerige samenvatting van het geen in de loop der jaren als standpunt der K.W.G. gesteld is. Aan het slot van deze zeer druk be kochte en met levendige belangstelling gevolgde conferentie wees voorzitter Joan Willems er op, dat de leden van de K.W.G. zich in de juiste houding ten overstaan van kerk en vaderland bewust dienen te blijven van hun verantwoor delijkheid. Met ingang van 1 September zal pa te1" J. A. L. Damen C.P. tot majoor-aal- dloezenier worden benoemd en zal hij borden belast met de godsdienstige ver zorging van de militairen, gelegerd in de legerplaats Steenwijkerwold. Met in- Eang van dezelfde datum wordt pater If- J. M. Coenegracht S.S.S. benoemd tot *apitein aalmoezenier en wordt hij be fast met de godsdienstige verzorging an de militairen in legerplaats Nun- Peet. De kapitein-aalmoezenier H. H. ^°hunselaar S.S.C.C. zal terugkeren van groot verlof. Hij zal worden belast met p godsdienstige verzorging van het garnizoen Breda. Aan kapitein-aalmoe- eruer G. B. Lensen S.C.J., die als mis- '°naris naar Chili vertrekt, is eervol utslag verleend. Met ingang van .1 ugustus werd eervol ontslag verleend \yn, majoor-aalmoezenier P. G. B. M. "hels S.C.J., die als missionaris naar 1 "Seis Canada vertrekt. Met ingang van Ve yct°ber zal eervol ontslag worden Aai-ri nd aan majoor-aalmoezenier C. Pro S.C.J., die als missionaris naar rans Canada vertrekt. C ïfeioor-aalmoezenier H. P. Schins ten-iKP' thuisvarende en wordt in Sep- trlno„in Nederland verwacht. Aal- ha-.:emer Schins vertrok in Mei 1951 twep .Korea en was gedurende ruim Ver,rJaren heiast met de godsdienstige chemeStn® van Nederlandse deta- is in 2- in Korea. Aalmoezenier Schins aalmo rea opgevolgd door majoor die vn„Zlnier J- E- van Benthem S.M.M., ortieen te Breda werkzaam was. De lieerde pPerhevelhebber van de geal- ®urono luchtstrijdkrachten in centraal öonder'a generaal Sir Basil Embry, zal '"encpr een beleefdheidsbezoek ?te beznoL?11 Nederland. Dit is het eer- land or,A van de generaal aan Neder- a GcneraJ,1 vjn ben°eming. verland tii™Dry zal een dag m Ne- fsbben iJven\ en een onderhoud a C sta? minister van Defensie, Aler, che/',en luitenant-generaal I. A van de Luchtmacht. (Van onze Utrechtse correspondent) Als er één gebied is, waarop de dynamiek van deze tijd zich op verrassende wijze en in snel tempo demon streert, dan is dat wel op het terrein van verkeer en vervoer. Onophoudelijk wisselen typen en modellen elkan der af, alles wordt steeds groter, sneller eri comfortabeler. Ook op spoorweggebied voltrekt zich een voortdurende evolutie. De stoomkracht werd vervangen door de electri- sche energie; hout wijkt voor metaal; oude bouwwerken van stations, emplacementen en banen worden vervangen door moderne constructies, groter en efficiënter. Het Neder lands spoorwegwezen zal over vijf jaar een heel ander beeld te zien geven dan dat van thans. Uiterlijk in 1958 zullen belangrijke spoorwegwerken worden voltooid te Leiden, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem. In hetzelfde jaar zal de hebben genomen van de aangekondigde voorlopige stop zetting van de electrificatie van het spoorwegnet en van de thans uitverkoren dieselisatie „als exponent van de moder nisering van de tractie". Is de ongeveer 35 jaar geleden ingezette electrificatie na de jongste wereldoorlog met verdubbelde energie door de N.S. voortgezet, dan een misgreep geweest? vraagt men zich af. Waarom niet van meet af aan de dieseltractie ge kozen, toen de tekenen erop wezen, dat eerlang aan de stoomperiode een einde zou komen? In tegenwoordigheid van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, zal Zondag 6 September a.s. des morgens te half twaalf in het Rem- brandt-theater te Utrecht de eerste ver toning plaats hebben van het filmjour naal „Honderd Jaar Kromstaf". Verto ningen van de film zullen tevens worden gegeven in de vier bisschopssteden Bre da, 's-Hertogenbosch, Roermond en Haarlem, resp. op 13 en 27 September en op 4 en 11 October a.s. De Stichting 1853-1953, onder wier auspiciën de voorstellingen worden ge geven, zal de medewerkers aan de inza meling voor het huldeblijk aan het Hoogwaardig Episcopaat uitnodigen deze voorstellingen in hun bisdom bij te wo nen. stoomtractie op het spoorwegnet, zowel voor wat het reizi gers- als wat het goederenvervoer betreft, geheel zijn ver dwenen. Intussen wordt de aard van de voortbeweging der treinen door tal van factoren bepaald, die in wezen wellicht bij komstig mogen worden genoemd, maar die op bepaalde tijden toch van doorslaggevende betekenis blijken te zijn. Het zal de meeste lezers van de recente publicaties omtrent het Nederlands Spoorwegbedrijf vermoedelijk precies zijn gegaan als ons. Niet zonder verbazing zullen zij kennis Op de eerste vraag kan een afdoend antwoord worden gegeven. Toen om streeks 1915 de toenmalige Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij zag aankomen, dat de „oude lijn" Amster damDen HaagRotterdam door de groei van het verkeer overbelast zou raken, zocht zij naar een uitweg om dit euvel te ontgaan en men vond die door de vervanging van stoom door stroom. In 1918 nam zij in beginsel het besluit tot voortzetting van de electri ficatie, die 10 jaar voordien was inge zet door de direct als electrische spoor weg opgetuigde lijn Rotterdam-Hofplein- Scheveningen, de eerste electrische spoorweg in ons land. De ervaringen op deze lijn, en tevens die welke in het buitenland waren opgedaan, leid den de H.IJ.S.M. tot deze koersveran dering. Er was namelijk duidelijk ge bleken, dat de electrische tractie be langrijke voordelen opleverde boven de stoomtractie. Het belangrijkste winst punt lag in de verhoging van de pro ductie-capaciteit, zowel van de trekeen- heden als van baan en emplacementen. Het is moeilijk deze voordelen in precie ze geldbedragen uit te drukken, maar wanneer de statistieken in 1937 aange ven dat de kosten van een electrische tremkilometer bij een uurdienst op 70 ct. kwam te staan tegen 84 ct. voor een stoomtrein, zegt dit toch wel iets. Elec trificatie gaf een verlaging der tractie- kosten met bijna 20 pet.! Een en ander bewijst dus wel, dat de overschakeling van stoom naar stroom waartoe in 1918 in beginsel werd besloten een juist geziene en verantwoorde maatre gel was. Van dieselisatie kon in 1918 nog geen sprake zijn, om de eenvoudige reden dat de dieselmotor destijds zijn intrede in de spoorwegtractie nog niet had gedaan. Geheel anders lag echter de situa tie omstreeks 1938, toen het electrisch middennet werd gebouwd, eindigend in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Amersfoort, Nijmegen en Eindhoven. Men had toen inderdaad de keus tus sen dieselelectrische en electrische treinen. Tegen elkaar konden worden afgewogen de kosten van eigen stroom opwekking in dieseltreihen en die van afneming van centraal opgewekte stroom door electrische treinen. Het bleek toen, dat bij electrische tractie de kosten van een treinkilometer bij een uurdienst met electrisch stroom- lijnmaterieel bedroegen 70 ct., met dieselelectrisch materieel 73 ct. Hoewel het pleit tussen electrificatie en dieseltractie op grond van de kosten in 1938 door de electrische energie was gewonnen, bleek toen echter reeds, dat de diesel-electrische tractie een ernsti ge mededingster was. Deze concurren tie is sedertdien voortdurend toegeno men. Zo is, wat men noemt, het nuttig oppervlak van een dieseltrein (het aan tal zitplaatsen) in de laatste jaren be langrijk verhoogd, doordat het mogelijk is gebleken, het dieselaggregaat on der de vloer van de wagens onder te brengen. Waar eertijds een drierijtuig- treinstel nodig was, kan thans worden volstaan met een tweerytuig-treinstel. Bovendien kan men thans gebruik ma ken van een in serie vervaardigde die selmotor. Van bijzonder veel gewicht in deze materie is ook de opwaartse beweging van de brandstofprijzen. De prijzen van steenkool, waarmee die van electrische stroom nauw verbonden zijn, zijn sinds 1939 met niet minder dan 517 pet. ge stegen, die van dieselolie met niet meer dan 287 pet. Voor een grote verbruiker als een spoorwegbedrijf is, betekent een op zichzelf kleine stijging van de kolenprijs een belangrijke verhoging van de exploitatiekosten. Mede op grond van deze ontwikkeling in de kostenverhouding is het dan ook niet gewaagd te veronderstellen dat de electrificatie voorlopig is afgesloten. Een uitzondering intussen wordt er gemaakt voor de grensbaanvakken Roo- sendaal-Antwerpen en Maastricht-Luik. Zij vormen de schakels met het Bel gische electrische net, dat in het Westen reeds Antwerpen bereikte en vrij spoe dig zich ook tot Luik zal uitstrekken. Electrificatie van de eerstgenoemde lijn biedt het voordeel van rechtstreekse electrische treinen tussen Amsterdam en Brussel, die niet minder dan 12 gro te plaatsen met tezamen ca. 4 millioen inwoners verbinden. Electrificatie van de Oostelijke grensovergang zal het mo gelijk maken doorgaande electrische treinen naar het centrum van het Luik se bekken te rijden. Wanneer deze voorlopig laatste fase zijn beslag zal krijgen is overigens nog niet met ze kerheid te zeggen. Hierover wordt mo menteel met de Belgische Spoorwegen overleg gepleegd. Maandagavond omstreeks half acht is de Franse oud-minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, eregast van de actie „Hilversum ontvangt West Europa", op het Hilversumse Stadserf aangekomen, waar inmiddels ruim 150 afgevaardigden uit acht verschillende Europese landen getuige waren van een vlaggenparade. De heer Schuman werd tezamen met de Commissaris der Koningin in de provincie Noord Hol land, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de voorzitter van de Franse Europe se federalisten, Gaston Riou, in het bij zonder welkom geheten door de verte genwoordigers, zowel van de beweging der Europese federalisten in Nederland als het gemeentebestuur van Hilver sum. Na de vlaggenparade sprak Carel Briels, de organisator van het Hilver sumse Stadserf, een rede uit, waarbij hij alle vertegenwoordigers als herin nering een sleutel van het stadserf aanbood. Het gemeentebestuur ontving vervol gens de gasten in de met bloemen ver sierde burgerzaal. Nadat burgemeester J. J. G. Boot in zijn toespraak alle gasten had verwel komd, hield mr. C. van Rij, voorzitter van de beweging van Europese federa listen in ons land, een toespraak, waarin hij het streven dezer beweging nog eens duidelijk schetste. „Wij stre ven niet naar een monsterstaat", aldus Advertentie Castella geeft U de geur van frisse rozen in de nieuwe, heerlijke Castella Bloemenzeep, gepresenteerd in vier zachte, beschaafde tinten. De zeep wordt onverpakt geleverd, zodat U terstond van kleur en geur geniet, voor de ver rassend lage prijs van 20 cent per stuk. Thans heeft U dus keuze uit drie voor treffelijke soorten Castella. IEDERE vrouw kan er nu ook op warme dager, zo fris en aantrekkelijk uitzien als een bloem in de lente. Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassie ke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbaar voor haar talloze aan hangsters. Tijdelijk levert Uiv winkelier U TWEE stukken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Profiteer vooral met spoed van dit bijzonder aanbod. Wanneer U bovendien voor een be scheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella-kwaliteit, neem er dan de on verpakte Bloemenzeep bij voor slechts 20 cent per stuk! Let op, dat U geen imitaties onvangt! mr. Van Rij, „die alle staten van Eu ropa gaat verslinden en hun souverei- niteit ontnemen, wij willen niet dat deze staat meester wordt over alle Europese volkeren, hun eigen karakter wil vernietigen en hun lot uit handen nemen, maar wij willen „Europa ma ken". Wij strijden voor een Europese integratie, die ons een nauwe en on verbrekelijke samenwerking moet ge ven ter beveiliging en verdediging van onze vrijheid, voor de handhaving en ontwikkeling van de rechtsorde onder onze naties, voor de garantie van het welzijn der Europese volkeren. Dit Europa moet gebaseerd zijn op de ga rantie van de eigen vrijheden der vol keren, het eigen karakter van elk land erkennen, en de bestaande politieke structuur en autonomie eerbiedigen. Alleen op die terreinen waar de indi viduele naties hun doeleinden niet kunnen verwezenlijken, willen wij de handen ineen slaan. Daarom hebben wij de totstandkoming van de kolen- en staalgemeenschap gesteund en zijn wij voorstanders van het project der Europese defensie. Daarom ook willen wij komen tot de organisatie van een vrije Europese markt voor alle goede- j ren en een vrij verkeer voor mensen, De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher. heeft Maandagmiddag in het Nederlandse Postmuseum de postzegeltentoonstelling geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van de uitgifte der Rode Kruispostzegels 1953. Hij kondigde daarbij aan dat voortaan iedere vijf jaar een serie Rode Kruis postzegels met toeslag zal worden uit gegeven en wees op de uitzonderings positie die het Rode Kruis in deze in neemt. „Wij moeten veel aanvragen voor de uitgave van een serie postzegels ten bate van zeer respectabele en nuttige doelen afslaan", aldus de dir.-generaal, „en wij doen dit in het belang van de waardigheid van ons land. De Neder landse postzegel representeert Neder land en wij willen ons niet op de weg van de pluraliteitsuitgaven gaan bege ven, zoals sommige andere landen doen, vaak met het winstargument als achter grond". Spr. noemde de thans gereed gekomen serie, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis, zeer ge slaagd. Dieper ingaande op dit Rode Kruis werk deelde hij o.m. mede dat het plan bestaat 144 rampendepöts op te richten, waarmee een bedrag van f 145.000 per post is gemoeid. De tentoonstelling bevat de collectie van mevr. M. J. Baronesse van Heerdt- Kolff, die een kort overzicht gaf van het ontstaan der Rode Kruis-postzegels en van weldadigheidszegels in het al gemeen. De uitgifte van weldadigheidszegels door de posterijen dateert van 1897. In dat jaar gaven Engeland, N.-Z.-Wales en Victoria de eerste weldadigheids zegel uit ter gelegenheid van het zes tigjarig regeringsjubileum van Konin gin Victoria. Na deze landen gaven in chronologische volgorde de volgende landen hun eerste weldadigheidspost zegels uit: Rusland in 1905, Nederland 1906, Roemenië 1906, België 1910, Por tugal en de Azoren 1911, Hongarije 1913, Zwitserland 1913, Turkije 1915, enz. Aanvankelijk was het gebruik van wel dadigheidspostzegels en gelegenheids zegels niet toegestaan in het buiten lands postverkeer. Op het wereldpost congres van 1920 in Madrid werd deze bepaling opgeheven. Het eerste land. dat een officiële postzegel met toeslag ten bate van het Rode Kruis uitgaf, was Frankrijk, tijdens de maand September 1914 van de wereldoorlog 19141918. België volgde in 19141915 met drie series ten bate van het Belgische Rode Kruis, Monaco gaf in 1914 een zegel van de koerserende uitgifte uit met de op druk Rood Kruis en toeslagwaarde van van 5 c. ten bate van het Franse Rode Kruis. Op de Nassausingel te Breda is de motorordonnans van de Koninklijke Marechaussee, de 21-jarige A. van Beu- sekom, verongelukt toen hij tegen een hem tegemoet komende autobus uit De venter reed, die werklieden vervoerde naar Zeeland. Het is nu eenmaal een on derdeel van mijn taak, dat ik mij onverwijld begeef naar al die plaatsen in Ne derland, waar men iets fees telijks op stapel heeft ge zet. Een aangenaam onder deel zult u zeggen. En dat is het ongetwijfeld; maar je moet het wel bij kunnen houden. Nu heeft men in de afgelopen zomermaanden in ons goede vaderland een koortsachtige ijver aan de dag gelegd op het stuk van organiseren van festijnen. Hele muziek- en radiosteden verrezen uit de grond en het aantal dit-of-dat- weken was waarachtig niet meer te tellen. Elk plaatsje van enige beteke nis had aan het stationnetje wel een erepoort opgericht om u te doen we ten dat u „Hartelijk Welkom" was; en op zijn minst stond er een heer, die V.V.V.-foldertjes verspreidde waarin werd verkondigd dat u zich' maar nergens wat van aan moest trekken en dat u maar net moest doen alsof u thuis was. Kortom het is een mooie zomer geweest en overal heeft de gastvrijheid als het ware gewoed. Maar wat ik eigenlijk wilde zeggen is, dat ik gisteren pas naar Waalwijk dat nog steeds en terecht in feestelijkheid baadt kon gaan om naar de S.L.EM. te kijken. Welnu, deze S.L.E.M. openbaarde zich aan mij als een van de fraaiste tentoon stellingen, die ik ooit heb gezien. Nimmer heb ik kunnen vermoeden, dat er om het phenomeen „schoen" zoveel te doen zou kunnen ziin: Er is onwaarschijnlijk veel te zien op deze expositie. Een complete schoenen fabriek in werking bijvoorbeeld. Ik heb daar niets van begrepen, maar het deed mij wel hartgrondig deugd, dat het allemaal zo kennelijk degelijk ging. Om dan nog maar niet te spre ken van al die producten van het nauwelijks meer ..eerzame" handwerk. Daar waren bijvoorbeeld avond schoentjes van een dergelijke geraf- fineerd-verlokkelijke constructie, dat ik er de bijpassende damesvoetjes wel bij moest dromen .En dat heb ik dan ook gedaan. U moet er bepaald heen gaan naar deze S.L.E.M. Maar het is wel dienstig, dat u dan van een andere geest bezield bent dan de heer. die ik gisteren hoorde zeggen: „Naar de Slem? Och nee, ik heb de vorige week pas een paar schoenen gekocht". Advertentie producten en kapitaal. Daarom in laat ste instantie willen wij bouwen aan een politieke Europese structuur, die alle bronnen van welvaart onder ge meenschappelijk beheer en onder een democratische controle stelt". 4F: KJs Het Hilversumse Stadserf is deze week voor de Europese Federalisten het ont moetingspunt bij uitnemendheid. De „burgemeester" van het Stadserf, Carel Briels, had voor alle deelnemers een sleutel, welke gratis toegang verschaft. De eerste sleutel, van zilver, werd aangeboden aan de Franse oud-minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. Rechts Carel Briels, in het midden burge meester J. J. G. Boot van Hilversum. ii kende. Portman was zich hiervan be wust en hoopte er het beste van. Hij was er een paar keren geweest, maar was altijd afgescheept met een tafeltje in een achteraf hoekje. Hij begon zich af te vragen of het niet verstandiger geweest zou zijn Sherry naar een wat minder exclusieve gelegenheid mee te nemen. Doch wat er in werkelijkheid gebeur de, was wel zeer schokkend. Toen zij de vestibule betraden kwam het tyrannieke heerschap, dat daar resideerde en de 't Zou haast de kosten waard zijn om bokken van de schapen placht te schei houding jegens Sherry veranderde lette op ieder kleinigheid. Zijn tafelma- merkbaar. Het was onbegrijpelijk. Hij nieren waren onberispelijk té onbe- het te onderzoeken", grinnikte hij, en vervolgde toen ernstig: „Je bent nog een kind, en" hij bekeek haar opeens met een belangstellende blik „en een ver draaid aardig kind bovendien, al ben je een beetje warhoofdig. Steek jezelf niet in een wespennest.'' „Ik ben ouder dan ik er uitzie", zei Sherry, „ofschoon niet veel ouder. En u bent erg irriterend en moeilijk over te halen. Maar ik laat me niet uit het veld den, met uitgestoken handen op hen toe. „Nee maar, juffrouw Madigan! U hebt ons wel lang links laten liggen. Bent u weg geweest?'' „Ik heb iets gedaan, waardoor ik op uw zwarte lijst gezet verdien te worden. Ik ben tegenwoordig een werkende vrouw. Mag ik mijnheer Portman voor stellen...... Hij is een zeer belangrijk iemand." Mijnheer Portman ontving een onver' zou zich met de nodige omzichtigheid hebben te gedragen, totdat hij enige in formaties had ingewonnen. Hij betastte heimelijk het tafellinnen en fronste even zijn wenkbrauwen. Sherry sloeg zijn gezicht gade. „Ik ge loof, dat u werkelijk van mooi linnen houdt", zei ze. „De mensen weten tegenwoordig fijn linnen niet meer te waarderen", zei hij ernstig. „Ik kom in huizen, waar men kapitalen uitgeeft aan tafelzilver en por- celein, maar waar men het eten opdient rispelijk, net alsof hij ze uit een boekje geleerd had. Hij deed alles uiterst be hoedzaam en angstvallig precies, alsof hij bang was een fout te begaan, waar uit zij opmaakte, dat hij zich de tafel manieren niet op natuurlijke wijze, doch door studie had eigen gemaakt. „Wel eens over Napoleon gelezen?" vroeg zij. „Wat bijvoorbeeld?" luidde zijn we dervraag. „Iemand heeft eens gezegd, dat hij als gewoon officier nooit tafelmanieren op tafelzeiltjes uit een bazar. Vroeger heeft bezeten, en dat zijn ster daarna werd tafellinnen als een heilig erfstuk zo snel rees, dat hij zich evenmin om beschouwd. Het wordt hoog tijd, dat we de smaak van de mens opnieuw ont wikkelen." Op dat ogenblik vond zij hem bijna sympathiek. Hij sprak met een onge veinsd vuur. „Dus u bent tevreden met uw werk", tafelmanieren behoefde te bekommeren. Hij reageerde prompt, en het was enigszins zielig om aan te zien. Hij bloosde. „Wat heb ik verkeerd gedaan?" vroeg hij. „Niets helemaal niets", antwoordde zij. „Ik geloof niet dat U ooit in het Nadat de Utrechtse burgerij vorige week voor haar opera in de bres was gesprongen en een comité van actie als eerste daad het doorgaan der première van „Carmen" op 1 September zeker stelde, is de situatie in het weekeinde voor de Utrechtse Opera toch weer ver anderd. Het is namelijk gebleken, dat de directie van de Nederlandse Opera de alleenvertoningsrechten van „Car men" heeft gekocht. Naar wij vernemen hebben de reacties op dit besluit van de Nederlandse Opera er toe geleid dat de directie, hoewel zij een exclusief contract voor de opvoerin gen van „Carmen" heeft gesloten, geen bezwaar zal maken tegen de opvoering door de Utrechtse Opera in de Utrecht se Stadsschouwburg op 1 September ter gelegenheid van de opening van de na jaarsbeurs. Dit betekent echter geens zins, dat aan de Utrechtse Opera het recht wordt verleend voor volgende op voeringen, zodat de circa dertig overal in den lande geplaatste opvoeringen waarschijnlijk door de Utrechtse Ope ra geannuleerd zullen moeten worden De Utrechtse Opera had „Carmen" op het repertoire genomen, omdat er juist in het Zuiden, Oosten en Noor' den van het land een bijzonder grote belangstelling voor deze opera be stond. Men stelde zich in de provin cie op het standpunt, dat grote opera's zoals „Carmen" niet gereserveerd moeten blijven voor Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. Het besluit van de Nederlandse Opera heeft de Utrechtse Opera voor nieuwe moeilijkheden gesteld, waardoor de tweede opvoeringen in het nieuwe sei zoen op 3 September in Utrecht geen doorgang kunnen vinden. De Ned. Opera deelt ons n.a.v. het bovenstaande mede, dat zij de Neder landse opvoeringsrechten voor Carmen reeds sinds 1947 bezit, dat in April van het lopende jaar de Utrechtse Opera verzocht heeft deze opera te mogen op voeren, en dat de Ned. Opera daar toe stemming voor heeft verleend met uit zondering van de plaatsen, waar de Ned. Opera geregeld optreedt, d.w.z. Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven. In alle andere plaatsen kan de Utrechtse Opera dus de Carmen spe- slaan. En wat dat verstoppen van een schillige, keurende blik. „Gaat u eerst zej ze. .u verlangt er niet naar, naar de publiek tegen de goede vormen zoudt v-,iuaijnntf «rot in Hp har?" vrnPd het tvrannip- nvm-rtonlooLt uror^on Ti»- r»o4* inict +e» riPrA'pn Hat iIr naald tussen een hoop andere naalden nog wat in de bar? vroeg het tyrannie betreft u kunt mijn naam en nummer ke heerschap. in het telefoonboek vinden." „Nee, ik geloof dat we maar dadelijk naar boven zullen gaan. Een tafeltje Op Woensdagavond te zeven uur belde tegen de muur alstublieft." Portman bij Sherry aan. Ze liet hem via Mijnheer Portman werd van zijn hoed de spreekbuis weten, dat ze dadelijk en overjas ontlast, en hij en Sherry wer- beneden kwam, en ze had niet te veel den overgegeven aan een tweede hulp gezegd. Portman staarde haar verbaasd vaardige hoogwaardigheidsbekleder, die en bewonderend aan. Haar japon en het hen weer aan de hoede toevertrouwde bedrijfsleiding overgeplaatst te worden. „Wie heeft dat ooit gezegd?" vroeg hii „Waar ik van droom, dat is een eigen linnenzaak. De fijnste in heel Amerika. Maar daar is kapitaal voor nodig." „En dan handelen in dingen als de tafellakens van Prosser. Van die peper dure spullen." Ik zou willen, dat mijn naam de ga- zondigen. Ik zat juist te denken, dat ik nog nooit een jongeman met zulke vol maakte manieren heb gezien. Schopt U misschien thuis de kat of eet U met Uw ellebogen op tafel, louter uit balorig heid? Dat is de moeilijkheid bij kennis makingen en de oorzaak van zo veel ruzies en echtscheidingen. Een meisje ziet een man alleen als hij weet dat er rantie was voor iets goeds. Dat de men- andere mensen naar hem kijken, en dan hoedje, dat op haar krullen stond, waren van een ober-kellner, die hen op zijn sen trots zouden zeggen: „Mijn tafellin- is hij zichzelf niet. En als dan de koop beslist niet van de uitverkoop afkomstig, beurt met veel strijkages aan een van de nen is van Portman." gesloten is, krijgt ze hem thuis en komt Hij liet haar voorgaan in de taxi. Port- beste tafeltjes afleverde. Neen, mijnheer „Nog beter dan Maison Versailles?" tot de ontdekking, dat ze hem nooit ge- man zelf was niet voorbestemd voor de Portman had beslist geen gelukkige keus vroeg zij. kend heeft." hoogste kringen en was er nooit in ge- gedaan. Voor Sherry scheen dit allemaal Zijn ogen werden hard. „Wat weet U „En wat wilt u er aan doen?" slaagd door te dringen tot de meer def- de gewoonste zaak ter wereld te zijn. Ze van Maison Versailles af?" tige kern van de Ifew Yorkse uitgaande knikte vriendelijk naar links en rechts, wereld. en wisselde hier en daar enkele woor- In de door hem uitgekozen nachtclub den met gasten, die reeds aan hun diner zou men zeker niet in het stof buigen gezeten waren. Portman besloot net te voor een bezoeker wiens naam men niet doen alsof zijn neus bloedde, doch zijn „Niets", antwoordde zij onschuldig. „Maar er liggen altijd zulke mooie din-- gen in de etalage. Ik kom er iedere dag op weg naar de zaak langs." Onder het eten sloeg zij hem gade en Wordt vervolgd). Naar eerst thans blijkt is Woensdag een KLM-lijnvliegtuig op weg van Aru ba naar Kingston (Jamaica) beschoten coor oefenende schepen van de Ameri kaanse marine. Het vliegtuig, de P.J. A.L.K. „Kralendijk" met gezagvoerder Van der Werf, vloog op een hoogte van 8.500 voet toen de piloot op een kilome ter afstand voor het vliegtuig een rook wolkje zag verschijnen dat, naar hij meende van een granaat van luchtdoel geschut afkomstig moest zijn. Hij trok een bocht naar rechts en zag onder zich schepen van de Amerikaanse marine. Het vliegtuig bevond zich op honderd ki lometer afstand van de aangegeven ge vaarlijke zone en volgde de normale route. In totaal nam de piloot vijf ont ploffingen in de omgeving van het vliegtuig waar. De passagiers hadden van het incident niets gemerkt. De vlucht werd normaal beëindigd. Een onderzoek wordt ingesteld door de Antilliaanse regering en de Konink lijke Marine. Van Amerikaanse zijde ls nog geen commentaar ontvangen. De KLM is van oordeel, dat het inci dent te wijten is aan onvoldoende oplet tendheid bij schietoefeningen. len. In een telefonisch gesprek van 22 Augustus j.l. is bovendien goed gevon den, dat de Utrechtse Opera de Carmen op 1 September in Utrecht zal opvoeren. (Vervolg van pag. 1) enslotte nog enkele opmerkingen over de bepaling zelf. Men heeft de onderwijzers van het lager en middelbaar onderwijs van het raads lidmaatschap uitgesloten, omdat men uit hoofde van de aard van hun functie hun zitting nemen in de raad onwen selijk achtte. Dit is ook het geval mei de griffier der Staten en krijgslieden in werkelijke dienst. De uitsluiting van de onderwijzers is reeds geruime tijd geleden bestreden. Pro fessor Oppenheim wees er reeds in 1913 op, dat de onderwijzers van de openbare scholen, op grond van hun onderge schiktheid aan het gemeentebestuur, geen lid van de raad konden zijn, maar ten aanzien van de onderwijzers van het bijzonder onderwijs, die los staan van het gemeentebestuur, vroeg deze hoogleraar zich af, waarom hun kunde niet dienstbaar mocht worden gemaakt aan de behartiging van het gemeentebe lang en waarom de aeuren van de raad niet werden opengezet voor zoveel be kwaamheid als mogelijk is. De gemeentewet sluit ook van het raadslidmaatschap uit de echtgenoot van degene die een voor raadsleden verboden betrekking bekleedt. Dit heeft tengevolge dat bijvoorbeeld een inwo ner van Amsterdam, wiens echtgenote als onderwijzeres te Hilversum werk- zaam is, geen lid van de raad van Am sterdam mag zijn! Bij de komende herziening van de gemeentewet zal de verouderde bepa ling omtrent het raadslidmaatschap van onderwijzers, zo zij niet komt te vervallen, grondig gewijzigd moe jen worden. Voor zoveel het middelbaar on derwijs aangaat, kan zij zonder bezwaar vervallen; gebeurt dat niet, dan be hoort de wetgever consequent te zijn en ook het gymnasiaal en nijverheids onderwijs daarin te betrekken en dat zal velerlei bedenkingen opleveren. Wat de uitsluiting van onderwijzers van het lager onderwijs betreft: de /erhoudingen in de kleinere gemeenten spelen hierbij een rol. Voor afschaffing pleit, dat een onderwijzer van een bijzondere school soms juist het aange wezen raadslid kan zijn. Geschikte can- didaten voor ce gemeenteraad zijn ook daar meestal dun gezaaid. Anderzijds dient men in het oog te houden dat in menige gemeente (vooral in de klei nere) soms een openlijke of meer be dekte schoolstrijd wordt gevoerd tus sen voorstanders van hei openbaar en die van het bijzonder onderwijs of tus sen voorstanders' van verschillende ricn- tingen van bijzonder onderwijs. Onder dergelijke omstandigheden kan het op treden van een onderwijzer van het bij zonder onderwijs in de raad, die meest al in zo'n schoolstrijd wordt betrok ken, de tegenstellingen aanmerkelijk verscherpen. Ook het verband dat de lager-onderwijswet tussen de kosten van het openbaar onderwijs en de ver goeding aan het bijzonder onderwijs legt, kan aanleiding zijn tot bedacht zaamheid bij het mogelijk maken dat onderwijzers van het bijzonder onder wijs zitting nemen in de gemeenteraad. indien de uitsluiting van het lid maatschap van de raad voor onderwij zers van het lager onderwijs gehand haafd moet blijven, dan behoort die be paling onzes inziens in elk geval be perkt te worden tot onderwijzers aan scholen voor lager onderwijs, gevestigd in dezelfde gemeente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3