Z-Korea wil India weren van politieke conferentie Castella-Vaatwas 'oorvw Het spoor van het zwaarcL J 4 I NA UMANN van actief en kiesrecht vervallen verklaard Nasi van tweede categorie passief Tussen neus en lippen CAMPANA SCHAKELT OOK DAAN DE GROOT UIT Franse Assemblée niet bijeen DENEN zijn perfecte democraten ■■■MM Politieke Commissie der V.N. Rood China eist eenstemmigheid Ook Amerika tegen India 's deelneming blinkender vaat en zachtere handen! Regering van Westfalen beslist: Pronk en Bijster verliezen weer Treinen- en bussenloop herstelt zich maar taxi-chauffeurs gaan in staking In vele opzichten een modelstaat Alleen nog een Tweede Kamer Ijzerbedevaart Comité en Vlaamse pers betreuren incidenten Engelse League Dichting gat bij Ouwer- kerk zwaar karwei Wereldkampioenschappen wielrennen Plebisciet in Zuid-Sleeswijk C SCHEEPV AARÏBBRICHTEN J DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Qtïl^en Lituev verbetert Europees record 400 meter horden GEESTDRIFTIG WOERDEN HULDIGT VAN VLIET PUI illiil E.H.B.OKath. Thuis- frontactie vertegenwoordiger van Zuid-Korea, Pyoen, heeft tijdens het debat in de poli- Weke commissie van de Verenigde Naties verklaard, dat zjjn land vrijwel onmoge lijk aan dezelfde zijde als India deel kan nemen aan een politieke conferentie, die bïoet beslissen over de toekomst van Korea. Hij verklaarde zich tegenstander van We idee van een rondetafelconferentie en meende, dat Rusland daar in ieder geval buitengehouden moest worden. Rusland kan deelnemen, mits het plaats neemt aan communistische zijde. De conferentie moet dan een gesprek zijn tussen twee par tijen. De premier van communistisch China, Xsjoe en Lai, heeft gisteren in een radio-uitzending verklaard, dat zijn regering de Russische voorstellen steunt om «en rondetafelconferentie te doen houden, waaraan elf landen, waaronder India, 'leeinemen. HU achtte het onredelijk, dat zijn land en Noord-Korea geen toegang hadden tot de debatten in de V.N. De Zuid-Koreaanse afgevaardigde opende een hevige aanval op India, dat hij een „verraderlijk land" noemde, dat Seen troepen had gestuurd om de vrU- beid en de democratie op Korea te ver dedigen tegen communistische agressie, blaar thans wel troepen stuurt om anti communistische krijgsgevangenen, die biet naar hun rode vaderland willen te- fugkeren, te bewaken. India is doodsbang aldus de beer Pyoen, voor communis tisch China, en het is veel te ver ge gaan in zijn concessies aan dit land. Wij kunnen vrijwel onmogelijk samen met India aan dezelfde zijde van de eonfe- ïentietafel plaatsnemen, verklaarde de afgevaardigde met nadruk. Het zou iets anders zijn, als India zich openlijk aan de aijde van de communisten had geschaard. In dat geval zou de Indiase deelneming Wellicht zin hebben. Pyoen verklaarde zich tegen het voor stel om een rondetafelconferentie te doen houden. Er hebben in Korea twee Partijen tegenover elkaar gestaan. Die twee partijen moeten elkander op de Politieke conferentie trachten te vinden. Rusland kan deelnemen, maar dan aan communistische zijde. Het is echter de Vraag of het zich openlijk daartoe wil bekennen. Pyoen was volstrekt tegen stander van een Russische deelneming aan een rondetafelconferentie. Te voren had de Amerikaanse afge vaardigde, senator Wiley, een beroep gedaan op India om zich terug te trekken als candidaat voor deelne ming aan de politieke conferentie. Het ziet er naar uit dat Amerika zijn doel zal bereiken om India niet te laten deelnemen aan de politieke con ferentie. De meeste afgevaardigden spraken zich gisteren hiertegen uit. Advertentie f'er pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Rusland schijnt echter wel een goede kans te maken. Rood China spreekt Premier Tsjoe en Lai van communis tisch China heeft gisteren in een radio rede het besluit van de Verenigde Na ties om Noord-Korea en communistisch China buiten de debatten over de poli tieke conferentie te houden „onrede lijk" genoemd. HU liet weten, dat de Verenigde Naties Noord-Korea en zUti land op de hoogte dienden te houden van de te nemen besluiten. Hun rege ringen zullen dan overwegen of deze besluiten aanvaardbaar zijn als basis voor een politieke conferentie. Tsjoe en Lai stelde zich voorts in zUn rede ach ter het Russische voorstel om de poli tieke conferentie het karakter te laten hebben van een rondetafel-conferentie, waaraan behalve door Noord- en Zuid- Korea, communistisch China, Amerika, Engeland en FrankrUk, deelgenomen dient te worden door India, Zweden, Rusland, Polen en Birma. Tsjoe en Lai stelde als voorwaarde, dat tijdens de politieke conferentie de terugtrekking van communistische en geallieerde niet-Koreaanse troepen op Korea, alsmede een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil eerst gere geld dienden te worden voor er over andere onderwerpen wordt gesproken. Ten aanzien van de verschillende be slissingen moet er tussen de belligeren- ten volkomen overeenstemming be staan. Slechts wanneer deze voorwaar den worden aanvaard, aldus Tsjoe en Lai, zullen Noord-Korea en communis tisch China aan de politieke conferen tie deel kunnen nemen. Zowel het comité van de Vlaamse Ijzerbedevaart, als de Vlaamse pers hebben de door extremisten van de Vlaamse Concentratie veroorzaakte in cidenten tijdens de jaarlijkse dodenher denking te Diksmuide scherp afgekeurd. „De jonge snaken hebben slechts bewe zen", schrijft de Brusselse Standaard', „dat de heilige zaak van Vlaanderen in hun ogen ondergeschikt is aan hun eigen belangetjes." Opmerkelijk is het artikel in „La Nation Beige", waarin de katholieke Vlaamse volksvertegenwoordiger Her man schrijft :„De Ijzerbedevaart is een politieke manifestatie geworden, waar de dodenherdenking nog slechts een ondergeschikte plaats inneemt." Hij stelt vast dat de belangstelling ieder jaar minder wordt, omdat de Vlamin gen beginnen in te zien, dat de uitnodi ging om de doden te herdenken be drog is en zij slechts te Diksmuide ver wacht worden voor politieke doelein den. iNCs.""». co. I«w,n „OT-j, 174. In het grauwe, licht van de prille ochtend strompelt een nietige gestalte door het wijde steppenland. Het is Tsacha. Doch deze zwaar gewonde, wankelende man lijkt heel weinig op de dood en verderf zaaiende Tsacha van de vorige dag. Het zwaard Tyrr sleept achter hem aan en trekt een kronkelende diepe voor in de step- pengrond. Het rust loodzwaar in zijn hand en is hem van geen nut meer. Nutteloos ook zijn de hese dreigementen, die hij voor zich uit mompelt, want hij is alleen op de wijde, eindeloze steppe, alleen met zijn honger en zijn dorst; alleen met de uitput ting, die hem van zijn laatste krachten berooft en hem drijft in de armen van de dood. En deze vijanden zijn zelfs met het onoverwinnelijke zwaard Tyrr niet te verslaan. Een zachte bries glijdt over de steppe. Tsacha staat wankelend stil en in zijn bloeddoorlopen ogen verschijnt een gejaagde uitdrukking. De ritselende gras halmen schijnen te murmelen als een hese onaardse stem. Kohorr's stem; „De vloek, Tsacha. Gij zijt in de macht van het zwaard. Uw uren zijn geteld, o Tsacha. Gij zult mij volgen, spoedig, spoedig.' „De vloek," stamelt hij en eensklaps maakt eeji wilde angst zich van hem meester. Angst voor Tyrr, het onheilige zwaard, dat hij nog steeds rast omklemd houdt. „Neen," schreeuwt hij schor. „Er gebeurt niets, als ik het zwaard opgeef." En met zijn laatste krachten slingert hij het vreselijke wapen ver van zich. „Het zwaard is de schuld," mompelt hij. „Niet ik, maar het zwaard." Waggelend doet hij enige schreden voorwaarts. Dan, als door een onzichtbare hand geveld, valt Tsacha, de machtige, voorover. Slechts de arenden van Bor Khan zijn getuige van zijn eenzaam sterven, het roemloos einde van een machtsdroom Het vreemde zo fel omstreden zwaard Tyrr ligt onbeheerd en smetteloos in het zand der steppe. Op dat ogenblik duikt het grijnzende hoofd van Alhabar achter een heu veltje op. W-Duitsla»d Vier Duitsers zijn door het Britse gerechtshof te Bielefeld ver oordeeld tot gevangenisstraffen tot 15 jaar, wegens spionnage ten bate van de Sovjet-Unie. Birma Duizend personen worden vermist bij een zware overstromings ramp, die de Birmese stad Sjwegyin op 150 km. ten Noorden van Rangoon zoii hebben verwoest. De uitslagen van de Maandag door de Engelse League gespeelde wedstrij den luiden: Eerste divisie: AstonManch. City 30, Sheff. U.Arsenal 10. Tweede divisie: BristolDoncaster 0-1, HullEverton 13, Leicester Fulham 22, PlymouthBirmingham 2—2, Rotherham—West Ham U 5—0, StckeDerby 22. Op de tweede dag van de Russische athletiekkampioenschappen te Moskou heeft Lituev het Europees record op de 400 meter horden verbeterd. Hij noteer de 50.7 sec. Het oude record stond op naam van de Duitser Hölling, de Frans man Arifon en de Italiaan Filiput, die met 51.6 sec. gezamenlijk houder er van waren. Twee Limburgse amateurs, Piet van den Brekel en Leo Stevens, nemen op 5, 6 en 7 September in Finland aan een driedaagse etappenkoers deel. Dr. Werner Naumann, Göbbels' voormalige staatssecretaris en actief neo-nazi, zal zich niet candidaat kunnen stellen voor de West-Duitse Bondsdag. De regering van Rijnland-Westfalen heeft hem tot nazi van de tweede categorie verklaard, waar door hem het actief en passief kiesrecht wordt ontnomen. Naumann stond can didaat voor de uiterst rechtse Duitse Rijkspartij in Neder-Saksen. De regering van Neder-Saksen overweegt thans, een procedure bp het constitutioneel hof te Karls ruhe aanhangig te maken om de Duitse Rijkspartij in strijd met de grondwet te laten verklaren. Vrijdag had de Britse regering de rechtspraak in zuiveringsaangelegenhe den aan de Duitse autoriteiten overge dragen. Daardoor kregen de landsrege ringen het recht om zonder rechtsgeding ex-nazi's in de eerste of tweede catego rie van voormalige nazi's te plaatsen. Naumann mag als gevolg van de beslis sing van Noord-Rijnland-Westfalen geen lid meer zijn van een partij of vakver bond. Bovendien mag hij binnen vijf jaar niet als journalist, schrijver of ra dio-commentator optreden en geen on afhankelijke werkzaamheden verrichten in een handelsonderneming. De regering van Noord-Rijnland- Westfalen deelde mee, dat het besluit noodzakelijk was, omdat Naumann het terreur-bewind- van de nazi's had ge steund, terwijl hij een verwoed voor stander was van de rassentheorie. De minister van Binnenlandse Zaken van het land deelde mee, dat Naumann in feite nooit gezuiverd was. In 1952 was weliswaar een zuiveringsbewijs aan hem afgegeven, maar dit stond op an dere naam. Naumann heeft lange tijd onder een andere naam geleefd. Het zuiveringshof heeft niet geweten wie tegenover hem stond en welke Nau- mann's antecedenten waren. Het thans genomen besluit geldt zowel voor de Britse als voor de Franse en Ameri kaanse zones van de Bondsrepubliek. De bezittingen van Naumann zijn niet verbeurd verklaard, omdat hij geen goederen bezit uit de nazi-tijd. Hij zal binnen veertien dagen het be sluit van de regering van Noord- Rijnland-Westfalen kunnen betwisten voor een speciaal in het leven te roe- „Hoe"-boeken Amerika is verzot op '•hoe"-boeken u weet zo>n boek, dat u pre- jles vertelt „hoe u van uw ,e"en een succes kunt ma- *en." Succes natuurlijk erstaan in de meest gewo- natuurlijke zin. Zulke °elcen leren u b.v. hoe t het piekeren af kunt le- ^n: hoe u zonder aevaar uw gezondheid in (jNe tijd uw overtollig en gerend vet kunt kwijt en> hoe u enz. enz. Een ^°e".boek-schrijfster van jj®am is Mrs Mary Bey non K?"» echtgenote van de O. W. Ray, die in )JzTaofoonp laten en aan- ;n hiante artikelen doet, n-f moeder van een tt„f°uwde dochter. Mrs blaakt van zgn. le- Servaring en lust om vaTl edelmoedig anderen re? !e laten meeprofite- hqa' maarvan zij dan op Prof;, Urt weer financieel ai meert. Het is eenvou- iio0^erbazingwekkend wat toii-i, e.en vat van simpele "Hopf deze Mrs Ray is. verm a9 ik er in nooit Zij („°eiti te zijn?" vraagt hry,- 9en van baar mees- 'n0n En niet baar Than). ™9ch haar dochter, het ,ZV zelve onthult u jjr^eergaloos geheim: fjUsi u door een korre lijkt olledig van lichame- «tei(e Vermoeidheid her- tiooélfti.» Hoe is 't Gos- lui zult u zeggen. ««ster verder, want met deze verrassende uit spraak is haar wetenschav allerminst uitgeput. „Gees telijke werkzaamheden kunnen u niet vermoeien aldus doceert zij, die blijk baar niet tot onze ver moeide intellectuele mid dengroepen behoort, ver der. „Wat degenen, die een zittend leven leiden, ver moeit, is emotionele druk >.n spanning, bezorgdheid, vrees, een gevoel van niet tegen hun taak opgewas sen te zijn of van minder waardigheid, voorts pie keren, besluiteloosheid e.d. Hiertegenover dient u con structieve emoties te cul tiveren. Het geneesmiddel voor vermoeidheid is ver hoogde werkzaamheid, hetzij in de vorm van werk, dat u graag doet, hetzij in de vorm van spel." Tegen piekeren be staat, volgens haar, geen beter middel dan liqhame lijke inspanning, omdat daardoor uw gehele aan dacht gericht wordt ov wat u doet, en alle zorgen uit uw geest vluchten. In een ander boek heeft zij het over het construc tieve gebruik van de vrije tijd na het 45ste levens jaar. Daarin schrijft zii o.a. het volgende: „Zelfs wanneer gij u uit uw za ken hebt teruggetrokken of ontslag uit uw betrek king hebt genomen er» grote fout naar haar me ning kunt gij altijd in het actieve leven terug gaan. Er zijn dozijnen in teressante dingen te doen. Volgens vooraanstaanae onderwijsdeskundigen en psychologen is het vermo gen om te lezen op 80-ja- rige leeftijd ongeveer even groot als toen men twaalf was(Men behoeft ei blijkbaar niet eens fcinds voor te worden). Er be staat geen verband tussen talent en leeftijd. Ver schillende soorten van scheppend denken berei ken op verschillende leef tijden het hoogtepunt." „Is het feit, dat iemand op 60-jarige leeftijd niet meer zo hard kan lopen als toen hij 40 was, werkelijk van belang?" vraagt Mrs Ray diepzinnig en zij beant woordt die vraag dood- simpel met: „Op elke leef tijd is de normale snelheid het wandeltempo." (Mevr. Fanny Blankers-Koen na tuurlijk uitgezonderd). Zij vindt dat men, als men tegen de 40, subsidiair de 50 loopt, al vast moet gaan denken aan de hon derden mogelijkheden en gelegenheden, die er zijn om de latere levensjaren te verrijken. Zelf besteedt zij de vrije tijd, die haar na het schrijven van haar wijze boeken en haar huis houdelijke bezigheden nog rest, aan kegelen, paard rijden, skieën, reizen en Frans leren, en zij denkt erover ook nog te gaan schilderen. Als Oma Ma zes dat tenminste goed vindt en niet als oneerlij ke concurrentie beschouwt! pen commissie. Zijn kans op een zetel tn de Bondsdag is hierdoor echter wel grondig verkeken. De Christendemocratische Unie gaf gisteren naar aanleiding van de beslis sing over Naumann's politieke toekomst een verklaring uit, waarin wordt ge zegd dat dit optreden aantoont dat „de verdedigers der democratie besloten zijn om het nazisme in de kiem te smo ren". De grotendeels christen-democra tische regering van de Bondsrepubliek was door het optreden van Naumann danig in de verlegenheid gebracht.' De socialistische partij verklaarde gisteren, dat het vraagstuk van het neo-nazisme nog niet is opgeheven zolang de partij van Naumann nog kans heeft „ra dicale rechtse elementen te groeperen". De leider van de Duitse Rijkspartij, von Thadden, heeft meegedeeld, dat slechts 50 van de 140 candidaten van zijn partü voormalige nazi's zijn. Het is niet waar, aldus von Thadden, dat mijn partij door vroegere nazi's ondermijnd zou zijn, zoals de Neder-Saksische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft beweerd. Later deelde von Thadden naar aanleiding van het besluit tegen Naumann niet zonder leedvermaak mee, dat Naumann nu gedwongen is de in houd van al zijn gesprekken bekend te maken met leiders van de coalitiepar- tpen, die hem herhaaldelijk leidende posities hebben aangeboden in ruil voor de stemmen van zyn volgelingen. Hoewel er Maandag weer een aantal caissons in het Westelijke stroomgat bij Cuwerkerk is geplaatst en verdere te genslag is uitgebleven, zal het tenge volge van de tegenslagen van de laatste dagen nog wel enige tijd duren eer het gat gesloten is. Op de geplaatste caissons worden thans opzetstukken bevestigd, waarna verdere versterking achter de caissons wordt aangebracht. Het werk bij Ouwerkerk kan op het ogenblik wel als het moeilijkste karwei op Schouwen- Duiveland worden beschoüwd. (Van een speciale verslaggever). Een paar duizend toeschouwers hebben Maandagavond een kleurloze repêchage der stayers aanschouwd. Michaux, die een tactische rit reed en geen zwak ogenblik heeft gekend, heeft de her- kansingsrit in de tUd van 1 uur 31 min. 9 4/5 sec. gewonnen, waardoor hij zich plaatste voor de eindstrijd, welke Woens dagavond wordt gereden. De strijd ging aanvankelUk tuss enDiggelmann en de beide Nederlanders, Pronk en BUster. Maar, toert, na de helft van de afstand. Michaux naar voren kwam, nam hU zonder veel moeite de leiding. Ook Daan de Groot, de enige Nederlander die in de achtervolging de oranjekleu ren mocht verdedigen, heeft geen suc ces gehad. Hij werd - evenals van Heus- den - door Campana verslagen. De Groot lag aanvankelijk enkele meters voor op Campana, maar na 5 ronden gaven het rode en het groene lampje tegelijk licht. Campana liep iets uit, 2 a 3 meter, maar De Groot zwoeg de voort, verbeten en alles gevend. De grotere souplesse van Campana in de voorlaatste en laatste ronde gaf de doorslag, al was het verschil gering. De tijden, die door de jury werden opge geven, wekten een golf van verbazing. 5 min. 22 2/5 sec. voor Campana en 5 min. 23 1/5 sec. voor onze landgenoot. De chronometreurs hadden zich echter vergist. Later corrigeerde men de fout: Campana 5.9.8, De Groot 5.10.8. Daan de Groot heeft vrij gemakkelijk van de Fransman Vitre gewonnen in de rit voor de derde plaats. Hij nam on middellijk een kleine voorsprong, wel ke hij taai verdedigde. Zijn tijd be droeg 5 min. 15 4/5 sec. en die van Virte 5 min. 18 sec. Messina versloeg zyn landgenoot Campana volgens de regelen der kunst. Wederom noteerde Messina, die in alle ritten zeer regelmatig heeft gereden, een schitterende tijd. De klok jes wezen 5 min. 7 sec. aan en die voor Campana 5 min. 15 3/5 sec. Patterson heeft Bevilacqua, zijn te genstander in de eindstrijd van het vorig jaar te Parijs, in de halve finale verslagen, terwijl Kay Nielsen nogal wat moeite heeft gehad met Hassen- forder. Nielsen noteerde de beste tijd in de halve eindstrijden, 6 min. 24 2/5 sec. De finale tussen Patterson en Niel sen ging aanvankelijk gelijk op. Nu eens lag de Deen een meter voor dan nam Patterson een zeer geringe voor sprong. In de meeste gevallen gingen het groene en rode lampje echter tege lijk branden. Met nog vier ronden te rijden verhoogde Patterson, die over een magnifieke eindspurt beschikt, het tempo en in elke ronde veroverde hij een winst van 5 meter. De titel kon hem toen niet meer ontgaan. De uitslagen luiden: Halve finales achtervolging amateurs: 1 Messina (It.) 5 min. 2.8 sec; 2 Vitre (Fr.) 5 min. 10.4 sec. en 1 Campana (It.) 5 min. 9.8 sec; 2 Daan de Groot (Ned.) 5 min. 10.8 sec. Halve finales achtervolging profes sionals: 1 Patterson (Austr.) 6 min. 25.6 sec; 2 Bevilacqua (It.) 6 min. 37.4 sec. en 1 Kay Werner Nielsen (Den.) 6 min. 24.4 sec; 2 Hassenforder (Fr.) 6 min. 28.2 sec. De ganse Woerdense gemeenschap is Maandagavond op de been geweest om Arie van Vliet bij zijn terugkeer in Ne derland op uitbundige wijze te huldigen voor de krachttoer, die hij iets meer dan. 24 uur eerder op de Oerlikon-baan te Zürich heeft verricht: de verovering van de wereldsprinttitel. Het is een uit bundig feest geworden, want nauwelijks aan de grens van zijn woonplaats gear riveerd van Vliet was door zijn echt genote en twee zoontjes per auto van Schiphol afgehaald werd hy met zijn naaste familieleden in een landauer ge hesen om in triomf naar het gemeente huis te worden gereden. Honderden geestdriftige stadgenoten en bewonde raars juichten hem op zijn tocht toe, en toen van Vliet voor het gemeentehuis het te zijner ere georganiseerde défilé van de plaatselijke sportverenigingen afnam, groeide het enthousiasme zo aan. dat de politieafzetting werd verbroken. In de ontvangzaal van het gemeente huis werd de feestvreugde daarna nog vele uren voortgezet. De procedure-commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft besloten de Assemblée niet bUeen te doen roepen, omdat minder dan één derde van het aantal leden niet hierom heeft verzocht. Het besluit werd genomen met tien tegen acht stemmen. De stakingen duren nog alijd voort, al blijkt een lichte verbetering in te treden bij de spoorwegen. Het Franse kabinet heeft gisteren besloten, dat aan de stakers geen loon zal worden uitbetaald over de dagen, dat zij niet hebben gewerkt. Strafmaatregelen zullen echter alleen worden genomen tegen stakers, die het werk op 25 Augustus niet hebben hervat, of zich vóór die datum aan sabotage of misdaden hebben schuldig gemaakt. De procedure-commissie van de As semblée kwam bijeen in het zwaar-be- waakte gebouw van de Nationale Ver gadering. Hoewel zich in de omgeving van het Palais de Bourbon talrijke de monstranten hadden verzameld, is het niet tol onregelmatigheden gekomen. De politie-agenten die het gebouw be waakten, waren met traangasbommen uitgerust'. De commissie verzamelde on der voorzitterschap van kamervoorzit ter Edouard Herriot. Tijdens de bijeen komst bleek, dat twee socialistische ka merleden op 7 Augustus een verzoek hadden ingediend tot bijeenroeping van de Assemblée. Alle socialistische en communistische kamerleden volgden dit voorbeeld, terwijl ook enige andere af gevaardigden een dergelijk verzoek hebben ingediend in totaal 288. Ver scheidene afgevaardigden trokken later echter hun verzoek in, omdat zij van mening waren, dat de Assemblée niets anders zou kunnen doen dan het een maal in premier Laniel uitgesproken vertrouwen te bevestigen. Ook bleek er twijfel te hebben bestaan aan de echtheid van een aantal handtekenin gen. Het aantal authentieke verzoek- (Van een correspondent) KOPENHAGEN, Augustus. Flensburg hoort sinds 1864 bU Duitsland," zegt de hostess van „Lignebus" even voor wU bij Krusaa de Deense grens passeren, en zij onderstreept daarmee het problpem van de Zuid-SleeswUkers. Een probleem, dat de Denen echter alleen langs vreedzame weg wensen te benaderen. Zij wijzen op de Noord-Sleeswijkers, die zich na ruim vUftig jaar in een referendum uitspraken voor terugkeer tot Denemarken. ZU hebben de practUk heeft het bewezen gelUk gehad. Wie door het golvende Deense land, met zUn vroiyke huizen en zUn goed moedige bevolking rUdt, merkt, hoe de ruggegraat van de Staat nog steeds wordt gevormd door de boeren. Als lo gisch uitvloeisel van uiterste democratie zUn de meesten van hen zelfstandig. Rond 97 pet, van de boerderUen behoort tot het kleine of middelgrote bedrijf en hun sterkste zUde ligt in de coöperatieve organisaties, die men eigenlUk ai enkele duizenden jaren geleden in de Deense dorpen vond zU het in een. andere vorm. Voorbeeldige en rationele samen werking heeft Denemarken in vele op zichten gemaakt tot een modelstaat: grenzen van uiterste rUkdom of armoede kent men er in geringe mate. Werk loosheid wordt met succes bestreden; zo stipuleert een recente wet, dat „iedereen recht op arbeid heeft". Een onlangs gehouden enquête licht een tipje op van de sluier, die voor de buitenstaander het dagelijks leven van de Deen bedekt. Een Nederlander krijgt niet de indruk, dat de levensstandaard hier zo veel hoger is dan bij hem, al ligt het gemiddelde gunstiger en al steekt hij voordelig af bij die in vele landen, waar onder b.v. Engeland. De kwestie van de Deense bevolkings groep in Zuid-Sleeswijk is in de na oorlogse jaren weer actueel geworden. Vooral in Deense conservatieve krin gen werd het denkbeeld naar voren gebracht, dat men in Zuid-Sleeswijk in de nabije toekomst de kans moet krij gen zich in een volksstemming vóór of tegen een eventuele vereniging met het vroegere moederland te verklaren. Alle partijen zijn het er verder over eens, dat de Deense regering voor de pro-Deense bevolkingsgroep in Zuid- Sleeswijk volledige vrijheid op cultu reel en politiek gebied dient te bedin gen. De Deense regering heeft de laat ste tijd in verband hiermee een paar belangrijke stappen genomen: zij steunde met kracht het verzoek van de Zuid-Sleeswijkers om dit gebied admi nistratief van Holstein te doen schei den en zij drong er bij herhaling op aan een deel van de talrijke oorlogs vluchtelingen naar andere delen van Duitsland te doen verhuizen, daar de huidige overbevolking als een sluime rend gevaar voor de toekomstige vei ligheid van de grens wordt beschouwd. Maar men wil alles toch alleen regelen langs diplomatieke weg, geweld im mers is te enen male on-democratischl Het gemiddelde inkomen van de Brit ligt rond tachtig gulden per week, dat van de doorsnee Deen bij de hon derd en twintig gulden. Bovendien zijn de Deense gezinnen doorgaans kleiner. Op een inkomen van 6450 gul den per jaar geeft de gemiddelde Deense familie 2410 gulden uit aan eten, drinken en tabak, 810 gulden aan kleding, 480 gulden aan huishuur en 360 gulden aan verlichting en verwar ming Diverse belastingen slokken ruim 1/10 op of rond 670 gulden. Voor „gezondheidszorg en cultuur" geeft men 540 gulden uit. In een land met een sterk sociale in slag beeft het collectief welzUn de voort durende aandacht van de regering. De talrUke wetten, die sinds 1870. tot stand zijn gekomen, worden dan ook terecht door talloze landen tot voorbeeld geno men. Opvallend is de byzondere zorg, die men hier voor moeder en kind heeft. De meeste wetten worden gekenmerkt door zin voor rationaliteit. Een uitvloeisel van dit principe is de kort geleden bekrach tigde nieuwe grondwet. De mogelijkheid tot troonopvolging in vrouwelUke lUn die hierin is vastgelegd is de bevestiging van de volledige gelUkstelling tussen de beide sexen, die zich al lange tUd gele den had voltrokken. De „Folketing" Wanneer het Deense parlement, dat nu op reces is, straks in October weer by- een komt, zal er slechts één kamer zijn In feite is het „Landsting" —-de eerste kamer verdwenen en het „Folketmg de tweede kamer gebleven. Het woord „Rijksdag" is afgeschaft. Voor men het parlement tot één kamer redu ceerde werd .uitvoerig bestudeerd, hoe een dergelijk systeem in andere landen werkte. In Finland, Noorwegen en IJs land had men hiertoe nabye voorbeel den. In het vervolg zal de Deense volks vertegenwoordiging nu door middel van een enkele verkiezing tot stand komen, evenals dit in Finland gebeurt. In de nieuwe grondwet is ruimschoots rekening gehouden met de wenjsen van eventuele minderheden. Zo kan 1/3 van het aantal parlementsleden eisen, dat een voorstel aan een referendum wordt onderworpen en wanneer een meerder heid er dan tegen stemt is ver worpen. Het éénkamersysteem heeft de werking van het parlement sterk ver- eenvoudigd. Er zijn.nu 119 mplaats van 227 leden, van Een gedeelte van het Raadhuisplein, in het centrum van de Deense hoofdstad, met op de achtergrond een stuk van het stadhuis (geheel rechts) en het Palace Hotel. wie er vier de Oer Eilanden en Groenland verte genwoordigen. In Denemarken is men nu op zyn 23e jaar stemgerechtigd. (Vroeger was dit voor de beide ka mers resp. 35 en 25 jaar.) Het blijft bovendien mogelyk. de stemgerechtigde leeftijd te herzien bij volksstemming, zonder dat hiertoe de grondwet be hoeft te worden ge- wyzigd. Denemarkens de mocratische opvat tingen komen niet enkel in parlemen taire aangelegenhe den naar voren, ook in de pers wor den ze ruimschoots weerspiegeld. Voor al in de provincie vindt men tallo ze onafhankelijke kranten, die zich weinig of niets aan trekken van de bladen in de hoofd stad. schriften was daarmee teruggelopen tot 207, juist twee te weinig voor het grondwettelijk vereiste aantal. De socialistische leden van de proce dure-commissie protesteerden onmiddel lijk tegen het besluit om de Assemblée niet bijeen te roepen. Zij besloten hun actie voort te zetten. Het besluit werd door de socialistische fractie-voorzitter „onlogisch en ongrondwettig" genoemd. Het kernkabinet heeft gisteravond onder leiding van premier Laniel ver gaderd en besloten dat er geen straf maatregelen genomen zullen worden tegen stakers die zich niet ernstig misdragen, of sabotagedaden gepleegd hebben en die uiterlijk vandaag het werk hebben hervat. Zij zullen echter geen loon ontvangen over de periode dat zij niet hebben gewerkt. Tenge volge van deze besluiten is de toe stand aan het stakingsfront weer moeilijker geworden. In het Zuid-Westen en Oosten is de toestand bij de spoorwegen verbeterd. In Toulouse is de staking „opgeschort", maar in Clermont Ferrand wordt nog gestaakt. Het christelijk vakverbond voor de spoorwegarbeiders heeft zijn leden aanbevolen het werk onmiddellijk te hervatten. Gisteren reden er weer 198 van de 285 Métro-treinen in Parijs, terwijl ongeveer een derde der stads bussen weer in dienst waren. De leger- vrachtwagens worden vandaag uit de vervoersdienst genomen. Vandaag zullen echter de taxi-chauffeurs een 24 uur staking beginnen. Bij de posterijen en het energiebedrijf wordt ondanks de overeenkomst tussen stakingsleiders en regering rustig doorgestaakt. Behalve de gisteren reeds vermelde prijswinnaars van de EHBU-Katn. Thuisfrontactie is bij ons de opgave van nog drie winnaars binnengekomen. Zy zijn: L. Otto, Bussum, f 5.000, de heer Uppelschoten, Achterveld, bromfiets, Zuster Joosten, Heerlen, bromfiets. ALAMAK 25 te Rangoon ALDERAMIN 23 te Aden AMSTELDIEP 24 v. Aden n. Belawan AMSTELTOREN 24 v. Durban n. East London ARGOS 24 te Kopenhagen ARNEDIJK 25 te Rotterdam BLOEMFONTEIN p. 24 Dakar n. Teneriffe BONAIRE 24 v. Plymouth n. A dam DELFT 24 v. Havre n. Antwerpen ESSO DEN HAAG p. 24 Ouessant n. Sidon. HEEMSKERK 24 v. Port Said n. Suez HERSILIA 24 te Antwerpen JAGERSFONTEIN 25 te A dam JAPARA 25 te Balik-Papan LAERTES 25 te Suez LARENBERG 24 te Taranto LEUVEKERK 25 te Karachi LIEVE VROUWEKERK 24 te Bombay MARIEKERK 24 v. Mombasa n. Tanga MARPESSA 24 v. Karachi n. Fao MEERKERK 24 te Aden METULA 24 v. Fladju n. Tj. Priok MODJOKERTO 24 v. Singapore n. T]Priok NIEUW AMSTERDAM 24 v. Cobh n. Sou thampton NOTOS 24 te A'dam ORANJEFONTEIN 25 te Durban OVERIJSEL 25 te Casablanca POLYDORUS 26 te Singapore POLYPEHMUS 24 v. Belawan n, Colombo PRINS WILLEM III, 24 Scillys n. Montreal. PYGMALION 24 te Antwerpen ROEPAT 25 te Colombo RIJNKERK 25 te Colombo S ALLAN D 24 te Recife SARANGAN 25 te Bombay SLOTERDIJK 24 te Londen TALISSE 25 te Penang TERNATE 25 te Singapore THALATTA p. 24 Port Sudan n. Singapore TOMORI p. 24 Sabang n. Colombo WAAL p. 24 Flores n. R'dam WILLEM RUYS 24 Kp. Bon Gep n. Port S. WOENSDRECHT p. 24 Albany n. Melb. ZEELAND 24 v. Tj. Priok n. Padang ZUIDERKRUIS p. 24 Dakar n. Las Palmas

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5