Communistisch verzet gebroken ^'frioo^AtJ: Het spoor van het zwaarcL in Sprankelende drijft Amerika India niet bereid candidatuur in te trekken VISHINSKY de hoek Talrijke communisten in arrest in Perzië Goed SLEM II zij-g Einde Franse staking in zicht Incident bij herdenking op het Parijse hoofdpostkantoor Vijf communisten vrijgelaten ifira !U m „Korea" in de Politieke Commissie Politie jaagt op Fatemi Snorrendelict Vermindering van de koffiesmokkel WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 In Frankrijk Complot tegen veilig heid van de staat V.s. tegen behandeling van kwestie-Marokko in Veiligheidsraad Spaanse critiek op Frankrijk In Noord-Korea: Hode Kruis-teams krij gen geen vrijheid Kenya Ethio#i« Sotdan Kenya Verkeer naar Frankrijk hersteld Vertraging mogelijk Knaapje zag geen Roosje staan Nationalisatie in Engeland Bestuursraad derT.U.C. waarschuwt tegen overhaasting Aanpassing klooster orden aan de eigen tijd Congres te Rome m door A. Budlngton Kelland Auto-ongeval Raalte Begrafenis van de vijf slachtoffers Prijs in Duitsland verlaagd Olympische Spelen 1960 waarschijnlijk in Europa Sportflitsen j)e stakingsbeweging in Frankrijk schijnt haar einde te naderen nu de communis me vakbond zijn leden opdracht heeft gegeven ook het werk te hervatten. De aeste stakende spoorwegemployé's, postbeambten en het grootste deel van het soneel der Parijse vervoersdiensten is aangesloten bij dit vakverbond. De com- nisten moesten wel toegeven, omdat op vele plaatsen de arbeiders zelf naar hun terugkeerden. Gisteren heeft zich nog een incident oorgedaan op de binnenplaats van Parijse hoofdpostkantoor. Honder den postemployé's waren daar bijeen- ™omen om rond een herdenkings- Plaquette het feit te gedenken, dat ar'is negen jaar geleden werd be rijd. Na de plechtigheid bleef een antal mannen op de binnenplaats o.ndhangen. De politie wilde hen ver wijderen, waarop een gevecht ont rond. Een postbode werd gewond en een andere werd gevangen genomen. v Wacht wordt dat in de loop van ina i ag de treinen weer nagenoeg nor- Ont zullen rijden, al zal vertraging Kreden door de grote behoefte aan v rvoersmogelijkheid door de gestrande ^cantiegangers. De Parijse bussen en treinen reden gisteren al voor .0 groot deel. Slechts de helft van de 'Xi-chauffeurs heeft gehoor gegeven /h de stakingsoproep, die het werk in J7-® branche gisteren voor 24 uur °*«t stilleggen. Bij de energiebedrij- j h is de toestand nog niet erg veran- al is de gas- ;n electra-voorzie- airi? vriJwel normaal. Steeds meer post- "Jotenaren keren op hun werk terug. De Franse Grand Jury heeft de vijf ,cMnmunistische leiders, die verleden «ar October werden gearresteerd op "eschuldiging van het vormen van een "oinplot tegen de veiligheid van de staat li het ondermijnen van het moreel van "et leger, gisteren voorlopig in vrijheid besteld. Meer dan 2000 personen hadden het Paleis van Justitie een betref- ehde petitie ingediend. Onder de vrijgelatenen oevindt zich **ndré Stil, hoofdredacteur van het rode dagblad „L'Humanité". De Grand Jury besliste dat de detentie der communisti sche leiders voor het onderzoek niet langer noodzakelijk was. Amerika heeft verklaard tegen te zul len stemmen wanneer de Arabisch- Aziatische groep vandaag probeert de «Westie Marokko door de Veiligheids rad te laten bespreken. De V.S. be lhouwen de gebeurtenissen in het pro- lectoraat niet als een bedreiging van de 'bternationale vrede. Verwacht mag W'orden, dat ook Engeland tegen zal "'enunen. Hierdoor zal de behandeling "an de kwestie waarschijnlijk moeten gorden uitgesteld tot de volgende zït- jhig van de Assemblée, die op 15 Sep- cmber begint. Van Arabisch-Aziatiselie *tide is heftig geprotesteerd tegen het Amerikaanse besluit. - De Spaanse Hoge Commissaris van warokko, generaal Garcia Valino, heeft piitiek geleverd op Frankrijk, omdat dit iabd Spanje niet van tevoren gekend in zijn besluit om de Sultan van yiarokko te verwijderen. Het materiële zwaartepunt van de Franse actie ligt Weliswaar in Frans Marokko, maar het politieke en religieuze zwaartepunt ligt 'ii het Spaanse protectoraat, verklaarde ?e generaal, die hiermee waarschijnlijk l^eft willen zeggen, dat de neef van de woegere sultan, die de hoogste Arabi- ?he autoriteit is in de Spaanse zone, Pgeniük rie leiding heeft in geheel ïigenlijk de Marokko. Een Rode Kruis-team van de V.N., dat i ruggekeerd is van een inspectietocht opn aantal krnpsffpvanopnfïn in lil bgs een aantal krijgsgevangenen in °ord-Korea, heeft meegedeeld, dat het "'echts toegestaan was om met „progres- ifive" krijgsgevangenen te spreken. De- Waren tevoren door de communisten "'tgezocht om op te treden als woord- herders. Er kwam geen klacht over hun ^bpen. Communistische bewakers waren L°ortdurend aanwezig bij de gesprek en. WyirS WA© R J tCTO/HA k(infn e.en gebied van duizenden vier- ^ouS kilometers, onder meer boven de den rond de berg Kenya, ten Noor- k^an Nairobi (de hoofdstad van de z^n ^nds eergisteren uit Brit- flett ™egtuigen honderdduizenden pam- tfie neergeworpen. Mau Mau-leden, hm* ®een moorden hebben begaan, en zich onbevreesd overgeven. Zij zullen niet gestraft worden. In de provincie is de stakingsbewe ging nu reeds bijna geheel beëindigd. Op de meeste stations, behalve in Straatsburg en le Havre, is het werk hervat. Op het traject DijonChalon is weer een sabotagedaad ontdekt. Onver laten hadden een paar dwarsliggers op de rails gelegd. De Michelin-trein, die op dit traject rijdt, reed tegen de blok ken, maar ontspoorde niet. In verschil lende particuliere machine-bedrijven is een nieuwe staking uitgebroken. Er reden gisteren alweer aanzienlijk meer treinen dan Maandag. Het trein verkeer van Parijs met de voorsteden is nog niet hervat, maar men verwacht, dat dit reeds vandaag het geval zal zijn. De D-trein uit Parijs kwam gisteren met 50 minuten vertraging te Amster dam aan. Verwacht wordt dat de meeste internationale treinen vandaag tot Parijs zullen kunnen doorrijden. Het reizigersverkeer naar en door Frankrijk is thans hersteld. Op de eerst volgende dagen zal evenwel met de mo gelijkheid van enige vertraging reke ning moeten worden gehouden De beperkingen in het postvervoer naar Frankrijk zijn opgeheven. Alle brief- en pakketpost voor Frankrijk wordt weer normaal verzonden. De algemene bestuursraad van het Britse vakverbond, de T.U.C.,'heeft in een rapport aan de jaarvergadering van het verbond gewaarschuwd tegen onge motiveerde en overhaaste nationalise ring. De raad adviseerde tot voorzichtig heid, maar sprak zich uit voor naasting van de drinkwatervoorziening en van de landbouwgronden. De jaarvergadering komt in September op het eiland Man bijeen. Het bestuurs- rapport over de nationalisering zal daar worden besproken. In de bestuursraad hebben de gematigden zoals Attlee en Morrison de leiding. Zij pleiten voor een geleidelijke nationalisering, waarbij op de eerste plaats gelet dient te worden op de alles overheersende noodzaak om de Britse economische positie in de we reld te verbeteren. De linkse minderheid van oud-minister Aneurin Bevan stelt zich daarentegen op het standpunt, dat er zo snel en zoveel mogelijk dient „e worden genationaliseerd. In Vaticaanstad is officieel bekend gemaakt, dat Zaterdag 5 September te Rome geopend wordt het Tweede Na tionale Congres van de Federaties van Vrouwelijke Religieuzen in Italië. De generale oversten van alle religieuze orden en congregaties, leden van deze federaties, zullen aan dit congres deel nemen, dat wordt voorgezeten door kardinaal Valerio Valeri, prefect van de H. Congregatie der Religieuzen. Het congres staat geheel in het teken van de aanpassingen en vernieuwingen, die de H. Stoel wenst door te voeren in de religieuze orden en congregaties. De algemene bijeenkomst wordt ge volgd door twee studiedagen, uitslui tend bestemd voor generale oversten. Meer dan 250 generale oversten zul len deze belangrijke bijeenkomsten bijwonen, tijdens welke nauwkeurige en kostbare richtlijnen zullen worden geformuleerd voor nauwere samenwer king en concentratie van krachten. Te vens zal dit congres een uitstekende gelegenheid geven tot uitwisseling van de verschillende methoden van vor ming en apostolaat. CO» MABTEN TOONDE* SlUOtO* 175. Eric de Noorman richt zich snel op als hij een der wachters de kleine leger plaats der gewonden ziet binnenkomen. De gehele nacht heeft een kring van krijgers onder aanvoering van Svitjold en Halfra het kamp bewaakt, doch de aanval der achtervolgde Nomaden, die iedereen verwachtte, is uitgebleven. Winonah heeft met behulp van Erwin haar echtgenoot en andere gewenden verzorgd en hoewel het stijve verband Eric veel ongemak veroorzaakt, kan de Noorman zich toch vrij goed bewegen. „Er is geen teken van leven te bekennen in de ruïne van Tsacha's burcht, heer, meldt de schildwacht. „Alle Nomaden schijnen verdwenen. Ook van Tsacha ontbreekt elk spoor, hoewel ik hem gisteravond met mijn eigen ogen nog bij de ruïne heb zien staan." Nadenkend fronst Eric de wenkbrauwen. „Waar is Svitjold. „Heer Svitjold is met enkele krijgers uitgetrokken om de puinhopen te door- zoeken." „Goed, dan breken wij terstond op," beslist de Noorman. Op hun weg naar Tsacha's burcht ontmoeten zij de reeds terugkerende groep van Svitjold en tot ieders opluchting kan deze mededelen, dat er van de zijde der No- maden geen gevaar meer te duchten is. Van een gewonde heeft hij echter vernomen dat Tsacha in Oostelijke richting met het zwaard Tyrr is verdwenen. Wij hebben echter zijn spoor gevonden, heer," besluit Svitjold. En de Noorman geeft onmiddellijk het bevel de achtervolging in te zetten. Op het zelfde ogenblik horen zij het gekrijs van roofvogels hoog in de lucht en met een gevoel van onrust slaan allen de arenden gade, die op brede wieken boven het oude kamp van Tsacha cirkelen. „Bor Khan," stoot Eric uit. „Vooruit, wij moeten ons haasten. Als Tsacha Bor Khan in de armen loopt, is alles verloren." Hoewel de gewonden het tempo vertragen, volgt het troepje dappere Noren met volharding Tsacha's duidelijke spoor. De scherpe ogen van de Noorman spieden onop houdelijk langs de horizon. Hij kan het gevoel niet van zich afzettendat zij bespied worden, dat zij omgeven zijn door gevaar. Is het de aanwezigheid van Bor Khan's reuzenvogels? Of Dan staat hij met een ruk stil. De twee ruiters die aan de horizon zichtbaar zijn, zijn het antwoord op zijn vraag. Een ogenblik staan zij roer loos op een heuvelkam, dan zijn zij even onverwachts weer verdwenen. Rusland heeft tijdens de gisteren voortgezette debatten in de politieke commissie van de V.N. zijn aanvankelijke resolutie zodanig gewijzigd, dat thans wordt voor gesteld om vijftien en niet elf, zoals het aanvankelijk had voorgesteld landen aan de politieke conferentie zouden deelnemen. De meeste gedelegeerden spraken zich gisteren uit vóór de deelneming van India. De Amerikaanse afgevaardigde was hier sterk tegen gekant en verzocht India zich ais candidaat te willen terug trekken, hetgeen India om begrijpelijke redenen weigerde te doen. Veel stroever sprak zoals gezegd de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge. Geïsoleerd als hij was door een paar handige manoeuvres van de Rus sische gedelegeerde, verklaarde hij, dat hij tegen deelneming van India was, om dat hij tegen de deelneming was van alle landen die niet gevochten hebben De meest brillante spreker van het gisteren gehouden debat was ongetwij feld de Russische gedelegeerde Andrei Vishinsky. In een vaak geestig betoog, dat scherp afstak tegen de stroeve rede van de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge, diepte hij op geraffi neerde wijze de tweespalt tussen Ame rika en zijn bondgenoten verder uit. Hij wees er op, dat India toch wel nauw betrokken is bij de vrede in het Verre Oosten en bepleitte dan ook de Indiase deelneming. Voorts achtte hij het van belang, dat er meerdere neutrale staten aan de politieke conferentie zouden deelnemen, om het succes daarvan te waarborgen. Hij was dan ook tegen het Amerikaanse voorstel om een twee-par tijen-conferentie te organiseren, waar bij de V. N. en de communisten tegen over elkaar zouden komen) te staan. Mede met het oog hierop wijzigde hij zijn aanvankelijk ingediende ontwerp resolutie in die zin, dat hij nu voor stelde vijftien "in plaats van elf landen aan de politieke conferentie te laten deelnemen. Volgens Vishinsky dienden deze landen te zijn: Frankrijk, Enge land, Amerika, Rusland, communistisch China, Noord- en Zuid-Korea, India, Tsjechoslowakije, Syrië, Indonesië, Mexico, Polen, Egypte en Birma, Vishinsky zat vol woordspelingen en zelfspot. „Ik sta bekend als een man, die op zijn tijd concessie weet te doen", verklaarde hij lachend, „ik geef er niets om of ik aan een ronde tafel of aan een vierkante kom te zitten". Men moet toch wel bewonde ring hebben voor de geraffineerde wijze, waarop hij Amerika momen teel weet te isoleren in het debat. Hij legde de commissie uit, dat Amerika tegen India's deelneming is, omdat het dit te voren met Zuid-Korea overeen was gekomen, evenals trou wens de hele gedragslijn, die de V.N.- partij ter politieke conferentie zo aan nemen. Dit was geschied zonder zijn bondgenoten te raadplegen, vervolgde de Russische afgevaardigde meedogen loos. Wat kon Engeland, dat voortdurend aan Amerika eenzelfde verwijt had gemaakt, anders doen dan instemmend knikken? op Korea. Hij en zijn land hadden ove rigens veel respect voor India en Ame rika zou zijn best doen om voor alle volgende conferenties over het Verre Oosten de Indiase deelneming te verze keren, maar nu ging het echt niet. Tevoren had de Indiase afgevaardigde Krisjna Menon reeds verklaard de be slissing over de deelneming van zijn land aan de politieke conferentie over te zullen laten aan de Assemblée. Hij dacht er net aan zcih als candidaat terug te trekken. Voorts was hij van mening, dat de communisten een aan zienlijke mate van bereidwilligheid heb ben getoond om tot een oplossing van het geschil te komen en hij stelde dan ook voor de besluiten van de V.N. als voorstellen aan de communisten te doen toekomen. De meeste landen spraken zich nog uit vóór deelneming van India. Laat in de middag werd het debat be sloten. Waarschijnlijk zal vanmiddag ge stemd worden in de politieke commis sie. De debatten zijn althans afgesloten. Premier Zahedi is druk doende zijn pasverworven macht te consolideren. In Teheran heeft hij een aanzienlijke troepenmacht, toegerust met pantser wagens, samengetrokken. De laatste dagen treedt de politie vooral op tegen leden van de verboden Tudeh-partij. In Teheran, Tebris en Abadan zijn in totaal al 300 communisten gearresteerd. In tegenstelling tot vroegere berichten bevindt ex-premier Mossadeq zich nog in de officiersclub in Teheran. Hij zal naar een gevangenis worden overge bracht. Geheel passend in de in Europese ogen operette-achtige staatsgreepsfeer is de wijze waarop de politie te werk gaat. Een speciaal korps is thans op jacht naar Hoessein Fatemi, de gewe zen minister van Buitenlandse Zaken, die beschouwd wordt als het boze brein van Mossadeq. Hij schijnt zich in een van de Noordelijke voorstadjes van de hoofdstad op te houden. De politie heeft hem het laatst gesignaleerd in de omge ving van de ambassade van een land achter het ijzeren gordijn. Er is een prijs van 100.000 rial op zijn hoofd gezet. Advertentie m m 9oeikoop omdat zij goed zijr r. 1.75 IS0CHR0M 12 „Niets. Dat hoef ik niet, want ik geef mijn ogen heel, heel goed de kost. Ik trek me niets aan van de dingen, waar mee een man indruk op mij poogt te maken- Ik let op die kleine symptomen, die aan de dag treden als hij een ogen. blik vergeet, dat hij niet alleen is." Hij had zich tot nog toe bedwongen, maar nu kon hij zich niet langer inhou den. „Hoe komt het, dat ze U hier zo goed kennen? En dat U iedereen kent?" „Och, ik verken de wereld zo'n beetje." „Maar U bent ik bedoel, U hebt toch maar een ondergeschikte betrek king bij „Prothero"." „Zeker. „Prothero" is ook een van de plaatsen, die ik verken. Ik hoef geen pudding. Ik kom nooit graag te laat voor de voorstelling. Zullen we maar lievei opstappen?" Portman riep de kellner om af te rekenen, en zij sloeg hem tersluiks gade. Het was zoals zij verwacht had. Zijn fooi was overdreven. Toen zij tussen de tafels door liepen, riep een vrouw van middelbare leeftijd haar aan. „Kom je Zondagmiddag, Sherry?" „Iets bijzonders te beleven?" „Net als anders. Wat verwacht jij eigenlijk 't mannetje uit de maan soms?" „Ik kom, maar ik speel in geen geval croquet." ,Voor mijn part speel je mens-erger- je-niet", zei de vrouw, „als je maai komt." Sherry en Portman gingen de trap af, en hij haalde zijn jas uit de garderobe. Terwijl zij buiten op een taxi wachtten, vroeg hij, met een tikje eerbied in zijn stem- „Was dat mevrouw Westovc niet?" T Nonnie Westover? Ja." "Was u niet ik bedoel, gaf u haar niet een beetje brutaal antwoord"? Ze staarde hem aan. „Best mogelijk zei ze, „maar dan is het haar waarschijn lijk evenmin opgevallen als mij." Zij gingen naar de schouwburg, en Sherry genoot van de voorstelling als een opgetogen kind. Na afloop gingen zij naar een hotel, waar een beroemd orkest speelde. Portman danste goed, maar ook zijn dansen maakte een bestudeerde in druk. Hij miste natuurlijke aanleg. Zij legden beslag op een tafeltje vlak bij de dansvloer. Het gewoel van mensen in de zaal had Sherry's volle belangstelling, en zij zat met schitterende ogen en zonder een spoor van gekunsteldheid om zich heen te kijken. „Nu is, geloof ik, het goede moment aangebroken", zei ze, „om me met drank te voeren. Om me in stemming te bren gen voor gobelins. Maar ik ben alleen gevoelig voor bier, en dat wordt door deskundigen afgeradenV/ie is die grote vrouw met dat rode haar, die u voortdurend zit aan te staren en telkens die wezel aanstoot"? „Wezel?" vroeg hij, en keek naar de overkant van de nu lege dansvloer. Daar zat een opzichtig geklede vrouw met geverfde haren en te veel diamanten aan haar grove Vingers. „Wezels jagen toch op muizen en ander klein gedierte, niet? Hij lijkt me iemand, die op klein wild jaagt. Maar die andere man ziet er uit alsof hij zijn bloemkooloren vergeten heeft. Hij moest er minstens één hebben. Ze lijken me erg interessant, zo te zeggen net een koningin uit een klucht met een zakken roller en een struikrover, en ik ben erg leergierig, mijnheer Portman. Zoudt u alstublieft niet langer willen doen alsof u ze niet kent, en mij aan hen voorstel- Nog nooit had zij een ^onberispelijke jongeman zo in verlegenheid gezien. „Nee maar!" zei hij woest. Maar hij kreeg niet de kans zelf te be slissen. Het merkwaardige drietal stond als één man op en stak de dansvloei over Nimmer tevoren had Sherry zo n haardos gezien. Het leek wel of de kleur opzettelijk gekozen was om goed te laten uitkomen, dat het haar geverfd was. De twee mannen volgden de vrouw, die op hen afstevende en vervolgens voor hen bleef staan als een dreigende, bloedrode zonsondergang, die onweer voorspelt. Wat moet dat betekenen, Herbie? vroeg ze op hoge toon. „Je hebt mijn boodschap gekregen. Waarom dan geen antwoord? En wat denk je te bereiken door net te doen of je me niet ziet? Wie is dat kwieke bakvisje? Zeg tegen de garcon, dat hij een paar stoelen bijsleept. Ik heb je het een en ander te zeggen. Daar is het geen tijd voor", zei Port man. „Ik bel morgen op." Onnodig. Ik ben er nu." Ze wendde zich toe Sherry en grinnikte vriend schappelijk. „Ik ben Madame de Spain zei ze, „van Maison de Versailles op Madison Avenue. Tamelijk sjieke zaak, al zeg ik het zelf. Brengt me zowat op één lijn met de linneninkoper van „Pro thero", al ben ik ook misschien een tikje 'meer humHoe heet je, meisje?" „Madigan", antwoordde Sherry prompt. „en ik zou het erg prettig vinden als u bij ons kwam zitten, want u lijkt me erg interessant en voortvarend." „Zo, Madigan. De Spain is meer uit zakelijke overwegingen; mijn werkelijke naam is Flaherty, uit Flatbush. Deze twee brave jongens zijn Mixis en Clem. „O. volgende deur boven", zei Sherry. „Wat?!" zei Madame de Spain op scherpe toon, terwijl ze met haar koude, lichtblauwe ogen een zijdelingse snelle blik op Portman wierp. „O, ik kom iedere morgen voorbij uw mooie winkel en kijk altijd in de elaiage, en natuurlijk naar het bord op de deur er naast, en omdat het zulke rare namen zijn heb ik ze zo goed onthouden. Zij keerde zich naar mijnheer Clem en vroeg opgewekt: „Hoe komt het dat u geen bloemkooloren hebt, mijnheer Clem?" „Otndat er maar weinig zijn die ooit de kans gekregen hebben me goed te raken", antwoordde hij ernstig. „Het vervelende was, dat ik zo goed verde digde, dat ik nooit tot aanvallen kwam. „Dat vind ik jammer", zei Sherry...... mijnheer Portman, u hebt werkelijk charmante kennissen. En wat heeft mijn heer Mixis gedaan voordat hij in ager turen ging? Ik bedoel natuurlijk niet zakkenrollen. Ziet u, ik zou bet nameliik heerlijk vinden kennis te maken met een ex-zakkenroller." j Beide mannen schaterden het uit om wat zij als een grappige zet beschouw den, en mijnheer Mixis gaf een joviaal klopje op haar hand. „Ik ben nooit zakkenroller geweest, juffrouw Madigan, want dat is een krui melaffaire, en ik werk in het groot." Hi.l gaf Clem een por in de ribben om zijn argument kracht bij te zetten. „Niet waar, Clem, werk ik niet altijd in het groot?" 'Wordt vervolgd). De speciale agenten gaan vermomd als bedelaars of marktkooplui de straat op om Fatemi op te sporen. De politiecommandant van Teheran leidt persoonlijk het opsporingswerk en hij krijgt op zijn bureau via een drietal telefoonlijnen voortdurend inlichtin gen binnen. Tot nu toe hebben al deze maskerades nog geen succes opgele verd, maar de politie is vol goede hoop. Bijna even charmant is het optre den van de politie tegen de leden van de communistische Tudeh-partij, die enige jaren geleden verboden werd. De Perzische communisten hadden de gewoonte om naar Stalin's voorbeeld een massale snor te kweken. Onmid dellijk na de staatsgreep van Zahedi kreeg de politie dan ook opdracht om alle personen die een Stalinesische snor voerden, te arresteren. Later zou dan wel worden uitgemaakt, wie er wel en wie er niet Moskoviet was. Uiteraard liet iedereen in Teheran onmiddellijk zijn voorhang wegsche ren, zodat de politie naar deugdelijker bewijzen heeft moeten uitzien. Een inderhaast ingestelde commissie is thans bezig om het leger van rode smetten te zuiveren. De moeilijkheid, die zich daar echter voordoet is, dat de meeste gestrafte officieren huilend en wel bij de Sjah op audiëntie gaan en vergiffenis vragen. De Sjah is een teer hartig man en herstelt de officieren dan weer in hun oude functie. De pre mier van Perzië heeft inmiddels een einde gemaakt aan een vertoning, die niet geheel ten onrechte 's werelds lach lust heeft opgewekt. Mossadeq heeft destijds bevolen om alle dienstauto's en tapijten uit de regeringsgebouwen te verwijderen en deze te verkopen om 's lands schatkist te vullen. Premier Zahedi heeft thans verklaard, dat de opbrengst van dit alles nog niet vol doende is om de bodem te bedekken. Hij heeft de verkoop stop gezet, omdat „het slechts een druppel op de gloeien de plaat" betekende. Vanmorgen is te Raalte de Requiem mis opgedragen voor de zielerust van de heer Van Essen en zijn vier kinde ren, die ten gevolge van een auto-onge val in het kanaal te Raalte zijn verdron ken. Het stoffelijk overschot van de vijf slachtoffers werd onder zeer grote be langstelling op het R.K. kerkhof te Raai- te ter aarde besteld. De burgemeester was hierbij tegenwoordig. De vader is geboren 26 Augustus 1903 en werd dus op zijn vijftigste verjaar dag begraven. De beide jongens be reikten de leeftijd van vier en zeven jaar en de meisjes die van negen en dertien jaar. Leerlingen van de R.K. Meisjesschool en Jongensschool maakten deel uit van de begrafenisstoet. Het gezin telt nu nog vijf kinderen. Behalve Naumann, die van zijn kies recht vervallen is verklaard, is thans ook Ulrich Rudel, gewezen Luftwaffe- kolonel, geschrapt van de candidaten- lijst der Duitse Rijkspartij. Rudel woont namelijk in Argentinië. In Noord-Rijn- land-Westfalen, Baden-Württemberg en Hessen is de D.R.P. van de verkiezingen uitgesloten omdat zij niet de vereiste 2.500 handtekeningen kon overleggen. De Nationale Sammlung, een andere ultra-rechtse partij in de Bondsrepu bliek, is om dezelfde reden in zes van de negen Lander van de verkiezingen uitgesloten. In Waalwijk rijdt ook dat houten treintje naar en van het tentoonstellingsterrein. Een knus speelgoed-ver voermiddel dat overal in den lande wordt ingescha keld waar zich iets feeste lijks afspeelt: ten vermake zowel van de jonkheid als van de ouderdom. Ik heb het in Kerkrade en Groningen, als mede in vrijwel alle tussenliggende plaatsen in de weer gezien en ik zou het bepaaldelijk missen wanneer het ergens, op welk openbaar festijn dan ook, zou ontbreken. Maar goed. Het treintje is niet iets typisch van de S.L.E.M. Dat is wel de show de „wondershow" staat in het program ma die op gezette tijden in een tent wordt gehouden. Men mag daar men moet zelfs de mannequins op de welgeschoeide voetjes kijken. Want het gaat uiter aard om de schoentjes. Soms heb ik wel eens gedacht dat het om een ge brek san schoentjes ging, nademaal ik niets anders waarnam dan enkele giinsterend-geloverde bandjes. De show wordt aan elkaar gepraat zo als dat in vaktermen heet door Wim Jansen. Hij verwisselt tijdens elk programma driemaal van pak. Als ik nu goed ben ingelicht wordt het schouwspel zes keer per dag ver toond. Zcdat ik wel mag con stateren dat Wim Jansen niet alleen een behendig prater is. Want zelfs hij zal moeten toege ven dat zes maal drie nog altijd acht tien is. Tussen de bedrijven door treedt dan nog de Amsterdamse Bal letgroep op met een paar leuke num mers. Dat echter de can-can een dans zou zijn die zich van andere onder scheidt zoals het programma aan duidt doordat hij destijds immer „met de befaamde knooplaarsje" werd uitgevoerd kan alleen maar waar zijn op een schoepenshow. Al blijft het een heerlijk euphemisme. (Van onze correspondent) Sinds Maandag is in de West-Duitse Bondsrepubliek de prijs van de koffie verlaagd. Na lang aandringen heeft de regering tot deze stap besloten om mee te helpen een einde te maken aan de koffiesmokkel, welke na de oorlog vooral langs de West-grenzen nabij Aken reusachtige vormen had aangeno men en de Bondsrepubliek een schade van millioenen marken berokkende. Werd verleden jaar aan belastingop brengst op koffie nog 500 millioen D.M. gebeurd voor 's Rijks schatkist, na de prijsverlaging zal de opbrengst van de belasting op koffie nog slechts 175 mil lioen D.M. bedragen. Maar de Duitse regering heeft goede hoop, dat thans het binnenlands verbruik van koffie sterk zal stijgen, waardoor toch nog rond 200 millioen D.M. meer in 's Rijks schatkist zal vloeien. De grote vraag is thans of deze prijs verlaging van de koffie de doodsteek zal betekenen aan de koffiesmokkelhan- del. Welk een omvang deze koffie smokkel na de bevrijding heeft aange nomen blijkt voldoende uit het feit, dat van de 5 pond koffie, die per persoon werden verbrujkt, 2pond koffie af komstig waren uit de zwarte handel. De Belgische en Nederlandse douane-auto riteiten verwachten thans inderdaad een achteruitgang van de koffiesmokkel. Maar zij zijn er eveneens van over tuigd, dat er toch nog heel wat koffie clandestien uit België en Nederland de grens zal overgaan. Daarvoor is het prijsverschil tussen deze landen nog te groot. Het staat echter ook vast, dat heel wat smokkelaars thans hun smok kelhandel zullen verlegger, naar andere, meer winstgevende producten, en dat het bestaan van grote benden koffie- smokkelaars thans tot het verleden zal behoren. In een ie Wenen gehouden perscon ferentie heeft Avery Brundage presi dent van het I.O.C. meegedeeld, dat tot nu toe 17 steden zich candidaat hebben gesteld voor de Olympische zomerspelen van 1960 Het zijn o.a. Boedapest, Rome, Brussel, New York, Chicago, San Fran cisco, Los Angeles, Detroit, Buenos Aires en Tokio. De president van het IOC. meende dat', aangezien de Spe len van 1956 in Melbourne worden ge houden. die van 1960 waarschijnlijk in een Europese stad zu]Ien plaats vinden. Wat de winterspelen van 1960 aan gaat zeide Brundage dat, alhoewel ook Garmisch-Partenkirchen, Davos en St- Moritz zich candidaai hebben gesteld, het I.O.C. ze liever aan Innsbruck zou gunnen. In de Eerste divisie van de Engelse League heer Burnley met 2—1 van Blackpool gewonnen. Chelsea zegevier de over Portsmouth met 43. Te Brasschaat (België) is een wedstrijd in het handboogschieten gehouden tus sen België en Nederland. België heeft met 5792 tegen 5609 punten gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5