Het Openluchttheater viert eerste lustrum Internationaal bekend en 's lands mooiste juweel, geschenk van burgerij In Bloemendaal 3 wethouders „met dispensatie" Peter en Hans nerveus onder 6000 bezoekers Haarlemse missionaris vertelt zijn avonturen H Slotphase bij regen en wind in mineur BLIKSEMAFLEIDERS Dan weer méérdan weer minder dan 20.000 inwoners Zielzorg onder de soldaten van Celebes Feest met Hippolyta HERINGA WUTHRICH WASMACHINES Bittere strijd om een gebit „Kogels gieren over het dek van onze boot" Mejuffrouw A. Stam overleden Ijverig werkster voor de missie santpoort 8ste Alkmaardermeerweek WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 PAGINA Orkestuitvoeringen SPAARNDAM Concert van de IJmuider Harmonie BEZOEK AAN KINDERBOERDERIJ IN NOORD Pakhuis gedeeltelijk gesloopt Waterstanden AEG - ERRES - HOOVER GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de kerk - Telefoon 12762 Betaling eventueel in overleg. Geen voorrang verleend Verplaatsing Bureau voor Huisvesting De stoute handschoenen aangetrokken Burgerlijke Stand Verzoening op komst ONVERGETELIJKE DAG VOOR BEJAARDEN HEEMSTEDE Concert op 31 Augustus Beurs van Amsterdam Beurs van New York Derde Zo zag het Bloemendaalse Openluchttheater er uit hij de opening op 1 Sep tember 1948. Het is nu door de bomen en struiken ingesloten als een kostbaar bezit, waar het goed is te toeven. Op de dag, dat Koningin Wilhelmina haar gouden regeringsjubileum vierde, werd in Bloemendaal het Openluchttheater geopend, als geschenk van de burgerij. Dat is alweer vijf jaar geleden en in die tijd heeft het juweel een wereldreputatie verkregen, zodat er alle aanleiding is tot een feestelijk herdenken van het eer ste lustrum. Die aanleiding is er des te meer, wanneer men overweegt, dat het batig saldo thans f 75.000 bedraagt en een half millioen mensen uit binnen- en buitenland een bezoek aan het theater brachten buiten de voorstellingen. De ge meente Bloemendaal vaarde ook wel bij de onderneming van de heer A. v. Geluk want hij is er toch wel het hart en de ziel van vanwege de f 40.000 verma kelijkheidsbelasting, die door het spontane particuliere initiatief in de kas vloeiden. Zelden zal enig openluchttheater zulke cijfers op tafel kunnen leggen. En zelden heeft ook de cultuur zó intens toegang gehad als daar in de onvolprezen duinpan van Bloemendaal. De gedachte ontstond in 1938, toen ter gelegenheid van het 40-jarig regerings jubileum van Koningin Wilhelmina op Elswout een openluchtvoorstelling werd gegeven. Waarom zouden wij niet een permanent theater maken, zo redeneer den enkele ingezetenen. Tien jaar later was het er en het theater werd fees telijk geopend met een opvoering van „Don Quichotte" door het dilettanten gezelschap „De Plankeniers" te Naarden, die ook bij de herdenking van het eerste lustrum zullen optreden en wel met het blijspel „De gordel van Hippolyta". Het bestuur van de stichting heeft de zelfde samenstelling als op de dag, dat de gemeente f 100 stortte als enige bij drage in de oprichting van het theater om een stichting mogelijk te maken. Par ticulieren hadden in zeer korte tijd bijna f 100.000 in coupures van f 1000 opge bracht en daarmede was het geschenk practisch een feit. Voorzitter van de stichting is de heer A. van Geluk; secre taris C. de Jong; leden mr. H. M, Plan ten, mr. F. P. T. H. Rohling, mr. J. W. de Jong Schouwenburg en W. Fischer te Aerdenhout Tijdens een persconferentie heeft de heer Van Geluk nog enkele interessante resultaten genoemd. Aangenomen mag worden, dat ruim 650.000 personen het theater hebben bezocht, een half millioen buiten de voorstellingen, 110.000 voor toneel-, ballet- of muziekuitvoeringen, 20.000 met behulp van de rondritten der N.Z.H. en dan nog de houders van jaar kaarten. Er werden 125 voorstellingen gegeven, die de gemeente Bloemendaal ongeveer f 40.000 aan vermakelijk heidsbelastingen opleverden. Bovendien ontving de gemeente f 44.000 voor on- .derhoud en diensten voor Publieke Werken. Aan vernieuwingen en aan schaffingen heeft het niet ontbroken. Ruim f 27.000 werden na de opening geïnvesteerd voor verbetering van de lichtinstallatie, de afwatering, de bouw van een stenen bergplaats met buffet, aanschaffen van microfoons etc. Het is niet altijd van een leien dakje Advertentie HAARLEM gegaan, ook al kon ons met trots ver zekerd worden, dat in de vijf jaar slechts drie voorstellingen moesten worden af gelast wegens het slechte weer; op de valreep was het er helaas Zondag j.l. een van. want de laatste voorstelling van de Spaanse dansgroep Rosario moest worden afgelast. Hevige consternatie ontstond 2 jaar geleden na een wolkbreuk. Het water stortte met zulke grote hoeveelheden van alle kanten naar het speelveld, dat de kelder tevens souffleurshok met alle electrische installaties onder water liep. Om drie uur werd deze ramp ont dekt en om half negen zou „The Young Vic" een voorstelling geven van „As you like it". Het P.E.N, zond haar knapste mannen en om zeven uur was de installatie weer klaar. Het gevolg van dit incident was, dat er een riole ring gelegd moest worden van het speel veld naar het parkeerterrein. Nadien is er nog eenmaal watersnood geweest, maar nu zijn de voorzorgsmaatregelen te goed en bovendien is de bebossing rondom stevig genoeg om alle water op te nemen. De beplanting moet zelfs uitgekapt worden. De lichtinstallatie was op de ope ningsavond beslist onvoldoende. Er is heel wat aan gedokterd en zelfs dit jaar zijn nog nieuwe spotlights in ge bruik genomen. Nu mag dan ook ge zegd worden, dat aan de modernste eisen voldaan wordt. Van den beginne af lag het in de be doeling om regelmatig orkesten te la ten optreden. De H.O.V. was echter maar matig tevreden over de acou- stiek, hoe opmerkelijk goed die ook mocht zijn voor het gesproken woord. Er zijn vele geluidsproeven genomen teneinde te verkrijgen, dat bepaalde in strumenten niet zouden overheersen en andere niet gehoord zouden worden. Door middel van microfoontjes op ver schillende plaatsen is eindelijk de op lossing gevonden. Nu wij het toch over muziek heb ben: voor dit seizoen zouden zes har monie- en fanfarecorpsen, aangeslo ten bij de federatie van de Haarlemse muziekverenigingen, bij toerbeurt op een Zondagmiddag concerteren. Daar is practisch niets van terecht geko men. In welke hoek het misverstand ook mocht schuilen, 'de heren bla zers kwamen niet. Teneinde het pu bliek op een mooie zomermiddag niet teleur te stellen, besloot het echtpaar van Geluk een geselecteerd platenconcert te geven met behulp Bij de bepaling van het aantal raads leden en wethouders van een gemeente is o.a. het getal 20.000 van groot belang. Ligt het aantal inwoners daar beneden, dan telt zo'n gemeente 17 raadsleden en twee wethouders; ligt het daar boven dan zijn het er 19 met drie of naar be lieven vier wethouders. De gemeente Bloemendaal schommelt dan weer boven dan weer onder de 20.000 ingezetenen en zodoende zal de nieuwe raad „toe vallig" uit 17 leden bestaan. Wil men het aantal wethouders op drie hand haven, dan moeten Ged. Staten zulks goedkeuren, zoals zij in het verleden ook reeds gedaan hebben. B. en W. stel len thans voor om in de vergadering van 1 September te besluiten die goed keuring aan te vragen en reeds drie wethouders te benoemen. Zij voeren daartoe de volgende argumenten aan: De werkzaamheden van het dagelijks bestuur der gemeente zijn door de ge ringe daling van het inwonertal niet verminderd, terwijl voorts in vergelij king met de periode 1945-1949 nog tal rijker en gewichtiger onderwerpen aan de orde zijn of zullen komen. Wij mo gen in dit verband wijzen op de voor bereiding van het uitbreidingsplan voor de gehele gemeente, de vaststelling van het streekplan voor Zuid-Kennemerland en de vele gemeenschappelijke regelin-, gen, die met Haarlem en andere omlig gende gemeenten op onderscheidene ge bieden gesloten zijn of zullen worden. Ook het onderwijs en wel speciaal de bouw van nieuwe scholen brengt veel en belangrijk werk met zich. Verder zij gewezen op de talrijke, vaak moeilijke, huisvestingsvraagstukken, welke sedert 1 September 1952 inplaats van door de burgemeester door een wethouder wor den behandeld. Bovendien schommelt het bevolkingscijfer nog steeds om de 20.000. Zo heeft het na 31 December 1952 reeds weer enige tijd boven de 20.000 gelegen. Tevens wordt voorgesteld een tijde lijk wethouder te benoemen om niet in een impasse te geraken als een der wet houders afwezig zou moeten zijn of met ae tijdelijke waarneming van het bur gemeesterschap belast wordt (de moge lijkheid daartoe ligt voor de hand, om dat burgemeester den Tex binnenkort de pensioengerechtigde leeftijd zal be reiken). Gebruik was, dat het oudste raadslid deze functie verkreeg. De IJmuider Harmonie is een stevig bezet corps, dat zich gisteravond van een bijzonder goede kant heeft laten horen. De Egmond-ouverture van L. v. Beet hoven werd beheerst in tempo en voor dracht uitgevoerd. De uiterste inspan ning vergde het Largo van G. F. Handel, dat behoudens enkele verschillen in sa menklank een waar muzikaal genot ver schafte. De Peter Schmol-ouverture van C. M. von Weber, welke een vaardige techniek vereiste, werd door het corps beheerst vertokt; het hout viel op door de uitstekende partij. Voor velen zal het een teleurstelling geweest zijn. dat het Egyptisch Ballet van Luigini door een onweersbui werd afgelast. De Blijspel-ouverture van K Bela won in zuiverheid door het koper, dat iets opkwam, terwijl de instrumenten in de Dorpsschwalben van Strauss over het geheel te laag waren gebleven. De Bel gische Parachutistenmars betekende een pittig-rhythmisch en waardig besluit van deze eminente concertavond. van een moderne instllatie. Het re sultaat was zo uitstekend, dat de fe deratie volgend jaar niet meer lastig gevallen zal worden. De pianiste Em my van Eden heeft ook een Zondag middag de honneurs waargenomen en de directie van het theater hoopt haar het volgende jaar nog dikwijls te zien. Toen die beplanting de eerste jaren nog wat verspreid was, trokken in het vroege voorjaar honderdduizenden bloeiende tulpen de aandacht. Hoewel dit nu niet meer mogelijk is, zullen toch in 1954 zeer vele narcissen een feestelijk gezicht aan de taluds geven. Ook de mozaïeken, welke het gehele grasveld besloegen, zullen gehandhaafd blijven. Er mag gerust gezegd worden, dat het Bloemendaalse openluchttheater in de wereldbelangstelling staat. Het ge meentebestuur van Antwerpen kwam polshoogte nemen, vooraleer het in deze stad een theater ging bouwen; de te keningen met detaillering werden op verzoek van Joego-Slavië naar Belgra do gezonden en de stadsarchitect van Londen kreeg opdracht zich te oriën teren in Bloemendaal en in Holly wood. Tweemaal werden rechtstreekse tele visie-uitzendingen verzorgd voor het Amerikaanse net en radio-omroepver enigingen van de gehele wereld had den belangstelling voor uitzendingen. Meer nog heeft de directie gerespec teerd. dat H. M. de Koningin drie ach- terenvolgende jaren een voorstelling heeft willen bijwonen, waarvan eenmaal met twee prinsessen. Dit jaar is het toneel er zeer pover tjes afgekomen. Alleen de Rotterdam mers hebben twee zeer verzorgde op voeringen gegeven van „De Leugenaar". Hoogtepunten waren de Shakespeare- vertolkingen van „The Young Vic", ter wijl ook de voorstellingen, die de Ned. Comedie vorig jaar gaf van „De Brui loft van Figaro" met ere herinnerd mag wordenHet staat nu reeds vast, dat in het volgend seizoen verschillende beroepsgezelschappen het theater zullen bespelen. De nieuwe groep „Theater" uit Arnhem zal enkele openluchtspelen op haar repertoire nemen en het Volks toneel zal „Circus Knie" vertonen. Bo vendien hebben „De Kennemer Spelers" het voornemen om weer met een serie vertoningen in groot kader te komen. Zodoende komt er een betere verhou ding tussen toneel en ballet. Als het weer wil medewerken zal Za terdagavond het eerste lustrum van het Bloemendaalse openluchttheater gevierd worden in het bijzijn van de oprichters, B. en W. en de raad van Bloemendaal en allen, die bijzondere belangstelling getoond hebben. „De Plankeniers" zullen opvoeren het alleraardigste blijspel „De gordel van Hippolyta" door mr. H. M. Planten, vrij bewerkt naar Julian Thomp son's „The Warrior's Husband". Na de voorstelling zal het stichtingsbestuur de genodigden op het terras ontvangen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „lm weissen Rössl". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. Palace: „Geen verlof, geen verloving". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Luxor: „Robinson Crusoë en Co.". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Des morgens 10.30 „Montagne's Jeugd-variété". Frans Hals: Dinsdag: „Bittere Rijst". Tij den: 2.30 en 8 uur, volw. Woensdag: „Ali Baba en de 40 rovers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you're mine". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. City: „Het complot van Cripple-creek". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 14 jaar. Des morgens 10.30 uur: „Donald Duck", a. 1. Spaarne: „De koning der raketmannen". Tijden: 7 en 9.15 uur, 14 jr. Minerva: „Johnny Belinda", 8.15 uur. Bo ven 18 jr. Om 2.30 uur: De Zesdaagse, a. 1. Donderdag 27 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door Geor ge Robert 15—16 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters 2021 uur. Zand voort, Raadhuisplein: Concert door Zandvoortse Muziekkapel 20 uur, TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Dagelijks geopend van 1017 uur en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Speelkaarten uit vijf eeuwen. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur. Di., Do., Za. des avonds van 710 uur (tot en met 5 September). Teylcrs Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1 17 uur. Museum het Huls van Looy, Kleine Houtweg 103. „Drie generaties voor de lens" Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondag van 14—17 uur. Vishal: Aquariumtentoonstelling georga niseerd door „Parens". Dagelijks geopend van 10—18 en 19—21 uur (15 tot en met 30 Augustus). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafieken van Haarlemse schilders. Geopend van 1015 uur. DIVERSEN: Stadhuis, Grote Markt. Don en Ly Ver- meire's Marionettentheater. Iedere dag voorstellingen om 14.30, 15.30, 16)30 19.30, 20.30 en 21 30 uur. Vriendelijk glimlachend en hier en daar vermaningen uitdelend aan de soms wat al te rumo'erige jeugd, loopt pluimgraaf J. van Zeeland over zijn do mein: de kinderboerderij in het Noor dersportpark te Haarlem-Nood. Heus, het is zo af en toe wel eens nodig de een of andere jeugdige bezoe ker van de boerderij er op te wijzen, dat niet alleen hij, maar ook de dieren hier een plezierige tijd wensen door te brengen. Doch als hij zo nu en dan eent een jongen of meisje de wacht aanzegt, doet pluimgraaf Van Zeeland dat op zo'n innemende manier, dat de jeugd, die regelmatig de boerderij bezoekt, hen: als een oudere vriend is gaan zien. De dieren beginnen langzamerhand aan de geweldige toeloop van bezoekers gewend te raken. De eerste Zondag kwamen ongeveer 6000 nieuwsgierige inwoners van Haar lem een kijkje nemen in deze oase te midden van het stadsrumoer en dat waren heus niet alleen kinderen. Voor al het pony-paard Peter en de ezel Hans waren aanvankelijk wat nerveus, toen ze zo opeens in de publieke belangstel ling kwamen te staan. Momenteel heb ben zij echter geen last meer van plan kenkoorts. Vooral Hans kan goed1 met zijn jeugdige vriendjes en vriendinne tjes opschieten. Toen we zo eens langs de hokken dwaalden, zagen we, dat hij liefkozend het aardige gezichtje van een jong meisje, dat zich iets te ver over de rand van het hok gebogen had, streelde. Bij een van de andere hokken was het een drukte van belang. We wer den daar deelgenoot van een kleine familietwist, die zich niet alleen in de mensen-, maar ook in de dierenwereld kan afspelen. Een tiental kleine bigge tjes hadden de grootste ruzie om een goed plaatsje bij moeder zeug, die haar kroost aan het middagmaal riep, te vin den. De jeugdige belhamels buiten het hok sloegen met kennelijk genoegen dat tafereeltje gade. Maar opeens schenen de zwart-rose gevlekte kinderen van moeder-zeug zich met elkaar te verzoe nen en het duurde niet lang of zij la gen vredig naast elkaar hun honger te stillen. Buiten keken van achter een afschei ding van kippengaas, een serie veel kleurige ganzen ons onverschillig aan. Ze hadden het veel te druk met het ver orberen van al het brood, dat de be zoekers hun toewierpen. Anders was het met de bewoners van de kippenren. We hadden ons voorge steld hier een aantal alledaagse witte kippen aan te treffen. Doch wat wij daar zagen overtrof al onze verwach tingen. Wij dachten kleurenblind te wor den van het ontzaglijke aantal rood, groen, grijs, geel, blauw gekleurde krie len en hanen. Nieuwsgierig keken ze ons aan en wij konden ons voorstellen, dat ze ons nog al saai vonden in ons effen grijze costuum. Deze kinderboerderij belooft een re creatie-oord van betekenis te worden voor het dichtbevolkte Haarlem-Noord, waar zich steeds meer gezinnen gaan vestigen met jonge kinderen. Als de kinderboerderij begin October haar poorten voor het publiek sluit, zal het geluid van hamerslagen de rust ver storen. Een grote speeltuin en een thee- schenkerij zullen het volgende seizoen de kinderschare van Haarlem-Noord de verdere ontspanning kunnen bieden, waar ieder kind recht op heeft. Een surveillerende agent werd er door een burger opmerkzaam op gemaakt, dat een pakhuis op de hoek van het Begijnhof en de Groenebuurt gevaar voor instorting opleverde. Bij onder zoek bleek, dat het perceel inderdaad zeer bouwvallig was. De muur langs de Groenbuurt was afgebrokkeld, terwijl het dak niet meer voldoende werd ge dragen. De brandweer heeft, om gevaar voor instorting te voorkomen, de muur en een stuk van het dak naar beneden gehaald. Dit is in tegenwoordigheid vpn de eigenaar geschied. Donderdag 27 Augustus Hoog water: 5.04 u. en 17.32 u. Laag water: 0.58 u. en 13.14 u. Een scène uit het blijspel „De gordel van Hippolyta", dat „De Plankeniers Zaterdagavond als jubileumvoorstelling zullen opvoeren. Advertentie De Haarlemse politie heeft onlangs haar bemiddeling moeten verlenen ln een delicate aangelegenheid. Nu gebeurt dit uiteraard wel meer, maar de onder staande geschiedenis zal niet dagelijks voorkomen. Maandag kwam een inwoner uit Haar lem aangifte doen van diefstal van zijn gebit. Deze onontbeerlijke „apparatuur" zou zijn vrouw hebben weggenomen om hem te dwingen een schuld te voldoen. In December 1952 had zij namelijk aan haar echtgenoot het bedrag voorgescho ten, dat nodig was voor het aanschaffen van een kunstgebit. De conditie luidde.' terugbetaling met f 10 per maand. Trouw voldeed de man aan deze voor waarde, totdat twee derde van de schuld was afgelost, Toen gaf hij er verder de brui aan en naar het rasterende bedrag kon zijn vrouw fluiten. Begrijpelijker wijze legde zij zich hier zo niet bij neer. En op een avond, toen zij het gebit in de keuken zag liggen, nam zij haar kans waar en nam het in beslag. De politie heeft met tact de schuld eiseres er toe bewogen om het onder pand terug te geven en zo de twee derde eigenaar weer uit zijn onbehaaglijke po sitie te verlossen. Zodra de onwillige be taler echter wederom beschikte over zi.in spraakvermogen, wist zijn vrouw van hem de belofte te verkrijgen, dat hij het verschuldigde bedrag zo spoe dig mogelijk zou terugbetalen. Waar mee de echtelijke twist tot het verleden behoorde. et is 5 uur in de avond. Per drie wieler peddelen we naar dp haven, Salvinus, mijn helper, en ik. Daar gaan we aan boord van een motorboot. Twee katholieke militairen plaatsen onze bagage zo. dat we kunnen leunen, want we moeten op de vloer van het voordek zitten. Er is een en a' bedrijvigheid, tot de moskee het gebeds uur aankondigt. Dan worden de matjes uitgerold en beginnen de lui hun ge beden te prevelen, onderlijnd met aller lei gebaren, heel stichtend, Daarna wordt het weer druk Rond 7 uur loeit de fluit. Onze motor boot sleept een grote prauw, boordevol rijst en mensen. We gaap dus maar lang zaam vooruit. Het is reeds donker en de lamp brandt. Enige soldaten leggen een kaartje. Kinderen worden onder dekens gestopt. Er komt hete koffie. Het wordt kil. We slaan een jas om, en zitten, zit ten Gaandeweg zoekt ieder zich een min of meer gemakkelijk plaatsje tussen de massa bagage om yvat te maffen. De meesten lukt dat wondergoed, ook Sal vinus. Een klein ventje gebruikt mijn voeten als hoofdkussen. Een paar solda ten waken. Ik waak ook, doch niet vrij willig. De frisse zeebries maakt de maag hongerig. Tegen half twaalf eet ik wat rijst. Daarna weer waken, waken Het eentonig gebonk van de motor, het eentonig geklots van het water en dat lamplicht over die gplukkig-slapende mensen werkt op je gemoed. Rond half 6 komt er beweging. Een zoutwaterbad en een kop hete koffie maakt de mensen wakker. De kust komt in zicht. Rond 9 uur gaan we de monding van de rivier binnen. Er ontstaat een zekere ongewilde spanning doordat de soldaten hun wapens in gereedheid brengen en hun posten bezetten, ondanks de weten schap dat er het laatste half jaar hier niets meer Is gebeurd. De soldaten turen de kust af Tussen de bomen loert een bende, maar dat is voor ons nog een geheim. Poef-poef-poef-rrrrrrrrrt-poef-poef-poef! Schrik! Neen, het is niets, het zijn „onze" soldaten: voorzorgsschoten. We varen verder. Weer enige schoten. Zjiet-zjiet-zjiet! Enige soldaten vallen neer. „Liggen! lig gen!" Kogels gieren over ons heen. Onze schoten worden beantwoord. De loerende bende is in actie gekomen. „Naar achteren!" Als slangen kronkelen we door de nauwe gang naar het achterdek, strui kelend en duwend. Benedendeks is een kamertje van 2 bij 2 meter. Reeds boor devol met enige meubels en wat bagage, en.... twee lagen mensen. Mijn grove schoenen trappen over benen en ruggen en hoofden, ik val in een hoekkast en blijf liggen. Nog enige mensen gooien zich naar binnen: drie lagen mensen in de knel. Zjiet-zjiet-zjiet! vliegen d« kogels over het bootje. „Pastoor!" „Ja!" Het was een van de katholieke soldaten die even kwam kijken of de pastoor in veiligheid was. „Salvinus!" „Ja, pastoor!" piept een hees stemme tje. Gelukkig, die is er ook. Daar vallen enige soldaten binnen, de vierde laag, geen kogels meer. Een is er licht gewond aan zijn hand. Ergens in de onderste laag schreit een kind.... „Wat doen we nu? Gaan we door of terug naar Palopo?" Een soldaat geeft inlichtingen: „De stuurman kreeg een kogel vlak langs zijn hoofd. Dit en ook de verwarde kreten van enige passagiers: terug! terug! maakten hem in de war, zoda* hij zijn schip begon te draaien. Toen de soldaten het goed en wel in de gaten hadden, was het reeds halver wege gekeerd. Daarop kwam het bevel: Niet draaien, volle kracht vooruit! Dit nam weer enige tijd in beslag. We lagen dus langer in het schietveld dan nodig was geweest. Twintig minuteneen eeuwig heid. „Kom maar boven." We zijn een heel eind op de rivier. Malili is in zicht. God dank geen slachtoffers. Blijkbaar hadden die heren geen grote wapenen, want de kogels hebben slechts ketssporen achter gelaten op de wand. Tegen elf uur liggen we aan de kade. Heel Malili stroomt uit. Hongerige ma gen wachten op de maandelijkse voed- selaanvoer van Palopo. Want rond Malili sluipt moord en roof. Alle kampongbe woners huizen in de stad. Elk huis bergt ik weet niet hoeveel mensen. Florinese en Timorese soldaten krin gelen om ons heen. Ik geef handen, doch weet nauwelijks aan wie, en onder tussen hoor ik de hele litanie van Alle Heiligen: Marcus, Paulus, Constantlus. De enige auto brengt ons naar het hoofdkwartier. Een week lang heb ik het geluk fRele tus elke morgen onder deze 80 ijverige katholieke soldaten te brengen. Allen bezoek ik op hun posten, steeds verge zeld van een flinke, gewapende lijf- Het is al weer geruime tijd gele den, dat de Haarlemse missionaris, pater G. van Schie, onze medewer king inriep, om het hem beter finan cieel mogelijk te maken zijn werk 'in de Oost te beginnen. Hij beloofde als tegenprestatie nu en dan een ar tikel over zijn avonturen te zullen zenden. Pater Van Schie vertelt dan in ne venstaande schets van een tocht, door hem per boot afgelegd van Palo po (in de nabijheid van Makas sar op Celebesnaar Malili. Tot goed begrip van hetgeen hij schrijft, is het nodig te weten, aat de tocht van Palopo af aanvankelijk door de Golf van Bone gaat en voorts over een afstand van pl.m. 10 mijl over de daarin uitmondende rivier. Eerst dan bereikt men de garnizoens plaats Malili, waar Florinese en Timorese soldaten gelegerd zijn, on der wie zich veel katholieken be vinden, Aan beide kanten van de rivier ligt een niemandslandmet onherbergzame bossen. wacht. Het eten is miniem, alhoewel ze hun uiterste best doen. De eerste avond ging ik baden in de rivier, net als iedereen, 's Avonds stonk ik een uur in de wind. Natuurlijk, want boven de rivier heeft ieder huis zijn toilet en badkamerDus de tweede dag ving ik maar wat regen water op van de rand van het dak. Met huiver aanvaardden we de vol gende Donderdag de terugreis. Doch geen ander avontuur, dat die naam kan verdienen en ons leven interessant maakt, kan ik U vertellen, tenzij het gewone avontuur van hoge golven en zeezieke mensen Makassar, 19 Augustus '53. G. VAN SCHIE, Mission, van Scheut. Gisteren omstreeks kwart over drie vond op de hoek LeidsevaartPijlslaan een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een motor met zijspan. De motorrijder, een 37-iarige arbeider uit Haarlem, rijdende op de Pijlslaan, ver leende leen voorrang aan de auto, welke op de Leidsevaart (voorrangsweg) reed in Noordelijke richting, dus bovendien nog van rechts kwam. Bij de botsing werd de motorrijder op de weg gesmakt, waardoor zijn rechterenkel brak. Hij werd in de Mariastichting opgenomen. Beide voertuigen liepen schade op. De motor met zijspan moest worden weg gesleept De verplaatsing van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting van de Zijl straat naar het Proveniershuis, zal op 5 September voltooid zijn. Het ligt in de bedoeling van de direc teur van het Bureau het gebouw 's mor gens om half 11 officieel in gebruik te nemen. Een. bekende figuur uit de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara in de Paul Krügerstraat, mej. A. C, Th. Stam, is in de ouderdom van 64 iaar overle den. Zij stond bekend om haar vurige en grote ijver voor de missie, speciaal voor die van Mill Hill. Zij was hoofd- zelatrice en heeft als zodanig veel werk gedaan. Ook het Kindsheidwerk in de parochie had haar grote belangstelling en steeds kon men mej. Stam op pad zien om leden te werven of te behou den. Ook haar broer, mgr. N. Stam, die enkele jaren geleden is overleden, mocht veel steun van haar ondervinden. Zij was om zo te zeggen diens rechter hand. Steeds was zij in zijn onmiddellij ke omgeving, als het ging om de goede zaak van de missie. Zaterdagmorgen half 11 zal mej. Stam naar haar laatste rustplaats worden gedragen, na de H. Requiemmis van half 10. De Haarlemse recherche heeft de 18- jarige fabrieksarbeider A. K. uit Haar lem aangehouden, verdacht van diefstal van een paar lederen handschoenen. Tijdens het.verhoor bekende K. de hand schoenen te' hebben weggenomen uit het filiaal van een chemische wasserij in Amsterdam, waar verdachte werkzaam was. GEBOREN; P. HulsbosBroekema z; C. P. NijdamBijnagte z; M. Koppen Sikkema z; G. van den BuskenMulder d; W. B. IJzermansVan Roon d; G. G. A. VisjeSmits d; IJ KempKamper d. ONDERTROUWD: C. J. van der Meer en Chr. W. Speekhoudt GETROUWD: C. Chr. Bruijns en P. J. de Vogel; F. W. Fokker en M. M. de Boer. OVERLEDEN: K. Harting, 84 j.. Haze- paterslaan; A. J. Kolenbrander, 71 j„ Kamperlaan; G. Bollebakker, 74 j., Has- selaersplein; M. V. KamermansKeerse- maker, 60 j„ Prinsen Bolwerk. Advertentie Service-Stations voor HAARLEM Gr. Houtstr.1 7 Tel. 1 1 465 Kruisweg 44 Tel. 14687 Service-Station voor Heemstede Camplaan 38 - Tel. 34282 Zijn wij goed geïnformeerd, dan 's er Vrijdag a.s. bij het optreden van de Bietenbouwers een verzoening op komst tussen G. de Roos (Boer Biet' en Carel Briels. Bijzonderheden heir* over wensten geen van beide partije0 mede te delen. Als het maar niet i«" gent Dank zij de goede zorgen van de Com missie voor Ontspanning van Ouden van Dagen en de vrijgevigheid van de burge rij hebben Dinsdag een kleine 200 ouden van dagen uit Santpoort met volle teu gen kunnen genieten van hun jaarlijks* uitgaansdag. Vijf volle bussen vertrok ken des morgens om 9 uur vanaf het Broekbergenplein met als eerste doel een rondrit door Aalsmeer en daarn* ging het op Avifauna aan. In dit vogel park hebben de oudjes enige aangenam* uren doorgebracht en het is niet teveel gezegd, dat het moeite kostte, hen bij d* vogels vandaan te halen. Nadat in het restaurant van Avifaun» de lunch gebruikt was, stapte het ge zelschap weer in de bussen voor e«n tocht door Leiden en vandaar naaf Noordwijk. Het was jammer, dat toen de regen met stromen neerviel, maaf anderzijds hadden de oudjes er weinU hinder van, want in een nieuw restau rant aan de kust hebben zij zich gedu rende geruime tijd best kunnen verpozen met een keuveltje her en der. Dat i* immers een van de aantrekkelijkheden van zo'n tocht voor ouden van dagen, dat zij elkaar weer eens ontmoeten en nieuwtjes kunnen uitwisselen. Om ongeveer 7 uur was het gezelschap weer in Santpoort terug, na een volko men geslaagde dag. nog weer beter dan voorgaande jaren. Pastoor Goossens was verhinderd mee te gaan. Wel ging ds. ti ter Steege mee. Ook het Rode Kruis- corps was weer present. Het bijzondere succes van deze tocht wordt vooral geweten aan de omstan digheid, dat dit jaar de oudjes in groe pen gaan. Nu had men dus alle Sant poorters bij elkaar in een niet te grote groep. De Harmonie Eensgezindheid geeft op Maandag 21 Aug. in „Groenendaal" des avonds te 20 u. een concert, gevolgd door een taptoe, welke laatste wordt gegeven met medewerking van het tamboer korps der Haarl. Postfanfare onder lei ding van de heer W. v. d. Peijl. Het pro gramma luidt: The London Bobbies Pa rade, mars; Lustspiel-ouverture; Millöc- ker-herinneringen; Eerste Wals-selectie: Heinzelmannchens Wachtparade; Wie ner Melodieën, Strauss; Lynwood, mars; Pauze; Taptoe. De laatste dag van de zo sombere Alkmaardermeerweek werd in „mi neur" gespeeld. Weer was er een zeer sterke, nu Noordwestenwind en vele deelnemers durfden de strijd tegen de woelige elementen niet aan. Het begon al met een verzoek van de Drakenzei- lers, om de start een uur uit te stel len, waarop het comité besloot alle starts een half uur Uit te stellen. Dit mocht echter niet uerhinderen, dat ve len besloten binnen te blijven, zodat er van ook maar een enkel groot veld sprake was, zij het dan ook, dat de Drakenklasse de best vertegenwoordig de klasse was. Jan Boom, die de eerste twee dagen steeds als laatste binnenkwam, zorgde ditmaal voor de verrassing, door als tweede te finishen, met gering verschil (Niet officiële koereen) Vorig Opening slot 26/8 3% Ned. 1953 3Va Ned. 1953 3% Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel M(j. cgrt. A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogoven» eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Uin Kon. N. Stoomb, M. Ned. Scheepv. Uni» H.V.A. Deli Mij eert. 103 101% 98% 98% 98!;! 991): 97 ts 159% 170 107 129 Va 161 180 193 224 173% 326% 9414 135% 131 129% 10614 98% 101% 98% 170 Va 193 173% 326 94 13~% 129% 107 24/8 25/8 Anaconda Copper 32% 33 Bethlehem Steel 49V4 49% Chrysler Corp. 68% 68 GeneraJ Electric. 75% 74Va General Motora 57% 57(4 Hudson Motor» 11% 11% Kennecott Copper 63% 64 Montgomery Ward 57% 57% North American Can 20% 20% Radio Corp. 23% 23% Republic Steel 46% 46% Shell Oil 74% 73% Southern Pacific 42% 42% Southern Railway 42 42% U.S. Steel 22% 22% Tidewater 37 36% op Dudok van Heel, die eerste werd. De hoofdprijs kwam echter in het be zit van J. Hofkes, die het grootst* puntenaantal behaalde. In de Regen boogklasse had J. Alberda wel heel ert veel pech. Begon hij met een te vroe ge start, reeds op het eerste ruime- windse rak scheurde hij zijn groot zeil, zodat hij de wedstrijd noodge dwongen moest verlaten. Helaas ver speelde hij hierdoor ook de kans op de hoofdprijs, die nu in het bezit van Leen de Wit kwam. Ook de Valkenklasse was deze dei niet sterk bezet, doch de onfortuin lijke zeilers van de vorige noodlottig* dag, waaronder Kirkenier en Keizei'- waren weer vertegenwoordgid. Keizet ging als eerste en Kirkenier als tweede door de finish, waarmede eerstgenoem de beslag wist te leggen op de hoofd prijs, welke bestond uit de z.g. burg*' meesterprijs, die hij voor de tweed* maal won. Het was te voorzien, d»1 Jac. Swart beslag zou leggen op hoofdprijs in de 16 m2. EenheidsklasS* Na een prima start wist hij het klein® veld aan alle winden achter zich laten, om met een flinke voorsprong de eindstreep te bereiken. Bijzonder goed werk hebben we dez* dagen gezien van de 12 m2. Sharpy' zeiler A. Visser, die het vandaag vo°. de derde maal presteerde de geD» - Kraan te verslaan. Het was alsof laatstgenoemde de zenuwen reeds bij begin parten speelden, want zij beg°^t nen met een valse start en wisten ook vandaag niet verder te brenge dan een tweede plaats. Visser seerde behalve een eerste ook hoofdprijs. Voor alle wedstrijden was een sp®g ciale baan uitgezet, terwijl yoor kleinere klassen zelfs een noodt» werd geprojecteerd. 'td" De derde dag van de national*. von- strjjden op het Alkmaardermeer getwUfeld een zwarte dag in de fes® eek denis van de Alkmaardermeen g» geworden. Onder storm en stro® eIt regen vond de start van de Dr*WJ' ge Regenboogklasse plaats en tU«e**~eg si starts van de andere klassen was cg- niet beter. Integendeel, tijdens deaf strijden van de Valkenklasse A ®*rg0of als het ware een orkaan los, w raak* zeer vele boten in moeilijkheden g» ten. Het ergste was dit wel v0_ ge* zeilers H. Kirkenier en Slep Meer, die halve wind in de lagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2