Vliegtuigmoedervliegtuig in de practijk beproefd B-36 lanceert Thunderjet in de lucht en neemt deze straaljager later de vlucht weer op tijde ns BROMFIETS IN IMPASSE Brabant richt zich tegen het drankmisbruik Agent uit Naarden met volle vaart omver gereden Russisch antwoord op de B.-36 bommenwerper PA millioen schade door brand in textielfabriek s Nieuwe salarisregeling een grote verrassing Tot hoofd en hart PRIMEUR VOOR DE VERENIGDE STATEN Geen gemotoriseerd rijwielnoch een ultra-lichte motor Toegang tot ons land geweigerd Kannibalisme op Nieuw-Guinea Alcohol oorzaak van 81 pet. der verkeersongevallen Eis, één jaar en negen maanden Dam van zandzakken om bluswater tegen te houden Caissons onver hoeds gezonken Het weer Evenwel: op meest essentiële punten geen overeenstemming bereikt Wii men kwaliteiten van beide types uitbuiten Britse atoomgeleerde met verlof gestuurd Aan Duitse staats secretaris In Australische deel HUEI' siüBü De arrestatie van Van Tienen Duits protest LERAREN M.O. BIJEEN woensdag 26 augustus 1953 77sfe JAARGANG No. 25769 LOCOMOTIEF RIJDT ÏN OP AUTOBUSSEN Zijn Russische ouders zijn nog in de Sovjet-Unie «I i! ARBEIDER ZWAAR GEWOND Ongeval bij rangeren FIELDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM akÜ n: Redac,ie 21544, Advertenties 21543 «t>onnementen 20800 Postgiro 143480 ■JKant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 J<antoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 rectie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, sofdredaotie: Drs. H. v. Run en W. Severin. a- hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze luchtvaartredacteur» He Amerikaanse luchtmacht heeft een Wenieus apparaat ontwikkeld, waar- thee thans een bommenwerper niet al ken in zijn bommenruim een kleiner 'Megtuig kan meevoeren en in de lucht 'tan lanceren, maar waardoor het 'evens mogelijk wordt gemaakt het kleinere vliegtuig later in de lucht weer °P te pikken en terug aan boord te hemen. Naast het vliegtuigmoederschip 's daarmee dus het eerste vliegtulg- htoedervliegtuig in de practijk be hoefd. 3ten heeft inmiddels reeds geslaagde Proeven genomen met het apparaat in ®en enorme B-36 bommenwerper, die hjtgerust is met zes zuigermotoren en vier straalmotoren, samen met een Thunder jet-straaljager van het type f-84 F, dat pijlvleugels heeft. Zonder enige moeite bleek deze bommenwer per, de grootste en zwaarste ter wereld, hiet de Thunderjet in zijn bommenruim te kunnen starten en landen, waarbij het kleine vliegtuig gedeeltelijk uit de huik van de B-36 steekt en daarbij tus sen de drie poten van het zware lan dingsgestel hangt. En ook het lanceren en weer opnemen in de lucht brengt ■geen moeilijkheid meer met zich mee. De Amerikaanse luchtmacht heeft niet onthuld welk nut men van dit vliegtuigmoedervliegtuig denkt te krij gen. Het is echter mogelijk, dat men de zeer snelle Thunderjet die echter een gering vliegbereik heeft aan boord van de B-36 die langzamer is maar zonder bijtanken zestienduizend kilometer kan afleggen binnen het bereik wil kunnen brengen van een vijandelijk doel om het na een snelle aanvalsvlucht weer aan boord te kun- hen opnemen. Zowel de B-36 als de Thunderjet kan een atoombom ver- voeren. Ook voor proefnemingen met nieuwe straaljagers zal men het ap paraat evenwel kunnen benutten. Het vliegtuigmoedervliegtuig zal voor de eerste maal in het openbaar worden gedemonstreerd op een luchtvaartfeest, dat begin September te Deyton in Ohio zal worden gehouden. By het lanceren van de Thunderjet laat men het toestel eerst onder de romp van de bommenwerper uitzakken, daarna wordt de straalmotor van de jager aangezet en tenslotte komt het vliegtuig dan volkomen los, waarna het zijn eigen weg vervolgt. In feite komt deze methode volkomen overeen met d» wijze, waarop de luchtmacht van de Amerikaanse marine indertijd proeven heeft genomen met de Skyrocket. Ook deze raketjager die toen tweemaal zo snel als het geluid gevlogen heeft werd op dezelfde manier vanuit een B- 29 Superfort in de lucht gelanceerd. Men (Van onze Haagse redactie) De regeling van 1 Augustus, waarbij •Je positie van de bromfiets in het Ne- ®erlandse verkeer werd bepaald, heeft, *°als bekend, heel wat ongenoegen ver bekt onder de 300.000 bezitters van bromfietsen, die ons land telt, maar ook °nder de wielrijders, die thans de fiets paden moeten delen met de bromfietsen. Het valt dus niet te verwonderen, dat rnige weken geleden de Ned. Bromfiets- and is opgericht, welke bond zich ten ®°el stelt het behartigen van de belan ken van de bromfietsers, in de ruimste "in van het woord. Eén van de kwesties Jfaarmee de Bond zich momenteel in- •«nsief bezighoudt, is het probleem van ?e situatie van de bromfiets in het ver der. De Bond heeft zich voorts reeds °Ver een aantal vraagstukken uitge broken. Hierbij stelt zij zich op het "landpunt, dat het bromfietsvraagstuk *"VeeI mogelijk moet worden opgelost rjet inschakeling van de bromfietser en r^t behulp van verkeerswetenschap en 'oorlichting. Het belangrijkste is echter niet het ffaagstuk of de bromfiets op het fiets- ®ad thuishoort of op de grote weg, yiaar wel het probleem van de plaats Uar> de bromfiets in het verkeersbeeld. 7eh is namelijk bij het opstellen van de f^raakte regeling van Augustus van ?.e' standpunt uitgegaan, dat de brom- ets een normale fiets is welke door hulpmotor in staat is vanzelf te 'Jden, maar verder volkomen gelijk is n de trapfiets. Anderen zagen in de ?romfiets een ultra-licht motorrijwiel, al slechts in kleine onderdelen ver- onut van een gewone motor. Deze ■j. jndPunten zijn echter geen van beide Julst, daar de bromfiets noch een ge- biP'n Staalhavenweg in Velsen-Noord, een overwee nabij walserij Oost, is lede omotief van de hoogovens inge- y* °P twee autobussen, die de over- Passeerden. voer bussen. die voor het ver- ty^.. Van Personeel gebruikt worden, bus op dat moment leeg. De voorste De i„eepte de andere aan 'n staaldraad, ton ^0IP°tief- die zes wagons met 12U 'angzaa a t trok, reed op de belde de voori rÜdende bussen in, waarbij achterst6 au'° aan de achterzijde en de opliep aan de voorzijde flinke schade hiotief „och de machinist van de loco- Sen had de bestuurders van de bus- vaar van het naderend ge- het rn16 - T>e rangeerder, die zich 'd me<0r>,ent van de aanrijding bezig *e'. had omgooien van een wis tik» onaeiM?,?mm iets gezien. Persoon- U"£elukken bleven uit. motoriseerde fiets, noch een licht mo torrijwiel is, doch een geheel nieuw vervoersmiddel, met eigenschappen die hemelsbreed verschillen van de fiets of de motor. Juist het gebrek aan deze wetenschap is er mede oorzaak van ge weest, dat de regeling van 1 Augustus zovele onvolkomenheden bevat. De Ned. Bromfietsbond is van mening, dat de op bouw en de ontwikkeling van een der gelijke wetenschap zo snel mogelijk ter hand moet worden genomen, omdat men alleen op een dergelijke manier uit de impasse kan geraken. Hieruit vloeit noodzakelijkerwijs voort, dat de brom fiets in beginsel even grote rechten op de weg heeft als alle andere vervoers middelen, en dat eventuele maatrege len de popularisering, de inburgering en de technische ontwikkeling van de bromfiets niet mogen belemmeren. De nieuw opgerichte Bond heeft voorts nog enkele punten op het voor lopige programma staan, o.a., dat het voor een gunstige ontwikkeling van ds bromfiets in ons land noodzakelijk is, dat maatregelen en voorschriften voor alle merken en typen bromfietsen gelijk zijn. Dus geen onderverdeling in snel- en gewone brommers, etc. Een ander punt, dat voor de bromfietsers van belang is, vormt de kwestie van de jaarlijkse be lasting van f 14. De Bromfietsbond is n.l. van mening, dat deze belasting dient te vervallen, tenzij dit geld wordt be steed aan de aanleg, de verbetering en het onderhoud van voor de bromfietsen geschikte rijbanen. Dit laatste impli ceert overigens niet, dat de Bond wenst, dat er speciale paden worden aangelegd, die uitsluitend voor bromfietsen toegan kelijk zijn. Een Britse atoomgeleerde van Russische afkomst, die werkzaam was bij het Britse centrum voor atoomonderzoek te Har well, is voor een jaar met verlof ge stuurd, aldus heeft het ministerie van Bevoorrading bekendgemaakt. De ge leerde, dr. Davison, heeft zich bereid verklaard voor de universiteit te Bir mingham te gaan werken. Davison zou met verlof zijn gestuurd, omdat men het „te riskant" vindt hem in het atoomcentrum te houden daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn Een woordvoerder van het betrokken minis terie wilde niet bevestigen, dat dit de reden was van de maatregel van zijn ministerie. Op de bovenste foto begeeft de Thun derjet gelijk opvliegend met het moe dervliegtuig zich in het apparaat, dat uit het bommenruim van de B-36 hangt. Op de onderste foto wordt de straalja ger aan boord van de zware bommen- iverper genomen. was toen evenwel nog niet in staat om de jager na zijn vlucht weer aan boord van het moedervliegtuig op te nemen en dit probleem heeft de Amerikaanse luchtmacht nu opgelost. (Van onze correspondent) De staatssecretaris van de Duitse Bondskansclarij te Bonn, dr. R. Eenz, die vandaag het woord zou voeren op de bijeenkomst van Europese federalis ten te Hilversum, is vanmorgen aan de grens de toegang tot Nederland gewei gerd. De burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, heeft zich telefonisch met de grenspost verstaan, die weigerde nadere inlichtingen te verschaffen. Hij heeft zich tevens gewend tot het minis terie van Buitenlandse Zaken. De Duitse ambassadeur, dr. Mühlen- feld, die op de bijeenkomst te Hilver sum aanwezig was, heeft zijn diploma tieke bemiddeling toegezegd. In de plaats van dr. Lenz heeft vanmorgen baron Gumpenberg het woord gevoerd. Nader vernemen wij nog, dat de ma- rechassee van Elten dr. Lenz de toegang tot Nederland heeft geweigerd, omdat het paspoort van zijn vrouw en kinderen niet in orde was. Dr. Lenz toonde zich over deze weigering zo verbolgen, dat hij onmiddellijk rechtsomkeerd maakte. Een Australische politiepatrouille in het Zuidelijk bergland van Australisch Nieuw-Guinea, heeft met geweerscho ten een troep kannibalen verjaagd. Zij vond lijken van verminkte inheemse vrouwen en kinderen en resten van een jongeman, die was vermoord en gekookt. De verdreven kannibalen, die een overval hadden gepleegd op een nabu rige stam, is door de patrouille zodanig de schrik op het lijf gejaagd', dat zij zich, volgens de patrouillecommandant, „wel enige tijd behoorlijk zullen ge dragen." Hij beval dan ook aan geen verdere actie tegen de kannibalen te ondernemen. Verleden week rapporteerde een an dere patrouille-leider, dat in het ge bied van het Koetoeboemeer, eveneens in het Zuidelijk bergland, kannibalisme algemeen voorkwam. Hij had beenderen en schedels gevonden van inboorlingen, die na gevechten tussen stammen waren opgegeten. De nieuwe verzorgster der Prin sessen, mej. A. A. Broers, opvolg ster van mej. dr E. F. Mees, die in 1952 tijdelijk werd aangesteld. Mej. Mees zal in September a.s. haar vroegere werkzaamheden hervatten aan het secretariaat van Albert Schweitzer. Mej. !A. A. Broers is jarenlang werkzaam ge weest als onderwijzeres aan de Frans-Nederlandse Julianaschool te Clarens-Montreux in Zwitser land. In 1952 werden in ons land 6112 on herroepelijke vonnissen wegens over treding van de Wegenverkeerswet uit gesproken. Niet minder dan 5004, ofwel 81 pet. van deze vonnissen vielen we gens het onder invloed van alcohol rij den. Bovendien werden nog 367 vonnis sen uitgesproken wegens het doorrijden na een aanrijding. Deze cijfers tonen op duidelijke wijze aan hoe noodzakelijk het werk van de V.A.S., dit is de Ver eniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer, is. Daar gebleken is, dat een onevenredig groot aantal van deze veroordelingen in het ressort van het Gerechtshof 's-Her- togenbosch is gevallen, heeft het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Brabant naar middelen gezocht om dat getal te verminderen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat in Brabant een provinciale commissie van de V.A.S. in het leven werd geroepen. In die com missie zijn o.m. vertegenwoordigd ver scheidene verenigingen, die zich bewe gen op het terrein van goederenvervoer Dinsdagavond heeft radio-Boedapest bekend gemaakt, dat een Nederlander, L.. J. van Aerde, die te Gyoer tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar is veroordeeld wegens illegale over schrijding van de Hongaarse grens, is vrijgelaten en uitgewezen. Tegen een verdachte, die ondanks alle voor hem bezwarende getuigen verklaringen bleef ontkennen, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank Dinsdagmiddag een jaar en negen maanden geëist. Hij is de 23-jarige Amsterdamse kantoorbediende H. Chr. van B., en moest terechtstaan wegens een poging een agent van politie om het leven te brengen door deze met een auto omver te rijden. Bovendien was hem diefstal van ruim f 430 ten laste gelegd. In de regenachtige nacht van 23 op 24 Juni reed de 26-jarige Naardense agent van politie C. J. H. Stallman met een particulier in een dienstauto naar de Rijksweg. Langs de Meerstraat te Naar den stond dicht bij de Aristos-deuren- fabriek een grote personenauto, een Buick, die onmiddellijk de achterdocht opwekte van de agent. Hij keerde terug en reed de stilstaande auto opnieuw voorbij. Na enkele honderden meters Si ij. ii i SS De „American Aviation Magazine" publiceerde een artikel, waarin werd gezegd, dat dit vliegtuig, de TUG-75 van Rus land, het Sovjet-antwoord is op de bommenwerper B-36 van de V. S. De TUG-75 is ontworpen voor het vervoer van atoom- en H-bommen. Zij zal met gemak kunnen vliegen naar Amerikaanse steden en terugkeren. Zij wordt in massa geproduceerd in vliegtuigfabrieken in Ruslands „Verre Oosten", doch slechts 17 hadden er op 30 April 1953 gevlogen. Het vliegtuig wordt voortgedre ven door turbine-propeller-motoren van 5500 p.k. elk. Er zijn zes van deze motoren, ontwikkeld volgens het systeem van de PTL-022 van de Duitse Junkers-fabrieken, in deze Russische „Amerikaanse bommenwerper", zoals hij wordt genoemd, aangebracht. De Russische TUG-75 vormt uiteraard slechts een antwoord op de Amerikaanse B-36 voor zover het de bombarde mentscapaciteiten van beide vliegtuigen betreft; de een doet dus niet voor de ander onder; het apparaat voor het lanceren en weer opnemen van kleinere vliegtuigen tijdens de vlucht waarvan hiernaast melding wordt gemaakt staat daarbuiten, want voor zover bekend zijn de Russen daar nog niet aan toe. Een felle brand, die Dinsdagavond de De bedrijfsbrandweer werd bijgestaan appreteerderij en de ruwerij van de textielfabriek v.h. S. J. Spanjaard te Borne in de as heeft gelegd, heeft een schade veroorzaakt van ongeveer an derhalf millioen gulden. Om ongeveer acht uur is de brand door nog onbekende oorzaak ontstaan. De brandweren uit Borne, Hengelo, Enschede en Almelo, hebben, slechts met inspanning van alle krachten, uit breiding van de brand weten te voor komen. Zij konden voor de watervoer- ziening beschikken over de waterleiding en een groot bassin, dat zich op het fabrieksterrein bevindt. Duizenden ku bieke meters water konden daardoor in het vuur worden gestort. De brand ging gepaard met een hevige rookont wikkeling en een bijna ononderbroken vonkenregen. Gereed gekomen goederen werden in allerijl in veiligheid ge bracht. Er werd voorts een dam van zandzakken aangelegd, teneinde te voorkomen, dat het bluswater, de op slagplaatsen zou overstromen. Een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter liep brand- en waterschade op. De verloren gegane machines waren zeer waardevol. Verzekering dekt de schade. De productie zal door de brand geen noemenswaardige schade onder vinden. door die van Borne, Hengelo, Almelo en Enschede. De „Duitse Sociale Beweging" heeft in een brief aan de Nederlandse minis ter van Justitie geprotesteerd tegen de arrestatie van Paul van Tienen. De „Duitse Sociale Beweging" is een der beide rechtsradicale splinterpartijen, die tracht deel te nemen aan de Duitse ver kiezingen op 6 September. Engeland Churchill heeft gisteren weer een kabinetszitting voorgezeten. Waarschijnlijk werd het Westerse ont- werp-antwoord op de Russische nota's over een viermogendhedenconferentie besproken. X draaide hij zijn auto opnieuw en zag hoe de Buick wegreed en in zijn rich ting kwam rijden. De agent sprong uit zijn auto, die hij midden op de weg liet staan en stak zijn linkerhand om hoog, teneinde de Buick aan te houden. Even hield de naderende wagen in, doch toen drukte de bestuurden het gas pedaal in en kwam met volle vaart op hem inrijden. Op het laatste moment sprong de agent opzij, doch hij werd nog ge raakt en liep zulke ernstige ver wondingen op, dat hij ook thans nog rust moet houden. Intussen zwaaide de Buick, die had moeten uitwijken voor de dienstauto, de berm, raakte een ijzeren paal en ver dween. Doch de agent had te voren reeds het nummer genoteerd en de volgende dag leidde het onderzoek naar een verhuurder van auto's in de hoofdstad, aan wie de Buick toebehoorde. Deze deelde mede, dat verdachte met twee kameraden de wagen daags te voren had gehuurd. Hoewel verdachte voor de politie aanvankelijk voor een groot deel be kende, trok hij enkele weken later alles in en beweerde, dat een zekere Toon die avond met hem en de twee andere vrienden was uitgeweest. Niet hij, ver dachte. was met een der andere jongens naar Naarden gereden, doch deze Toon. De bedoeling was „een kraak je te zet ten" in de deurenfabriek. Uitspraak 8 September. Gisteravond ongeveer kwart over 10 gebeurde bij het spoorhek van de Staalhavenweg te Beverwijk een onge val, ten gevolge waarvan de rangeerder G. M. v. Egmond, uit Beverwijk met een ernstig rugletsel in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. Het ongeval gebeurde, toen v. E. bij het aankoppelen van een locomotief aan wagons tussen de rails kwam te vallen en door het voorste deel van de loco motief werd geraakt. Doordat de loco motief onmiddellijk tot staan werd ge bracht, kon erger worden voorkomen. De toestand van v. E. is ernstig. langs de weg, politie, gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdiensten. Gedeputeerde Staten, een autobus onderneming, terwijl men hoopt nog. een lid van de rechterlijke macht hier voor aan te trekken. De V.A.S.-commissie is vastbesloten ook in Brabant, waar tot nu toe zelfs geen plaatselijke commissie was, de strijd voor alcoholvrij snelverkeer met kracht aan te pakken. De vereniging tracht haar doel vooral te bereiken door het aankweken van een juiste mentali teit. Alcoholgebruik bij snelverkeer is bijna steeds alcoholmisbruik, juist om dat iemand onder invloed van alcohol minder snel en zeker reageert, ook al denkt hij meestal, dat het omgekeerde het geval is. De V.A.S. propageert dus niet de ge heelonthouding, zij vraagt slechts ge heelonthouding van de bestuurders van voertuigen. Voor dit standpunt tracht zij begrip te kweken door propaganda, voorlichting en beïnvloeding. Zij richt zich tot de gemeentebesturen met het verzoek te verhinderen, dat benzine pompen bij café's worden opgericht en zij wil de oprichting van alcoholvrije lokalen langs de weg bevorderen. Het is moeilijk vast te stellen, waar aan Brabant het onevenredig grote aan tal verkeersongevallen-onder-invloed te wijten heeft, maar misschien speelt het, in vergelijking met andere landsdelen, onevenredig grote aantal buitencafé's hierin een rol. Behalve de genoemde V.A.S.-commis sie, die binnenkort zal samenkomen voor het bespreken van haar plannen, is in Brabant ook opgericht een Pro vinciale Commissie van Overleg inzake het Drankmisbruik. Zij is bedoeld als een overkoepelend orgaan van- de di verse drankbestrijdende verenigingen. Het ligt in de bedoeling, dat men hier in gezamenlijk middelen kan beramen om het drankmisbruik, preventief en curatief, te bestrijden. De commissie zal ook Gedeputeerde Staten dienen te adviseren inzake de subsidiëring van drankbestrijdersverenigingen of van be paalde acties t.a.v. drankbestrijding. In de afgelopen nacht zijn in de vluchthaven te Zijpe negen aan elkaar gekoppelde caissons gezonken. De oor zaak is nog onbekend. De caissons lagen reeds enige weken in de vluchthaven, bestemd voor Ouwerkerk Het lag in de bedoeling de caissons nog deze week te gebruiken voor de afsluiting van het Oostelijke stroomgat bij Ouwerkerk. Hoewel het verlies natuurlijk verre van prettig is betekent het geen ramp. Er zijn nog voldoende pontons in re serve. Advertentie (tot Donderdagavond) Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en vannacht en morgen ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tus sen West en Noord. Zon: 5.43-19.39. Maan: 20.13-9.27. Het openbaar gedeelte van de 87ste algemene vergadering van de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middel baar Onderwijs werd gisterochtend te Driebergen geopend door de voorzitter drs. P. van Houte. In zijn openingswoord wees drs. Van Houte er op, „dat ook dit jaar weer bijna alle aandacht moest worden be steed aan de materiële uitrusting van het onderwijs en zijn dienaren". De zo juist bereikte overeenstemming over de leraarssalarissen noemde spreker „een grote verrassing". „Hoewel er in het bijzonder georga niseerd overleg in het geheel geen over eenstemming bestond, komt thans met negatie van het standpunt der leraren organisaties de mededeling uit de lucht vallen, dat het centrale georganiseerd overleg zich zonder meer met de rege ringsvoorstellen heeft verenigd. Dit de monstreert weer eens, dat aan ons amb tenarengerecht nog weinig welgefun- deerde beginselen ten grondslag liggen. Intussen heeft de minister zijn woord gestand gedaan en er voor gezorgd, dat aan het begin van het cursusjaar een nieuwe salarisregeling zou zijn vastge steld. In hoge mate is te betreuren, dat daarbij op de meest essentiële punten tussen de regering en de lerarenorgani saties geen overeenstemming is be reikt." Vervolgens behandelde spr. uitvoerig de gang van zaken bij het overleg, wel ke volgens hem de toets der critiek moeilijk kan doorstaan. I "Eerder geneigd zijn tot bijstand dan tot raad is een' uiting van edelmoedigheid. Thans is de regeling er dan, in grove trekken. De nadere uitwerking van de nieuwe interpretatie der volledige be trekking zal nog verder in de commis sie voor georganiseerd overleg van de leraren worden besproken, evenals een. aantal detailwijzigingen, welke nog zul len moeten worden aangebracht. Spr. was de minister van Onderwijs erken telijk voor diens doorzettingskracht, maar hij acht het betreurenswaardig, dat op de meest essentiële punten der nieuw voorgestelde regeling regering en organisaties elkaar niet op een meer acceptabel vlak konden ontmoeten. De vraagstukken, samenhangende met de materiële verzorging der z.g. mid dengroepen, noemde spreker bijzonder actueel. Naast een complex van verlich ting brengende sociale maatregelen acht drs. Van Houte in de eerste plaats nood zakelijk een verhoging van het reële inkomen door een veranderd salaris- beleid. „Wij menen, dat de verbetering van de leraarspositie en dus die van de intellectueel, in het algemeen aller eerst moet worden ingezet op dit laat ste punt. Niet alleen ter wille van ons zelf, maar ook uit een oogpunt van nationaal belang. De voor zijn bloei en ontwikkeling benodigde intellec tuele krachten zal Nederland slechts kunnen voortbrengen, wanneer de middengroepen, èn in het bijzonder die uit de onderwijssector, financieel in staat zijn en blijven hun kinderen na de leerplichtige leeftijd nog gerui me tijd te laten studeren. Wij tekenen verzet aan tegen een ni vellering, welke ons een behoorlijke vervulling van onze functie verhindert. Bestendiging van de bestaande verhou dingen zou kunnen leiden tot een aan tasting van het cultuurniveau en de levensstijl der opvoeders van de rijpere jeugd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1