Bij de poorten van een sprookjeswereld Twee ton voor uitbreiding van Ned. Kankerinstituut Grotewohl Amerika tart Adenauer ook aan concessies Bereid om Duitse te vragen met Bondsregering één regering te vormen Verbetering in bezoldiging der mil-rechterlijke ambtenaren DRIEDAAGSE RIT DOOR STAKEND FRANKRIJK Tussen neus en lippen Collecte voor kankerbestrijding van 25 Aug. tot 12 Sept. Nieuwe zuivering in S.E.D. Robert Schuman cn zijn huisknecht woe: "sdag HET VERRE OOSTEN Prinses Armgard en Prins Aschwin in Delft Fabriek van Philips in Nijmegen Chefarine „4" doet wonderen Mislukte kluisforcering te Wognum Op zoek naar een spreker G. de Clercq geopereerd Moederhuis A rouwen van Bethanië 82.500 voor Griekenland PAGINA 3 e VLIEGTUIGBOM OPGEVIST .flaisir tres caractéristicjue!" gAnencan Onderhandelingen gaande W. Peters directeur Vormingsinstituut K.V.P. In hoger beroep eveneens drie jaar geëist Bevredigend verlopen Mgr. Huibers consacreert nieuwe kapel Bij mijn entrée onder de lezeressen en lezers van dit blad dien ik mij eerst voor te stellen eu, U mijn doel te verklaren. Mijn levenswerk heeft mij in zeer nauw contact ge bracht met allerlei personen, plaatsen «n toestanden, die ook voor U allen tn deze cosmopolitische tijd wel inte ressant zullen zijn. Azië, waar ik 35 Jaar verbleef, werd, mag ik wel zeg- Sen, mijn tweede vaderland. Het dage lijks werk bestond in een intieme omgang met Chinezen en Indonesische volksstammen, wier talen ik moest spreken en met wier variërende ge woonten ik moest meeleven. Zodat met sen variant St. Paulus' woorden van toepassing werden: „Waren zij Chine- *en, ik ook. Aten ze met stokjes, ik °ok. Gingen ze op jacht, op visvangst, Of zaten ze in hun hutten bij het alle daagse leven, bij feesten, rechtspraken, huwelijken, in gezelschap van hun Wonderdokters en toverheksen of bij allerlei andere malle gevallen, ik was van de partij. Bij ziekten en ongevallen maakte de hood mij medicus-chirurg, in verdruk king hun pleitbezorger, hun hulp in alle zaken, allereerst in geestelijk op- aioht, maar ook bij honderderlei akke fietjes groot en klein, bij het solderen van de lekke rijstpot van moeder de Vrouw, of reperatie van het nuchtere olielampje, dat ook een duister pro bleem oploste. Kortom een factotum haar Paulus' recept, die weende met de wenenden en juichte bij aller wel vaart. Op deze wijze leert men het volk van Azië beter kennen dan me nigeen, die als autoriteit wordt uitge zonden in commissies van goede dien sten en dergelijke, maar als puntje bij Paaltje komt, geen tien woorden Ma lais, Chinees of andere talen kan spre ken, laat staan de mentaliteit van het Volk benaderen. Me dunkt, het kan hiet anders dan hoogst nuttig en wel kom zijn voor U, om nu eens precies te vernemen, hoe het staat met som- hiige veelbesproken onderwerpen, die hien dagelijks in kranten en radio boort behandelen. Ik bedoel niet steeds aen politiek onderwerp aan te snijden, hiaar toch zo variërend mogelijk te schrijven over personen, toestanden, taal, gewoonten, mentaliteit en gebrui ken van allerlei volken, die staan op öe hoogste of laagste trappen van cul tuur. Ik stel me voor uit dergelijke schetsen soms conclusies te trekken, hetgeen U een veel betere kijk zal geven op de diverse toestanden. De boot vertrekt en de trossen gaan los. De scheiding is daar. We pinken een traan weg en. daar moet U niet mee spotten! Dat is volstrekt geen sentimentaliteit. Het is «en traan der natuur allereerst bij het afscheid voor het levenmaar ook een traan van waardering voor wat We zullen missen buiten ons lieve ge lukkige vaderland. Zeker, ook ik draag een Nederlandse bril, maar toch kan ik U uit ondervinding geheel on- oartijdig verzekeren: Er is maar EEN Nederland! Ik verklaar aan al Door de politieke gebeurtenissen wordt bij herhaling de aandacht ge vestigd op het nabije en verre Oos ten. Maar wat wij daardoor verne men beperkt zich tot enkele politieke hoofdzaken, die ons toch geen voor stelling geven van het werkelijke le ven aldaar in zijn kleurige détails zo geheel afwijkend van onze Wes terse manier van doen. Daarin kan men alleen worden ingeleid door iemand die vertellenderwijs aan ons releveert, wat hij met eigen Holland se ogen heeft gezien. Voor onze le zers zal dit een medewerker doen, die zich Narratoriëns noemt en die het verre Oosten als missionaris uit eigen aanschouwing heeft leren ken nen. de hedendaagse critiek, dat ons land je in sociale rechtvaardigheid, chris telijk medeleven en handhaving van de gezonde, beproefde orde, vrijwel vooraan staat in de rij van andere staten. Enfin, ik zal er U op reis nog wel eens aan herinneren. We laten Marseille, Genua, Napels en Al giers maar rusten. Zijn dat geen prachtige steden? vraagt U. Jawel, maar ik zou het toch over Azië heb ben en dus eerst aan land in Port Said! Ik kies deze plaats juist niet uit om mijn bewering te staven, want eerlijk gezegd is hier wel een uitzonderings geval. Het is een aardig entrée. Het levensgroot standbeeld van Ferdinand de Lesseps, de ontwerper van het Suez-kanaal, op de punt van de pier bij de ingang van de haven van Port Said. Toch blijft dit stadje eqn uit de grond gestampte plaats, die nooit zo groot zou zijn geweest, ware ze niet gelegen bij de ingang van het Kanaal als opslagplaats voor drinkwater, olie en kolen voor de wereldscheepvaart. Dit brengt ook mee, dat de bevolking een samenraapsel is van allerlei na ties. Op straat worden we omsingeld door een ijzeren muur van schorrie- morrie-mannen, die leuren met vreemde postzegels, ansichten, Tur kish delight (een Turkse suikerlek kernij), Egyptische sigaretten, topies (zonnehelmen), tandenborstels, hand tasjes van „echte" krokodillenhuid, dadels en vijgen, die gecontijt zijn met suiker, havenstof en vuil van vieze vingers, kleedjes van mummies an Pharao's „made in Germany". El ke afwijzing betekent een nieuwe aan prijzing en elke afkeuring is een uit daging tot een Egyptische oorlog. Sommigen onzer lezers zullen ook Gollie wel kennen, die daar rond zwerft in zijn lange fladderende, eer tijds witte mantel. Zijn arendsogen hebben ons herkend als Hollanders. Daar is hij. „Ha Koningin Julia na.... allemachtig mooi, allemachtig goed mens.... kijken, niet kopen!" en een tiental piepkuikens tippelt al uit zijn wijde mouwen! Allemachtig sterk zeg, Het zijn allemaal vlugge, slimme, sluwe schutters, maar neen.Port Said is mijn stad niet. Het is een oord waar de grote riolen van Europa en Azië uitlopen, een pleisterplaats van twijfelachtige elementen uit het Na bije Oosten. Te midden van het ge roezemoes van venters en derde klas bars verheft zich het paleis van de Duitser Simon Arzs, een modern wa renhuis, waar de Europeaan zich een dorado van snuisterijen kan aanschaf fen voor cadeautjes of vademecums- voor de reis. A propos, wist U, dat hier ook de aartsbisschop resideert van de „Ka naal Zone", dit is het diocees van het Suez Kanaal gebied. Hij is een Fran se Franciscaan, die mij in gezelschap van Mgr. Sauer, abt-aartsbisschoo van Gensan (Korea) heel hoffelijk voor een lunch inviteerde en waar we aanzaten in een zeer cosmopoli- tisch gezelschap van drie Fransen, een Beier, een Ier, een Engelsman en een Hollandse priester, terwijl de tafelboys bestonden uit een Kopt, een Egyptenaar en een Griekse kok. Het was een koud maal a la fran- gaise van rode bieten, witte boontjes in olie, een macaroni-pudding met confituren als dessert, een koud maal met een warme hartelijke conversa tie in een Roomse sfeer van eenheid en broederschap. Na de Rode Zee deden we het stadje Djibouti aan in Frans Somali- land. Hier ligt het eindpunt van de spoorlijn naar Addis Abeba in Abes- synië, waar we in drie dagen komen in het oeroude testamentische rijk van Salomon, thans voortlevend in Keizer Haile Salassie. Het is het land voor riskante avonturiers en sjache raars in leeuwen- en tijgerhuiden, want het achterland krioelt van deze monsters, en let welniet als in de Amsterdamse Artis achter tralies, maar in volle vrijheid, „quaerentes quos devorent" op zoek naar hun prooi. De entrée in Djibouti is nog erger dan in Port Said. Hier werd ik letterlijk omsingeld door een leger potsierlijke negertypen, die je ge woon niet lieten schieten voor ze een rariteit aan je kwijt waren geraakt. Stokjes om tanden te poetsen of lie ver te schrappen, huidjes, tanden en de hemel weet wat meer. Een zwarte diender karwatste allen opzij en ad viseerde mij zelf ook maar te kar watsen. Op weg naar de Katholieke missie lag het marktplein, een open kale vlakte, geheel geplaveid met af val van pas gevilde geiten en hun diepste binnenwerk, dat onder een blakende zon lag te geuren in een wervelstorm van grote blauwe vlie gen. A propos, zulke Afrikaanse ver keersregels en stillevens worden niet geduld onder het waakzame oog van een flinke directeur der Volksgezond heid in Nederland. Echt, Nederland is „Toch voordeliger" ingerichtook in verkeer en hygiëne. NARRATORIËNS Tegen het einde van de oorlog is in het Ganzediep bij Grafhorst in de gemeente IJsselmuiden (Ov.) een Engelse bommen werper neergestort, die vermoedelijk ave rij had opgelopen na een gevecht met een Duits jachtvliegtuig. Enige leden der be manning van de bommenwerper konden het vliegtuig met de parachute verlaten, enkele anderen kwamen om het leven. Enige slachtoffers zijn op de begraafplaats te Grafhorst ter aarde besteld. Handelaren in oude metalen hebben de zer dagenwrakstukken van het toestel op gevist. Daarbij bevond zich ook een bom van 1800 kg. Aanvankelijk had men niet door welk een gevaarlijk projectiel dit was, want de handelaren in oud ijzer uit Steenwijk gingen op de bom staan en zelfs viel het gevaarte een keer uit de takels in het water terug. De Rijksopruimings dienst heeft de bom gedemonteerd. Vol gens de leden van deze dienst was dit de derde bom van 1800 kg, die door hen in Nederland onschadelijk werd gemaakt. Advertentie 'cssierlge Paramount Praatjes Zeekoningen achten wij de ware „onge- °onde koningen". Ze regeren de wereld ^hcr handvest of raadgevende vergadering. Ifs een staatscourant hebben ze niet nodig hun oekasen af te kondigen. Van Sin- Pore tot Sncek worden ze ijlings gehoor de door hun vrouwelijke onderhorigen. c «nige oppositie die zij kennen, zijn de °5sihoorde protesten, wellend uit de kelen dj" ^ct gehuwd mannendom. Wij waren toe °°k wc' ccn weimS vooringenomen, n w« gisteravond werden voorgesteld Ccn echte modekoning. Maar onze wrok p 1 als sneeuw voor de zon, toen de grote (j. e G. ons meteen een Paramount aan- „Ei ei", riepen wij in onberispelijk ns> „rookt u Paramount?" („Oeuf oeuf, Otis'* V0US Parïtnount'") cn terwijl wij r haastten, hem op het papier te werpen, icL genie ons mild ten antwoord: „Wcl- ■tcn v'nfl dear sigaret een bewonde. kj^^ardige creatie. Zelfs in New-York js p 2C niet fijner kopen. Volgens mij tcrl vam°unt gefabriceerd met een mees- 'bzicht voor juiste verhoudingen. ge Cm rookt, geniet van een subliem s ««pel en een verkwikkende, zeer fijne 'Ijkste m°n v'cux' srniak is het belang- - cc tef wcrc^-cn Paramount smaakt. Het !ntens plezier, deze sigaret te roken. «s „Het Koningin Wilhelminafonds" heeft f 200.000 ter beschikking gesteld van het „Nederlandsch Kankerinstituut" te Am sterdam voor de uitbreiding van werk ruimte. Met dit bedrag zal een laatste uitbreidingsmogeHjkheid op de zplder van het Antoni van Leeuwenhoekhuis worden benut." Dit heeft prof. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van de vereniging „Het Ne derlandsch Kankerinstituut" en hoofd bestuurslid van het K.W.F. Dinsdag me degedeeld. „Veertienduizend van de ruim tachtig duizend sterfgevallen per jaar in Ne derland zijn aan kanker te wijten", ver volgde hij, „En er zullen nog generaties moeten komen en gaan voordat dit pro bleem aan een oplossing toe is. Maar, zo ons dit al met een redelijke bezorgdheid mag vervullen, angst of paniek zouden misplaatst zijn. Laat ons liever het mo gelijke doen om de voorwaarden voor een succesvol onderzoek in kliniek en laboratorium te helpen handhaven en verbeteren. Aan opleiding van nieuwe clinici bestaat dringend behoefte. Jaar lijks is voor dit alles ruim een millioen gulden nodig. Ook dit jaar zal in Neder land een grote collecte voor de kanker bestrijding worden gehouden en wel van 25 Augustus tot 12 September. Bo vendien zal 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina, in het nationa le radioprogramma een prijsvraag, „Kent u uw vadèrlandse geschiedenis?" worden uitgezonden; waarvoor Prinses Wilhelmina de ereprijs heeft uitgeloofd. „De instelling op 26 Mei van de lan delijke organisatie kankerbestrijding door de staatssecretaris van Volksge zondheid, prof. dr P. Muntendam, opent de weg naar de meest wenselijke toe stand", zo deelde vervolgens dr. K. Breur, geneesheer-directeur van het Radio-Therapeutisch Instituut te Rotter dam mede. Zij is de voortzetting, als het ware in particulier initiatief, van het werk dat prof. Muntendam met zijn ministeriële afdeling is begonnen. Het kankeronderzoek en de kankerbestrij ding worden geconcentreerd in zes cen tra, waar de omstandigheden het gun stigst zijn, t.w. in de vijf universitaire centra en in Rotterdam (Radiotherapeu tisch Instituut), gesecundeerd door sub centra in Middelburg, Eindhoven, Maas tricht, Deventer en Leeuwarden. Deze regeling is met name het gunstigst voor clinische research en wellicht ook voor een tijdige herkenning van de ziekte. De sub-centra zullen nuttig kunnen zijn in gevallen, die als standaardgeval- len kunnen worden behandeld. Zoals bekend zijn voor de eventuele bouw van een nieuw Radio-Therapeu tisch Instituut te Rotterdam en voor de eventuele bouw van een nieuw Kanker instituut in Amsterdam van meet af 41/, millioen gulden van het K.W.F. ge reserveerd. De moeder van Prins Bernhard, Prin ses Armgard, en zijn broer Prins Asch win en echtgenote hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan de Oude Kunst en Antiekbeurs te Delft. Prins Asch win die, zoals men weet, conservator is van een museum te New York, toonde zich enthousiast en zei overweldigd te zijn niet alleen door de grote hoeveel heid kunstvoorwerpen, doch ook door de kwaliteit ervan. Voorts kreeg de beurs gisteren be zoek van vooraanstaande Nederlandse verzamelaars. Ook kwam de hoofddi recteur van het Rijksmuseum te Am sterdam, jhr. D. C. Röell met leden van zijn staf. Hij kocht o.a. een vijftiende- eeuws Bisschopsbeeld in gedreven zil ver en een Frans Louis XV-bureau. Philips zal naast de uitbreiding en de bouw van een nieuwe fabriek te Zwolle, zoals wij in ons blad van Maan dag j.l. reeds mededeelden, ook een fa briek vestigen in Nijmegen, die nieu we onderdelen voor de electronische industrie zal vervaardigen en ontwik kelen. De gemeenteraad van Nijmegen zal in een zitting met gesloten deuren over de grondverkoop beslissen. Voor de vestiging van de nieuwe fa briek in Nijmegen heeft Philips het oog laten vallen op een perceel industrieter rein nabij de nieuwe haven aan het Maas-Waalkanaal. Hier zal binnenkort een tweede havenarm worden gegra ven. Het in Nijmegen geprojecteerde Phi- lipsbedrijf zal montage-ateliers en labo ratoria omvatten, waarin aan enkele honderden meisjes en mannen werk kan worden geboden. Philips hoopt, indien de Nijmeegse raad met de plannen ac- coord gaat, in September met de bouw te ku-inen beginnen. Indien alles vol gens de plannen verloopt zal het bedrijf eind volgend jaar met de productie kunnen beginnen. Het grote surplus aan arbeiders dat Nijmegen biedt, is een van ae oorzaken dat Philips zich in Nijmegen wil vesti gen. Het aantal werklozen in Nijmegen wordt momenteel geschat op circa twee duizend. Behalve voldoende werkkrach ten biedt de industrialiserende Waal stad ook voldoende opleidingsmogelijk heden en onderwijsinrichtingen op ve lerlei gebied. Directeur van het nieuwe Philipsbe- drijf wordt dr. ir. J. van der Spek. De heer W. Peters, Haags redacteur van de Maasbode, is benoemd tot di recteur van het Vormingsinstituut der Katholieke Volkspartij te Baarn. Muziek van Wagner, Verdi en Puccini weerklonk dezer dagen over het water van de Venetiaan- se grachten. Een geheel orkest was op een groot drijvend en uitbundig geïllumineerd vlot opgesteld. Lang zaam dreef het vlot door de ka nalen, gevolgd door tal van boot jes, die de sterren, de producers, de directeuren en de regisseurs en alles wat met film te maken heeft vervoerden. Dit alles ter gelegen heid van het grote Filmfestival. V Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET OOK WANNEER U ZICH „LANDERIG" VOELT I De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag tegen de oudste verdachte in de zaak van de mislukte forcering van de kluis in het veilinggebouw van de coöperatie ve marktvereniging „De Volharding" te Wognum. in Augustus 1952, de 22-jarige Amsterdammer W. A. drie jaar gevan genisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis geëist. De jongeman, die reeds één jaar preventief heeft geze ten, was op 19 December van het vorig jaar door de rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot drie jaar. De rechtbank had hem vrijgesproken van de poging tot diefstal in het veilinggebouw, maar veroordeeld voor het tezamen met zijn broer wegnemen van een snijbrander en een zuurstof- en acetyleencylinder, waarmede gepoogd was de kluisdeur open te branden. Tijdens de eerste be handeling voor het hof in Februari had de verdachte ontkend, doch Dinsdag gaf hij toe de goederen van een zand zuiger, die bij Landsmeer in het Noord hollands Kanaal lag, te hebben wegge nomen. De procureur-generaal eiste tegen zijn broer, de 20-jarige lompensorteerder P. A., die zowel voor de diefstal van de snijbrander en de cylinders, als de po ging tot diefstal in „De Volharding", in eerste instantie tot drie jaar was ver oordeeld, aanvankelijk ook ontkend had, doch ter ïechtzitting eveneens be kende dezelfde straf. Het hof zal 8 September arrest wijzen. Premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland heeft in de Volkskammer er op aan gedrongen, dat Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland maar eens moet proberen evenveel concessies van Amerika te krijgen, als hij van Rusland heeft gehad. Verder verklaarde hij zich bereid om samen met de West-Duitse regering een voorlopige regering voor heel Duitsland te vormen, zoals in een Russische nota is voorgesteld, teneinde een vredesverdrag voor te bereiden of desnoods zelfs om algemene verkiezingen voor te bereiden. Intussen heeft de communistische S.E.D. een nieuwe zuivering van haar leden gelast met als grote criterium „Wat deed gij op de zeventiende Juni?" Premier Grotewohl bracht in de Volkskammer verslag uit over de bespre kingen die de Oost-Duitse regerings delegatie onder zijn leiding verleden week in Moskou heeft gevoerd. Als resultaat daarvan is er een Russisch- Oost-Duits accoord gesloten, waarbij Rusland er van afziet om na 1 Januari nog herstelbetalingen te eisen, de be- zettingskosten terugbrengt tot 5 pCt. van de staatsinkomsten van Oost-Duits land, belooft alle niet-criminele krijgs gevangenen terug te zullen zenden en toezegt per 1 Januari een 33-tal voor de Sovjet-Unie werkende fabrieken aan de Oost-Duitse regering te zullen terug geven. In een vrij sarcastische rede drong hij er op aan, dat Adenauer maar eens moest proberen om zulke liefdevolle concessies van Amerika los te krijgen. Hij wilde wel eens zien of Amerika nog voor de verkiezingen, die op 6 Septem ber zullen worden gehouden, bereid is West-Duitsland zover tegemoet te ko men. De heer Grotewohl maakte even wel geen melding van het feit, dat de Westelijke mogendheden de Duitse krijgsgevangenen al lang naar huis heb ben teruggestuurd, al in 1950 alle her stelbetalingen hadden stopgezet en daarvoor in de plaats de Bondsrepu bliek een economisch hulpprogram had den aangeboden, dat zij tenslotte geen fabrieken terug te geven hadden. Grotewohl maakte voorts de lijst van 33 fabrieken openbaar, die Rus land aan Oost-Duitsland terug zal schenken. Het zijn voor het grootste deel fabrieken voor synthetische rub ber en olie en wapenfabrieken. Wes telijke deskundigen hebben berekend, dat de gezamenlijke productie van deze fabrieken voldoende js voor de uitmonstering van het Oost-Duitse leger. Opmerkelijk is, dat op de lijst van terug te geven bedrijven, de ura- niummijnen van Opper-Silezië niet voorkomen. Blijkbaar willen de Rus sen deze voor de kernsplitsing onmis bare metalen niet missen. In Westelijke kringen beschouwde men de staart van Grotewohl's rede als het belangrijkste deel. Hierin stelde hij namelijk voor om samen met de Bonds regering van West-Duitsland een geza menlijke regering voor heel Duitsland te vormen die tot taak zou hebben een vredesverdrag met de Grote Vier en des noods zelfs algemene verkiezingen in het gehele land voor te bereiden. In Wes terse kringen ziet men in deze phrase een aanwijzing dat de Oost-Duitse rege ring meer burgerlijke ideeën gaat koes teren over de politiek. Dit zou tot re sultaat kunnen leiden. In dit verband zijn ook zijn opmerkingen van belang, dat het Duitse volk zelf over zijn poli tiek moet beslissen en dat er geen sprake is van bolsjewisering van de Russische zone. Intussen is de communistische SED een nieuwe zuivering begonnen tegen haar leden. Alle leden, hoge functiona rissen of kleine meelopertjes zullen on derzocht worden op de vraag wat zij op de zeventiende Juni hebben uitge spookt. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 27 November 1947, hou dende nieuwe regeling van de bezoldi ging der militair-rechterlijke ambtena ren. De wedde van de militaire leden van T Mohammed en de berg Heinrich Bruemmer is niet alleen burgemeester van het West-Duitse dorp Hunzen, maar met zijn 317.5 pond ook de dikste man van West-Duitsland. Onlangs kreeg hij een op roep, om als getuige voor een gerechtshof te ver schijnen, maar hij was physiek niet bij machte aan die oproep te vol doen, want hij kon zijn omvangrijke corpus noch door het coupéportier van een trein, noch door de deur van een bus wrin gen. Ook een politiewa gen bleek te klein en om op een open vrachtwa gen te worden vervoerd, vertikte hij, omdat dat zijn eer van burge meester te na kwam. Ten einde raad besloten de wijze Mohammeds van het gerechtshof dan maar in pleno 50 km, op reis te gaan naar dé niet te transporteren vleesberg. Zij troffen hem .huis aan een tafel, waaruit een halve maan was gezaagd, om zijn buik voldoende „Lebensraum" te geven. Ongeluksvogel De kleine Buster An drews te Winston-Salem in Noord-Carolina is wer kelijk een ongeluksvogel. Voor hem komt een on geluk nooit alleen. On langs moest zijn blinde darm er uit. De chirurg moest tweemaal het mes er in zetten, om het ont stoken ding te vinden. Een tijdje later viel Bus ter van de schommel. Zijn ouders dachten, dat hij een arm had gebro ken. Maar nee, hij had allebei zijn armen gebro ken. Zijn methode Sir Hugh Casson, de ontwerper van de versie ring voor de Engelse kroningsfeesten, heeft aan de studenten van de Royal West-of-England- school te Bristol het vol gende gedoceerd: „Als je wat gedaan w'il krijgen, maak dan, dat ze je wel weg willen kijken". Het zijn de dichters, 'crt.il- ders, gekken, maniakken en zonderlingen, die wer kelijk iets tot stand bren gen. Je moet je oefenen in de kunst, om zo lastig mogelijk te worden. Dan krijg'je alles voor elkaar, want dan zeggen de men sen: „Ga je gang maar en doe wat je wilt, als je maar opduvelt". het Hoog Militair Gerechtshof wordt gesteld op f 1.000 per maand, waardoor deze wedde gelijk wordt aan de wedde van de raadsheren in de gerechtshoven van de gewone rechterlijke macht. De vergoeding, welke genoten wordt door de raadsheren in de Hoge Raad of in het gerechtshof te 's-Gravenhage die zijn aangewezen als rechtsgeleerd lid tevens president van het Hoog Militair Gerechtshof, alsmede van de procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage in zijn hoedanigheid van advo caat-fiscaal voor de zee- en landmacht wordt verhoogd van f 85 tot f 125, in dien het gaat om de aanwijzing tot rechtsgeleerd lid zonder meer van f 85 tot f 100. Indien een raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage tot rechtsgeleerd lid tevens president dan wel tot rechtsgeleerd lid zonder meer wordt aangewezen wordt hem een wedde toegekend, onderscheidenlijk van f 1.125 of f 1.000 per maand, welke wedden overeenstemmen met de wed den voor resp. de vice-president van en de raadsheer in een gerechtshof. Er wordt een lid van een artikel toe gevoegd, waarbij wordt voorgeschreven, dat bij algemene maatregel van bestuur zal worden bepaald, op welke voet aan de plaatsvervangende leden dat zijn de raden, bedoeld in de provisionele in structie voor het Hoog Militair Ge rechtshof een vergoeding per zitting kan worden toegekend. Artikel 2 van het ontwerp van wet brengt de wedde van de presidenten van de krijgsraden en van de hoofden van de parketten bij die Krijgsraden op f 940, zijnde het peil van de vice- presidenten van de gewone rechtbanken volgens wet betreffende de bezoldiging van de gewone rechterlijke macht. Dit bedrag geldt evenals voor laatst bedoelde functionarissen vanaf 1 Sep tember 1950 af, terwijl voor het tijdvak van 1 Januari 1950 tot 1 September 1950 is gesteld een bedrag van f 900. Evenals voor de andere hogere en hoogste ambtenaren is geschied wordt verder ten aanzien van de bezoldigde leden van de militair-rechterlijke macht voorgesteld een vaste toelage van f 16.65 per maand, te verlenen met in gang van 16 Maart 1951, welke vaste toelage in de pensioensgrondslag wordt opgenomen. Zondagavond 10 uur meldden zich aan een woning in Metz ie Moulin twee vermoeide reizigers, die juist een rit van 500 km met de auto achter de rug hadden. „Wij wilden graag de heter Schuman spreken", zeiden ze tot de lange, magere man, die voor hen het bovenste deel van de deur ontsloot. „Dat is wel wat laat, vindt U niet", zei de half in het duister gehulde gestalte. De beide reizigers, het waren mr. C. van Rij, voorzitter van de B.E.F., en mr. Wildeboer, van de afdeling 't Gooi van de B.E.F., maakten het doel van hun bezoek bekend: zij wilden de heer Ro bert Schuman uitnodigen voor een be zoek aan de Federalistenbijeenkomst in Hilversum om daar het woord te voeren. „Ik zal eens kijken of de heer Schu man nog te spreken is", zei de figuur, die vanwege het gemak zijn boord afge laten had, „komt U binnen". De be zoekers gingen achter de huisknecht aan en kwamen in een donkere kamer. Daar stak de huisknecht het licht aan, draaide zich om enRobert Schuman stond tegenover zijn bezoekers. Hijzelf had het meeste plezier om de geslaagde grap en verklaarde zich onmiddellijk bereid naar Hilversum te komen, op voorwaarde, dat er een discussie op zijn inleiding zou volgen: „Alleen op die manier heeft mijn optreden waarde", constateerde hij bescheiden. Een half uur later verlieten twee overgelukkige Federalisten de beschei den woning in Metz-le-Moul'n en haast ten zich naar Luxemburg om daar het grote nieuws aan de burgemeester van Hilversum telefonisch te melden. Frank rijk staakte en telefoneerde dus met. Het werd diep in de nacht, voordat men de eerste slaap genoot. Dat was het einde van een avontuur lijke rit van twee organisatoren der Federalistenontmoeting in Hilversum. Vrijdag waren zij uit Hilversum ver trokken om contact op te nemen met een spreker in Frankrijk. De concierge van de woning, waar de heer Schuman in Parijs pleegt te verblijven staakte blijk baar ook. Hij volstond met de stugge op merking, dat de heer Schuman met thuis was en de eerste tijd niet thuis zou komen. Gaston Riou, een der steunpi laren van het Europese Federalisme in Frankrijk stond zijn goede vriend mr. van Rij met raad en daad terzijde. Bij hoge uitzondering mocht men via de Cercle Interalliée met Toulon bellen, om contact op te nemen met René May er, die op het eiland Var zijn vacantie doorbracht. Een barkas koos zee om de uitnodiging aan de heer Mayer over te brengen. Deze liet berichten, dat hij zich vanwege de politieke situatie niet buiten Frankrijk wilde begeven. De tweede candidaat was de 79-jarige Due de Broglie, een grote figuur in Frankrijk op het gebied van het Federalisme. De edelman ontving zijn gasten met alle Franse hartelijkheid op zijn kasteel bij Rouan, maar moest de uitnodi eveneens afslaan: zijn gezondheid lie., het niBt toe. Maar hij wist de bezoekers aan het adres van Schuman te helpen. Toen begon de rit naar Metz-le-Moulin, die 's avonds met het bovengemelde avontuur eindigde. Dit ter illustratie van de problemen, die het uitnodigen van sprekers in een stakend land gaf. Robert Schuman legde er de nadruk op, dat hij de uitnodiging vooral aan vaardde om zijn genegenheid te tonen aan de Nederlanders voor het eerbe toon, dat hem onlangs bij zijn eredocto raat in Tilburg ten deel viel. Doch de meeste voldoening vond hij in het moment, toen na zijn rede in Gooiland de rechterhand van dr. Ade nauer, Baron Grumpenberg. hoofd van de Duitse delegatie, opstond en in be wogen bewoordingen de wil van de Duitse Federalisten kenbaar maakte om de oude vete tussen Frankrijk en Duits land voor goed uit de wereld te helpen. Robert Schuman had van het feit, dat hij naar Hilversum reisde via Bonn en Godesberg gebruik gemaakt om te con fereren met Adenauer en de Franse Hoge Commissaris Poncet. Dinsdag heeft hij, in gezelschap van de heer Serrarens een bezoek gebracht aan de Zuiderzee werken bij Harderwijk en vervolgens een rondetafelgesprek voor de Neder landse televisie over het Europese Fe deralisme geleid. Nog diezelfde avond reisde hij af. Dinsdagmorgen heeft prof. dr. I. Boe- rema in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam de aangekondigde operatie ver richt bij de heer G. de Clercq, voorzit ter van de AVRO. bij wie het linker* been is geamputeerd: wegens storing in de bloedvaten. De operatie heeft, naar werd mede gedeeld, een bevredigend verloop ge had. De patiënt zal de eerste tijd ech ter geen bezoek mogen ontvangen. Donderdag 10 September zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de nieuwe kapel van het moederhuis der Vrouwen van Bethanië te Bloemen- daal plechtig consacreren. Deze kapel is toegewijd aan de patronessen van de Vrouwen van Bethanië, de Heilige Rei- nalda en de Heilige Liduina. 's Middags' van 3.30 uur tot 5 uur is er in Huize Bethanië, Hoge Duin en Daalseweg 32 te Bloemendaal, gelegen heid de zusters met dit feit geluk te wensen en een bezoek te brengen aan de nieuwe kapel. Op gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis onder vermelding hulp verlening Griekenland is thans een be drag ontvangen van 82.497.97 Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 10.000 blikjes corned beef aangekocht ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Griekse eilan den. De blikjes zullen zo spoedig moge lijk naar Griekenland worden gezon den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3