Regering voert besprekingen mm Veelomvattende nieuwe taak Millioenennota voorbarig onthuld RAMING circa 700 milln. te kort over 1954 Uitgaven meer dan zes milliard gulden Vrijgelaten Nederlander uit Hongarije terug Stuk van kwitantie doorgeslikt Loongrens soc. verzekeringen f 6000 Beter zomerweer Het weer Hogere vergoeding Kamerleden Een zwarte ooievaar 130 millioen in Rampenfonds Lijfstraffen geen zeldzaamheid Koopman in zaak van steunfraude tot boete veroordeeld Tot hoofd en hart Zes gewonden bij autobotsing Kluisoverval aan de Rivièra Piccard daalt tot op 1.051 meter af rrJn Mfm Bij Sittard Stichting v. d. Arbeid en Soc. Verzekeringsraad zijn er voor Falcon Regenjassen f 49.751 gONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 77sfe JAARGANG No. 25770 „Het Vrije Volk" heeft medegedeeld, dat het tekort op de begro ting 1954 geraamd wordt op een bedrag van 400 tot 800 millioen gulden (tekort 1955 f492 millioen). Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat thans voor de eerste maal in de geschiedenis het uitgavencijfer in de Rijksbegroting wordt geraamd op meer dan zes milliard gulden (1953 f5,5 milliard). Hiertegenover staat, dat de raming van de middelen (inkomsten) hoger zal zijn. Op grond van de thans bekende cijfers kan worden gezegd, dat het totale beeld van de begroting voor 1954 ongunstiger is dan de raming voor 1955. Vooral het uitgavenpeil is aanzienlijk gestegen. Betere honoraria voor ministers overwogen f94.000 voor Griekenland Veer raadsvergadering in Finsterwolde Dulles bepleit wijziging Handvest Y.N. Internationale rechtsen moraalcode onvoldoende Motorrijder verongelukt Prinsessen Maandag terug uit de V. S. Na twee mislukte pogingen Voor ruim 100 millioen francs gestolen 'vi& Zowel de Stichting van de Arbeid als de Sociale Verzekeringsraad is van mening, dat de loongrenzen van de Invaliditeitswet, de Ziektewet en de ver plichte Ziekenfondsverzekering verhoogd moeten worden tot f 6000, welke grens thans reeds voor de Werkloosheidswet geldt. De regering voert momen teel nog besprekingen met de andere bij dit vraagstuk belanghebbende partijen. Aldus merken de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Financiën op in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de vier wets ontwerpen tot coördinatie van bepalingen van sociale-verzekeringswetten en die van enkele belastingen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het vraagstuk van het gelijk maken van de loongrenzen slechts een onder deel vormt van het complex van pro blemen, dat zal moeten worden bezien bij de coördinatie van de kringen van werkgevers en werknemers. Het laat zich aanzien, dat met de bestudering en de oplossing van dit complex nog wel enige tijd gemoeid zal zijn. De staatssecretarissen wijzen er op, dat gelijkmaking van de voorwaarden voor het recht op kinderaftrek en kin derbijslag een wezenlijk bestanddeel van de beoogde vereenvoudiging uitmaakt. Zonder gelijkmaking zou de toepassing van een bijzondere belastingtabel niet mogelijk zijn. Teneinde eenheid in de voorwaar den voor het recht op kinderaftrek en kinderbijslag te verkrijgen, stonden de regering twee wegen open, n.l. óf aan passing van de regeling geldende voor de kinderaftrek aan die, geldende voor de kinderbijslag, óf aanpassing van de regeling geidende voor de kinderbij slag, aan die, geldende voor de kinder aftrek. Zij heeft bij het indienen van de ontwerpen van wet gekozen voor het eerste systeem en zij meent daarvoor gegronde argumenten te kunnen aan voeren. Inderdaad zal een gevolg van deze voorstellen zijn, dat voor een aan tal kinderen, voor wie thans kinderaf trek wordt genoten, deze aftrek komt te vervallen. De door de regering gekozen weg zal in hoofdzaak voor een betrekkelijk kleine groep van kleine gezinnen een offer medebrengen. De staatssecretarissen stellen zich op het standpunt dat het niet gemoti veerd is een zware last aan het be drijfsleven op te leggen ter financie ring van een bijslag, die ten onrechte aan een grote groep voordeel zou op leveren, terwijl zij slechts voor een vrij kleine groep van in hoofdzaak kleine gezinnen op haar plaats zou zijn. Uit een en ander blijkt, dat de re gering niet bereid is haar voorstel te rug te nemen om de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek bij de loonbe lasting van 17 op 16 jaar terug te brengen. Ze wil evenmin de leeftijds grens in de Kinderbijslagwet van 16 tot 17 jaar verhogen. Betreffende de opmerkingen, gemaakt ten aanzien van het voorstel, de kinder aftrek uit te breiden tot studerende kinde ren van 25 en 26 jaar, kan de staatsse cretaris van Sociale Zaken mededelen, dat het in zjjn voornemen ligt om, in dien dit voorstel wordt aanvaard, met betrekking tot de Kinderbijslagwet een voorstel van gelijke strekking in te dienen. (Van onze weerkundige medewerker) Van eind vorige week tot Woensdagmor gen is er veel regen in ons land geval len. In de Noordelijke provincies viel op enkele plaatsen in vijf dagen zelfs 100 mm. regen, hetgeen 20 mm. meer is dan er nor maal in de Augustusmaand valt. Een ho- gedrukgebied trekt over Engeland naar ons land en brengt beter zomerweer met zich mee. De temperatuur gaat langzaam weer iets stijgen en het is overdag zonnig weer. Van de Oceaan bewegen nog en kele storingen in de richting van Enge land, maar deze zullen vóór het week einde voor ons van geen belang zijn. Gis teren viel er nog een plaatselijk buitje, maar van vandaag af heeft het zomerweer een aanmerkelijke verbetering ondergaan, waarbij ook de wind afneemt. Advertentie 1 i j P| kf'VyH (tot Vrijdagavond) Koude nacht met hier en daar mist, overigens droog weer. Overdag perioden met zonneschijn en iets ho gere temperaturen. Matige tot zwak ke wind uit Westelijke richtingen. Zon: 5.44—19.37. Maan: 20.32—10.57. T»iR!AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM At! on: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 )<ant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwerikiaan 30 ly Telefoon 5790 lrectie: J, J, w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. °ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. nd- hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. OP Dinsdag 1 September, als de va kantiemaand nauwelijks ten einde is, begint het gemeentelijke poli- i'eke leven aanstonds op volle toeren te gaaien. Want op die dag komen de nieuwe gemeenteraden bijeen. Alle Raadsleden zullen dan de eed of de oe- i°£te afleggen van trouw aan de grond- ,®t en de wetten des rijks, alsmede dat ?ij „de belangen der gemeente met al hun vermogen zullen voorstaan en be vorderen". Daarna komt de benoeming Van de wethouders aan de orde. .Omdat het de bedoeling is, dat de ver kiezingen voor de gemeenteraden voort- Jan in hetzelfde jaar zullen worden ge houden als dat waarin de Provinciale hiaten worden gekozen, zullen de thans optredende gemeenteraden niet vier, "laar vijf jaren zitting hebben. Immers Jh 1954 worden verkiezingen voor de provinciale Staten gehouden, welke tot 1958 zitting zullen hebben. Het is moeilijk, een prognose te ma ken van de vraagstukken. waarvoor oe nieuwe gemeenteraden zullen wor den gesteld, doch het lijdt geen twijfel, "at de financiële verhouding 'Ussen het rijk en de gemeenten ook het gemeentelijk beleid in de komende zit tingsperiode zal beheersen. Het is nu eonmaal zo, dat de belangrijkste bron van inkomsten voor de gemeenten wordt Sevormd door de uitkeringen uit het gemeentefonds en dit fonds wordt ge goed door een aandeel in de opbrengst ^an de belangrijkste rijksbelastingen. Een tweetal moeilijkheden doen zich hier voor: ten eerste het bepalen van he grootte van het gemeentelijk aan deel in de opbrengst der rijksbelastin gen en ten tweede de verdeling van de ^komsten van het gemeentefonds over he verschillende gemeenten. Over het perste punt wordt een bijna onafgebro ken strijd gevoerd tussen de gemeenten en de regering, welke er van beticht Rpordt, de gemeenten te beknibbelen ten hate \fan 's rijks kas. Het vraagstuk der verdeling onder de individuele gemeen ten zal wel immer tot klachten aanlei- hing geven, daar het een zoeken naar he steen der wijzen is om gelet op he voor iedere gemeente verschillende behoeften en omstandigheden een alle bevredigende regeling te treffen. Deze kwesties zullen binnenkort in de Tweede Kamer aan de orde komen als het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten voor 1953 tot en met 1955 Rvordt behandeld. Er zijn tekenen, wel ke erop wijzen, dat in de toekomst een Uitbreiding van het eigen gemeentelijk belastinggebied zal plaats vinden, waar- hoor de betekenis van de uitkeringen bit het gemeentefonds zal verminderen. De volkshuisvesting zal de Voortdurende aandacht van de gemeen teraden blijven vragen. Er mag op wor den gerekend dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, het probleem Van de woningnood zijn oplossing nade ren zal. Van gemeentewege zal in de komende jaren meer aandacht kunnen worden besteed aan de bevordering van het eigen woningbezit. Daar de rijks- ^cremieregeiing-op-zich in vele gevallen onvoldoende hulp viedt, zrllen de ge meenten personen, die een woning voor eigen bewoning willen bouwen, moeten helpen door het verstrekken of garan deren van hypotheken. Door de omstandigheden genoopt, hebben de gemeenten tot dusver zich hoofdzakelijk bepaald tot arbeiderswo ningbouw, geëxploiteerd door gemeen ten of woningbouwverenigingen. Eer- iang zal ook de bouw van midden standswoningen aan de orde moeten borden gesteld. Het onderwijs zal op de agenda's Van de gemeenteraden een belangrijke Plaats blijven innemen. Zij zullen zich, als de wet op het kleuteronderwijs ein delijk tot stand zal zijn gekomen, met deze te veel veronachtzaamde soort van onderwijs, ook door bevordering Van de bouw van bijzondere scholen, intensief moeten gaan bezig houden. De zorg voor de schoolvrije J e u g d en de bevordering van cultuur en kunst zullen, naar het zich laat aan dien, allengs meer in de sfeer van de Practische gemeentepolitiek worden betrokken. Bovenstaande voorbeelden kunnen nog met verschillende andere worden aangevuld. Ook de nieu we gemeenteraden zullen voor belang rijke beslissingen komen te staan. De aard van die beslissingen hangt voor een groot deel af van de wijze, waarop te worden voorbereid, terwijl ook de Mjze van uitvoering van niet te onder- Schatten betekenis is. En nu komen wij Iveer tot ons punt van uitgang: de Raadsvergadering van Dinsdag 1 Sep tember, waarbij de wethouders wor den benoemd. Aan het college van burgemeester en wethouders is opge dragen de voorbereiding en de uitvoe ring van de besluiten van de gemeente raad. Alleen reeds hierom is dit college dis bestuursorgaan van niet te onder schatten betekenis. Bovendien maakt Fe toenemende omvang der gemeente lijke bemoeiingen in grotere gemeenten de raad meer en meer tot het orgaan, ?at de hoofdlijnen van het gemeente- hjk beleid aangeeft; zich beperkt tot Jan wetgevende, regelende en contro lerende taak en het gemeentebestuur P.Yerigens moet overlaten aan het dage lijks bestuur; burgemeester en wet houders. Aan de nieuwe gemeenteraden zij daarom wijsheid toegewenst bij de be noeming van de wethouders, opdat zij keuze doen, welke, zonder de Politieke aspecten uit het oog te ver lezen, door de persoonlijke capacitei ten (jer benoemden zal zijn in het be- Nog dit jaar kan de indiening ver wacht worden van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld een hogere schadeloosstelling toe te kennen aan de Tweede-Kamerleden en de vergoeding voor de reis- en verblijfkosten van de Eerste-Kamerleden te verhogen. De bedragen die de Tweede-Kamer leden thans ontvangen variëren van f7.200.tot f8.400.per jaar, waarbU rekening wordt gehouden met de afstand die zij van Den Haag wonen. Voorge steld wordt deze bedragen te verhogen tot resp. f 10.000 en f 11.200. De extra vergoeding aan de voorzit ter, welke f 7.200 bedraagt, zou thans op f 10.000 komen. Ook de honoraria der ministers zouden worden herzien. Een ingezetene van Haren (Gr.) heeft op de weg GroningenNorg een zeld zame verschijning in onze streken waar genomen, n.l. een zwarte ooievaar. De zwarte ooievaar broedt in Oost-Pruisen. Z.-KOREA. In Zuid-Korea is de staat van beleg opgeheven, die in Juni was afgekondigd toen President Syng- man Rhee zich heftig verzette tegen het tekenen van de wapenstilstandsovereen komst. Dat het tekort nog niet groter is komt doordat de raming voor de belasting opbrengst gunstiger is dan in vorige jaren. Het spreekt vanzelf, aldus genoemd blad, dat de uitgaven in verband met de watersnood voor een belangrijk deel verantwoordelijk zijn voor het thans geraamde tekort. Met een gunstiger beeld voor 1954 kan nauwelijks rekening worden gehouden. Immers de regering krijgt nog tal van uitgaven te doen, waarmee in de opge stelde begroting nog geen rekening is gehouden b.v. a. Uitkering achterstallige betaling aan hen, die in Japanse kampen hebben gezeten. b. Verhoogde sociale uitkeringen (Noodwet-Drees, kinderbijslag, invalidi- teitsrente en dergelijke) in verband met de komende loonronde. c. Herziening salarissen ambtenaren, onderwijzers en leraren. d. Herziening pensioen. Voorts is er een aantal kleinere pos ten, die met elkaar het totaalbeeld niet onaanzienlijk zullen beïnvloeden. Hier staat tegenover, dat ook met bepaalde te verwachten inkomsten nog geen reke ning is gehouden. Het bedrag aan loon- en inkomstenbelasting zal b.v. stijgen door de loonronde. Maar men verwacht niet, dat deze stijging de hogere uitga ven ten volle zal opvangen. (Het is duidelijk, dat deze voortijdige publicatie in Het Vrije Volk in rege ringskringen grote ontstemming heeft verwekt. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, voor wie deze publicatie in het officiële orgaan van de Partij van de Arbeid wel bijzonder pijnlijk moet zijn, verklaarde gister avond aan een verslaggever van De Telegraaf het een onbegrijpelijke affaire te vinden en noemde de pu blicatie onbehoorlijk.) Het Nationale Rampenfonds heeft tot Woensdag een bedrag van 130 millioen gulden ontvangen. Nog steeds komen geldelijke bijdragen voor de slachtoffers van de watersnoodramp uit binnen- en buitenland binnen. In de periode van 2 Maart tot en met 31 Juli werden op de postinrichtingen 38.080 bijzondere chèques (betalingsop drachten) uitbetaald, uitgegeven door de stichting „Nationaal Rampenfonds" tot een totaalbedrag van f 14.667.095.74. Op girorekening 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis is ten behoeve van de hulpverle ning aan Griekenland tot nu toe een bedrag van f 94.220.13 gestort. THAILAND. In Thailand is een groep communistische verdachten gear resteerd onder verdenking van samen zwering tegen de staat. Een der samen zweerders is generaal Katsongram, die in November 1947 de huidige regering mee in het zadel hielp. la: ;tlg der gemeente. (Van onze correspondent) een onderbreking van twee jaar, he. Welke periode de burgemeester, de er H. Tuin, ook de taak van de raad van B. en W. op zich nam, komt insdag de nieuwe raad van de ge- beente Finsterwolde voor het eerst eer bijeen. De agenda vermeldt de in- ®Uatie van de nieuwe raadsleden en et benoemen van twee wethouders. Overigens gelijken de oude en de bieuwe raad veel op elkaar. De com munisten hebben ook nu zes zetels en de meerderheid en kunnen opnieuw, dien ze dit wensen, de boel in de ^ar sturen. I erg groot doen zijn in de I regel kleine mensenj Drie weken gevangenisstraf was de eis en f 25.of vijf dagen het vonnis, dat de 35-jarige koopman uit Amsterdam E. de B. gisteren hoorde uitspreken tijdens een zit ting van de Amsterdamse politierechter, omdat hij een kwitantie, die als bewijs stuk moest dienen bij een steunfraude, op zettelijk had vernield door een gedeelte van het papier door te slikken. Een ambtenaar van Sociale Zaken was een steunfraude op het spoor gekomen en in verband daarmee werd De B. als ge tuige gehoord. Aangezien hij in opdracht van zijn werkgever geld uitbetaalde voor verrichte huisarbeid aan een persoon, van wie werd aangenomen, dat hij eveneens geid trok uit de steun. De B. had even wel de kwitantie zelf voorzien van de handtekening van betrokkene, nadat het geld aan de man was uitbetaald, naar hij ter zitting vertelde. Toen hem de kwitantie op het kantoor van Sociale Zaken werd getoond, was hij zo zeer geschokken, en „was hij zo bang geworden voor het feit, dat hij nu wegens verduistering of valsheid in geschrifte ge rechtelijk zou worden vervolgd", zoals de verdediger in zijn pleidooi opmerkte, dat De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, is van mening-, dat er drie redenen zijn om in 1955 over te gaan tot wijziging van het handvest der Verenigde Naties. Hij heeft dit verklaard tijdens een re de voor de Amerikaanse Advocaten- verenigin- te Boston. Op de eerste plaats is het Handvest opgesteld vóór er sprake was van de atoombom. De gevolgen van deze uit vinding maken een herziening van het Statuut dringend noodzakelijk volgens Dulles, vooral met betrekking tot de beperking der bewapening. Op de twee de plaats 'zijn de opstellers van het Handvest uitgegaan van de veronder stelling, dat het bondgenootschap tus sen de Westelijken en Rusland na de oorlog zou worden voortgezet. Vandaar dat aan de grote vijf in de Veiligheids raad het vetorecht werd toegekend. Men heeft er geen rekening mee ge houden dat er samengewerkt moest worden met een land, dat geregeerd door een internationale partij streeft naar wereldoverheersing. Tenslotte wees Dulles er op, dat de internationale or ganisatie nog niet een voldoende doel matige rechts- en moraalcode had uit gewerkt, waarop een Handvest naar zijn mening gebaseerd diende te zijn.. hij de kwitantie in zijn mond stak en pre cies het deel met de onrechtmatige hand tekening met zijn tanden er af scheurde en doorslikte. „U mag van geluk spreken, dat net openbaar ministerie u slechts opzettelijke vernieling en niet valsheid in geschrifte ten laste heeft gelegd, anders had ik u veel zwaarder gestraft", zo zeide de politierech ter, mr. de Blecourt, tot verdachte. Toen Woensdagmiddag de 33-jarige mo torrijder C. J. van Klooster uit Den Haag op de verkeersweg DeventerHolten, ter hoogte van het dorp Bathmen een voor hem rijdende vrachtauto was genaderd, sloeg deze vrachtwagen, bestuurd door de expediteur J. Schoenmaker uit Bathmen, juist linksaf een zandweg in. De motor rijder kwam in volle vaart op de vracht auto terecht. Hij werd ernstig gewond in het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer opgenomen, waar hij in de loop van de avond is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Wat mager en, geheel kaalgeknipt is Woensdagavond met het K.L.M.-toestel uit Wenen de 24-jarige Leonard J. van Aerde op Schiphol aangekomen, nadat hij dezer dagen was vrijgelaten door de Hongaarse regering en uit dat land was uitgewezen. Van Aerde, die chauffeur was van de onlangs naar Athene overgeplaatste Nederlandse gezant in Boedapest, de heer W. C. Posthumus Meyjes, vertelde dat hij bijna twee jaar in Hongarije gevangen heeft gezeten. Eenmaal is hij naar een andere gevangenis overgebracht. De meeste tijd heeft hij in de gevangenis arbeid verricht, zoals het invlechten van wijnflessen en het vlechten van touw. Voorts vertelde Van Aerde, dat hij als politieke gevangene werd beschouwd en dat zijn medegevangenen ook allen wegens politieke delicten waren ver oordeeld. Van Aerde was zeer spaar zaam met zijn mededelingen, toen het legertje verslaggevers hem vroeg naar zijn belevenissen achter het ijzeren gor dijn. „Zegt u maar", zei hij enkele malen, „dat ik erg blij ben weer in Holland te zijn." Vrijwel alle andere vragen coupeerde hij met een „och wat zal ik daarover vertellen". Zijn vrijlating en uitwijzing kwamen vrij onverwachts, nadat hij *bi,jna twee jaar in twee ge vangenissen had doorgebracht. Hij werd in December 1951 tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens het overschrijden van de grens, zonder het vereiste visum. „Waarom keerde u terug naar Hon-1 garije, toen uw dienstverband als chauf- I feur van de toenmalige Nederlandse gezant in Hongarije was geëindigd, en u veilig en wel in Oostenrijk was be land?" werd hem gevraagd. Een schouderophalen was het ant- Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Beatrix en Prinses Irene worden Maan dagochtend 31 Augustus met het lijntoe- stel van de K. L. M. van haar vacantie- verblijf in Amerika op Schiphol terug verwacht. Na aankomst zullen zij zich terstond naar het paleis Het Loo be geven. Lichte troepen van het Vietnamese leger, die in het Buichu-distnct van Tonkin, een pacificatie-actie ondernemen, passeren de over blijfselen van een brug. Leonard J. van Aerde, op Schiphol aangekomen uit Hongarije. woord. Over de „romantische redenen" waarom hij zonder visum zou zijn te ruggekeerd en waarnaar hem werd ge vraagd, wilde de jongeman zich niet uitlaten. Over de behandeling in de bei de gevangenissen vertelde hij slechts, dat het „erg naar" was geweest. Later in zijn ouderlijke woning in Den Haag heeft Van Aerde nog iets meer verteld. De behandeling in de gevangenis te Mariamonstra noemde Van Aerde slecht, evenals het eten. Het dagelijkse menu bestond uit 2Vi ons brood, drie deciliter surrogaatkoffie, vier deciliter waterige soep en een halve liter groen te. Op Zondagen werd een half ons marmelade en een halve liter in de schil gekookte aardappelen verstrekt, Naar Van Aerde zeide waren lijfstraf fen in de gevangenis geen zeldzaam heid: ook hijzelf heeft dit ondervonden. Een Belgische auto, bestuurd door een zwager van de eigenaar de heer S uit Sint Truiden in België, is gistermiddag in volle vaart op de Bergerweg bij Sit tard tegen een vrachtafHo, komende nit de richting Einighausen en bestuurd door N. uit Schinnen, gereden, zes per sonen werden gewond naar het zieken huis te Sittard overgebracht, onder wie de wielrijder L. uit Born, die bij het on geluk werd betrokken. De wielrijder kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De vijf inzit tenden van de Belgische auto, welke on der het rechterachtergedeelte van de lange vrachtauto schoof en totaal ver nield werd, werden allen gewond. Het echtpaar Sch. uit Mechelen kon na dat het verbonden was in het zieken huis te Sittard per ziekenauto naar huis worden vervoerd. De drie andere inzit tenden, de heer en mevrouw S. en een zwager (naam nog onbekend), alle drie uit Sint Truiden, werden ernstig ge wond. De laatste liep een zware hersen schudding op. Hij verkeert in levens gevaar. De beide anderen werden even eens zeer ernstig aan het hoofd gewond. De president van Egypte, Moham med Naguib, in gebed neerge knield in de Grote Moskee van Mekka, omringd door zijn naaste medewerkers. Van links naar rechts: De secretaris van de pre sident, majoor Ismail Farid; het lid van de militaire raad, lt.-ko- lonel El Shafei; Naguib; en ma joor Kamaleddin Hussein, een an der lid van de militaire raad. De Belgische geleerde prof. Piccard is er gisteren in geslaagd met zijn diep- zee-duikapparaat nabij het eiland Capri in de Middellandse Zee tot een diepte van 1051 meter af te dalen. Dit is nog geen record, want twee Franse marine officieren daalden een maand geleden af tot 2.000 meter. Piccard heeft ver klaard nog een poging te zullen doen om tussen Ponza en Sardinië tot een diepte van 3.000 meter af te dalen. Prof. Piccard wordt bij zijn proefne mingen vergezeld van zijn zoon. Giste ren werden drie pogingen ondernomen om tot grote diepte af te dalen. Alleen de laatste poging, die om drie uur werd ondernomen, had succes. Het toestel van Piccard is een bathyscaaf, een door hemzelf ontworpen duikapparaat. Een bejaarde hoteldirectrice in Saint Tropez aan de Rivièra is gisteravond onder bedreiging met een revolver ge dwongen een kluis te openen. De buit van de bandieten aan juwelen en geld heeft een waarde van 107 millioen francs. De jacht op de bandieten wordt bemoeilijkt, doordat madame Clot, de directrice van het hotel „Aioli", niet goed meer kan zien en de politie geen goede beschrijving kon geven van de inbrekers. De politie neemt aan, dat de bandie ten van het dak van een auto via een balkon naar de slaapkamer van madame Clot zijn geklommen, waar de kluis stond. Zij heeft verteld, dat één van de twee aanranders de loop van een revol ver tegen haar voorhoofd had gedrukt en gedreigd had: „Open de kluis vlug, indien u nog wat wil leven". Zij deed de kluis open en overhandigde aan de bandieten juwelen ter waarde van 105 millioen francs. Deze behoorden, behalve een aantal juwelen ter waarde van 5 millioen francs, alle toe aan de juwe lier Paul Hayat uit Parijs. Een andere gedupeerde is de Belgische industrieel Jacques Betrand, die voor een waarde van 3 millioen francs aan juwelen ver loren heeft. Verder maakten de bandie ten zich uit de voeten met 2 millioen franc aan baar geld. De bandieten bonden voor hun ver trek madame Clot vast en stopten haar een prop in de mond. Na uren was zij er in geslaagd de prop uit haar mond te werken en hulp te roepen. De heer Hayat heeft een advertentie opgegeven aan een blad in Nice, waarin hij ver klaart bereid te zijn met de bandieten te onderhandelen over de teruggave van de juwelen, indien zij deze vooral niet willen beschadigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1